REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Zwolnienie podczas urlopu. Sprawdź, kiedy jesteś chroniony przez Kodeks Pracy i pracodawca nie może wręczyć Ci wypowiedzenia. Podpowiada ekspertka HR Katarzyna Mikołajewska.
NSZZ "Solidarność" chce wydłużenia urlopu wypoczynkowego do 35 dni i zrównania go dla wszystkich pracowników. Od kiedy każdy pracownik będzie miał prawo do dłuższego urlopu wypoczynkowego?
Sprawdźmy, czy opłaca się pracownikowi "sprzedaż" pracodawcy 10 dni zaległego urlopu wypoczynkowego. W zamian za jednorazowy dodatek do pensji brutto. Taka wymiana jest dziś złamaniem prawa. Zmian nie przewidują politycy, ale są pracownicy mający 50 zaległych (i więcej!) dni urlopowych. Od nich słyszę często postulat: "Zamiast siedzieć bezczynnie na urlopie, wolę ekwiwalent". Kiedy - w przypadku ewentualnej zmiany prawa - taki dodatek opłacałby się pracownikowi? I ile można byłoby dostać na konto od pracodawcy?
Wiemy już, jak wygląda organizacja roku szkolnego na rok 2024/2025. Wiemy też, kiedy będą wypadać dni ustawowo wolne od pracy do końca 2024 i w 2025 r. Można więc zaplanować urlop tak, aby jak najbardziej skorzystać z dodatkowych dni wolnych. Podpowiadamy, jak to zrobić.
REKLAMA
Mimo wzrostu optymizmu finansowego rodaków, wakacyjne urlopy poza domem spędzić planuje niewiele więcej osób niż rok temu. Bariera finansowa, zwłaszcza w odniesieniu do kosztów zakwaterowania w miejscu urlopowego wypoczynku, wielu krzyżuje takie plany.
Oprócz standardowego wynagrodzenia za czas nieobecności na urlopie wypoczynkowym, pracownicy mogą otrzymywać tzw. wczasy pod gruszą. Kto ma do nich prawo? Czy można otrzymać dofinansowanie do zaległego urlopu? Ile dni urlopu trzeba wziąć, aby otrzymać ten dodatek?
Świadczenie urlopowe to dofinansowanie przez pracodawcę urlopu wypoczynkowego pracownika. Zasady przyznawania i wysokość świadczenia urlopowego określają przepisy ustawy o zakładowym funduszu socjalnym.
W najbliższy piątek zostanie zaprezentowany projekt ustawy, który ma wydłużyć urlopy rodzicielskie dla rodziców wcześniaków i dzieci hospitalizowanych po narodzinach. Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, podkreśliła, że to rozwiązanie dotyczy zarówno matek, jak i ojców.
REKLAMA
Prawo do urlopu wypoczynkowego jest jednym z podstawowych praw pracowniczych. Mimo to możliwe są liczne sytuacje, gdy pracodawca nie udzieli pracownikowi urlopu wypoczynkowego. Jak to jest możliwe? Przedstawiamy najczęściej spotykane sytuacje, gdy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu.
Pracodawca w ściśle określonych sytuacjach ma prawo odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego.
Pieniądze dla nauczycieli. Prawie 2500 zł wpłynie na konta w ciągu 3 miesięcy. To zasługa odmrożenia kwot, na które wszyscy czekali.
Ustawowe dni wolne od pracy umożliwiają zaplanowanie urlopów w szczególny sposób. Kosztem niewielu dni urlopu można nieproporcjonalnie wydłużyć sobie okresy odpoczynku. Jak zatem będzie można zaplanować wolne w przyszłym roku?
Jeśli masz orzeczony umiarkowany stopień niepełnosprawności (tzw. druga grupa), przysługuje ci dodatkowy płatny urlop w wymiarze 10 lub 21 dni rocznie. To uprawnienie wynika z innej ustawy niż Kodeks pracy.
Zaległym urlopem wypoczynkowym jest urlop udzielany pracownikowi w terminie późniejszym niż rok kalendarzowy, w którym pracownik nabył do niego prawo. Czy możliwe jest udzielenie zaległego urlopu bez zgody pracownika?
Urlop na pół dnia, czyli urlop w wymiarze godzinowym, jest możliwy tylko w wyjątkowych sytuacjach. Zgodnie z Kodeksem pracy, pracownik może skorzystać z takiego urlopu tylko wtedy, gdy pozostała do wykorzystania część urlopu jest mniejsza niż pełny dobowy wymiar czasu pracy pracownika.
Oczywiście najszybciej samolotem, ale ze względu na długi weekend pewnie trzeba by dużo wydać na samolot, a to zepsułoby cały efekt oszczędności. Zresztą, jak wylicza analityk XTB, najwięcej zyskać można na sile złotego bardzo blisko, bo w Czechach.
Urlop z powodu działania siły wyższej to prawo do zwolnienia od pracy w przypadku nagłych zdarzeń rodzinnych, takich jak choroba lub wypadek, wymagających natychmiastowej obecności pracownika. Omawiamy, jak w praktyce można skorzystać z tego urlopu.
Przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Gliwicach toczyła się ciekawa sprawa, która trafiła tam na skutek wniesienia przez policjanta A.K. skargi na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji. Dlaczego policjant wniósł skargę? Ponieważ decyzja nie była wydana po jego myśli. Mianowicie Komendant nie przyznał policjantowi dodatkowego płatnego urlopu, o który ten wnosił. Policjant chciał dostać urlop ze względu, na jego zdaniem, pracę w szkodliwych dla zdrowia warunkach - gdy stężenie SMOGU było wysokie.
Ministerstwo pracy na początku 2024 roku obiecało zająć się emeryturami groszowymi. Szukając sposobu na rozwiązanie problemu, dłużej skupiło się na problemie stażu pracy, w efekcie czego emerytury groszowe zeszły na dalszy plan, a na pierwszy ogień idzie staż pracy.
Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.
Urlop na godziny – czy prawo pracy dopuszcza taką możliwość? Kiedy można wziąć urlop na część dnia pracy? Czy pracodawca może udzielić urlopu na pół dnia?
Górnicy i pracownicy sektora energii mogą skorzystać z 4-letniego urlopu. W czasie tego urlopu otrzymają 80% wynagrodzenia. A potem przejdą na emeryturę. Dotyczy to 2400 różnych zawodów i stanowisk. 80% wypłaty pensji w czasie urlopu można zwiększyć do 90%.
Nikt nie kontroluje czy pracownik faktycznie potrzebuje wolnego z powodu zdarzenia, które kwalifikuje się jako działanie wyższe. W konsekwencji wielu pracowników nowe uprawnienie traktuje jako dodatkowe dwa dni urlopu, tyle że płatne w 50 proc. Inni zaś biorą i cieszą się, że nie muszą płacić za lewe zwolnienie lekarskie, co robili wcześniej.
Kalendarz może sporo namieszać w czasie pracy, o czym przekonujemy się nie tylko w latach przestępnych gdy pojawia się 29. dzień lutego. Tak jest i w 2024 roku, kiedy niespodziewanie mamy do przepracowania w rocznym bilansie osiem godzin dłużej niż rok wcześniej, ale o dziwo – tyle samo co w 2022 roku. ten sam kalendarz stwarza nam w 2024 roku wiele nieczęstych okazji do weekendowego wypoczynku trwającego nawet dziewięć dni. Wymaga to małej logistyki, odpowiednich zapisów już teraz w zakładowych planach urlopów, a być może nawet rezerwacji miejsc, które ten wypoczynek uczynią atrakcyjnym w sposób najlepszy z możliwych!
Każdy ratownik medyczny ma nie tylko prawo, lecz przede wszystkim obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego przez aktualizację wiedzy i umiejętności zawodowych. Na rozwój zawodowy ratownikowi medycznemu przysługuje urlop szkoleniowy w wymiarze 6 dni roboczych rocznie – kiedy przysługuje ten urlop, kiedy nie przysługuje i czy należy się za niego wynagrodzenie? O tym w poniższym opracowaniu.
Co z niewykorzystaniem urlopu opiekuńczego i zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej w 2023 r?
Każde z tych rozwiązań jest do dyspozycji pracownika gdy musi pilnie – lub w miarę pilnie, np. z wyprzedzeniem co najmniej jednodniowym – skorzystać z przerwy w świadczeniu pracy, by zająć się pilnymi sprawami rodzinnymi. Na początku roku arsenał służących do tego dostępnych narzędzi jest teraz dość szeroki, można więc wybierać. Oceniając najkorzystniejsze rozwiązanie warto jednak mieć na względzie choćby: czy i jak za takie wolne jest płacone i jak np. wpływa ono na staż pracy.
W 2024 r. pracodawcy będą obliczali ekwiwalent za urlop dla pracownika zatrudnionego w ramach pełnego etatu z wykorzystaniem współczynnika urlopowego wynoszącego 20,92. Wysokość współczynnika dla pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy należy ustalić proporcjonalnie do tego wymiaru. W porównaniu z 2023 r. współczynnik ten jest wyższy (w br. wynosi on 20,83).
Długie weekendy w 2024 roku. Nowy rok przynosi wiele możliwości dla pracowników, aby wykorzystać dni wolne od pracy i cieszyć się długimi weekendami. Z odpowiednim planowaniem, można maksymalizować czas wolny, korzystając z przysługujących 26 dni urlopu wypoczynkowego. W tym artykule przyjrzymy się, jak najlepiej zaplanować urlop w 2024 roku, wykorzystując dni świąteczne i wolne od pracy.
Nie w każdym zakładzie pracy tworzy się plan urlopów, ale istnieją takie momenty w roku, w których w każdym z nich konieczne jest uzgodnienie kto będzie mógł z urlopu skorzystać, a kto nie. Jednym z nich są święta – to wtedy pracownicy chętniej niż w pozostałych okresach roku chcą oderwać się od służbowych obowiązków. Jednak czy zgoda pracodawcy na wykorzystanie urlopu jest zawsze ostateczna i po umieszczeniu terminu urlopu w przygotowanym planie pracownik może odetchnąć? Nie warto cieszyć się zbyt wcześnie.
Co się dzieje, kiedy pracownik zachoruje w trakcie urlopu? Czy zwolnienie lekarskie przerywa urlop wypoczynkowy? Jak choroba pracownika wpływa na urlop macierzyński, rodzicielski, ojcowski, wychowawczy i bezpłatny?
Wprowadzenie do Kodeksu Pracy nowego artykułu 148(1), który reguluje kwestię zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych, stanowi istotną zmianę dla pracowników w Polsce. Ten artykuł daje pracownikom prawo do zwolnienia od pracy w przypadku nagłych zdarzeń rodzinnych, takich jak choroba lub wypadek, wymagających ich natychmiastowej obecności. W tym artykule omówimy, jak pracownicy mogą korzystać z tego nowego przepisu.
Co to jest urlop menstruacyjny? Ile trwa urlop menstruacyjny? Czy urlop menstruacyjny jest płatny? Pracownice zadają te pytania - ponieważ coraz więcej mówi się o wprowadzeniu specjalnych benefitów w miejscach pracy dla kobiet. Bardzo ważne jest poszanowanie fizjologii kobiet – urlopy menstruacyjne czy wsparcie w okresie menopauzy.
Jakie urlopy przysługują policjantom? Jakie przepisy regulują zasady przyznawania tych urlopów?
Prawo do urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi, czyli osobie świadczącej pracę na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania oraz spółdzielczej umowy o pracę.
Po narodzinach dziecka tacie przysługuje prawo do trzech rodzajów urlopu – tacierzyńskiego, ojcowskiego i rodzicielskiego. Ten pierwszy jest zależny od urlopu macierzyńskiego, a pozostałe dwa są niezależne od siebie i urlopu branego przez matkę. Z takiej formy wolnego mogą korzystać m.in. osoby prowadzące własną działalność gospodarczą.
Czy w świadectwie pracy należy zawrzeć informację o udzielonych urlopach rodzicielskim i wychowawczym w sytuacji, gdy ze względu na wiek dziecka pracownik nie może już korzystać z tych urlopów u kolejnego pracodawcy?
Pomoc dla górników i pracowników sektora elektroenergetycznego będzie się przejawiała m.in. w odprawach oraz urlopach górniczych. Dlaczego? Trwa proces dekarbonizacji i likwidacji w Polsce kopalń węgla kopalnego. Prezydent w dniu 21 sierpnia 2023 r. podpisał ustawę z dnia 17 sierpnia 2023 r. o osłonach socjalnych dla pracowników sektora elektroenergetycznego i branży górnictwa węgla brunatnego (dalej: ustawa).
Co trzeci Polak organizował tegoroczne wakacje samodzielnie; mniej niż jedna piąta kupiła wyjazd w biurze turystycznym. Wakacje finansowaliśmy głównie z oszczędności lub bieżących zarobków. To wyniki badania „Urlopowe zwyczaje Polaków – lato 2023”.
Wielu pracowników zastanawia się czy choroba i urlop chronią przed zwolnieniem z pracy? Często przewidując, że może z nimi zostać rozwiązana umowa udają się na tzw. L4 czy zaległe urlopy. To zależy jednak o jakim zwolnieniu mowa. W zasadzie przed rozwiązaniem umowy o pracę w trybie natychmiastowym, bez zachowania okresu wypowiedzenia żadna okoliczność nie jest wstanie ochronić pracownika. Poniżej opis prawnej sytuacji osób korzystających ze zwolnień lekarskich czy przebywających na urlopach, w kontekście ochrony przed wypowiedzeniem.
Polak na urlopie. Choć okres wakacyjny jest już w pełni, dla wielu Polaków urlop dopiero nastanie. Niestety, dla dużej części z nich nie będzie to czas odpoczynku i rozluźnienia, bowiem praca będzie im towarzyszyć nawet wtedy. Nie tylko będą nieustannie o niej myśleć, ale być może nawet dalej ją wykonywać...
Dofinansowanie do wypoczynku, nazywane także "wczasy pod gruszą", to świadczenie wypłacane przez Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) w niektórych firmach lub instytucjach. Jest to forma wsparcia pracowników w związku z wypoczynkiem i odpoczynkiem poza miejscem pracy.
Jedziesz na urlop? Zastanawiasz się co z opieką medyczną? Zapomniałaś leków, potrzebujesz recepty? Odpowiedzi na pytania związane z prawem do opieki medycznej na urlopie znajdziesz w tym tekście.
Jak rzeczywiście odpocząć podczas wakacji? Jak nie traktować urlopu jako marnowania czasu? Co zrobić, aby przełączyć organizm z trybu mobilizacja w tryb odpoczynek?
Gdzie Polacy spędzą wakacje w 2023 r.? Ilu Polaków wyjeżdża na wakacje za granicę? Jakie są ulubione kierunki w 2023 r.?
Nie wszystkie wyjazdy są objęte systemem gwarancyjnym. Warto zatem sprawdzić kondycję finansową swojego organizatora, by uniknąć problemu. Jak to zrobić?
Polacy nie potrafią odpoczywać. Wypalenie zawodowe, depresja, zaburzenia psychiczne, dolegliwości bólowe i choroby psychosomatyczne – do tego może prowadzić długotrwały brak urlopu i efektywnego wypoczynku. Badania pokazują tymczasem, że Polacy nawet na wakacjach nie rozstają się ze służbowym smartfonem czy laptopem.
Urlop wypoczynkowy – komu przysługuje? Urlop wypoczynkowy jest jednym z przywilejów osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. To niezbywalne prawo pracownika, które gwarantują przepisy kodeksu pracy. Kiedy przysługuje urlop wypoczynkowy? Od czego uzależniona jest ilość dni przysługujących danemu pracownikowi?
Pracodawca otrzymał zawiadomienie z Wojskowego Centrum Rekrutacji o powołaniu żołnierza rezerwowego do odbycia krótkotrwałych ćwiczeń wojskowych z terminem stawiennictwa 1na dzień 7 kwietnia 2023 r.
W dniu 26 kwietnia 2023 roku zaczynają obowiązywać nowe przepisy Kodeksu Pracy związane z zachowaniem równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, wdrażające tzw. dyrektywę work-life balance. Nowelizacja kodeksu pracy z 9 marca 2023 r. (Dz. U. z 4 kwietnia 2023 r. poz. 641) daje pracownikom nawet 7 dodatkowych dni wolnego, wydłużony zostanie urlop rodzicielski, pojawi się też wiele innych przepisów zabezpieczających pracownika.
REKLAMA