REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Umowa, Karta kredytowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Co dalej z ustawą o związkach partnerskich?

SLD złożył do Sejmu projekt ustawy o umowie związku partnerskiego. Projekt powstał we współpracy z Grupą Inicjatywną ds. Związków Partnerskich.

Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą tożsamości?

Jeżeli nie zastrzeżemy w porę skradzionego dokumentu tożsamości, złodziej może zaciągnąć kredyt na nasze nazwisko lub zrobić zakupy na raty. Jakie niebezpieczeństwa czyhają na tych mało przezornych? Ekspert finansowy instruuje, których zasad należy przestrzegać, aby nie paść ofiarą przestępstwa.

Kto może zostać opiekunem dziennym?

Chcąc opiekować się dziećmi, nie musimy zakładać żłobka ani klubu dziecięcego. Można wystartować w konkursie ofert, na opiekuna dziennego. Kto może nim zostać, na jakich zasadach?

Znaczenie ceny przy zakupie nieruchomości


Najistotniejszym elementem przy szukaniu nieruchomości jest jego cena, gdyż niejednokrotnie wpływa ona na fakt podjęcia decyzji o zakupie. Na rynku nieruchomości cena mieszkania jest często wyrażana na dwa sposoby: cena podana w całości za nieruchomość oraz cena za jeden metr kwadratowy. Wysokość ceny za mieszkanie zależy od wielu czynników: lokalizacji, wielkości, standardu, wyposażenia nieruchomości.

REKLAMA

Naruszenie prawa pierwokupu a sprzedaż nieruchomości

W wyniku naruszenia ustawowego prawa pierwokupu umowa sprzedaży nieruchomości jest bezwzględnie nieważna. W tym przypadku sąd wieczystoksięgowy z urzędu odmówi dokonania wpisu.

Nabycie nieruchomości w drodze prawa do pierwokupu


W wyniku wykonania pierwokupu – podmiot uprawniony nabywa własność nieruchomości w drodze umowy sprzedaży zawartej na zasadach, na jakich nieruchomość ta została sprzedana innemu podmiotowi.

Skutki braku zezwolenia na nabycie nieruchomości przez cudzoziemca


Cudzoziemiec nabywa w Polsce nieruchomości na takich samych zasadach, jak obywatele Polski. Do nabycia nieruchomości oraz do dokonania wpisu prawa własności powinien on uzyskać stosowne zezwolenie ministra właściwego do spraw wewnętrznych.

Konsekwencje wadliwego nabycia nieruchomości przez obcokrajowca


Konsekwencją dokonania przez cudzoziemca wadliwych czynności prawnych w celu nabycia
nieruchomości będzie to, że czynność ta w całości lub w części nie wywołał zamierzonych skutków prawnych. Dokonanie nabycia nieruchomości przez cudzoziemca wymaga stosownego zezwolenia organu. Jeżeli cudzoziemiec dokona nabycia nieruchomości niezgodnie z przepisami ustawy, czynność prawna uznana będzie za wadliwą i nieważną

REKLAMA

Obowiązek wpisu do księgi wieczystej przez cudzoziemca


Cudzoziemiec jako właściciel nieruchomości w Polsce zobowiązany jest złożyć wniosek o dokonanie wpisu do księgi wieczystej. Nabycie zarówno prawa własności nieruchomości, jak i prawa użytkowania wieczystego następuje na mocy każdego zdarzenia prawnego.

Czy da się usunąć negatywną historię kredytową z BIK?

Banki, aby zminimalizować ryzyko kredytowe, mają prawo do wglądu w historię spłacanych zobowiązań wnioskodawcy. Czy powinniśmy się martwić, jeżeli w przeszłości zdarzyło nam się przekroczyć termin płatności? Eksperci uspokajają, że nie – i to nawet przy poważniejszych opóźnieniach.

Majątek małżonków - poradnik

Nieodłącznym elementem małżeństwa są sprawy majątkowe. Czy wszystko to, co mamy i nabywamy w małżeństwie, należy do majątku wspólnego? Co daje nam coraz popularniejsza intercyza? Jak uchronić się przed odpowiedzialnością za długi małżonka? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym poradniku.

Rodzaje wynagrodzenia stosowane w umowie o usługi budowlane


W umowie o usługi budowlane stosuje się z reguły dwa rodzaje wynagrodzenia: kosztorysowe i ryczałtowe. Zdarza się jednak, że wynagrodzenie w umowie o usługi budowlane ma charakter mieszany.

Obowiązki inwestora i wykonawcy z tytułu umowy o usługi budowlane


Zarówno na inwestorze, jak i wykonawcy spoczywają obowiązki wynikające z umowy o usługi budowlane. Wykonawca zobowiązany jest zarówno oddać obiekt wykonany zgodnie z projektem, jak i zasadami wiedzy technicznej. Natomiast inwestor powinien przygotować roboty budowlane zgodnie z przepisami prawa budowanego, przekazać w uzgodnionym terminie teren budowy, następnie dostarczyć projekt budowlany wykonywany, odebrać obiekt, a także uiścić w terminie wynagrodzenie.

Istota umowy o usługi budowlane


Umowa o usługi budowlane to wzajemne zobowiązania stron – wykonawcy i inwestora. Wykonawca zobowiązuje się do wykonania umówionego obiektu, natomiast inwestor zobowiązuje się do wykonania czynności związanych z przygotowaniem robót budowlanych zgodnie z przepisami prawa budowlanego oraz do przekazania projektu budowlanego, odebrania obiektu budowlanego, zapłacenia wynagrodzenia.

Wspólność małżeńska a nabycie nieruchomości przez cudzoziemca


Obcokrajowiec może nabyć nieruchomość wówczas, gdy nabywcą nieruchomości jest współmałżonek, który jest obywatelem polski, a przy tym nieruchomość zostaje zaliczona do majątku wspólnego małżonków.

Nabycie nieruchomości z mocy prawa przez cudzoziemca


Cudzoziemiec może nabyć nieruchomość z mocy prawa na podstawie zasiedzenia. Musi on uzyskać stosowne zezwolenie do nabycia własności nieruchomości z mocy prawa, jednakże z chwilą upływu terminu zasiedzenia.

Konstytutywne orzeczenie jako forma nabycia nieruchomości przez cudzoziemca


Cudzoziemiec może nabyć nieruchomość poprzez konstytutywne orzeczenie sądowe. Są to orzeczenia znoszące współwłasność oraz orzeczenia zastępujące oświadczenie woli jednej ze stron. Cudzoziemiec zobowiązany jest uzyskać stosowne zezwolenie na nabycie nieruchomości na mocy konstytutywnych orzeczeń wówczas, gdy otrzymuje część nieruchomości o wartości wyższej od jego udziału lub całą nieruchomość

Umowa znosząca współwłasność a nabycie nieruchomości przez obcokrajowca


Obcokrajowiec, który ma udział we współwłasności może nabyć nieruchomość na mocy umowy współwłaścicieli znoszącej współwłasność nieruchomości. Cudzoziemiec powinien uzyskać zezwolenie na nabycie nieruchomości wówczas, gdy otrzyma część nieruchomości o wartości wyższej od jego udziału, a także gdy nabywa inną nieruchomość niż ta, której dotyczyła pierwsza współwłasność.

Umowy darowizny a nabycie nieruchomości przez cudzoziemca


Nabycie przez cudzoziemca nieruchomości w drodze umowy darowizny wymaga uzyskania zezwolenia. Przedmiotem darowizny mogą być zarówno własność, jak i inne prawa na nieruchomości. Umowa darowizny ma charakter umowy jednostronnie zobowiązującej, w której tylko darczyńca zobowiązuje się do świadczenia.

Dokonanie zmiany nieruchomości przez obcokrajowca


Cudzoziemiec oraz druga strona umowy zamiany nieruchomości mogą zobowiązać się do przeniesienia na cudzoziemca własność nieruchomości w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności prawa majątkowego na rzecz drugiej strony. Cudzoziemiec w celu nabycia nieruchomości w drodze zawarcia umowy zamiany powinien uzyskać zezwolenia właściwego ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Nabycie nieruchomości przez cudzoziemca w drodze przetargu


W drodze przetargu cudzoziemiec może zawrzeć umowę sprzedaży nieruchomości, umowę sprzedaży budynków, a także oddać w użytkowanie wieczyste ułamkowej części
gruntu lub w użytkowanie wieczyste gruntów. Przetarg przeprowadza się w formie przetargu ustnego zarówno nieograniczonego, jak i ustnego ograniczonego oraz przetargu pisemnego nieograniczonego lub ograniczonego.

Umowa sprzedaży a nabycie nieruchomości przez cudzoziemca


Umowa sprzedaży jest najczęściej stosowaną umową w obrocie nieruchomościami oraz najważniejszą czynnością prawną, na podstawie której cudzoziemiec może nabyć nieruchomość. W Polsce obcokrajowiec zamierzający nabyć nieruchomość powinien zapoznać się szczegółowo z przepisami w zakresie nabywania nieruchomości, gdyż to umożliwi na dokonanie nabycia mieszkania, domu, czy tez działki w sposób prawidłowy. Przy nabyciu nieruchomości w Polsce cudzoziemiec ma obowiązek zawrzeć zarówno umowę zobowiązującą do przeniesienia własności nieruchomości, jak i umowę przenoszącą własność w formie aktu notarialnego.

Nabycie nieruchomości przez cudzoziemca w drodze egzekucji sądowej


Obcokrajowiec może dokonać nabycia nieruchomości bez uzyskania zezwolenia ministra właściwego do spraw wewnętrznych w wyjątkowych przypadkach. W wyniku tego dochodzi on do roszczeń o charakterze typowo zobowiązaniowym. Cudzoziemiec w drodze egzekucji sądowej może nabyć nieruchomość w ramach dokonania przyjęcia jej na własność w postępowaniu egzekucyjnym oraz w sposób pośredni przez bank.

Jak zarobić na przelewach i kartach kredytowych?

Rośnie grupa konsumentów, którzy potrafią zarabiać na usługach bankowych (przelewy, karty kredytowe). Wykorzystują do tego promocje dostępne na rynku. Przeczytaj, jak zarabiać na przelewach i kartach kredytowych.

Umowa sprzedaży - krok po kroku

Co warto wiedzieć o umowie sprzedaży? Jak oznaczyć cenę? Co zrobić, gdy towar ma wady? Kiedy mamy do czynienia ze sprzedażą konsumencką i co z tego wynika? Czytaj w Vademecum WieszJaka.

Czy przy zakupie nieruchomości należy sprawdzić formę jej własności?

Sposoby wymiany mieszkania na większe


Jesteś właścicielem małego mieszkania i chciałbyś wymienić go na większe. Czy można dokonać transakcji sprzedaży i kupna nieruchomości razem?. Poniżej zostaną przedstawione różne sposoby dokonania wymiany nieruchomości.

Sprzedaż mieszkania za spłatę długu


Osoby starsze, które są zadłużone mogą sprzedać własne mieszkanie firmie oferującej fundusze hipoteczne (odwrócony kredyt hipoteczny) – w zamian za wpłacanie im comiesięcznych rat.

Kto ryzykuje bardziej - sprzedający, czy kupujący nieruchomość?


Ryzyko kupującego nieruchomość jest większe niż sprzedającego nieruchomość. Sprzedający ponosi tylko ryzyko związane z niepewnością, czy znajdzie nabywcę na nieruchomość i czy otrzyma pożądana przez niego kwotę. Natomiast kupujący ryzykuje tym, że może zakupić mieszkanie, które będzie miało ukryte wady prawne, fizyczne.

Jakie zabezpieczenia może stosować bank przy zakupie nieruchomości?


Jeżeli zamierzasz kupić mieszkanie na
kredyt, musisz wziąć pod uwagę fakt, że bank udzielający ci kredytu obawia się, że go nie spłacisz w ogóle lub z dużym opóźnieniem. Z tego też powodu banki stosują różnego rodzaju zabezpieczenia zgodnie z przepisami prawnymi. Do takich zabezpieczeń należą: hipoteka, weksel in blanco, poręczenie, cesja.

Nabycie nieruchomości na terenie Polski w drodze dziedziczenia przez cudzoziemca


Cudzoziemiec może nabyć nieruchomość w drodze dziedziczenia, zarówno ustawowego, jak i testamentowego.

Pozwolenie na nabycie ziemi przez cudzoziemca na terytorium Węgier


Obcokrajowiec będący osobą fizyczną lub osobą prawną – może nabywać nieruchomości na terenie Węgier – jeżeli uzyska pozwolenie miejscowych władz węgierskich.

Zasady nabywania nieruchomości na terenie Słowacji


Obcokrajowcy mogą nabyć nieruchomość w Słowacji na takich samych prawach, jak obywatele Słowacji. Powyższa zasada odnosi się zarówno do osób fizycznych, jak i prawnych.

Jak zastrzec kartę kredytową?

Chociaż większość z nas korzysta z karty płatniczej, nie każdy zastanawia się, co począć w razie zgubienia plastiku. Eksperci policzyli, że dwie trzecie użytkowników kart nie ma nawet zapisanego numeru, pod który należałoby zadzwonić w takiej sytuacji. Co powinieneś zrobić, kiedy nie możesz znaleźć swojej karty kredytowej?

UOKiK ukarał dziewięciu deweloperów

Zastrzeganie, że cena mieszkania może wzrosnąć w przypadku zmiany stawki VAT, a kupujący nie ma prawa odstąpić od umowy – to wciąż jedna z najczęściej stosowanych przez deweloperów niedozwolonych praktyk. Od początku 2011 roku w wyniku zakończonych postępowań prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydała dziewięć decyzji dotyczących rynku nieruchomości. Ponad połowa postępowań zakończyła się nałożeniem kar finansowych w łącznej wysokości prawie 70 tys. zł.

Jak sfinansować własną działalność gospodarczą?

Zakładasz własną firmę? Potrzebujesz środków na jej rozkręcenie? Eksperci podpowiadają, jakie możliwości finansowania zaoferuje Ci bank.

Jakie koszty składają się na całościowy koszt kredytu hipotecznego?

Nie tylko oprocentowanie wpływa na cenę kredytu. Z jakich elementów składa się kredyt mieszkaniowy? Ekspert przypomina, jakie koszty wpływają na całościowy koszt naszego zobowiązania.

Co robić po zgubieniu karty płatniczej?

Zgubioną lub skradzioną kartę płatniczą należy jak najszybciej zastrzec. 2/3 użytkowników kart przyznaje, że nie ma nawet zanotowanego numeru telefonu, pod który należy zadzwonić właśnie w takim przypadku. Czas zmienić złe nawyki, zanim będzie za późno.

Umowny dział spadku

Do działu spadku nie jest konieczne postanowienie sądu. Gdy spadkobiercy są zgodni co do sposobu podziału, mogą sporządzić odpowiednią umowę - umowę o dział spadku.

Nowa karta kredytowa w Kredyt Banku

16 czerwca 2011 w ofercie Kredyt Banku pojawiła się nowa karta kredytowa World MasterCard z szerokim bezpłatnym pakietem usług dodatkowych: Przedłużona Gwarancja, pakiet Ubezpieczeń Podróżnych, Assistance i Concierge. Klienci będą mogli również skorzystać z programu lojalnościowego World MasterCard Rewards. Maksymalny limit: 50 tys. zł.

Dlaczego w maju nie zmieniało się oprocentowanie kart i kredytów konsumpcyjnych?

Po podwyżce stóp procentowych w maju banki nie śpieszyły się ze zwiększaniem oprocentowania kredytów. Eksperci sprawdzili, że do 25 maja tylko jedna instytucja finansowa podniosła odsetki od zadłużenia na kartach kredytowych. Jaka będzie reakcja zwiększenie kosztu pieniądza w czerwcu?

Spory z dostawcą energii

Co robić, gdy nasz dostawca energii nie wywiązuje się z umowy lub sama umowa budzi nasze zastrzeżenia? Jak reklamować rozliczenia i kiedy można żądać bonifikaty za niedopełnienie warunków umowy? Jak udowodnić firmie energetycznej, że licznik poboru energii "działa" na naszą niekorzyść? Kiedy dostawca energii może odciąć prąd? Jak zmienić sprzedawcę energii elektrycznej? Do kogo zwrócić się o pomoc w razie sporu z przedsiębiorstwem energetycznym?

Spory z dostawcą energii

Co robić, gdy nasz dostawca energii nie wywiązuje się z umowy lub sama umowa budzi nasze zastrzeżenia? Jak reklamować rozliczenia i kiedy można żądać bonifikaty za niedopełnienie warunków umowy? Jak udowodnić firmie energetycznej, że licznik poboru energii "działa" na naszą niekorzyść? Kiedy dostawca energii może odciąć prąd? Jak zmienić sprzedawcę energii elektrycznej? Do kogo zwrócić się o pomoc w razie sporu z przedsiębiorstwem energetycznym?

Umowy: kiedy dostawca energii puka do drzwi

Umowy stosowane przez dostawców energii budzą coraz więcej zastrzeżeń. Zanim cokolwiek podpiszesz sprawdź: Co powinny zawierać umowy stosowane przez przedsiębiorstwa energetyczne? Jakie są prawa i obowiązki stron umowy? Co różni umowę sprzedaży energii od umowy o świadczenie usług dystrybucji? Na co należy zwracać szczególną uwagę czytając umowę?

Jak bezpiecznie korzystać z karty kredytowej w sieci?

Odkąd dane milionów użytkowników konsoli Sony PlayStation zostały skradzione, zaczęto szerzej mówić na temat bezpieczeństwa płatności przy pomocy karty płatniczej w Internecie. Jak zabezpieczyć się przed hakerem? Ekspert radzi, w jaki sposób można zmniejszyć ryzyko kradzieży danych podczas płatności kartą kredytową w sieci.

Dlaczego pożyczki konsumpcyjne są najdroższe od dziesięciu miesięcy?

Regułą stało się, że przed wakacjami kredyty drożeją. Na jak duże podwyżki mogą pozwolić sobie banki? Eksperci uspokajają, że instytucje finansowe liczą na wzmożone zainteresowanie kredytami gotówkowymi, toteż nie powinny nadmiernie podnosić cen zadłużenia.

Dlaczego polska sieć bankomatów pozostanie słabo rozwinięta?

Od początku stycznia do końca marca w Polsce przybyło zaledwie 46 bankomatów, natomiast w ciągu roku postawiono ich 570, jak podaje NBP. Eksperci zauważyli, że przyrost placówek bankomatowych nie był tak niski nawet w 2009 roku, w okresie ich wzmożonej likwidacji. Czy powodem zahamowania rozwoju sieci bankomatów jest niska prowizja za wypłaty klientów?

Zwroty przydatne przy leasingu samochodów

Decydując się na samochód w leasingu powinniśmy zaznajomić się z podstawowymi terminami, które mogą znaleźć się w umowie leasingu. Pozwoli nam to na sprawne odczytanie umowy.

Jakie obowiązki przy leasingu samochodu?

Wzięcie samochodu w leasing to dobry pomysł, dla tych, których nie stać na kupno auta. Należy jednak pamiętać o ograniczeniach, które wiążą się z leasingiem.

Umowa sprzedaży nieruchomości na prawie niemieckim (Część II). Nabywanie nieruchomości przez obcokrajowców w Niemczech

Zasadniczo obcokrajowcy, niezależnie od przynależności państwowej, mogą nabywać nieruchomości w Niemczech bez ograniczeń. Nabywca , a dotyczy to też obywateli niemieckich, musi mieć ukończony 18 rok życia. W Niemczech nie ma ustawy, która ograniczałaby możliwości nabycia nieruchomości przez obywatela innego państwa unijnego.

REKLAMA