REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wniosek, Czas pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak rozliczyć zmianę czasu letniego na zimowy

Podczas zmiany czasu letniego na zimowy za pracę przez pozaplanową godzinę pracownikom przysługuje dodatkowa rekompensata w formie czasu wolnego lub dodatku w wysokości 100% wynagrodzenia.

Ewidencja wykonania zlecenia pracownika tymczasowego - zmiany od 2017 r.

Od 1 stycznia 2017 r. firmy korzystające z umów zlecenia będą musiały prowadzić ewidencję liczby godzin wykonywania zlecenia pracowników tymczasowych. W jaki sposób potwierdzać liczbę przepracowanych godzin pracownika tymczasowego?

Wpływ zmiany czasu i świąt na czas pracy pracowników

W związku z tym, że zmieniamy czas z letniego na zimowy, końcówka października to czas, gdy przekręcamy zegarki o godzinę do tyłu. Natomiast w listopadzie tego roku będziemy mieć dodatkowo dwa „długie” weekendy, z uwagi na przypadające w tym miesiącu Święto Wszystkich Świętych i Narodowy Dzień Niepodległości. Jak te zdarzenia wpływają na czas pracy pracowników?

Dodatek za godziny nadliczbowe - praca w sobotę

Za pracę w godzinach nadliczbowych, oprócz normalnego wynagrodzenia, przysługuje pracownikowi dodatek w wysokości 50% lub 100% w zależności od dnia i pory dnia, w którym została wykonana dodatkowa praca.

REKLAMA

Odmowa pełnienia dyżuru pracowniczego

Pracodawca może zobowiązać pracownika do pozostawania w gotowości do świadczenia pracy, gdy zajdzie taka potrzeba poza normalnymi godzinami pracy, tzw. dyżur. Czy pracownik może odmówić pełnienia tego dyżuru?

Dyżur pracowniczy w podstawowym systemie czasu pracy

Pracodawca może zobowiązać pracownika do pozostawania poza normalnymi godzinami pracy w gotowości do wykonywania pracy, tzw. dyżur pracowniczy. Wydając polecenie wykonania dyżuru w podstawowym systemie czasu pracy, pracodawca nie może naruszać prawa pracownika do odpoczynku

Zakaz handlu w niedziele w większości placówek handlowych

Obywatelski projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę trafi do sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny - zdecydowali posłowie. Wcześniej izba nie poprała wniosku Nowoczesnej o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu.

Początkujący pracownik z pełnym minimalnym wynagrodzeniem - od 1 stycznia 2017 r.

W wyniku nowelizacji ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę usunięto zapis, zgodnie z którym wysokość wynagrodzenia pracownika w okresie jego pierwszego roku pracy nie może być niższa niż 80% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Oznacza to, że po zmianach od 1 stycznia 2017 r. taki pracownik będzie otrzymywał pełne minimalne wynagrodzenie, tak jak dotychczas osoba z dłuższym stażem pracy.

REKLAMA

Uprawnienia pracownicy w ciąży

Kobiety w ciąży, ze względu na swój stan, powinny być traktowane z wyjątkową troską przez pracodawcę. Jeśli występuje problem z egzekwowaniem tego, to z pomocą przychodzi Kodeks pracy.

Jak wliczać premię do wynagrodzenia urlopowego pracownika samorządowego?

Czy miesięczna premia uznaniowa, która jest przyznawana jako procent wynagrodzenia zasadniczego i w okresie 3 miesięcy poprzedzających rozpoczęcie urlopu wypłacona została pracownikowi w takiej samej wysokości za każdy z tych miesięcy, powinna być traktowana jako składnik zmienny przy wyliczaniu wynagrodzenia urlopowego pracownika samorządowego?

Przechowywanie ewidencji przepracowanych godzin przez 3 lata

Od 1 stycznia 2017 r. do osób fizycznych przyjmujących zlecenie oraz świadczących usługi jednoosobowo w ramach samozatrudnienia należy stosować minimalną stawkę za godzinę pracy. Nowe przepisy wprowadzają też obowiązek przechowywania dokumentów określających sposób potwierdzania liczby godzin oraz dokumentów potwierdzających liczbę godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług.

Święto wypadające w dzień wolny od pracy a choroba pracownika

W sytuacji, gdy święto wypada w dzień wolny od pracy (oprócz niedzieli), pracodawca musi dać pracownikom zastępczy dzień wolny – czyli „oddać” to święto pracownikom. Choroba pracownika w zastępczym dniu wolnym nie uniemożliwia pracownikowi wykorzystanie dnia wolnego, stąd rekompensacja w postaci tego dnia wyznaczonego przez szefa jako wolny nie traci znaczenia.

Zakaz palenia e-papierosów w miejscu pracy

Nie będzie można palić e-papierosów w miejscach pracy. W wyniku nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych został wprowadzony zakaz palenia e-papierosów w miejscach publicznych oraz na terenie pomieszczeń w zakładach pracy.

Brak ewidencji czasu pracy a wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych

Obowiązkiem pracodawcy jest prowadzenie ewidencji czasu pracy w celu prawidłowego ustalenia wynagrodzenia i innych świadczeń związanych z pracą. Brak właściwie prowadzonej ewidencji czasu pracy nie chroni pracodawcy przed zapłatą za godziny nadliczbowe.

Podróż służbowa a zadaniowy czas pracy

W kodeksie pracy brak jest wyraźnej regulacji, jak należy traktować podróż służbową w zadaniowym i ruchomym czasie pracy. Kwestię tę należy więc regulować w przepisach wewnątrzzakładowych.

Jak obliczyć wysokość ekwiwalentu za niewykorzystany urlop

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop przysługuje w przypadku niewykorzystania należnego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Jak obliczyć wartość współczynnika ekwiwalentu oraz wysokość ekwiwalentu za niewykorzystany urlop?

Dni wolne od pracy w 2017 r.

Jak wypadają w 2017 r. dni wolne od pracy? Jak efektywnie zaplanować urlop w 2017 r.? Co jeśli dzień wolny wypada w sobotę lub niedzielę?

Umowa przed rozpoczęciem pracy od 1 września 2016 r.

Prezydent RP Andrzej Duda 22 czerwca br. podpisał przygotowaną w MRPiPS nowelizację Kodeksu pracy, likwidującą syndrom pierwszej dniówki. Dzięki nowym regulacjom pracodawca będzie miał obowiązek podpisania z pracownikiem umowy przed dopuszczeniem go do pracy. Przepisy wejdą w życie 1 września 2016 r.

Czy wystarczy wysłanie wniosku o informację na e-mail gminy?

Mieszkaniec wysłał wniosek o udostępnienie informacji publicznej na oficjalny adres e-mailowy gminy. Czy taka forma wystarczy, by uznać, że wniosek został doręczony?

Błędy pracodawców związane z czasem pracy

Planowanie miesiąca, układanie grafików czy rozkład czasu pracy to wszystko rutynowe czynności, wykonywane w każdej firmie. Nie jest to wcale takie proste i z tego powodu, szczególnie w dużych firmach, zajmuje się tym specjalny dział kadr i płac. Część pracodawców jednak samodzielnie prowadzi ewidencję czasu pracy i układa harmonogramy. Czy wiesz, jakie pułapki i błędy mogą narazić Cię na nieprzyjemności?

W jakich branżach pracuje się najlżej?

Osoby zatrudnione w sektorze prywatnym pracują dłużej niż osoby pracujące w sektorze publicznym - wynika z raportu GUS. Różnica między tymi sektorami wynosi 2 godziny. Jak pracują Polacy?

Rekompensowanie pracy w wolną sobotę

Pracownikowi, który ze względu na okoliczności przewidziane w art. 151 § 1 kodeksu pracy wykonywał pracę w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, przysługuje w zamian inny dzień wolny od pracy, udzielony do końca okresu rozliczeniowego, w terminie z nim uzgodnionym.

Zasady organizacji czasu pracy poprzez wprowadzenie tzw. instytucji ruchomego czasu pracy

Ustawodawca wprowadził do Kodeksu pracy dwie regulacje, których naczelnym celem jest uelastycznienie organizacji czasu pracy. Jak wprowadzić ruchomy czas pracy w zakładzie pracy?

Prawa ojca w Kodeksie pracy

Pracujący ojciec może skorzystać z wielu uprawnień związanych z narodzinami dziecka. Kodeks pracy przewiduje dla ojców, m.in. urlop ojcowski, tzw. tacierzyński, rodzicielski czy wychowawczy. Jakie inne przywileje przysługują ojcom?

Dłuższy urlop wypoczynkowy - 32 zamiast 26 dni

Związki zawodowe postulują o wydłużenie płatnego urlopu wypoczynkowego z 26 dni do 32 dni. OPZZ uzasadnia swą propozycję m.in. tym, że polscy pracownicy należą do najbardziej zapracowanych społeczeństw w Europie. Zdaniem związku wydłużenie urlopu byłoby korzystne zarówno dla pracowników, jak i pracodawców.

Praca w niedzielę lub święto

W i niedzielę i święta, które są dniami ustawowo wolnymi od pracy większość pracowników nie przychodzi do pracy. Jest też i taka grupa osób, dla których niedziela czy święto to zwyczajny dzień pracy, np. kierowca, lekarz czy restaurator. W tej grupie znajdują się też osoby współpracujące z zagranicznymi kontrahentami.

Jak rekompensować pracę w święto

Pracownik wykonujący pracę w święto musi otrzymać odpowiednią rekompensatę. Jak zrekompensować pracownikowi pracę w święto, np. w dniu 26 maja, tj. w święto Bożego Ciała?

Wprowadzenie elastycznego rozkładu czasu pracy

Wprowadzenie ruchomego rozkładu czasu pracy nie jest możliwe bez zgody związków zawodowych lub niezorganizowanych w organizacjach pracowniczych reprezentantów pracowników. Nie ma jednak obowiązku powiadamiania inspekcji pracy o jego wprowadzeniu.

Skrócenie czasu pracy w Wigilię i Wielki Piątek - projekt odrzucony

20 maja br. Sejm odrzucił projekt dotyczący skrócenia czasu pracy w Wigilię i Wielki Piątek do czterech godzin z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia. W 15 krajach Unii Europejskiej Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy.

15 maja 2016 r. - dzień wolny w handlu

Pracownicy zatrudnieni w placówkach handlowych nie mogą wykonywać pracy w święta. Dotyczy to tylko świąt, które zostały uznane przez przepisy prawa pracy za dni wolne od pracy. Praca w handlu jest zabroniona również w święta, które przypadają w niedzielę. Tak jest w przypadku pierwszego dnia Zielonych Świątek, który w tym roku wypada 15 maja. Święto to zawsze przypada w niedzielę.

Wielki Piątek i Wigilia z krótszym czasem pracy

Na najbliższym posiedzeniu Sejm zajmie się projektem nowelizacji ustawy o dniach wolnych od pracy. Projekt przewiduje skrócenie do 4 godzin czasu pracy w Wielki Piątek oraz w Wigilię. Nowe przepisy miałyby zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2017 r.

Święta majowe a wymiar czasu pracy

Święto 1 maja, które przypada w tym roku w niedzielę, oraz pierwszy dzień Zielonych Świątek (zawsze występuje w niedzielę) nie obniżają wymiaru czasu pracy w maju 2016 r. Nie trzeba więc za nie oddawać pracownikom innego dnia wolnego. Natomiast święto 3 maja, które przypada w tym roku we wtorek, i święto Bożego Ciała, które przypada w czwartek 26 maja 2016 r., obniżają wymiar czasu pracy łącznie o 16 godzin.

Krótszy czas pracy w Wielki Piątek i Wigilię

Do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o dniach wolnych od pracy. Projekt przewiduje skrócenie do 4 godzin czasu pracy w Wielki Piątek o raz w Wigilię. Nowe przepisy miałyby zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2017 r.

Wniosek o "Rodzina 500 plus" on-line

Wniosek o świadczenie z programu "500 plus" można złożyć również online. Dokumenty będą bezpłatnie przyjmowane od 1 kwietnia 2016 r.

Rekompensata za pracę w wolną sobotę

Pracą w wolną sobotę jest praca świadczona dodatkowo po przepracowaniu pięciu dni w tygodniu. Pracownikowi, który wykonywał pracę w dniu wolnym od pracy co do zasady przysługuje dodatkowy dzień wolny. Wypłata dodatkowego wynagrodzenia jest jednak możliwa, jeżeli pracodawca nie jest w stanie udzielić dnia wolnego za pracę w dniu wolnym z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.

Ustalanie prawa do świadczenia wychowawczego

Prawo do świadczenia wychowawczego ustalane jest co do zasady na okres od dnia 1 października do dnia 30 września roku następnego. W przypadku złożenia wniosku o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego w terminie trzech miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, tj. w terminie od dnia 1 kwietnia do 1 lipca 2016 r. (włącznie), prawo do świadczenia wychowawczego na podstawie tego wniosku ustala się począwszy od dnia wejścia w życie ustawy, tj. od dnia 1 kwietnia 2016 r. i w konsekwencji wypłata świadczenia po jego przyznaniu dokonywana jest w takim przypadku z odpowiednim wyrównaniem.

Dodatek za pracę w porze nocnej w 2016 roku

Pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatkowe wynagrodzenie za każdą godzinę pracy w porze nocnej. Wysokość dodatku będzie się różnić w poszczególnych miesiącach, w zależności od miesięcznego wymiaru godzin do przepracowania. Ile wyniesie dodatek za pracę w porze nocnej w 2016 roku?

Wniosek jednostki budżetowej o zmianę w planie wydatków budżetowych - wzór

Zmiana kwot dochodów i wydatków następuje w drodze uchwały organu stanowiącego JST lub wykonawczego JST (województwa, powiaty) oraz zarządzenia wójta/burmistrza/prezydenta miasta (organ wykonawczy gminy). Wiele zmian zachodzących w budżecie JST w trakcie roku jest efektem składanych wniosków przez kierowników jednostek budżetowych JST. Najczęściej zmiany te dotyczą przeniesienia środków finansowych w planie wydatków pomiędzy poszczególnymi podziałkami klasyfikacji budżetowej w zakresie realizowanych przez jednostkę budżetową zadań statutowych.

ZUS ZSWA do końca marca

Do 31 marca 2016 r. pracodawcy muszą przekazać zgłoszenie ZUS ZSWA. Powinni to uczynić za wszystkie osoby, za które odprowadzane są składki na Fundusz Emerytur Pomostowych i które przynajmniej przez część 2015 r. były zatrudnione w ramach stosunku pracy na stanowisku pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Ryczałt za noclegi w kabinie pojazdu – zmiany w ustawie o czasie pracy kierowców

Uregulowanie zasad zwrotu przez pracodawcę kosztów noclegu pracownikom – kierowcom, którzy będąc w trasie i wykonując obowiązki pracownicze śpią w kabinie ciężarówki/pojazdu – to cel projekt nowelizacji ustawy o czasie pracy kierowców oraz o zmianie ustawy o transporcie drogowym, przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.

Ewidencja godzin pracy zleceniobiorców oznacza wzrost biurokracji

Przygotowany przez resort pracy projekt, który ma stanowić remedium na problemy związane z umowami zlecenia i fikcyjnym samozatrudnieniem wprowadza od 1 lipca br. dla milionów przedsiębiorców dodatkowy obowiązek o charakterze administracyjnym. Wymóg prowadzenia ewidencji liczby przepracowanych godzin to nic innego jak tworzenie kolejnych barier biurokratycznych.

Czas pracy kierowcy samochodu osobowego 2016

Kierowcy samochodów osobowych są objęci przepisami ustawy o czasie pracy kierowców. Jak rozliczyć czas pracy kierowców osobowych w 2016 r.?

15 minutowa przerwa w pracy - uprawnienia pracownika

Zgodnie z Kodeksem pracy, pracownik ma prawo do przerwy trwającej co najmniej 15 minut, wliczanej do czasu pracy. Jakie są zasady realizowania uprawnienia pracownika?

Rozliczenie czasu pracy podczas podróży służbowej

Podróż służbowa oznacza wykonywanie zadania służbowego poza stałym miejscem pracy lub poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy. Jak rozliczać podróże służbowe w 2016 r.?

IFK poleca: Praca wydłuży urlop rodzicielski

Od 2 stycznia 2016 r. zwiększa się maksymalny wymiar urlopu rodzicielskiego w przypadku łączenia go z pracą. Takie zmiany wprowadziła nowelizacja Kodeksu pracy.

Ustalenie wymiaru czasu pracy w 2016 r.

Na koniec roku 2015 roku należy ustalić wymiary czasu pracy na 2016 rok, tak by zaplanować pracownikom harmonogramy czasu pracy. Jak ustalić wymiary czasu pracy w poszczególne miesiące w 2016 r. we wszystkich systemach czasu pracy?

Dzień wolny za 26 grudnia 2015 r.

Święto 26 grudnia 2015 r. czyli drugi dzień świąt Bożego Narodzenia wypada w sobotę. Zgodnie z przepisami prawa pracy pracodawca ma obowiązek udzielić dnia wolnego za święto wypadające w sobotę. Wyznaczenie dnia wolnego powinno przypadać do końca okresu rozliczeniowego obowiązującego w danej firmie.

Wzór umowy o pracę – ważny od 22 lutego 2016 r.

Od 22 lutego 2016 r. obowiązywał będzie zmieniony wzór umowy o pracę. Nowy wzór uwzględnia zmiany wprowadzane nowelizacją Kodeksu pracy m.in. w zakresie zawierania umów o pracę na czas określony.

Zasady wliczania czasu podróży służbowej do czasu pracy pracownika

W czasie podróży służbowej czas przejazdu pracownika do miejsca delegowania i z powrotem nie jest z reguły czasem pracy i dlatego za taki czas nie przysługuje pracownikowi dodatkowe wynagrodzenie. Elementem wpływającym na rozliczenie tej podróży służbowej w kontekście czasu pracy, jest charakter zleconej pracownikowi pracy.

Wymiar czasu pracy 2016

Wymiar czasu pracy jest to liczba godzin, jaką pracownik powinien przepracować w danym okresie rozliczeniowym w normalnym czasie pracy. W 2016 roku zabraknie świąt przypadających w sobotę i obniżających wymiar czasu pracy. Ile wymiar czasu pracy wynosi w 2016 roku?

REKLAMA