REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Urlop macierzyński, Umowa o pracę

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak uniknąć błędów zawierając umowę zlecenia

Umowa zlecenia jest umową starannego działania, co oznacza, że przez jej zawarcie zleceniobiorca nie zobowiązuje się do osiągnięcia określonego w umowie rezultatu, ale do dołożenia należytej staranności w wykonywaniu czynności uzgodnionych w treści umowy. Wynik pracy nie jest zatem w tym przypadku wyznacznikiem prawidłowości wykonania zobowiązania przez tę osobę.

Urlop macierzyński w 2013 roku

Projekt zmian Kodeksu pracy w odniesieniu do urlopów macierzyńskich.

Zawieszenie renty socjalnej w 2013 r.

Osoba otrzymująca rentę socjalną, aby nie została ona zawieszona, nie może osiągać przychodu w łącznej kwocie przekraczającej 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Kiedy renta socjalna może zostać zawieszona?

Urlop macierzyński i ojcowski w 2013 r.

W 2013 r. wchodzą w życie istotne zmiany dotyczące urlopu macierzyńskiego i ojcowskiego. Pojawia się nowa instytucja - urlop rodzicielski.

REKLAMA

Możliwość zwolnień niektórych pracowników a wiek emerytalny

Zmiana terminów osiągania wieku uprawniającego do zakończenia aktywności zawodowej niesie za sobą również potrzebę dostosowania przepisów z ustaw pragmatycznych określających możliwość rozwiązania stosunku pracy z osobami wykonującymi zawody i prace wymagające szczególnych umiejętności.

Urlop macierzyński i ojcowski od 2013 roku

Od 1 września 2013 roku wejdą w życie zmiany dotyczące urlopu macierzyńskiego, a także wprowadzona zostanie nowa instytucja – urlop rodzicielski, do skorzystania z której będą miały prawo zarówno matki, jak i ojcowie.

Dostęp do kredytów dla osób zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych

Pracując na umowę zlecenie czy dzieło możemy zapomnieć o kredycie w większości banków. Pomimo deklaracji i zachęt na stronach internetowych, w większości przypadków zostaniemy odprawieni w kwitkiem. Czy w niedługiej przyszłości może się to zmienić?

Zawarcie umowy o pracę przez osobę nieupoważnioną

Do skutecznego zawarcia umowy o pracę konieczne jest zgodne oświadczenie woli pracownika i pracodawcy. W związku z tym osoba nieupoważniona do nawiązania stosunku pracy może wystąpić po obu stronach.

REKLAMA

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim ma być łatwiejszy

W 2013 roku rząd chce uruchomić specjalny program pomocy dla kobiet, powracających do pracy po urlopie macierzyńskim. Program będzie finansowany z rezerwy Funduszu Pracy i skierowany do pracodawców. Resort planuje także wesprzeć finansowo urzędy pracy, tak by zwiększyć zatrudnienie osób do 30. roku życia. Na oba te programy przeznaczono w sumie 200 mln zł.

Dwa etaty u tego samego pracodawcy

Przepisy prawa nie zabraniają podjęcia pracy na drugi etat u tego samego pracodawcy. Możliwość ta jest jednak poddana pewnym ograniczeniom. Kiedy można mieć drugi etat u tego samego pracodawcy?

Prowadzenie ewidencji czasu pracy

Obowiązkiem każdego pracodawcy jest ewidencjonowanie czasu pracy zatrudnionych pracowników. Dzięki ewidencji możliwe jest rozliczenie czasu pracy pracownika w danym tygodniu, miesięcy jak i okresie rozliczeniowym. W jaki sposób ewidencjonować czas pracy?

Przedłużenie umowy o pracę do dnia porodu

Kobieta w ciąży, która pracuje na umowę o pracę na czas określony, w pewnych okolicznościach będzie miała przedłużoną umowę o pracę aż do dnia porodu. Kiedy ma miejsce przedłużenie umowy o pracę do dnia porodu?

Nowy sposób obliczania zasiłku macierzyńskiego

Resort pracy chce zmienić przepis, który obecnie jest zachętą dla kobiet do zakładania krótko przed porodem własnej firmy, by przez następne miesiące, już po porodzie, mogły dostawać wysoki zasiłek macierzyński. Zmianę zapowiedział wiceminister Marek Bucior.

Co należy uwzględnić w planie urlopów?

Pracodawca, który jest zobowiązany do sporządzenia planu urlopów na następny rok musi tego dokonać do 31 grudnia starego roku. Jakie urlopy należy uwzględnić w planie urlopów?

Praca na dwóch etatach u tego samego pracodawcy

Przepisy prawa pracy nie zabraniają zatrudnienia u tego samego pracodawcy na więcej niż jednym etacie. Wymaga to jednak spełnienia dodatkowych warunków, by nie narazić się na zarzut obchodzenia przepisów prawa.

Jak zwolnić pracownika? – poradnik krok po kroku

Zwolnienie pracownika wymaga spełnienia szeregu formalności. W poradniku przedstawiamy jak krok po kroku wypowiedzieć umowę o pracę.

Świadczenie przedemerytalne w 2013 roku

Poniżej wysokość świadczenia przedemerytalnego w 2013 roku. Świadczenie przedemerytalne przyznawane jest osobom pozbawionym możliwości wykonywania pracy zarobkowej, a ze względu na zbyt niski wiek niemającym prawa do emerytury pomimo długiego stażu pracy.

Kiedy pracodawca może rozwiązać umowę z winy pracownika?

Kodeks pracy reguluję kwestię rozwiązania mowy z winy pracownika w bardzo szczegółowy sposób, aby nie dochodziło na tym tle do nadużyć. Poniżej zamieszczamy informację o tym, w jakich sytuacjach grozi nam rozwiązanie umowy z winy pracownika i jakie są tego konsekwencje.

Jakie są konsekwencje uznania umowy cywilnoprawnej za umowę o pracę

Samo ustalenie, że umowa cywilnoprawna spełnia warunki właściwe dla umowy o pracę jest najczęściej tylko początkiem do innych roszczeń, z którymi może wystąpić pracownik. Będzie on bowiem miał prawo do urlopu wypoczynkowego za okres, gdy pracował na podstawie umowy cywilnoprawnej, do ewentualnych roszczeń za pracę w godzinach nadliczbowych i porze nocnej czy do wyrównania wynagrodzenia, jeżeli zarabiał poniżej minimalnego wynagrodzenia.

Urlop rodzicielski w pytaniach i odpowiedziach

W 2013 roku wydłużony zostanie urlop przysługujący rodzicowi po urodzeniu dziecka. Po 26 tygodniach urlopu macierzyńskiego będzie można skorzystać z kolejnych 26 tygodni płatnego urlopu rodzicielskiego. W artykule przedstawiamy odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące urlopu rodzicielskiego.

Urlopy macierzyńskie od 2013 r.

Zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu pisania niniejszego artykułu, przepisy prawa pracy nie przewidują modyfikacji, które dotykałyby urlopów macierzyńskich w 2013 r. Należy jednak zaznaczyć, iż zmiany te są wielce prawdopodobne, ze względu na toczące się obecnie prace rządowe w tym zakresie.

Jakie są konsekwencje zgłoszenia do ubezpieczenia chorobowego osoby współpracującej zatrudnionej na umowę o pracę

Przedsiębiorcy zatrudniający członków rodziny często mają wątpliwości, jak zgłosić taką osobę do ubezpieczeń – jako pracownika czy jako osobę współpracującą. Aby dokonać poprawnego wyboru tytułu do ubezpieczeń niezbędna jest znajomość warunków, jakie musi spełnić członek rodziny, aby został uznany za osobę współpracującą przy prowadzeniu działalności gospodarczej. Nieprawidłowe zgłoszenie członka rodziny do ubezpieczeń może bowiem skutkować odmową wypłaty świadczeń takiej osobie przez ZUS.

Darmowy dojazd do pracy, to z reguły brak podwyższonych kosztów w PIT

Pracownicy mieszkający w innej miejscowości niż siedziba zakładu pracy mają prawo do zastosowania podwyższonych kosztów uzyskania przychodów w PIT. Jednym z warunków pozwalających na skorzystanie z tych wyższych kosztów, jest brak zwrotu kosztów dojazdu ze strony pracodawcy. Ale od tej reguły jest wyjątek.

Zasiłek chorobowy po przerwaniu urlopu macierzyńskiego

Kiedy pracodawca musi wypłacić ekwiwalent za urlop wypoczynkowy?

Pracodawca jest obowiązany do wypłaty ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy w przypadku, gdy stosunek pracy z pracownikiem wygasa lub zostaje rozwiązany, a przysługujący urlop wypoczynkowy nie został wykorzystany. Kiedy pracodawca musi wypłacić ekwiwalent za urlop?

Limit umów o pracę na czas określony

Przepisy Kodeksu pracy ograniczają możliwość zawierania kolejnych umów o pracę na czas określony. Swobodnie strony stosunku pracy mogą zawrzeć tylko 2 czasowe umowy o pracę następujące jedna po drugiej. Jaki jest limit umów o pracę na czas określony?

Urlop macierzyński 2013

Od 1 września 2013 roku modyfikacji ulegnie urlop macierzyński. Nowa regulacja przewiduje możliwość wydłużenia urlopu macierzyńskiego do roku oraz możliwość łączenia urlopu z pracą.

Dłuższy urlop macierzyński od czerwca 2013 roku

17 czerwca 2013 roku wydłużony został urlop macierzyński. Wydłużenie to ma miejsce poprzez możliwość skorzystania z półrocznego urlopu rodzicielskiego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Jakie są szczegóły wprowadzonych zmian w urlopie macierzyńskim w 2013 roku?

Urlopy macierzyńskie i wychowawcze od 2013 r.

Od 1 września 2013 r. urlopy macierzyński i wychowawczy mają zostać wydłużone. Rząd przedstawił propozycje zmian.

Jak zmienią się urlopy macierzyńskie w 2013 r.

Roczne urlopy macierzyńskie, obowiązkowy miesiąc urlopu wychowawczego dla ojców, opłacanie składek za przedsiębiorców, pracujących na umowy zlecenie i nieubezpieczonych podczas opieki nad dziećmi - to niektóre propozycje rządu ułatwiające godzenie pracy z wychowywaniem dzieci.

Wypowiedzenie umowy o pracę w trakcie urlopu wychowawczego

Czy jest możliwe mimo ochrony uprawnień związanych z rodzicielstwem? W pewnych sytuacjach, tak.

Jak rozliczać honorarium autorskie wypłacone w ramach zatrudnienia na umowę o pracę oraz na podstawie umowy cywilnoprawnej

Praca twórcza może być wykonywana w ramach różnych stosunków prawnych, w tym w ramach stosunku pracy, ale także w ramach umów cywilnoprawnych. W obu przypadkach należy dbać o to, aby do przychodu z tego tytułu zastosować właściwe koszty uzyskania.

Urlop macierzyński 2013

Pracownicy po urodzeniu dziecka przysługuje płatny urlop macierzyński. Jego długość uzależniona jest od liczby urodzonych dzieci podczas jednego porodu. Ile będzie trwał urlop macierzyński w 2013 roku?

Zmiana umowy o pracę

Umowa o pracę może zostać zmieniona w każdym czasie. Jednak żeby tego dokonać, potrzebna jest zawsze zgoda obu stron stosunku pracy. W jaki sposób i na jakich zasadach można zmienić umowę o pracę?

Odmowa urlopu na żądanie

Powszechnie panuje przekonanie, że urlop na żądanie jest uzależniony tylko od woli pracownika, a obowiązkiem pracodawcy jest jego bezwarunkowe udzielenie. Czytając wyroki Sądu Najwyższego możemy dojść do wniosku, że nie jest to do końca prawdą. Czy pracodawca może odmówić urlopu na żądanie?

Rozwiązanie umowy o pracę a zakaz konkurencji

Zakaz konkurencji to coraz popularniejszy element większości umów o pracę. Niektóre z nich są tak skonstruowane, że zakaz konkurencji obowiązuje nawet po rozwiązaniu umowy o pracę. Jakie konsekwencje niesie ze sobą złamanie zakazu konkurencji?

Natychmiastowe rozwiązanie umowy o pracę a uprawnienia pracodawcy

Pracownik ma możliwość rozwiązania umowy o pracę w trybie natychmiastowym. Aby było to możliwe musi mieć miejsce ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracodawcy wobec pracownika. Co może zrobić pracodawca przy rozwiązaniu umowy w trybie natychmiastowym?

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron

Stosunek pracy może być zakończony na wiele sposobów. Jednym z nich jest rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron. Jak zwolnić się za porozumieniem z pracodawcą?

Kiedy pracodawca zapłaci grzywnę za naruszanie praw pracownika?

Pracodawca naruszający prawa swoich pracowników powinien liczyć się z konsekwencjami za swoje zachowanie. Za jakie zachowania pracodawca może być ukarany? Jak wysoka może być grzywna za naruszenie praw pracownika?

Kiedy wygasa umowa o pracę?

W pewnych okolicznościach może dojść do wygaśnięcia umowy o pracę. Chodzi tutaj przede wszystkim o śmierć pracownika lub pracodawcy oraz o tymczasowe aresztowanie pracownika. Z jakich przyczyn wygasa umowa o pracę?

Porozumienie o stosowaniu mniej korzystnych warunków zatrudnienia

W pewnych okolicznościach możliwe jest zawarcie pomiędzy pracodawcą a pracownikami porozumienia o stosowaniu mniej korzystnych warunków zatrudnienia. Kiedy i na jak długo może być wprowadzone porozumienie o stosowaniu mniej korzystnych warunków zatrudnienia?

Odszkodowanie za dyskryminację w pracy

Osoba dyskryminowana w pracy może walczyć o odszkodowanie z tego tytułu. Co można uznać za przejaw dyskryminacji w pracy i jak starać się o odszkodowanie?

Wcześniejsze rozwiązanie umowy o pracę na czas określony

Umowa o pracę na czas określony rozwiązuje się wraz z upływem czasu, na który została zawarta. W pewnych okolicznościach możliwe jest jednak rozwiązanie umowy terminowej wcześniej. Kiedy rozwiązanie umowy terminowej jest możliwe przed jej zakończeniem?

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim

Dwudziestotygodniowy urlop macierzyński mija bardzo szybko. Po jego zakończeniu pojawiają się obawy dotyczące powrotu z urlopu macierzyńskiego. Z jakimi problemami może spotkać się pracownica wracająca z urlopu macierzyńskiego?

Informacja o warunkach zatrudnienia

W umowach o pracę można zawrzeć informację o warunkach zatrudnienia. Przepisy prawa pracy nie zabraniają takiego rozwiązania.

Zasiłek macierzyński 2013

W 2013 r. zasiłek macierzyński będzie wynosił 100% wynagrodzenia lub przychodu stanowiącego podstawę wymiaru zasiłku.

Skutki zawarcia umowy cywilnoprawnej w czasie urlopu macierzyńskiego, wychowawczego oraz bezpłatnego

Pracownik korzystający z urlopów rodzicielskich czy urlopu bezpłatnego może w czasie trwania takiego urlopu podpisać ze swoim pracodawcą umowę cywilnoprawną. Dla pracodawcy oznaczać to będzie dodatkowe obowiązki, związane z rozliczeniem takich umów. W artykule zostały omówione zasady rozliczenia tego typu urlopów oraz umów cywilnoprawnych podpisanych w czasie ich trwania przez pracownika ze swoim zakładem pracy, który urlopu udzielił.

Od 2013 r. roczny urlop macierzyński

Premier w II expose zapowiedział zmiany dotyczące uprawnień rodzicielskich. Zgodnie z deklaracjami jest szansa, że już w połowie 2013 roku wymiar urlopu macierzyńskiego wzrośnie do 12 miesięcy. Nie wiadomo jednak, jakie będą szczegółowe rozwiązania.

Kiedy umowa o pracę narusza obowiązujące prawo

Umowa o pracę mimo swoich charakterystycznych cech stanowi jeden z kontraktów funkcjonujących w obrocie prawnym. Dlatego przy jej zawieraniu może także dochodzić do rozmaitych naruszeń prawa, które mogą mieć poważne skutki dla stosunku pracy.

Jak prawidłowo zgłosić i wyrejestrować z ZUS pracownika lub zleceniobiorcę będącego uczniem bądź studentem

Przedsiębiorca zatrudniający uczące się osoby w wieku do 18. oraz do 26. lat musi pamiętać, że w kwestiach ubezpieczeniowych w odniesieniu do takich osób obowiązują szczególne regulacje, zarówno w przypadku zatrudnienia na podstawie stosunku pracy, jak i w ramach umowy cywilnoprawnej. Obowiązek prawidłowego zgłoszenia i terminowego wyrejestrowania zatrudnionej osoby z ubezpieczeń zawsze spoczywa na płatniku, podobnie jak odpowiedzialność za niedopełnienie tej powinności.

REKLAMA