REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wykonawca

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Komu opłaca się umowa o dzieło?

Umowa o dzieło nie daje osobom zatrudnionym na jej podstawie uprawnień przewidzianych w Kodeksie pracy. W określonych sytuacjach może być to jednak korzystne dla pracownika. Komu więc opłaca się umowa o dzieło?

Dla kogo gwarancje kontraktowe?

Gwarancje kontraktowe najdogodniejszą formą zabezpieczenia finansowego, zwłaszcza przy kontraktach w trybie zamówienia publicznego. Zobowiązują do wypłaty określonej kwoty na rzecz beneficjenta w przypadku nie wywiązania się z zobowiązania.

Jak zabezpieczyć się przed wadami wykonanego dzieła?

Umowa o dzieło zawierająca szczegółowe postanowienia pozwoli nam, w możliwe dostateczny sposób, zabezpieczyć się na wypadek wad wykonanego dzieła.

Gdy mechanik żąda większego wynagrodzenia

Mechanik nie może żądać wyższego wynagrodzenia za dodatkową naprawę, którą wykonał bez zgody zamawiającego. Dla bezpieczeństwa warto zawsze sporządzić pisemną umowę.

REKLAMA

Czy warto zawierać pisemną umowę z mechanikiem?

Oddając samochód do naprawy warto uprzednio spisać z mechanikiem pisemną umowę. Jednak nawet bez takiej pisemnej umowy, nie jesteśmy na straconej pozycji.

Na co zwrócić uwagę przy pisaniu umowy o dzieło?

Sporządzając umowę o dzieło powinniśmy dokładnie rozważyć jak najlepiej zabezpieczyć nasze interesy. Najlepiej wyposażyć umowę w szczegółowe postanowienia.

Kto odpowiada za szkody powstały na terenie budowy?

Jednym z obowiązków inwestora jest przekazanie wykonawcy terenu budowy. Gdy na terenie tym została wyrządzona szkoda, to wykonawca będzie ponosił odpowiedzialność za szkodę - aż do chwili oddania obiektu.

W jakim terminie należy wykonać dzieło?

Niejednokrotnie bardzo ważne dla stron jest terminowe wykonie umowy. Co należy zrobić gdy kontrahent nie dotrzymuje umówionego terminu oddania dzieła? Co jeżeli strony nie określiły w umowie w jakim terminie dzieło ma zostać oddane lub mają wątpliwości co do terminu określonego w umowie ?

REKLAMA

Jak sporządzić umowę o zaprojektowanie i wykonanie mebli?

Zaprojektowanie i wykonanie mebli na zamówienie będzie się odbywało na podstawie umowy dzieło. Przy jej podpisaniu warto również określić warunki techniczne.

Jak odpowiada wykonawca za wadliwie wykonaną umowę o dzieło?

Umowa o dzieło należy do grupy umów rezultatu. Oznacza to, iż przyjmujący zamówienie odpowiada za efekt finalny, a nie za należyte staranie. Taki rezultat powinien być określony w umowie.

Wszystko o umowie zlecenia

Przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie (zleceniobiorca) zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie (zleceniodawcy). Oznacza to, że jako umowy zlecenia w rozumieniu kodeksu cywilnego można traktować wyłącznie te umowy, których przedmiotem jest dokonywanie określonych czynności prawnych.

Umowy ramowe w systemie zamówień publicznych

Umowa ramowa to umowa zawarta między zamawiającym a jednym lub większą liczbą wykonawców. Jej celem jest ustalenie warunków dotyczących zamówień publicznych, jakie mogą zostać udzielone w danym okresie – w szczególności cen i (jeżeli zachodzi taka potrzeba) przewidywanych ilości. Wartością umowy ramowej jest łączna wartość zamówień, których zamawiający zamierza udzielić w okresie trwania takiej umowy.

Umowy ramowe w systemie zamówień publicznych

Umowa ramowa to umowa zawarta między zamawiającym a jednym lub większą liczbą wykonawców. Jej celem jest ustalenie warunków dotyczących zamówień publicznych, jakie mogą zostać udzielone w danym okresie – w szczególności cen i (jeżeli zachodzi taka potrzeba) przewidywanych ilości. Wartością umowy ramowej jest łączna wartość zamówień, których zamawiający zamierza udzielić w okresie trwania takiej umowy.

Wynagrodzenie przy umowie zlecenia

Zlecenie jest jedną z częściej występujących w obrocie gospodarczym umów. Warto zatem wiedzieć jak wygląda kwestia wynagrodzenia przy tego rodzaju umowie. Wyjaśnienie tej kwestii można znaleźć w przepisach kodeksu cywilnego.

Co się dzieje w wypadku śmierci zleceniodawcy?

Każda ze stron umowy może umrzeć. Śmierć jest czym naturalnym. Dlatego też ustawodawca licząc się z nią stworzył specjalne przepisy o odnoszące się do dalszych losów umowy po śmierci jednej ze stron.

Czy osoba trzecia może wykonywać umowę zlecenia?

Przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania na rzecz dającego zlecenie dokonać określoną czynność prawną. Co jednak w wypadku gdy przyjmujący zlecenie nie może wykonać swojej pracy. Odpowiedź na to pytanie możemy znaleźć w przepisach kodeksu cywilnego.

Kiedy można odstąpić od umowy zlecenia?

Od umowy zlecenia jak od większości umów można odstąpić. Ważne jest jednak aby pamiętać o tym jakie konsekwencje wiążą się z takim posunięciem. Sytuacje te opisane są w przepisach kodeksu cywilnego.

Rozwiązanie umowy o dzieło

Umowa o dzieło jest umową bardzo często zawieraną. Jest to jedna z najpopularniejszych umów życia codziennego. Dlatego też warto wiedzieć, jakie są obowiązki stron w wypadku wcześniejszego rozwiązania umowy

Co to jest umowa o roboty budowlane

Umowa o roboty budowlane dotyczy wykonania określonego obiektu na podstawie projektu. Stronami umowy są inwestor i wykonawca. Jest bardzo podobna do umowy o dzieło, ponieważ tutaj równie zliczy się rezultat prac.

Urlop na umowie zlecenia

Jestem zatrudniona na umowę zlecenia. Pracuję tak od 2 lat. Ile mam urlopu do wykorzystania w tym roku?  

Wyższe wynagrodzenie za prace remontowe

Wykonawca remontu, po zakończeniu prac, domaga się znacznie większego wynagrodzenia niż to, które ustalone zostało w umowie. Czy faktycznie muszę za te prace dopłacić?

Kiedy trzeba poinformować wykonawcę o wadach

Z usług fachowców korzystamy bardzo często. Dotyczą one zwykłych spraw życia codziennego, np. naprawa butów u szewca oraz poważnych inwestycji związanych np. z remontem domu. W sytuacji gdy zauważymy wady w wykonanej usłudze należy pamiętać o tym, że mamy miesiąc na poinformowanie wykonawcy o nich.

Zapłata przy umowie o dzieło

Umowa o dzieło jest umową odpłatną i wzajemną. Oznacza to, że zamawiający w zamian za wykonane dzieło musi zapłacić przyjmującemu zamówienie wynagrodzenie.

Jak sporządzić umowę o dzieło?

Popularne są inne niż umowa o pracę formy współpracy. Jeżeli zlecającemu zależy na wymiernym efekcie pracy powinien zawrzeć umowę o dzieło. Oto kilka uwag i porad na temat tego co musi znaleźć się w umowie o dzieło.

Czym jest umowa o dzieło

Tam, gdzie zamawiającemu mniej zależy na wykonywaniu przez przyjmującego zamówienie określonych czynności, a bardziej na ich efekcie, przydatna jest umowa o dzieło. Jest ona bowiem umową rezultatu.

Czym jest umowa zlecenia?

Popularną formą zatrudniania są umowy cywilnoprawne, a zwłaszcza umowa zlecenia. Zawiera się je coraz częściej i coraz chętniej. Warto wiedzieć kto i kiedy powinien taką umowę zawrzeć a także jakie postanowienia powinny się w niej znaleźć.

REKLAMA