REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Umowa, Pożyczka

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy zwrot kosztów przejazdów dla zleceniobiorców MOPS-u kwalifikuje się do zwolnienia podatkowego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła błąd MOPS-u w stosowaniu zwolnień podatkowych dla zleceniobiorców. Zgodnie z interpretacją organu podatkowego, zwrot kosztów przejazdów dla osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia nie kwalifikuje się do zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 23b ustawy o PIT.

Czy nabywając nieruchomość zwolnienie z PCC dotyczy obu małżonków?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wnioskodawczyni nie spełnia warunków zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych przy zakupie domu jednorodzinnego w zabudowie szeregowej, ponieważ jej mąż wcześniej posiadał inną nieruchomość, co jest przeszkodą do skorzystania z przewidzianego w art. 9 pkt 17 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zwolnienia podatkowego.

Darmowy laptop: Wzór protokołu przekazania komputera rodzicowi. Dwa warianty: własność i użyczenie [PRB]

Protokół przekazania na własność lub w użyczenie laptopa dla rodzica ucznia klasy IV – wzór

Czy odpłatna cesja praw z ubezpieczenia podlega PCC?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) odpłatna cesja praw z umowy ubezpieczenia podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, o ile spełnia kryteria umowy sprzedaży, zgodnie z postanowieniami kodeksu cywilnego.

REKLAMA

Czy umowa powiernictwa podlega opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że przekazanie środków pieniężnych na podstawie umowy powiernictwa nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Czy osoba niepełnosprawna może być zwolniona z opodatkowania PCC przy zakupie samochodu osobowego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wnioskodawczyni jest zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych w związku z nabyciem samochodu, ponieważ jest osobą niepełnosprawną w stopniu umiarkowanym, natomiast zakup służy zaspokojeniu jej własnych potrzeb związanych z niepełnosprawnością.

Czy różnica wartości udziałów w nieruchomościach w umowie zamiany jest opodatkowana?

Dyrektor KIS potwierdził, że różnica w wartości udziałów w nieruchomościach nabywanych w drodze umowy zamiany nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Czy zawarcie nieoprocentowanej umowy pożyczki od rodziny generuje konsekwencje podatkowe?

Dyrektor KIS potwierdził, że Skoro strony umowy pożyczki ustaliły, że pożyczka zostanie udzielona bez jakiegokolwiek wynagrodzenia dla pożyczkodawcy za udostępnienie pożyczkobiorcy kapitału, to udzielona pożyczka ma charakter nieodpłatny. W związku z tym, nieoprocentowana pożyczka nie spowoduje powstania po stronie pożyczkobiorcy przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia. 

REKLAMA

Czy zawarcie umowy przedwstępnej spowoduje obowiązek zapłaty podatku dochodowego?

Dyrektor KIS potwierdził, że w przypadku zawarcia umowy przedwstępnej, zobowiązującej do zbycia udziałów w nieruchomości, nie wystąpi obowiązek zapłaty przez zbywcę podatku dochodowego.

Czy wartość podatku od nieruchomości podlega opodatkowaniu ryczałem od dochodu z dzierżawy nieruchomości?

Dyrektor KIS potwierdził, że Wnioskodawczyni nie będzie wliczała wartości podatku od nieruchomości do podstawy wyliczenia podatku ryczałtowego od dochodu podatnika z dzierżawy nieruchomości – składnika prywatnego majątku.

Czy czynsz dzierżawny nieruchomości powinien być opodatkowany jako przychód ze źródła przychodu z dzierżawy majątku prywatnego?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że czynsz dzierżawny powinien być opodatkowany po stronie Wspólników zryczałtowanym podatkiem dochodowym jako przychód ze źródła przychodu z dzierżawy majątku prywatnego. 

Czy zmiana umowy dożywocia, poprzez wykreślenie prawa z nieruchomości i wpisanie do działu III księgi wieczystej nieruchomości, jest opodatkowana?

Dyrektor KIS potwierdził, że zmiana umowy dożywocia nie będzie rodziła obowiązku zapłaty podatku dochodowego, ponieważ zobowiązanie do dokonywania na rzecz dożywotnika zawartych w umowie świadczeń nie stanowi źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu.

Czy prowizja pobierana przez radę rodziców jest kosztem uzyskania przychodu dla spółki?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że wydatki na prowizje w ramach umów prowizyjnych z radą rodziców mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów, ponieważ są definitywne, bezpośrednio związane z działalnością gospodarczą i mają związek przyczynowo - skutkowy z osiąganiem przychodów.

Czy udzielanie niskoprocentowych pożyczek pracownikom generuje obowiązki podatkowe?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że pracodawca, który udziela niskooprocentowych pożyczek swoim pracownikom, nie musi odprowadzać podatku dochodowego od osób fizycznych.

Czy zmiana umowy o dożywocie powoduje obowiązek zapłaty PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że zmiana umowy dożywocia nie powoduje obowiązku zapłaty podatku dochodowego dla podatnika.

Udzielenie pożyczki spółce - opodatkowanie PCC i VAT

Udzielenie pożyczki spółce to częsty sposób na poprawienie jej płynności finansowej przez wspólników lub podmioty trzecie. W związku z udzieleniem pożyczki rodzi się wątpliwość o skutki podatkowe na gruncie podatku od towarów i usług (VAT) oraz podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Umowa o współodpowiedzialności materialnej

Umowa o współodpowiedzialności materialnej - gdzie, kiedy i jak ją zawrzeć? Jak wyglądają zasady odpowiedzialności za mienie powierzone pracownikowi czy pracownikom?

Czy odsetki od pożyczek udzielonych przez komplementariuszy stanowią koszty uzyskania przychodów dla spółki?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odsetki od pożyczek udzielonych spółce przez komplementariuszy, będą stanowiły dla spółki koszt uzyskania przychodów.

Czy nabycie przedsiębiorstwa w postaci apteki podlega opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zakup przedsiębiorstwa, w tym przypadku apteki ogólnodostępnej, stanowi czynność, która może być objęta podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC). Zdaniem KIS, w przypadku, gdy transakcja nie podlega opodatkowaniu VAT, będzie podlegać opodatkowaniu PCC.

Czy udzielenie pożyczki przez spółkę - podatnika VAT, podlega opodatkowaniu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że spółka z o.o. z tytułu udzielonej Pożyczki występuje w roli podatnika VAT i w konsekwencji czynność udzielenia przez nią na rzecz innej spółki pożyczki stanowi usługę objętą zakresem podatku od towarów i usług, kwalifikowaną jako świadczenie usług za wynagrodzeniem, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, podlegającą zwolnieniu z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT.

Czy przeniesienie prawa do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego jest opodatkowane?

Dyrektor KIS potwierdził, że kwota otrzymana z tytułu przeniesienia prawa do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego naziemnego, nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit a)-c).

Czy zbiorcze certyfikaty rezydencji podatkowej umożliwiają unikanie podwójnego opodatkowania w Polsce?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że zbiorcze certyfikaty rezydencji podatkowej są zgodne z międzynarodowymi standardami i praktykami oraz umożliwiają skuteczne potwierdzenie rezydencji podatkowej spółki i jej udziałowców w USA, co pozwala na korzystanie z preferencyjnych warunków opodatkowania i unikanie podwójnego opodatkowania.

Czy nabycie udziału w nieruchomości w zamian za zrzeczenie się wynagrodzenia podlega PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przeniesienie na wnioskodawcę udziału w nieruchomości w zamian za odstąpienie od egzekwowania należności z tytułu bezumownego korzystania z tej nieruchomości skutkuje powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy udzielenie pożyczki przez spółkę stanowi usługę objętą podatkiem VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że udzielenie pożyczki przez spółkę stanowi odpłatne świadczenie usług i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

Czy umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości wymaga korekty deklaracji?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wnioskodawczyni musi złożyć osobną deklarację SD-3 w przypadku dodatkowego nabycia rzeczy lub praw majątkowych w spadku po spadkodawcy, której nie uwzględniono w pierwotnym zgłoszeniu.

5 lat zakazu sprzedaży. Co gdy naklejka sama „zejdzie”? Gdzie okazuje się komputer do kontroli? Co z gwarancją [Laptop za darmo]

Z otrzymaniem darmowego laptopa dla uczniów wiąże się szereg zobowiązań dla rodziców.

Czy udzielenie przez spółkę pożyczki na rzecz podmiotu powiązanego stanowi ukryty zysk?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że kwota pożyczki udzielonej przez spółkę na rzecz podmiotu powiązanego, tj. spółki jawnej, której udziałowcami są wspólnicy spółki, będzie stanowić dochód z tytułu ukrytych zysków określonych w art. 28m ust. 3 pkt 1 ustawy o CIT. 

Czy przychód z najmu nieruchomości w Hiszpanii podlega opodatkowaniu ryczałtem w Polsce?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że wnioskodawczyni, rozliczając najem na zasadzie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, jest zobowiązana uwzględnić przychody z najmu uzyskane i opodatkowane w Hiszpanii. W przypadku, gdy podatek zapłacony w Hiszpanii będzie wyższy od podatku do zapłaty w Polsce wyliczonego zgodnie z metodą proporcjonalnego zaliczenia, nie wystąpi podatek do zapłaty w Polsce od wynajmu nieruchomości w Hiszpanii.

Rodzicu! Zepsuł się darmowy laptop syna wart 2950 zł? Kto załatwia naprawę - Ty czy szkoła? Ile dni syn bez komputera? Sprzęt zastępczy?

To rodzice, a nie uczniowie będą właścicielami laptopów dla czwartoklasistów. Mają więc wiele pytań o warunki gwarancji dla tego sprzętu. Jak to ma wyglądać? Kto się tym zajmie? Znamy już odpowiedzi na nie.

Instytucje pożyczkowe pod nadzorem KNF od 1 stycznia 2024 r.

Działalność instytucji pożyczkowych w zakresie udzielania kredytu konsumenckiego od 1 stycznia 2024 r. będzie podlegała nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego - przypomniała KNF. Nowe obowiązki wprowadza nowela ustaw w celu przeciwdziałania lichwie.

Czy sprzedaż pamiątek rodzinnych i zbiorów artystycznych przez emerytów jest opodatkowana PCC?

Dyrektor KIS potwierdził, że emeryci, którzy sprzedają pamiątki rodzinne i rzemiosło artystyczne przez ostatnie 50 lat, nie będą musieli płacić podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC-3) za sprzedaż tych przedmiotów. Ewentualny obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.

Czy skapitalizowane odsetki stanowią koszt uzyskania przychodów w dacie kapitalizacji?

Według interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), skapitalizowane odsetki przysługujące spółce stanowią koszt uzyskania przychodów w momencie kapitalizacji. Spółka, która nie potrącała dotychczas skapitalizowanych odsetek, jako koszt uzyskania przychodów jest uprawniona do korekty zeznania podatkowego i uwzględnienia skapitalizowanych odsetek w kosztach uzyskania przychodów.

2950 zł: Umowa na 5 lat na rodzica ucznia IV klasy. Zakaz sprzedaży, dbałość o naklejki na laptopie, okazywanie do kontroli w szkole, udział w ankietach

Laptop za 2950 zł można nabyć na podstawie dwóch umów. Najbardziej restrykcyjna jest pierwsza umowa przenosząca własność komputera.

Czy wynagrodzenie za przejęcie potencjału generowania zysków może być zaliczone jako koszt uzyskania przychodów?

Organy podatkowe podjęły decyzję, że wynagrodzenie za przejęcie potencjału generowania zysków może być uznane za koszt uzyskania przychodów. 

Czy zryczałtowany podatek od wynajmu obejmuje również opłaty spółdzielcze?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdza, że 8,5% zryczałtowanego podatku należy odprowadzać jedynie od kwoty najmu, bez uwzględniania opłat spółdzielczych.

Czy należy odprowadzać podatek od czynszu z umowy dzierżawy? Czy zabezpieczenie na przyszły podatek od nieruchomości jest opodatkowane?

Dyrektor KIS potwierdził, że odprowadzenie podatku, zgodnie z art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, od należnej kwoty czynszu wynikającej z umowy dzierżawy, a nie z udziałów własnościowych w ziemi będzie prawidłową formą rozliczenia. Natomiast kwota, jaką Wnioskodawca otrzyma jako zabezpieczenie na poczet przyszłego podatku od nieruchomości (dwukrotność obecnej stawki podatku od nieruchomości), która wpłynie na jego konto i zostanie na nim przez 28 lat, nie będzie skutkować powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Czy pożyczka zagraniczna musi być zgłaszana i opodatkowana w Polsce?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdza, że w przypadku umowy pożyczki zawartej za granicą RP, nie ma konieczności składania zawiadomienia Urzędu Skarbowego o otrzymanej pożyczce oraz obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych

Czy umowa pożyczki może być zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację dotyczącą opodatkowania umów pożyczek. KIS potwierdza, że w przypadku zwolnienia od podatku od towarów i usług przez przynajmniej jedną ze stron umowy, nie ma obowiązku uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Ta interpretacja ma istotne znaczenie dla przedsiębiorców, którzy planują zaciąganie pożyczek, ponieważ może wpłynąć korzystnie na ich działalność gospodarczą.

Czy Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej jest płatnikiem podatku dochodowego oraz odprowadza zaliczki na ten podatek za osoby, z którymi zawarte zostały umowy cywilnoprawne?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej jest płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych oraz odprowadza zaliczki na ten podatek za osoby, z którymi zawarte zostały umowy cywilnoprawne (zlecenia). GOPS dokonuje wypłat na rzecz podatnika.

Czy rolnik ryczałtowy musi płacić podatek od czynności cywilnoprawnych przy zakupie ciągnika rolniczego?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że jeżeli rolnik ryczałtowy sprzedaje ciągnik rolniczy wykorzystywany wyłącznie do celów zwolnionych z VAT na podstawie art. 43 ust.1 pkt 2 ustawy o VAT działalności prowadzonej przez rolnika ryczałtowego, to taka umowa nie podlega opodatkowaniu PCC na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o PCC. 

Czy franczyzobiorcy muszą ponownie rozliczać VAT od sprzedawanych towarów?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) kluczowym czynnikiem określającym obowiązki podatkowe, jest rodzaj przeprowadzanej sprzedaży. W przypadku umowy franczyzy, kiedy sprzedaje się towary w imieniu i na rzecz franczyzodawcy, nie powstaje obowiązek podatkowy. Natomiast gdy sprzedaż odnosi się do towarów "regionalnych", które są nabywane i sprzedawane przez właściciela, obowiązek obliczenia i opłacenia podatku VAT jest wymagany. 

Czy darowizna pojazdu wykupionego z leasingu operacyjnego podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził niepodleganie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług darowizny motocykla dokonanej przez Wnioskodawcę na rzecz ojca Wnioskodawcy, po uprzednim wykupie od leasingodawcy.

Czy wykonanie polecenia darowizny pieniężnej obniży podstawę opodatkowania od spadku i darowizn?

Dyrektor KIS potwierdził, że Wnioskodawczyni będzie uprawniona do obniżenia podstawy opodatkowania o wartość polecenia tylko w sytuacji, gdy polecenie to będzie wykonane w dniu powstania obowiązku podatkowego z tytułu darowizny. Polecenie wykonane w terminie późniejszym nie uprawnia do obniżenia podstawy opodatkowania, ani nie jest ciężarem darowizny w momencie jej wykonania.

Czy kary umowne za opóźnienie dostawy stanowią koszt podatkowy?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację indywidualną, w której potwierdził, że zapłata kary umownej za brak dostawy towaru w terminie jest karą za wadliwe wykonanie usługi, a tym samym mieści się w katalogu kar umownych i odszkodowań wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów na podstawie ustawy o PIT.

Czy przychód z umowy o dzieło w Niemczech podlega opodatkowaniu wyłącznie w Polsce?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że przychód osiągany przez podatnika w 2023 r. z tytułu umowy o dzieło wykonywanej w Niemczech podlega opodatkowaniu tylko w Polsce zgodnie z art. 14 ust. 1 umowy polsko-niemieckiej. 

Czy przekazanie mieszkania za pomocą umowy dożywocia oznacza utratę prawa do ulgi podatkowej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że przeniesienie własności nieruchomości na podstawie umowy dożywocia nie wpływa na prawo do ulgi, pod warunkiem spełnienia kryteriów, takich jak zamieszkiwanie i zameldowanie w lokalu przez 5 lat od złożenia zeznania podatkowego. 

Czy zwrot podatku z Kanady za rok 2011 powinien być uwzględniony w zeznaniu podatkowym za rok 2022?

Podatnik otrzymał zwrot podatku za rok 2011 dotyczący jego zarobków w Kanadzie. Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśnia że zwrot podatku nie stanowi przychodu za rok 2022 i podatnik nie musi go uwzględniać w swoim zeznaniu podatkowym.

Czy otrzymanie pożyczki zagranicznej wymaga opłacenia PCC oraz powiadomienia urzędu skarbowego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że umowa pożyczki zawarta we Francji nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych w Polsce z uwagi na brak spełnienia warunków dotyczących miejsca zawarcia umowy oraz miejsca zamieszkania stron.

Czy przychody z najmu prywatnego mieszkania opodatkowane są ryczałtem?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację indywidualną, w której potwierdził, że mieszkanie wynajmowane krótkoterminowo jest źródłem przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i podlega opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Czy nabycie praw i obowiązków w spółce jawnej jest opodatkowane PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że nabycie ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej na podstawie umowy, stanowiącej szczególny rodzaj umowy wynikający z art. 10 Kodeksu spółek handlowych, nie podlega opodatkowaniu PCC, z uwagi na to, że ww. umowa nie mieści się w zamkniętym katalogu czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

REKLAMA