REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Urlop wychowawczy, Rodzice

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kto może ubiegać się o zasiłek rodzinny

Zasiłek rodzinny wypłacany jest najbiedniejszym rodzinom. Ma na celu częściowe pokrycie wydatków na utrzymanie dziecka.

Kończy się termin składania wniosków o umorzenie należności z tytułu składek

Do 1 września br. kobiety, które prowadząc własną działalność korzystały z zasiłku macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego, mogą składać w ZUS wnioski o umorzenie należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne.

Jakie składki płacić za pracownika, który w czasie urlopu wychowawczego wykonuje zlecenie

Nasza pracownica przebywa na urlopie wychowawczym do 31 października br. Chcielibyśmy jej zlecić wykonanie prac w zastępstwie pracownika przebywającego na urlopie bezpłatnym. Podpiszemy z nią umowę zlecenia na okres dwóch miesięcy (od 1 sierpnia do 30 września br.), a całe wynagrodzenie, tj. 3200 zł wypłacimy jej pod koniec września. Czy taką umowę mamy zgłaszać w ZUS i z jakim kodem rozliczać składki?

Ochrona pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego

W okresie przebywania na urlopie wychowawczym oraz podczas pracy w zmniejszonym wymiarze czasu pracy połączonym z opieką nad dzieckiem pracownik jest chroniony przed zwolnieniem. Ochrona nie przysługuje np. w razie ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych.

REKLAMA

Gdy dziecko nie zostaje przyjęte do przedszkola

Gmina nie może odmówić przyjęcia do przedszkola pięcio- i sześciolatka. Jeżeli w przedszkolu zabraknie miejsca dla dziecka trzy- i czteroletniego, rodzice mogą odwoływać się od tej decyzji w trybie administracyjnym lub cywilnym.

Kiedy rozpoczyna się obowiązek szkolny

Czy sześciolatki od września powinny zasiąść w szkolnych ławkach? Co z pięciolatkami – czy istnieje obowiązek posłania takiego dziecka do tzw. zerówki?

Zakaz stosowania kar cielesnych wobec dzieci

Izolacja sprawców od ofiar przemocy, zakaz zbliżania, nakaz opuszczenia wspólnego mieszkania oraz wywołujący wiele kontrowersji zakaz stosowania kar cielesnych wobec dzieci, to jedne z wielu zmian jakie wprowadza nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Nowe przepisy, obowiązujące od 1 sierpnia 2010r., mają na celu przede wszystkim wzmocnienie ochrony ofiar przemocy w rodzinie.

Czym jest wyprawka szkolna

Rodzice mogą starać się o dofinansowanie kosztów zakupu podręczników. Według szacunków rządu z programu „Wyprawka szkolna ” skorzysta w nadchodzącym roku szkolnym ponad 475 tys. uczniów.

REKLAMA

Gdy rodzic sprzeciwia się wakacyjnemu wyjazdowi dziecka za granicę

Chciałabym wyjechać z dzieckiem na wakacje za granicę. Do uzyskania paszportu potrzebna mi jest zgoda ojca dziecka. Ten jednak odmawia. Co mogę zrobić w tej sytuacji?

Czy za dwa dni wolnego na opiekę nad dzieckiem przysługuje ekwiwalent pieniężny

W 2009 r. nie wykorzystałem dwóch dni opieki nad dzieckiem. Czy pracodawca nie powinien mi wypłacić ekwiwalentu pieniężnego?

Narodziny kolejnego dziecka a obowiązek alimentacyjny

Mam zasądzone alimenty na córkę z poprzedniego małżeństwa. Córka jest już pełnoletnia, studiuje dziennie. Niedawno urodziło mi się dziecko ze związku z obecną żoną. Czy w związku z tym mam jakąś możliwość, by przestać płacić alimenty na dorosłą córkę?

Rodzice muszą zwrócić zasiłek rodzinny, gdy jedno z nich pracuje za granicą

Gdy jedno z rodziców pracuje w Unii Europejskiej, a drugie nie pracuje i pozostaje w Polsce, krajem właściwym do wypłaty świadczenia jest kraj pracy rodzica. Rodzice, którzy mimo takiej sytuacji pobierają świadczenia w Polsce, muszą liczyć się z tym, że będą musieli je zwrócić.

Rodziny wspierające pomogą rodzicom

Rodzice mający trudności z wykonywaniem swoich obowiązków będą mogli otrzymać pomoc innej rodziny. Na podobne wsparcie będą mogli liczyć rodzice zastępczy, jeżeli czasowo nie są w stanie sprawować opieki nad dzieckiem.

Obniżenie wymiaru czasu pracy a urlop wychowawczy

O ile mogę obniżyć wymiar czasu pracy? Czy mogę przejść na 7/8 etatu?

Jak rozliczyć składki za okres urlopu wychowawczego osoby pracującej na część etatu

Naszej pracownicy zatrudnionej na 3/5 etatu udzieliliśmy urlopu wychowawczego od 23 czerwca 2010 r. do 31 grudnia 2011 r. Z jaką podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz zdrowotne należy wykazać pracownicę w dokumencie ZUS RCA za czerwiec br.?

Okres ochronny podczas trwania urlopu wychowawczego

Przebywałam rok na urlopie wychowawczym, chce jednak powrócić do pracy i obniżyć wymiar czasu pracy, czy chronią mnie przepisy prawa pracy przed wypowiedzeniem? jak długo?

Praca zarobkowa podczas urlopu wychowawczego

Obecnie przebywam na urlopie wychowawczym, czy mimo wszystko mogę podjąć pracę np. na umowę zlecenia? Czy muszę o tym informować pracodawcę? Czy jest jakiś przepis prawny stanowiący o tym?

Kiedy zakazane jest wypowiedzenie umowy podczas urlopu wychowawczego (art. 186(1))

Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownicę lub pracownika wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego do dnia zakończenia tego urlopu.

Jaki jest wymiar urlopu macierzyńskiego? (art. 180)

Urlop macierzyński ustanowiony został w celu zapewnienia matce dziecka powrotu do sprawności psychofizycznej po przebytym porodzie oraz oczywiście w celu umożliwienia matce osobistej opieki nad dzieckiem w jego pierwszych dniach życia.

Urlop wychowawczy (art. 186)

Urlop wychowawczy jest bezpłatnym urlopem, udzielanym na wniosek pracownika, w celu sprawowania osobistej opieki nad małym dzieckiem w wieku do lat 4. Może on zostać udzielony zarówno matce, jak i ojcu dziecka lub jego opiekunom.

Rezygnacja z urlopu wychowawczego (art. 186(3))

Urlop wychowawczy to bezpłatny urlop przeznaczony na opiekę nad dzieckiem do ukończenia przez nie czwartego roku życia.

Praca na urlopie wychowawczym (art. 186(2))

Omawiany artykuł zezwala pracownikowi przebywającemu na urlopie wychowawczym na podjęcie pracy zarobkowej u dotychczasowego czy innego pracodawcy lub na podjęcie innej działalności.

Na urlopie wychowawczym nie można pobierać świadczenia pielęgnacyjnego

Nie przysługuje prawo do  świadczenia z tytułu opieki na nad niepełnosprawnym osobie przebywającej na urlopie wychowawczym.

Urlop rodzicielski a rozwiązanie stosunku pracy - regulacje unijne

Prawo unijne nie konkretyzuje uprawnień pracowników w związku z urlopem rodzicielskim lub w razie rozwiązania w tym czasie stosunku pracy. Daje w tym zakresie jedynie ramy, pozostawiając konkretne rozwiązania państwom członkowskim.

Czy można zwiększyć poniżej pełnego wymiaru czasu pracy obniżony etat pracownicy uprawnionej do urlopu wychowawczego

Pracownica uprawniona do urlopu wychowawczego pół roku temu uzyskała naszą zgodę na obniżenie wymiaru czasu pracy do 1/2 etatu. Ostatnio złożyła wniosek o zwiększenie jej wymiaru czasu pracy do 3/4 etatu. Czy możemy nie uwzględnić wniosku pracownicy?

Grzywna i egzekucja za utrudnianie kontaktów z dzieckiem

Kurator zadba o egzekucje prawa do kontaktu z dzieckiem, jeżeli rodzice nie będą się w stanie się porozumieć i będą utrudniać kontakt małoletniego z uprawnionym do kontaktu. Sąd będzie mógł ukarać tez grzywną opiekunowi, który uniemożliwia swojemu dziecku kontakt z drugim rodzicem.

Sprawowanie zarządu majątkiem dziecka

Sprawowanie zarządu majątkiem dziecka, odmiennie niż sprawowanie władzy rodzicielskiej, podlega w niektórych przypadkach nadzorowi sądu opiekuńczego.

Powrót do pracy po zakończeniu urlopu wychowawczego

Pracownik przebywający na urlopie wychowawczym może z niego zrezygnować w dwojaki sposób. Po pierwsze na podstawie porozumienia pomiędzy pracodawcą a pracownikiem - jeśli zgodę na taką rezygnację wyrazi pracodawca. Wówczas pracownik może zrezygnować z urlopu w dowolnym czasie.

Obowiązki małoletniego dziecka względem rodziców

Małoletnie dziecko oprócz obowiązku posłuszeństwa względem rodziców ma jeszcze inne obowiązki, o których mowa w art. 91 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Niepełny wymiar czasu pracy zamiast urlopu wychowawczego

Pracownik zamiast korzystać z urlopu wychowawczego może złożyć u swojego pracodawcy wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa etatu.

Umowa-zlecenie z pracownicą na urlopie wychowawczym

Chcemy zatrudnić na podstawie umowy-zlecenia swoją pracownicę, która korzysta z urlopu wychowawczego. Umowa-zlecenie zostanie zawarta na okres od 1 maja do 31 sierpnia 2010 r. Pracownica wróci do pracy (po urlopie wychowawczym) 1 czerwca 2010 r. Będzie pracowała równocześnie na podstawie umowy o pracę i umowy-zlecenia. Wynagrodzenie za maj 2010 r. zostanie wypłacone w czerwcu. Czy to wynagrodzenie powinno zostać rozliczone w raporcie ZUS RCA z kodem pracowniczym?

Matka pracująca – powrót do pracy po urlopie macierzyńskim

Powrót młodych matek do pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym nie jest łatwy. Największą przeszkodą w powrocie do pracy jest zapewnienie opieki nad dzieckiem.

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym

Wielu kobietom powrót do pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym sprawia wielkie trudności. Przede wszystkim do nich skierowane są szkolenia organizowane przez Akademię PARP.

Przemoc w rodzinie

Stosowanie siły fizycznej i presji psychicznej w tradycyjnej rodzinie było akceptowane jeszcze w ubiegłym wieku i w związku z tym stanowiło ukryty problem społeczny.

Czy zasiłek pogrzebowy przysługuje zawsze w tej samej wysokości

2 dni temu zmarła moja siostra i jej mąż. Nie mieli dzieci, ani innego rodzeństwa poza mną, ich rodzice nie żyją. Wszystkie koszty pochówku będę ponosiła więc ja, ze swoją rodziną. Wiem, że musimy przedłożyć stosowne rachunki na wszystkie usługi pogrzebowe wraz z wnioskiem o zasiłek pogrzebowy po zmarłych. W jakiej wysokości zasiłek otrzymamy?

Znowelizowano ustawę o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie

Sejm Rzeczypospolitej znowelizował ustawę o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Nowa ustawa wprowadza m.in. zakaz stosowania kar cielesnych wobec dzieci i wzmacnia pozycję prawną ofiar przemocy w rodzinie.

Becikowe dla wszystkich do 5 października 2010 r.

Rodzice, którym wcześniej odmówiono wypłaty becikowego mają teraz pół roku na złożenie nowego wniosku o wypłatę świadczenia pieniężnego.

Kiedy rozwiedziony rodzic ma prawo do urlopu wychowawczego

Korzystanie z uprawnień pracowniczych związanych z rodzicielstwem kształtuje się różnie w zależności od tego, czy sąd, orzekając wyrok rozwodowy, przyznał prawo do opieki nad dzieckiem obojgu czy jednemu z rodziców.

Kiedy można zwolnić pracownicę na wychowawczym?

Jak wiadomo, pracownica, która złożyła wniosek o urlop wychowawczy podlega ochronie przed zwolnieniem od dnia złożenia takiego wniosku do dnia powrotu z urlopu. Prawo pracy przewiduje jednak osłabienie tej ochrony w dwóch przypadkach.

Leczenie alkoholików

Alkoholizm jest jednym z najpoważniejszych problemów trawiących polskie rodziny. Alkohol i problemy alkoholowe powodują rozkład pożycia rodzinnego oraz są źródłem przemocy w rodzinie.

Będą kary pieniężne dla rodziców utrudniających kontakty z dzieckiem drugiemu rodzicowi

Ten rodzic, który utrudnia drugiemu rodzicowi kontaktu z własnym dzieckiem będzie mógł zostać ukarany karą pieniężną.

Zwolnienie z pracy na urlopie wychowawczym

Przepisy prawa pracy przyznają pracownikom szczególne uprawnienia związane z rodzicielstwem. Powiązane z tymi uprawnieniami obowiązki pracodawcy rozpoczynają się już w okresie ciąży pracownicy.

Jak urlopy rodzicielskie wpływają na prawo pracowników do urlopu wypoczynkowego

Z urlopu wypoczynkowego w pełnym rocznym wymiarze pracownik korzysta najczęściej w sytuacji, kiedy przez cały rok czynnie pracuje. Jeżeli przebywa na urlopach z tytułu rodzicielstwa (np. macierzyńskim, wychowawczym), może to wpływać na prawo do urlopu wypoczynkowego. Zdarza się, że urlopy rodzicielskie obniżają wymiar urlopu wypoczynkowego.

Urlop wychowawczy w razie adopcji

Rodzice zastępczy zapewniają opiekę i wychowanie dziecku którego biologiczni rodzice są nieznani albo pozbawieni praw rodzicielskich lub którym ograniczono władzę rodzicielską. Nie ma zatem przeszkód, aby pracownik który zaadoptował dziecko (został opiekunem prawnym dziecka) skorzystał z urlopu wychowawczego, który jest czasem osobistej opieki nad dzieckiem.

Urlop wychowawczy w razie opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem

Urlop wychowawczy to czas, podczas którego pracownik może osobiście opiekować się dzieckiem. W przypadku opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym, ustawodawca wydłużył czas trwania urlopu wychowawczego.

Samotnemu rodzicowi świadczenia należą się bez względu na jego stan cywilny

Sąd Administracyjny w Gdańsku uznał za osobę samotnie wychowującą dziecko, rodzica, który samotnie wychowuje dziecko, bez wsparcia drugiego rodzica biologicznego.

Projekt ustawy o żłobkach jest gotowy

Projekt ustawy o formach opieki nad dziećmi do lat trzech jest gotowy - poinformowała w Sejmie minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak.

Praca podczas urlopu wychowawczego

Musimy wiedzieć, że pracownik ma prawo podjąć pracę, inną działalność, a także naukę i szkolenie podczas przebywania na urlopie wychowawczym. Zajęcie te nie mogą jednak wyłączać możliwości osobistej opieki nad dzieckiem. Przebywanie na urlopie wychowawczym nie zwalnia również z obowiązku zachowania lojalności wobec pracodawcy. Czy zatem można zwolnić pracownika przebywającego na urlopie wychowawczym, który podjął pracę w konkurencyjnej firmie?

Jak korzystanie przez pracownicę i jej męża w tym samym czasie z urlopu wychowawczego wpływa na wymiar tego urlopu

Pracownica wraz z mężem w tym samym czasie korzystała przez 3 miesiące z urlopu wychowawczego. Potem wystąpiła o udzielenie jednorazowo pozostałej części tego urlopu, tj. 2 lat i 9 miesięcy. Uważamy, że pracownica powinna otrzymać urlop wychowawczy jedynie w wymiarze 2 lat i 6 miesięcy. Urlopu wychowawczego na to samo dziecko udziela się maksymalnie w wymiarze 3 lat, a ona wraz z mężem wykorzystała już w sumie 6 miesięcy tego urlopu. Jesteśmy zdania, że okres łącznego korzystania z urlopu wychowawczego przez oboje małżonków powinien być zsumowany i z tego wynika, że pracownica wykorzystała już 6 miesięcy urlopu wychowawczego. Kto ma rację?

Ustawowy zakaz bicia dzieci od 1 lipca?

Rządowa ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie najprawdopodobniej wejdzie w życie z dniem 1.07.2010 roku. Sejmowa komisja polityki społecznej zakończyła już pracę nad projektem ustawy, jako że pomiędzy posłami jest zgoda co do rozwiązań zawartych w ustawie należy się spodziewać szybkiego jej uchwalenia.

REKLAMA