REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Umowa o pracę, Zasiłek dla bezrobotnych

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jakie warunki zatrudnienia obowiązują w przypadku pracowników delegowanych

Warunki dotyczące zatrudnienia pracowników delegowanych na terytorium naszego kraju, jak również zasady współpracy z organami innych państw członkowskich, zadania i uprawnienia PIP związane z delegowaniem pracowników w ramach świadczenia usług określa ustawa o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług.

Jakie prawo zastosować przy zatrudnianiu pracownika z innego kraju

Pracodawcy coraz częściej zatrudniają pracowników z innych krajów, którzy z kolei mają za zadanie wykonywać pracę na terenie jeszcze innych krajów. Jak zatem zdecydować, które prawo powinno mieć zastosowanie do stosunku pracy zawartego w takich okolicznościach? Regulują to przepisy o tzw. normach kolizyjnych, które wyznaczają przestrzenne granice działania systemów prawnych i wskazują prawo właściwe do rozstrzygnięcia o skutkach prawnych w danym przypadku.

Ważne terminy obowiązujące w urzędzie pracy

Osoby, które korzystają z pomocy urzędu pracy, oprócz praw, mają również obowiązki i terminy do dotrzymania. Kiedy się zarejestrować? Jaki jest termin na usprawiedliwienie nieobecności na wyznaczonej wizycie?

Ograniczenie handlu w niedziele niespójne z Kodeksem pracy

Obywatelski projekt ograniczenia handlu w niedzielę budzi wątpliwości branży handlowej. Przeciwko niemu są właściciele sklepów, stacji benzynowych, a nawet samoobsługowych maszyn sprzedających przekąski (tzw. automatów vendingowych). Poza tym nowe prawo może być niespójne z Kodeksem pracy oraz wprowadzać chaos w dotychczasowej legislacji.

REKLAMA

Podsumowanie zmian w prawie w listopadzie 2016 r.

Przedstawiamy podsumowanie najważniejszych zmian w polskich przepisach prawnych, które miały miejsce w listopadzie 2016 r. Zmiany dotyczą regulacji z zakresu usług turystycznych oraz ochrony zabytków. Ponadto prezentujemy wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczący kwoty wolnej od podatku, którego postanowienia weszły w życie z końcem miesiąca, a także istotny wyrok Sądu Apelacyjnego dotyczący wysokości wynagrodzenia w kontekście ubezpieczenia społecznego.

Rozwiązanie umowy o pracę z przyczyn niedotyczących pracownika

Z uwagi na nieprecyzyjne przepisy pracodawcy niejednokrotnie obawiają się korzystać z możliwości rozwiązywania umów o pracę z przyczyn niedotyczących pracownika. Dodatkowo, jeżeli rozwiązanie umowy o pracę dotyczy większej grupy osób, pracodawcy obawiają się rygorów związanych z trybem zwolnień grupowych. Skorzystanie z możliwości rozstania się z pracownikiem z przyczyn leżących po stronie pracodawcy nie musi być jednak skomplikowane.

Bezrobocie w listopadzie 2016 r.

Bezrobocie rejestrowane w listopadzie 2016 roku wyniosło 8,2 proc. W urzędach pracy na koniec listopada br. było 109,3 tys. ofert pracy - poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Od 2017 r. znikną niektóre bariery w prowadzeniu firmy

Ustawa, która ma usunąć niektóre bariery w prowadzeniu działalności gospodarczej i przynieść 230 mln zł oszczędności już w pierwszym roku obowiązywania, została przyjęta przez Sejm. Większość przepisów ustawy wchodzi w życie 1 stycznia 2017 r.

REKLAMA

Świadczenie przedemerytalne dla opiekunów osób niepełnosprawnych od 1 stycznia 2017 r.

Opiekunowie, którzy po śmierci podopiecznych stracą m.in. prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, będą mogli ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych lub o świadczenie przedemerytalne. Ustawę w tej sprawie podpisał Prezydent RP. Nowe regulacje mają wejść w życie 1 stycznia 2017 r.

Obowiązek opłacania składek na Fundusz Pracy

Składka na Fundusz Pracy przyznawana jest na cele dotyczące aktywizacji osób bezrobotnych, zasiłki. Kto ma obowiązek jej odprowadzania i w jakiej wysokości?

Umowa o pracę, świadectwo pracy w formie elektronicznej - zmiany w 2017 r.

Przewidziane są zmiany pozwalające na stosowanie formy elektronicznej dla umów o pracę, wypowiedzenia, świadectwa pracy, prowadzenia i przechowywania dokumentacji związanej ze stosunkiem pracy. Projekt przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju stanowi realizację rządowego pakietu „100 zmian dla firm”. Nowe regulacje powinny wejść w życie w 2017 r.

Nowe świadczenia dla opiekunów osób niepełnosprawnych - zmiany od 2017 r.

Zasiłek dla bezrobotnych oraz świadczenie przedemerytalne - to świadczenia, które będzie mógł nabyć opiekun osoby niepełnosprawnej po jej śmierci. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2017 r.

Specjalny zasiłek opiekuńczy 2017

Przyznanie specjalnego zasiłku opiekuńczego uzależnione jest od dochodu. Ile wynosi zasiłek w 2017 r.? Od 1 stycznia 2017 r. opiekunowie osób niepełnosprawnych w przypadku śmierci podopiecznych będą mogli ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych i świadczenie przedemerytalne.

Jak określić zakres obowiązków specjalisty ds. kadr - wzór

Pracownik musi być zaznajomiony z zakresem swoich obowiązków. Może to nastąpić w dowolnej formie, nie wyłączając informacji ustnej. W jaki sposób należy określić zakres obowiązków na stanowisku specjalisty ds. kadr i przedstawić je pracownikowi. Przedstawiamy wzór zakresu zadań specjalisty ds. kadr.

Zawieranie i rozwiązywanie umów o pracę w formie elektronicznej - zmiany 2017

Pracodawca będzie mógł zawrzeć i rozwiązać umowę za pośrednictwem e-maila - wynika ze zmian, które mają na celu ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej. Firma będzie mogła gromadzić dokumentację pracowniczą w wersji elektronicznej, a nie papierowej. Przewiduje się, że zmiany wejdą w życie w 2017 r.

Umowa cywilnoprawna a umowa o pracę - podobieństwa, różnice, rozliczenie

Każdy pracodawca, niezależnie od swojej przynależności do określonej grupy zawodowej, ma prawo wyboru, na jakiej podstawie współpracować będzie ze swoimi podwładnymi. Dotyczy to zarówno podstawy tej współpracy, jak i jej szczegółowych warunków. Istotne jest jedynie, aby wybrana forma współpracy była zgodna z jej celem i nie naruszała obowiązujących przepisów. Dla ułatwienia tego wyboru przedstawiamy omówienie i zestawienie podstawowych różnic pomiędzy umowami cywilnoprawnymi a umową o pracę.

Będą ułatwienia w zatrudnianiu cudzoziemców

W najbliższych miesiącach zmienią się zasady zatrudniania cudzoziemców. Prostsze ma być uzyskiwanie zezwolenia na pracę i pobyt dla obcokrajowca. Wprowadzone zostaną nowe zezwolenia na pobyt dla pracowników delegowanych z krajów trzecich. Od stycznia 2017 r. oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcom zostaną zastąpione przez zezwolenia na pracę sezonową i krótkoterminową. Uprości to procedury i da możliwość doboru zezwolenia do specyfiki pracy danego pracownika.

Odwołanie od decyzji urzędu pracy - wzór

Od decyzji pozbawiającej statusu osoby bezrobotnej służy odwołanie. Jak napisać i złożyć odwołanie od decyzji wydanej przez urząd pracy? Przedstawiamy przykład odwołania.

Obowiązek potwierdzenia podstawowych ustaleń umowy o pracę

Począwszy od września tego roku, w skutek nowelizacji Kodeksu pracy, pracodawcy mają obowiązek pisemnego potwierdzenia pracownikowi ustaleń umowy o pracę niezawartej w formie pisemnej, przed dopuszczeniem pracownika do pracy.

21 dni na odwołanie się od zwolnienia z pracy?

Wydłużenie czasu odwołania się od wypowiedzenia umowy o pracę z 7 do 21 dni - takie zmiany w Kodeksie pracy proponuje zespół do spraw prawa pracy Rady Dialogu Społecznego. To będzie pierwsza inicjatywa legislacyjna Rady.

Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych 2016/2017

Zasiłek dla bezrobotnych przysługuje osobie, jeżeli spełni prawem wymagane warunki, m.in. przez co najmniej 365 dni w okresie 18 miesięcy poprzedzających rejestrację wykonywała pracę i odprowadzała składki. Jakie inne warunki musi spełnić osoba w celu uzyskania zasiłku dla bezrobotnych w 2016/2017 roku?

Opieka traktowana jak praca

Sejm znowelizował ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz ustawę o świadczeniach przedemerytalnych. Zgodnie z wprowadzonymi zmianami osoby, które utraciły prawa do świadczenia pielęgnacyjnego lub zasiłków opiekuńczych, pobieranych w związku ze sprawowaniem opieki nad osobą niepełnosprawną, zyskają po jej śmierci prawo do zasiłku dla bezrobotnych lub świadczenia przedemerytalnego.

Bezrobocie - wrzesień 2016

Bezrobocie rejestrowane we wrześniu 2016 roku spadło do poziomu 8,4 proc. Spadek liczby bezrobotnych w tym miesiącu miał miejsce we wszystkich województwach. W urzędach pracy na koniec września br. było 137,1 tys. ofert pracy - poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Potwierdzenie zawarcia umowy o pracę od 1 września 2016 r. - wzór

Od 1 września 2016 r. każdy pracownik wykonujący pracę musi posiadać albo pisemną umowę o pracę, albo pisemne potwierdzenie podstawowych warunków zatrudnienia przed dopuszczeniem do pracy. Co ta zmiana oznacza w praktyce i jak wygląda wzór informacji potwierdzającej zawarcie umowy w formie innej niż pisemna.

Jak wyrejestrować się z urzędu pracy

W przypadku podjęcia pracy przez osobę bezrobotną, wymagane jest wyrejestrowanie się z urzędu pracy. W jakiej formie tego dokonać - osobiście, pocztą czy e-mailem?

Świadczenie rodzicielskie, czyli kosiniakowe 2017

W 2017 r. rodzice mogą nadal skorzystać ze świadczenia rodzicielskiego, tzw. kosiniakowe w wysokości 1 tys. zł netto, które jest wypłacane przez cały rok, bez względu na to, jaki jest dochód danej rodziny. Z pomocy mogą skorzystać osoby bezrobotne, studenci oraz osoby zatrudnione na umowy cywilnoprawne. Jaka jest różnica pomiędzy becikowym a kosiniakowym?

Ubezpieczenie zdrowotne dla osoby bezrobotnej

Osoba rejestrująca się w urzędzie pracy ze statusem bezrobotnego objęta jest od dnia rejestracji ubezpieczeniem zdrowotnym. Dodatkowo osoby bezrobotne pobiera­jące zasiłek dla bezrobotnych mają opłacane składki na ubezpie­czenia emerytalne i rentowe.

Nowe obowiązki pracodawcy od 1 września 2016 r.

W dniu 1 września 2016 r. weszła w życie ustawa z 13 maja 2016 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy – Dz. U. z 2014 r. poz.1502, z późn. zm. która wprowadza kilka istotnych zmian do katalogu obowiązków pracodawców.

Obowiązkowe etaty w zamówieniach publicznych

Uchwalona nowelizacja Prawa zamówień publicznych, która zawiera wymóg stosowania umowy o pracę jeśli charakter świadczonej usługi tego wymaga , może w znacznej mierze przyczynić się do zmniejszenia liczby osób zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych. Administracja państwowa musi jednak przygotować się na wyższe koszty usług - uważa Konfederacja Lewiatan.

Dodatkowe wsparcie młodych bezrobotnych 2016/2017

W celu poprawy sytuacji na rynku pracy wprowadzono dodatkowe instrumenty wsparcia dla osób bezrobotnych do 30. roku życia. Jak się o nie ubiegać i dlaczego warto z nich skorzystać?

Nowe obowiązki pracodawców od 1 września 2016 r.

Z dniem 1 września 2016 r. zaczęły obowiązywać nowe przepisy Kodeksu pracy dotyczące wprowadzenia obowiązku potwierdzania pracownikowi na piśmie podstawowych ustaleń związanych z zawarciem umowy o pracę przed dopuszczeniem pracownika do pracy. Co ta zmiana oznacza dla pracodawcy?

Długotrwała choroba pracownika może być powodem rozwiązania umowy o pracę

Długotrwała choroba pracownika uzasadniania rozwiązanie umowy przez pracodawcę bez wypowiedzenia bez winy pracownika (art. 53 Kodeksu pracy). Zasadność powyższego została potwierdzona na początku 2016 roku przez Sąd Najwyższy (dalej: „SN”) w wyroku z dnia 21 stycznia 2016 roku (sygn. akt: III PK 54/15), w którym SN stanął na stanowisku, że uzasadniona przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony może wynikać także z okoliczności niezależnych od pracownika, np. z dezorganizującej pracę w zakładzie częstej lub długotrwałej usprawiedliwionej nieobecności pracownika z przyczyn zdrowotnych lub rodzinnych.

Umowa zlecenie a uprawnienia pracownicze

Umowa zlecenia jest umową cywilnoprawną uregulowaną przez Kodeks cywilny. W związku z tym, zleceniobiorcy nie przysługuje ochrona Kodeksu pracy i praw z niego wynikających. Czy zleceniobiorca może otrzymać zasiłek dla bezrobotnych i emeryturę?

Od 1 września najpierw umowa potem praca

1 września br. wchodzi w życie nowelizacja Kodeksu pracy, przygotowana przez MRPiPS. Jej celem jest zagwarantowanie pracownikowi pełnych praw, przez zobowiązanie pracodawcy do podpisania z nim umowy przed dopuszczeniem go do pracy.

Umowa o pracę od 1 września 2016 r. - pytania i odpowiedzi

Od 1 września 2016 r. wchodzi w życie nowelizacja Kodeksu pracy zakładająca zawarcie umowy o pracę na piśmie przed dopuszczeniem pracownika do pracy. Za brak umowy pracodawca będzie ukarany karą grzywny w wysokości od 1 tys. zł do 30 tys. zł.

Zmiana informacji o warunkach zatrudnienia w zakresie okresu wypowiedzenia od sierpnia 2016 r.

Od 21 sierpnia 2016 r. pracownicy, których umowy o pracę trwały w dniu wejścia w życie nowelizacji w zakresie umów terminowych, uzyskają prawo do 1-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Zmiany te nakładają na pracodawcę obowiązek zmiany informacji o warunkach zatrudnienia.

Aneks do umowy o pracę – co można nim zmienić

Aneks do umowy o pracę, to zmiana warunków umowy na podstawie porozumienia pomiędzy stronami, które taką umowę zawarły. Przy pomocy aneksu można wprowadzić zmiany nawet dla pracownika, który podlega szczególnej ochronie np. kobiecie, która jest w ciąży.

Wynagradzanie za pracę menedżerów - nowa ustawa kominowa od 9 września 2016 r.

Od 9 września 2016 r. będzie obowiązywać nowa ustawa kominowa regulująca zasady wynagrodzeń członków zarządów i rad nadzorczych w spółkach z udziałem Skarbu Państwa. Zmiany dotyczą m.in. zasad wynagradzania za pracę kadry menadżerskiej w tych spółkach.

Wypowiedzenie umowy na czas określony od 21 sierpnia 2016 r.

Od 21 sierpnia 2016 r. obowiązuje dłuższy okres wypowiedzenia umów na czas określony trwających w dniu wejścia w życie nowych przepisów, czyli 22 lutego 2016 r. Pracownicy uzyskają prawo do 1-miesięcznego okresu wypowiedzenia.

Zawieranie umów o pracę od 1 września 2016 r.

Od 1 września 2016 r. pracodawca będzie miał obowiązek podpisania z pracownikiem pisemnej umowy o pracę przed dopuszczeniem go do pracy albo potwierdzić podstawowe warunki związane z zawarciem umowy. Za niedopełnienie obowiązku, na pracodawcę może zostać nałożona grzywna w wysokości od 1 tys. zł do 30 tys. zł.

Termin na wniesienie odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uważa, że 7-dniowy okresu na wniesienie przez pracownika odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę jest terminem zbyt krótkim, m.in. ze względu na skomplikowane reguły procesu cywilnego oraz zawiłość spraw. Resort chce go wydłużyć do 14 dni. Do Sejmu natomiast trafił poselski projektu ustawy proponujący wydłużenie tego terminu do 30 dni.

Dofinansowanie dla firm zatrudniających bezrobotnych

Pracodawca, który zamierza zatrudnić osobę bezrobotną do 30 roku życia może starać się o dofinansowanie w postaci zwrotu kosztów w wysokości minimalnego wynagrodzenia.

Zasiłek dla bezrobotnych 2017

Wysokość zasiłku dla bezrobotnych uzależniona jest od stażu pracy. Od 1 czerwca 2016 roku do 31 maja 2017 roku zasiłek podstawowy przez pierwsze 3 miesiące wynosi 831,10 zł. Ile wynosi w kolejnych miesiącach i kto może otrzymać zasiłek podwyższony w wysokości 120 proc.?

Zmiany w prawie pracy w sierpniu i wrześniu 2016 r.

W dniu 3 sierpnia 2016 r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu pracy zakładająca zmiany dotyczące zatrudniania kobiet. Natomiast od 1 września 2016 r. zmianie ulegają przepisy dotyczące potwierdzania warunków zatrudnienia.

Zmiany dla opiekunów osób niepełnosprawnych w 2017 r.

Po śmierci osoby niepełnosprawnej, jej opiekun, który utraci świadczenia związane z opieką, będzie mógł ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych oraz świadczenie przedemerytalne. W celu otrzymania świadczeń, opiekunowie będą musieli spełnić określone warunki. Zmiany mają obowiązywać od 1 stycznia 2017 roku.

Obowiązek zatrudniania na umowy o pracę przy zamówieniach publicznych

Nowelizacja Prawa zamówień publicznych, która weszła w życie 28 lipca 2016 r. wprowadziła m.in. obowiązek zatrudniania na etat, gdy spełnione są kryteria kodeksu pracy, upowszechnienie kryteriów pozacenowych i możliwość zlecania "spółkom-córkom" zadań bez przetargów (tzw. in-house).

Obowiązkowa umowa o pracę przy przetargach od 28 lipca br.

28 lipca br. weszła w życie nowelizacja Prawa zamówień publicznych wprowadzająca obowiązek zatrudniania na umowy o pracę przy zamówieniach publicznych, gdy spełnione są kryteria Kodeksu pracy.

Jakie prawa przysługują pracownikom sezonowym?

Okres wakacyjny sprzyja zatrudnianiu pracowników sezonowych. Przed podjęciem zatrudnienia warto sprawdzić, jakie prawa przysługują pracownikom sezonowym.

Umowy o pracę po zmianach od 1 września 2016 r.

Od 1 września 2016 r. pracodawcy przed dopuszczeniem pracownika do pracy będą musieli podpisać z nim umowę o pracę lub potwierdzić pracownikowi podstawowe ustalenia związane z zawarciem umowy o pracę, jeżeli umowa nie została zawarta w formie pisemnej. Obecnie zawarcie pisemnej umowy o pracę lub jej potwierdzenie na piśmie może nastąpić najpóźniej do końca pierwszego dnia pracy. Taka zmiana Kodeksu pracy oczekuje obecnie na podpis prezydenta.

Termin 7 dni na odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę jest zbyt krótki

Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich 7-dniowy termin na odwołanie do sądu po zwolnieniu z pracy jest za krótki i niezgodny z konstytucją. Adam Bodnar powołuje się na sprawę mężczyzny, który z powodu szoku po stracie pracy nie mógł dotrzymać tego terminu.

REKLAMA