REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

VAT

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Sprzedaż w ramach dropshippingu - jak rozliczać podatkowo?

Sprzedaż w ramach dropshippingu jest coraz popularniejszym sposobem sprzedaż produktów za pośrednictwem internetu. Jak wyglądają zasady rozliczeń zobowiązań podatkowych przy dropshippingu?

Od 1 października 2013 r. nieodpłatne przekazywanie żywności bez VAT

Od 1 października 2013 r., w związku ze zmianami w ustawie o VAT, nie tylko producenci, ale również sklepy przekazujące nieodpłatnie żywność, zrobią to bez konieczności naliczania podatku VAT. Zwolnienie dotyczy żywności przekazywanej dla organizacji pożytku publicznego.

Szkoły i inne gminne jednostki budżetowe a VAT

Dotychczas szkoły i inne gminne jednostki budżetowe na sprzedawane przez siebie usługi wystawiały faktury VAT, bo zgodnie z interpretacjami organów podatkowych były uznawane i rejestrowane jako podatnicy podatku od towarów i usług. Uchwała NSA uznała taką praktykę za nieprawidłową.

VAT od towarów przekazanych na cele marketingowe można odzyskać

Firm mają możliwość odzyskania podatku VAT od towarów przekazanych na cele marketingowe. Tak amożliwość pojawiła się w związku z wyrokiem WSA, kóry orzekł, że podatnicy, którzy wydawali wyprodukowane przez siebie towary bezpłatnie w celach marketingowych, nie musieli odprowadzać VAT.

REKLAMA

Nowe obowiązki dla stosujących kasy rejestrujące

1 października 2013 r. podatnicy nie tylko powinni dostosować treść paragonów do przepisów nowego rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących, ale też dochować innych obowiązków wynikających z przepisów o kasach rejestrujących.

Faktura musi zawierać podstawę zwolnienia z podatku VAT

Przedsiębiorca zwolniony z podatku VAT zobowiązany jest podać na fakturze podstawę prawną tego zwolnienia. A zatem, wystawiając fakturę musi pamiętać, aby uzupełnić ją o przypis potwierdzający podstawę zwolnienia z podatku VAT.

Nazwy towarów i usług na paragonach fiskalnych

Ministerstwo Finansów wydało korzystną dla podatników ogólną interpretację podatkową w sprawie jednoznacznej identyfikacji towarów lub usług na paragonach fiskalnych. Zgodnie z jej treścią możliwe jest stosowanie ogólnych nazw towarów i usług w kasach rejestrujących.

Limit przychodów dla małego podatnika w 2014 r.

Mimo zabiegów przedsiębiorców i parlamentarzystów limit przychodów dla małego podatnika w 2014 r. nie ulegnie zmianie. Resort finansów nie godzi się na rozszerzenie statusu małego podatnika. Przedsiębiorcy proponują podniesienie limitu przychodów dla małego podatnika do 2 mln euro (obecnie 1,2 mln euro).

REKLAMA

Obowiązek podatkowy - usługi transportowe i spedycyjne

Minister Finansów wydał interpretację ogólną dotyczącą ustalania momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku świadczenia usług transportowych i spedycyjnych, zgodnie z którą podatnicy świadczący takie usługi do końca 2013 r. mogą sami wybrać, według jakich zasad będą ustalać obowiązek podatkowy. Interpretacja ma związek z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie C-169/12 TNT.

Rozliczenia podatkowe pracowników naukowych

Polscy naukowcy nie płacą podatku PIT od stypendiów naukowych, natomias muszą uiścić w kraju daninę od wynagrodzenia za krótkie badania przeprowadzone za granicą. W niektóych przypadkach naukowcy zobowiązani są również do rozliczenia VAT.

Obowiązek uzyskania VAT-25

Rejestrujący samochody sprowadzone z UE muszą dostać z urzędu skarbowego zaświadczenie o braku obowiązku zapłaty VAT. Dane te równie dobrze mogłyby przekazywać jednostki celne.

Wystawianie faktur wewnętrznych

Począwszy od 1 stycznia 2013 r., w wyniku nowelizacji ustawy o VAT, nie ma obowiązku wystawiania faktur wewnętrznych. Podatnik sam może zdecydować, jak dokumentować zawierane transakcje.

Nota korygująca w przypadku zmiany adresu nabywcy

Jednostka budżetowa zmieniła na początku sierpnia 2013 r. siedzibę, o czym poinformowała niezwłocznie kontrahentów. Jeden z nich jednak przez pomyłkę przesłał na nowy adres jednostki kilka faktur, na których w pozycji „oznaczenie nabywcy” widnieje stary adres. Czy w takim przypadku trzeba wystawić notę korygującą? A jak należy postępować z fakturami wystawionymi od początku roku do czasu przeprowadzki, czy też trzeba na nich korygować adres?

VAT 2013: Zwolnienie z VAT nieodpłatnej dostawy produktów spożywczych

Od 1 października 2013 r. wchodzą w życie zmiany w ustawie o VAT. Nowe regulacje dotyczą m.in. zwolnienia z VAT nieodpłatnej dostawy produktów spożywczych przekazywanych na rzecz organizacji pożytku publicznego.

VAT 2014 - jak przygotować firmę do zmian?

Od 1 stycznia 2014 r. zacznie obowiązywać szereg zmian w ustawie o VAT. Firmy muszą się do nich przygotować - sprawdzić procedury i interpretacje indywidualne, zaktualizować programy i zmienić zwyczaje.

Zalecenie lekarskie warunkiem zastosowania zwolnienia z VAT

Nocleg i wyżywienie w szpitalu osóby towarzyszącej pacjentowi może oznaczać obowiązek zapłacenia podatku VAT. Warunkiem uznania zwolnienia z VAT jest istnienie zalecenia lekarskiego o konieczności obecności takiej osoby ze względów terapeutycznych. Wpis takiego zalecenia powinien się znaleźć w karcie pacjenta.

Budżet 2014: niskie wpływy z podatku VAT

Rząd rozpoczął we wrześniu kolejne prace nad przygotowaniem ustawy budżetowej na rok 2014. Najważniejszym problemem jest wciąż słaba konsumpcja oraz niskie wpływy do budżetu z podatku VAT.

Stawki VAT w latach 2014-2016

Aktualnie obowiązujące stawki VAT bądą obowiązywały również w latach 2014-2016 - wynika z projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku VAT oraz ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Zniknie również przepis zakładający automatyczne podwyższenie stawek VAT, jeśli dług publiczny przekroczy poziom 55 proc. PKB.

Nazwy produktów na paragonie fiskalnym

Paragon musi być czytelny i umożliwiać nabywcy sprawdzenie prawidłowości dokonanej transakcji. Posługiwanie się nazwami na paragonie, które nie pozwalającymi na jednoznaczną identyfikację sprzedawanego produktu jest niezgodne z prawem.

Niższe stawki VAT najwcześniej w 2017 r.

Obniżenie stawek VAT będzie możliwe najwcześniej w 2017 r. - takie założenie zawiera rządowa propozycja zmiany ustawy o podatku VAT. Zniesiony zostanie także zapis dotyczący automatycznego podniesienia stawek VAT po przekroczeniu poziomu 55 procent PKB.

Kiedy sprzedaż dokonywana przez internet podlega VAT

Jeżeli sprzedaż przez internet prowadzona przez osobę fizyczną zostanie uznana za sprzedaż o charakterze zorganizowanym i ciągłym, podatnik będzie zobowiązany do odprowadzenia VAT.

Odwrotne obciążenie w VAT w handlu produktami wrażliwymi

Od 1 października 2013 r. w handlu produktami wrażliwymi będzie miał zastosowanie mechanizm odwrotnego obciążenia w VAT. Nowe przepisy mają przeciwdziałać wyłudzeniom VAT w obrocie wyrobami stalowymi i paliwami.

VAT od usług świadczonych przez Kościoły

Organy skarbowe odmawiają prawa do zwolnienia z VAT usług świadczonych odpłatnie przez Kościoły i związki wyznaniowe na rzecz poszczególnych wiernych.

Sprzedaż mieszana i VAT według proporcji - jak rozliczać?

Przedsiębiorca zwolniony z VAT nie ma prawa do rozliczania VAT-u od zakupów, w tym do wnioskowania o zwrot podatku. Jeśli jednak obok sprzedaży zwolnionej prowadzi też sprzedaż opodatkowaną, mówimy o sprzedaży mieszanej, która daje prawo do częściowego odliczania VAT-u. Stosuje się wówczas mechanizm proporcji.

Samochód w leasingu - odliczenie VAT

Leasing pojazdów jest coraz popularniejszy. W przypadku takiego sposobu nabycia samochodu osobowego, prawo do częściowego odliczenia VAT-u jest podobne jak przy zakupie pojazdu za gotówkę lub na kredyt. Ważnym atutem leasingu jest możliwość dodatkowego pomniejszania swoich zobowiązań wobec urzędu skarbowego.

Koniec z wydłużaniem terminów na zwrot VAT

Podatnikowi przysługuje prawo do złożenia skargi do sądu administracyjnego na postanowienie przedłużające termin zwrotu podatku VAT. Natomiast organy podatkowe chcąc wydłużyć termin do zwrotu nadpłaty będą musiały szczegółowo uzasadnić swoje stanowisko.

Odliczenie VAT przy zakupie samochodu przeznaczonego na nagrodę

Czy przy zakupie samochodu osobowego, który przeznaczony jest na nagrodę przysługuje pełne odliczenie VAT?

Koszty przesyłki nie zawsze opodatkowane VAT

Koszty przesyłki nie zawsze muszą rodzić obowiązek podatkowy u sprzedającego. Przesyłka może odbywać się za pośrednictwem pełnomocnika, czyli kupującego. W takiej sytuacji koszty przesyłki nie będą uznane za element składowy towaru, a co za tym idzie, nie będą podlegały opodatkowaniu VAT.

Najem prywatny - kto jest zwolniony z VAT?

Według przepisów ustawy o VAT, przychody z tytułu najmu prywatnego są kwalifikowane jako przychody z działalności gospodarczej. Wówczas właściciel staje się podatnikiem VAT. Mimo to, nie każdy wynajmujący będzie miał obowiązek naliczania i odprowadzania tego podatku.

Zwrot podatku VAT za materiały budowlane – tylko do końca 2013 roku

Zwrot podatku VAT za materiały budowlane wykorzystane w czasie remontu mieszkania lub budowy domu można uzyskać do końca 2013 roku. Na zgłoszenie mamy 5 lat, dlatego tak naprawdę do końca 2013 roku należy zakończyć remont lub budowę domu. Przeczytaj jak dokonać zgłoszenia i na jaki zwrot można liczyć.

Odliczanie podatku VAT od samochodów w 2014 roku

Od 2014 roku miały zmienić się zasady odliczania podatku VAT od samochodów. Miały bowiem zacząć obowiązywać przepisy, które faktycznie realizowałyby wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie Magoora. Jak będzie wyglądało odliczanie podatku VAT od samochodów w 2014 roku?

Podatek VAT od samochodów - odliczenie

Odliczenie podatku VAT od samochodów z kratką i od paliw do nich możliwe jest na mocy wyroku TS w sprawie Magoora. Odliczenie jest jednak czasowo ograniczone ustawą do końca 2013 roku. Jak obecnie wygląda możliwość odliczenia podatku VAT od samochodów?

Odliczenie podatku VAT przez korzystającego z przedmiotu leasingu

Podmiotom zarejestrowanym jako podatnicy VAT wykorzystujący przedmiot umowy leasingu do celów działalności opodatkowanej podatkiem VAT przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego zarówno od poszczególnych rat leasingowych, jak i na fakturze wystawionej przez finansującego z góry w sytuacji leasingu finansowego przewidującego przejście prawa własności na korzystającego.

Leasing towarów używanych

Leasing operacyjny towarów używanych, mimo że ich dostawa może być zwolniona od VAT, podlega co do zasady opodatkowaniu podstawową stawką VAT. Jak wygląda opodatkowanie leasingu towarów używanych?

Odszkodowanie na rzecz finansującego a podatek VAT

Umowa leasingu może się wiązać z koniecznością wypłaty odszkodowania na rzecz finansującego – chociażby w związku z niewywiązywaniem się przez korzystającego z obowiązków wynikających z umowy. Czy odszkodowanie na rzecz finansującego jest opodatkowane podatkiem VAT?

Podatek VAT przy leasingu konsumenckim

Na gruncie podatku VAT skutki podatkowe umowy leasingu operacyjnego zawartej z konsumentem są identyczne do skutków umowy zawartej z przedsiębiorcą. Jakie są skutki podatkowe leasingu konsumenckiego na gruncie podatku VAT?

Podatek VAT od leasingu prawa użytkowania wieczystego gruntów

Prawo użytkowania wieczystego może być przedmiotem umowy leasingu. W jaki sposób leasing prawa użytkowania wieczystego gruntów jest traktowany na gruncie podatku VAT?

Leasing jako świadczenie usług

Czynności wykonywane przez finansującego na gruncie umowy leasingu operacyjnego i finansowego podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT. Jednak umowa leasingu może być traktowana w dwojaki sposób na potrzeby podatku VAT – raz jako świadczenie usług, kiedy indziej jako dostawa towarów.

Nabycie rzeczy po zakończeniu leasingu operacyjnego

Po zakończeniu leasingu operacyjnego korzystający ma możliwość nabycia przedmiotu umowy leasingu. Finansujący może również sprzedać przedmiot leasingu osobie trzeciej. Jak wygląda nabycie rzeczy po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego?

Pełne odliczenie VAT przy samochodach typu pick-up

Ministerstwo Finansów odpowiedziało na interpelację dotyczącą opodatkowania samochodów typu pick-up. Resort poinformował, że w przypadku takich pojazdów podatnikowi przysługuje pełne odliczenie podatku VAT. Przypomina także o obowiązku zapłacenia akcyzy od samochodów tego typu.

Darmowe porady prawne wolne od podatków?

Ministerstwo Gospodarki chce, aby porady prawne udzielane dla najuboższych za darmo były zwolnione z opodatkowania VAT oraz PIT.

Korzyści podatkowe przy zakupie firmowego jednośladu

Osoby prowadzące działalność gospodarczą często zaliczają zakup pojazdu do kosztów, które mają na celu uzyskanie lub zabezpieczenie źródła przychodów. Pozwala to na zaliczenie wydatków związanych z zakupem i eksploatacją pojazdu do kosztów firmowych. Mimo iż większość przedsiębiorców decyduje się na kupno samochodu, warto zastanowić się, czy lepszym rozwiązaniem nie byłby rower, skuter lub motocykl.

Kiedy nieodpłatne przekazanie towarów i próbek podlega VAT

Firma produkcyjna w celu zagwarantowania możliwości zapoznania się ze swoimi produktami szerszemu gronu odbiorców zamierza dokonywać nieodpłatnego przekazania towarów, w tym próbek. Planuje ponadto przekazanie katalogów ze szczegółowym opisem swoich produktów. Jakie obowiązki w związku z tymi czynnościami ciążą na spółce w zakresie VAT?

Uchwała NSA w sprawie VAT w gminach - Forum Od-nowa

Czy Uchwała NSA w sprawie VAT w gminach to początek rewolucji organizacyjnej w samorządach i szansa na oszczędności?

Solidarna odpowiedzialność w VAT

Nowelizacja ustawy o VAT oraz Ordynacji podatkowej, przyjęta w ubiegłym tygodniu przez Senat, przewiduje wprowadzenie mechanizmu odwróconego VAT w handlu towarami wrażliwymi oraz solidarną odpowiedzialność w VAT nabywcy za zobowiązania podatkowe sprzedawcy wyrobów stalowych oraz paliw. Czy solidarna odpowiedzialność w VAT rozwiąże problem szarej strefy?

Gminne jednostki budżetowe nie są podatnikami podatku od towarów i usług

Gminne jednostki budżetowe nie są podatnikami podatku od towarów i usług tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale z dnia 24 czerwca 2013 r. Jakie mogą być konsekwencje przedmiotowej uchwały?

Dostawa terenów niezabudowanych - zwolnienie z VAT po 1 kwietnia 2013 r.

Od 1 kwietnia 2013 r., jeśli nie ma planu zagospodarowania przestrzennego ani decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, to przy ustalaniu prawa do zwolnienia z VAT działki niezabudowanej nie należy już kierować się danymi zawartymi w ewidencji gruntów i budynków, które były istotne w stanie prawnym obowiązującym do 31 marca 2013 r.

Zwrot VAT za materiały budowlane 2020

Od 2014 roku nastąpiła prawdziwa rewolucja w zasadach uzyskiwania zwrotu VAT za materiały budowlane. Zwrot ten został bardzo ograniczony podmiotowo i przedmiotowo. Niektórzy (osoby mające więcej niż 35 lat) stracili tą możliwość jeżeli nie zdążyli z wydatkami do końca 2013 roku. Od wydatków poczynionych w 2014 r. nie ma m.in. możliwości uzyskania zwrotu VAT za materiały użyte do remontu i budowy domów większych niż 110 metrów kwadratowych. Zasady te nie zmieniły się w kolejnych latach (2015-2019) a także w 2020 roku.

Czym różni się faktura VAT 0% od faktury ze "stawką zw"?

Zerowa stawka VAT i zwolnienie z podatku widoczne na fakturze z pozoru wydają się mieć ten sam efekt - brak kwoty VAT. Jednak warto wiedzieć, że stawka 0% oznacza co innego, niż zwolnienie z VAT. Czym różnią się te dwie sytuacje?

Status małego podatnika dla celów VAT

Posiadanie przez podatnika statusu małego podatnika dla celów VAT umożliwia stosowanie szczególnych zasad rozliczania VAT. Osiągnięcie statusu małego podatnika uzależnione jest od wysokości rocznego obrotu. Status umożliwia m.in. korzystanie z ulg podatkowych oraz wybór sposóbu rozliczania VAT.

REKLAMA