REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wykonawca, Nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Procedura konkurencyjna z negocjacjami – udzielanie zamówień

W procedurze konkurencyjnej z negocjacjami zamawiający ma obowiązek określić w dokumentach zamówienia kryteria oraz minimalne wymogi udzielenia zamówienia. Ma to na celu zagwarantowanie równego traktowania wszystkich wykonawców.

Udostępnianie wykonawcy zasobów przez podmioty trzecie

Udostępnianie wykonawcy zasobów przez podmioty trzecie stanowiło jeden z punktów nowelizacji ustawy Prawo zamówień publicznych. Jak po 19 października 2014 roku zmienił się układ stosunków pomiędzy zamawiającym, wykonawcą i podmiotem trzecim udostępniającym zasoby?

Solidarna odpowiedzialność inwestora za wykonaną umowę

Umowa o roboty budowlane uregulowana została w kodeksie cywilnym. Specyfiką tej umowy jest solidarna odpowiedzialność inwestora za wykonaną pracę. Taka zasada stanowi gwarancję zapłaty dla podwykonawców w razie niewypłacalności wykonawcy.

Ceny mieszkań w Warszawie - dwa razy wyższe niż w Łodzi

W okresie ostatnich 12 miesięcy ceny mieszkań w Bydgoszczy - wzrosły, spadły natomiast w Katowicach i Lublinie. Nadal najdroższe mieszkania można kupić w największych miastach Polski, w tym również w Warszawie.

REKLAMA

Nowe zasady nabywania nieruchomości od 2015 roku

Od 2015 roku zmienią się zasady nabywania lokum przy zewnętrznym wsparciu finansowym. Trzeba będzie posiadać większy wkład własny, by móc zaciągnąć kredyt hipoteczny, ponadto młode rodzin z dziećmi będą mogły uzyskać dodatkowe dopłaty w ramach rządowego programu „Mieszkanie dla Młodych”.

Darowizna nieruchomości w praktyce

Zasady przekazywania i nabywania nieruchomości w drodze darowizny wciąż wywołują wśród samorządowców wiele wątpliwości. Dotyczy to zwłaszcza kwestii ewentualnego odwołania darowizny.

Jesienią i zimą wzrasta ryzyko kradzieży. Jak zabezpieczy dom przed włamaniem?

Ubezpieczenie mieszkania przed włamaniem na pewno zagwarantuje nam spokój. W przypadku włamania - otrzymamy rekompensatę, dzięki niej będziemy mogli ponownie kupić skradzione przedmioty. Jednak, aby uzyskać odszkodowanie nie wystarczy sama podpisana polisa. Należy również profesjonalnie zabezpieczać się przed włamaniem według Ogólnych Warunków Ubezpieczenia (OWU).

Płatności bezpośrednie na rzecz podwykonawców

Nowa dyrektywa unijna dotycząca zmian w zamówieniach publicznych reguluje kwestie płatności bezpośrednich na rzecz podwykonawców, pozostawiając jednak ostateczną decyzję co do wprowadzenia tych regulacji do prawa krajowego państwom członkowskim. Dyrektywa wprowadza również zmiany w zakresie modyfikacji umów o zamówienia publiczne.

REKLAMA

Licytacja loftu. Na zakupie mieszkania można oszczędzić nawet 70 tys.zł.

W Mikołajki - 6. będzie można kupić autentyczny, wrocławski loft. Loft zostanie sprzedany na aukcji za tyle, ile będą gotowi zapłacić za niego przyszli mieszkańcy. Aukcja jest organizowana przez Nową Papiernię. Kupując loft na aukcji można zaoszczędzić nawet 70 tys. zł.

Rynek nieruchomości: Deweloperzy rozpoczynają coraz więcej inwestycji

W październiku 2014 deweloperzy rozpoczęli budowę 7726 mieszkań. Było to najlepszy okres w tym roku od kwietnia 2012 r. kiedy to weszła w życie ustawa deweloperska.

Ożywienie na rynku deweloperów

Więcej pozwoleń na budowę, rozpoczynanych budów, a także skromna poprawa w zakresie liczby oddawanych do użytkowania mieszkań – tak można podsumować działania deweloperów w październiku – wynika z najnowszych danych GUS. Wzmożony popyt ze strony nabywców powoduje, że już niedługo deweloperzy mogą budować co drugie mieszkanie w Polsce.

Koszty wyceny nieruchomości przy przekształceniach własnościowych

W kwestii kosztów przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności przepisy są jednoznaczne. Nie można do nich zaliczać wydatków poniesionych na wycenę nieruchomości, której koszty obciążają organ administracji publicznej.

Luksusowe domy i rezydencje pod Warszawą

Ventana to osiedle domów i rezydencji znajdujące się w Walendowie - 18 kilometrów od Centrum Warszawy. Inwestycja powstała w sąsiedztwie Chojnowskiego Parku Krajobrazowego, Lasów Sękocińskich, stawów i rzeki Utraty.

Ile musimy dopłacić kupując nowe mieszkanie?

Ile kosztuje nowe, a ile używane mieszkanie? Jaka jest różnica w cenie? Czy warto dopłacać, za sam fakt, że kupujemy nowe mieszkanie? Czy można coś zaoszczędzić kupijąc mieszkanie z rynku wtórnego? Przeczytaj artykuł.

Dlaczego mieszkania nie należy kupować pochopnie?

Zakup mieszkania to decyzja na całe życie, dlatego też dokonując tak ważnego wyboru, powinniśmy rozważyć wszystkie za i przeciw. Przyjrzyj się okolicy, myśl rozwojowo, pomyśl o dzieciach. Zobacz poradnik.

Deweloperzy: Dni otwarte Wikana

Wikana - jeden z największych deweloperów działających w południowo-wschodniej Polsce, zaprasza w najbliższy weekend na Dni Otwarte. Każdy, kto zastanawia się nad kupnem mieszkania, będzie mógł odwiedzić inwestycje realizowane przez dewelopera w Lublinie i w Rzeszowie.

Kompleks OVO Wrocław z hotelem Hilton

OVO Wrocław to inwestycja powstająca przy ul. Podwale 82-91, nieopodal wrocławskiego Rynku. Kompleks OVO Wrocław to prestiżowa inwestycja w centrum miasta. OVO Wrocław wyróżnia się przede wszystkim: architekturą, luksusem wykończeniem i połączeniem wielu funkcji w jednym budynku.

Rozszerzenie prawa pierwokupu przez samorządy

Prace związane ze zmianą ustawy o gospodarce nieruchomościami już rozpoczęte. Czy to koniec przejmowania nieruchomości metodą „na kuratora”? Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz jest po rozmowach z premier Ewą Kopacz. Planowane zmiany dotyczyć mają m.in. rozszerzenia prawa pierwokupu przez samorząd lub Skarb Państwa.

Dekpol: Osiedle "Młoda Morena" w Gdańsku

Dekpol - deweloper działający na polskim wybrzeży wprowadził do sprzedaży 118 mieszkań w ramach inwestycji - Młoda Morena w Gdańsku. To 2. inwestycja rozpoczęta przez tego dewelopera w tym roku.

Jak zarobić na wynajmie mieszkania?

Średnia rentowność inwestycji mieszkaniowych na wynajem w największych miastach Polski wzrosła do 4,15%. (netto/rok). I jest ona najwyższa od 2013 r. W związku z kolejną obniżką stóp procentowych, jest to świetna okazja dla inwestorów.

Obowiązki podwykonawców wynikające z prawa pracy, prawa socjalnego i środowiskowego

Nowa dyrektywa unijna wprowadzająca zmiany w zamówieniach publicznych w zamierzeniu ma zapewnić, aby zamówienia były powierzane wykonawcom przestrzegającym określonych standardów. Jakie obowiązki ciążą na podwykonawcach wynikające z prawa pracy, prawa socjalnego i prawa środowiskowego?

Profesjonalny agent nieruchomości - czyli jaki?

Nabycie nieruchomości to dla wielu osób życiowa inwestycja. Przeznaczenie całych oszczędności, lub perspektywa wieloletniego kredytu nie ułatwiają podjęcia decyzji. Osoby planujące zakup nieruchomości bardzo często korzystają z pomocy agentów nieruchomości. Czego oczekują od pośredników nieruchomości Polacy? Czym powinien charakteryzować się profesjonalny agent nieruchomości?

Mieszkania luksusowe – czym charakteryzuje się apartament?

Z polskim prawie budowlanym nie ma jasno określonej definicji "apartamentu". Mieszkanie tego typu powinno natomiast spełniać takie wymagania budowlane, jak każdy inny lokal mieszkalny. Są jednak pewne standardy, dzięki którym możemy stwierdzić, czy dany lokal jest "mieszkaniem luksusowym".

Polskie hipoteki – najwyżej oprocentowane w Europie

Odsetki od kredytów hipoptecznych płacone przez polskich nabywców mieszkań są wyższe niż w innych krajach. Wyniki takiego porównania okazują się bardzo ciekawe.

„Żeliborz artystyczny” – pierwsze klucze przekazane przyszłym mieszkańcom

3. listopada, Dom Development przekazał klucze pierwszym mieszkańcom osiedla "Żoliborz Artystyczny". Do użytku zostały oddane 4 budynki wybudowane w ramach I i II etapu osiedla - łącznie 398 mieszkań.

Inwestycja "Wróbla Staw" w Gdańsku Jasieniu - zakończona dwa miesiące przed terminem

Budowa inwestycji "Wróbla Staw" w Gdańsku Jasieniu skończyła się dwa miesiące przed terminem. Osiedle znajduje się przy jeziorze Wróbla Staw. W skład inwestycji wchodzi 14. trzy i czterokondygnacyjnych budynków. Osiedle jest świetnie skomunikowane z innymi dzielnicami Gdańska, centrum miasta znajduje się zaledwie w odległości 5,5 km.

Usługi niepriorytetowe w zamówieniach publicznych

Od 19 października 2014 r. obowiązują zmienione przepisy prawa zamówień publicznych, które wprowadzają zmiany w zakresie udzielania zamówień na tzw. usługi niepriorytetowe o wartościach poniżej progów unijnych.

Zakup dwóch mieszkań także daje prawo do zwolnienia w PIT

Zakup dwóch mieszkań za pieniądze uzyskane ze sprzedaży jednej nieruchomości daje podatnikowi zwolnienie z podatku dochodowego. Ustawodawca bowiem nie zapisał w ustawie ograniczeń, dotyczących liczby nabywanych mieszkań, jak również nie nakazał natychmiastowego zasiedlenia nowego lokalu. Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Osiedle Słoneczne – koniec budowy trzeciego szeregowca

Na Osiedlu Słonecznym kończy się budowa 11 domów szeregowych realizowanych w ramach budowy III trzeciego szeregowca. Tym czasem, rozpoczęła się budowa kolejnych dwóch szeregowców. KM Building planuje zakończyć budowę całej inwestycji w 2016 roku.

Rażąco niska cena w zamówieniach publicznych - zmiany

Obowiązująca od 19 października 2014 r.nowelizacja ustawy o zamówieniach publicznych wprowadza zmiany w sposobie wskazania rażąco niskiej ceny w ofercie. Zgodnie z nowymi regulacjami, w razie wątpliwości zamawiającego co do zaoferowanej przez wykonawcę ceny, zamawiający ma prawo wezwać wykonawcę do złożenia wyjaśnień w trybie art. 90 ust. 1 ustawy Pzp.

Nowa inwestycja Stacja Kazimierz – rozpoczęcie budowy

Rozpoczęła się budowa nowej inwestycji Stacja Kazimierz Polnordu i Grupy Waryński w warszawskiej dzielnicy Wola. W pierwszym etapie budowy powstanie 179 mieszkań i 5 lokali usługowych. Inwestycja powstaje powstaje na jednej z największych działek w dzielnicy Wola, przy ulicy Jana Kazimierza 1/29. Generalnym wykonawcą inwestycji został Budimex.

Rynek nieruchomości w Lublinie - popularne duże mieszkania

Najpopularniejsze mieszkania w Lublinie to te trzy i czteropokojowe o metrażu ok. 80 mkw. Inwestorzy najchętniej kupują mieszkania w południowo-zachodnich dzielnicach miasta.

Koszt najmu w Polsce to 1/3 naszych zarobków

Wynajmując mieszkanie ok. 1/3 zarobków musimy przeznaczyć na najem. Choć najem w Polsce jest drogi, daleko nam jeszcze do zachodnich standardów.

Stosowanie odwróconego zamówienia in – house w zamówieniach publicznych

Pojęcie zamówienia in – house obejmuje procedurę udzielania zamówień publicznych przez instytucje zamawiające podległym sobie podmiotom. Z regulacji unijnych nie wynika wprost, na czym polega ta procedura. Konstrukcja in-house powstała na podstawie europejskiego orzecznictwa.

Odwrócony kredyt hipoteczny dla seniorów

Odwrócony kredyt hipoteczny jest - zdaniem posłów - korzystnym i bezpiecznym rozwiązaniem dla seniorów. Pozwala im bowiem uzyskać dodatkowe pieniądze na bieżące wydatki. Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym została 23 października przyjęta przez Sejm.

Nabywanie nieruchomości przez cudzoziemców będzie zmienione

Rozszerzenie katalogu podmiotów zobowiązanych do przesyłania MSW dokumentów o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców - zakłada projekt zmian w ustawie, przygotowany przez resort. Ma on zrealizować uwagi NIK po kontroli dot. sprzedaży nieruchomości rolnych Skarbu Państwa.

Reprywatyzacja w kampaniach samorządowych

Kwestia reprywatyzacji pojawiła się m.in. w wypowiedziach i programach kandydatów na prezydenta Warszawy, jako jedna z najpoważniejszych spraw do uporządkowania przez władze miasta.

Czym deweloperzy zachęcają nas do zakupu mieszkań?

Deweloperzy dwoją się i troją, aby sprzedać nam swoje mieszkania. Dla swoich klientów szykują różne atrakcje, które mają zachęcić do zakupu nieruchomości. Zobacz, co oferują największe firmy deweloperskie na rynku.

Osiedle Białołęka: ostatnie gotowe mieszkania

Na Osiedlu Białołęka" w Warszawie znajdują się ostatnie wolne mieszkania: dwu i trzypokojowe. Mieszkania posiadają już prawomocne pozwolenie na ich użytkowanie, klucze są do odbioru od października .

Umowy ramowe według nowych regulacji

Nowa unijna dyrektywa dotycząca zamówień publicznych doprecyzowuje kwestie okresu obowiązywania poszczególnych umów zawartych w umowach ramowych. Dodatkowo znosi dotychczasowy wymóg ilości wykonawców przy jednej umowie ramowej. Wskazuje na trzy sposoby zawierania umów z kilkoma wykonawcami.

Nieruchomości w Wielkiej Brytanii - drogie ale dochodowe

Na zakupie nieruchomości w Wielkiej Brytanii można zarobić. Kupując mieszkanie z przeznaczeniem na wynajem, rentowność takiego lokalu może wynosić ok. 2%, a nawet 9%. Duży wpływ na rentowność lokalu ma jego lokalizacja.

Rynek nieruchomości: ceny nieruchomości niedopasowane do możliwości rynku

Na rynku nieruchomości w Polsce, ceny nieruchomości są niedopasowane do możliwości nabywców. Powoduje to znaczne wydłużenie procesu zakupu od 3 miesięcy do nawet pół roku. Zbyt wysokie ceny wynikają przede wszystkim z niewiedzy na temat rynku samych klientów i braku zaufania do pośredników.

Remont zatoki autobusowej na placu Konstytucji w Warszawie

Zarząd Dróg Miejskich remontuje zatokę autobusową na placu Konstytucji w Warszawie. Na czas prac, przystanek został przeniesiony. Prace potrwają ok. miesiąca.

Remont Hali Koszyki w Warszawie

Na terenie dawnej Hali Koszyki w Warszawie powstanie kompleks handlowo-biurowy zaprojektowany przez pracownię JEMS Architekci. Inwestorzy chcą zachować wyjątkowy charakter miejsca i odzyskać jak najwięcej dawnych elementów hali takich jak: stalowe dźwigary, kafelki czy cegły wydobyte z piwnic.

Rynek nieruchomości: Najwyższe kredyt od czasu kryzysu

Na zakup mieszkania można dziś pożyczyć najwięcej od momentu pojawienia się kryzysu na rynku nieruchomości. Zdolności kredytowa kredytobiorców są aktualnie najwyższa, od sześciu lat. Wygląda na to, że najbliższe miesiące mogą spowodować, że kredyty będą bardziej dostępne, a kredytobiorcy będą mogli liczyć na niższe raty.

Zastrzeżenie kar umownych za opóźnienie w wykonaniu robót budowlanych

W wielu branżach bardzo istotna jest terminowość w ukończeniu przedmiotu umowy. Jedną z nich jest niewątpliwie budownictwo, gdzie od realizacji inwestycji zgodnie z planem zależy np. rozliczenie projektu czy terminowa realizacja innych powiązanych projektów. Częstą praktyką w umowach o roboty budowlane jest zastrzeganie kar umownych za zwłokę wykonawcy. Należy jednak podkreślić, że w języku prawniczym czym innym jest zwłoka a czym innym opóźnienie w wykonaniu zobowiązania.

Pierwszy Holiday Inn na śląsku

Pierwszy hotel Holiday Inn na śląsku powstaje na terenie starej kopalni "Paryż". Pierwszy Holiday Inn na śląsku będzie znajdować się w Dąbrowie Górniczej. Celem inwertora była budowa komfortowego i wygodnego hotelu w dogodnej lokalizacji.

Prawo zamówień publicznych - nowelizacja (cz. I)

19 października 2014 r. weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo zamówień publicznych. W związku z dużą ilością zmian wprowadzonych nowelizacją, w pierwszej części publikacji zostanie poruszona kwestia nowej, uproszczonej procedury udzielania zamówienia, zmiana dotycząca zastrzegania tajemnicy przedsiębiorstwa, oraz zmiany w zakresie przesłanek wykluczania wykonawców z postępowania.

Prawo zamówień publicznych - nowelizacja (cz. III)

19 października 2014 r. weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo zamówień publicznych. W trzeciej części publikacji na ten temat zostaną poruszone zmiany dotyczące ustalania, czy oferta zawiera rażąco niską cenę, zmiany dotyczące rozszerzenia stosowania innych niż cena kryteriów oceny ofert, oraz wymogu wprowadzania w umowach zawartych na dłużej niż 12 miesięcy zasad zmiany wynagrodzenia, ze względu na określone czynniki. odpowiedzialności podmiotu udostępniającego zasoby na potrzeby zamówienia, wymogu zatrudniania osób wykonujących zamówienie na podstawie umowy o pracę oraz odnoszące się do zatrzymywania wadium.

Prawo zamówień publicznych - nowelizacja (cz. II)

19 października 2014 r. weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo zamówień publicznych. W drugiej części publikacji na ten temat zostaną poruszone kwestie dotyczące odpowiedzialności podmiotu udostępniającego zasoby na potrzeby zamówienia, wymogu zatrudniania osób wykonujących zamówienie na podstawie umowy o pracę oraz odnoszące się do zatrzymywania wadium.

REKLAMA