REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Umowa, Księga wieczysta

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy wypowiedzenie umowy pożyczki e-mailem jest skuteczne?

Pożyczkodawca otrzymał od pożyczkobiorcy e-mailową odpowiedź w sprawie zwrotu pożyczonych pieniędzy, czyli wiadomo, że wypowiedzenie umowy pożyczki zostało odebrane. Czy takie wypowiedzenie w formie wiadomości e-mail jest ważne?

Zawarcie umowy sprzedaży przez przyjęcie oferty

Do umowy sprzedaży może dojść przez sformułowanie oferty przez sprzedawcę i jej przyjęcie przez drugą stronę. Z chwilą przyjęcia dochodzi do zawarcia umowy.

Jak ustalić cenę w umowie sprzedaży?

Cena jest jednym z istotnych i zarazem niezbędnych elementów umowy sprzedaży. Może być ona określona w umowie na różny sposób.

Jakich wierzytelności nie wolno sprzedawać?

Nie wszystkie wierzytelności mogą być przedmiotem cesji. Przelew wierzytelności może być wyłączony w umowie między wierzyciele a dłużnikiem. Niedopuszczalność przelewu może wynikać także z przepisów prawa.

REKLAMA

Kogo chroni rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych

Księgi wieczyste prowadzi się w celu ustalenia stanu prawnego nieruchomości. Domniemywa się, że prawo jawne z księgi wieczystej jest wpisane zgodnie z rzeczywistym stanem prawnym, a prawo wykreślone nie istnieje. Dobra wiara chroni tego, kto przez czynność prawną z osobą uprawnioną według treści księgi nabył własność lub inne prawo rzeczowe. Ważne jest, aby nabywca był w dobrej wierze.

Czy sąd wieczystoksięgowy ustala prawo własności

Prawo własności nieruchomości podlega ujawnieniu w księdze wieczystej, którą prowadzi sąd rejonowy. Z wnioskiem o wpis może wystąpić właściciel nieruchomości. Jeżeli osoba składająca wniosek nie udowodni własności, nie można jej ustalać w postępowaniu wieczystoksięgowym. W takim przypadku właściwe jest postępowanie procesowe.

Kiedy można odstąpić od umowy sprzedaży?

Zdarza się, że konsumenci składający reklamację dotyczącą zakupionego towaru domagają się w pierwszej kolejności zwrotu ceny. Nie zawsze jednak takie uprawnienie im przysługuje. W jakich sytuacjach sprzedawca będący przedsiębiorcą musi się liczyć z koniecznością zwrotu ceny?

Księga wieczysta

Księga wieczysta to dokument, z którego można uzyskać podstawowe informacje na temat danej nieruchomości. Księgę wieczystą prowadzi się w celu ustalenia stanu prawnego nieruchomości. Księga wieczysta prowadzona jest przez sądy rejonowy właściwy dla lokalizacji nieruchomości. Księgi wieczyste są jawne.

REKLAMA

Jak są dobierani sędziowie w sądzie polubownym?

Sądownictwo polubowne różni się w sposób istotny od postępowania przed sądem państwowym. Jedną z takich kluczowych różnic jest właśnie wybór arbitrów.

Czym jest umowa poza lokalem przedsiębiorstwa?

Zawarłeś umowę sprzedaży w swoim domu z przedstawicielem firmy? W takiej sytuacji zawarłeś umowę poza lokalem przedsiębiorstwa i dzięki temu masz szczególne prawa.

Jakie uprawnienia przysługują przy rękojmi za wady fizyczne?

Nie zawsze do umowy sprzedaży będą miały zastosowanie przepisy konsumenckie. W takich sytuacjach inne są uprawnienia kupującego przy zaistnieniu wady kupionej rzeczy. Chodzi o rękojmie za wady fizyczne rzeczy.

Czy agencji nieruchomości zawsze trzeba płacić przy wynajmie?

Chciałem wynająć mieszkanie. Oferta na jednym z portali internetowych okazała się z agencji. Ta wymaga ode mnie podpisania umowy, zanim wynajmę mieszkanie.

Jak eksmitować lokatora?

Eksmisja lokatora to często droga przez mękę. Zanim pójdziemy do komornika najpierw będziemy musieli uzyskać prawomocny wyrok sądu.

Jak poprawnie udzielić pełnomocnictwa?

Nie zawsze mamy możliwość dokonania danej czynności osobiście. Niekiedy konieczne jest udzielenie pełnomocnictwa. Jak zrobić to poprawnie?

Jak i kiedy napisać oświadczenie o odstąpieniu od umowy

Odstąpienie od zawartej umowy jest jedną z klauzul, które można zamieścić w treści samej umowy. Po złożeniu oświadczenia o odstąpieniu, umowa jest uważana za niezawartą.

Co można znaleźć w umowie leasingu konsumenckiego?

Leasing konsumencki może stać się jedną z poważnych alternatyw dla tradycyjnego kredytu samochodowego. Warto więc dowiedzieć się co możemy znaleźć w umowie leasingowej i na co zwrócić uwagę przy leasingu konsumenckim.

Czy wiesz jakie masz prawa przy zakupie auta używanego?

Kilka rad jak kupić w Polsce auto używane.

Timesharing a obowiązki przedsiębiorcy

Timesharing to wprowadzony do prawa polskiego z dniem 9 grudnia 2000 r. rodzaj użytkowania jakie może być ustanowione na rzecz osoby fizycznej. W każdym przypadku nabywcą timesharingu jest osoba fizyczna, zawierająca umowę poza zakresem prowadzonej działalności gospodarczej. Drugą stroną umowy jest przedsiębiorca. Należy pamiętać, że w tym przypadku na przedsiębiorcy ciążą dodatkowe obowiązki.

Księga wieczysta online bije rekordy

Od 16 czerwca 2010 r. każdy ma możliwość przeglądania ksiąg wieczystych online. Do 2 lipca 2010 r. uczyniło to ponad 800 tysięcy osób.

Czy wiesz jak szybko i korzystnie sprzedać samochód?

Właśnie upatrzyłeś sobie nowy model samochodu, który chcesz nabyć, ale nie masz co zrobić ze starym? Sprzedaj! Jeśli zastosujesz się do poniższych reguł, zrobisz to łatwo, sprawnie i szybko!

Jak sformułować zapis na sąd polubowny

W sprawach gospodarczych, zwłaszcza pomiędzy stałymi partnerami, często lepszym sposobem rozstrzygnięcia rodzącego się sporu będzie sąd polubowny. Zobacz jak można skonstruować zapis na sąd polubowny.

Już jest możliwość przeglądania ksiąg wieczystych online

Od 16 czerwca 2010 r. możliwy jest bezpłatny i nieograniczony dostęp przez internet do ksiąg wieczystych prowadzonych w postaci elektronicznej. Jak ważna jest ta zmiana wiedzą z pewnością ci wszyscy, którzy dotychczas stracili dużo czasu czekając w kolejkach w sądzie chcąc sprawdzić księgę wieczystą danej nieruchomości.

Gość hotelowy, czyli strona umowy

Umowa hotelowa jest umową odpłatną, zawsze ma charakter umowy wzajemnej, niezależnie od zasad płatności. Umowa ta ma z natury rzeczy charakter konsensualny. Może być zawarta w dowolniej formie przez podmiot nazywany zwykle hotelarzem.

Czy umowa hotelowa zawsze jest hotelowa?

Hotele oraz innego rodzaju zakłady hotelarskie zobowiązują się świadczyć za odpłatnością usługi hotelarskie na podstawie umowy, którą zwykle określa się mianem umowa hotelowa. Zawierana umowa ma kompleksowy charakter i nie da się zakwalifikować ją jako jeden z typów umów unormowanych przez prawo cywilne.

Wypowiedzenie umowy dzierżawy przez wydzierżawiającego

Umowa dzierżawy stanowi umowę nazwaną, uregulowaną przepisami kodeksu cywilnego, która może zostać rozwiązany na podstawie wypowiedzenia złożonego przez wydzierżawiającego z zachowaniem oznaczonych terminów.

Potwierdzenie zawarcia umowy sprzedaży

Zawarcie umowy sprzedaży powoduje powstanie po stronie nabywcy szeregu uprawnień. Ich egzekwowanie może nastąpić na podstawie potwierdzenia umowy sprzedaży.

Jakie są terminy dochodzenia roszczeń konsumenckich?

Obowiązujące w polskim systemie prawnym ustawy tzw. konsumenckie, regulują szczególne uprawnienia konsumenckie będące wygodnym instrumentem pomocnym w przypadku otrzymania towaru niezgodnego z umową lub gdy otrzymany towar nie spełnia oczekiwań konsumenta. Jakie są to uprawnienia?

Czym jest umowa o dożywocie

Umowa o dożywocie jest szczególnym rodzajem umowy przenoszącej własność nieruchomości, która zawiera również elementy ograniczonego prawa rzeczowego – służebności.

Kiedy i w jakich sprawach pracownik może zgłaszać się do Państwowej Inspekcji Pracy

Często pracownik w obawie przed utratą pracy boi się zgłosić do Państwowej Inspekcji Pracy, niepotrzebnie bowiem może on uzyskać od Państwowej Inspekcji Pracy bezpłatną i fachową pomoc prawną.

Dodatek za znajomość języków obcych

Dodatek za pracę zmianową

Pracodawca może zrekompensować pracownikowi uciążliwość pracy w różnych porach dnia i nocy poprzez wypłacanie dodatku zmianowego.

Kiedy umowa o pracę rozwiązuje się?

Kodeks pracy określa na jakiej podstawie oraz kiedy umowa o pracę rozwiązuje się.

Kiedy pracodawca może wypowiedzieć umowę pracownikowi w wieku przedemerytalnym?

Przepis art. 39 Kodeksu pracy stanowi, iż pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku

Kiedy pracodawca może rozwiązać umowę bez wypowiedzenia?

Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z przyczyn zawinionych lub niezawinionych przez pracownika. Należy podkreślić, że przepisy Kodeksu pracy określają kiedy pracodawca może rozwiązać umowę bez wypowiedzenia.

Kiedy można rozwiązać umowę o pracę z kobietą w ciąży?

Co do zasady pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownicy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.

Jakie są okresy wypowiedzenia?

Długość okresu wypowiedzenia zależy od rodzaju umowy, okresu zatrudnienia u danego pracodawcy oraz od czasu na jaki została zawarta umowa.

Umowa sezonowa

Jaki zapis warto zamieścić w umowie?

Każda umowa musi określać podstawowe elementy: wskazanie osób, które ją zawierają czyli określenie stron umowy, przedmiot umowy i treść stosunku zobowiązaniowego – czyli określenie zachowania każdej ze stron. Strony mogą także zamieścić w umowie zastrzeżenie dodatkowe. Niektóre zastrzeżenia dodatkowe pozwolą lepiej zabezpieczyć interesy strony, inne z kolei wprowadzą do umowy rozluźnienie umożliwiające uelastycznienie umowy. O jakich zapisach umownych mowa?

Na co uważać przy umowie sprzedaży ratalnej

Przy sprzedaży na raty wydanie towaru kupującemu następuje przed całkowitą zapłatą ceny. Wysokość rat oraz termin ich spłaty powinien być określony w umowie. Pobierz wzór umowy.

Wykreślenie z księgi wieczystej wpisu o wszczęciu egzekucji

W sytuacji umorzenia egzekucji prowadzonej z nieruchomości, do obowiązków komornika należy złożenie wniosku o wykreślenie z księgi wieczystej wpisu o wszczęciu egzekucji. Jest to nowy projekt kodeksu postępowania cywilnego przedstawiony przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Odsetki maksymalne a odsetki za opóźnienie na tle umowy pożyczki

Strony umowy pożyczki mogą przewidzieć w jej treści obowiązek zapłaty odsetek. Odsetki mogą stanowić wynagrodzenie za korzystanie z cudzych pieniędzy (oprocentowanie), jak i mogą zostać zastrzeżone na wypadek opóźnienia co do terminu ich zwrotu (odsetki karne).

Błąd w oświadczeniu woli

Błąd jest jedną z wad oświadczenia woli. W wypadku kiedy dokonamy czynność prawną pod wpływem błędu, po spełnieniu wymaganych warunków, możemy uchronić się przed jej negatywnymi konsekwencjami.

Czym jest umowna właściwość sądu

Umowna właściwość sądu ma miejsce wtedy, gdy w postanowieniach umowy strony ustaliły jaki sąd będzie właściwych dla ewentualnych sporów pomiędzy nimi. Często takie postanowienia są stosowane względem konsumentów.

Czym jest kara umowna

Kara umowna zastępuje odszkodowanie. Jeżeli dłużnik nie wykona zobowiązania lub wykona je nienależycie, będzie zmuszony naprawić szkodę. Jej wysokość można uzależnić od konkretnych okoliczności lub zastrzec, że dłużnik zapłaci karę umowną.

Umowy dotyczące spadku po osobie żyjącej

Co do zasady nieważna z mocy prawa jest umowa o spadek po osobie żyjącej. Jedynym wyjątkiem w tym zakresie jest zawarcie umowy o zrzeczenie się dziedziczenia przez spadkobiercę ustawowego z przyszłym spadkodawcą.

Jakie są strony umowy rachunku bankowego

W obecnym świecie niewiele jest osób, które nie posiadają rachunku bankowego. Większość z nas za jego pomocą dokonuje kilku dziennie transakcji. Warto zatem wiedzieć trochę więcej na temat umowy rachunku bankowego i wynikających z niej obowiązków.

Co to jest umowa kontraktacji

Mało popularna ale występującą w kodeksie cywilnym umową jest umowa kontraktacji. Jest to umowa wykorzystywana przez producentów rolnych. Dlatego też rzadko występuje ona w powszechnym obrocie prawnym.

Prawo pierwokupu

Co do zasady prawo pierwokupu stanowi zastrzeżenie uprawnienia pierwszeństwa przy kupnie oznaczonej rzeczy w razie, gdyby rzecz ta była komukolwiek sprzedawana. Prawo pierwokupu może wynikać bądź z przepisu prawa – ustawowe prawo pierwokupu, bądź też z czynności prawnej – umowne prawo pierwokupu.

Zmiany w kredytach konsumenckich

Szykują się zmiany w ustawie o kredycie konsumenckim. Zwiększenie maksymalnej kwoty kredytu oraz dłuższy termin na odstąpienie od umowy – takie zmiany zakłada rządowy projekt, który został przyjęty przez Radę Ministrów 5 stycznia 2010 r.

Sylwester - nieudaną imprezę można reklamować

Pamiętajmy, że zarówno źle wykonaną fryzurę, jak i niespełniającą deklarowanych atrakcji imprezę sylwestrową można reklamować jak wszystkie usługi. Eksperci z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przypominają o podstawowych zasadach.

REKLAMA