REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

VAT - rozliczanie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wyłudzenia podatku VAT w obrocie elektroniką

Ministerstwo Finansów poinformowało o wszczęciu skoordynowanych działań mających na celu wykrycie uczestników i organizatorów procederu wyłudzania VAT w obrocie elektroniką. Straty budżetu z tego tytułu szacuje się na co najmniej 3 mld zł.

Zwrot towaru nabytego w ramach WNT - jak rozliczyć VAT

Jak prawidłowo rozliczyć zwrot towaru nabytego w ramach transakcji wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT)?

Odliczenie VAT od paliwa do pojazdów i urządzeń działających na terenie firmy

Czy z faktur dokumentujących paliwo do wózków widłowych oraz zwyżek nożycowych można odliczać cały VAT? Te pojazdy i urządzenia są wykorzystywane wyłącznie na terenie firmy. Okazuje się, że tak, o ile urządzenia te są wykorzystywane wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych.

Samofakturowanie - zatwierdzanie faktur przez sprzedawcę

Faktura to podstawowy dokument potwierdzający dokonanie transakcji. Co do zasady jest ona wystawiana przez sprzedawcę dokonującego dostawy towarów bądź świadczącego usługi. Jednakże przepisy ustawy o VAT przewidują możliwość, aby to nabywca towaru lub usługi wystawił fakturę dokumentującą transakcję w imieniu i na rzecz sprzedawcy. Takie działanie określane jest mianem samofakturowania.

REKLAMA

Faktura wystawiona i opłacona przed wykonaniem usługi - odliczenie VAT

Otrzymałam wystawioną w lipcu fakturę kosztową za reklamę. W opisie mam informację, że chodzi o reklamę w okresie lipiec–wrzesień. Faktura została zapłacona w lipcu. Czy VAT mogę odliczyć w lipcu czy dopiero we wrześniu?

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy dla usługi licencji

Dla usługi licencji obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usługi. Za wykonaniu usługi uznaję się w tym przypadku przekazanie dokumentu umożliwiającego korzystanie z licencji. Natomiast gdy świadczący usługi otrzyma wcześniej wynagrodzenie, wtedy obowiązek podatkowy powstanie z chwilą otrzymania zapłaty.

Rejestracja gospodarstwa jako czynnego podatnika VAT – problemy praktyczne

Szczególne procedury dla rolników przewidziane w ustawie o VAT miały ograniczyć wymogi formalne dla rolników, zwolnić ich z podstawowych obowiązków formalnych, obejmujących podatników opodatkowanych na zasadach ogólnych a jednocześnie zapewnić zwrot podatku naliczonego zapłaconego przy zakupie środków produkcji. Te wszystkie zadania wypełnia ryczałtowy system zwrotu.

Kto nie musi składać VAT-R? - stanowisko MF

Wykaz podatników, którzy nie mają obowiązku składania zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R przewiduje przygotowany przez resort finansów projekt rozporządzenia. Którzy podatnicy nie muszą składać VAT-R?

REKLAMA

Od 1 października możliwa rejestracja do MOSS

Od 1 stycznia 2015 r. miejscem świadczenia usług telekomunikacyjnych, usług nadawczych i usług elektronicznych na rzecz podmiotów niebędących podatnikami będzie miejsce, w którym podmioty te posiadają siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu. Ustawodawca przewidział dla świadczących te usługi możliwość wyboru specjalnych zasad rozliczeń. O tym wyborze mogą oni zawiadamiać Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście od 1 października br.

Moment powstania obowiązku podatkowego przy świadczeniu usług turystycznych

Od 1 stycznia 2014 r. nie ma już szczególnych regulacji dotyczących momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu świadczenia usług turystycznych. Tak jak w przypadku wielu innych usług obowiązek podatkowy powstaje tu z chwilą wykonania usługi.

Pośrednictwo przy sprzedaży akcji i udziałów a podatek VAT

Pośrednictwo zgodnie z definicją słownikową to działalność osoby trzeciej mająca na celu porozumienie się między stronami lub załatwienie jakichś spraw dotyczących obu stron, jak również kojarzenie kontrahentów w transakcjach handlowych oraz umożliwianie kontaktu uczestnikom rynku pracy.

Procedura odwróconego VAT w obrocie telefonami komórkowymi

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt zmian, który zakłada rozszerzenie listy towarów objętych odwróconym VAT-em m.in. o telefony komórkowe. Odwrotne obciążenie będzie miało zastosowanie również dla niektórych kategorii stali oraz złota w postaci półproduktu i surowca

Zmiany w uldze na złe długi w 2015 r.

Przepisy w zakresie ulgi na złe długi będą bardziej korzystne dla podatników – tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o VAT oraz niektórych innych ustaw. Nowe regulacje mają wejść w życie od 1 stycznia 2015 r.

Prostsze rozliczanie VAT dla usług telekomunikacyjnych

Ustawą z dnia 25 lipca 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Ordynacja podatkowa zmienione zostały przepisy ustawy o podatku od towarów i usług i ustawy Ordynacja podatkowa. Nowe regulacje dotyczą systemu rozliczania podatku VAT z tytułu zmiany miejsca świadczenia usług telekomunikacyjnych, nadawczych radiowych i telewizyjnych oraz świadczonych drogą elektroniczną. Nowelizacja wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2015 r.

Nota korygująca - kiedy można ją wystawić?

Nota korygująca jest rodzajem faktury, którą mogą wystawiać nabywcy towarów lub usług w przypadku gdy od sprzedawcy otrzymali fakturę zawierającą pomyłki. Notą korygującą mogą być poprawione, m.in. imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy.

VAT 2015. Zmiany w zakresie usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych

Od 1 stycznia 2015 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy unijne w zakresie podatku VAT dotyczącego szerokorozumianych usług cyfrowych. Dotyczy to usług: telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych (świadczonych drogą elektroniczną), gdzie kluczowe będzie miejsce wykonania (świadczenia) usługi i tym samym odpowiednie opodatkowania danej usługi.

Dostawa towarów na rzecz zagranicznych kontrahentów – rozliczenie VAT

Polski podatnik, który sprzedaje towar zagranicznym kontrahentom, jest zazwyczaj uprawniony do rozliczenia WDT, gdy towar jest transportowany do UE, lub eksportu, gdy towar jest transportowany poza UE, i może zastosować stawkę 0%. Nie zawsze jednak sytuacja jest tak prosta.

Odwrócony VAT przy sprzedaży telefonów komórkowych i komputerów przenośnych w 2015 r.

W 2015 r. mechanizmu odwrotnego obciążenia w rozliczaniu VAT zostanie rozszerzony na nabywców telefonów komórkowych oraz komputerów przenośnych – takie rozwiązanie przewidują przyjęte przez rząd założenia zmian w ustawie o VAT.

Jak rozliczyć i zaksięgować zakupu tonera do drukarki

W jaki sposób należy prawidłowo rozliczyć i zaksięgować kupiony przez Internet toner do drukarki? Na fakturze od niemieckiej firmy podany jest nr VAT-UE. Faktura jest wystawiona i zapłacona w złotówkach. Jak potraktować tę dostawę? Czy można odliczyć VAT z faktury?

Uproszczony system rozliczania VAT dla usług telekomunikacyjnych w 2015 r.

Na początku 2015 r. zacznie funkcjonować uproszczony system rozliczania VAT, tzw. mały punkt kompleksowej obsługi (ang. mini one stop shop, MOSS), w zakresie świadczenia usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych na rzecz osób niebędących podatnikami.

Uproszczony system rozliczania VAT dla usług telekomunikacyjnych w 2015 r.

Prezydent 28 sierpnia podpisał ustawę z dnia 25 lipca 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Ordynacja podatkowa. Nowelizacja wprowadza uproszczony, fakultatywny, system rozliczania VAT, tzw. mały punkt kompleksowej obsługi (ang. mini one stop shop, MOSS), w zakresie świadczenia usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych na rzecz osób niebędących podatnikami. Nowe regulacje wejdą w życie 1 stycznia 2015 r.

Usługi organizacji konferencji – rozliczenie VAT

Miejscem świadczenia usługi organizacji konferencji lub szkolenia będzie miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. Nie wszystkie jednak świadczenia będą wchodzić w skład jednej kompleksowej usługi. Usługi dodatkowe, takie jak organizacja czasu wolnego, nie są niezbędne do rzetelnego i właściwego wykonania usługi polegającej na organizacji konferencji lub szkolenia, dlatego miejsce ich świadczenia należy ustalać odrębnie.

Oszustwa związane z wyłudzaniem VAT w obrocie elektroniką

Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Gospodarki informują o zagrożeniu oszustwami w zakresie podatku VAT, zidentyfikowanymi w obrocie elektroniką. Opublikowane w poniedziałek 25 sierpnia i przygotowane przez Ministerstwo Finansów ostrzeżenie nie wnosi niestety nic nowego do dyskusji w jaki sposób ochronić uczciwy biznes przed nieświadomym wplątaniem w łańcuch dostaw służący wyłudzeniom VAT - zauważa Business Centre Club.

Rozliczenie VAT z tytułu udzielenia pożyczki

Udzielenie pożyczki w zamian za wynagrodzenie w postaci odsetek stanowi odpłatne świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, a więc czynność opodatkowaną tym podatkiem. Poniżej przedstawiamy zasady rozliczenia świadczenia polegającego na udzieleniu pożyczki na gruncie podatku VAT.

Potwierdzenie zgłoszenia VAT-R nie będzie konieczne od 2015 roku

Od 2015 roku zniesiony ma zostać obowiązek obligatoryjnego uzyskiwania potwierdzenia zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R. Zmiany w tym zakresie przewiduje przygotowany przez rząd projekt ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej, który 22 lipca 2014 r. miał swoje pierwsze czytanie na posiedzeniu Sejmu.

Rozliczanie VAT w usługach turystycznych

Ministerstwo Finansów przygotowało wyjaśnienia w zakresie rozliczania VAT w usługach turystycznych. Wyjaśnienia te nie stanowią interpretacji podatkowej. Prezentujemy je poniżej.

Refakturowanie kosztów w najmie a VAT

Podatnik, który refakturuje koszty wynajmu lokalu użytkowego na podnajemcę, musi naliczyć na fakturach VAT w wysokości 23%. Nie ma przy tym znaczenia, że sam otrzymuje od właściciela lokalu (osoby fizycznej) rachunki za czynsz i media bez naliczonego VAT. Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 28 kwietnia 2014 r. (sygn. ITPP1/443-149/14/MN), której fragment prezentujemy poniżej.

Kiedy podatnik spóźni się ze złożeniem VAT-26

Początek kwietnia przyniósł wiele zmian na gruncie podatku VAT. Modyfikacje przepisów dotyczą przede wszystkim kwestii odliczenia VAT naliczonego od nabycia i wydatków eksploatacyjnych pojazdów samochodowych. Aby móc dokonać pełnego odliczenia VAT, podatnik w niektórych sytuacjach zobligowany jest do dokonania dodatkowych formalności.

Rozliczanie VAT przy umowach barteru w 2014 roku

Wśród popularnych form rozliczeń między przedsiębiorcami znajduje się tzw. barter. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala na nabycie niezbędnych towarów lub usług bez konieczności angażowania środków pieniężnych. Mogłoby się wydawać, że taka wymiana jest neutralna dla podatku VAT - nie dochodzi bowiem do zapłaty w tradycyjnym rozumieniu, czyli przekazania pieniędzy za dostawę lub świadczenie. Jednak wbrew powszechnemu przekonaniu transakcję taką należy opodatkować, przyjmując do tego odpowiednią podstawę. Po nowelizacji ustawy o VAT, która weszła w życie 1 stycznia 2014, szczególnie ten ostatni aspekt rozliczania barteru rodzi wiele wątpliwości.

Zmiany w przepisach o VAT od 1 stycznia 2015 r. - dodatkowe koszty i niepewność rozliczeń

Planowane przez Ministerstwo Finansów zmiany w przepisach o VAT, które mają wejść w życie od 1 stycznia 2015 r., oznaczają dla przedsiębiorców dodatkowe koszty i co gorsza dużą niepewność rozliczeń - uważa Michał Borowski, ekspert ds. podatków BCC.

Sprzedaż w internecie – z kasą fiskalną czy bez?

Przedsiębiorca prowadzący sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych ma obowiązek prowadzić ewidencję dokonanej sprzedaży na kasie fiskalnej.

Refakturowanie importowanych usług - przeliczanie kwot wyrażonych w walutach obcych

Od 1 stycznia 2014 r. obowiązują nowe przepisy określające zasady powstawania obowiązku podatkowego. W przedmiocie niniejszego artykułu należy wskazać, iż nowe przepisy nie określają momentu powstania obowiązku podatkowego przy tzw. refakturowaniu.

Termin przeglądu technicznego kasy rejestrującej

Obowiązkowy przegląd techniczny kasy rejestrującej z wymienionym modułem fiskalnym, powinien być wykonany nie rzadziej niż co 2 lata licząc od dnia wymiany modułu kasy. Dlatego wymiana modułu fiskalnego kasy i jego fiskalizacja przerywa bieg poprzedniego przeglądu technicznego dokonanego przed wymianą modułu.

Odwrotne obciążenie VAT w obrocie stalą - oszuści mogą spać spokojnie

Zdaniem profesora Witolda Modzelewskiego od października 2013 roku, gdy rozszerzono zakres zastosowania tzw. odwrotnego obciążenia VAT na stal i inne metale kolorowe, pojawiły się nowe, łatwo dostępne formy uchylania się od podatku od towarów i usług. Korzysta z nich wielu: od drobnych szwindlarzy po duże, zorganizowane grupy przestępcze.

Faktura korygująca nie kreuje nowego przychodu

W wyroku z dnia 11 kwietnia 2014 r. (sygn. akt II FSK 1127/12) Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że korektę faktury, zwiększającą albo zmniejszającą wartość sprzedaży, bez względu na powody jej wystawienia, należy odnieść do okresu rozliczeniowego, w którym ujęto fakturę pierwotną.

Rabaty przedsprzedażowe na fakturze

W przypadku rabatu przedsprzedażowego to strony (a niekiedy sam sprzedawca) decydują o tym, jak będzie on zaprezentowany. Czy jako zmniejszenie ceny jednostkowej netto (i jako taki de facto nieujawniony wprost w fakturze), czy jako wydzielone obniżenie od ustalonej pierwotnie ceny netto.

Przesunięcie terminu płatności a korekta odliczonego VAT

W przypadku nieuregulowania należności wynikającej z faktury dokumentującej sprzedaż na terytorium kraju w terminie 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze, dłużnik jest obowiązany do korekty odliczonej kwoty VAT wynikającej z tej faktury. Korekty trzeba dokonać w rozliczeniu za okres, w którym upłynął 150 dzień od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze. Jeżeli strony w porozumieniu ustalą nowy termin - 150 dni trzeba liczyć od tego nowego terminu.

Rozliczanie VAT od usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych

25 lipca 2014 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Ordynacja podatkowa. Ustawa upraszcza rozliczanie podatku VAT płaconego od usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych świadczonych w innych państwach UE.

Zwolnienie z obowiązku ewidencji sprzedaży kasą rejestrującą

Można nie prowadzić kasy fiskalnej jeżeli podatnik sprzedaje wysyłkowo towary osobom fizycznym, a wszystkie płatności za towary są dokonywane w formie przelewów bankowych. Dodatkowym warunkiem jest to, by z prowadzonej ewidencji wynikało, jakich konkretnych transakcji dotyczą poszczególne płatności.

Zaliczki na poczet przyszłych usług nieokreślonych a VAT

Otrzymanie części lub całości zapłaty za przyszłe wykonanie usługi lub dostarczenie towarów co do zasady generuje obowiązek podatkowy. Otrzymane należności w formie zaliczki, przedpłaty, raty czy też zadatku powinny być objęte podatkiem VAT i udokumentowane fakturą. W jaki sposób klasyfikować i według jakiej stawki opodatkować wpłacone należności na poczet przyszłych usług jeszcze nieokreślonych? Czy są to zaliczki?

Samochód wycofany z działalności - rozliczenie VAT

Prowadzę firmę i jestem podatnikiem VAT czynnym. 10 listopada 2013 r. w ramach działalności gospodarczej kupiłem samochód. Auto było wykorzystywane tylko w działalności opodatkowanej. Zamierzam wycofać samochód z działalności. Czy muszę to rozliczyć w VAT? A jak będzie wyglądać rozliczenie, gdy sprzedam samochód przed wycofaniem z działalności?

Zastrzeżenie prawa własności na fakturze - kiedy odliczyć VAT

Nabywca może odliczyć VAT w rozliczeniu za okres, kiedy u sprzedawcy powstał obowiązek podatkowy, ale nie później niż w rozliczeniu za okres, kiedy otrzymał fakturę. Dla dostawy towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy. Dla ustalenia, czy doszło do dostawy towarów, nie ma znaczenia, czy na nabywcę przeszło prawo własności. Znaczenie ma fakt, czy nabywca ma faktyczną możliwość dysponowania otrzymanym towarem.

Jedna kasa rejestrująca w dwóch punktach sprzedaży

Ewidencjonowanie sprzedaży podatnika dokonywanej w różnych miejscach przy użyciu jednej mobilnej kasy fiskalnej jest dozwolone tylko pod warunkiem, że w danym momencie nie istnieje możliwość dokonywania sprzedaży w ramach określonej działalności gospodarczej w więcej niż jednym punkcie sprzedaży.

Odsprzedaż pracownikom pakietów medycznych - konsekwencje w VAT

Spółka odsprzedająca pakiety medyczne pracownikom, nabyte w ramach umowy z firmą pośredniczącą w świadczeniu usług medycznych, będzie miała prawo do wystawiania faktur dokumentujących z zastosowaniem zwolnienia od podatku VAT.

VAT 2015. Ustalenie proporcji w odniesieniu do towarów i usług wykorzystywanych do celów mieszanych

Jedną z proponowanych zmian w planowanej na 1 stycznia 2015 r. nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług jest zmiana w zakresie odliczania podatku naliczonego w odniesieniu do zakupionych towarów i usług wykorzystywanych do celów mieszanych. Proponuje się uwzględnienie w ustawie o VAT przepisów pozwalających na uzgodnienie z organem podatkowym sposobu określenia proporcji przy odliczaniu podatku od wykorzystywanych przez podatnika towarów i usług zarówno do działalności podlegającej jak i niepodlegającej VAT.

Podatkowy wątek afery podsłuchowej

Stosowane w wielu firmach ostatnimi laty „agresywne struktury optymalizacyjne” naruszają art. 286 i 299 kodeksu karnego, gdy świadomie i celowo wystawiano sfałszowane „faktury”, które potwierdzały fikcyjne czynności w celu odliczania lub zwrotu podatku od towarów i usług - uważa profesor Witold Modzelewski z Instytutu Studiów Podatkowych. Zdaniem profesora Modzelewskiego nie będzie tu raczej pomocne orzecznictwo TSUE, chroniące kontrahentów działających w dobrej wierze, nawet gdy posługują się oni nieświadomie sfałszowanymi fakturami.

Zmiany w VAT niekorzystne dla działalności ubezpieczeniowej

Propozycje zmian w ustawie o VAT mogą mieć negatywne konsekwencje w postaci destabilizacji praktyki podatkowej w sektorze ubezpieczeń. Tak postrzegają zmiany pracodawcy i przedsiębiorcy. Dodatkowo zwiększą się koszty działalności ubezpieczeniowej, a składki ubezpieczeniowe wzrosną.

VAT 2015. Zmiany dotyczące ulgi na złe długi

Planowana na 1 stycznia 2015 roku nowelizacja ustawy o VAT przewiduje m. in. zmianę regulacji dotyczących tzw. ulgi za złe długi. Ministerstwo Finansów chce w ten sposób doprecyzować obecnie obowiązujące przepisy i w większym stopniu dostosować je do prawa unijnego. W toku konsultacji społecznych Business Centre Club zaproponował umożliwienie korzystania z ulgi przy transakcjach z podmiotami niebędącymi podatnikami, a w szczególności osobami fizycznymi.

VAT naliczony od wydatków na reprezentację a koszty podatkowe

Czy do kosztów podatkowych można zaliczyć podatek VAT naliczony, który związany jest z wydatkami na reprezentację, które stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie stanowią kosztu uzyskania przychodu?

Podwykonawcy usług szkoleniowych a VAT

Usługa kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, również wtedy, gdy jest świadczona przez podwykonawcę, podlega zwolnieniu z VAT, jeśli z ekonomicznego punktu widzenia jest finansowana (w całości lub co najmniej w 70%) ze środków publicznych.

REKLAMA