REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Umowy, Sprzedaż konsumencka

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wyzysk

Wyzysk to sytuacja polegająca na wykorzystaniu trudnego położenia innej osoby i zawarciu z nią umowy z zastrzeżeniem dla siebie bądź osoby trzeciej świadczenia nieproporcjonalnego do świadczenia wzajemnego.

Przedstawicielstwo

Przedstawicielstwo to instytucja prawa cywilnego polegająca na tym, że czynność prawna dokonywana zostaje przez osobę zwaną przedstawicielem, w imieniu osoby zwanej reprezentowanym, oraz że pociąga za sobą skutki bezpośrednio dla reprezentowanego.

Wzorce umów

Przez wzorzec umowny należy rozumieć wszelkie jednostronnie ustalone z góry przed zawarciem umowy, gotowe klauzule umów np. ogólne warunki umów, wzór umowy, regulamin.

Wzór użytkowy

Wzorem użytkowym jest nowe i użyteczne rozwiązanie o charakterze technicznym, dotyczące kształtu, budowy lub zestawienia przedmiotu o trwałej postaci. Wzór użytkowy uważa się za rozwiązanie użyteczne, jeżeli pozwala ono na osiągnięcie celu mającego praktyczne znaczenie przy wytwarzaniu lub korzystaniu z wyrobów.

REKLAMA

Zadatek

Przez zadatek należy rozumieć dodatkowe zastrzeżenie umowne, które zabezpiecza interes obu stron umowy. Strona, która nie wykona swojego zobowiązania traci zadatek, jeśli sama go dała, albo obowiązana jest go zwrócić w dwukrotnej wysokości.

Zakaz konkurencji [w prawie pracy]

W zakresie określonym w odrębnej umowie, pracownik nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy ani też świadczyć pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność. Pracodawca, który poniósł szkodę wskutek naruszenia przez pracownika zakazu konkurencji przewidzianego w umowie, może dochodzić od pracownika wyrównania tej szkody na zasadach określonych w przepisach Kodeksu pracy.

Podpis elektroniczny

Przez podpis elektroniczny należy rozumieć dane w postaci elektronicznej, które wraz z innymi danymi, do których zostały dołączone lub z którymi są logicznie powiązane, służą do identyfikacji osoby składającej podpis elektroniczny.

Pełnomocnictwo

Przez pełnomocnictwo należy rozumieć czynność prawną, której treścią jest oświadczenie woli mocodawcy upoważniające osobę lub osoby do dokonywania w jego imieniu czynności prawnych określonych w pełnomocnictwie.

REKLAMA

Oświadczenie woli

Przez oświadczenie woli należy rozumieć przejaw woli ludzkiej zmierzający do wywołania skutku prawnego w postaci powstania, zmiany, ustania stosunku prawnego. Wola osoby dokonującej czynności prawnej może być wyrażona przez każde zachowanie się tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny, w tym również przez ujawnienie tej woli w postaci elektronicznej.

Zastaw

Zastaw to tzw. ograniczone prawo rzeczowe, które służy zabezpieczeniu oznaczonej wierzytelności. W sytuacji braku możliwości zaspokojenia wierzyciela przez dłużnika, wierzyciel ma prawo do sprzedaży rzeczy objętej zastawem w trybie egzekucji sądowej i zaspokojenia się z uzyskanej sumy. Co więcej, wierzyciel ma pierwszeństwo do zaspokojenia się z rzeczy zabezpieczonej zastawem przed innymi wierzycielami (pod warunkiem, że nie mają oni także ustanowionego wcześniej zastawu na tej samej rzeczy).

Odsetki

Mianem odsetek określa się formę rekompensaty („odszkodowania”) za zwłokę w spełnieniu świadczenia pieniężnego.

Zdolność do czynności prawnych

Zdolność do czynności prawnych do zdolność do nabywania praw i zaciągania zobowiązań. Osoba mająca zdolność prawną może dokonywać we własnym imieniu czynności prawnych mających na celu powstanie, zmianę lub ustanie stosunku prawnego.

Zdolność kredytowa

Przez zdolność kredytową należy rozumieć zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w terminach określonych w umowie. Kredytobiorca jest obowiązany przedłożyć na żądanie banku dokumenty i informacje niezbędne do dokonania oceny tej zdolności.

Zdolność prawna

Zdolność prawna to zdolność do bycia podmiotem praw i obowiązków. Jest to atrybut osób fizycznych, osób prawnych (w tym Skarbu Państwa) oraz jednostek organizacyjnych, którym przepisy szczególne przyznają taką zdolność.

Gwarancja jakości

W wypadku gdy kupujący otrzymał od sprzedawcy dokument gwarancyjny co do jakości rzeczy sprzedanej, poczytuje się w razie wątpliwości, że wystawca dokumentu (gwarant) jest obowiązany do usunięcia wady fizycznej rzeczy lub do dostarczenia rzeczy wolnej od wad, jeżeli wady te ujawnią się w ciągu terminu określonego w gwarancji.

Znak towarowy

Znak towarowy to każde oznaczenie, które można przedstawić w sposób graficzny, jeżeli oznaczenie takie nadaje się do odróżnienia towarów jednego przedsiębiorstwa od towarów innego przedsiębiorstwa. Może być nim w szczególności wyraz, rysunek, ornament, kompozycja kolorystyczna, forma przestrzenna, w tym forma towaru lub opakowania, a także melodia lub inny sygnał dźwiękowy. Są to także znaki usługowe.

Forma czynności prawnej

Przez formę czynności prawnej należy rozumieć sposób wyrażenie czynności na zewnątrz.

Czynność prawna

Przez czynność prawną należy rozumieć świadome i zgodne z przepisami prawa zachowanie, które zmierza do wywołania skutków prawnych mocą odpowiednich oświadczeń woli składających się na treść czynności prawnej.

Źródła prawa cywilnego

Źródła prawa cywilnego to normy prawne regulujące stosunki cywilnoprawne.

Czynności ubezpieczeniowe

Przez czynności ubezpieczeniowe należy rozumieć działalność ubezpieczyciela związaną z oferowaniem i udzielaniem ochrony na wypadek ryzyka wystąpienia skutków zdarzeń losowych.

Jakie elementy powinny być zawarte w świadectwie licencji zawodowej pośrednika


Wiedza o tym, jakie elementy powinny zostać zawarte w świadectwie licencji zawodowej pośrednika jest istotna, gdyż na tej podstawie można zweryfikować jego prawdziwość oraz stwierdzić, czy faktycznie mamy do czynienia z pośrednikiem posiadającym uprawnienia do wykonywania czynności w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami.

Kiedy TBS może wypowiedzieć najem?

Towarzystwa Budownictwa Społecznego wynajmują po preferencyjnych cenach lokale mieszkalne. Aby uzyskać niższy czynsz (a niejednokrotnie mieszkanie w ogóle) – należy się wykazać odpowiednim poziomem dochodu na osobę w gospodarstwie domowym. – oszustwo w tym zakresie może skończyć się wypowiedzeniem najmu ze skutkiem natychmiastowym

Jak zawrzeć dobrą umowę z agencją nieruchomości?

Sprzedając lub kupując nieruchomość często korzystamy z pośredników. Warto poświęcić trochę czasu by sprawdzić, czy pośrednik w tak ważnej kwestii miał odpowiednie kwalifikacje i licencję zawodową. Tym bardziej, że prowizje pośredników są spore - wahają się od 1,5% do 5% wartości transakcji. Trzeba też zadbać o właściwe zapisanie naszych praw i obowiązków pośrednika w umowie.

Po co jest umowa rezerwacyjna?

Deweloper zaproponował mi zawarcie umowy rezerwacyjnej w formie pisemnej. Wraz z nią musiałabym zapłacić aż połowę ceny mieszkania. Czy taka umowa daje mi jakąś gwarancję?

Czy konsument ma wpływ na treść umowy?

W umowach masowych sprzedawcy w odniesieniu do konsumenta często posługują się gotowymi wzorcami umownymi. Nie oznacza to jednak, że konsument nie ma nigdy wpływu na ich treść. Wszystko zależy od negocjacji ze sprzedawcą.

Vademecum konsumenta: kiedy sprzedawca nie ma racji?

„Reklamacji nie przyjmujemy”, „Szatnia nie ponosi odpowiedzialności za pozostawione rzeczy”, „Reklamacja tylko z paragonem” – taki świat dla konsumentów budują niekiedy sprzedawcy. Bardzo często nie ma to jednak nic wspólnego z przepisami prawa. Sprawdź mity, jakie najczęściej wmawiają konsumentom sprzedawcy.

Praktyczne aspekty umów o dzieło

Zawieranie umów o dzieło ułatwia pracodawcy zrealizowanie zadań na niego nałożonych. Sprawdź, jak prawnie uregulowane są tego rodzaju umowy. Poznaj prawa i obowiązki obu stron.

Jakie są obowiązki sprzedawcy?

W polskim prawie konsument został uprzywilejowany w stosunku do sprzedawcy. Właściciele sklepów powinni pamiętać o dopełnieniu obowiązków, które ciąża na nich w związku ze sprzedażą konsumencką.

Czy zły rozmiar ubrania uprawnia do reklamacji?

Kupiłam córce kurtkę zimową na prezent. Niestety okazało się, że jest za mała. Udałyśmy się do sklepu w celu wymiany na odpowiedni rozmiar. Sprzedawca odmówił zamiany, chociaż kurtka jest nienoszona, a on posiada towar we właściwym rozmiarze. Wydaje mi się, że jest to bezprawne i złośliwe postępowanie sprzedawcy. Czy mogę się skutecznie domagać zamiany?

Co zrobić z nietrafionymi prezentami?

Zły rozmiar, czy źle dobrany kolor nie są przyczynami, które uprawniają konsumentów do reklamacji. Zwrot towar w określonym terminie od daty zakupu jest możliwy tylko wtedy, gdy takie uprawnienia przewiduje sam sprzedawca. Przeczytaj co możesz zrobić z nietrafionym prezentem.

Kupno rzeczy na prezentacji w domu – jakie uprawnienia?

Kupując rzecz od akwizytora, który zawitał do naszego domu zawieramy tzw. umowę poza lokalem przedsiębiorstwa. To oznacza, że jako kupujący możemy skorzystać ze specjalnych uprawnień. Jakich?

Poradnik na święta: zakupy na kredyt

Święta to czas kiedy jesteśmy bardziej skorzy do zakupów na kredyt. Aby jednak uniknąć problemów warto najpierw dowiedzieć się kilku rzeczy o tzw. kredytach konsumenckich.

Niedozwolone klauzule w umowach ze sklepami internetowymi

Przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż elektroniczną mają obowiązek posługiwania się regulaminami przy zawieraniu umów. Te muszą być zgodne z wymogami kodeksu cywilnego i z ustawą o warunkach sprzedaży konsumenckiej.

Na co zwrócić uwagę przy kredycie konsumenckim?

Święta to czas, w którym częściej niż zazwyczaj decydujemy się kupować na kredyt. Zanim jednak zwiążemy się taką umową z kredytodawcą, warto najpierw dowiedzieć się na co zwrócić uwagę.

Czy można odstąpić od umowy z akwizytorem?

Moja babcia została zaproszona na prezentację kołder w siedzibie lokalnej szkoły. Zachęcona przez akwizytora, kupiła kołdrę, która moim zdaniem kosztowała zbyt dużo. Kiedy następnego dnia, za moją namową, babcia próbowała zwrócić towar, akwizytor odmówił przyjęcia zwrotu, powołując się na zastrzeżenie w umowie. Czy jest to zgodne z prawem?

Nabycie akcji za pośrednictwem domu maklerskiego wolne od PCC

Nabycie akcji za pośrednictwem domu maklerskiego korzysta ze zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej „PCC”) – tak stwierdził w interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego z dnia 25 czerwca 2010 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach.

Reklamacja bez paragonu

Kilka miesięcy temu kupiłem buty, które teraz się popsuły. Niestety sprzedawca reklamacji nie chce przyjąć dopóki nie przedstawię paragonu, który mi się zagubił. Co zrobić?

Dlaczego warto zatrzymać paragon?

Robiąc zakupy powinniśmy upomnieć się o paragon. Może on stać się pomocny przy reklamacji. Z drugiej strony brak paragonu nie może być powodem odrzucenia reklamacji.

Poradnik na zimę: reklamacja butów

Za nami pierwszy atak zimy. Większość z nas czekała chwila prawdy: czy nasze buty wytrzymają zimowe warunki? Tym, którzy srodze się zawiedli polecamy zapoznać się z garścią praktycznych porad dotyczących reklamacji.

Weksel in blanco. Jak wypełnić?

Uprawnienie do wypełnienia weksla in blanco posiada osoba, które weksel ów został wręczony. Nie oznacza to jednak, że może ona wypełnić go dowolnie, a zgodnie z treścią deklaracji wekslowej.

Rękojmia a gwarancja - uprawnienia konsumenta przy umowie sprzedaży

Umowa sprzedaży to jedna z częściej zawieranych umów w życiu codziennym konsumenta. Niestety równie często przychodzi nam korzystać z uprawnień, przysługujących w przypadku wad sprzedanej rzeczy. Jakie mamy wtedy prawa?

Poradnik na święta. Reklamacja krok po kroku.

Reklamacja to ostatnia rzecz o jakiej myślimy przy zakupie produktu. Wszak nie ma potrzeby, by reklamować nowy, ładnie opakowany i sprawny towar. Problem pojawia się wtedy, gdy okazuje się to nieprawdą. Tylko jak sporządzić reklamację?

Konsumencie! Po co ci ta gwarancja?

Kupno prezentu świątecznego to często niełatwe zajęcie. Zbyt duży wybór sprawia, że czasami decydują detale, jak np. gwarancja producenta. Ale czy słusznie?

Zwrot towaru, czyli o czym wiedzieć zanim kupisz prezent?

Okres przygotowań do Świąt to także czas, kiedy gorączkowo poszukujemy prezentów dla bliskich. Nie zawsze jednak nasz wybór może przypaść do gustu obdarowanemu. Wtedy pojawia się podstawowe pytanie. Jak zwrócić towar?

Jakich dokumentów potrzebuję przy zakupach na raty?

Zamierzasz kupić jakiś produkt na raty, ale nie za bardzo wiesz, jakie dokumenty powinieneś przygotować? Nie musisz się już zamartwiać, postaramy się udzielić ci wszystkich najważniejszych informacji.

Czy z małymi dochodami mam szansę na zakupy na raty?

Marzysz o nowym komputerze albo lodówce, ale nie stać cię na nią, a twoje dochody nie upoważniają cię do zakupienia tego produktu na raty? Nie martw się, na rynku pożyczek szykuje się rewolucja.

Jakie prawa ma konsument, gdy kupuje towar w sklepie internetowym?

Konsument, który nabywa towar w sklepie internetowym objęty jest szczególnymi regulacjami ochronnymi, które są rezultatem implementacji do polskiego systemu prawnego dyrektywy unijnej.

Kto najbardziej zawodzi oczekiwania konsumentów?

Wysoko oceniamy rynek książki i czasopism. W transporcie najwyższe notowania mają linie lotnicze. Z drugiej strony najgorzej oceniamy emerytury, nieruchomości, czy usługi internetowe. Sprawdź, które segmenty rynku nie spełniają oczekiwań konsumentów.

Kto i kiedy jest konsumentem?

Głównym celem przepisów regulujących obrót konsumencki jest ochrona i zabezpieczenie interesów konsumenta. Nie zawsze jednak będziemy konsumentem.

Zwrot towaru. Czy można oddać zbyt ciasny garnitur?

Niedawno w jednym ze sklepów kupiłem garnitur. Niestety podczas mierzenia w domu okazało się, że jest zbyt ciasny. Sprzedawca nie chce jednak przyjąć zwrotu. Czy mogę zażądać zwrotu pieniędzy?

REKLAMA