REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wniosek, Podatki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Odebranie dziecka - jak i kiedy?

Sądowa instytucja odebrania dziecka ma pomóc rodzicom, którzy nie mogą wykonywać swojej władzy rodzicielskiej, ponieważ dziecko jest przetrzymywane przez osobę nieuprawnioną. Podpowiadamy jak sporządzić wniosek i jak wygląda postępowanie.

Zasady odpowiedzialności spadkobierców za zobowiązania podatkowe

Do chwili dokonania działu spadku odpowiedzialność za długi spadkowe ma charakter solidarny, jeżeli do dziedziczenia powołanych jest kilku spadkobierców. Z chwilą dokonania działu spadku, odpowiedzialność solidarna ustaje.

Dni wolne w święta dla innych wyznań

Co z pracownikami wyznającymi wiarę inną niż katolicka? Czy mają prawo do dni wolnych od pracy w celu obchodzenia własnych świąt religijnych?

Prawne podsumowanie marca 2012

Niniejsza publikacja stanowi podsumowanie najważniejszych zmian w polskich przepisach prawnych, które weszły w życie w marcu 2012 r. oraz ostatnio opublikowanego orzecznictwa Trybunały Konstytucyjnego.

REKLAMA

Zasiłek pogrzebowy po zmarłym członku rodziny

Zasiłek pogrzebowy jest jednorazowym świadczeniem pieniężnym przyznawanym na pokrycie kosztów pogrzebu. Najczęściej przysługuje on członkom rodziny zmarłego.

Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku o zasiłek pogrzebowy?

Osoba, która stara się o zasiłek pogrzebowy musi w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych złożyć wniosek. Do wniosku należy dołączyć odpowiednie dokumenty, bez nich niemożliwe jest otrzymanie zasiłku.

Wniosek o zasiłek pogrzebowy po zmarłym żołnierzu

Dokumentem wymaganym przy wypłacie zasiłku pogrzebowego po zmarłym żołnierzu lub członku jego rodziny jest pisemny wniosek osoby, która poniosła koszty pogrzebu. Jakie dokumenty oprócz wniosku należy przedstawić?

Kara za niezapłacenie podatku w terminie

Podatnik ukrywający dochody przed fiskusem, w celu uszczuplenia swoich zobowiązań podatkowych popełnia przestępstwo skarbowe. Podatnik, który uporczywie nie wpłaca w terminie podatku, podlega odpowiedzialności za wykroczenie skarbowe.

REKLAMA

Jak złożyć wniosek o dobrowolne poddanie się odpowiedzialności?

Sprawca przestępstwa lub wykroczenia karnoskarbowego, który zamierza skorzystać z dobrodziejstwa instytucji dobrowolnego poddania się odpowiedzialności musi zastosować się do rygorów określonych w Kodeksie karnym skarbowym.

Bony dla pracowników z okazji świąt - podatki i składki ZUS

Na początku kwietnia br. na święta Wielkiejnocy pracownicy naszej firmy otrzymają bony świąteczne. Będą one finansowane w równych częściach z zfśs i ze środków obrotowych. Czy w takim przypadku bony będą podlegały opodatkowaniu? Czy trzeba od nich potrącić składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne?

Pomoc dziecku w zakupie mieszkania a podatek

Rodzice niekiedy posiadają środki pozwalające pomóc dziecku w zakupie własnego mieszkania. Zazwyczaj dokonują wtedy darowizny, co przede wszystkim odbywa się przez przekazanie środków pieniężnych na rachunek bankowy dziecka. Czy obdarowany (dziecko) może skorzystać ze zwolnienia z podatku?

Na jaki adres należy wysłać PIT-11

W PIT-11 za 2011 r. i w informacjach wystawianych w 2012 r. dla byłych pracowników, którzy wystąpili z wnioskiem o ich wydanie, wskazywaliśmy adres zameldowania pracowników i zleceniobiorców jako ich adres zamieszkania. Czy nasze postępowanie było prawidłowe?

Jak postąpić w przypadku nadpłaty wynagrodzenia

W połowie 2011 r. okazało się, że w 2010 r. kilku pracownikom zostały przelane na konto większe kwoty, niż wynikają z wynagrodzeń. Informacja taka została przekazana już po wystawieniu PIT-11 za 2010 r. Składki ZUS i zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych były obliczane i potrącone od kwot prawidłowego wynagrodzenia (nie od zawyżonych kwot przelewów). Pracownicy ci już u nas nie pracują i kwoty nadpłat nie zwrócą (zakończyli pracę w 2010 r.). Jak należy teraz postąpić z nadpłatami? Czy należy skorygować PIT-11 za 2010 r., skorygować zaliczki na podatek i składki ZUS za miesiąc, w którym nastąpiła nadpłata?

Skutki ubezwłasnowolnienia częściowego

Ubezwłasnowolnienie częściowe orzeka się tylko wobec osoby pełnoletniej mającej pełną zdolność do czynności prawnych. Skutkiem jest tu ograniczenie zdolności do czynności prawnych osoby ubezwłasnowolnionej.

PIT-40A może wystarczyć do rocznego rozliczenia

Otrzymałeś PIT-40A i zastanawiasz się czy jest to wystarczające rozliczenie z fiskusem, czy też należy wypełnić oddzielny formularz? Jeśli nie korzystasz z ulg i nie uzyskałeś innych dochodów, nie musisz już samodzielnie wypełniać rocznego zeznania.

Jak rozliczyć niedopłatę/nadpłatę podatku za 2011 r.

W rozliczeniach rocznych PIT-40, sporządzanych przez płatnika na wniosek podatnika, często występują niedopłaty i nadpłaty podatku. Na płatniku ciąży wówczas obowiązek ich rozliczenia, tj. pobrania niedopłaty podatku z dochodów podatnika lub zaliczenia nadpłaty na poczet zaliczki na podatek albo zwrotu w gotówce podatnikowi.

Podatki i opłaty lokalne - stawki w 2012 r.

Ustalenie wysokości opłat i podatków lokalnych w Polsce, należy do kompetencji poszczególnych rad gmin. Swoboda decyzyjna organów samorządów terytorialnych nie jest jednak nieograniczona. W każdym roku podatkowym Minister Finansów ustala w drodze obwieszczenia maksymalne dopuszczalne stawki poszczególnych opłat i podatków. Od 1 stycznia 2012 roku uległy one podwyższeniu

Zatrudnienie studenta-zleceniobiorcy na podstawie umowy o pracę

Od listopada 2011 r. zatrudnialiśmy na podstawie umowy zlecenia 23-letniego studenta studiów zaocznych. Z tytułu tej umowy zleceniobiorca w ogóle nie był zgłoszony do ZUS. Ponieważ sprawdził się przy wykonywaniu swoich obowiązków, od 13 lutego zatrudniliśmy go na umowę o pracę. Jednak umowa zlecenia zawarta w listopadzie 2011 r. nadal trwa. Czy nasz nowy pracownik, nadal będąc studentem, podlega ubezpieczeniom z tytułu umowy zlecenia? Jeżeli tak, to jakim i czy należy dokonać dwóch osobnych zgłoszeń do ZUS? Wynagrodzenie za wykonanie umowy zlecenia w styczniu wypłaciliśmy 10 lutego br. Jak rozliczyć składki, jeżeli wynagrodzenie ze zlecenia za styczeń zostało wypłacone 10 lutego, pierwsze wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę ostatniego dnia lutego, wynagrodzenie za wykonywanie zlecenia w lutym wypłacimy 15 marca, a wynagrodzenie za pracę – 30 marca?

Decyzja o warunkach zabudowy

Decyzja o warunkach zabudowy to swego rodzaju instrument kontroli państwa, dotyczący planowanych inwestycji budowlanych. Głównym celem tej procedury jest utrzymanie ładu przestrzennego, tam gdzie nie uchwalono miejscowych planów zagospodarowania. Wymóg uzyskania takiej decyzji będzie istniał zawsze wtedy, gdy przekształceniu ma ulec dotychczasowe zagospodarowanie terenu.

Rozliczenie niedopłaty/nadpłaty podatku za 2011 r.

W rozliczeniach rocznych PIT-40, sporządzanych przez płatnika na wniosek podatnika, często występują niedopłaty i nadpłaty podatku. Na płatniku ciąży wówczas obowiązek ich rozliczenia, tj. pobrania niedopłaty podatku z dochodów podatnika, a w przypadku nadpłaty podatku – zaliczenia jej na poczet zaliczki na podatek albo zwrotu w gotówce podatnikowi.

Jak rozliczyć podatek i składki od upominków z okazji Dnia Kobiet

Pracodawcy, którzy z okazji Dnia Kobiet przekażą pracownicom upominek, choćby symboliczny, powinni liczyć się z koniecznością jego opodatkowania i oskładkowania. Obowiązek ten zależy jednak od rodzaju podarunku oraz źródła jego finansowania.

Upominki z okazji Dnia Kobiet - podatek i składki ZUS

Pracodawcy, którzy z okazji Dnia Kobiet przekażą pracownicom upominek, choćby symboliczny, powinni liczyć się z koniecznością jego opodatkowania i oskładkowania. Niekiedy taki prezent może bowiem oznaczać powstanie przychodu ze stosunku pracy. Zależy to jednak od rodzaju podarunku oraz źródła jego finansowania.

Zakres odpowiedzialności spadkobiercy w prawie podatkowym

Odpowiedzialności spadkobiercy rozciąga się w szczególności na zobowiązania podatkowe spadkodawcy, którymi są wynikające z obowiązku podatkowego zobowiązania podatnika do zapłacenia na rzecz Skarbu Państwa, województwa, powiatu albo gminy podatków w wysokości, w terminie oraz w miejscu określonych w przepisach prawa podatkowego.

Ulga na dorosłe dzieci w PIT – jak liczyć dochód dziecka

Niektórzy rodzice mogą korzystać z ulgi na pełnoletnie dzieci, które jeszcze się uczą i nie mają więcej niż 25 lat. Jednak jeżeli takie dziecko zarobiło w rozliczanym roku podatkowym więcej niż 3089 zł – jego rodzice nie mają prawa do ulgi prorodzinnej. WSA w Łodzi odpowiedział na pytanie jak liczyć ten dochód dorosłego, uczącego się dziecka.

Jak napisać wniosek o uregulowanie kontaktów z dzieckiem?

Sposób kontaktów z dzieckiem powinien być wspólnie ustalony przez rodziców. Często zdarza się jednak, iż rodzice nie mogą albo nawet nie próbują dojść w tej kwestii do porozumienia. W takich sytuacjach możliwe jest zwrócenie się do sądu o uregulowanie kontaktów z dzieckiem.

Do czego służy certyfikat rezydencji

Jesteśmy spółką z o.o. W lutym br. zawarliśmy umowy o dzieło z kilkoma obcokrajowcami z krajów UE, z którymi Polska podpisała umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Osoby te dostarczyły nam certyfikat rezydencji. Co to oznacza i jaki wpływ na nasze obowiązki ma ten dokument?

Darowizna domu od teściów a obowiązek podatkowy

Z Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wynika, że przedmioty majątkowe nabyte w drodze darowizny należą do majątku osobistego małżonka, który został obdarowany, o ile darczyńca nie postanowił inaczej. Jeżeli teściowie dokonają darowizny domu na rzecz córki i zięcia, ze zwolnienia od zapłaty podatku będzie mogła skorzystać jedynie córka.

Ulga na cele mieszkaniowe

Sprzedając mieszkanie, zapłacimy podatek od dochodu (tzn. przychodu pomniejszonego o koszty np. nabycia oraz nakłady podnoszące jego wartość) w wysokości 19%. Powyższa zasada dotyczy nieruchomości nabytych po 1 stycznia 2009 roku. Możemy jednak zostać zwolnieni z zapłaty podatku, o ile przeznaczymy środki ze sprzedaży mieszkania na cele mieszkaniowe.

Stwierdzenie nieważności decyzji podatkowej

Przedmiotem stwierdzenia nieważności może być wyłącznie decyzja ostateczna oraz ostateczne postanowienie, wobec którego przysługuje zażalenie. Kiedy organ podatkowy stwierdzi nieważność decyzji?

Związek Miast Polskich chce dodatkowych dochodów dla samorządów

Związek Miast Polskich chce zaproponować zwiększenie udziału samorządów w dochodach z podatku PIT, by wyrównać ich straty wynikające z realizacji ustaw uchwalonych w ostatnich latach - poinformował prezes Związku Ryszard Grobelny.

Kasy fiskalne w gminie

W przypadku gdy gmina dokonuje sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych istnieje obowiązek ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Jest jednak wiele czynności, w których gmina jest zwolniona z obowiązku ewidencjonowania.

Kasy fiskalne w gminie

W przypadku gdy gmina dokonuje sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych istnieje obowiązek ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Jest jednak wiele czynności, w których gmina jest zwolniona z obowiązku ewidencjonowania.

Ulgi i zwolnienia w podatkach lokalnych

Zdarza się, że rada gminy tak formułuje zapis w uchwale o preferencjach w podatkach i opłatach lokalnych, że mogą wystąpić problemy z właściwą interpretacją jej intencji. Jednym z najczęstszych błędów jest utożsamianie pojęć „zwolnienie” i „ulga”.

Czy można żądać od pracownika podania numeru NIP

Ostatnio zmieniły się przepisy dotyczące posiadania numeru NIP. Czy obecnie możemy żądać od nowo zatrudnionego pracownika podania tego numeru?

Opłata za posiadanie psów w 2012 roku

Każda gmina może wprowadzić podatek od posiadania psa. Ile wynosi opłata za posiadanie psa w 2012 roku?

Jakie są koszty postępowania podatkowego?

Postępowanie podatkowe wiąże się z pewnymi kosztami. Jakie są to koszty i kto będzie je ponosił?

Wyższe limity podatkowe na 2012 rok

Od 1 stycznia 2012 roku obowiązują wyższe limity podatkowe. Jaką rolę pełnią limity podatkowe i jak zmieniły się poszczególne wartości?

Kiedy od nagrody jubileuszowej należy opłacić składki ZUS

Nagroda jubileuszowa jest przychodem ze stosunku pracy w rozumieniu przepisów podatkowych. Nie oznacza to jednak, że nagrodę jubileuszową zawsze należy uwzględnić w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Odsetki za zwłokę od zaległości podatkowych 2012

Przy złożeniu prawnie skutecznej korekty deklaracji wraz z uzasadnieniem przyczyn korekty i zapłaty w całości, w ciągu 7 dni od dnia złożenia korekty, zaległości podatkowej, stosuje się obniżoną stawkę odsetek. Stawkę odsetek za zwłokę zaokrągla się w górę do dwóch miejsc po przecinku.

Zastaw skarbowy 2012

W 2012 r. kwota rzeczy lub praw obciążonych zastawem rejestrowym nie może być niższa niż 11 900 zł.

Kiedy stosować koszty pracownicze do przychodów z innych tytułów

Zryczałtowane koszty uzyskania przychodów, co do zasady, należy stosować do przychodów ze stosunku pracy, stosunku służbowego, pracy nakładczej i spółdzielczego stosunku pracy. Należy jednak pamiętać, że koszty pracownicze należy również potrącać od przychodów z innych tytułów.

Jak ustalać zaliczkę na podatek dla matki samotnie wychowującej dziecko

Jedna z naszych pracownic złożyła nam oświadczenie, że jest samotną matką i w podatkowym zeznaniu rocznym będzie rozliczać się z małoletnim dzieckiem. Czy w związku ze złożeniem takiego oświadczenia mamy jakieś szczególne obowiązki związane z obliczeniem podatku od wynagrodzenia tej pracownicy?

Jak załatwić sprawę w urzędzie przez internet?

EPUAP czyli Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej to portal, w którym sprawę urzędową możemy załatwić za pośrednictwem Internetu. Jak działa system?

Premia gwarancyjna a obowiązek podatkowy

Premia gwarancyjna to dodatek, na jaki mogą liczyć posiadacze książeczek mieszkaniowych założonych przed 24 października 1990 r. Aby uzyskać premię gwarancyjną trzeba przeznaczyć pieniądze na ściśle określone cele mieszkaniowe wymienione w ustawie o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych. Czy premia gwarancyjna jest opodatkowana?

Opodatkowanie świadczeń niepieniężnych

Pracodawca jako płatnik podatku dochodowego powinien do przychodu pracowników doliczyć także niektóre świadczenia niepieniężne, np. wartość przekazanego pracownikowi na własność telefonu komórkowego.

Wdrażanie działań CSR w obszarze HRM - korzyści dla firm

Działania CSR wymagają nadania nowej jakości funkcjonowania firmy, zmiany sposobu myślenia o biznesie i jego otoczeniu. Konieczny jest przemyślany plan i odpowiedni budżet. Tylko jak przekonać tych, którzy są sponsorami tego typu aktywności w firmie, czyli dyrektorów finansowych? Pomocny będzie język konkretnych korzyści, pokazujących wydatki na CSR jako inwestycję, a nie koszt.

Dwa dni na opiekę nad dzieckiem (art. 188)

Dwa dni na opiekę nad dzieckiem reguluje art. 188 Kodeksu pracy. Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy na 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

Nowy podatek od wydobycia miedzi i srebra

Zdaniem rządu wprowadzenie nowego podatku od wydobycia miedzi i srebra jest konieczne ze względu na znacznie niższy niż w innych krajach udział naszego państwa w zyskach z wydobycia.

Jak rozliczyć świadczenia socjalne przyznane na urlopie wychowawczym

Z funduszu socjalnego chcemy przyznać pracownikom paczki i wyprawki do przedszkola dla ich dzieci. Świadczenia otrzymają również pracownice na urlopach wychowawczych. Wartość przyznanej pomocy przekroczy 380 zł. Jak pobrać podatek od nadwyżki w przypadku tych pracownic? Czy powinny one wpłacić podatek przed udostępnieniem im tych świadczeń?

Kwota wolna od podatku w 2012 r.

Kwota dochodu wolnego od podatku to kwota niepowodująca obowiązku zapłaty podatku dochodowego. Jaka jest kwota wolna od podatku w 2012 r.?

REKLAMA