REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Unia Europejska, Senior

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Problem narkotyków w Europie

„Stan problemu narkotykowego w Europie 2010” - Sprawozdanie roczne Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii.

Kto ma prawo do bezpłatnych przedmiotów ortopedycznych?

Przepisy Ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych określają komu przysługują bezpłatne wyroby medyczne będące przedmiotami ortopedycznymi i środkami pomocniczymi.

Bezpłatne zaopatrzenie w leki - komu przysługuje?

Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych określa komu przysługują bezpłatne leki .

Rolnicy dotknięci powodzią dostaną zaliczki od dopłat unijnych

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy na podstawie której rolnicy dotknięci skutkami powodzi będą mogli otrzymać zaliczki na poczet środków unijnych, w ramach Wspólnej Polityki Rolnej.

REKLAMA

Polityka zdrowotna w UE

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest bardzo przydatna podczas przebywania za granią. Dzięki niej leczymy się za darmo w krajach Unii Europejskiej, na warunkach określonych przez państwo w którym przebywamy.

Czym polska drogówka różni sie od brytyjskiej?

Angielska policja drogowa odznacza się skutecznością działania, najnowocześniejszym sprzętem oraz posiadaniem własnych informatyków, którzy ułatwiają policjantom pracę i sprawiają, że ich interwencję są perfekcyjnie i błyskawicznie przeprowadzane.

Leki refundowane – co warto wiedzieć o zmianach

Nowa lista leków refundowanych wprowadza pewne zmiany. Zniknie możliwość kupienia leku za złotówkę. Cenę lekarstwa ustali nie hurtownia czy apteka a Ministerstwo Zdrowia.

Obowiązkowe potwierdzenie zapłaty VAT za nowe auto kupione w krajach UE

Osoby, które nabyły auta w innym kraju UE mają obowiązek uzyskać zaświadczenie VAT-25 potwierdzające uiszczenie VAT (w przypadku nowych samochodów) lub potwierdzające brak obowiązku uiszczenia podatku od towarów i usług (samochody używane) z tytułu nabycia środka transportu.

REKLAMA

Jakie przepisy drogowe obowiązują w San Marino?

Przedstawiamy kilka przydatnych wskazówek dotyczących przepisów ruchu drogowego w San Marino. Warto je zapamiętać, bo nieznacznie różnią się od tych, które obowiązują w Polsce.

Przepisy drogowe w Austrii

Przed podróżą do Austrii warto poznać podstawowe przepisy drogowe obowiązujące w tym kraju. Różnią się one nieznacznie od tych, które obowiązują w Polsce.

Auta z kratką wrócą za dwa lata


Od 1 stycznia 2011 przedsiębiorcy odliczą od aut tylko 60% VAT. Dotyczy to samochodów o dopuszczalnej ładowności powyżej 500 kg i masie nieprzekraczającej 3,5 tony. Rada Unii Europejskiej zgodziła się na ograniczenia dla tzw. aut z kratką i kupowanego do nich paliwa. Restrykcje będą obowiązywać tylko przez dwa lata, do 31 grudnia 2012 roku.

Gdzie warto wybrać się samochodem w Europie?

Europa z racji swojej różnorodności i kontrastów stwarza możliwość swobodnego podróżowania samochodem po jej terytorium. Dodatkowym ułatwieniem są przepisy UE w niektórych krajach, które umożliwiają podróżowanie bez konieczności posiadania paszportu.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Portugalii?

Portugalia to piękny kraj, graniczący z jednej strony z oceanem spokojnym, a z drugiej z Hiszpanią. Jest to dobrze rozwinięte państwo z dużą bazą noclegową i ogromnym zapleczem zabytków, dlatego podróż do tego kraju zapewni nam wiele wrażeń i pozytywnych emocji.

Śladami Sommelierów – Niemcy


Jeżeli jesteśmy koneserami niemieckich win albo chcemy poznać podstawowe gatunki wytwarzane w tym kraju to powinniśmy wybrać się na wycieczkę objazdową po różnych regionach tego kraju.

Śladami Sommelierów – Grecja

Podróżując samochodem po Grecji możemy zagłębić się w świat winiarskiej symfonii smaku. Kraj ten może poszczycić się doskonałymi Muskatami czy też sztandarowym winem o nazwie Retsina.

Podpowiadamy co warto wiedzieć przed wyjazdem – Grecja kontynentalna cz. I

Mimo, iż podróż samochodem do Grecji – kolebki europejskiej myśli i architektury może trwać nawet kilka dni to podczas niej będziemy mieli okazję pozwiedzać mniej znane bałkańskie kraje, które dla wielu ludzi pozostają jeszcze nieodkryte.

Samochodem po wyspie Guernsey

Wyspa Guernsey jest jedną z wysp normandzkich i znajduje się w odległości 35 km od wybrzeży Francji. Na jej terenie ścierają się angielsko-francuskie wpływy.

Swoboda przepływu pracowników pochodzących z nowych państw członkowskich UE

W Unii Europejskiej wprowadzono tzw. okresy przejściowe – regulacje przejściowe dotyczące realizacji swobody przepływu pracowników – zarówno w przypadku państw, które przystąpiły do UE 1 maja 2004 r. (w tym Polski), jak i państw, które członkami Unii stały się 1 stycznia 2007 r. (Rumunia i Bułgaria).

Samochodem na Jersey

Jersey jest to jedna z wysp normandzkich, na którą możemy dostać się samolotem lub promem. Wybierając tę drugą możliwość zyskamy szansę przemierzenia tej uroczej wyspy i poznania jej specyfiki.

Wyjazd samochodem do Rzymu

Rzym naszpikowany jest muzeami, klimatyczną architekturą oraz świetnie rozwiniętą bazą turystyczną tj. restauracje, kluby, hotele. Włochy to jeden z najbardziej atrakcyjnych turystycznie krajów Europy i każdy obywatel UE powinien choć raz odwiedzić to miasto.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Luksemburgu?


Kraje Beneluksu mają wiele do zaoferowania turystom odwiedzającym ich terytorium. Przepisy drogowe Luksemburga, Belgii i Holandii są odrębne, dlatego warto się z nimi zapoznać przed podróżą.

Jakie przepisy drogowe obowiązują na Łotwie?

Łotwa jako jeden z krajów nadbałtyckich jest atrakcyjnym miejscem do podróżowania samochodem. Turystów przyciąga tu fenomenalny klimat ryskiej starówki, doskonała aura sosnowych lasów Jurmały, ruiny średniowiecznej rezydencji mistrza Zakonu Inflanckiego, usytuowanego w miejscowości Cesis.

Wyjazd samochodem do Włoch


Droga z Polski do Włoch może wieść przez Niemcy i Austrię. Alpejskie krajobrazy i górzysty krajobraz umilą nam długie godziny podróży. Musimy pamiętać jednak o perfekcyjnym przygotowaniu naszego samochodu do tej długiej ekspedycji.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Holandii?

Ulicami Rotterdamu codziennie porusza się ogromna liczba rowerzystów. Możemy zdobyć się na oryginalność i podróżować samochodem. Jeśli jednak nie zdecydujemy się na tę opcję, możemy wypożyczyć samochód.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Hiszpanii?

Do słonecznej ojczyzny flamenco i mrożącej krew w żyłach korridy możemy się wybrać różnymi środkami transportu. Jeśli siedzi w nas zamiłowanie do przygód i jesteśmy nastawieni na zwiedzanie to powinniśmy pojechać tam naszym samochodem.

Samochodem do „Złotych Piasków” - Bułgaria

Jeżeli nie zaliczasz się do ludzi, którym do szczęścia potrzebne jest wygodne siedzenie samolotu pierwszej klasy, to powinieneś zdobyć się na podróż własnym samochodem do Bułgarii.

Przepisy drogowe w Czechach

Wyjeżdżając do Czech powinniśmy znać przepisy ruchu drogowego w tym kraju. Nieznajomość przepisów ruchu drogowego w Czechach może skutkować zapłaceniem wysokiego mandatu.

Przepisy drogowe w Belgii

Podróżując po jednym z krajów Beneluksu – Belgii nieznajomość całej gamy przepisów drogowych może prowadzić do otrzymania wysokiego mandatu.

Jakie przepisy drogowe obowiązują na Rodos?

Alternatywą dla stacjonarnych wakacji na jednym z wybrzeży wyspy Rodos może okazać się podróż samochodem po jednej z najpiękniejszych części Grecji.

„Odkupienie” zaległego urlopu wypoczynkowego

Jedną z zasad unijnego prawa socjalnego jest prawo pracownika do corocznego nieprzerwanego płatnego urlopu.

Zatrudnianie pracowników w ramach projektu finansowanego z Unii Europejskiej

Czy istnieją przesłanki uniemożliwiające zawarcie 2 umów o pracę łącznie na 1,5 etatu (1/1 i 1/2) z jednym pracownikiem w ramach jednego projektu finansowanego z Unii Europejskiej, gdy zadania obejmujące oba stanowiska są czynnościami administracyjnymi?

Komisja Europejska broni aut z kierownicą po prawej stronie

Komisja Europejska kolejny raz upomina Polskę, w której nie można zarejestrować samochodów przeznaczonych do ruchu lewostronnego. Jej zdaniem polskie prawo jest niezgodne z przepisami unijnymi.

Czy ZUS potwierdzi E101 złożone przed wprowadzeniem druku A1

Od 23 lipca 2010 r. ZUS przestał stosować druk E101 do celów poświadczenia faktu kontynuowania ubezpieczeń w Polsce przez osobę czasowo oddelegowywaną do pracy w innym kraju Wspólnoty Europejskiej. Płatnicy, którzy przed tą datą ubiegali się o poświadczenie składając wniosek na druku E101, nie muszą składać wniosku na nowym druku A1. ZUS poświadczy E101, który będzie ważny przez wskazany w nim okres.

Jakie dokumenty niezbędne są do podróży zagranicznych?

Po drogach całej Europy porusza się duża liczba Polaków, zwłaszcza w okresie wakacyjnym. Brak niezbędnych dokumentów może zepsuć wakacje i pociągnąć za sobą kary i mandaty.

Odmowa przyznania emerytury pomostowej – jak się odwołać

Osoby wykonujące pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze mogą ubiegać się o przyznanie emerytury pomostowej. Od decyzji organu odmawiającego przyznania świadczenia służy odwołanie do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych.

Do 10 września można składać wnioski o renty

Rolnicy, którzy chcą otrzymywać rentę strukturalną w zamian za przekazanie gospodarstwa, mogą składać wnioski do biur powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Termin upływa 10 września.

Umowa na zastępstwo w świetle przepisów UE

Prawo unijnie nie narzuca, jak powinna być skonstruowana umowa na czas zastępstwa oraz czy powinna ona np. wymieniać nazwisko zastępowanego pracownika.

Co zrobić, gdy okradną Cię za granicą?

Wypadki chodzą po ludziach, a licho nie śpi. Ludowe mądrości podpowiadają, że zawsze może nam przydarzyć się coś złego, nawet jeśli jesteśmy przezorni i ostrożni. Jedną z takich rzeczy jest kradzież. Co zrobić, gdy przytrafi nam się ona podczas zagranicznych wojaży?

Zakaz dyskryminacji w pracy ze względu na wiek

Z przejawami dyskryminacji często możemy się spotkać w trakcie trwania stosunku pracy. Przepisy jednak jasno stanowią, że niedopuszczalna jest jakakolwiek dyskryminacja w zatrudnieniu, bezpośrednia lub pośrednia ze względu na wiek. Warto więc wiedzieć, że pracownik wobec którego pracodawca naruszył zasadę równego traktowania w zatrudnieniu, ma prawo do odszkodowania.

Zakaz dyskryminacji w trackie procesu zatrudnienia ze względu na wiek

Wiek ma szczególny status wśród kryteriów dyskryminacji, gdyż znacznie częściej niż płeć może stanowić obiektywną przyczynę nierównego traktowania. Z dyskryminacją ze względu na wiek możemy się spotkać już na etapie rekrutacji kandydatów do pracy. Świadczą o tym chociażby treści ogłoszeń w sprawie pracy, które często wśród wymagań na pierwszym miejscu stawiają młodość.

Renta rodzinna i praca na etacie

Członkowie rodziny zmarłego, którym została przyznana renta rodzinna powinni wiedzieć, że jeśli zdecydują się na podjęcie pracy, osiągane przez nich zarobki mogą mieć wpływ na zawieszenie prawa do renty lub na zmniejszenie jej wysokości.

Praca nakładcza emeryta

Jednym ze sposobów dorabiania emerytów jest praca nakładcza, czyli chałupnictwo. Może być ona wykonywana w domu i co ważne nie występuje tu ograniczenie do samodzielnego wykonywania danego zlecenia. Emeryt może więc skorzystać z pomocy osób trzecich: rodziny lub znajomych.

Ochrona przed zwolnieniem a uzyskanie prawa do renty

Zgodnie z prawem, szczególną ochroną przed zwolnieniem zostali objęci pracownicy w wieku przedemerytalnym, którym brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego. Zasady tej nie stosuje się jednak w stosunku do pracownika, który uzyskał prawo do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Umowa o pracę - na co zwrócić uwagę?

Podpisując umowę o pracę, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jej treść oraz formę. Warto też wiedzieć, że postanowienia umowy o pracę nie mogą być dla pracownika mniej korzystne niż przepisy prawa pracy. Poniżej znajduje się kilka cennych wskazówek, które pozwolą uniknąć zawarcia niekorzystnej umowy o pracę.

Jakie są rodzaje umów o pracę?

Rozróżniamy kilka rodzajów umów o pracę. Najkorzystniejsza dla pracownika jest umowa na czas nieokreślony, ponieważ zapewnia trwałość stosunku pracy. Przed podjęciem nowej pracy należy się spodziewać, że pracodawca nam zaproponuje umowę na okres próbny, a w przypadku, gdy będzie szukał odpowiedniej osoby na zastępstwo nieobecnego pracownika otrzymamy umowę na zastępstwo. Zanim zdecydujemy się na podpisanie którejś z nich, warto wiedzieć, czym się one charakteryzują.

Odprawa rentowa

Odprawa rentowa (pieniężna) należy się pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę. Jest to obok wynagrodzenia za pracę, wypłata, wynikająca z tytułu pozostawania w stosunku pracy.

Odprawa emerytalna

Pieniężna odprawa emerytalna jest zapewniona pracownikowi spełniającemu warunki do emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na emeryturę.

Jak uniknąć nieprzyjemności na drodze w obcym kraju?

Poza granicami Polski obowiązują inne przepisy drogowe. Moglibyśmy się spodziewać, że choćby w krajach Unii Europejskiej będą one takie same, lecz to rozumowanie jest błędne.

DGP: Naukowca w firmie opłaci UE

Zatrudniając pracowników naukowych, małe i średnie przedsiębiorstwa będą mogły korzystać z unijnej pomocy – donosi „Dziennik Gazeta Prawna”.

Przepisy drogowe w Hiszpanii

Decydując się na samochodową wycieczkę do Hiszpani, powinniśmy wiedzieć o kilku podstawowych sprawach. Żeby podróż upłynęła bez problemów trzeba znać przepisy i zwyczaje panujące w danym kraju.

REKLAMA