REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Urząd pracy, Unia Europejska

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nieuczciwe praktyki handlowe w Unii Europejskiej

Komisja Europejska podejmuje działania na rzecz rozwiązania problemu nieuczciwych praktyk handlowych. Pomóc w tym ma m.in. zgromadzenie informacji odnośnie ich wpływu na gospodarkę oraz działalność transgraniczną.

Miliardy z podatku na ratowanie banków

Podatek od transakcji finansowych ma obowiązywać od roku 2014 i objąć 11 państw UE. Kwota, jaką zasiliłby budżet wspólnoty to ponad 50 mld euro rocznie. Pieniądze te miałyby być przeznaczone na ratowanie banków.

Używanie znaku towarowego - orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE

Trybunału Sprawiedliwości UE orzekł, że dyrektywę o znakach towarowych należy interpretować w ten sposób, że usługodawca zajmujący się na zlecenie i według wskazówek podmiotu trzeciego napełnianiem opakowań – dostarczonych mu przez podmiot trzeci, który uprzednio umieścił na nich oznaczenie identyczne z oznaczeniem chronionym jako znak towarowy lub do niego podobne – sam nie dokonuje w odniesieniu do tego oznaczenia używania, które może zostać zakazane.

Europejskie zgrupowanie interesów gospodarczych (EZIG)

W Unii Europejskiej funkcjonuje instytucja prawna europejskiego zgrupowania interesów gospodarczych (EZIG). Jest to oparta na prawie europejskim jednostka organizacyjna mająca ułatwić i wspomóc gospodarczą współpracę transgraniczną spółek i innych podmiotów mających siedzibę w państwach członkowskich UE.

REKLAMA

Skróty ciekawych transmisji może robić każdy nadawca

Dyrektywa o audiowizualnych usługach medialnych pozwala każdemu nadawcy telewizyjnemu z siedzibą na terytorium Unii Europejskiej przygotowywać krótkie relacje informacyjne z wydarzeń budzących duże zainteresowanie odbiorców transmitowanych na zasadach wyłączności. Nadawcy mogą swobodnie wybierać krótkie fragmenty z sygnału pochodzącego od podmiotu praw wyłącznych, który może żądać jedynie wynagrodzenia w wysokości dodatkowych kosztów poniesionych bezpośrednio w związku z udostępnieniem sygnału.

Emerytury jak w starej UE? - za 59 lat

Sytuacja finansowa polskich emerytów jest znacznie lepsza niż ich kolegów z Europy Środkowo-Wschodniej, twierdzi "Dziennik Gazeta Prawna" po przeanalizowaniu danych Eurostatu. Ale na takie emerytury jak w krajach "starej" UE, musimy poczekać... 59 lat!

Świąteczna wyprawa samochodem z Wysp do Polski – cz.2. jak wygląda odprawa promowa i wjazd do Eurotunelu

Już za kilka dni większość polskich emigrantów wyruszy na świąteczną podróż do Polski na czterech kółkach. Wyjazd będzie ekscytujący szczególnie dla tych, którzy będą przeprawiać się z Wysp na Kontynent po raz pierwszy. Bez względu czy płyniecie promem czy wybraliście Eurotunel, warto dobrze zaplanować dojazd do portu lub stacji Eurotunnelu w Folkestone. Nie zapomnijmy zabrać ze sobą wydrukowanego emaila z potwierdzeniem rezerwacji promowej lub na Eurotunnel i potrzebnych dokumentów tożsamości. Pamiętajmy tez o zabraniu wszystkich dokumentów od naszego pojazdu (dowód rejestracyjny pojazdu, prawo jazdy i ubezpieczenie)

Zasiłek dla bezrobotnych po powrocie z Wielkiej Brytanii

Polacy powracający z Wielkiej Brytanii często zastanawiają się nad możliwością pobierania w Polsce zasiłku dla bezrobotnych. Czy istnieje taka możliwość? Z jakim zasiłkiem będziemy mieli do czynienia - polskim czy zagranicznym? Na te i inne pytania odpowiada ekspert - Halina Krzyżak – Kierownik Zespołu Obsługi Instytucji Rynku Pracy w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Krakowie.

REKLAMA

Zasiłek dla bezrobotnych w 2013 roku

Kwota zasiłku dla bezrobotnych w 2013 roku. Zasiłek dla bezrobotnych przysługuje bezrobotnemu za każdy dzień kalendarzowy po upływie 7 dni, licząc od dnia zarejestrowania się we właściwym powiatowym urzędzie pracy.

Rejestracja bezrobotnych przez Internet już od połowy 2013 roku

Od połowy 2013 roku będzie możliwość zarejestrowania się w urzędzie pracy jako bezrobotny przez Internet. Możliwość taką przewiduje bowiem rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 13 listopada 2012 roku.

Co warto wiedzieć o spółkach cypryjskich?

Najpopularniejszą formą prawno – organizacyjną dla spółek zakładanych przez obcokrajowców na Cyprze jest spółka Private Company Limited of Shares odpowiadająca polskiej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

Ochrona firm przed oszustwami marketingowymi

Komisja Europejska zaprezentowała szereg działań mających na celu wyeliminowanie oszustw marketingowych grożących przedsiębiorcom. Jakie działania mają uchronić przedsiębiorców przed oszustwami marketingowymi?

GMO w Polsce - pytania i odpowiedzi

GMO w Polsce stało się głośnym tematem po przegłosowaniu przez Sejm zmian umożliwiających wprowadzenie w Polsce upraw modyfikowanych genetycznie. Jakie jest stanowisko polskiego rządu w sprawie GMO?

Rejestracja samochodu a pobyt czasowy i stały w UE

W zależności do długości pobytu w kraju Unii Europejskiej zmieniają się zasady rejestracji samochodu. Inne są zasady rejestracji samochodu w trakcie pobytu czasowego, a inne przy pobycie stałym.

Jak zarejestrować samochód w Unii Europejskiej?

Samochód można zarejestrować jedynie w tym kraju UE, w którym posiada się stałe miejsce zamieszkania. Jakie formalności należy spełnić, aby zarejestrować samochód w Unii Europejskiej?

Ucz się Jasiu, ucz ... informatyki i przedsiębiorczości

Zdaniem Komisji Europejskiej aby młodzi ludzie byli odpowiednio przygotowani do wejścia na aktualny rynek pracy, w programach nauczania powinny znaleźć się kompetencje informatyczne, umiejętności w zakresie przedsiębiorczości i kompetencje obywatelskie. Niestety szkoły nie poświęcają wystarczającej uwagi tym umiejętnościom. Tymczasem wskaźnik bezrobocia wśród młodzieży w Unii Europejskiej wynosi około 23%, przy ponad 2 mln nieobsadzonych miejsc pracy. Wymaga to zdaniem KE nowego podejścia do edukacji dzieci i młodzieży.

Polacy znają swoje prawa podczas zakupów w Europie

Polski konsument na zakupach w Europie coraz częściej ma świadomość swoich praw. Najwięcej problemów niosą kwestie związane z transportem.

Zmiany w Kodeksie postępowania karnego

Nowelizacja kodeksu postępowania karnego zobowiąże sądy oraz prokuratorów do zwracania się o informację co do prowadzonych postępowań karnych przez inne państwa członkowskie Unii Europejskiej.

Rzym III bez Polski

Na podstawie unijnego rozporządzenia, zwanego Rzym III małżonkowie mają możliwość wyboru prawa, które ma być zastosowane do ich rozwodu, czy separacji. Akt ten od 21 czerwca 2012 r. obowiązuje w Belgii, Bułgarii, Niemczech. Francji, Portugalii, Hiszpanii, Włoszech, Malcie, Łotwie, Luksemburgu, Węgrzech, Austrii, Rumunii i Słowenii.

RON, MON i DON - liczba oktanowa paliwa

Zdarza się, że w zależności od kraju czy regionu na świecie paliwo istotnie różni się pod względem liczby oktanowej. Z czego wynika ta różnica? Czy różnica w jakości paliwa na świecie jest aż tak duża?

Poświadczenia spadkowego dokonamy w całej Europie

Europejskie Poświadczenie Spadkowe ma ułatwić wykazywanie praw do spadku we wszystkich państwach członkowskich Unii.

Niebieska karta UE

Niebieska Karta UE to zezwolenie udzielane obywatelowi państwa trzeciego przez państwo członkowskie w celu podjęcia na jego terytorium zatrudnienia na okres dłuższy niż 3 miesiące w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji.

Państwa UE uzyskają więcej informacji o podatnikach

Zmiany w Ordynacji podatkowej spowodują, iż zakres informacji podatkowych podlegających wymianie między państwami wspólnoty będzie większy niż dotychczas.

Na czym polega swoboda przedsiębiorczości?

Istotą swobody przedsiębiorczości jest umożliwienie prowadzenia działalności gospodarczej obywatelom jednego państwa członkowskiego UE w innym państwie członkowskim.

Komisja Europejska mobilnie o prawach pasażerów

Komisja Europejska przygotowała aplikację na smartfony, wyjaśniającą podróżującym ich prawa w trudnych sytuacjach. To część kampanii "Prawa pasażera w zasięgu ręki".

Staż z urzędu pracy - półroczny i płatny

Staż dla absolwentów ma trwać pół roku. Rząd chce również, aby dodatkowy okres praktyki był płatny.

Pomoc domowa we Włoszech - prawo, formalności

Warunki zatrudnienia obywateli Unii Europejskiej w charakterze pomocy domowej są takie same jak dla obywateli Włoch. Przed podjęciem pracy najlepiej jest zawrzeć na piśmie ustalone warunki zatrudnienia.

Reforma postępowania karnego uprości procedurę w UE

Po zmianie kodeksu postępowania karnego każde z państw członkowskich UE będzie mogło - po dokonaniu uzgodnień z innym państwem - przekazać do dalszego prowadzenia wszczęte postępowanie karne, a tym samym zakończyć to, które samo prowadziło.

UE: Rozpad strefy euro nieunikniony?

Europa przygotowuje się na wypadek rozpadu strefy euro po ogłoszeniu bankructwa Grecji. Przygotowania do rozpadu strefy euro rozpoczęły także europejskie kraje spoza niej, a nawet spoza Unii Europejskiej.

Roaming 2012: od lipca zapłacimy mniej

Wraz z dniem 1 lipca obniżeniu ulegają stawki za usługi roamingowe na ternie Unii Europejskiej.

Wakacyjna praca we Włoszech - o czym pamiętać?

Przed wyjazdem do sezonowej pracy we Włoszech powinniśmy poznać ogólne informacje dotyczące praw pobytowych.

Projekt Unii Europejskiej w celu poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach

W Europie Środkowej odnotowuje się zdecydowanie wyższą liczbę wypadków śmiertelnych przypadających na milion mieszkańców niż w Europie Zachodniej. Unia Europejska postanowiła to zmienić. Jak? Tego dowiecie się poniżej.

Uregulowania międzynarodowe w zwalczaniu korupcji

W niniejszym artykule przedstawiono najważniejsze regulacje dotyczące zwalczania korupcji z punktu widzenia funkcjonowania polskich przedsiębiorstw na rynku międzynarodowym.

Obywatele Unii Europejskiej wystąpią z inicjatywami

Komisja Europejska uruchomiła inicjatywy obywatelskie. Od 30 marca 2012 r. milion obywateli może zwrócić się do Komisji o zajęcie się istotną dla nich kwestią.

Instytucje rynku pracy Vademcum

Instytucje rynku pracy realizują zadania państwa w zakresie promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia oraz aktywizacji zawodowej. Ich celem jest dążenie do pełnego i produktywnego zatrudnienia.

Procedura ekstradycyjna w UK

Czy możliwe jest zakwestionowanie Europejskiego Nakazu Aresztowania oraz skuteczna z nim walka? Przyjrzyjmy się z bliska podstawowym zagadnieniom dotyczącym ekstradycji polskiego obywatela z Wielkiej Brytanii.

ME 2012: zawieranie umów w walucie Euro

Euro 2012 poza emocjami piłkarskimi przyniesie ze sobą możliwość zarobku na przebywających u nas zagranicznych kibicach. Turniej o mistrzostwo Europy zgromadzi wielu kibiców przede wszystkim z Europy, często posługujących się walutą Euro. Jak zawierać umowy w europejskiej walucie?

Zużycie sprzętu elektrycznego i elektronicznego

Przyjęta nowelizacja dyrektywy w sprawie zużytego sprzętu elektrycznego oraz elektronicznego przewiduje m.in. dodatkowe narzędzia do walki z nielegalnym eksportem zużytego sprzętu. Nowelizacja oznacza konieczność zmian w polskim ustawodawstwie.

Stabilna sprzedaż Volkswagena na początku roku

Z początkiem roku wzrosła sprzedaż nowych samochodów osobowych Volkswagena na świecie. W styczniu 2012 r. nowe pojazdy odebrało 419,200 klientów, w porównaniu z rokiem ubiegłym (styczeń 2011 – 418,600) jest to wzrost o 0,1%. Natomiast dział samochodów użytkowych zanotował sprzedaż wyższą o 10,5% (styczeń 2012 – 39,500, styczeń 2011 – 35,700).

Będą nowe zasady etykietowania produktów spożywczych

Przedsiębiorcy działający na rynku spożywczym będą musieli zmienić etykiety swoich produktów w celu dostosowania ich do nowych wymogów prawa unijnego. Obowiązkowa będzie informacja m.in. o wartości odżywczej produktu.

Rachunki zbiorcze również w Polsce

W dniu 1 stycznia 2012 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2011 r. Nr 234, poz. 1391, dalej „nowelizacja”), która wprowadziła możliwość prowadzenia rachunków zbiorczych dla papierów wartościowych w Polsce.

Zasiłek dla bezrobotnych Vademecum

Bezrobotny ma prawo do wielu świadczeń pieniężnych. Ma prawo między innym do dodatku aktywizacyjnego, stypendium, dodatku szkoleniowego, pożyczki szkoleniowej. Jednak najczęściej bezrobotnych interesuje zasiłek dla bezrobotnych.

Status bezrobotnego Vademecum

Bezrobotnym w Polsce może być zarówno obywatel polski, jak i cudzoziemiec. W celu uzyskania statusu bezrobotnego muszą oni zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy.

Zagraniczne prawo jazdy – jakie jest honorowane w Polsce?

Wiele osób długo mieszkających za granicą posiada tamtejsze prawa jazdy. Jak wygląda uznawanie tych dokumentów w Polsce? Czy wszystkie zagraniczne prawa jazdy są honorowane w Polsce?

Chcesz pieniądze z UE? Wynajmij urzędnika

Urzędnicy zajmujący się przydzielaniem środków unijnych wykorzystują luki w prawie i po godzinach piszą wnioski o dotacje. A firmy płacą, bo zwiększa to szanse na wygraną w konkursach. Zjawisko jest powszechne - stwierdza "Dziennik Gazeta Prawna".

Polska pod lupą Komisji za gospodarowanie odpadami

Komisja Europejska prześle polskim władzom uzasadnione opinie dotyczące niewłaściwej implementacji dwóch dyrektyw o odpadach. Jeżeli Polska się do nich nie zastosuje, Komisja może wnieść przeciwko niej skargę o naruszenie przepisów wspólnotowych.

Samochodem do Słowenii

Słowenia to malutki bałkański kraj o ciekawej kulturze i bardzo zróżnicowanym krajobrazie. Znajduje się tu m. in. największa skocznia narciarska na świecie i największa jaskinia krasowa w Europie. W poradniku przedstawiamy najważniejsze fakty, o których warto pamiętać, wybierając się do Słowenii.

Nowe zasady przy informacjach publicznych

Ponowne zasady wykorzystania informacji publicznej oraz ograniczenie dostępu ze względu na ważny interes gospodarczy kraju – takie nowości wprowadziła nowelizacja ustawy o dostępie do informacji publicznej. Nowela weszła w życie 29 grudnia 2011 r.

Wolontariat a posiadanie statusu osoby bezrobotnej

Osoba, która traci pracę często traci również poczucie własnej wartości. Bezrobotny podejmujący się działalności wolontarystycznej ma poczucie, że jest „społecznie użyteczny”, a co za tym idzie może zdobyć nowe, cenne doświadczenie. Czy zawarcie porozumienia z korzystającym pozbawia taką osobę statusu osoby bezrobotnej, czy traci ona prawo do zasiłku?

Nowe ograniczenia dotyczące poziomu hałasu

Komisja Europejska ma zamiar wprowadzić ograniczenia dotyczące poziomu hałasu, jaki emitują auta osobowe, autobusy i ciężarówki.

REKLAMA