REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wynagrodzenie, Umowa agencyjna

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dodatek za wieloletnią pracę dla pracownika samorządowego

Dodatek za wysługę lat obligatoryjnie m.in. przysługuje pracownikom samorządowym. Ustawodawca w Ustawie o pracownikach samorządowych określił warunki jakie pracownik samorządowy musi spełnić, aby otrzymać dodatek za wieloletnią pracę.

Najważniejsze zmiany przepisów obowiązujące od 2011 roku

Od stycznia 2011 r. weszły w życie nowe przepisy z prawa pracy, prawa podatkowego, a także zmiany związane bezpośrednio z wdrożeniem dyrektyw Unii Europejskiej. Ustawodawca przygotował też zmiany związane z obowiązkiem meldunkowym, które wejdą w życie w II połowie 2011 r.

Czy warto zainwestować w mieszkanie z TBS-u?

Własne mieszkanie jest marzeniem niejednego Polaka. Niestety, nie każdego stać na tak dużą inwestycję. W związku z tym można szukać innego sposobu na „mieszkanie na swoim”. Dla niektórych atrakcyjną alternatywą są TBS-y. Czy warto pokładać w nich nadzieje?

Wysokość wynagrodzenia w czasie urlopu wypoczynkowego

Wynagrodzenie jakie otrzymuje pracownik w czasie urlopu wypoczynkowego jest równe wynagrodzeniu jakie otrzymywałby gdyby w tym czasie pracował.

REKLAMA

Jak wypłacane są zarobki za czas choroby

Pracownik otrzymał zwolnienie lekarskie na 10 dni od 27.12. do 5.01, wcześniej był już na zwolnieniu lekarskim łącznie 25 dni. Czy za 5 dni, które przypadają już w styczniu otrzyma wynagrodzenie od pracodawcy czy z Zus-u?

Kto wypłaca zarobki za czas choroby

Otrzymałem zwolnienie lekarskie na okres 40 dni. Kto i w jakiej wysokości wypłaci mi wynagrodzenie za ten czas?

Kiedy pracownik nie otrzyma wynagrodzenia z powodu choroby

Czy pracodawca lub ZUS może odmówić mi wypłaty wynagrodzenia za czas choroby?

Kiedy pracodawca może dokonać potrąceń z wynagrodzenia bez zgody pracownika

Otrzymałem ostrzeżenie od pracodawcy, że jeżeli ponownie opuszczę pracę bez usprawiedliwienia, to z wynagrodzenia potrąci mi karę pieniężną. Czy pracodawca może bez mojej zgody to zrobić?

REKLAMA

Jakie są granice potrąceń z wynagrodzenia pracownika

Potrąceń z wynagrodzenia dokonuje się po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne i zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Co warto wiedzieć o egzekucji alimentów z wynagrodzenia?

Zakres egzekucji z wynagrodzenia za pracę określają przepisy Kodeksu pracy. Pracodawca może dokonywać potrąceń na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych również bez postępowania egzekucyjnego, a jedynie na wniosek wierzyciela na podstawie przedłożonego przez niego tytułu wykonawczego.

Jakie zarobki za świąteczne prace?

Dorywczą pracę na święta można znaleźć między innymi w sklepach wielkopowierzchniowych i galeriach handlowych. Na jakie zarobki można liczyć podejmując pracę dorywczą tuż przed Bożym Narodzeniem?

Zarobki w czasie urlopu wypoczynkowego

W okresie urlopu wypoczynkowego pracownik wypoczywa i regeneruje siły. Warto jednak wiedzieć, że za czas urlopu pracownik otrzymuje również wynagrodzenie jakie by otrzymywał, gdyby w tym czasie pracował. Składają się na nie stałe i zmienne składniki.

Zarobki przy umowie zlecenia

Umowa zlecenia jest z reguły umową odpłatną. Wypłata wynagrodzenia następuje, co do zasady, dopiero po wykonaniu zlecenia. Strony mogą jednak zmienić tę zasadę i dowolnie ustalić termin zapłaty. Jeżeli w umowie nie została ustalona wysokość wynagrodzenia za wykonanie zlecenia, zleceniobiorcy należy się wynagrodzenie odpowiadające wykonanej pracy.

Zarobki przy umowie o dzieło

Umowa o dzieło jest umową odpłatną. Strony mają pełną swobodę co do określenia sposobu wynagrodzenia, jego postaci oraz wysokości. Istnieją dwa szczególne sposoby określania wysokości wynagrodzenia: kosztorysowe oraz ryczałtowe.

Jakie są sposoby wypłacania zarobków

Co do zasady wynagrodzenie powinno być wypłacane w formie pieniężnej do rąk pracownika. Możliwa jest również wypłata na rachunek bankowy jeśli pracownik wyrazi na to zgodę albo gdy taką formę przewidują postanowienia układu zbiorowego pracy. Na podstawie pisemnej dyspozycji pracownika zakład pracy ma również prawo dokonać wypłaty zarobków osobie wskazanej przez pracownika.

Świadczenia przedemerytalne – będzie można dorobić do ok. 850 zł

Zmiany w ustawie o świadczeniach przedemerytalnych przewidują, że osoby uprawnione będą mogły dorabiać do 25 procent średniej pensji, czyli ok. 850 zł miesięcznie. Ustawa trafiła do podpisu prezydenta.

Najniższe zarobki w urzędach marszałkowskich

Spośród urzędników, którzy zajmują się funduszami unijnymi w instytucjach wdrażających programy unijne, najmniej zarabiają pracownicy urzędów marszałkowskich. To jedynie tam w porównaniu z 2009 rokiem, nastąpił spadek wynagrodzeń.

Jakie są perspektywy rozwoju gospodarczego w Polsce?

Prognozy wzrostu gospodarczego w krótkim okresie czasu są optymistyczne. Zarówno w tym, jak i w przyszłym roku powinniśmy odnotować wzrost rzędu 4 proc. Warto jednak już teraz zastanowić się nad tym, jak wzrost PKB będzie kształtował się za kilka lat.

Ile zarabia polski menedżer?

Polski menedżer coraz częściej zmienia pracę i oczekiwania finansowe. Takie wnioski płyną z trzeciej edycji raportu Polski Menedżer 2010. Zdecydowana większość ankietowanych, pomimo krótkiego stażu pracy zmieniała zatrudnienie 2 lub 3 razy. Jakie są więc finansowe wymagania kadr zarządzających?

Wynagrodzenia pracowników instytucji pomocy społecznej

Pracownicy zatrudnieni w samorządowych jednostkach organizacyjnych – a zatem również pracownicy instytucji pomocy społecznej – posiadają status pracowników samorządowych. W 2009 roku problematyka wynagrodzeń pracowników samorządowych została ujednolicona w jednym akcie prawnym – rozporządzeniu Rady Ministrów z 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych.

Konsekwencje wzrostu płacy minimalnej

Rada Ministrów zdecydowała o podniesieniu od 1 stycznia 2011 r. wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Od nowego roku wyniesie ono 1386 zł. Zmiana wysokości najniższej pensji pociągnie za sobą m.in. zmianę kwot innych świadczeń przysługujących osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę.

Osoby otrzymujące świadczenia przedemerytalne dorobią więcej

Wysokość otrzymywanego świadczenia z ZUS nie będzie sumowana z wynagrodzeniem za pracę. Dzięki temu osoby otrzymujące świadczenia i zasiłki przedemerytalne będą mogły więcej dorobić. Zmianie ulegną tez progi, po przekroczeniu których ZUS zawiesi wypłacanie świadczeń.

Wynagrodzenie za czas niewykonywania pracy

Wynagrodzenie za pracę powinno być tak ustalone, aby odpowiadało w szczególności rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a także uwzględniało ilość i jakość świadczonej pracy.

Podstawowe zasady wypłacania wynagrodzenia

Wynagrodzenie za pracę powinno być tak ustalone, aby odpowiadało w szczególności rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a także uwzględniało ilość i jakość świadczonej pracy.

Czy wynagrodzenie zawsze jest wypłacane z dołu?

Podjąłem nową pracę, u poprzedniego pracodawcy wynagrodzenie miałem wypłacane z góry, nowy pracodawca poinformował mnie, że u niego wszystkim wypłacane jest wynagrodzenie z dołu bo tak stanowią przepisy . Czy wynagrodzenie zawsze musi być wypłacane z dołu?

Czy wynagrodzenie przysługuje tylko za pracę wykonaną?

Pracodawca poinformował mnie, że będzie wypłacał pensje tylko gdy będę w pracy, czy pracodawca może tak postąpić?

W jakiej formie może być wypłacane wynagrodzenie?

Otrzymuje wynagrodzenie na konto bankowe, pracodawca poinformował mnie ze takie są wymogi prawa pracy i nie mogę wynagrodzenia otrzymywać np. do ręki. Czy pracodawca ma racje?

Wynagrodzenie minimalne w 2011 roku

Ile wynosić będzie wynagrodzenie minimalne w roku 2011? Kto i do kiedy ustala wysokość tego wynagrodzenia?

Jakie są systemy wynagradzania ?

Wysokość i składniki wynagrodzenia za pracę ustala się za pomocą przyjętego sytemu wynagradzania. Należy jednak pamiętać, że nie można ustalić wynagrodzenia niższego niż minimalne wynagrodzenie za pracę przysługujące pracownikom na podstawie powszechnie obowiązujących przepisów.

Cechy wynagrodzenia prowizyjnego

Najbardziej popularnym systemem wynagradzania jest system prowizyjny, który uzależnia wysokość otrzymanego przez pracownika wynagrodzenia od ilości oraz jakości wykonanej przez niego pracy. Należy przy tym zaznaczyć, że prowizja wiąże się również z dużym ryzykiem, dlatego też częściej system ten jest używany jako uzupełnienie dla systemu czasowego lub akordowego.

Czy małżonek może odebrać wynagrodzenie pracownika?

Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym do majątku wspólnego małżonków należy m. in. pobrane wynagrodzenia za pracę. Do odbioru niewypłaconego wynagrodzenia małżonka potrzebne jest pełnomocnictwo.

Cechy wynagrodzenia akordowego

System ten może być stosowany tylko w przypadkach, gdzie jest możliwe opracowanie norm pracy i obliczenie wyników ilościowych pracy. W odróżnieniu od systemu czasowego wynagrodzenie zależy od wyników pracy pracownika.

Zasady ustalania wynagrodzenia za pracę

Często słyszy się, że umowa o pracę określa sposób wynagradzania czy tak jest w każdym przypadku? W jakich jeszcze dokumentach może zostać określony sposób wynagradzania pracownika ?

Do kiedy pracodawca ma obowiązek wypłaty wynagrodzenia?

Zgodnie z przepisami Kodeksu Pracy pracodawca, na żądanie pracownika, jest obowiązany udostępnić do wglądu dokumenty, na których podstawie zostało obliczone jego wynagrodzenie.

Wniosek o nakazanie wypłacenia małżonkowi wynagrodzenia za pracę drugiego małżonka - przykład

Jeżeli jeden z małżonków pozostających we wspólnym pożyciu nie spełnia ciążącego na nim obowiązku przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny, sąd może nakazać, ażeby wynagrodzenie za pracę albo inne należności przypadające temu małżonkowi były w całości lub w części wypłacane do rąk drugiego małżonka. Jak wnieść taki wniosek do sądu? Poniżej przedstawiamy przykład.

Co powinien określać regulamin wynagradzania?

Regulamin wchodzi w życie po upływie dwóch tygodni od podania go do wiadomości pracowników w sposób zwyczajowo przyjęty u danego pracodawcy.

Dodatki funkcyjne pracowników samorządowych

Zasady przyznawania dodatku funkcyjnego zmieniły się diametralnie w nowych przepisach o pracownikach samorządowych. Obecnie dodatek funkcyjny może zostać przyznany pracownikowi samorządowemu natomiast obligatoryjnie przysługuje jedynie pracownikom zatrudnionym na podstawie wyboru i mianowania

Dodatki funkcyjne pracowników samorządowych

Zasady przyznawania dodatku funkcyjnego zmieniły się diametralnie w nowych przepisach o pracownikach samorządowych. Obecnie dodatek funkcyjny może zostać przyznany pracownikowi samorządowemu natomiast obligatoryjnie przysługuje jedynie pracownikom zatrudnionym na podstawie wyboru i mianowania

Dodatki funkcyjne pracowników samorządowych

Zasady przyznawania dodatku funkcyjnego zmieniły się diametralnie w nowych przepisach o pracownikach samorządowych. Obecnie dodatek funkcyjny może zostać przyznany pracownikowi samorządowemu natomiast obligatoryjnie przysługuje jedynie pracownikom zatrudnionym na podstawie wyboru i mianowania

Zakres obowiązków zastępcy wójta a wysokość jego wynagrodzenia

Podstawy prawne i praktyczne wskazówki ustalania relacji między kompetencjami zastępców wójtów (burmistrzów, prezydentów) a poziomem ich wynagrodzeń.

Dziś Andrzejki - sprawdź ile zarabiają wróżki!

Tarot, horoskopy, czarny kot, numerologia czyli... doradztwo duchowe. Usługi oferowane przez wróżbitów znacznie zmieniły się na przestrzeni lat. Dziś ich podstawowym narzędziem pracy nie jest szklana kula tylko... telefon, Internet, e-mail i internetowe komunikatory. Ile wynosi koszt konsultacji u wróżki?

Minimalne wynagrodzenie w 2011 r.

Ile wynosić będzie wynagrodzenie minimalne w roku 2011? Kto i do kiedy ustala wysokość tego wynagrodzenia?

Mąż nie chce płacić za czynsz. Czy przysługuje mi jego wypłata?

Zasadą jest, że małżonkowie mają w małżeństwie równe prawa i obowiązki. Małżonkowie obowiązani są do wspólnego pożycia, do wzajemnej pomocy i wierności oraz do współdziałania dla dobra rodziny, którą przez swój związek założyli.

Co to jest gotowość do pracy?

Może zdarzyć się sytuacja, że pracownik nie może wykonywać pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, ale jest gotowy do wykonywania takiej pracy i pozostaje w dyspozycji pracodawcy.

Ile powinny wynosić wynagrodzenia w samorządzie i diety radnych w 2010 roku

Po wyjaśnieniach Regionalnej Izby Obrachunkowej w Bydgoszczy okazało się, że do końca nie wiadomo, na jakiej podstawie prawnej należy obliczać w 2010 roku wysokość diet dla radnych i wynagrodzenia dla samorządowców zatrudnionych na podstawie wyboru. Obowiązują bowiem w tej sprawie dwie różne interpretacje.

Ile powinny wynosić wynagrodzenia w samorządzie i diety radnych w 2010 roku

Po wyjaśnieniach Regionalnej Izby Obrachunkowej w Bydgoszczy okazało się, że do końca nie wiadomo, na jakiej podstawie prawnej należy obliczać w 2010 roku wysokość diet dla radnych i wynagrodzenia dla samorządowców zatrudnionych na podstawie wyboru. Obowiązują bowiem w tej sprawie dwie różne interpretacje.

Wynagrodzenie ryczałtowe przy umowie o dzieło

Pracuje na umowę o dzieło, z zamawiającym ustaliłem wynagrodzenie ryczałtowe, czy wynagrodzenie ryczałtowe może ulec zmianie w wyniku poniesionych przez ze mnie dodatkowych kosztów? czy przepisy KC przewidują taką możliwość?

W jaki sposób mogę ustalić wynagrodzenie w umowie o dzieło?

Będę podpisywał umowę o dzieło, w jaki sposób mogę ustalić wynagrodzenie ?

Ustalenie wynagrodzenia w umowie o dzieło

Wysokość wynagrodzenia za wykonanie dzieła można określić przez wskazanie podstaw do jego ustalenia. Jeżeli strony nie określiły wysokości wynagrodzenia ani nie wskazały podstaw do jego ustalenia, poczytuje się w razie wątpliwości, że strony miały na myśli zwykłe wynagrodzenie za dzieło tego rodzaju. Jeżeli także w ten sposób nie da się ustalić wysokości wynagrodzenia, należy się wynagrodzenie odpowiadające uzasadnionemu nakładowi pracy oraz innym nakładom przyjmującego zamówienie.

Kiedy wynagrodzenie kosztorysowe może ulec zmianie?

Zawarłem umowę o dzieło, wynagrodzenie zostało ustalone na podstawie kosztorysu, kiedy może ulec ono zmianie i czy przepisy kodeksu cywilnego regulują tego rodzaju zmiany?

REKLAMA