REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ubezpieczenie emerytalne, Ubezpieczenia społeczne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kontrola ZUS po zmianach od 1 stycznia 2017 r.

Zasadniczo kontrola przedsiębiorstwa przez ZUS nadal jest wszczynana po uprzednim, obligatoryjnym zawiadomieniu o zamiarze jej przeprowadzenia (poza wyjątkami wymienionymi w przepisach). Prawdą jest jednak, że od 1 stycznia 2017 r. na organy kontroli, w tym ZUS, został nałożony obowiązek tzw. wstępnej analizy ryzyka.

Zmiana opisu kodu w programie Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że od 1 marca obowiązują nowe przepisy, które zmieniają opis kodu tytułu ubezpieczenia 11 34.

Co grozi pracodawcy za nieterminowe uiszczanie składek i odprowadzanie zaliczek na podatek

Pracodawcy mają obowiązek terminowo uiszczać składki na ubezpieczenie społeczne swoich pracowników, a także odprowadzać zaliczki na ich podatek dochodowy. Z jakimi konsekwencjami muszą się liczyć pracodawcy w przypadku, gdy nie dopełnią tych obowiązków?

Zasiłek chorobowy i macierzyński dla pracowników Krajowej Administracji Skarbowej

28 lutego 2017 roku Prezydent podpisał nowelizację ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, na mocy której funkcjonariusze Służby Celnej, którzy przejdą od 1 marca do Krajowej Administracji Skarbowej, od pierwszego dnia pracy nabędą prawa do zasiłku chorobowego lub macierzyńskiego.

REKLAMA

Roczna informacja dla ubezpieczonego za 2016 r. do 28 lutego

Do 28 lutego 2017 r. płatnicy mają obowiązek przekazać swoim ubezpieczonym informację roczną o rozliczonych za nich składkach. W informacji tej należy wykazać dane dotyczące składek rozliczonych w 2016 r., a także informacje o świadczeniach z ubezpieczeń społecznych wypłaconych w tym roku.

Nadużywanie umów o dzieło przy zatrudnianiu cudzoziemców

Aż 31 % cudzoziemców pracuje na umowie o dzieło, a więc nie ma odprowadzanych składek na ubezpieczenie społeczne. Ministerstwo Rodziny, Pracy oraz Polityki Społecznej podejmuje kroki mające na celu przeciwdziałanie nadużyciom. Wystąpiło do PIP z prośbą o podjęcie zintensyfikowanych kontroli w tym zakresie.

Składki ZUS 2018 - jedna wpłata na jedno konto

Od początku 2018 roku przedsiębiorcy mają płacić jednym przelewem na jedno konto wszystkie swoje składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych. 7 lutego 2017 r. rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje takie zmiany.

Czy osoba zastępująca w pracy zleceniobiorcę powinna być zgłoszona do ubezpieczeń ZUS

Osoba wykonująca w naszej firmie zlecenie zachorowała i wystąpiła z prośbą o wyrażenie zgody na powierzenie wykonywania czynności wynikających z tej umowy osobie trzeciej. Za naszą zgodą osoba ta zastąpi chorego zleceniobiorcę w czasie jego niezdolności do pracy. Czy osoba, która zastępuje zleceniobiorcę, powinna zostać zgłoszona do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego?

REKLAMA

Składki niepełnosprawnych przedsiębiorców na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w 2017 roku

PFRON poinformował, że od stycznia 2017 r. uległy zmianie kwoty składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe płaconych do ZUS przez osoby niepełnosprawne prowadzące działalność gospodarczą.

Minimalne wynagrodzenie za pracę 2017 - koszty pracodawcy

Wśród wszystkich wydatków ponoszonych przez pracodawcę zatrudniającego pracownika na podstawie umowy o pracę, wynagrodzenie netto wypłacane pracownikowi to tylko 60 proc. wszystkich ponoszonych kosztów. Pozostałe to podatki oraz odprowadzane składki na ubezpieczenia ZUS.

Prowadzenie firmy będzie droższe. Rosną składki ZUS

Nie ma chyba w Polsce instytucji, która darzona byłaby przez obywateli tak szczerą niechęcią jak ZUS, który stał się swego rodzaju symbolem marnotrawstwa publicznych pieniędzy. Nie dosyć bowiem, że odprowadzać składki musi każdy pracujący obywatel, bez względu na wysokość zarobków (zgodnie z planami rządu „ozusowane” mają być nawet umowy o dzieło), to jeszcze trudno doszukać się korzyści, jakie owa instytucja oferowałaby swoim płatnikom; wszak konieczność wielomiesięcznego oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty przez osoby regularnie opłacające składki, bądź też niepewność co do losów własnej emerytury nikogo w Polsce nie dziwi.

Praca na emeryturze – warto złożyć wniosek o przeliczenie emerytury

Wiele osób mimo przejścia na emeryturę nadal pracuje, aby dorobić do niskiej emerytury. Inni natomiast pracują, ponieważ nie wyobrażają sobie życia bez pracy. Warto przy tym pamiętać o tym, że w momencie gdy od naszej umowy są odprowadzane składki do ZUS - wzrasta wysokość naszej emerytury. Jeśli chcemy dostawać wyższą emeryturę - musimy złożyć do ZUS wniosek o przeliczenie emerytury.

Składki ZUS początkujących przedsiębiorców w 2017 r.

W 2017 roku o 8% więcej niż w roku ubiegłym zapłacą początkujący przedsiębiorcy, którzy opłacają składki ZUS na preferencyjnych zasadach, czyli od kwoty nie mniejszej niż 30 procent minimalnego wynagrodzenia. Kwota minimalnego wynagrodzenia wzrosła bowiem z 1860 do 2000 zł.

Rozliczanie kosztów podróży służbowych przez zwrot wydatków

Zasady rozliczania kosztów podróży służbowych przez zwrot wydatków w podatkach dochodowych (CIT, PIT) i w zakresie ubezpieczeń społecznych wyjaśnia Mirosław Siwiński, radca prawny i doradca podatkowy.

Bez zmian w ubezpieczeniach dla pracujących emerytów

W Przeglądzie emerytalnym nie został poruszony temat podlegania ubezpieczeniom społecznym pracujących emerytów. Dokument nie przewiduje też zmian w tym zakresie. Obecnie pracujący emeryt, podlegający ubezpieczeniom społecznym może przeliczyć wysokość emerytury i uwzględnić w niej nowy staż pracy.

Umowa zlecenia i o dzieło w ubezpieczeniach społecznych

Zleceniobiorca podlega obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu i wypadkowemu. Natomiast ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne. Tytułem do ubezpieczeń społecznych nie jest natomiast wykonywanie pracy na podstawie umowy o dzieło.

Bez zmian w ubezpieczeniach dla pracujących emerytów - przegląd emerytalny

Ubezpieczenia społeczne dla pracujących emerytów i emerytury pomostowe pozostają bez zmian - poinformował resort pracy. Niektóre kwestie były przedmiotem omówienia w przeglądzie systemu emerytalnego.

Praca podczas zwolnienia lekarskiego - konsekwencje

Za 33 dni niezdolności do pracy z powodu choroby pracownicy mają prawo do wynagrodzenia, które wypłaca pracodawca. Następnie obowiązek ten przechodzi na ZUS. Konsekwencje podejmowania pracy podczas zwolnienia mogą być bardzo poważne.

Czym może skutkować wykonywanie pracy podczas zwolnienia lekarskiego

Za czas choroby pracownikowi przysługuje prawo do wynagrodzenia albo zasiłku chorobowego. Zwolnienie lekarskie służy jak najszybszemu powrotowi do zdrowia, w związku z tym nie należy wówczas podejmować żadnej pracy. Wykonywanie pracy podczas zwolnienia stanowi podstawę do odebrania zasiłku, jak również może uzasadniać zwolnienie dyscyplinarne pracownika.

Wysokość składek na ubezpieczenia społeczne, FGŚP i FP w 2017 r.

Jaka jest wysokość najniższej podstawy wymiaru składek oraz kwot składek na ubezpieczenia społeczne oraz na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) i na Fundusz Pracy (FP) za miesiące styczeń - grudzień 2017 r. dla niektórych grup ubezpieczonych?

Jakie zmiany czekają pracodawców w 2017 r.?

Na rok 2017 planowane są kolejne nowelizacje przepisów z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Czego pracodawcy powinni się obawiać, a co wprowadzi ułatwienia w zakresie prowadzonej przez nich działalności?

Korekta dokumentów do ZUS w przypadku nienależnie wypłaconego wynagrodzenia chorobowego

Wynagrodzenie chorobowe nie przysługuje w przypadkach, w których pracownik nie ma prawa do zasiłku chorobowego. Jak zatem prawidłowo skorygować w ZUS nienależnie wypłacone wynagrodzenie chorobowe?

ZUS IWA za 2016 rok do 31 stycznia 2017 roku

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że 31 stycznia 2017 r. upływa termin składania Informacji o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe - ZUS IWA za 2016 rok.

Zmiany w ustalaniu kwoty wolnej od potrąceń z zasiłków z ubezpieczenia społecznego

Pod ochroną przed potrąceniami znajduje się nie tylko wynagrodzenie za pracę, ale również zasiłki z ubezpieczenia społecznego. Pracodawca będący w danym roku kalendarzowym płatnikiem zasiłków, w razie otrzymania zajęcia od organu egzekucyjnego, musi sprawdzić, czy obejmuje ono (oprócz wynagrodzenia) również zasiłki. Istotne jest wówczas to, że potrąceń z wynagrodzenia i zasiłków dokonuje się na zupełnie odmiennych zasadach. Wynagrodzenie jest chronione bowiem przez przepisy Kodeksu pracy, a zasiłki ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Składki ZUS 2017 - przedsiębiorcy

ZUS opublikował informację odnośnie wysokości najniższej podstawy wymiaru składek oraz kwot składek na ubezpieczenia społeczne oraz na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i na Fundusz Pracy obowiązujące w 2017 roku, dotyczące osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą i osób z nimi współpracujących.

Środki z OFE mają być przekazane na FRD i IKE

Rada Ministrów planuje przekazanie środków pozostałych w Otwartych Funduszach Emerytalnych na Fundusz Rezerwy Demograficznej (25% tych środków) i na Indywidualne Konta Emerytalne (75% tych środków). Taką informację przekazała Polska Agencja Prasowa powołując się na dokumenty przyjętych przez rząd pod koniec 2016 roku.

Zmiany w ubezpieczeniach społecznych w 2017 r.

Od początku 2017 r. podwyższeniu uległa wysokość składek na ubezpieczenie społeczne dla przedsiębiorców. Podwyżka spowodowana jest wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę - w przypadku nowych firm oraz prognozy dotyczącej wyższego przeciętnego wynagrodzenia, które stanowi podstawę wyliczenia składek dla przedsiębiorców działających na rynku od dłuższego czasu. Co jeszcze zmienia się w ubezpieczeniach społecznych?

Odsetki za nieprzekazanie w terminie składek do OFE w okresie styczeń-marzec 2017

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podał wysokość odsetek za nieprzekazanie w terminie składek do OFE, które będą obowiązywały w okresie od 1 stycznia do 31 marca 2017 r.

Ważne zmiany w ubezpieczeniach społecznych w 2017 r.

W 2017 roku wejdą w życie duże zmiany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, ustawie zasiłkowej oraz świadczeniach przedemerytalnych. Część zmian będzie obowiązywać od 1 stycznia 2017 r.

75% środków OFE na prywatne oszczędności emerytalne Polaków

Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów zarekomendował przyjęcie Informacji Rady Ministrów dla Sejmu RP o skutkach obowiązywania ustaw dotyczących funkcjonowania systemu ubezpieczeń społecznych wraz z propozycjami zmian, przygotowanej przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Dokument ten został również przyjęty przez Stały Komitet Rady Ministrów.

Składki ZUS przedsiębiorców w 2017 r.

W 2017 roku wzrośnie wysokość stawek ZUS przedsiębiorców. Przedsiębiorca opłaca składkę emerytalną, rentową, chorobową, wypadkową, zdrowotną oraz składkę na Fundusz Pracy. Ile składki ZUS wynoszą w 2017 roku?

Składki ZUS 2017 - ograniczenie rocznej podstawy wymiaru

W Monitorze Polskim z 13 grudnia 2016 r. pod poz. 1188 opublikowano obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 listopada 2016 r. w sprawie kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w roku 2017 oraz przyjętej do jej ustalenia kwoty prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia.

Grudniowe emerytury i renty będą wypłacone przed świętami

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci emerytury i renty najpóźniej 23 grudnia, czyli jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia. Emeryci i renciści otrzymują zwykle swoje świadczenia do 25 dnia miesiąca.

Wiedza Polaków o systemie ubezpieczeń społecznych

Większość Polaków nie wie jakie uprawnienia wynikają z systemu ubezpieczeń społecznych, co więcej - bardzo często mylą poszczególne ubezpieczenia. Mniej niż 10 proc. ma w tej mierze dobry poziom wiedzy. Brak wiedzy powoduje, że oceniamy system ubezpieczeń społecznych i ZUS przez pryzmat emocji. Takie wnioski płyną z badania opinii publicznej przeprowadzonego przez Instytut Spraw Publicznych i Millward Brown.

Najważniejsze zmiany dla pracodawców i ubezpieczonych w 2017 r.

W 2017 r. wchodzi w życie wiele istotnych zmian dla pracodawców i ubezpieczonych. Najważniejsze z nich to wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej dla zleceniobiorców, rozszerzenie kręgu osób uprawnionych do świadczeń przedemerytalnych, ułatwienia dla firm przy wypełnianiu obowiązków z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.

Jak legalnie płacić składki ubezpieczeniowe za granicą

ZUS sam nie może kontrolować osób decydujących się na przeniesienie swojego ubezpieczenia poza granice Polski. Zawsze jednak ma prawo zwrócić się o to do swojego odpowiednika w innym kraju Unii Europejskiej.

Zmiany w kapitałowej części systemu emerytalnego

Propozycję przekształcenia kapitałowej części powszechnego systemu emerytalnego w dobrowolne ubezpieczenie dodatkowe, należy uznać za racjonalną. Natomiast przekazanie środków z OFE do Funduszu Rezerwy Demograficznej wpłynęłoby negatywnie na wielkość i efektywność inwestycji w naszym kraju - napisała Konfederacja Lewiatan, w ocenie informacji rządu dla Sejmu o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem systemu ubezpieczeń społecznych.

Jakie zasady obowiązują przy zatrudnianiu niani

Możliwość zatrudniania przez rodziców niani pojawiła się kilka lat temu. Obecnie rodzice mogą zatrudniać nianię do opieki nad swoim dzieckiem na podstawie umowy uaktywniającej, od której składki na ubezpieczenie społeczne opłaca budżet państwa.

Dwie umowy zlecenia u jednego pracodawcy a składki ZUS

Zgodnie z obecnym stanowiskiem ZUS każda umowa zlecenia albo umowa o świadczenie usług jest odrębnym tytułem do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Jak zatem zgłaszać do ubezpieczeń zleceniobiorcę wykonującego równolegle dwie (lub więcej) umowy zlecenia u tego samego płatnika?

ZUS chce uregulować outsourcing pracowniczy

Outsourcing pracowniczy nie jest uregulowany w polskim prawie, Kodeks pracy mówi jedynie o przejęciu części lub całości działalności gospodarczej. Ta luka jest wykorzystywana przez tych, którzy próbują prawo obejść. W związku z tym ZUS proponuje rozwiązania prawne, które rozwiązałyby problem outsourcingu pracowniczego.

W 2017 r. wzrosną składki początkujących przedsiębiorców

Płaca minimalna w 2017 roku wzrośnie do 2 tys. zł. To dobra wiadomość dla pracowników, ale nieco gorsza dla początkujących przedsiębiorców. Ich składki ubezpieczeniowe wzrosną.

Najważniejsze zmiany w prawie pracy i ubezpieczeniach społecznych w 2017 roku

W 2017 roku czekają nas podwyżki płacy minimalnej, emerytur i rent. Wprowadzona zostanie minimalna stawka godzinowa. Zmienią się niektóre zasady wsparcia osób niepełnosprawnych i ich opiekunów.

Nowa podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe

Od 1 października 2016 r. zmieniły się przepisy regulujące zasady ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Uproszczenia dla początkujących przedsiębiorców

Działalność na najmniejszą skalę bez konieczności rejestracji, 6 miesięcy bez składek na ubezpieczenie społeczne dla nowych firm oraz liczne uproszczenia podatkowe – te i wiele innych rozwiązań zawiera przedstawiony pakiet Konstytucji Biznesu.

Niższe emerytury i renty funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL

Emerytury i renty funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL zostaną obniżone - takie rozwiązanie zakłada projekt noweli tzw. "ustawy dezubekizacyjnej". Zgodnie z założeniami projektu maksymalna emerytura dla tych osób nie będzie mogła być wyższa niż średnia emerytura lub renta z tytułu niezdolności do pracy.

Ostateczna likwidacja OFE, emerytury dla osób na umowach o dzieło - rekomendacje MRPiPS

Reszta środków zgromadzonych w Otwartych Funduszach Emerytalnych powinny zostać przekazane na Fundusz Rezerwy Demograficznej i jednocześnie odnotowane na indywidualnych kontach emerytalnych w ZUS. Do minimalnego świadczenia emerytalnego gwarantowanego przez państwo (od 1 marca 2017 roku ma to być 1000 zł) powinien uprawniać przynajmniej 15-letni okres składkowy. To są niektóre z pomysłów rekomendowanych przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej po przeglądzie polskiego systemu emerytalnego.

Zwrot nienależnie pobranych świadczeń z ZUS w ciągu 5 lat

Senat uchwalił nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Zakłada ona, że ZUS nie będzie mógł żądać zwrotu nienależnie pobranych świadczeń, np. zasiłku chorobowego, po upływie pięciu lat od takiego zdarzenia.

Rezydencja ubezpieczeniowa i podatkowa Polaków w Wielkiej Brytanii

Problematykę rezydencji ubezpieczeniowej i podatkowej Polaków pracujących (a także prowadzących działalność gospodarczą) w Wielkiej Brytanii omawia doradca podatkowy Krzysztof Jan Majczyk, który na co dzień świadczy usługi prawniczo-ekonomiczne w Zjednoczonym Królestwie (UK).

Od 2018 r. jeden indywidualny rachunek wpłat do ZUS

Wszystkie wpłaty, do których otrzymywania uprawniony jest ZUS, będzie można od 2018 r. wpłacać jednym przelewem, na jeden indywidualny rachunek płatnika składek - przewiduje projekt, który skierowano do konsultacji. Obecnie każdy płatnik przesyła do ZUS cztery przelewy.

Podstawowa opieka zdrowotna - zmiany od 2017 r.

Świadczenia z podstawowej opieki zdrowotnej mają być bezpłatne dla każdego, również dla nieubezpieczonych. Obowiązkowe szczepionki nadal będą finansowane z budżetu państwa, a nie przez NFZ - zakłada projekt ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zmiany mają wejść w życie w 2017 r.

REKLAMA