REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wybory, Gmina

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Pozwolenie na posiadanie psa groźnej rasy

Osoba będąca posiadaczem agresywnego psa powinna pamiętać, że ciąży na niej obowiązek otrzymania odpowiedniego zezwolenia.

Gminy będą mogły przeprowadzać wywiad w trakcie pobierania świadczenia

Gminy zyskają możliwość przeprowadzania wywiadu środowiskowego z osobą w trakcie pobierania przez nią świadczenia pielęgnacyjnego.

Prawidłowe uchwały Rady Gminy

Uchwała jest podstawą formą podejmowania decyzji przez kolegialny organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego, jakim jest Rada Gminy. Przedstawiamy praktyczne wskazówki jak powinno wyglądać jej przygotowanie i redagowanie.

Zmniejszenie wartości nieruchomości w wyniku uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego

Plan zagospodarowania przestrzennego stanowi podstawowy instrument regulujący przeznaczenie oraz sposób zagospodarowania terenów w gminie. Przy jego sporządzaniu powinno się uwzględniać zarówno interes publiczny jak i prywatny. Na danym terenie objętych planem może zostać ograniczona lub nawet zabroniona możliwość zabudowy.

REKLAMA

Poważne wątpliwości gmin przy wypłacie świadczenia pielęgnacyjnego

Niektóre gminy mają poważne wątpliwości, czy w ich kompetencji leży wypłacanie świadczeń pielęgnacyjnych osobom, które nie są dla niepełnosprawnego osobami najbliższymi, a pomimo to opiekują się nim oraz starają się o przyznanie świadczenia.

Świadczenia pielęgnacyjne przysługuje także rolnikom

Rolnik opiekujący się członkiem rodziny oraz jednocześnie prowadzący gospodarstwo rolne ma prawo do świadczenia pielęgnacyjnego.

Dochód utracony, a wypłata zasiłków przez gminy

Rodzic, któremu odmówiono przyznania zasiłku na dziecko ze względu na osiągane dochody może ubiegać się ponownie o zasiłek po stracie pracy. Jego dochód z okresu, kiedy był zatrudniony zostanie potraktowany jako dochód utracony.

Zmiany w ordynacji wyborczej

Platforma Obywatelska proponuje zmiany w ordynacji wyborczej w wyborach na Prezydenta RP. Zgodnie z wnioskiem rządzącej partii lokale wyborcze miałyby być otwarte od 8.00 do 22.00. Zgodnie z obecnymi przepisami lokale są czynne od 6.00 do 20.00.

REKLAMA

Jaki był Podział administracyjny kraju w latach 1975-1998

Podział administracyjny naszego kraju zmieniał się bardzo często. Obecnie ukształtowany jest efektem jednej z reform gabinetu Jerzego Buzka, tzw. reformy administracyjnej. W wyniku tej reformy Polska dzieli się na gminy, powiaty i województwa.

Problemy gmin z wypłatą zasiłków

Szalejący kryzys finansowy, który powoduje wzrost liczby osób nie posiadających stałego zatrudnienia powoduje wzrost liczby osób stających w kolejce po przyznanie pomocy społecznej w gminach. Od początku kryzysu liczba podopiecznych Ośrodków Pomoc Społecznej stale rośnie. Niektóre gminy otrzymały jeszcze mniej pieniędzy z budżetu centralnego na wypłatę świadczeń najbardziej potrzebującym rodzinom.

Gmina powinna finansować opiekę swojego mieszkańca w domu pomocy społecznej

Według Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej gmina miejsca zamieszkania powinna finansować opiekę swojego mieszkańca w domu pomocy społecznej. Jeżeli wymagającym opieki jest bezdomny to zadanie to będzie spoczywać na barkach gminy ostatniego miejsca zameldowania na pobyt stały tej osoby. Właściwa też jest gmina, która skierowała potrzebującego do domu pomocy społecznej.

Zmiany w programie państwa w zakresie dożywiania

Rząd znowelizował rozporządzenie Rady Ministrów z 7 lutego 2006 r. w sprawie realizacji programu Pomoc państwa w zakresie dożywiania. W związku z tą nowelizacją wójt, burmistrz lub prezydent miasta będą teraz mieli czas do 10 marca, aby przekazać swojemu wojewodzie sprawozdanie z realizacji rządowego programu dożywiania.

Ośrodek Pomocy Społecznej będzie mógł wstrzymywać wypłatę zasiłków

Jeżeli uprawniony do zasiłków nie będzie odbierał należnych mu pieniędzy przez okres minimum dwóch miesięcy, to straci do nich prawo. Ośrodek Pomocy Społecznej będzie mógł wstrzymywać decyzję na mocy której przyznał uprawnionemu prawo do zasiłków.

Wybory prezydenckie 2015 – jak zostać prezydentem w RP

Wybory prezydenckie to powszechne głosowania na przedstawiciela Narodu – Prezydenta. Każdy obywatel, który spełni kryterium wieku, ukończy 35 lat, może kandydować w wyborach prezydenckich, które odbędą się w 2015 roku. Poniżej etapy wyboru Prezydenta.

Kampania referendalna

Jak powszechnie wiadomo referendum polega na wypowiedzeniu się obywateli w formie głosowania na istotne dla całego kraju lub jego części kwestie. Zanim jednak naród wyrazi swoje zdanie, zostaje przeprowadzona nierzadko burzliwa kampania referendalna. Rozpoczyna się ona z dniem ogłoszenia o zarządzeniu referendum. Co ciekawe, nawet przekonywanie innych do swojego zdania jest obwarowane odpowiednimi przepisami.

Rządowy program dożywiania

Rządowy program dożywiania służy wsparciu najbiedniejszych. Liczba osób korzystających z niego systematycznie rośnie i wszystko wskazuje na to, że w 2010 r. jeszcze więcej potrzebujących z niego skorzysta.

Kodeks etyki w urzędzie gminy

Pracownicy samorządowi, w przeciwieństwie np. do członków korpusu służby cywilnej nie doczekali się jak dotąd jednolitego kodeksu etyki. Nie ma jednak prawnych przeszkód aby w ramach obowiązującego prawa takie kodeksy przyjmować.

Struktura organizacyjna gminy

Istnieje wiele definicji  pojęcia struktura organizacyjna. W większości jednak mówią one o podmiotach prywatnych, które działają w oparciu o kryteria rynkowe i w związku, z tym definicji tych nie powinno się odnosić do gmin. Ze względu na zadania, które realizuje gmina jej struktura organizacyjna oparta jest na nieco innych zasadach.

Co to jest obowiązek meldunkowy

Obowiązek meldunkowy polega przede wszystkim na rejestracji danych na temat pobytu poszczególnych osób. Ciąży on na każdym polskim obywatelu.

Jak przebiegają wybory na Prezydenta RP

Urząd Prezydenta RP ma charakter kadencyjny. To znaczy, że po pewnym czasie muszą nastąpić wybory na to stanowisko. Konstytucja RP oraz stosowna ordynacja wyborcza szczegółowo określają, kto może wystartować w wyborach oraz jak przebiegają wybory oraz samo głosowanie.

Wybory samorządowe 1994

W wyniku zmian ustrojowych w Polsce powstał odrodzony samorząd terytorialny. Pierwsze wybory samorządowe miały miejsce w roku 1990. Kolejne odbyły się 4 lata później po upływie kadencji rad gminy.

Sondaż prezydencki GfK Polonia dla „Rzeczpospolitej”

Nadal liderem w wyścigu do pałacu prezydenckiego pozostaje Donald Tusk. Ma on jednak coraz większą konkurencję w postaci senatora z Podlasia, Włodzimierza Cimoszewicza. - wynika z sondażu GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej".

Aż 48 proc. Polaków chce iść do urn

Zgodnie z najnowszymi badaniami CBOS prawie połowa Polaków deklaruje chęć wzięcia w wyborach parlamentarnych. Liderem sondażu jest nadal PO, ale goni ją Prawo i Sprawiedliwość.

Sondaż Homo Homini- wybory parlamentarne

Instytut Homo Homini przeprowadził dla "Dziennika Gazety Prawnej" zarówno sondaż prezydencki jak i parlamentarny. Z tego ostatniego wynika, że na polskiej scenie politycznej niewiele się zmienia. W Sejmie znalazłyby się znowu 4 partie.

Sondaż Homo Homini- wybory prezydenckie

Z najnowszego sondażu Instytutu Homo Homini przeprowadzonego dla "Dziennika Gazety Prawnej" wynika, że rosną notowania Włodzimierza Cimoszewicza, spadają natomiast dotychczasowego lidera Donalda Tuska.

Sondaż TNS OBOP- wybory parlamentarne

Gdyby wybory do Sejmu RP odbyły się w minioną niedzielę znalazłyby się w nim tylko trzy partie polityczne- wynika z najnowszego sondażu TNS OBOP dla "Forum".

Zakres obowiązków zastępcy wójta a wysokość jego wynagrodzenia

Podstawy prawne i praktyczne wskazówki ustalania relacji między kompetencjami zastępców wójtów (burmistrzów, prezydentów) a poziomem ich wynagrodzeń.

Za co odpowiada zastępca wójta

Kompetencje wójta (burmistrza, prezydenta) są precyzyjnie określone ustawowo. Jaki natomiast może być zakres kompetencji zastępców?

Problemy gmin z przedszkolakami

W 2011 roku wejdzie w życie obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego dla pięciolatków, czego rezultatem rok później mają być sześcioletni pierwszoklasiści. Gminy jednak nie radzą sobie z obowiązkiem stworzenia odpowiedniej ilości miejsc dla dzieci w swoich placówkach.

Problem z egzekucją alimentów? Gmina przyjdzie z pomocą

Gminy wyposażono w środki dyscyplinujące dłużników alimentacyjnych do regulowania swoich zobowiązań. Do niedawna, w miarę skutecznym straszakiem była groźba utraty prawa jazdy. Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał taką sankcję za niekonstytucyjną gminy nie dysponują już tak efektywnymi środkami „przymusu”.

Jak odwołać ze stanowiska wójta, burmistrza, prezydenta

Wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast mogą być odwołani przed upływem kadencji w drodze referendum. Z taką inicjatywą ma prawo wystąpić rada gminy (miejska) lub mieszkańcy. Sprawdź, jak właściwie przeprowadzić ten proces.

Międzygminne porozumienia - konieczna staranność

Zgodnie z art. 74 ustawy o samorządzie gminnym, gminy mogą zawierać porozumienia w przedmiocie wykonywania zadań publicznych. Dotyczy to np. sytuacji, gdy jedna z gmin nie jest w stanie - choćby z przyczyn organizacyjnych - zapewnić swoim mieszkańcom wystarczającego dostępu do niektórych usług, zaś druga dysponuje w tym zakresie pewną „nadwyżką”.

Wybory parlamentarne 1991 r.

W następstwie samorozwiązania Sejmu Kontraktowego, w październiku 1991 roku przeprowadzono pierwsze całkowicie wolne wybory do Sejmu.

Wybory prezydenckie – sondaż z 2-4. X. 2009 r.

Dnia 7 października 2009 r. Gazeta Wyborcza opublikowała dwa nowe sondaże. Jeden dotyczy wyborów do Sejmu, drugi wyborów na Prezydenta. Oto sondażowe wyniki wyborów prezydenckich.

Wybory parlamentarne – sondaż z 2-4. X. 2009 r.

Dnia 7 października 2009 r. Gazeta Wyborcza opublikowała dwa nowe sondaże. Jeden dotyczy wyborów do Sejmu, drugi wyborów na Prezydenta. Oto sondażowe wyniki wyborów parlamentarnych.

Spadek poparcia po aferze hazardowej

Platforma Obywatelska zanotowała w ostatnim tygodniu duży spadek poparcia. Nieznacznie zyskało Prawo i Sprawiedliwość. Takie wnioski płyną z sondażu Homo Homini dla „Dziennika Gazety Prawnej”

Wybory parlamentarne 1997 roku

Wybory do Sejmu III kadencji i Senatu IV kadencji odbyły się 21 września 1997 roku.

Platforma deklasuje rywali

Gdyby wybory odbyły się na początku września wygrałaby je zdecydowaną większością głosów Platforma Obywatelska. W Sejmie znalazłyby się jeszcze 3 inne partie.

Rola sekretarza gminy

Zmieniona ustawa o pracownikach samorządowych wprowadziła obowiązek utworzenia stanowiska sekretarza w każdej gminie. Jaką rolę w praktyce odgrywa praca sekretarza, będącego po wójcie, najwyższym rangą urzędnikiem samorządowym w gminie. 

Donald Tusk nadal liderem

Donald Tusk nadal jest liderem rankingu prezydenckiego. Wniosek taki płynie z ostatniego sondażu SMG/KRC dla Faktów TVN.

Sondaż TNS OBOP z 4 września 2009 r.

W piątek 4 września 2009 r. TNS OBOP opublikował kolejny wynik sondażu poparcia dla partii politycznych w naszym kraju. Nie zmiennie prowadzi w nich Platforma Obywatelska. W sejmie znalazłyby się tylko 3 partie.

Wybory parlamentarne 2005 r.

W roku 2005 przeprowadzono wybory zarówno parlamentarne jak i prezydenckie.

Budynek jako odrębna nieruchomość

W artykule 46 § 1 KC zdefiniowano pojęcie nieruchomości.  Ustawodawca wyróżnia w tym przepisie trzy rodzaje nieruchomości: gruntową, budynkową oraz lokalową.

Ustalenie numeru porządkowego nieruchomości

Każda nieruchomość ma swój numer porządkowy. Nadawanie numeru porządkowego należy do zadań własnych gminy. Obowiązek taki wynika z prawa geodezyjnego.

Nowy sondaż wyborczy – 19 sierpnia 2009 r.

Zgodnie z sondażem SMG/KRC przeprowadzonego dla "Faktów" TVN poparcie dla rządzącej Platformy Obywatelskiej wynosi 44%. Natomiast największa partia opozycyjna Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na 24% głosów.

Wybory parlamentarne 2001

Wybory do Sejmu IV kadencji i Senatu V kadencji odbywały się w oparciu o nowo uchwaloną ordynację wyborczą, która obowiązuje do dziś. W wyniku zmian zlikwidowano listę krajową oraz zmieniono metodę obliczania mandatów na Sainte-League , która faworyzuje partie średnie.

Wybory parlamentarne w 2007 roku

Kadencja Parlamentu wybranego przez Polaków w wyborach w 2005 roku trwała zaledwie 2 lata. We wrześniu Sojusz Lewicy Demokratycznej złożył wniosek o rozwiązanie Sejmu, motywując go narastającym kryzysem politycznym. Za skróceniem kadencji głosowało aż 377 posłów, przeciwko było 54.

Spadek poparcia dla Platformy

Z sondażu przeprowadzonego dla GfK Polonia wynika duży spadek poparcia dla Platformy Obywatelskiej. Jest to dziwne zjawisko gdyż do tej pory poparcie dla rządzącej partii utrzymywało się na stałym i wysokim poziomie.

Sondaż SMG/KRC z 19 sierpnia 2009 r.

Nadal największym poparciem polaków cieszy się Platforma Obywatelska. Takie dane wynikają z sondażu SMG/KRC zrealizowanego na zlecenie „Faktów” TVN.

Jakie są zasady określania terminów w urzędzie?

Każdy, kto załatwia jakąś sprawę w urzędzie powinien znać zasady określania terminów, według których należy liczyć dni na odesłanie odpowiedzi czy odwołanie.

REKLAMA