REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Unia Europejska

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Praca przymusowa - nowy protokół MOP do wdrożenia

Komisja wzywa kraje UE do wdrożenia nowego protokołu MOP o pracy przymusowej. Ratyfikacja protokołu MOP oznacza m.in. zgodę na zapobieganie stosowania pracy przymusowej, w szczególności w kontekście handlu ludźmi.

Swoboda przepływu kapitału

Swoboda przepływu kapitału jest jedną z podstawowych swobód rynkowych Unii Europejskiej. Jest swobodą najmłodszą, ale jednocześnie mającą najszerszy zasięg terytorialny – obejmuje nie tylko przepływ kapitału między państwami członkowskimi, lecz także na linii państwa członkowskie-państwa trzecie.

Dofinansowanie z UE na działalność innowacyjną

Opatentowanie i uruchomienie innowacyjnego produktu może okazać się niespełnionym marzeniem, jeśli nie posiada się źródła finansowania. W odpowiedzi na potrzeby początkujących przedsiębiorców-wynalazców stworzono Fundusz Pożyczkowy Wspierania Innowacji. Cały czas przyjmowane są wnioski pożyczkowe od zarejestrowanych firm istniejących nie dłużej niż dwa lata, które potrzebują wsparcia na start.

Czy akt prawa unijnego można zaskarżyć?

Traktat o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej przewidział możliwość zaskarżenia aktów legislacyjnych i regulacyjnych nie tylko dla instytucji unijnych i państw członkowskich, lecz także dla osób fizycznych i prawnych. Należy jednak spełnić szereg wymagań, by z takiej opcji skorzystać.

REKLAMA

Gwarancje na towary w Unii Europejskiej

W Unii Europejskiej konsument ma prawo do dwuletniej gwarancji na towar, zakupiony od przedsiębiorcy. W niektórych państwach członkowskich można udzielić gwarancji na dłuższy okres.

Prawo właściwie dla zobowiązań umownych

W przypadku umów zawieranych między kontrahentami z tego samego kraju sprawa jest prosta – zastosowanie ma tutaj prawo polskie oraz w określonym zakresie unijne. Jednak sytuacja komplikuje się, gdy strony zobowiązania mieszkają na terenie dwóch różnych państw.

Wykonywanie pracy w dwóch lub w kilku państwach członkowskich Unii Europejskiej

Kiedy można uznać, że osoba normalnie wykonuje pracę w dwóch lub w kilku państwach członkowskich Unii Europejskiej? Do jakich procedur trzeba się zastosować? Jak wygląda sytuacja osoby pracującej na własny rachunek? Odpowiedzi związanych z wykonywanie pracy w dwóch lub w kilku państwach członkowskich znajdziesz w poniższym artykule.

Delegowanie pracowników w ustawodawstwie Unii Europejskiej

Na czym polega delegowanie? Na jaki okres można wydelegować pracownika i jakiemu ustawodawstwu w tym czasie podlega? Poniższy artykuł wyjaśni proces delegacji w ustawodawstwie unijnym.

REKLAMA

Niższe ceny za transfer danych w roamingu

Unia Europejska obniżyła opłaty za transfer danych w roamingu o ponad połowę. Już w te wakacje użytkownicy korzystają z niższych cen. Do 2016 r. UE planuje wyeliminować całkowicie opłaty.

Jakich produktów nie można wwieźć do UE?

Osoby spędzające urlop poza obszarem Unii Europejskiej muszą pamiętać, że przepisy zakazują wwozu na teren wspólnoty produktów spożywczych pochodzenia zwierzęcego (produkty mięsne i mleczarskie). Których konkretnie?

Zmiany w pomocy de minimis

Od 1lipca 2014 r. weszły w życie zmiany dotyczące udzielania przedsiębiorstwom gwarancji de minimis. Wprowadzone zostały rozporządzeniem Komisji Europejskiej 1407/2013/UE z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis.

Nowe przepisy o pomocy regionalnej

Weszły w życie nowe przepisy o pomocy regionalnej, które regulują zasady udzielania takiego wsparcia w latach 2014–2020. Zaostrzają one dotychczasowe regulacje, zwłaszcza w stosunku do dużych przedsiębiorstw.

Walka z bezrobociem wśród ludzi młodych

Walka z bezrobociem wśród ludzi młodych to jedno z głównych zadań stojących przed UE wskazane w rezolucji przyjętej 17 lipca 2014 roku. Jako lepsze metody walki z bezrobociem wśród ludzi młodych zaproponowano wspólne minimalne standardy zatrudniania stażystów oraz przyzwoite płace. W UE ponad 5 mln młodych ludzi pozostaje bez pracy.

Nowa dyrektywa UE w sprawie opodatkowania spółek dominujących i zależnych

Rada ECOFIN przyjęła 8 lipca 2014 r. w Brukseli dyrektywę wprowadzającą zmiany w zakresie opodatkowania spółek dominujących i zależnych różnych państw członkowskich. Zmiany mają zapobiegać podwójnemu nieopodatkowaniu dywidend wypłacanych w ramach grup tych spółek, wynikających z hybrydowych instrumentów finansowych. Przyjęcie nowych rozwiązań to ważny krok w walce z agresywnym planowaniem podatkowym i znaczący wkład Unii Europejskiej w międzynarodowe działania w zakresie zwalczania unikania opodatkowania.

Jak skuteczne przygotować się do końcowej kontroli projektów unijnych?

Wszyscy beneficjenci projektów realizowanych ze wsparciem funduszy UE w toku realizacji inwestycji, jak i w okresie jej trwałości, muszą być przygotowani na kontrole: końcowe, warunkujące wypłatę ostatniej transzy dotacji i finalnego zatwierdzenia przedsięwzięcia, a także inne kontrole planowe i doraźne. W praktyce każdy beneficjent może spodziewać się przynajmniej 1 kontroli w toku realizacji dofinansowanego przedsięwzięcia.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego 2014

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego zostanie wybrany w trakcie pierwszej sesji plenarnej nowo wybranego PE. Wraz z przewodniczącym wybranych zostanie 14 wiceprzewodniczących oraz pięciu kwestorów. Na jakich zasadach dokonywane są te wybory?

Nowe przepisy podatkowe dotyczące korporacji

Unia Europejska chce wprowadzić zmiany w dyrektywie dotyczącej opodatkowania międzynarodowych korporacji (tzw. Parent-Subsidiary Directive). Państwa członkowskie osiągnęły polityczne porozumienie w sprawie nowelizacji przepisów. UE zamierza w ten sposób ukrócić oszustwa podatkowe na terenie Wspólnoty.

Nowy europejski paszport umiejętności

Dzięki nowemu europejskiemu paszportowi umiejętności nabór pracowników w sektorze turystyki przyjazdowej będzie ułatwiony. Narzędzie to usprawni kontakty między osobami poszukującymi pracy a pracodawcami w Europie.

Co warto wiedzieć o eIDAS?

Parlamentu Europejski i Rada pracują nad rozporządzeniem w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym. Parlament Europejski dnia 3 kwietnia br. przyjął w pierwszym czytaniu projekt tego rozporządzenia, w skrócie zwanego właśnie eIDAS. Co warto o nim wiedzieć?

Unia Europejska chce wprowadzić zmiany w dostawach energii

Unia Europejska chce wprowadzić nowe metody w zapewnieniu bezpieczeństwa dostaw energii. Zwiększenie bezpieczeństwa w tym sektorze związane jest z ostatnimi wydarzeniami na świecie.

Bezrobocie w UE

Zgodnie z danymi Eurostatu bezrobocie w UE, a także w Polsce spadło w kwietniu 2014 roku. Bezrobocie w UE spadło do 10, 4 proc. W Polsce poziom bezrobocia spadł z 10,6 do 9,7 proc.

Fundusze Europejskie 2015 r.

23 maja 2014 r. Komisja Europejska zatwierdziła umowę partnerstwa, na mocy której Polska będzie mogła zainwestować 82,5 mld euro z unijnej polityki spójności. Z nowego budżetu będzie można jednak skorzystać dopiero od 2015 r. Na jakie działania będą przeznaczone fundusze?

Raportowanie informacji niefinansowych - zmiany w rachunkowości 2015

Zmiany dyrektywy 2013/34/UE, przyjęte przez Parlament Europejski, wprowadzają obowiązek raportowania informacji niefinansowych przez duże jednostki zainteresowania publicznego, zatrudniające powyżej 500 pracowników. Polska ma czas na implementację nowych przepisów w ustawie o rachunkowości do 20 lipca 2015 r.

Wynagrodzenia humanistów

Jakie kształtują się wynagrodzenia brutto osób, które ukończyły studia wyższe magisterskie o profilu humanistycznym?

Wynagrodzenia urzędników w UE

Nawet kilkanaście tysięcy euro miesięcznie może zarabiać urzędnik zatrudniony w Komisji Europejskiej. Początek urzędniczej kariery w UE to 2 654 EUR, ale na najwyższym szczeblu pracownik KE zarabia ponad 18 370 EUR.

10-lecie zharmonizowanego VAT - Konferencja na UW

6 czerwca 2014 r. na Uniwersytecie Warszawskim odbędzie się ogólnopolska konferencja naukowa sumująca dorobek ustawodawstwa, judykatury oraz praktyki interpretacyjnej w zakresie zharmonizowanego podatku od towarów i usług oraz akcyzy w Polsce. 1 maja 2014 r. minęła bowiem 10 rocznica wejścia w życie ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, która implementuje przepisy unijnej dyrektywy w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej.

Fundusze europejskie 2014-2020

Fundusze europejskie 2014-2020, jakie przypadną w udziale Polsce, zostały wskazane w Umowie Partnerstwa z Polską. Została ona przyjęta prze Komisję Europejską. Jest najważniejszym dokumentem określającym strategię wykorzystania nowej puli funduszy europejskich na lata 2014-2020.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2014 rozpoczęte

Wybory do Parlamentu Europejskiego rozpoczęły się 22 maja 2014 (czwartek) w Wielkiej Brytanii i Holandii. W ciągu czterech dni (czwartek – niedziela) ponad 400 mln Europejczyków weźmie udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. W Polsce zagłosujemy w ostatnim dniu, tj. 25 maja 2014 roku (w niedzielę).

Wybory do PE 2014 – cisza wyborcza

Zgodnie z informacją Państwowej Komisji Wyborczej cisza wyborcza przed wyborami do Parlamentu Europejskiego rozpoczyna się w dniu 24 maja od godz. 0.00 i trwa do zakończenia głosowania w eurowyborach w Polsce – do godz. 21.00 w dniu 25 maja 2014 (niedziela).

Nowa europejska inicjatywa obywatelska

21 maja weszły w życie przepisy ustawy o europejskiej inicjatywie obywatelskiej. Dają one możliwość obywatelom Unii zgłaszania petycji o podjęcie działań legislacyjnych. Ustawa umożliwia realizację w Polsce rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 211/2011 z 16 lutego 2011 r.

Ułatwienia dla niepełnosprawnych w eurowyborach

Ułatwienia dla osób niepełnosprawnych w nadchodzących wyborach do europarlamentu to m.in.: dowóz do lokalu wyborczego, informacje w alfabecie Braille’a, pomoc asystenta, czy głosowanie listowne.

Wybory do Parlamentu Europejskiego – data wyników

Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego, zarządzonych na dzień 25 maja 2014 roku poznamy jeszcze z datą wyborów. Zgodnie z Komunikatem Państwowej Komisji Wyborczej wyniki będzie można udostępniać od godziny 23.00 czasu polskiego w dniu wyborów do europarlamentu.

Zmiany w VAT 2015 - usługi telekomunikacyjne, radiowe i telewizyjne

Konfederacja Lewiatan wydała opinię dotyczącą zmian w projekcie ustawy implementującej dyrektywę o świadczeniu usług telekomunikacyjnych, radiowych i telewizyjnych. Zapowiadane zmiany mają wejść w życie w 2015 r. i uprości rozliczenie podatku VAT od tego rodzaju usług.

Wybory do europarlamentu 2014 – głosowanie niepełnosprawnych

Wybory do europarlamentu odbędą się już 25 maja 2014 roku. Dzięki szerokiemu pakietowi rozwiązań prawnych wprowadzonych w 2011 roku przez ustawę Kodeks wyborczy osoby niepełnosprawne, chore czy starsze, mają szereg możliwości by skorzystać ze swojego prawa wyborczego i wziąć udział w eurowyborach.

Podatek od transakcji finansowych - od 1 stycznia 2016 r.

Część krajów członkowskich Unii Europejskiej przyjęła wspólny plan działań dotyczący podatku od transakcji finansowych. Nowy podatek będzie wprowadzany począwszy od 1 stycznia 2016 r.

Wybory do PE 2014 – szczegóły organizacyjne

Najbliższe wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Polsce w niedzielę 25 maja 2014 roku. Lokale wyborcze będą czynne od 7:00 do 21:00. Polacy w wyborach do PE w 2014 wybiorą 51 eurodeputowanych z 13 okręgów.

UE zmienia przepisy o działalności biegłych rewidentów i firm audytorskich

Rada Unii Europejskiej przyjęła nowe przepisy dotyczące rewizji finansowej, wcześniej przyjęte w głosowaniu przez Parlament Europejski. Zmiany obejmują przepisy regulujące działalność biegłych rewidentów i firm audytorskich.

Raportowanie informacji niefinansowych - dyrektywa

W dniu 15 kwietnia 2014 r. Parlament Europejski przegłosował na sesji plenarnej tekst projektu legislacyjnego dotyczącego dyrektywy ws. raportowania informacji niefinansowych, odzwierciedlający wstępne porozumienie Parlamentu i Rady UE.

Ograniczenie zużycia jednorazowych toreb foliowych

Zgodnie z projektem przepisów, który został przyjęty 16 kwietnia 2014 roku (w środę), zużycie jednorazowych toreb foliowych ma zostać ograniczone do 2019 roku o 80%. Jako środki do celu mają posłużyć: podatki, opłaty, zakazy oraz ograniczenia sprzedaży.

Wódka nie może być zwolniona z akcyzy

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał 10 kwietnia 2014 r., że Węgry naruszyły prawo UE zwalniając całkowicie z akcyzy prywatną produkcję wódki w małych ilościach (do 50 litrów rocznie). W przypadku wódki wyprodukowanej przez gorzelnię z owoców dostarczonych przez producentów owoców, przeznaczonej do osobistego spożycia przez tych ostatnich, Węgry zobowiązane są stosować minimalną stawkę akcyzy przewidzianą w przepisach europejskich.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2014 - data

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbywają się raz na pięć lat. O ich dacie decyduje Rada UE oraz prezydenci każdego z państw członkowskich. Zgodnie z nimi data wyborów do PE przypada na dni 22-25 maja 2014 roku (czwartek – niedziela).

Jak skorzystać z Funduszy Europejskich?

Przedsiębiorcy, którzy chcą rozwinąć działalność firmy, mogą skorzystać ze środków finansowych zgromadzonych w Funduszach Europejskich, przeznaczonych na prace badawczo – rozwojowe oraz takie, które zwiększają innowacyjność. Aby firma mogła skorzystać z dofinansowania powinna skorzystać z innowacji.

Wzmożony nadzór nad środkami pozyskanymi z UE

Powstała kolejna regionalna grupa do walki z przestępstwami na szkodę interesów finansowych z funduszy Unii Europejskiej. To już szósty zespół w Polsce, który będzie odpowiedzialny za kontrolę wykorzystania unijnych środków.

Swoboda przedsiębiorczości a swoboda świadczenia usług w Unii Europejskiej

Swoboda przedsiębiorczości oraz swoboda świadczenia usług wliczane są do najważniejszych swobód gwarantowanych członkom Unii Europejskiej w ramach współpracy gospodarczej państw, o ich randze może stanowić fakt uregulowania w Traktacie o Funkcjonowaniu UE stanowiącym najważniejsze źródło prawa unijnego dla państw członkowskich.

Dyrektywa w sprawie opodatkowania oszczędności

Komisja Europejska zatwierdziła dyrektywę w sprawie opodatkowania oszczędności. Podstawowym celem dyrektywy jest skuteczna walka z oszustami podatkowymi. Nowe przepisy zobowiążą kraje UE do wymiany informacji po to, żeby odsetki od oszczędności w jednym kraju wypłacone rezydentom innego kraju były opodatkowane zgodnie z przepisami obowiązującymi w kraju rezydenta.

Środki unijne w latach 2014–2020

Jak wynika z przygotowanego przez ERSTE raportu, środki unijne w latach 2014–2020 mogą stać się podobnym impulsem do rozwoju Europy Środkowej i Wschodniej, jak plan Marshalla dla Europy w latach powojennych. Budżet całej polityki spójności, przeznaczony przede wszystkim dla najbiedniejszych obszarów w UE, przekroczy 350 mld euro.

Dzień Równości Wynagrodzeń

Dzień Równości Wynagrodzeń obchodzony był po raz czwarty 28 lutego 2014 roku. Dzień Równości Wynagrodzeń przypada po 59 pierwszych dniach roku, w których kobiety pracują za darmo. Dzień Równości wynagrodzeń pokazuje, że zróżnicowanie wynagrodzenia ze względu na płeć utrzymuje się na poziomie 16,4%.

Jak założyć spółkę europejską?

Kiedy planujemy prowadzić swój biznes nie tylko w Polsce ale również poza granicami kraju powinniśmy rozważyć możliwość założenia tzw. spółki europejskiej (łac. Societas Europaea - SE). Ta forma prawna wiąże się z potencjalnymi korzyściami takimi jak możliwość prowadzenia działalności na terenie Unii Europejskiej bez potrzeby otworzenia nowej fili. Spółka może zostać zawiązana w obrębie terytorium UE w formie europejskiej spółki akcyjnej na warunkach i w sposób określony przez Rozporządzenie Rady (WE) nr 2157/2001 z dnia 8 października 2001 r.

Czym jest gwarancja europejska?

Gwarancja europejska oznacza dokument gwarancyjny wystawiony najczęściej przez producenta, który jest ważny na terenie wszystkich Państw Członkowskich Unii Europejskiej. Termin gwarancji europejskiej jest terminem potocznym i występuję jedynie w praktyce.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2014 – czynne prawo wyborcze

Ostatnie wybory do Parlamentu Europejskiego odbyły się w 22-25 maja 2014 roku. Czynne prawo wyborcze przysługuje obywatelom państw członkowskich, którzy najpóźniej w dniu wyborów, ukończyli 18 rok życia. Wybory do Parlamentu Europejskiego mają charakter powszechny i bezpośredni.

REKLAMA