REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
W sytuacji, gdy członek rodziny, którego zgłaszamy do ubezpieczenia zdrowotnego uzyska swój tytuł do tego ubezpieczenia, to musimy pamiętać, żeby go wyrejestrować i w razie potrzeby zgłosić ponownie.
Narodowy Fundusz Zdrowia podpowiada co może zrobić pacjent, gdy w eWUŚ świeci się na czerwono. Czy można ubezpieczyć się „wstecznie"?
Zaczynasz studia? Wracasz na kolejny rok nauki po zakończeniu wakacyjnej pracy? Upewnij się, że masz ubezpieczenie zdrowotne i prawo do bezpłatnego leczenia.
Nowa praca – co z korzystaniem ze świadczeń? Ubezpieczenie zdrowotne przysługuje osobom ubezpieczonym m.in. obowiązkowo – zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Jak to wygląda w sytuacji, gdy pracownik rozpoczyna nową pracę? W jakim czasie od zawarcia umowy rozpoczyna się ochrona ubezpieczeniowa?
REKLAMA
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego uprawnia do korzystania ze świadczeń medycznych zagranicą. Wyjeżdżając z Polski ubezpieczony powinien zabrać ją ze sobą – żeby skorzystać ze świadczeń trzeba okazać fizyczną kartę, a nie jej kopię.
Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina, że możliwość dołączenia do ubezpieczenia zdrowotnego jest dostępna w każdej chwili. W razie choroby pozwoli to na uniknięcie dodatkowej opłaty.
Ubezpieczenie zdrowotne i ubezpieczenie chorobowe często są mylone lub używane zamiennie. To jednak zupełnie różne rodzaje ubezpieczeń. Podpowiadamy, jakie są pomiędzy nimi różnice.
Sprawdź o czym trzeba pamiętać zgłaszając członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego. Odpowiadamy również na pytanie co jeśli członek rodziny zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego nabędzie własny tytuł do tego ubezpieczenia.
REKLAMA
Ubezpieczenie zdrowotne w KRUS – czy ubezpieczony w KRUS może podlegać ubezpieczeniu zdrowotnemu? Okazuje się, że nie każdy. Kto jest wyłączony? Jak to wygląda w praktyce?
Zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego – kto i kiedy zgłasza dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego? Jaki jest termin na zgłoszenie? Jak można ubezpieczyć dziecko, by mogło czerpać z tego jak najwięcej korzyści?
Wyrejestrowanie z ZUS a ubezpieczenie zdrowotne i chorobowe. Kiedy ustaje prawo do świadczeń? Co zrobić, aby nadal być objętym ubezpieczeniem?
Do 5 czerwca 2023 r. prowadzący działalność gospodarczą mają czas na złożenie wniosku RZS-R o zwrot nadpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne wynikającej z rocznego rozliczenia. Wniosek w tej sprawie należy złożyć elektronicznie na Platformie Usług Elektronicznych ZUS – poinformował 1 czerwca 2023 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Jak dokonać rocznego rozliczenia składki zdrowotnej za 2022 rok przy zmianie formy opodatkowania? Na pytania płatników odpowiada ZUS.
Czy płatnik wyrejestrowany z ubezpieczeń ma obowiązek złożyć w 2023 roku roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2022 rok?
Obywatele Ukrainy, który przyjechali do Polski 24 lutego 2022 r. lub później, mają prawo do bezpłatnej publicznej opieki zdrowotnej w Polsce, w tym do refundowanych leków, na takich samych zasadach jak obywatele polscy. Dotyczy to również nieletnich.
Jak wygląda ubezpieczenie zdrowotne bezrobotnego? Co należy wiedzieć w zakresie umowy zlecenia a ubezpieczenia zdrowotnego? Ile wynosi składka zdrowotna na ubezpieczenie zdrowotne? Co ze składką zdrowotną emeryta? Jak sprawdzić, czy jest się ubezpieczonym? Ubezpieczenie zdrowotne za granicą - jakie zasady? Zgłoszenie członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego. Poniżej najważniejsze zagadnienia związane z ubezpieczeniem zdrowotnym.
Ubezpieczenie zdrowotne a chorobowe – czym się różnią? Ubezpieczenia zdrowotne i chorobowe to dwie zupełnie różne rzeczy, mimo że nazwy brzmią podobnie. Są to niezwykle ważne ubezpieczenia – od opłacania na nie składek uzależnione jest, czy przysługuje zasiłek chorobowy, a także bezpłatne leczenie. Jakie są różnice i co dają oba ubezpieczenia?
Czy obciążenie obywateli obowiązkiem finansowana składki zdrowotnej w całości właściwie wpisuje się w ciążący na władzy publicznej konstytucyjny nakaz zapewnienia ochrony zdrowia? Takie pytanie zadał rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek ministrowi zdrowia Adamowi Niedzielskiemu. Nie można podzielić stanowiska, że zmiany legislacyjne wprowadzone ustawą Polski Ład doprowadziły do stanu niekonstytucyjności regulacji składki zdrowotnej lub prawnego systemu publicznej opieki zdrowotnej – odpowiedział 8 marca 2023 r. minister zdrowia.
Ubezpieczenie zdrowotne służy zapewnieniu świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Ubezpieczenie zdrowotne w 2023 r. działa na zasadach wprowadzonych przez „Polski Ład”. Jaki jest zakres ubezpieczenia zdrowotnego? Kto podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu? Ile wynoszą składki zdrowotne w 2023 r.?
Na czym polegają i czym różnią się rozliczenia podatkowe składki zdrowotnej podatników (przedsiębiorców) opodatkowanych na zasadach ogólnych (skala podatkowa PIT), podatkiem liniowym i ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych? Ministerstwo Finansów udzieliło wyjaśnień co do obowiązujących w 2023 roku zasad podatkowego rozliczania zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne przez przedsiębiorców.
Obywatele Ukrainy, który przyjechali do Polski 24 lutego 2022 r. lub później, mają prawo do bezpłatnej publicznej opieki zdrowotnej w Polsce, w tym do refundowanych leków, na takich samych zasadach, jak obywatele polscy. Dotyczy to również nieletnich.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych udzielił wyjaśnień odnośnie podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne za styczeń 2023 r. dla przedsiębiorców, którzy zmienili formę opodatkowania. Ponadto ZUS wyjaśnił wpływ różnic remanentowych na ustalanie podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne przez przedsiębiorców
Jeśli członek rodziny zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego nabędzie własny tytuł do tego ubezpieczenia, należy go z ubezpieczenia wyrejestrować i zgłosić ponownie.
Jaka jest wysokość składek zdrowotnych płaconych w 2023 roku przez przedsiębiorców opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych?
Przedsiębiorcy płacący ryczałt od przychodów ewidencjonowanych muszą sporządzić za 2022 rok rozliczenie roczne składki zdrowotnej i przesłać do ZUS do 2 maja 2023 r. Z tego rozliczenia może wynikać nadpłata albo niedopłata składki.
Od 1 lipca 2022 roku zmienią się przepisy dot. składki na ubezpieczenie zdrowotne. Zmiany te wynikają z rządowego projektu nowelizacji ustawy o PIT oraz niektórych innych ustaw (tzw. Polski Ład 2.0), który został 12 maja uchwalony przez Sejm i trafił do prac legislacyjnych w Senacie. Jakie zmiany w ustawie z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w zakresie składki zdrowotnej wprowadzi ta nowelizacja? Co zmieni się od 1 lipca 2022 r. w przepisach dot. składki zdrowotnej?
REKLAMA