REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wierzyciel, Umowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Waloryzacja umowna

Zgodnie z zasadą nominalizmu, jeżeli przedmiotem zobowiązania od chwili jego powstania jest suma pieniężna, spełnienie świadczenia następuje przez zapłatę sumy nominalnej. Jak wiadomo rozwiązanie takie wcale nie musi być dobre zwłaszcza w przypadku istotnej zmiany siły nabywczej pieniądza. W jaki sposób w umowie można zabezpieczyć się przed zmianą wartości pieniądza? Jedną z możliwości jest zawarcie w umowie tzw. klauzuli waloryzacyjnej.

Przejęcie długu

Jeden z użytkowniku portalu Wieszjak.pl w mailu skierowanym do redakcji opisuje przypadek przejęcia długu przez osobę trzecią bez zgody wierzyciela. Jak opisuje, gdy minął termin płatności należności zamiast świadczenia pieniężnego otrzymał on od dłużnika pismo z kserokopią umowy, z której wynikało, iż zadłużenie zostało przejęte przez spółkę ze Szczecina.

Przewłaszczenie na zabezpieczenie, czyli sposób na nierzetelnego dłużnika

W praktyce obrotu gospodarczego nieustannie poszukuje się rozwiązań prawnych służących zabezpieczaniu transakcji handlowych. Oczekuje się od nich, iż będą stwarzać wierzycielowi możliwość pewnego i szybkiego zaspokojenia wierzytelności w przypadku niespełnienia świadczenia przez dłużnika. Z drugiej zaś strony powinny one być możliwie najmniej dolegliwe dla dłużnika.

Faktoring a forfaiting

Głównym celem faktoringu i forfaitingu jest finansowanie zbywcy wierzytelności w drodze ich nabycia. Obie instytucje różnią się jednak pod wieloma względami.

REKLAMA

Jak pozyskać fundusze za pomocą faktoringu?

Faktoring zaliczany jest do źródeł finansowania działalności gospodarczej. Może on stanowić konkurencję względem kredytu udzielanego przez bank.

Jakie dokumenty załączyć do wniosku skupu wierzytelności?

Umowa faktoringu pozwala na alternatywne finansowanie działalności gospodarczej. Do jej zawarcia przyczynia się złożenie wniosku skupu wierzytelności wraz z określonymi dokumentami.

Na czym polega faktoring niepełny i mieszany?

Praktyka działań w ramach obrotu handlowego spowodowała wykształcenie kilku rodzajów faktoringu. Należą do nich m.in. faktoring pełny i niepełny.

Jakie są skutki upadłości?

Upadłość nie powoduje śmierci cywilnej upadłego. Nie prowadzi bowiem do pozbawienia go praw obywatelskich, ani zdolności do czynności prawnych. Jednocześnie oznacza dla niego utratę lub znaczne ograniczenie możliwości rozporządzania własnym majątkiem.

REKLAMA

Jak wyeliminować nieuczciwego dłużnika z obrotu gospodarczego?

Użytkownicy portalu Wieszjak.pl często opisują liczne przypadki biznesmenów działających w charakterze „słupów do wynajęcia”. Sprawują oni funkcje członków zarządu buforowych spółek, które „generują” zobowiązania, a korzyści z ich działalności są „wyprowadzane” na zewnątrz. Po doprowadzeniu do upadłości zarządzanych przez siebie spółek, kontynuują sprawdzony model działalności w nowoutworzonych podmiotach.

Kto i jak podpisuje się na wekslu?

Odpowiedź na to pytanie decyduje, czy wystawiony weksel jest papierem wartościowym, czy też bezwartościowym. Brak podpisu, będącego jednym z obligatoryjnych elementów weksla, zawsze oznaczana nieważność weksla. Uchybienia w zakresie reprezentacji przy podpisywaniu weksla z reguły powodują ten sam skutek.

Na czym polega faktoring pełny

Umowa faktoringu może występować w profesjonalnym obrocie między przedsiębiorcami w różnych postaciach. Jedną z nich jest faktoring określany jako pełny.

Czy kontrahent może blokować potrącenie?

Prowadzę hurtownie budowlaną. Sprzedałem mojemu klientowi towar, a on wykonał na moją rzecz usługę budowlaną. Chciałem potrącić swoją należność, ale on się na to nie godzi. Czy może blokować potrącenie?

Co to jest przedawnienie wierzytelności i jakie są tego skutki?

W 1998 r. pożyczyłem pieniądze mojemu szwagrowi na okres 1 roku – pisze jeden z użytkowników portalu Wieszjak.pl. Przez 10 lat był w trudnej sytuacji materialnej. Gdy stanął na nogi, ja zażądałem zwrotu pożyczki. Szwagier odmówił, twierdząc, iż moje roszczenie uległo przedawnieniu. Co to dla mnie oznacza?

Zażalenie na zabezpieczenie i ustanie zabezpieczenia

Postanowienie sądu, mocą którego udzielono uprawnionemu zabezpieczenia jego roszczeń, podlega zaskarżeniu. Środkiem odwoławczym od wydanego postanowienia jest zażalenie, które wnosi się do sądu II instancji, za pośrednictwem sądu I instancji.

Wniosek o udzielenie zabezpieczenia i właściwość sądu

Wniosek o udzielenie zabezpieczenie musi spełniać wymagania stawiane pismom procesowym i zawierać wskazanie sposobu zabezpieczenia oraz okoliczności uzasadniających wniosek. Wniosek powinien być złożony do Sądu właściwego wg miejsca zamieszkania pozwanego.

Jakie osoby są uprawnione do uzyskanie zabezpieczenia roszczeń?

W każdej sprawie cywilnej, która jest lub będzie rozpoznawana przez sąd lub sąd polubowny, strona może domagać się udzielenie zabezpieczenia roszczeń, których dochodzi przed sądem lub których zamierza dochodzić.

Cel postępowania zabezpieczającego

Celem prowadzenia postępowania zabezpieczającego jest zabezpieczenie interesów strony, która prowadzi lub zamierza prowadzić postępowania sądowe przeciwko określonemu podmiotowi (osobie fizycznej lub prawnej), aby nie okazało się, że mimo uzyskania korzystnego wyroku w sprawie, wykonanie tego wyroku nie będzie możliwe lub będzie znacznie utrudnione.

Wierzyciel nie chce przyjąć świadczenia? Co powinien zrobić dłużnik?

Wydawać by się mogło, że wskazanie na liczne próby spełnienia świadczenie są wystarczające do tego aby można było stwierdzić, że twoje zobowiązanie zostało spełnione. Niestety, w świetle prawa zachowanie takie nie spełnia przesłanki do uznania, że jesteś zwolniony z obowiązku spełnienia świadczenia.

Na czym polega umowa faktoringu?

Podstawą umowy faktoringu jest zakup wierzytelności przedsiębiorcy przez faktora w zamian za kwotę odpowiadającą ich wartości, ale pomniejszoną z reguły o prowizję faktora.

Czy wierzyciel ma prawo wyboru komornika?

Wyroki Sądowe, a także inne orzeczenia Sądu (postanowienia, ugody, nakazy zapłaty) egzekwowane są przez komorników sądowych tj. komorników działających przy określonym sądzie rejonowym. W określonych sytuacjach wierzyciel może dokonać samodzielnego wyboru komornika.

Odpowiedzialność za długi pełnoletniego dziecka

Czy w przypadku długów pełnoletniego dziecka rodzice za nie odpowiadają? Zgodnie z obowiązującymi przepisami Kodeksu cywilnego rodzice nie odpowiadają za długi zaciągnięte przez dziecko.

Odpowiedzialność spadkobiercy wobec wierzycieli spadkodawcy

Rok temu zmarł mój ojciec. Szybko okazało się, że miał długi. Teraz wierzyciele dzwonią do mnie i żądają spłaty zobowiązań zaciągniętych przez mojego ojca. Jestem jedyną osobą, która odziedziczyła spadek po ojcu, gdyż matka już nie żyje, a ja nie miałem rodzeństwa. Czy muszę spłacać długi ojca i czy postępowanie wierzycieli jest prawidłowe i zgodne z prawem.

Czy niedochowanie formy pisemnej zawsze powoduje nieważność

Zastrzeżenie formy pisemnej pod rygorem nieważności należy do wyjątkowych sytuacji. Skutki niedochowania formy pisemnej mogą być trojakie.

Nieważność czynności prawnej

Nie zawsze nieważność czynności prawnej oznacza, że dana czynność nie wywołuje skutków prawnych. Prawo cywilne wyróżnia nieważność względną oraz bezwzględną.

Postępowanie koncesyjne - zakres regulacji (2)

W kolejnym artykule przedstawiamy praktyczne wskazówki dotyczące wszczęcia i realizacji postępowania koncesyjnego.

Postępowanie koncesyjne - zakres regulacji (1)

Ustawa z dnia 9 stycznia 2009 r. o koncesji na roboty budowlane lub usługi (Dz. U. z dnia 5 lutego 2009 r.) zwana dalej Ustawą o koncesji w zakresie swojej regulacji dokonuje wdrożenia dyrektywy 2004/18/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 31 marca 2004 r. w sprawie koordynacji procedur udzielania zamówień publicznych na roboty budowlane, dostawy i usługi (Dz. Urz. L 134 z 30.04.2004, str. 114).

Przekształcanie zakładów budżetowych

Jakie zapisy zawrzeć w umowie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością o 100% własności gminy, która została utworzona z likwidowanego samorządowego zakładu budżetowego?

Jakie prawo jest właściwe dla umów z kontrahentem z UE?

Od dnia 17 grudnia 2009 roku pierwszeństwo przed przepisami polskiej ustawy Prawo prywatne międzynarodowe, mają przepisy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 593/2008 w sprawie prawa właściwego dla zobowiązań umownych, które jest stosowane bezpośrednio. Jest to istotna informacja dla przedsiębiorców zawierających umowy z kontrahentami mającymi siedziby w państwach członkowskich UE.

Rodzaje i wzory umów

Umowa oznacza zgodne porozumienie dwóch lub więcej stron, ustalające ich wzajemne prawa lub obowiązki. W świetle zasady swobody umów, obowiązującej w polskim prawie od 1990 roku, strony mogą w ramach swobody umów, nie przekraczając pewnych granic, umówić się o wszystko, co prawo uznaje za podlegające jego uregulowaniom.

Antykryzysowe zmiany w zamówieniach publicznych

W dniu 25 września 2009 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy – Prawo zamówień publicznych oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Zmianie ulega kilkanaście przepisów. Powodem zmian jest potrzeba dostosowania problematyki zamówień publicznych do aktualnej sytuacji gospodarczej.

Zwolnienie z długu

Zwolnienie z długu to czynność o charakterze rozporządzającym, poprzez którą dochodzi do umorzenia zobowiązania bez zaspokojenia wierzyciela. Zwolnienie z długu ma charakter umowy, która zostaje zawarta, kiedy wierzyciel zwalania dłużnika z długu, a dłużnik zwolnienie to przyjmuje. Zwolnienie z długu, zatem musi być zaakceptowane przez dłużnika.

Umowa o dzieło czy umowa zlecenia, na czym lepiej dorabiać

Zamawiając określoną usługę albo zobowiązując się do świadczenia określonych usług najczęściej zawieramy umowę zlecenia oraz umowę o dzieło. Obie umowy są uregulowane w przepisach Kodeksu cywilnego i posiadają wiele cech charakterystycznych pozwalających na ich odróżnienie. Mimo to w praktyce błędnie przyjmuje się, że są to tożsame umowy.

Jaką umowę podpisać z biurem rachunkowym

Zazwyczaj biuro rachunkowe proponuje swoim klientom własny wzór umowy. Nie oznacza to jednak, że nic nie można w takiej umowie zmienić. O czym powinieneś pamiętać w takiej sytuacji.

Wzory pism i formularzy

Odnowienie zobowiązania

Jednym ze sposobów wygaśnięcia zobowiązania, przewidzianych w kodeksie cywilnym jest odnowienie. Jest to zobowiązanie dłużnika do spełnienia innego świadczenia albo tego samego świadczenia, ale z innej podstawy prawnej.

Z którą umową do notariusza?

Każdą umowę możemy podpisać u notariusza. Jednak nie każdą musimy. Kodeks cywilny oraz inne ustawy zawierają szczegółowe wyliczenie umów które dla swej ważności muszą być zawarte w formie aktu notarialnego.

Jak zawrzeć umowę sprzedaży nieruchomości?

Często zdarza się, że chcemy sprzedać albo kupić mieszkanie albo działkę. Nie wiemy jednak jaką umowę wtedy zawrzeć. Co powinno się w niej znaleźć. Tymczasem umowę taką możemy zawrzeć tylko i wyłącznie przed notariuszem. I to właśnie on powinien zadbać aby umowa została spisana poprawnie.

Co to jest depozyt sądowy

Co mogę zrobić w sytuacji gdy wierzyciel nie chce przyjąć ode mnie świadczenia, czy taka sytuacja uzasadnia złożenie przedmiotu do depozytu sądowego?  

Zarzut przedawnienia

Mój wierzyciel wystąpił z powództwem o roszczenie które uległo już przedawnieniu. Jak w takiej sytuacji powinienem się zachować? 

Co to jest przypozwanie

W związku z nieuregulowaniem w terminie płatności, mój wierzyciel zdecydował się skierować sprawę na drogę sądową, pozywając poręczyciela długu. Parę dni temu dostałem pismo informujące o procesie, wzywające mnie, jako dłużnika głównego do wzięcia udziału w sprawie. Czy muszę przyłączyć się do tego procesu?

Odwołanie umowy dożywocia

Sąsiedzi zawarli umowę dożywocia w której przenoszono własność nieruchomości w zamian za dostarczanie mieszkania, ubrania i żywności, a także zapewnić pomoc i pielęgnowanie w chorobie . Nabywca bez wiedzy zbywcy darował nieruchomość swojej córce. Gdy zbywca dowiedział się o tym natychmiast wystąpił o rozwiązanie umowy dożywocia, ponieważ nabywca oraz jego córka ignorowali swe obowiązki wynikające z zawartej umowy. Jaka jest szansa odzyskania nieruchomości przez zbywcę?

Najnowsze zmiany w kodeksie cywilnym

Od początku 2009 roku weszła w życie kolejna nowelizacja kodeksu cywilnego. Na jej mocy dodano jeden nowy paragraf do kodeksu. Dotyczy on wynajmowania lokali przez przedsiębiorców.

Zaliczenie zapłaty

Prowadzę sklep i kupuję u hurtownika sporo towarów. Kupuję u niego często i mamy wiele nierozliczonych faktur. Mam pytanie czy muszę na każdym przelewie pisać jakiej faktury dotyczy czy też hurtownik sam sobie to zaksięguje.  

Pokwitowanie

Zawarłem umowę o dzieło z księgowym. Miał sporządzić dla mnie bilans oczywiście za wynagrodzeniem. Zleceniobiorca stworzył bilans ja natomiast miałem zapłacić mu pieniądze. Chciałem aby zleceniobiorca wystawił mi pokwitowanie za zapłacone wynagrodzenie. On odmówił. Co mogę zrobić w takiej sytuacji?  

Jak sprawdzić dewelopera?

Mam zamiar w najbliższym czasie kupić mieszkanie od dewelopera. Nieruchomość nie jest jeszcze wybudowana zatem chcę mieć pewność, że inwestycja dojdzie do skutku. Jak mogę to sprawdzić?

Aktualizacja wartości prawa użytkowania wieczystego

Właściwy organ, np. wójt, zamierzający zaktualizować opłatę roczną z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej, powinien wypowiedzieć na piśmie wysokość dotychczasowej opłaty do 31 grudnia. W wypowiedzeniu należy wskazać sposób obliczenia nowej wysokości opłaty i pouczyć o sposobie zakwestionowania wypowiedzenia.

Wady oświadczenia woli

Umowy obciążone wadami oświadczenia woli są albo nieważne albo można je unieważnić. Wszystko zależy od rodzaju wady.

Umowa darowizny a umowa dożywocia

Obie umowy pozwalają na przeniesienie własności nieruchomości. Różnice między nimi przejawiają się przede wszystkim w kwestii odpłatności (darowizny dokonuje się pod tytułem darmym, dożywocia w zamian za zapewnienie opieki), różne są również obowiązki podatkowe związane z obydwoma umowami.

Umowa deweloperska

Typowa umowa deweloperska ma na celu wybudowanie przez dewelopera budynku mieszkalnego, ustanowienie odrębnej własności lokalu i przeniesienia prawa odrębnej własności lokalu na kupującego. Co jest zatem dla niej charakterystyczne i co powinno się w niej znaleźć?

Umowa pośrednictwa z klauzulą wyłączności

Czym jest klauzula wyłączności i czy zawsze można ją zawrzeć w umowie? Czy strony mogą się umówić co do tego w sposób dowolny? Przeczytaj i sprawdź.

REKLAMA