REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Umowa o pracę, Dodatki do wynagrodzenia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Porozumienie w sprawie praktyk zawodowych

Chcielibyśmy w okresie wakacyjnym przyjąć studentów na praktyki. Szkoły są zainteresowane, aby kierować do nas swoich studentów, natomiast dla nas są to dodatkowe obowiązki, jak np. dodatkowe obciążenie pracownika, który staje się koordynatorem praktyk. W związku z tym, czy w porozumieniach o prowadzeniu praktyk studenckich, zawartych ze szkołami wyższymi, możemy zawrzeć zapis o odpłatności za takie praktyki?

Czy naliczać składkę zdrowotną od dodatku stażowego wypłaconego za czas choroby

Pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim od 3 do 21 lipca 2010 r. Za ten okres wypłacimy mu wynagrodzenie chorobowe. Pod koniec lipca br. otrzyma wynagrodzenie za pracę przez część lipca oraz dodatek stażowy w pełnej wysokości. Zgodnie ze zmienionym od 1 stycznia 2010 r. regulaminem pracy dodatek ten nie jest zmniejszany za czas usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Wiem, że część dodatku stażowego za czas choroby będzie zwolniona ze składek na ubezpieczenia społeczne. Czy jednak należy naliczyć od niego składkę na ubezpieczenie zdrowotne, skoro wypłacimy go za czas, kiedy pracownik otrzyma wynagrodzenie chorobowe, od którego opłacana jest składka zdrowotna?

Wypowiedzenie umowy o pracę esemesem

Jestem pracownikiem gimnazjum, zatrudnionym na stanowisku sekretarza szkoły. W dniu 26 maja 2010 r. otrzymałam esemesa, z którego dowiedziałam się, że pracodawca wypowiada mi umowę o pracę. Czy wypowiedzenie to jest skuteczne?

Czego dowiesz się na szkoleniu BHP?

Szkolenie powinno być zorganizowane w formie instruktażu przed rozpoczęciem przez pracownika pracy w danym zakładzie pracy na podstawie szczegółowego programu opracowanego przez organizatora szkolenia.

REKLAMA

Co oprócz odprawy pośmiertnej wypłacić rodzinie zmarłego pracownika?

Kodeks pracy w art. 63(1) Kodeksu pracy wskazuje, iż po śmierci pracownika prawa majątkowe ze stosunku pracy przechodzą w równych częściach na małżonka oraz inne osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W przypadku gdy takich osób nie ma, prawa te wchodzą do spadku.

Przedłużenie umowy na okres próbny

Zawarliśmy z pracownikiem umowę o pracę na 2-miesięczny okres próbny. W tym czasie nie zdążyliśmy jednak sprawdzić wszystkich umiejętności pracownika. Czy możemy przedłużyć taką umowę za pomocą aneksu?

Jak zostać członkiem związku zawodowego

Członkiem związku zawodowego może zostać każdy pracownik po złożeniu odpowiedniej deklaracji. Jednak uchwała o przyjęciu w poczet związkowców jest poprzedzona oceną pracownika, w szczególności dotyczącą przestrzegania przez niego zasad współżycia społecznego i etyki zawodowej.

Czy rozwiązanie umowy o pracę podpisane przez osobę nieuprawnioną jest ważne

Zgodnie ze statutem naszej spółki z o.o., do składania w jej imieniu oświadczeń woli uprawnieni są dwaj członkowie zarządu (prezes i wiceprezes). Spółka prowadzi dwa zakłady produkcyjne położone w sąsiednich miejscowościach. Statut spółki stanowi, że są one pracodawcami dla zatrudnionych w nich pracowników. W każdym z nich stanowisko kierownika zakładu pełni jeden członek zarządu (odpowiednio prezes i wiceprezes). W czasie urlopu wypoczynkowego prezesa jeden z pracowników zarządzanego przez niego zakładu został przyłapany na kradzieży. Pismo o dyscyplinarnym zwolnieniu z pracy podpisał wiceprezes spółki. Pracownik twierdzi, że jest ono nieskuteczne, ponieważ wiceprezes nie był osobą uprawnioną do jego podpisania. Czy ma rację?

REKLAMA

W jakiej formie rozwiązać umowę o pracę z pracownicą, której zatrudnienie zostało przedłużone do dnia porodu

Zatrudniamy pracownicę na podstawie umowy o pracę na czas określony. Pracownica jest w ciąży. Ze względu na to, że w dniu zakończenia umowy pracownica była w 4. miesiącu ciąży, przedłużyliśmy jej umowę o pracę do dnia porodu. Po 2 tygodniach od dnia przedłużenia umowy pracownica wystąpiła do nas z prośbą o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. Czy w tej sytuacji powinniśmy sporządzić pismo o rozwiązaniu umowy za porozumieniem stron, czy nie trzeba tego robić, tylko wystarczy wystawić pracownicy świadectwo pracy, ponieważ umowa zakończyła się z upływem terminu, na jaki była zawarta, a przedłużenie jej do dnia porodu nie jest dokonywane na piśmie?

Obniżenie wymiaru czasu pracy na wniosek pracownika

Obniżenie wymiaru czasu pracy to uprawnienie rodzicielskie, które wynika z art. 1867 kodeksu pracy, pozwalające pracownikowi na uzyskanie większych możliwości sprawowania opieki nad dzieckiem, bez konieczności skorzystania z urlopu wychowawczego.

Na jakie dodatki do wynagrodzenia może liczyć pracownik

Wynagrodzenie za pracę jest świadczeniem majątkowym, jakie pracodawca zobowiązany jest wypłacać pracownikowi okresowo w zamian za wykonaną przez niego pracę. Z reguły składa się z wynagrodzenia zasadniczego, ale może również zawierać dodatki.

Kolejna umowa o pracę

Czy są przepisy mówiące o tym, że w przypadku, gdy kończy się jedna umowa (zawarta na czas określony), pracodawca musi przedstawić 2 tygodnie wcześniej warunki nowej umowy dla pracownika? Czy to jego dobra wola? Kiedy umowę taką powinno się podpisać?

Czy można zatrudnić pracownika w okresie wypowiedzenia

Pracodawca z powodu upadłości zakładu pracy skrócił pracownikowi okres wypowiedzenia z 3 miesięcy do 1 miesiąca. Czy pracownikowi przysługuje jakieś świadczenie za pozostałe 2 miesiące i czy nowy pracodawca ma możliwość zatrudnienia takiej osoby po upływie skróconego okresu wypowiedzenia?

Przywrócenie pracownika do pracy a obowiązek zawarcia nowej umowy o pracę

W przypadku bezprawnego wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę oraz w razie niezgodnego z prawem rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, pracownikowi przysługuje roszczenie o przywrócenie do pracy. Po przywróceniu pracownika do pracy przez sąd nie trzeba zawierać nowej umowy o pracę. Stosunek pracy zostaje bowiem odtworzony mocą samego orzeczenia sądu.

Jak zarejestrować się w urzędzie pracy

Rejestracją bezrobotnych i poszukujących pracy oraz prowadzeniem rejestrów tych osób zajmują się powiatowe urzędy pracy. Osoby, które chcą uzyskać status bezrobotnego muszą posiadać odpowiednie dokumenty, które pozwolą na ustalenie ich uprawnień.

Jak zmienić sposób zatrudnienia pracownika, który wygrał nabór na stanowisko urzędnicze

Pracownik samorządowy został zatrudniony na stanowisku pomocniczym na czas nieokreślony. Obecnie wygrał nabór na stanowisko urzędnicze w naszym urzędzie. Od 1. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym odbył się nabór, mamy zawrzeć z pracownikiem umowę na czas określony na 6 miesięcy. Czy nowo zawarta umowa przerywa bieg i jednocześnie unieważnia poprzednią umowę jako pracownika obsługi? Jak postąpić w przedstawionej sytuacji?

Tryb odwołania dyrektora szkoły

Decyzją rady miasta podjęto uchwałę w sprawie połączenia od 1 września 2010 r. nowo powstającego przedszkola z istniejącą szkołą podstawową w zespół szkolno-przedszkolny. W jakim trybie należy odwołać dyrektora szkoły podstawowej, jeśli jego kadencja kończy się 31 sierpnia 2014 r.

Data rozwiązania umowy o pracę

Od 2 marca 2010 r. zatrudniamy pracownika na podstawie umowy o pracę. Pracownik przychodzi do pracy na godzinę 8 rano i podpisuje listę obecności. Następnie pracuje przez 3 godziny i wychodzi z pracy, tego dnia ani następnego już nie wraca. Następnie oświadcza, że już nie będzie pracował. Mam pytanie, z jaką datą powinnam rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem. Wiem, że muszę zapłacić za przepracowany czas, ale co z urlopem?

Wydanie pracownikowi opinii negatywnej jest ryzykowne

Z pracownikiem wkrótce zostanie rozwiązana umowa o pracę na zasadzie porozumienia stron. Pracownik ubiegający się o kierownicze stanowisko w innej firmie poprosił nas o wydanie opinii o jego pracy. Chcielibyśmy uniknąć wydania opinii, ponieważ pracownik był konfliktowy i często korzystał ze zwolnień lekarskich. Czy powinniśmy wydać pracownikowi opinię negatywną, czy korzystniej będzie dla nas odmówić mu wydania jakiejkolwiek opinii?

Odwołanie dyrektora szkoły

Zamierzamy odwołać dyrektora szkoły na podstawie art. 38 ust. 1 pkt 2 ustawy o systemie oświaty. Wiemy, że dyrektor należy do związków zawodowych. Czy z powodu pogorszenia się jego warunków pracy i płacy należy powiadomić związki zawodowe o zamiarze odwołania go ze stanowiska?

Diabeł tkwi w szczegółach

Przepisy prawa stanowią, iż w umowach należy badać zgodny zamiar stron i cel umowy, a nie jej dosłowne brzmienie. W orzecznictwie przyjęto jednak, że sąd może ustalić istnienie stosunku pracy także wtedy, gdy strony w dobrej wierze zawierają umowę cywilnoprawną, lecz jej treść lub sposób realizacji odpowiada cechom stosunku pracy.

Wynagrodzenia i systemy motywacyjne

Regulacja problematyki wynagradzania za pracę oraz wypłacania innych świadczeń związanych z pracą jest dokonywana za pomocą źródeł prawa o różnej randze i zakresie zastosowania. Samo pojęcie „wynagrodzenie” nie jest zdefiniowane przepisami prawa pracy. W doktrynie przyjmuje się, że „wynagrodzenie za pracę” jest to obowiązkowe świadczenie pracodawcy ze stosunku pracy na rzecz pracownika, mające charakter roszczeniowy i stanowiące ekwiwalent za wykonaną pracę.

Niedotrzymanie warunków umowy przedwstępnej

W drodze rekrutacji znaleźliśmy fachowca, z którym podpisaliśmy przedwstępną umowę o pracę. W ciągu miesiąca miał podjąć pracę w naszej firmie i podpisać umowę przyrzeczoną. Niestety po upływie tego okresu nasz niedoszły pracownik oświadczył, że jednak rezygnuje z proponowanego przez nas stanowiska. Czy w związku z niedotrzymaniem warunków umowy przedwstępnej możemy wobec tej osoby wyciągnąć jakieś konsekwencje?

Praca w porze nocnej

Kto nie może pracować w niedziele i święta


Poza pewnymi wyjątkami zawartymi w
Kodeksie pracy, praca w niedziele i święta jest zabroniona. Należy jednak pamiętać, że nie każdy pracownik może pracować w niedziele i święta.

Kto może pracować w niedziele i święta



Za pracę w niedzielę i święto uważa się pracę wykonywaną między godziną 6.00 w tym dniu a godziną 6.00 w następnym dniu, chyba że u danego pracodawcy została ustalona inna godzina.

Jaki dodatek przysługuje za pracę w niedziele i święta

Oprócz normalnego wynagrodzenia za pracę w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, oraz w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, pracownikowi przysługuje dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia.

Elementy obowiązkowe umowy o pracę

Kodeks pracy wymienia elementy obligatoryjne które muszą znaleźć się w umowie o pracę. Należy pamiętać, że brak choćby jednego z nich może spowodować nieważność umowy o pracę.

Co przysługuje pracownikowi służby cywilnej za pracę w godzinach nadliczbowych

Co do zasady, czas pracy członków korpusu służby cywilnej nie może przekraczać ośmiu godzin na dobę i średnio 40 godzin tygodniowo w przyjętym okresie rozliczeniowym nie dłuższym niż osiem tygodni. W przypadkach uzasadnionych rodzajem pracy i jej organizacją mogą być stosowane rozkłady czasu pracy, w których jest dopuszczalne przedłużenie czasu pracy do 12 godzin na dobę. W rozkładach tych czas pracy nie może jednak przekraczać średnio 40 godzin na tydzień w przyjętym okresie rozliczeniowym nie dłuższym niż 12 tygodni.

Bezprawne wypowiedzenie umowy o pracę

O bezprawnym wypowiedzeniu umowy powiemy w przypadku nieuzasadnionego lub niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę.

Umowa o pracę - osobista i dobrowolna

Kodeks pracy określa cechy, jakie musi posiadać stosunek pracy. Istnienie tych cech oznacza, że strony wiąże stosunek pracy, bez względu na nazwę zawartej umowy.

Urlop rodzicielski a rozwiązanie stosunku pracy - regulacje unijne

Prawo unijne nie konkretyzuje uprawnień pracowników w związku z urlopem rodzicielskim lub w razie rozwiązania w tym czasie stosunku pracy. Daje w tym zakresie jedynie ramy, pozostawiając konkretne rozwiązania państwom członkowskim.

Zwolnienie na poszukiwanie pracy

Nie tylko umowa o pracę i ewidencja czasu pracy dowodzi prawa do 50% kosztów pracowniczych

Od wielu lat podstawowym dowodem uzasadniającym prawo do zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodu przez pracowników – twórców są zapisy w umowie o pracę oraz ewidencja czasu pracy. Te dokumenty analizują organy podatkowe w czasie kontroli pracodawców. WSA w Warszawie 15 stycznia 2010 r. zgodził się na inne dowody niż umowa o pracę i ewidencja czasu pracy rozliczanej jako podlegająca prawu autorskiemu. Są dopuszczalne pod warunkiem, że pozwalają wydzielić z pensji część wynagrodzenia za korzystanie przez pracownika z praw autorskich lub rozporządzenie nimi. Wyrok ma charakter przełomowy.

Kontrowersje wokół stosowania ustawy antykryzysowej

Długoletnia praktyka stosowania art. 251 k.p. pozwoliła na wypracowanie przejrzystych zasad zatrudniania na czas określony. Jednak od 22 sierpnia 2009 r. ta klarowna praktyka została zachwiana przez nie do końca jasne przepisy antykryzysowe.

Sposób określenia wynagrodzenia w umowie o pracę

Pracodawca ma swobodę w określeniu sposobu wynagradzania pracownika. Ważne jest, aby pensja nie była niższa niż minimum określone przez prawo.

Bezprawne wypowiedzenie umowy o pracę

O bezprawnym wypowiedzeniu umowy powiemy w przypadku nieuzasadnionego lub niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę.

Pakiety medyczne od pracodawcy są przychodem pracownika

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie 7 sędziów uznał, że abonamenty medyczne przyznawane przez pracodawców są przychodem pracowników (uchwała z 24 maja 2010 r. - sygn. II FPS 1/10). Nie ma przy tym znaczenia, czy pracownik skorzystał z oferty lecznicy. Wystarczy, że miał wykupiony abonament, dysponował kartą i mógł skorzystać z usług medycznych. Bowiem samo pozostawanie w gotowości świadczenia usług medycznych przez lecznicę jest dla pracownika obdarowanego pakietem medycznym nieodpłatnym świadczeniem.Pracodawcy powinni więc traktować wartość takiego abonamentu (ustaloną na podstawie umowy z lecznicą) jak inne świadczenia pracownicze i ją opodatkować i oskładkować.

Zwolnienie pracownika chronionego

W naszym zakładzie trwa reorganizacja. Likwidacji uległ jeden dział produkcji, w którym zatrudnionych jest kilku pracowników w wieku przedemerytalnym. Czy przy zwolnieniach pracownicy ci będą podlegać szczególnej ochronie oraz czy pracodawca może im obniżyć wynagrodzenie?

Czy jeśli pracownica zajdzie w ciążę w czasie, o który skrócono jej wypowiedzenie umowy o pracę, należy ją przyjąć do pracy

Zwolniliśmy pracownicę z przyczyn ekonomicznych za wypowiedzeniem. Zastosowaliśmy w jej przypadku skrócony okres wypowiedzenia i obniżyliśmy go z 3 miesięcy do 1 miesiąca. Miesiąc po zakończeniu umowy o pracę pracownica zgłosiła się do nas z prośbą o przywrócenie do pracy. Przedstawiła zaświadczenie lekarskie, z którego wynika, że od 3 tygodni jest w ciąży. W ciążę zaszła więc po rozwiązaniu umowy, ale w trakcie skróconego okresu wypowiedzenia. Czy w takiej sytuacji musimy ją przyjąć do pracy?

Dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego

Najważniejszym źródłem wspierania zatrudnienia osób niepełnosprawnych jest dofinansowanie do ich wynagrodzeń zarówno w zakładach pracy chronionej, jak i na otwartym rynku pracy.

Jak prawidłowo zawrzeć umowę o pracę na okres próbny

Umowa o pracę na okres próbny może poprzedzać każdą umowę o pracę, zarówno terminową, jak i bezterminową. Umowa ta ma na celu sprawdzenie przydatności pracownika do wykonywania danej pracy.

Odwołanie pracownika z urlopu bezpłatnego

Pracodawca może uzależnić zgodę na udzielenie urlopu bezpłatnego na okres przekraczający 3 miesiące od prawa do jego odwołania z ważnych przyczyn.

Na jak długo można zawrzeć umowę o pracę na czas określony?

Przepisy kodeksu pracy przewidują możliwość zawarcia kilku rodzajów umów o pracę. Wśród nich jest umowa na czas określony, która z góry wskazuje termin zakończenia stosunku pracy. Umowy terminowe niestety nie sprzyjają wytwarzaniu się trwałej więzi pracownika z pracodawcą i najczęściej dotyczą grup zawodowych, których praca ma charakter okresowy (artyści teatralni, robotnicy sezonowi).

Zalety i wady umowy o pracę, zlecenia lub o dzieło

Procesy globalizacyjne doprowadziły do odejścia od umowy o pracę na rzecz niestandardowych form zatrudnienia. Pracodawcy, chcąc ograniczyć koszty osobowe, coraz częściej zatrudniają pracowników na podstawie umowy zlecenia bądź umowy o dzieło. Przyjrzyjmy się bliżej wadom i zaletom tego rodzaju umów.

Staż uprawniający do renty


Świadczenie rentowe obejmuje ryzyko niezdolności do pracy lub utraty żywiciela. Ubezpieczony nabywa prawo do tego świadczenia po spełnieniu warunków określonych w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Przywrócenie pracownika do pracy

Pracownik w razie nieuzasadnionego lub niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę może żądać według swego wyboru odszkodowania bądź przywrócenia do pracy. Podobne roszczenia przysługują mu w razie niezgodnego z prawem rozwiązania stosunku pracy przez pracodawcę bez wypowiedzenia.

Jak uniknąć błędów przy określeniu przyczyny zwolnienia z pracy

Pracodawca, który wypowiada pracownikowi umowę o pracę na czas nieokreślony lub rozwiązuje umowę o pracę bez wypowiedzenia, musi podać przyczyny wypowiedzenia lub rozwiązania umowy. Przyczynę tę pracodawca musi wskazać w sposób przemyślany, ponieważ uchybienia w tym zakresie są jedną z najczęstszych podstaw podważenia prawidłowości lub legalności wypowiedzenia umowy o pracę lub rozwiązania jej bez wypowiedzenia.

Kiedy praca w godzinach nadliczbowych jest dopuszczalna

Praca w godzinach nadliczbowych możliwa jest tylko w przypadkach określonych w Ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.

Komu przysługuje 13 pensja

Dodatkowe wynagrodzenie roczne, znane potocznie trzynastką przysługuje w pełnej wysokości pracownikom jednostek sfery budżetowej po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego.

REKLAMA