REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Urząd skarbowy, Pieniądze

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Doręczanie pism przez organy podatkowe

Trzeba mieć świadomość, że fiskus może skuteczne doręczyć pismo (np. decyzję podatkową, czy wezwanie z urzędu skarbowego) nawet pod nieobecność adresata.

Kiedy nie trzeba stawiać się na wezwanie urzędu skarbowego

Jeżeli podatnik lub osoba trzecia dostanie wezwanie z urzędu skarbowego do osobistego stawienia się w urzędzie, to z reguły powinien to zrobić. Nieuzasadnione niestawiennictwo podatnika na wezwanie organu podatkowego podlega w 2013 roku karze porządkowej do 2800 zł. Ale są sytuacje, które zwalniają osobę wezwaną z obowiązku pójścia do urzędu.

Obowiązek dowodowy na gruncie postępowania podatkowego

Z chwilą wszczęcia postępowania podatkowego, a niekiedy również już na etapie dokumentowania określonych transakcji (czynności) u podatników mogą pojawiać się wątpliwości na kim spoczywa obowiązek tzw. „ciężaru dowodowego” w przypadku ewentualnego wszczęcia postępowania podatkowego.

Co zrobić, gdy zgubimy portfel z dokumentami?

Do zaciągnięcia kredytu często wystarczy sam dowód tożsamości. Dlatego tak ważne jest aby dobrze pilnować dokumentów oraz portfela, w którym dokumenty najczęściej nosimy. Zobacz, jak chronić karty płatnicze i dowód przed kradzieżą. Pierwszą rzeczą którą powinniśmy zrobić po ew. kradzieży dokumentów jest zgłoszenie się do banku i zastrzeżenie dokumentów.

REKLAMA

Kto może odebrać pismo od urzędu skarbowego

Wszelkie wezwania, postanowienia i decyzje urzędu skarbowego doręczane są do podatnika na piśmie drogą pocztową. Ustawodawca za odpowiednie miejsce doręczenia ich wskazuje przede wszystkim mieszkanie podatnika. Mimo, iż bezpośrednim odbiorcą urzędowego pisma od fiskusa jest wskazany w nim podatnik, pod jego nieobecność pismo odebrać może także sąsiad.

Prawne podsumowanie lutego 2013 r.

Najnowsze zmiany w polskich przepisach prawnych z zakresu regulacji dotyczących funduszy inwestycyjnych, prawa zamówień publicznych oraz radiofonii i telewizji, które weszły w życie w lutym 2013 r., jak również ostatnio opublikowane orzecznictwo Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz decyzje Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Czy sąsiad może odebrać pismo z urzędu skarbowego?

Okazuje się, że w niektórych sytuacjach, pod nieobecność podatnika pismo urzędowe wysłane przez organ podatkowy może odebrać domownik, a nawet sąsiad. Podczas dłuższych wyjazdów lepiej ustanowić pełnomocnika do odbioru takich pism.

Konsekwencje podatkowe opóźnień w płatnościach

Nieopłacona w terminie faktura oznacza problem z fiskusem. Maksymalne opóźnienie w płatnościach może wynieść 30 dni na gruncie podatku dochodowego i 150 dni na gruncie VAT.

REKLAMA

Inwestowanie pożyczonych pieniędzy w nieruchomości

Inwestowanie pożyczonych pieniędzy w nieruchomości może przynieść nam realny zysk. Jest to również szansa dla osób nieposiadających gotówki. Jednak inwestowanie pożyczonych pieniędzy wiąże się także ze zwiększonym ryzykiem. Jak inwestować w nieruchomości, żeby zarobić?

Jak nie nabrać się na promocje i zabiegi marketingowe?

Promocje w sklepach w rzeczywistości często wcale nimi nie są. Pewnie każdy z nas spotkał się z sytuacją, w której produkt promocyjny miał inną cenę na półce od tej na paragonie, niestety „pomyłki” zawsze są na naszą niekorzyść. Przeczytaj, jakie metody stosują sklepy.

Coraz więcej wniosków o odroczenie podatków

Podatnicy składają coraz więcej wniosków o odroczenie terminu spłaty podatków. Blisko 667 milionów złotych wynosi kwota zobowiązań podatkowych, które urzędy skarbowe rozłożyły w ubiegłym roku podatnikom na raty.

Jak wspólnota może zarabiać?

Wspólnota mieszkaniowa może zarabiać na każdym elemencie nieruchomości należącym do części wspólnych. Najpopularniejsze metody jakie stosuje wspólnota mieszkaniowa, żeby zarabiać to np. wynajem lokalu użytkowego, bankomat w ścianie budynku i reklamy umieszczane na elewacji. Przeczytaj, jak może zarabiać wspólnota i czego jej nie wolno.

Podatnicy coraz częściej rozliczają się przez internet

Rozliczenie przez internet staje się coraz bardziej popularne. W styczniu tego roku podatnicy przesłali ponad dwa miliony dokumentów elektronicznych. To 100 proc. więcej niż w analogicznym okresie w ubiegłym roku.

Skarbówka straci pierwszeństwo w ściąganiu długów

Ministerstwo sprawiedliwości planuje zmianę prawa upadłościowego, w wyniku którego urzędy skarbowe mogą stracić pierwszeństwo w ściąganiu długów.

Wniosek o wydanie interpretacji podatkowej. Kiedy można go wycofać?

Wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej może wycofać, zanim interpretacja zostanie wydana przez organ podatkowy. Oznacza to umorzenie postępowania w tej sprawie.

Coraz więcej fikcyjnych faktur

Urzędy kontroli skarbowej w 2012 r. wykryły rekordową liczbę fikcyjnych faktur. Chodzi o prawie 152 tysięcy dokumentów. To o 27 procent więcej niż w 2011 roku.

Z końcem stycznia mija termin złożenia deklaracji PIT-28

Do 31 stycznia podatnicy płacący zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów z działalności gospodarczej lub z tytułu umów najmu, podnajmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze (na deklaracji PIT-28) powinni rozliczyć się z urzędem skarbowym.

Kontrole kas fiskalnych

W okresie ferii zimowych fiskus przeprowadza wzmożone kontrole kas fiskalnych. Pod lupę kontroli skarbowej trafią przede wszystkim przedsiębiorcy z miejscowości turystycznych.

Uzyskanie zwrotu kosztów od urzędu skarbowego

Każdy świadek zeznający w postępowaniu podatkowym może żądać od urzędu skarbowego zwrotu kosztów dojazdu oraz ekwiwalentu za utracone zarobki. Wystarczy, że napisze on wniosek do naczelnika urzędu skarbowego i złoży go najlepiej jeszcze w dniu zeznań. Sprawdź jak uzyskać zwrot kosztów od urzędu skarbowego.

Bariery dla biznesu w Polsce

Polska plasuje się na odległych miejscach w rankingach państw sprzyjających prowadzeniu własnego biznesu. Jakie są największe bariery dla prowadzenia biznesu w Polsce?

Płatności gotówkowe będą zaokrąglane o dwa grosze

Narodowy Bank Polski zaprezentował projekt ustawy o zaokrągleniu płatności i jego uzasadnienie. Ustawa ma ułatwić transakcje handlowe i tym samym ma ograniczyć zapotrzebowanie na monety jednogroszowe i dwugroszowe. Płatności gotówkowe mają być zaokrąglane w górę lub w dół o dwa grosze, zasady dokonywania płatności internetowych i przelewów tradycyjnych nie ulegną zmianie.

Fiskus rozpoczyna kolejną akcję kontrolną

Od 14 stycznia do 24 lutego 2013 r. kontrolerzy skarbowi będą sprawdzać sprzedaż na kasach fiskalnych i przypominać o obowiązku wydawania paragonów przy każdej transakcji.

Szykują się zmiany w Ordynacji podatkowej

Ucieczka przed fiskusem będzie coraz trudniejsza. Ministerstwo Finansów chce dokonać zmian w Ordynacji podatkowej, które mają chronić interesy fiskusa przed skutkami unikania opodatkowania.

Zwolnienie z VAT dla usług pielęgnacji i opieki nad pacjentem

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów wydał interpretację indywidualną przepisów prawa podatkowego dotyczącą zwolnienia od podatku VAT usług pielęgnacji i opieki nad pacjentem, realizowanych przez zakład opieki zdrowotnej na terenie szpitala (sygn. IPTPP1/443-897/11-3/MS, z dnia 19 stycznia 2012 r.).

Zmiany w prawie w 2013 roku

Rada Ministrów podała najważniejsze dla obywateli zmiany w przepisach na 2013 rok.

Polka bierze kredyt

Po świętach w portfelach widać pustki. Aż kusi, by wspomóc domowy budżet szybką pożyczką. Z raportu TNS OBOP „Polka kupuje świadomie” wykonanego na zlecenie Krajowego Rejestru Długów wynika, że niestety, tylko co dwudziesta Polka może pochwalić się oszczędnościami powyżej 5 tysięcy złotych, wiele (45 proc.) nie ma ich wcale. Nie dziwi więc, że niemal co druga konsumentka (44 proc.) zapożycza się. Zanim jednak zdecydujemy się na kredyt, warto zastanowić się - jak mądrze i bezpiecznie go wziąć.

Jak opodatkować najem okazjonalny w urzędzie skarbowym?

W aktualnym stanie prawnym najemcy, korzystają z szerokiej ochrony, którą zapewnia im Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (dalej u.o.p.l.). Wprowadzając do u.o.p.l tryb najmu okazjonalnego w obecnym kształcie Ustawodawca postawił na większą ochronę prawa własności właścicieli lokali mieszkalnych względem uprawnień najemców.

Sprawdź umowę zanim ją podpiszesz

Zwrócenie uwagi społeczeństwa na ryzyka związane z zawieraniem umów finansowych, w tym przede wszystkim z zaciąganiem wysoko oprocentowanych, krótkoterminowych pożyczek tzw. „chwilówek” oraz z korzystania z usług finansowych, które nie podlegają szczególnemu nadzorowi państwa – to główny cel ruszającej dzisiaj kampanii społecznej „Nie daj się nabrać. Sprawdź, zanim podpiszesz”.

Kantory internetowe zyskują na popularności

Kantory internetowe stają się w Polsce coraz bardziej popularne. Kupno waluty w kantorze internetowym jest tańsze niż w tradycyjnym. Obecnie w Polsce działa 20 kantorów internetowych.

Co warto wiedzieć o umowie pożyczki?

Pożyczka polega na zobowiązaniu się dającego pożyczkę do przeniesienia na własność biorącego określonej ilości pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorącego do zwrotu tej samej ilości pieniędzy albo tej samej ilości rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.

Budżet 2013 - więcej pieniędzy na przedszkola i naukę

W przyjętym przez rząd budżecie na 2013 r. zakłada się zwiększenie wydatków na przedszkola, żłobki oraz na szkolnictwo wyższe.

Czym jest parabank?

Ponad połowa pytanych osób nie wie czym tak na prawdę jest parabank. Tyle samo osób nie potrafi odpowiedzieć na pytanie, co się stanie z ich pieniędzmi w sytuacji bankructwa parabanku.

Zasiłek losowy na cele edukacyjne

Rada Ministrów przyjęła program pomocy dzieciom i uczniom w postaci zasiłku losowego na cele edukacyjne w 2012 r.

Zastaw skarbowy 2013 – minimalna wartość rzeczy i praw

Od 1 stycznia 2013 roku organy podatkowe mogą ustanowić zastaw skarbowy na rzeczach ruchomych oraz zbywalnych prawach majątkowych podatnika, jeżeli wartość poszczególnych rzeczy lub praw wynosi w dniu ustanowienia zastawu co najmniej 12.300,- zł. W 2012 r. tą minimalną wartością podstawy zastawu jest kwota 11.900,- zł.

Odszkodowanie spowodowane przez silne wiatry lub huragany

Jak postępować i rozwiązywać problemy powstałe na etapie likwidacji szkód z umów ubezpieczeń mienia spowodowanym silnym wiatrem lub huraganem?

Pomoc dla poszkodowanych w nawałnicach

Trwa wypłacanie zasiłków doraźnych dla poszkodowanych przez nawałnice, trąby powietrzne i gradobicia.

Sprzedaż i wyprzedaż przez Internet – kto i kiedy musi odprowadzić podatek?

Letnie wyprzedaże w pełni. Przed polowaniem na cenowe okazje w galeriach handlowych warto zrobić porządek w swojej szafie. Wystawiając w sieci nienoszoną odzież, biżuterię czy obuwie można zarobić na kolejne zakupy. O czym powinien wiedzieć każdy Sprzedający oraz kiedy transakcje na aukcjach czy w opcji Kup Teraz są traktowane jako działalność zarobkowa, wyjaśnia Akademia Allegro.

Państwa UE uzyskają więcej informacji o podatnikach

Zmiany w Ordynacji podatkowej spowodują, iż zakres informacji podatkowych podlegających wymianie między państwami wspólnoty będzie większy niż dotychczas.

Od 2013 r. waloryzacja procentowa emerytur i rent

Od marca 2013 r. emerytury i renty będą ponownie waloryzowane procentowo. Do końca lutego 2013 r. obowiązuje waloryzacja kwotowa.

Wyprawka szkolna 2012

W 2012 r. na program "Wyprawka szkolna" rząd przeznaczył o 13 mln złotych więcej niż w roku ubiegłym. Pomoc materialna na zakup podręczników skierowana jest do najuboższych uczniów.

Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy 2012

W poniedziałek 25 czerwca 2012 r. w siedzibie Business Centre Club wręczono wyróżnienia dla 59. najlepszych urzędów skarbowych, przyznane w ramach X. edycji ogólnopolskiego konkursu Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy. W nagrodę za promowanie wysokich standardów działalności przez najbliższy rok będą one miały prawo używać tytułu Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy – 2012. Sprawdź, czy Twój urząd skarbowy jest na liście laureatów.

Opodatkowanie odsetek od pożyczek udzielonych za granicą

Czy osoba udzielająca pożyczek prywatnych za granicą musi zapłacić odsetki uzyskane z tego tytułu w Polsce?

Umowa darowizny pieniędzy na zakup mieszkania

Umowa darowizny pieniężnej na zakup mieszkania to jedna z darowizn obciążonych poleceniem. Przy darowiźnie gotówki członkom najbliższej rodziny możemy liczyć na zwolnienie z podatku.

Czego nie zabierze fiskus podczas egzekucji zaległości podatkowych

Organy podatkowe w trakcie egzekucji zaległości podatkowych mogą dokonać zajęcia różnych składników majątku podatnika. Pewne rzeczy są jednak wyłączone spod egzekucji – przykładowo komputer, który służy do pracy wykonywanej osobiście, gotówka do 760 zł czy zapasy żywności na 30 dni.

Zastrzeżenia do protokołu kontroli podatkowej

Po kontroli podatkowej jest sporządzany protokół, który stanowi dowód w ewentualnym dalszym postępowaniu podatkowym. Kontrolowany podatnik, który nie zgadza się z opisanymi w protokole ustaleniami może zgłosić swoje zastrzeżenia. Ma jednak tylko 14 dni na ich złożenie.

Komunikacja niepełnosprawnych z urzędami

W dniu 1 kwietnia 2012 roku weszła w życie ustawa o języku migowym i innych środkach komunikowania się, która określa czego może się spodziewać od urzędów w Polsce osoba mająca problemy w komunikowaniu się oraz jaka pomoc zostanie jej z tego tytułu udzielona.

Rzuć palenie i kup małe mieszkanie

Światowy Dzień bez Tytoniu jest świetną okazją do rzucenia palenia i zadbania o swoje zdrowie. Dodatkowo na względzie powinniśmy mieć aspekt finansowy, rzucenie palenia pozwala zaoszczędzić miesięcznie ok. 400 zł i odłożyć tę kwotę na mieszkanie.

Wysokość potrąceń z wynagrodzenia pracownika

Potrącenia z wynagrodzenia pracownika są możliwe jedynie w przypadkach wskazanych w kodeksie pracy. Przepisy określają także dopuszczalną wysokość takich potrąceń.

Kiedy można domagać się odsetek? (cz. 2)

Żądanie odsetek dotyczy co do zasady świadczeń pieniężnych. Aby żądanie było słuszne musi mieć swoją podstawę w umowie lub też w ustawie.

Brak ceny w umowie sprzedaży

Waga, jaką ustawodawca przywiązuje do ceny przy umowie sprzedaży, skutkuje poważnym konsekwencjami w przypadku braku takowych ustaleń między stronami.

REKLAMA