REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Umowy, Zdolność kredytowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak kształtował się Indeks Dostępności Kredytowej?

W styczniu obniżyła się średnia wartość pensji, co automatycznie spowodowało spadek Indeksu Dostępności Kredytowej Open Finance i TVN CNBC. Eksperci finansowi podkreślają jednak, że mimo to w ujęciu rocznym w pierwszym miesiącu 2011 roku nastąpił największy w historii wzrost barometru, który wyniósł 10,65 proc. Czy wpłynęło to na wysokość marży dla kredytów hipotecznych?

Droga konieczna

Droga konieczna jest służebnością. Polega na przeprowadzeniu drogi pomiędzy nieruchomością niemającą dostępu do drogi publicznej, a drogą publiczną, która przebiega przez nieruchomość sąsiednią.

Depozyt

Depozyt polega na zobowiązaniu przechowawcy do zachowania w stanie niepogorszonym rzeczy ruchomej oddanej mu na przechowanie. Depozyt powstaje na mocy umowy.

Hipoteka

Hipoteka ma na celu zabezpieczenie określonej wierzytelności, na mocy której wierzyciel ma prawo dochodzić zaspokojenia z obciążonej nią nieruchomości. Hipoteka nie jest samoistna, zawsze jest połączona z wierzytelnością. Hipoteka jest wyrażana wyłącznie w pieniądzu, gdyż może zabezpieczać jedynie wierzytelności pieniężne.

REKLAMA

Intercyza - co to jest i jakie kwestie może regulować?

Intercyza to umowa zawierana między małżonkami lub przyszłymi małżonkami, regulująca kwestie majątkowe i finansowe w przypadku rozpadu związku małżeńskiego. Intercyza może określać m.in. jakie mienie będzie osobistym własnością każdego z małżonków, jakie będą składki na utrzymanie wspólnego gospodarstwa domowego, jakie prawa będą przysługiwać małżonkom w przypadku rozwodu, separacji lub śmierci jednego z małżonków. W Polsce intercyza jest uregulowana przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Część składowa rzeczy

Definicja części składowej rzeczy zawarta jest w Kodeksie Cywilnym. Części składowe rzeczy stanowią jedną całość, oznacza to, że utraciły swój samodzielny byt.

Błąd – wada oświadczenia woli

Błąd to jedna z wad oświadczenia woli. Jest to szczególny stan faktyczny, który uzasadnia pozbawienie oświadczenia woli skuteczności prawnej. Wszystkie szczególne stany faktyczne muszą być wskazane przez ustawodawcę.

Agencyjna umowa

Przez umowę agencyjną przyjmujący zlecenie (agent) zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, do stałego pośredniczenia, za wynagrodzeniem, przy zawieraniu z klientami umów na rzecz dającego zlecenie przedsiębiorcy albo do zawierania ich w jego imieniu.

REKLAMA

Adhezyjne umowy

Umowy adhezyjne pojawiły się w związku z masową produkcją i wymianą towarów oraz usług, jest to przeciwieństwo umów indywidualnych.

Dlaczego w lutym grono pesymistów wśród doradców mieszkaniowych powiększyło się?

W lutym zdecydowanie ubyło optymistów na rynku nieruchomości. Dlaczego coraz więcej ekspertów spodziewa się spadku cen w ciągu 12 miesięcy? Pesymistów nie brakuje w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu, a w Krakowie i Trójmieście prognozy przewidują korekty cen. Największymi optymistami są katowiczanie.

Wygaśnięcie umowy o pracę

Umowa o pracę wygasa w przypadkach określonych w kodeksie pracy oraz w przepisach szczególnych.

Umowa o kredyt kontraktowy

Przez zawarcie umowy o kredyt kontraktowy osoba fizyczna zobowiązuje się do systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej przez czas oznaczony, a bank prowadzący kasę mieszkaniową – do przechowywania oszczędności i udzielenia po upływie tego okresu, długoterminowego kredytu na cele mieszkaniowe.

Ubezpieczenie osobowe

Ubezpieczenie osobowe może w szczególności dotyczyć: przy ubezpieczeniu na życie – śmierci osoby ubezpieczonej lub dożycia przez nią oznaczonego wieku; natomiast przy ubezpieczeniu następstw nieszczęśliwych wypadków – uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia lub śmierci wskutek nieszczęśliwego wypadku.

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem to jeden ze sposobów rozwiązania stosunku pracy. Każda ze stron może rozwiązać za wypowiedzeniem umowę o pracę zawartą na okres próbny oraz na czas nie określony. Rozwiązanie umowy o pracę następuje z upływem okresu wypowiedzenia.

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia to jeden ze sposobów zakończenia stosunku pracy.

Przechowanie

Przez umowę przechowania przechowawca zobowiązuje się zachować w stanie nie pogorszonym rzecz ruchomą oddaną mu na przechowanie.

Umowa kredytu

Na podstawie umowy kredytu bank zobowiązuje się oddać do dyspozycji kredytobiorcy na czas określony w umowie kwotę środków pieniężnych z przeznaczeniem na ustalony cel, a kredytobiorca zobowiązuje się do korzystania z niej na warunkach określonych w umowie, zwrotu kwoty wykorzystanego kredytu wraz z odsetkami w oznaczonych terminach spłaty oraz zapłaty prowizji od udzielonego kredytu.

Umowa leasingu

Na podstawie umowy leasingu finansujący zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddać tę rzecz korzystającemu do używania albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego. Wyróżniamy leasing bezpośredni, pośredni, operacyjny, finansowy (kapitałowy), zwrotny.

Umowa międzynarodowa

Mianem umowy międzynarodowej porozumienie między dwoma lub więcej podmiotami prawa międzynarodowego, regulowane przez prawo międzynarodowe, niezależnie od tego, czy jest ujęte w jednym czy w większej liczbie dokumentów, bez względu na jego nazwę oraz bez względu na to, czy jest zawierane w imieniu państwa, rządu czy ministra kierującego odpowiednim działem administracji.

Umowa kontraktacji

Przez umowę kontraktacji producent rolny (grupa producentów rolnych lub związek grup producentów rolnych) zobowiązuje się wytworzyć i dostarczyć kontraktującemu oznaczoną ilość produktów rolnych określonego rodzaju, a kontraktujący zobowiązuje się te produkty odebrać w terminie umówionym, zapłacić umówioną cenę, a także spełnić określone świadczenie dodatkowe, o ile umowa lub przepisy szczególne przewidują obowiązek spełnienia takiego świadczenia.

Umowa komisu

Na podstawie umowy komisu, zleceniobiorca (komisant) zobowiązuje się do kupna lub sprzedaży rzeczy ruchomych na rzecz zleceniodawcy (komitenta), ale w imieniu własnym, natomiast komitent zobowiązuje się do zapłaty wynagrodzenia (prowizji). Komisant działa w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa.

Umowa najmu

Umowa najmu. Na podstawie umowy najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz (oznaczony w pieniądzach lub świadczeniach innego rodzaju).

Umowa franchisingu

Na podstawie umowy franchisingu organizator sieci zobowiązuje się do udostępnienia podmiotowi korzystającemu z franchisingu (uczestnikowi sieci) korzystania przez czas określony lub nieokreślony z oznaczenia jego firmy, godła, emblematu, symboli, patentów, wynalazków, znaków towarowych, wzorów użytkowych, zdobniczych, know-how, koncepcji i techniki prowadzenia określonej działalności gospodarczej.

Umowa o dożywocie

Na podstawie umowy o dożywocie jedna ze stron w zamian za przeniesienie na jej rzecz własności nieruchomości zobowiązuje się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie.

Umowa agencyjna

Na podstawie umowy agencyjnej, przyjmujący zlecenie (agent) zobowiązuje się do stałego pośredniczenia przy zawieraniu z klientami umów na rzecz dającego zlecenie (zleceniodawcy) albo do zawierania ich w imieniu zleceniodawcy. Zleceniodawca zobowiązuje się do zapłaty umówionego wynagrodzenia (prowizji). Agent zobowiązany jest działać w zakresie działalności swojego przedsiębiorstwa.

Umowa o dzieło

Na podstawie umowy o dzieło, przyjmujący zamówienie (wykonawca) zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła (np. namalowanie obrazu, sporządzenie projektu technicznego, naprawienie przedmiotu, dokonanie przeróbki, przeprowadzenie remontu), a zamawiający zobowiązuje się do zapłaty wynagrodzenia. Jest to „umowa rezultatu”.

Umowa adhezyjna

Umowa adhezyjna (inaczej umowa przystąpienia) to rodzaj umowy, w której najważniejsze warunki określa jeden z kontrahentów, zazwyczaj ekonomicznie silniejszy, często występujący w pozycji „monopolistycznej”, drugi natomiast może je zaakceptować i przystąpić do umowy lub zrezygnować z jej zawarcia.

Umowa o prace projektowe

Na podstawie umowy o prace projektowe wykonawca zobowiązuje się do wykonania przewidzianych w umowie prac, a zamawiający (inwestor) zobowiązuje się do ich odebrania i zapłaty określonego wynagrodzenia.

Umowa o pracę

Umowa o pracę to sposób nawiązania stosunku pracy. Może być zawarta na czas nie określony, na czas określony, na czas wykonania określonej pracy, na zastępstwo (w razie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy. Każda z tych umów może być poprzedzona umową na okres próbny (nie dłuższy niż 3 miesiące).

Umowa o roboty budowlane

Przez umowę o roboty budowlane wykonawca zobowiązuje się do oddania przewidzianego w umowie obiektu, wykonanego zgodnie z projektem i z zasadami wiedzy technicznej, a inwestor zobowiązuje się do dokonania wymaganych przez właściwe przepisy czynności związanych z przygotowaniem robót, w szczególności do przekazania terenu budowy i dostarczenia projektu, oraz do odebrania obiektu i zapłaty umówionego wynagrodzenia.

Umowa o świadczenie usług telekomunikacyjnych

Świadczenie usług telekomunikacyjnych odbywa się na podstawie umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych.

Umowa pożyczki

Na podstawie umowy pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.

Umowa przedwstępna

Umowa przedwstępna to umowa przez którą jedna lub obie strony zobowiązują się do zawarcia w przyszłości określonej umowy (umowy przyrzeczonej).

Ubezpieczenia obowiązkowe

Ubezpieczenia obowiązkowe polegają na tym, że na wskazane podmioty (ubezpieczających), nałożono obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia z wybranym przez nie zakładem ubezpieczeń (zakład musi wykonywać działalność ubezpieczeniową w zakresie danego ubezpieczenia), a zakład nie może odmówić zawarcia umowy.

Umowa przewozu

Na podstawie umowy przewozu przewoźnik zobowiązuje się w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do przewiezienia za wynagrodzeniem osób lub rzeczy.

Umowa rachunku bankowego

Na podstawie umowy rachunku bankowego bank zobowiązuje się względem posiadacza rachunku, na czas oznaczony lub nieoznaczony, do przechowywania jego środków pieniężnych, a kiedy umowa tak stanowi, do przeprowadzania na jego zlecenie rozliczeń pieniężnych.

Umowa składu

Na podstawie umowy składu przedsiębiorca składowy zobowiązuje się do przechowania, za wynagrodzeniem, oznaczonych w umowie rzeczy ruchomych.

Towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych

Zakład ubezpieczeń, który ubezpiecza swoich członków na zasadzie wzajemności, jest towarzystwem ubezpieczeń wzajemnych. Jest to jedna z form prowadzenia działalności ubezpieczeniowej.

Timesharing

Timesharing polega na nabyciu przez konsumenta prawa do korzystania z budynku lub pomieszczenia mieszkalnego, w oznaczonym czasie (na okres co najmniej 3 lat), w każdym roku, oraz zobowiązaniu się do zapłaty przedsiębiorcy ryczałtowego wynagrodzenia.

Umowa spedycji

Na podstawie umowy spedycji spedytor (może występować w imieniu własnym albo w imieniu dającego zlecenie) zobowiązuje się za wynagrodzeniem w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do wysyłania lub odbioru przesyłki albo do dokonania innych usług związanych z jej przewozem.

Umowa ubezpieczenia

Przez umowę ubezpieczenia zakład ubezpieczeń (w ramach działalności swojego przedsiębiorstwa) zobowiązuje się spełnić określone świadczenie w przypadku zajścia przewidzianego w umowie wypadku, a ubezpieczający zobowiązuje się zapłacić składkę.

Umowa zamiany

Przez umowę zamiany każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy. Przykład może stanowić zamiana roweru na motocykl lub jednej monety na inną.

Umowa zlecenia

Przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie (zleceniobiorca) zobowiązuje się do dokonania czynności dla dającego zlecenie (zleceniodawcy). Jest to „umowa starannego działania”. Jeżeli przedmiot umowy stanowi dokonanie określonej czynności faktycznej, do umowy tej stosuje się przepisy o zleceniu (umowa o świadczenie usług).

Taryfy [w prawie energetycznym]

Przedsiębiorstwa energetyczne ustalają taryfy dla paliw gazowych lub energii, stosownie do zakresu wykonywanej przez te podmioty działalności gospodarczej określonej w ustawie Prawo energetyczne.

Tajemnica ubezpieczenia

Tajemnica ubezpieczenia dotyczy wszelkich informacji związanych z poszczególnymi umowami ubezpieczenia.

Ustanowienie odrębnej własności lokalu

Ustanowienie odrębnej własności lokalu regulują przepisy Ustawy o własności lokali. Przedmiotem ustanowienia odrębnej własności lokalu jest samodzielny lokal mieszkalny.

Świadczenie

Świadczenie to zachowanie się dłużnika zgodne z treścią zobowiązania, które czyni zadość ochronie interesów wierzyciela. Świadczenie może polegać na działaniu lub zaniechaniu.

Użyczenie

Przez umowę użyczenia, użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nie oznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy (ruchomych – oprócz rzeczy zużywalnych, i nieruchomości). Umowa zawierana jest na czas oznaczony lub nie oznaczony.

Szkoda majątkowa

Mianem szkody można określić wszelkie uszczerbki w dobrach lub interesach prawnie chronionych, których poszkodowany doznał wbrew własnej woli.

System sprzedaży lawinowej

Organizowanie systemu sprzedaży lawinowej polega na proponowaniu nabywania towarów lub usług poprzez składanie nabywcom tych towarów lub usług obietnicy uzyskania korzyści materialnych w zamian za nakłonienie innych osób do dokonania takich samych transakcji, które to osoby uzyskałyby podobne korzyści materialne wskutek nakłonienia kolejnych osób do udziału w systemie. Organizowanie systemu sprzedaży lawinowej stanowi czyn nieuczciwej konkurencji.

REKLAMA