REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Unia Europejska, Administracja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dziecko ma prawo do wyrażania poglądów

Dziecko ma prawo do swobodnego wyrażania własnych poglądów we wszystkich dotyczących go bezpośrednio sprawach. Gwarantuje to ratyfikowana przez Polskę 7 lipca 1991 roku Konwencja o Prawach Dziecka ONZ (Dz.U. z 1991 r., Nr 120, poz. 526).

Leasing konsumencki zyska dzięki UE

Planowana nowelizacja ustawy o kredycie konsumenckim, wprowadzi także spore zmiany w przypadku leasingu prywatnego. Zgodnie z jej postanowieniami po zakończeniu okresu leasingu klient będzie miał obowiązek kupna samochodu. Leasing konsumencki stanie się alternatywą dla kredytu.

Czy przepisy rozporządzenia Wspólnoty Europejskiej REACH obowiązują małe firmy?

Mała firma, w której zatrudnionych jest kilkunastu pracowników, zajmuje się produkcją środków do mycia i dezynfekcji dla przemysłu spożywczego. Jakie obowiązki ciążą na pracodawcy z tytułu rozporządzenia REACH? Czy przepisy tego rozporządzenia obowiązują także małe firmy?

Znajomość języka obcego jako warunek zatrudnienia

Wymóg znajomości określonego języka jako warunek zatrudnienia nie będzie oznaczał dyskryminacji, jeśli ta znajomość jest niezbędna do właściwego wykonywania pracy.

REKLAMA

Dyrektywy Unijne – od kiedy je stosować

Dyrektywy unijne z zakresu prawa pracy określają tylko minimalny zakres ochrony pracowników czy pracodawców. Poszczególne państwa członkowskie mogą pozostać przy rozwiązaniach unijnych lub rozszerzyć ochronę wynikającą z tych aktów.

Administracja publiczna jest jak twardy dysk i dyskietka

Wykształceni i kompetentni urzędnicy stanowią gwarancję sprawnego i dobrze zarządzanego państwa. Dlatego konieczne są zmiany w standardach kształcenia.Rozmowa z Jerzym Stępniem, współtwórcą reformy samorządowej, byłym sędzią Trybunału Konstytucyjnego, Wiceprezesem Rady Fundatorów Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej

Zatrudnienie terminowe w przepisach UE

Obowiązujące w Polsce nowe przepisy dotyczące zawierania dowolnej liczby umów na czas określony (rozwiązania tzw. ustawy antykryzysowej) nie są w pełni zgodne z założeniami prawa wspólnotowego.

Co należy wiedzieć o podatku leśnym?

Podatek leśny pod bardzo wieloma względami przypomina podatek rolny. Inny jest w tym wypadku jednak przedmiot opodatkowania. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku leśnym opodatkowaniu podlega posiadanie gruntów leśnych.

REKLAMA

Zmiana danych w dowodzie osobistym

Dowód osobisty jest podstawowym dowodem tożsamości. Na jego podstawie władze publiczne ustalają tożsamość osób oraz ich miejsce zamieszkania (zameldowania). Dokument ten też jest szalenie przydatny przy zawieraniu wszelkiego rodzaju umów, zaciąganiu kredytów czy braniu towaru na raty. Dlatego też jest ważne aby znajdujące się w dowodzie osobistym dane były aktualne.

Co należy zrobić w wypadku zniszczenia dowodu osobistego

Każda osoba pełnoletnia będąca obywatelem polskim ma obowiązek posiadać dowód osobisty. Wynika to wprost z ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych z dnia 10 kwietnia 1974 r. Problem pojawia się jednak gdy dowód uległ zniszczeniu lub został zgubiony. Co wtedy należy zrobić? O tym również stanowi przywołana ustawa.

Dyskryminacja pozytywna kobiet

Unia Europejska dopuszcza możliwość stosowania tzw. dyskryminacji pozytywnej ze względu na płeć. Jest to wyjątek, który ma pomóc wyrównać szanse kobiet przez przyznanie im uprzywilejowanej pozycji w stosunku do mężczyzn.

Konsultacje z pracownikami w przypadku zwolnień grupowych

Przepisy unijne regulują samą procedurę zwolnień grupowych, nie ingerując w prawo przedsiębiorcy do dokonania zwolnień grupowych.

Zażalenie na bezczynność organu

Czytelnik czeka na decyzję w sprawie warunków zabudowy. Wniosek złożył w styczniu 2009 r., w lutym poinformowano go, że decyzja zostanie wydana prawdopodobnie w kwietniu. Nie ma jej do tej pory.

Unijny obowiązek informowania i konsultacji pracowników

W prawie wspólnotowym został wprowadzony obowiązek dialogu między pracodawcą a pracownikiem. Jego zadaniem jest wzrost wzajemnego zaufania i przyczynienie się do podniesienia poziomu efektywności pracowników.

Pełnomocnik w postępowaniu administracyjnym

Prawem strony jest działanie za pośrednictwem pełnomocnika. Jednakże istnienia pełnomocnictwa nie można domniemywać. To na stronie lub pełnomocniku ciąży obowiązek dołączenia do postępowania administracyjnego w konkretnej sprawie dokumentu pełnomocnictwa.

Jakie przepisy regulują prawo do grobu?

Zbliżające się święto Wszystkich Świętych często wiąże się z odwiedzinami grobów bliskich. Nie zapominając o ich uprzątnięciu i udekorowaniu, powinniśmy również przyjrzeć się ich stanowi prawnemu. Należy pamiętać, że prawo do grobu nie jest wieczne.

Droższe prawo jazdy i dowód rejestracyjny

Zgodnie z nowym projektem Ministerstwa Infrastruktury podwyżce ulegną opłaty związane z prawem jazdy i rejestracją. Ministerstwo wskazuje, że ceny mimo znacznego podwyższenia kosztów produkcji takich dokumentów nie zmieniły się od 2002 r.

Odliczenie zagranicznych składek zdrowotnych

Czy można odliczyć w Polsce od podatku dochodowego od osób fizycznych składki na ubezpieczenie zdrowotne odprowadzone w którymś z państw Unii Europejskiej?

Urzędnik w oczach interesanta

Przez trzy letnie miesiące mieszkańcy Lublina oceniali pracę urzędników magistratu. Ankietowe „badanie satysfakcji interesantów” wykazało, że opinia na temat pracy urzędników zmienia się wraz z dniem tygodnia i wiekiem petentów.

Podstawy, tryby i formy wznowienia postępowania administracyjnego

Instytucja wznowienia postępowania administracyjnego uregulowana przez Kodeks postępowania administracyjnego, stanowi nadzwyczajną drogę usuwania decyzji prawnie wadliwych z obrotu prawnego.  W praktyce jest ona bardzo często stosowana.

Prowspólnotowa wykładnia prawa krajowego

Obowiązek organów państw członkowskich dokonywania wykładni prawa krajowego w zgodzie z prawem wspólnotowym oznacza, że w sporach rozpatrywanych przed sądami krajowymi albo organami administracyjnymi jednostka może skutecznie kwestionować takie zastosowanie prawa krajowego, które prowadziłoby do sprzeczności z prawem wspólnotowym.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Wielkiej Brytanii?

Każdy kto posiada prawo jazdy i korzysta z samochodu musi znać znaki drogowe. Co w sytuacji kiedy nasza podróż nie odbywa się wyłącznie po terytorium Polski a również do innych krajów? Szczególnie gdzie ruch odbywa się po lewej stronie tak jak w Wielkiej Brytanii.

Skarga do sądu administracyjnego

W Polsce już od czasów Księstwa Warszawskiego obowiązuje sądowa kontrola administracji. Oznacza to, że działania administracji publicznej mogą być przedmiotem postępowania sądowego. Każdemu bowiem kto ma w tym interes służy prawo wniesienia skargi do sądu administracyjnego na ostateczną decyzję administracyjną.

Jakie przepisy drogowe obowiązują na terenie Unii Europejskiej?

Podróżując po krajach Unii Europejskiej warto poznać obowiązujące przepisy dotyczące poruszania się samochodem, ponieważ nie wszystkie zasady są takie same jak w Polsce.

Pociągiem po Europie

Od jesieni 2009 roku każdy podróżujący po Europie koleją, zarówno na trasach krajowych jak i międzynarodowych, będzie miał zagwarantowane te same prawa takie jak: możliwość otrzymania refundacji kosztów opóźnienia, łatwiejszy dostęp dla osób niepełnosprawnych oraz prawo do przewozu rowerów.

Uczysz się za granicą - postaraj się o EKUZ

Wystarczy złożyć wniosek do najbliższego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, aby otrzymać bezpłatnie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dzięki niej będziesz mógł bezpłatnie leczyć się za granicą.

Kiedy może nastąpić wyłączenie organu administracji?

Niewiele osób wie, że niektóre sprawy, które powinny być rozpatrywane np. przez Urząd Skarbowy, rozpatruje Izba Skarbowa, pomimo, iż to Urząd Skarbowy jest właściwy. Dlaczego tak się dzieje?

Osoba nieobecna jako strona w postępowaniu

Organy administracji publicznej po wszczęciu postępowania niejednokrotnie borykają się z problemem nieobecności strony. Oto jakie regulacje prawne sprzyjają skutecznemu prowadzeniu postępowania pomimo tego, iż stroną jest osoba której miejsce pobytu jest nieznane. 

Kiedy następuje spór pozytywny o właściwość organu?

Jak wiadomo, nie ma jednego organu administracji do załatwiania wszystkich spraw. Sprawy wchodzące w zakres terytorialny gminy rozpatrywane są przez starostę, sprawy dotyczące województwa – przez marszałka województwa itd. Nie zawsze jednak jest to takie oczywiste.

Jakie leczenie pokrywa Europejska Karta Ubezpieczania Zdrowotnego - EKUZ?

Przebywasz za granicą i potrzebujesz pomocy lekarza? Jeśli posiadasz Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, możesz leczyć się w dowolnym kraju Unii Europejskiej oraz w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii. Przed wyjazdem warto jednak sprawdzić, na jakich zasadach i jakie leczenie pokrywane jest z EKUZ.

Jakie są zasady określania terminów w urzędzie?

Każdy, kto załatwia jakąś sprawę w urzędzie powinien znać zasady określania terminów, według których należy liczyć dni na odesłanie odpowiedzi czy odwołanie.

Kiedy obligatoryjnie zawiesza się postępowanie administracyjne

Zdarzają się sytuacje, kiedy rozpoczęte postępowanie administracyjne musi być zawieszone z przyczyn niezależnych od organu administracji. Warto wiedzieć w jakich sytuacjach nasza sprawa „stanie w miejscu”.

Przywóz przedmiotów osobistego użytku

Podróżny przybywający na obszar celny Wspólnoty Europejskiej na pobyt czasowy w celach turystycznych, sportowych, handlowych, wzięcia udziału w spotkaniach zawodowych, w celach zdrowotnych, w związku ze studiami itp., może przywieźć ze sobą przedmioty osobistego użytku bez ponoszenia opłat celnych. Musi je jednak zgłosić przy wjeździe do danego kraju.

Kiedy może nastąpić wyłączenie pracownika organu administracji?

Udając się do urzędu mamy nadzieję, że nasza sprawa zostanie rozpatrzona przede wszystkim obiektywnie. Zdarzają się jednak sytuacje, że wolelibyśmy, aby naszą sprawę rozpatrywał ktoś inny.

W jaki sposób organ gminy może dokonać wezwania?

Organy administracji prowadzące naszą sprawę mogą potrzebować dodatkowych wyjaśnień, aby jak najlepiej załatwić naszą sprawę. W tym celu służą właśnie wezwania.

Wszczęcie postępowania o przyznanie emerytury

Postępowanie w sprawach emerytur przysługujących z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wszczynane jest na wniosek osoby zainteresowanej bądź też z urzędu.

Kiedy następuje spór negatywny o właściwość organu?

Jak wiadomo, nie ma jednego organu administracji do załatwiania wszystkich spraw. Sprawy wchodzące w zakres terytorialny gminy rozpatrywane są przez starostę, sprawy dotyczące województwa – przez marszałka województwa itd. Nie zawsze jednak jest to takie oczywiste.

Czym jest postanowienie?

Drugim, zaraz po decyzji, aktem wydawanym przez organ administracji jest postanowienie. Podstawowa różnica między postanowieniem a decyzją jest taka, że postanowienie nie rozstrzyga co do istoty sprawy, a jedynie co do wypadkowych kwestii wynikłych w trakcie trwania postępowania.

Czym jest decyzja administracyjna?

Wszelkie akty wydawane przez organy administracji, czyli wszystkie rozstrzygnięcia urzędów we wszystkich naszych sprawach mają postać bądź decyzji, bądź postanowienia. Warto wiedzieć, co wchodzi w skład takiej decyzji.

Przed podróżą samochodem do Włoch

Przed podróżą samochodem do Włoch

Referendum akcesyjne

Referendum jest formą demokracji bezpośredniej. Jego istotą jest podjęcie decyzji o szczególnym znaczeniu dla kraju. Przed taką decyzją stanęli Polacy w 2003 roku, kiedy 17 kwietnia Sejm zarządził referendum w sprawie wejścia Polski do Unii Europejskiej.

W którym państwie podlega ubezpieczeniom osoba zatrudniona w Polsce na zlecenie, która równocześnie prowadzi działalność na Słowacji

Pracuję na zlecenie w firmie informatycznej w Polsce. Dodatkowo chcę rozpocząć działalność na własny rachunek, ale w Bratysławie. Chcę, aby składki opłacała za mnie firma informatyczna, w której pracuję. Czy będzie to możliwe po rozpoczęciu działalności na Słowacji?

Czy w każdym stadium postępowania administracyjnego strona może przeglądać akta?

Dla osób załatwiających sprawę w urzędzie bardzo ważne jest przewidziane przez Kodeks postępowania administracyjnego uprawnienie, zgodnie z którym strona może zapoznawać się z aktami postępowania.

Rada Notariatów Unii Europejskiej- CNUE

Notariaty państw członkowskich Unii Europejskiej, w których istnieje instytucja notariatu łacińskiego są zrzeszone w Radzie Notariatów Unii Europejskiej.

Rozpoczęcie działalności gospodarczej z dotacji UE

Rozpoczęcie działalności gospodarczej, zwłaszcza po ostatnich zmianach przepisów jest łatwiejsze. Warto wcześniej zapoznać się z procedurami, aby szybko załatwić wszelkie formalności i otrzymać dotację.

Podróżowanie w obrębie strefy Schengen

Od 21 grudnia 2007 roku możemy o wiele prościej poruszać się po niemal wszystkich krajach starej i nowej Unii Europejskiej w obrębie tzw. strefy Schengen. Na czym polegają ułatwienia i jakie są ograniczenia?

EKUZ karta

Turysto, zanim wyjedziesz z kraju, postaraj się o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Nic Cię ona nie kosztuje i jest wydawana od ręki w Twoim oddziale NFZ, a może być dodatkowym zabezpieczeniem w razie nagłej choroby lub urazu.

Będziesz wiedział z jakiej mąki jesz chleb

Pewnego dnia w nieodległej przyszłości Europejczycy, kupując bochenek chleba, będą mogli sprawdzić, skąd pochodzi użyta do jego wypieczenia mąka.

Słowacja

Francja

REKLAMA