REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Umowy, Praca

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zezwolenie na pracę sezonową – 2018 r.

1 stycznia 2018 r. wejdą w życie przepisy wprowadzające nowe zasady zatrudniania cudzoziemców. Główną nowością jest tutaj wprowadzenie nowego zezwolenia na pracę sezonową. Ma ono być wydawane przez starostę na czas nie dłuższy niż 9 miesięcy w roku kalendarzowym. Do końca 2018 r. obowiązywał będzie jednak okres przejściowy, w którym cudzoziemiec będzie mógł pracować na podstawie oświadczeń zarejestrowanych wcześniej.

Karta EKUZ - komu przysługuje i jak złożyć wniosek?

O wypełnienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) powinien zadbać każdy kto wybiera się za granicę w celu wypoczynku, pracy czy nauki. Dzięki tej karcie jesteśmy uprawnieni do korzystania z publicznej opieki zdrowotnej w innym kraju tak jak jego obywatele.

Skutki nowych przepisów o pracy tymczasowej

Zmiany przepisów o pracy tymczasowej wbrew zamierzeniom ustawodawcy mogą uderzyć w pracowników. Będą oni mogli pracować nie więcej niż 18 miesięcy w jednej firmie. Pracodawców od tego rodzaju zatrudnienia odwodzić może kara nawet do 30 tysięcy złotych za przekroczenie tego limitu.

Umowa kumulatywnego przystąpienia do długu - skuteczne zabezpieczenie interesów wierzyciela

Gdy stopień ryzyka związany z niewykonaniem zobowiązania przez kontrahentów jest wysoki, a panująca obecnie dynamika stosunków gospodarczych związana jest ze wzmożonym wzrostem wymiany towarów i usług, wierzyciel powinien wykorzystywać wszelkie możliwe sposoby prawnego zabezpieczenia należytego wykonania zobowiązania przez swoich dłużników. Z kolei dłużnik, w przypadku braku możliwości terminowego wykonania świadczenia, w celu uniknięcia powstania długu, którego nie będzie w stanie spłacić przy wykorzystaniu swoich aktywów, powinien podjąć wszelkie działania, które pozwolą mu na poprawę jego sytuacji.

REKLAMA

Czy kandydat na dyrektora szkoły może poświadczyć zgodność kopii dokumentu z oryginałem?

W wyroku z dnia 26 maja 2015 r. (sygn. akt: I OSK 337/15), Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził, że bardziej wiarygodne są kopie dokumentów poświadczone za zgodność z oryginałem przez określone osoby, niż kopie poświadczone przez samego zainteresowanego.

Resort pracy ostrzega przed agencjami zatrudnienia

Resort pracy ostrzega przed agencjami zatrudnienia, w szczególności tymi, które oferują prace sezonowe. Jak zabezpieczyć się przed oszustami?

Rynek pracy w Polsce w 2017 roku – mniej ofert w II kwartale

Licznik rynku InfoPraca.pl wskazuje. że w II kwartale 2017 r. liczba ofert pracy w porównaniu do danych z I kwartału 2017 r. zmniejszyła się o 7 proc. Mniejszej liczbie ofert towarzyszyły dalsze spadki poziomu bezrobocia w kwietniu, maju i czerwcu, zarówno w ujęciu GUS, jak i Eurostat.

Wzrost zapotrzebowania na pracowników w przedsiębiorstwach publicznych

Sytuacja na rynku pracy systematycznie poprawia się. Zarówno przedsiębiorstwa państwowe, jak i duże firmy potrzebują pracowników. Na uwagę zasługuje fakt, że jeszcze w 2016 r. przedsiębiorstwa państwowe redukowały zatrudnienie.

REKLAMA

Zalegający z podatkami przedsiębiorca nie zatrudni cudzoziemca

Zmiany dotyczące rynku pracy, które wejdą w życie w 2018 r., ułatwią przedsiębiorcom pozyskiwanie pracowników cudzoziemskich. Zatrudnienie cudzoziemca nie będzie jednak możliwe, gdy pracodawca nie dopełnia obowiązków związanych z prowadzeniem działalności tzn. unika podatków, zalega z odprowadzeniem, lub nie opłaca należnych składek związanych z pracą cudzoziemca.

Renta z tytułu niezdolności do pracy

Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje osobom, które zostały uznane, w całości lub w części za niezdolne do wykonywania dalszej pracy. Warunki i tryb przyznawania renty z tytułu niezdolności do pracy reguluje ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (dalej: u.e.r.f.u.s).

Podsumowanie zmian w prawie w czerwcu 2017 r.

Przedstawiamy podsumowanie najważniejszych zmian w polskich przepisach prawnych, które miały miejsce w czerwcu 2017 r. Zmiany dotyczą regulacji z zakresu prawa i postępowania cywilnego, administracyjnego, jak również zmiany dotyczące pracy tymczasowej oraz Krajowego Rejestru Sądowego.

Urlopy wypoczynkowe niepełnoetatowców

Prawo do urlopu wypoczynkowego to przywilej dla osób pracujących w oparciu o umowę o pracę. Zasady obliczania liczby dni możliwych do wykorzystania na urlop wypoczynkowy reguluje Kodeks pracy (dalej: k.p.) również w stosunku do tzw. niepełnoetatowców.

Pracownicy tymczasowi coraz bardziej popularni

Agencje zatrudnienia odgrywają dużą rolę w zatrudnianiu pracowników. Za pośrednictwem agencji pracę znalazło 1 219 139. Wielu z nich to pracownicy tymczasowi. Takimi właśnie pracownikami zainteresowanych było prawie 19 tys. firm.

Coraz lepsza sytuacja na rynku pracy

Bezrobocie w Polsce jest coraz niższe. Urzędy pracy otrzymują coraz więcej ofert pracy. Polacy do poszukiwania pracy są nastawieni optymistycznie. Uważają, że w Polsce bez większych problemów można znaleźć zatrudnienie.

Zatrudnianie obywateli Ukrainy po wprowadzeniu ruchu bezwizowego

Od dnia 11 czerwca 2017 r. obywatele Ukrainy mogą przekraczać granice bez konieczności posiadania wizy. Co to oznacza dla polskich pracodawców?

Czy pracodawca może wypłacić pracownikowi wynagrodzenie w obcej walucie?

Jeśli przedsiębiorcy rozliczają się z klientami w obcej walucie, to dla wygody mogą zaproponować także pracownikom wynagrodzenie w tej walucie. Jednak firma musi to indywidualnie uzgodnić z każdym zatrudnionym, zawrzeć takie postanowienie w umowie o pracę, a potem systematycznie sprawdzać kurs złotego w NBP.

Zmiany w Powiatowych Urzędach Pracy

Czy urzędy pracy zostaną przeniesione z administracji samorządowej do rządowej? Pomysł ten budził i budzi kontrowersje. Zdaniem powiatów wywoła to chaos i przysporzy wielu problemów, jak na przykład korzystanie ze środków UE.

Wykaz prac szkodliwych dla zdrowia kobiet - nowe rozporządzenie

Od 1 maja 2017 roku obowiązuje nowe rozporządzenie z dnia 3 kwietnia 2017 roku w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią. Jakie zmiany zostały wprowadzone, i jak dalece mogą one wpłynąć na działalność pracodawców?

Rekordowo niska stopa bezrobocia w maju 2017 r.

Stopa bezrobocia w maju 2017 r. wyniosła 7,5%. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej informuje, że tak niskiego bezrobocia nie było od 26 lat.

Czy pracownicy zagraniczni wymagają pozwoleń na pracę i/lub pozwolenia na pobyt w Turcji?

Z uwagi na gorszą koniunkturę na rynku pracy i panujące bezrobocie – Polacy coraz częściej decydują się na pracę poza granicami kraju. Jednym z kierunków ich podróży jest Turcja. Czy pracownicy zagraniczni w tym kraju wymagają pozwoleń na pracę i/lub pozwolenia na pobyt?

Mediacja w sprawach ze stosunku pracy

Sporów pomiędzy pracodawcą i pracownikiem nie można uniknąć, nie zawsze jednak wbrew powszechnemu przekonaniu muszą być rozstrzygane wyrokiem sądowym. Niekiedy warto poszukać innej możliwości rozwiązania konfliktu, wykorzystując jego potencjał mediacyjny.

Wielkie zmiany na rynku pracy - zabraknie pracowników

Bezrobocie spada. Na koniec 2017 r. może spaść nawet poniżej 7,5%. Warto zwrócić uwagę na obniżony wiek emerytalny oraz niż demograficzny . Mogą one doprowadzić do niedoboru pracowników w gospodarce.

Wzrasta liczba inwestycji zagranicznych w Polsce i Europie

W minionym roku w Europie odnotowano rekordową liczbę inwestycji zagranicznych, które wiążą się z powstaniem nowych miejsc pracy. Powstało blisko 6 tys. nowych projektów, co oznacza wzrost o 15% rok do roku, na które przypada co najmniej 259 673 miejsc pracy – to wzrost o 19% rdr. Najpopularniejszymi kierunkami inwestycyjnymi były: Wielka Brytania, Niemcy i Francja. W pierwszej piątce najpopularniejszych europejskich kierunków dla inwestorów zagranicznych znalazła się Polska.

Okresowe powierzenie pracownikowi wykonywania innej pracy

Przepisy dopuszczają możliwość czasowego powierzenia pracownikowi innej pracy niż określona w umowie o pracę. W przypadku gdy pracodawca zdecyduje się na czasowe powierzenie innej pracy z pominięciem zasad wynikających z prawa pracy, pracownik ma prawo powstrzymać się z podjęciem nowych obowiązków.

Zmiany w procedurach działania ratowników górniczych 2017 r.

Organizacja pracy oraz bezpieczeństwo w górnictwie ulegną zmianie. Jeden z członków zastępu ratowniczego ma być ratownikiem medycznym. Istotną zmianą jest także to, że wszyscy ratownicy będą wyposażeni w sygnalizatory optyczne oraz akustyczne.

Kobiety na rynku pracy - problemy z awansem

Mimo wysokich kwalifikacji aż 58 proc. kobiet biorących udział w badaniu InfoPraca.pl uważa, że znacznie trudniej im awansować niż mężczyznom.

Zatrudnienie cudzoziemców na nowych zasadach w 2017 r.

Od 2014 r. obserwowany jest dynamiczny napływ cudzoziemców do Polski. Obcokrajowcy przybywają do naszego kraju głównie w celu podjęcia pracy zarobkowej. Sejm przedstawił projekt nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która będzie implementować dyrektywę PE i Rady w sprawie warunków wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich w celu zatrudnienia w charakterze pracownika sezonowego.

Praca dla więźniów w 2017 r.

Ulgi dla przedsiębiorców zatrudniających więźniów, budowa hal produkcyjnych przy zakładach karnych oraz poszerzenie możliwości nieodpłatnej pracy skazanych na rzecz samorządów - to główne rozwiązania wprowadzone przez ustawę o zatrudnieniu osób pozbawionych wolności.

Zatrudnianie więźniów coraz bardziej opłacalne

Prezydent podpisał kolejną nowelę będącą realizacją programu "Praca dla więźniów". Tym razem podniesiona została kwota ryczałtu przysługującego przedsiębiorcy z tytułu zatrudnienia więźnia.

Program "Chile - zwiedzaj i pracuj" w 2017 r.

W kwietniu 2017 r. rządy Polski oraz Chile podpisały porozumienie w sprawie programu "Chile - zwiedzaj i pracuj". Inicjatywa ma na celu zachęcenie młodych ludzi z Polski do podróżowania po Chile, zaś mieszkańców Chile do wyprawy do naszego kraju.

Bezrobocie coraz niższe

Bezrobocie w marcu 2017 r. wyniosło 8,1%. Oznacza to, że spadło o 0,4 pkt. proc. Stopa bezrobocia najbardziej zmniejszyła się w województwie zachodniopomorskim, warmińsko-mazurskim oraz lubuskim.

Dopuszczalność i ograniczenia pracy w godzinach nadliczbowych

Zgodnie z przepisem art. 151 kodeksu pracy praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych. Warto wiedzieć, kiedy taka praca jest dopuszczalna oraz kiedy można odmówić pracodawcy pracy w godzinach nadliczbowych.

Wydanie karty pobytu dla cudzoziemca

Karta pobytu jest wydawana cudzoziemcowi, który uzyskał zezwolenie na pobyt stały lub czasowy. Dokument ten stanowi potwierdzenie tożsamości cudzoziemca przebywającego na terytorium Polski oraz jest gwarancją dodatkowych uprawnień.

Doskonalenie nauczycieli za granicą

Doskonalenie zawodowe nauczycieli może odbywać się nie tylko w kraju, ale także za granicą. Okres doskonalenie nauczycieli za granicą wlicza się do okresu zatrudnienia w kraju.

Zmiany w Prawie o ustroju sądów powszechnych - Minister zwierzchnikiem dyrektorów

Dyrektorzy sądów podlegać będą Ministrowi Sprawiedliwości. Prezydent podpisał zmiany w Prawie o ustroju sądów powszechnych.

Zatrudnianie więźniów wzrasta

Program Praca dla więźniów prowadzony jest od kwietnia 2016 r. Po roku okazuje się, że zatrudnienie więźniów wzrosło o 32 proc.

Aktywizacja bezrobotnych 2017 r. - Warmia i Mazury

Dyrektorzy urzędów pracy mają mieć większą swobodę w podejmowaniu pilnych kwestii związanych z rynkiem pracy. Zmiana przepisów ma na celu ułatwienie aktywizacji bezrobotnych.

Zwiększa się liczba zatrudnionych więźniów

Od 2016 r. prowadzony jest program Praca dla więźniów. Zwiększył on zatrudnienie więźniów w Polsce o 32 proc.

Czy udział pracowników w szkoleniach wlicza się do czasu pracy

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy przez czas pracy należy rozumieć czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Biorąc to pod uwagę, pojawia się pytanie, jak zakwalifikować udział pracowników w szkoleniach – czy czas ten należy uwzględniać w czasie pracy, czy też nie.

Zawieranie umów z członkami zarządu – problemy praktyczne

Kwestia reprezentacji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w relacjach z innymi osobami na pierwszy rzut oka nie powinna sprawiać większych wątpliwości. Regulacja Kodeksu spółek handlowych jest oczywista – w myśl przepisu art. 201 § 1 K.s.h. spółkę reprezentuje zarząd, zgodnie z przyjętymi zasadami reprezentacji. Od tej zasady istnieje tylko jeden wyjątek, a mianowicie regulacja przewidziana w przepisie art. 210 K.s.h. Obserwacja praktyki obrotu gospodarczego wskazuje jednakże, że z zastosowaniem tej zasady i wyjątku bywają nieraz spore problemy.

Zasiłek wyrównawczy 2017 r.

Prawo do uzyskania zasiłku wyrównawczego należy wyłącznie do pracownika. Powstaje ono od dnia, którym pracownik podjął rehabilitację. Celem tego zasiłku jest wyrównanie utraconego poziomu wynagrodzenia na skutek określonych zdarzeń ubezpieczeniowych.

Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców już od 2018 r.

Zmienią się zasady przyjmowania do pracy sezonowej i krótkoterminowej cudzoziemców. W obecnym stanie prawnym wielu cudzoziemców wykorzystuje oświadczenie oraz polską wizę, która pozwala na pobyt w Schengen i wyjeżdża do innych krajów UE.

Tworzenie harmonogramów w systemie równoważnego czasu pracy

Jakie są zasady tworzenia harmonogramów czasu pracy? Co należy uwzględnić w takim harmonogramie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule. Znaleźć można również wzór harmonogramu.

Ocena pracy dyrektora szkoły 2017 r.

W styczniu 2017 r. weszły w życie zmiany w zakresie oceniania pracy dyrektora szkoły. Przepisy dotyczą także nauczycieli, którym powierzono pełnienie obowiązków dyrektora. Jak będzie wyglądała ocena pracy na nowych zasadach?

Jak prawidłowo ustalić podstawy wymiaru zasiłków po przejęciu zakładu pracy

Podstawy wymiaru zasiłków i wynagrodzenia chorobowego wypłacanego przez nowego pracodawcę, który przejął pracownika na podstawie art. 231 § 1 Kodeksu pracy, nie ustala się ponownie. Stanowi ją przeciętne miesięczne wynagrodzenie przyjęte do obliczenia wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku u poprzedniego pracodawcy.

Nawiązanie stosunku pracy z nauczycielem

Nauczyciele stanowią odrębną grupę zawodową. Ich status został uregulowany w Karcie Nauczyciela oraz w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym.  W kwestiach dotyczących zatrudnienia istotne znaczenie ma również Kodeks Pracy. Wskazuje on na dwa zasadnicze sposoby na nawiązanie stosunku pracy z nauczycielem.

Zmiany w umowach zlecenia w 2017 roku - skutki dla zleceniodawców i zleceniobiorców

Rok 2017 przyniósł rewolucyjne zmiany dla zleceniodawców i zleceniobiorców. Wprowadzona została bowiem minimalna stawka godzinowa wynagrodzenia, a także obowiązek potwierdzania liczby godzin wykonywania zlecenia. Pojawiły się także inne zmiany. Jak wpływa to na uprawnienia obu stron, i czy nie przybliża niebezpiecznie zatrudniania na podstawie umów cywilnoprawnych do stosunku pracy? Odpowiadając na te pytania należy szczegółowo rozważyć poszczególne elementy nowych regulacji.

Terminy w sprawach pracowniczych po zmianach od 2017 r.

Od 1 stycznia 2017 r. wprowadzono do Kodeksu cywilnego zmianę, zgodnie z którą jeżeli koniec terminu dokonania czynności przypada na sobotę, termin upływa najbliższego dnia powszedniego po sobocie. Dotychczas sobota nie powodowała przesunięcia terminów. Ta regulacja ma zastosowanie również do niektórych terminów pracowniczych, ponieważ przepisy prawa pracy w większości przypadków nie wskazują sposobu liczenia terminów. Wówczas należy posiłkowo stosować przepisy Kodeksu cywilnego.

Ochrona pracowników w wieku przedemerytalnym od października 2017 r.

Do 31 grudnia 2012 r. wiek emerytalny wynosił 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Następnie – od 1 stycznia 2013 r. – zaczął stopniowo wzrastać tak, aby docelowo osiągnąć 67 lat dla kobiet i mężczyzn. Jednak od 1 października 2017 r. nastąpi powrót do poprzedniego, tj. krótszego, wieku emerytalnego. Spowoduje to pewne perturbacje w związku ze szczególną ochroną pracowników w wieku przedemerytalnym.

Umowy o dzieło dla cudzoziemców

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wyraziło zaniepokojenie dużą liczbą umów o dzieło jako podstaw zatrudnienia cudzoziemców i skierowało do partnerów społecznych list w tej sprawie.

REKLAMA