REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Unia Europejska, Dziecko

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Pięć lat w Unii

Obowiązek wprowadzania na rynek produktów bezpiecznych, lepsza ochrona konsumentów, zmiany udzielania pomocy publicznej, a także nowe możliwości organów chroniących konkurencję – UOKIK podsumowuje pięć lat w Unii.

Czas pracy pracowników delegowanych do krajów UE

Pracownicy delegowani do pracy w Unii Europejskiej w zakresie czasu pracy powinni mieć zapewnione co najmniej tak samo dobre warunki jak pracownicy świadczący pracę w kraju.

Czy osoba w związku partnerskim może być samotnym rodzicem

Osoby żyjące w nieformalnym związku nie mogą rozliczać się wspólnie- ten przywilej zarezerwowany jest dla małżeństw. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych mogą jednak rozliczać się z dzieckiem – przy czym stanowisko to nie jest podzielane przez Ministerstwo Finansów- bronią go za to Wojewódzkie Sądy Administracyjne.

Europejski Szczyt Konsumencki

Na początku kwietnia br. po raz pierwszy odbył się w Brukseli Europejski Szczyt Konsumencki.

REKLAMA

Czy dziecko powinno uczestniczyć w mediacji?

 Są sytuacje kiedy rozmowa z dzieckiem o jego potrzebach i odczuciach związanych z rozstaniem rodziców staje się niezbędna. Poznanie punktu widzenia dziecka może przynieść otrzeźwienie rodzicom. Włączanie dziecka do mediacji to zadanie ryzykowne, niosące zagrożenie uczynienia z dziecka arbitra w sporze rodziców (na zasadzie: „Zdecyduj, chcesz mieszkać u mamy czy u taty?”). Jeśli zagrożenie jest duże lepiej zrezygnować z uczestnictwa dziecka w mediacji.

Kiedy osiąga się pełnoletność

Co do zasady dziecko staje się pełnoletnie wraz z osiągnięciem wieku 18 lat. Zdarzają się jednak sytuacje, w których może nastąpić do wcześniej.

Becikowe tylko z zaświadczeniem od lekarza

Chcąc rozpowszechnić opiekę lekarską nad kobietami w ciąży - ustawodawca uzależnił od niej wypłatę becikowego. Przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2009 r. – jednak ich złe przygotowanie może przysporzyć kłopotów.

Jak sprawdzić ceny w UE

Obecnie wiele produktów m.in. samochodów można kupić poza granicami kraju za atrakcyjną cenę. Warto jest najpierw dobrze przyjrzeć się ofercie i upewnić jakie prawa nam przysługują.

REKLAMA

Co warto wiedzieć o przysposobieniu?

Przysposobienie popularnie nazywane jest adopcją. Niniejszy artykuł wyjaśnia wszystkie różnice jakim charakteryzuje się postępowanie w sprawach o przysposobienie.

Czy można udzielić darowiznę dziecku?

Jak przekazać darowiznę dziecku? Chciałbym przekazać darowiznę na rzecz mojego 10-letniego wnuka (chodzi o mieszkanie)- czy mogę to zrobić, czy muszę przekazać darowiznę jego rodzicom?

Ubezpieczenie NNW dzieci i młodzież szkolnej

Przedmiotem ubezpieczenia NNW młodzieży szkolnej są następstwa nieszczęśliwych wypadków polegające na uszkodzeniu ciała lub rozstroju zdrowia powodujące tzw. trwały uszczerbek lub śmierć ubezpieczonej osoby.

Zabawka dla malucha

Miałam ostatnio niemiłe doświadczenia z zakupem zabawki dla mojego siostrzeńca. Prezent okazał się niewypałem ze względu na zbyt małe elementy, które o mały włos nie zostały połknięte przez malucha. Stąd moje pytanie: na co powinnam zwracać szczególną uwagę przy zakupie zabawki?

Jakie oznaczenia powinny znajdować się na zabawkach

Mam małe dziecko. Dość często kupujemy mu różnego rodzaju zabawki. Dostaje je również od rodziny i znajomych. Zastanawiam się czym kierować się przy ich wyborze. Chcę, aby były bezpieczne. Czy istnieje obowiązek zamieszczania na nich jakiś szczególnych oznaczeń?

Zasady przyznawania świadczeń rodzinnych (cz. 1)

Koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego na poziomie Wspólnoty Europejskiej obejmuje m.in. świadczenia rodzinne.

Bezpieczne przelewy zagraniczne

Wyjeżdżam na studia za granicę. Zastanawiam się w jaki sposób można przelać pieniądze na rachunek w Polsce, ewentualnie w innym kraju. Co zrobić jeśli przelew się opóźni albo w ogóle nie zostanie wykonany? Czy tego typu przelewy są droższe niż krajowe?

Czy za zleceniobiorców wysłanych w ramach kontraktu do pracy za granicę należy opłacać składki na ubezpieczenie wypadkowe

Jesteśmy firmą mającą siedzibę w Polsce. Zamierzamy skierować kilku pracowników do Belgii w celu wykonywania pracy przy realizacji kontraktu z tamtejszą firmą. Praca będzie wykonywana w ramach umów zlecenia. Otrzymaliśmy z ZUS poświadczenie na formularzu E-101 o podleganiu przez zleceniobiorców polskiemu systemowi ubezpieczeń społecznych. Czy w czasie tego oddelegowania powinniśmy odprowadzać za nich również składki na ubezpieczenie wypadkowe?

Czy zabawki dla dzieci są bezpieczne


Wraz z mężem i 2 letnią córeczką mieszkamy w Szkocji. Wybór zabawek dla dzieci jest ogromny, ale mnie bardziej interesuje czy one są bezpieczne? Czy są dopuszczone do obrotu zabawki, które mogłyby wyrządzić krzywdę dziecku?

Zasady zaliczania stażu pracy w Unii Europejskiej

Udokumentowany staż pracy w UE, EOG oraz państwach, które mają podpisane stosowne umowy, zawsze zaliczany jest do stażu pracy w Polsce.

Rodzice nie wszystko mogą

Dzieci mogą posiadać majątek. Wynika to z podstawowych zasad podmiotowości prawnej (zdolności prawnej). Nie mogą jednak nim same dysponować – nie zawsze mogą to również zrobić ich rodzice.

Anglika nie zarejestrujesz

Polacy wracający z pracy w Wielkiej Brytanii, często zastanawiają się nad sprowadzeniem do Polski kupionego tam samochodu. Kierownica z prawej strony może być jednak dużym problemem.

Wynajem samochodów w UE

Wyjeżdżając zagranicę, nawet na zorganizowany pobyt, chętnie korzystamy z usług wynajmu aut. Powód jest prosty: samochodem przemieszczamy się szybciej i wygodniej.

Czy można unieważnić uznanie ojcostwa?

Uznałem jak mi się wydawało ojcostwo mojego syna. Okazał się jednak, że nie jestem biologicznym ojcem dziecka. Chciałbym unieważnić uznanie ojcostwa. Czy jest to możliwe. Dodam, że dziecko ma rok. 

Ubezpieczenia cudzoziemców zatrudnionych w Polsce

Od 1 maja 2004 r. w związku z wstąpieniem Polski do UE przestały obowiązywać zawarte przez Polskę dwustronne umowy międzynarodowe z krajami Unii, które regulowały kwestie zabezpieczenia społecznego z tymi krajami. Dwustronne umowy zostały zastąpione jednolitym systemem unijnym.

Ograniczenie zarządu rodziców majątkiem dziecka

Chcę przekazać wnukowi w darowiźnie 10.000 zł – boję się jednak, iż pieniądze przejmą jego rodzice – a nimi nie jestem w dobrych kontaktach. Wnuk ma 14 lat. Czy mogę jakoś wyłączyć rodziców od zarządu jego majątkiem?

Place zabaw pod międzynarodową kontrolą

Po sprawdzeniu łącznie 16 tys. placów zabaw część z nich zostanie zlikwidowana z powodów bezpieczeństwa. Taką decyzję wydał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Zaprzeczenie macierzyństwa

Wydawać by się mogło, że matka zawsze pozostaje pewna. W dobie rozwijającej się medycyny nie można jednoznacznie ustalić matki. Dlatego coraz częściej pojawiają się pozwy o zaprzeczenie macierzyństwa.

Czy dziecko może pracować

Odpowiedz na to pytanie nie jest ani prosta, ani jednoznaczna. Należy przede wszystkim pamiętać, iż podstawowym obowiązkiem dziecka jest nauka.

Na czym polega władza rodzicielska

Władza rodzicielska (często zwana prawami rodzicielskimi), to cały kompleks uprawnień jakie przysługują rodzicom względem ich dzieci.

Nadanie dziecku nazwiska

Nazwisko dziecka odzwierciedla jego pochodzenie z określonej rodziny i utrwala jego przynależność do niej.

Sądowe ustalenie ojcostwa

Nie zawsze ojcem dziecka jest mąż matki. Czasem matka w ogóle jest niezamężna. Ustalenia ojcostwa osoby innej niż mąż matki można dochodzić przed sądem.

Uznanie dziecka

Uznanie dziecka jest jednostronnym aktem prawnym dokonywanym przez ojca dziecka przed właściwym organem państwowym. Ma ono charakter ściśle osobisty i dlatego jedynie mężczyzna jest uprawniony do jego złożenia.

Ustalanie pochodzenia dziecka

Pochodzenie dziecka to stwierdzenie (ustalenie), że dane dziecko zostało urodzone i poczęte przez konkretną kobietę i mężczyznę (rodziców). Ów fakt pociąga za sobą określone konsekwencje (prawa i obowiązki) prawne, np. obowiązek alimentacyjny czy prawo do dziedziczenia.

Ulga na dzieci w podatku dochodowym

Popularnie zwana ulgą na dzieci - pozwala na odpisanie 1173,70 zł od samego podatku (nie jak większość ulg od podstawy opodatkowania).

Dodatki do zasiłku rodzinnego

Dodatki do zasiłku rodzinnego to jednorazowe lub okresowe świadczenia przysługujące osobie (rodzinie) uprawnionej do zasiłku rodzinnego, spełniającej dodatkowe warunki związane z zajściem określonych zdarzeń losowych lub okoliczności.

Zasiłek rodzinny

Zasiłek rodzinny to podstawowe świadczenie rodzinne wypłacane w celu częściowego pokrycia wydatków na utrzymanie dziecka.

Świadczenia rodzinne

 Świadczenie rodzinne są zbiorczym określeniem dla różnych form wspierania rodziny.

Renta rodzinna

Renta rodzinna to świadczenie z ubezpieczenia społecznego, które przyznawane jest członkom rodziny osoby zmarłej, celem zapewnienia im niezbędnych środków do utrzymania. Rentę tę przyznaje i wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ale nie z urzędu a na wniosek zainteresowanych.

Jak zameldować dziecko

Na każdą osobę posiadająca obywatelstwo polskie i przebywająca stale na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nałożony jest obowiązek meldunkowy w miejscu pobytu stałego.

Rejestracja dziecka po urodzeniu

Fakt urodzenia dziecka należy zgłosić w ciągu 14 dni od dnia urodzenia, natomiast w sytuacji, gdy dziecko urodziło się martwe w ciągu 3 dni.

Kiedy dziecko może mieć dowód osobisty?

Zgodnie z polskim prawem dziecko może mieć dowód osobisty. Tymczasowy dowód osobisty jest dokumentem stwierdzającym tożsamość osoby, poświadczającym obywatelstwo polskie oraz uprawniającym obywateli polskich do przekraczania granic między państwami członkowskimi Unii Europejskiej.

Jak uzyskać paszport dla dziecka?

Paszport to dokument urzędowy uprawniający do przekraczania granicy i pobytu za granicą oraz poświadczający obywatelstwo polskie, a także tożsamość osoby w nim wskazanej, w zakresie danych, jakie ten dokument zawiera.

Kiedy dziecko może być oddane do placówki opiekuńczej

Placówki opiekuńczo-wychowawcze są jednostkami organizacyjnymi pomocy społecznej, których podstawowym zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej opieki i wychowania oraz wspieranie działań rodziców w wychowaniu i sprawowaniu opieki.

Kiedy dziecko potrzebuje opiekuna prawnego

Opieka jest instytucją prawną, której celem jest zapewnienie pieczy oraz reprezentacji nad osobami i majątkiem małoletnich, którzy nie pozostają pod władzą rodzicielską np. w sytuacji, gdy rodzice są nieznani lub zostali sądowo pozbawieni prawa wykonywania władzy rodzicielskiej itp.

Jak oddać dziecko do adopcji

Oddanie dziecka do adopcji to wyrażenie zgody przez biologicznych rodziców na przysposobienie dziecka bez wskazywania osoby przysposabiającego (adoptującego).

Kiedy można rozwiązać przysposobienie (adopcję)

Przysposobienie może być rozwiązane przez sąd - oznacza to, że nie jest permanentne. Można tego jednak dokonać tylko z ważnych powodów.

Adopcja - czyli przysposobienie dziecka

Przysposobienie, powszechnie nazywane adopcją, jest to instytucja z zakresu prawa rodzinnego, która ma na celu stworzenie takich samych skutków w sferze prawnej jak pokrewieństwo naturalne.

Jakie umowy może zawierać dziecko

Na początku należy zdefiniować pojęcie dziecka i rozróżnić małoletnich przed osiągnięciem 13 roku życia i niepełnoletnich między 13-18 rokiem życia.

Czy rodzice mogą rozporządzać spadkiem nabytym przez dziecko

Małoletnie dziecko w ramach np. dziedziczenia testamentowego może nabyć spadek. Ponieważ jednak jest niepełnoletnie, tzn. zgodnie z prawem cywilnym nie osiągnęło jeszcze 18 lat, nie może samodzielnie podejmować decyzji i zawierać skutecznych prawnie umów.

Jak zmienić szkołę dziecka

Zarówno w czasie trwania roku szkolnego, jak i po jego zakończeniu dziecko może mieć zmienioną szkołę, do której uczęszcza. Zmiana ta może wynikać np. ze zmiany miejsca zamieszkania dziecka lub być sankcją za złe zachowanie dziecka w placówce.

Do jakiej szkoły powinno iść dziecko

Obowiązek szkolny rozpoczyna się w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat. Wówczas musi ono pójść do szkoły. Powstaje jednak pytanie – która ma to być szkoła?

REKLAMA