REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wniosek, Gmina

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy zapłacimy podatek od nieruchomości

Obowiązek podatkowy powstaje z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło nabycie tytułu prawnego do przedmiotu opodatkowania lub wejście w jego posiadanie. Obowiązek podatkowy wygasa z upływem miesiąca, w którym ustały okoliczności uzasadniające ten obowiązek.

Opłata miejscowa

Opłata miejscowa to tak zwana opłata lokalna. Opłaty lokalne stanowią ważne źródło dochodów budżetów gmin.

Kiedy zapłacimy opłatę uzdrowiskową

Osoba fizyczna przebywająca dłużej niż dobę w uzdrowisku ma obowiązek uiszczenia opłaty uzdrowiskowej za każdy dzień pobytu w takiej miejscowości.

Kto odpowiada za zły stan dróg?

Jadąc nieodśnieżoną drogą wpadłem w poślizg i uderzyłem w przydrożny słup. W wyniku wypadku mój samochód uległ poważnemu uszkodzeniu. Czy zarządca drogi jest odpowiedzialny za szkodę, którą poniosłem?

REKLAMA

Jak zmienić nazwisko?

Zmiana nazwiska obywatela polskiego może nastąpić tylko na jego wniosek. Taki wniosek składa się do kierownika urzędu stanu cywilnego.

Podatek od psa zależy od gmin

Z pobierania opłat za posiadanie psa zrezygnowało już wiele miast np. Warszawa, Kraków, Wrocław czy Łódź.

Gminy dofinansują kolektory słoneczne

Prywatne inwestycje mieszkańców związane z ochroną środowiska będą mogły uzyskać dofinansowanie z gmin. Wśród nich znajdzie się instalacja kolektorów słonecznych – donosi „Dziennik Gazeta Prawna”.

Jak odrolnić działkę pod budowę domu?

Zanim zbudujemy na działce przeznaczonej na cele rolne dom, musimy zwrócić się z wnioskiem do starostwa powiatowego o jej odrolnienie. Należy to uczynić przed uzyskaniem pozwolenia na budowę.

REKLAMA

II tura wyborów: tryumf niezależnych, sukces Platformy i porażka PiS

W drugiej turze wyborów samorządowych tryumfowali kandydaci niezależni, którzy wygrali m.in. w Krakowie, Poznaniu, czy Szczecinie. Platforma zdobyła za to bastion Prawa i Sprawiedliwości.

Zakres obowiązków zastępcy wójta a wysokość jego wynagrodzenia

Podstawy prawne i praktyczne wskazówki ustalania relacji między kompetencjami zastępców wójtów (burmistrzów, prezydentów) a poziomem ich wynagrodzeń.

Objęcie funkcji przez samorządowców po wyborach

Samorządowcy wybrani w powszechnych wyborach, aby rozpocząć wykonywanie funkcji, muszą złożyć ślubowanie. Niektórzy radni pracujący w samorządowych instytucjach mają obowiązek wcześniej złożyć wniosek o urlop bezpłatny.

Kiedy nieruchomość jest zbywana w drodze bezprzetargowej?

Ustawa o gospodarce nieruchomościami przewiduje, że zawarcie umowy sprzedaży nieruchomości odbywa się w trybie przetargowym. Bezprzetargowe zbywanie nieruchomości ma charakter wyjątkowy. Sprawdź, w jakich sytuacjach może mieć to miejsce.

Czym jest kataster nieruchomości?

Kataster nieruchomości to inaczej jednolity dla kraju, systematycznie aktualizowany zbiór informacji o gruntach, budynkach lokalach, ich właścicielach. Ewidencje zakłada się i prowadzi w systemie informatycznym, którego podstawę stanowi komputerowa baza danych, obejmuje ona całe terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Od czego zależy okres użytkowania wieczystego?

W umowie o oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste ustala się okres użytkowania wieczystego zależnie od celu, na który nieruchomość gruntowa zostaje oddana w użytkowanie wieczyste, oraz określa się sposób korzystania z nieruchomości, stosownie do art. 236 i art. 239 Kodeksu cywilnego.

Czym jest ewidencja gruntów i budynków?

Zgodnie z art. 2 pkt 8 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne przez ewidencję gruntów i budynków (kataster) rozumie się jednolity dla kraju, systematycznie aktualizowany zbiór informacji o gruntach, budynkach i lokalach, ich właścicielach oraz innych osobach fizycznych lub prawnych władających tymi gruntami, budynkami lub lokalami.

Jak uzyskać uprawnienia wdowy lub wdowca pozostałym po kombatancie?

Decyzje o przyznaniu uprawnień przysługujących wdowom lub wdowcom pozostałym po kombatantach i innych osobach uprawnionych wydaje Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Zakładanie i utrzymywanie cmentarzy komunalnych

Zakładanie i rozszerzanie cmentarzy komunalnych należy do zadań własnych gminy. Jak przebiega zakładanie cmentarza?

Wydzielanie gruntów pod drogi publiczne

Tryb wszczęcia postępowania podziałowego oraz cel podziału nieruchomości wyznaczają zakres przedmiotowy kwestii rozstrzyganej postanowieniem obejmującym ocenę zgodności wstępnego planu podziału nieruchomości. Dlatego też sprawa wydzielenia gruntów pod drogi publiczne zawsze stanowiła i stanowi przedmiot żywego zainteresowania zarówno zwolenników jak i przeciwników tegoż wydzielenia

Podatek leśny

Znaczenie podatku leśnego dla budżetu przeciętnej gminy zależy od stopnia jej zalesienia. Na ogół jednak dochody z tego podatku stanowią skromny ułamek całości dochodów gmin.

Czym zajmuje się Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie?

W dniu 1 sierpnia 2010 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie powołała tzw. zespoły interdyscyplinarne.

Podatek leśny

Podatek leśny został wprowadzony ustawą z dnia 28 września 1991 roku o lasach. Jest to podatek bezpośredni oraz majątkowy. Jego konstrukcja jest bardzo zbliżona do podatku rolnego.

Co należy wiedzieć o podatku rolnym

Podatek to przymusowe, nieodpłatne, bezzwrotne świadczenie pieniężne pobierane na rzecz Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego. Podatki dzielą się na bezpośrednie i pośrednie.

Ostateczne wyniki: sukces Platformy, porażka PiS

Wybory do sejmików wojewódzkich okazały się klęską Prawa i Sprawiedliwości. Partia straciła palmę pierwszeństwa w trzech województwach, zwyciężając jedynie w dwóch. Tym samym znajdzie się w opozycji w całym kraju. Nawet na Podkarpaciu.

Samodzielne rządy Platformy w stolicy

Platforma Obywatelska odniosła sukces w wyborach samorządowych w stolicy. Hanna Gronkiewicz-Waltz zapewniła sobie reelekcję już w pierwszej turze. Po raz pierwszy PO zdobyła także samodzielną większość w radzie miasta.

Jak sprawdzić, czy masz poprawny PESEL?

PESEL to system przeznaczony do ewidencji ludności. Każdy obywatel otrzymuje taki numer. Nie są to jednak przypadkowe liczby. Sprawdź jak obliczyć, czy masz poprawny numer PESEL.

Co można wyczytać z numeru PESEL?

PESEL to system przeznaczony do ewidencji ludności. Każdy obywatel otrzymuje taki numer. Nie są to jednak przypadkowe liczby. Można z nich wyczytać określone informacje. Jakie?

Warszawa jednak bez drugiej tury

Hanna Gronkiewicz-Waltz zapewniła sobie reelekcję już w pierwszej turze, zdobywając przeszło 53 proc. głosów. We Wrocławiu obecny prezydent zdobył władzę niemal absolutną.

Warszawa, Poznań, Gdańsk, Kraków – wstępne wyniki

W Warszawie może jednak dojść do drugiej tury - wynika ze wstępnych wyników, podawanych przez PKW. Dogrywki może nie być w Białymstoku, Gdańsku, a także w Wrocławiu, gdzie Rafał Dutkiewicz deklasuje rywali.

Wybory: Platforma wygrywa w wielkich miastach

Wedle szacunkowych sondaży Platforma wygrywa w wielkich miastach. W Warszawie Hanna Gronkiewicz-Waltz kolejną kadencję prawdopodobnie zapewniła sobie już w pierwszej turze. Samorządowcy PO wygrywają też w sejmikach wojewódzkich – tak wynika z sondażu TNS OBOP dla TVP.

Gminy zlikwidują nielegalne wysypiska śmieci?

Rada Ministrów zaakceptowała projekt propozycji, dzięki którym gminy staną się odpowiedzialne za odpady komunalne. Ma to pomóc w zlikwidowaniu nielegalnych wysypisk śmieci.

Ile kosztuje wniosek o stwierdzenie nabycia spadku?

Niezależnie od tego czy dziedziczenie odbywa się na podstawie ustawy czy na podstawie testamentu, aby spadkobierca mógł udowodnić, że ma prawo do określonej części spadku, konieczne jest postanowienie sądu stwierdzające nabycie spadku. Uzyskanie takiego postanowienia wiąże się z pewnymi kosztami.

Kiedy można uzyskać bonifikaty przy sprzedaży nieruchomości

Bonifikaty od ceny nieruchomości mają charakter indywidualny i są uzależnione od zgody wojewody, rady lub sejmiku. Zgoda ta obejmuje nie tylko sam fakt udzielenia bonifikaty, ale również jej zakres. Szczegółowe zasady dotyczące udzielania bonifikat zostały zamieszczone w ustawie o gospodarce nieruchomościami.

Jak napisać wniosek o stwierdzenie nabycia spadku?

W wypadku śmierci bliskiej osoby, jej prawa i obowiązki przechodzą automatycznie na spadkobierców. Ale aby mogli oni udowodnić swoje prawa potrzebne jest postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku, w którym określa on, kto i co dziedziczy po zmarłym.

Jak wyłączyć grunty z produkcji rolnej?

Wyłączenie gruntów z produkcji rolnej wymaga uzyskania odpowiedniego zezwolenia. W tym celu należy złożyć wniosek w starostwie właściwym ze względu na miejsce położenia nieruchomości. I wreszcie ostatnia czynności, czyli uiszczenie opłaty przez zainteresowanego.

Świadczenia rodzinne, gdy jedno z rodziców przebywa za granicą

Gdy jedno z rodziców przebywa za granicą, zachodzi potrzeba sprawdzenia czy mają zastosowanie przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Jeżeli bowiem rodzic pracuje za granicą, to właśnie ten kraj powinien być właściwym do wypłaty świadczeń rodzinnych.

Jak głosować w wyborach samorządowych

Już 21 listopada 2010 r. odbędą się wybory samorządowe, w których wybierać będziemy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, oraz członków rad gmin, rad powiatów i sejmików wojewódzkich. Ale czy każdy będzie mógł zagłosować w wyborach samorządowych? Co w sytuacji gdy mieszkasz w innej miejscowości niż miejscowość, w której jesteś zameldowany na pobyt stały? Co jeśli akurat w tym dniu zaplanowałeś spędzenie czasu poza miejscem swojego zamieszkania lub zameldowania?

Będzie więcej parków narodowych?

Obywatelski projekt nowelizacji ustawy o ochronie przyrody zakłada znaczne ułatwienia w zakładaniu parków narodowych. Trudniej będzie za to odwołać dyrektora takiego parku – czytamy we wtorkowym „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Jak wypełnić wniosek o wpis do rejestru wyborców?

Wypełnienie i złożenie wniosku o wpis do rejestru wyborców jest warunkiem udziału w wyborach samorządowych 2014 osoby niezameldowanej w danej gminie. Jakich formalności należy dopełnić, jak wypełnić wniosek o wpis do rejestru wyborców, by wziąć udział w wyborach samorządowych?

Co zrobić, by zagłosować w wyborach samorządowych?

W wyborach samorządowych można zagłosować tylko w gminie, w której mamy miejsce zameldowania. Jeżeli mieszkamy gdzie indziej, aby zagłosować musimy być wpisani do rejestru wyborców.

Kiedy gmina ma obowiązek zapewnić uczniom dowóz do szkoły

Odległość pomiędzy miejscem zamieszkania, a szkołą często stanowi poważne utrudnienie dla dziecka i jego rodziców szczególnie na terenach wiejskich. Duży problem z dotarciem do szkoły mają również uczniowie niepełnosprawni.

DGP: Samorządowcy chcą złotych spadochronów

Prezydenci polskich miast, którzy rządzili przez dwie kadencje mieliby otrzymać sowite odprawy. O pomyśle, który zrodził się w Związku Miast Polskich pisze w piątek „Dziennik Gazeta Prawna”.

Zbliża się termin przedłożenia projektów budżetów

Projekt uchwały budżetowej na 2011 rok po raz pierwszy należy przygotować według zasad przewidzianych w ustawie z 27 sierpnia z 2009 r. o finansach publicznych. Dotyczy to nie tylko trybu prac nad projektem uchwały budżetowej i trybu uchwalania budżetu, lecz przede wszystkim opracowania wieloletniej prognozy finansowej i jej wpływu na podstawowe wielkości budżetu.

Zbliża się termin przedłożenia projektów budżetów

Projekt uchwały budżetowej na 2011 rok po raz pierwszy należy przygotować według zasad przewidzianych w ustawie z 27 sierpnia z 2009 r. o finansach publicznych. Dotyczy to nie tylko trybu prac nad projektem uchwały budżetowej i trybu uchwalania budżetu, lecz przede wszystkim opracowania wieloletniej prognozy finansowej i jej wpływu na podstawowe wielkości budżetu.

Zasady etyki radnego

Celem wyliczenia zasad etyki radnego jest przede wszystkim sprecyzowanie standardów zachowania przedstawicieli władzy lokalnej wybieranych w wyborach samorządowych.

Postępowanie skargowe

Skarga to środek kontroli organów administracji publicznej. Skargę piszemy, jeżeli chcemy interweniować w konkretnej sprawie.

Jak przebiega procedura wydawania zaświadczeń

Zaświadczenie to dokument potwierdzający określony fakt lub stan prawny. Zaświadczenie nie jest aktem administracyjnym, stanowi samoistną formę załatwienia sprawy poprzez podjęcie czynności faktycznych.

Ogólne zasady postępowania administracyjnego

Ogólne zasady postępowania administracyjnego to wytyczne dla działania organów administracji publicznej. Niezastosowanie bądź nieprawidłowe zastosowanie się do zasad przez organ stanowi rażące naruszenie przepisów postępowania administracyjnego.

Kiedy możemy złożyć wniosek

Prawo składania petycji, skarg i wniosków do organów państwowych, organów jednostek samorządu terytorialnego, organów samorządowych jednostek organizacyjnych oraz do organizacji i instytucji społecznych zagwarantowane jest każdemu w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Jak ustala się wyniki głosowania w obwodach

Obwód wyborczy to jednostka administracyjna wyodrębniona w celu sprawnego przeprowadzenia wyborów samorządowych.

Ustalanie wyników wyborów na wójta

Wójt wybierany jest w wyborach powszechnych, równych, bezpośrednich, w głosowaniu tajnym. Wybory wójtów zarządza Prezes Rady Ministrów, w drodze rozporządzenia, łącznie z wyborami do rad gmin.

REKLAMA