REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ubezpieczenie, Emerytura

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wysokość emerytury w 2013 r.

Od 1 stycznia 2013 r. wysokość emerytury jest ustalana według nieco zmienionych zasad. Wynikają one z potrzeby wydłużenia okresów składkowych i nieskładkowych kobiet oraz możliwości pobierania tzw. emerytury częściowej.

Dopuszczalna kwota przychodu w 2013 r.

Dopuszczalna kwota przychodu w 2013 roku, tak jak w latach poprzednich ustalana jest jako 25% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w roku kalendarzowym poprzedzającym termin waloryzacji, ogłoszonego przez Prezesa GUS do celów emerytalnych.

Waloryzacja emerytur w 2013 r.

Waloryzacja emerytur w 2013 r. w praktyce będzie oznaczała podwyższenie świadczeń najbiedniejszych emerytów o ok. 30, najbogatszych zaś przewidywalnie o 200 zł. Na informacje o waloryzacji emerytur co roku oczekuje 10 milionów osób.

Dochodzenie roszczeń przez poszkodowanego w wypadku

Uległeś wypadkowi z winy drugiej osoby i nie wiesz jak teraz powinieneś postępować? Bardzo wielu poszkodowanych nie jest świadoma, jakie prawa im przysługują oraz o jakie roszczenia mogą się ubiegać. Niewiedza ta działa oczywiście na naszą niekorzyść.

REKLAMA

Wypadek a kolizja

Wielu kierowców nie wie, czym różni się wypadek komunikacyjny od kolizji. Rozróżnienie to ma jednak bardzo istotne znaczenie, bowiem od kwalifikacji zdarzenia zależy to, jak powinniśmy się zachować.

Wymiar emerytur osób zatrudnionych za granicą niezgodny z Konstytucją

Różnicowanie osób otrzymujących emerytury z pracy za granicą od tego, czy przed wyjazdem były zatrudnione w kraju, jest niezgodne z konstytucyjną zasadą równości - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Wysokość emerytur i rent w 2013 r.

Emerytury i renty powinny wzrosnąć od marca 2013 r. O przyszłorocznym wskaźniku waloryzacji zdecyduje inflacja i płaca realna w roku bieżącym.

Ustawa o reformie emerytalnej podpisana przez Prezydenta

Zrównanie i wydłużenie wieku emerytalnego do 67 r. życia przewiduje nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Nowe przepisy wejdą w życie najprawdopodobniej 1 stycznia 2013 r.

REKLAMA

Nowe przepisy emerytalne wejdą w życie na początku 2013 r.

Na podpis prezydenta czeka nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych uchwalona przez Sejm 11 maja 2012 r. Senat nie zgłosił do niej żadnych poprawek, więc 1 stycznia 2013 roku wejdą w życie nowe zasady przechodzenia na emerytury.

Brak badań technicznych, a odszkodowanie po kolizji

Czy brak ważnych badań technicznych może doprowadzić do niewypłacenia odszkodowania po kolizji? Pozytywny wynik badań techniczny stanowi domniemanie, że dany pojazd jest zdatny do poruszania się po drodze (z uwagi na swój stan techniczny nie stanowi zagrożenia dla ruchu drogowego). Czy jednak brak badań technicznych zawsze wskazuje na zły stan samochodu i uniemożliwia wypłatę odszkodowania (AC lub NNW)? Nie do końca.

Centralny Wykaz Ubezpieczonych pomoże przy rejestracji pacjentów

Zgodnie z projektem, od października tego roku placówki służby zdrowia będą mogły, na podstawie danych zawartych w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych, uzyskać elektroniczne potwierdzenie prawa pacjenta do świadczenia zdrowotnego w ramach ubezpieczenia w NFZ.

Czym jest ubezpieczenie NNW? Czy warto je wykupić?

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) kierowcy i pasażerów samochodu jest rodzajem ubezpieczenia osobowego (nie dotyczy mienia) – wypłacanego w przypadku wystąpienia negatywnych skutków zdrowotnych związanych z ruchem pojazdu.

Wiek emerytalny 2013

Od 2013 r. wiek emerytalny będzie stopniowo podwyższany, by docelowo wynieść 67 lat.

Wiek emerytalny podwyższony do 67 lat

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o emeryturach i rentach, a tym samym podwyższył wiek emerytalny do 67 lat.

67 lat - nowy wiek emerytalny przyjęty przez Sejm

Wydłużanie wieku emerytalnego do 67 roku życia począwszy od 1 stycznia 2013 r. przewiduje nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Wypowiedzenie umowy z winy pracownika

Czy popełnienie przestępstwa przez pracownika pociąga za sobą konsekwencję w postaci zwolnienia go z pracy? Kiedy pracodawca może wypowiedzieć umowę bez wypowiedzenia z winy pracownika?

Projekt reformy emerytalnej przyjęty przez rząd

Zgodnie z projektem Rady Ministrów, wiek emerytalny zostanie wydłużony do 67 roku życia. Drugi z przyjętych projektów nowelizacji ustawy emerytalnej zakłada ograniczenie przywilejów służb mundurowych.

Kup auto i je ubezpiecz - Ubezpieczenie GAP

Gdy kupujemy nowy samochód wszystko jest piękne i pachnie świeżością. Nie mamy również żadnych wątpliwości, co do zakupu pakietu ubezpieczeń OC, AC i NW. Warto się jednak w tym miejscu zastanowić, czy rzeczywiście jesteśmy już w pełni bezpieczni?

Reforma emerytalna: co z sędzią i prokuratorem?

Ministerstwo Sprawiedliwości chce, by kwestię wieku emerytalnego sędziów i prokuratorów rozstrzygała osobna ustawa. Przedstawiciele tych zawodów później przechodziliby w stan spoczynku dopiero od 2013 r.

Nowe uprawnienia dla weteranów działań poza granicami kraju

W dniu 30 marca weszły w życie przepisy ustawy o weteranach działań poza granicami kraju. Nowe przepisy przyznają weteranom prawa do świadczeń z opieki zdrowotnej oraz pomocy socjalnej.

Kompromis w sprawie reformy emerytalnej

PSL zgodziło się na podniesienie wieku emerytalnego do 67 lat dla kobiet i mężczyzn. Kompromis w koalicji przewiduje też wprowadzenie tzw. emerytur częściowych.

Przeczytaj OWU zanim podpiszesz umowę z ubezpieczycielem

Każda umowa przed podpisaniem powinna być najpierw uważnie przeczytana. Nie zawsze to wystarczy. Przy umowach ubezpieczeniowych powinniśmy zapoznać się także z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia.

Odszkodowanie za nieużywanie samochodu

Poszkodowany, którego samochód został przy wypadku uszkodzony albo całkowicie zniszczony, może na czas naprawy albo na czas potrzebny do kupna nowego wynająć samochód albo domagać się odszkodowania za nieużywanie samochodu.

Dla kogo emerytura częściowa?

Rząd chce wprowadzenia emerytury częściowej dla pracowników w podeszłym wieku, którzy stracili pracę.

Marcowa waloryzacja emerytur 2012

Od 1 marca 2012 roku wzrosła rośnie wysokość wszystkich świadczeń emerytalnych wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Emerytury wzrosły o jednakową kwotę 71 zł.

Kiedy zgłaszać wniosek o wyższą emeryturę?

Wniosek o wyższą emeryturą należy złożyć do organu ZUS, który wypłaca świadczenie. Jeżeli emeryt pozostaje w ubezpieczeniu należy to zrobić nie wcześniej niż po zakończeniu kwartału kalendarzowego. Przez kwartał należy rozumieć trzy kolejne miesiące danego roku.

Czym jest emerytura firmowa?

Emerytura firmowa jest świadczeniem wypłacanym w ramach pracowniczych programów emerytalnych. Zapewnia ona dodatkowe finansowe zabezpieczenie emeryta. Mogą z niej skorzystać tylko te osoby, które przystąpiły do PPE.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym?

Polskie przepisy gwarantują kompleksową ochronę pracownika, któremu brakuje nie więcej niż cztery lata do emerytury. Osoby takiej pracodawca nie może zwolnić, ani zmienić jej warunków umowy. Pracodawca, dokonujący restrukturyzacji zatrudnienia może rozstać się z pracownikiem tylko w drodze porozumienia stron lub z przyczyn uzasadniających zwolnienie bez zachowania okresu wypowiedzenia.

Nowe kwoty dodatków do emerytur i rent

1 marca 2012 r. ulegają zmianie kwoty dodatków do emerytur i rent.

Przywileje emerytalne dla ubezpieczonych w KRUS

Ubezpieczeni w KRUS będą mieli pięcioletni okres przejściowy na przechodzenie na wcześniejszą emeryturę. Takie zmiany przewiduje skierowany do konsultacji społecznych projekt nowelizacji ustawy emerytalnej.

Zawieszenie i zmniejszenie świadczeń emerytów i rencistów

W niektórych przypadkach świadczenia emerytów i rencistów mogą być zmniejszone a nawet zawieszone. Jest to uzależnione od wysokości wynagrodzenia jakie emeryt/rencista uzyskuje poza otrzymywaniem emerytury/renty.

Najniższe emerytury i renty w 2012 roku

Jaką wysokość mają najniższe emerytury i renty w 2012 roku?

Podział składki na ubezpieczenie emerytalne w 2012 roku

Składka emerytalna jest dzielona pomiędzy ZUS i OFE. Jak wygląda ten podział?

Dłuższy staż ubezpieczeniowy dla kobiet

Kobiety, które mają mniej lat składkowych i nieskładkowych będą później przechodziły na emeryturę. Takie zmiany chce wprowadzić rząd.

Ubezpieczenie OC 2012

Od 11 lutego 2012 roku weszła w życie nowelizacja ustawy dotycząca obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (OC) dla pojazdów. Mimo, że wzrosną kary za brak ubezpieczenia OC, większość zmian, które wprowadza nowelizacja ustawy o OC jest z korzyścią dla kierowców.

Umowa uaktywniająca a inny tytuł do ubezpieczeń

Niania zawierająca umowę uaktywniającą z własnym pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy lub wykonująca taką umowę na rzecz własnego pracodawcy, podlega ubezpieczeniom jako pracownik. W niniejszym artykule omawiamy wybrane zbiegi tytułów ubezpieczeń.

Emerytura pomostowa 2012

Komu i na jakich warunkach będzie przysługiwała emerytura pomostowa w 2012 roku? Jak obliczyć jej wysokość?

Doliczenie lat zerowych do emerytury

Obowiązujące przepisy pozwalają zastąpić lata z zerowymi zarobkami, przyjęte do obliczenia wysokości emerytury najniższą płacą, jaka obowiązywała w danym okresie. Takie rozwiązanie jest korzystne dla osób, które nie są w stanie przedłożyć brakującej dokumentacji płacowej i tym samym są pozbawione możliwości uzyskania wyższej emerytury.

Doliczenie do emerytury czasu choroby

Przepisy pozwalają na ponowne ustalenie wcześniej przyznanej emerytury i doliczenie do niej czasu choroby. Zwiększa on emeryturę o 0,7% podstawy wymiaru. Ponowne ustalenie wysokości świadczenia następuje na wniosek osoby zainteresowanej.

Jak wypełnić oświadczenie sprawcy wypadku ? (cz. 2)

Objęcie ubezpieczeniem sprawcy będzie wymagało udowodnienia okoliczności zdarzenia oraz winnego. Takie funkcje spełni oświadczenie sprawcy. Jaka powinna być jego treść?

Ubezpieczenie pensjonatu

Prowadzący hotele, czy pensjonaty mogą skorzystać z ofert ubezpieczycieli. Odpowiednia oferta ubezpieczeniowa zwolni nas od roszczeń gości za uszkodzone lub utracone rzeczy, wniesione przez gości hotelowych.

Wysokość emerytury Vademecum

Wysokość emerytury zależy od trzech wartości: wysokości podstawy wymiaru, uwzględnionego okresu składkowego i nieskładkowego oraz wysokości kwoty bazowej.

Nie jesteś zadowolony ze swojego OFE? - zmień go!

Każdy członek OFE, który nie jest z niego zadowolony, może go zmienić. Konieczne jest przy tym pisemne zawiadomienie dotychczasowego funduszu emerytalnego. Następnie dokonywana jest wypłata transferowa.

Prawa członka OFE

Przepisy przyznają członkom OFE szereg uprawnień. Przede wszystkim mogą oni w każdym czasie zmienić fundusz, wskazać osobę, która po ich śmierci odziedziczy zgromadzone aktywa bądź też żądać informacji o środkach zgromadzonych na rachunku.

Zgłoszenie wniosku o emeryturę powszechną

Wniosek o emeryturę powszechną należy zgłosić w organie rentowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby zainteresowanej. Za wniosek uważa się zgłoszone na piśmie lub ustnie do protokołu żądanie przyznania świadczenia

Emerytura z USA

Osoba, która posiada okresy ubezpieczenia w Polsce lub w USA, może uzyskać emeryturę z obydwu tych państw, jeżeli spełni warunki, które przepisy każdego z tych państw ustanawiają dla nabycia uprawnień do tych świadczeń. Prawo do emerytury ustalane jest równolegle przez odpowiednie instytucje w USA i w Polsce.

Wcześniejsza emerytura 2012

Ile wyniesie wcześniejsza emerytura w 2012 roku? Sprawdź, kto jest do niej uprawniony i jakie warunki musi spełnić.

Wolontariat międzynarodowy

Wolontariusz to osoba fizyczna, która dobrowolnie i bez wynagrodzenia wykonuje świadczenie na rzecz korzystającego. W Polsce taką działalność, poza obywatelami naszego kraju, mogą także podejmować cudzoziemcy. Ponieważ wolontariat to świadczenie odpowiadające świadczeniu pracy (a nie świadczenie pracy), od cudzoziemca nie wymaga się uzyskania zezwolenia do wykonywania świadczeń wolontarystycznych.

Kto wypłaca zasiłek wyrównawczy

Zasiłek wyrównawczy dla pracowników, którzy poddali się rehabilitacji zawodowej wypłaca zakład pracy, w którym prowadzona jest rehabilitacja zawodowa, lub międzyzakładowy ośrodek rehabilitacji zawodowej. Co ważne wydatki ponoszone z tytułu wypłaty zasiłków wyrównawczych finansowane są przez ZUS i nie podlegają limitowaniu.

Kiedy nie przysługuje zasiłek wyrównawczy?

W świetle obowiązujących przepisów zasiłek wyrównawczy nie przysługuje pracownikowi pobierającemu emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy. Zasiłek nie przysługuje również za okresy niezdolności do pracy spowodowane m.in. chorobą zawodową bądź też sprawowaniem opieki.

REKLAMA