REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Transport, Nowości prawne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Składniki stawki frachtowej w transporcie drogowym

Stawka transportowa to przede wszystkim pokrycie kosztów przewoźnika i ewentualnie spedytora. Rosnące ceny paliw i opłaty drogowe mają największy wpływ na wysokość stawki transportowej. Składnikiem wchodzącym w jej skład jest także marża.

Szukasz magazynu? – Sprawdź ogłoszenia na logistyka.infor.pl

Użytkownikom serwisu logistyka.infor.pl bezpłatnie udostępniliśmy blisko 13,5 tysiąca ogłoszeń z rynku nieruchomości komercyjnych. Sprawdź korzystając z zakładki Magazyny- Ogłoszenia.

Co to jest gestia transportowa?

Gestia transportowa stanowi ważny element umów kupna - sprzedaży. Określa ona prawa i obowiązki związane z organizacją transportu towaru oraz z kosztami wynikającymi z przewozu.

Po 4 grudnia przewoźnik musi posiadać licencję krajową

Po 4 grudnia każdy przewoźnik będzie musiał uzyskać licencję krajową, która będzie uprawniała do wykonywania zawodu przewoźnika, a więc i uzyskania licencji wspólnotowej.

REKLAMA

Wzrost kosztów to największa bolączka rynku TSL

To, co czeka branżę TSL w roku 2012 to dalszy wzrost kosztów prowadzenia działalności i poszukiwanie rozwiązań do ich optymalizacji. Jaki był dla branży 2011 rok?

UPS ułatwia swoim klientom korzystanie z frachtu lotniczego

UPS udostępniła swoim klientom korzystającym z frachtu lotniczego, elektroniczne odprawy celne. System ten działa w 90 krajach na świecie w tym także w Polsce.

Uboat Line uruchomił międzynarodowe call center

Spółka Uboat Line w dniu dzisiejszym uruchomiła międzynarodowe call center w Gliwicach. Centrum telefoniczne będzie świadczyć usługi europejskim firmom transportowym w zakresie transportu intermodalnego oraz wyszukiwania nowych klientów w Polsce i w Europie.

Zasady wypełniania lotniczego listu przewozowego AWB w usłudze kurierskiej

O liście przewozowym w usłudze kurierskiej napisano wiele obszernych opracowań. Zaskoczyć może jednak pogląd autora, który stwierdza iż umiejętność prawidłowego przygotowania listu przewozowego przez nadawcę jest kwintesencją i podsumowaniem jego całej wiedzy na temat zamawianej usługi. Warto dołożyć starań, aby wiedza ta była jak najbardziej rozległa. W bieżącym artykule na przykładzie lotniczego listu przewozowego AWB (Air Waybill) zostanie przedstawiona instrukcja wypełniania tego typu dokumentu z punktu widzenia klienta firmy kurierskiej nadającego międzynarodową przesyłkę w trybie lotniczym.

REKLAMA

Sławomir Nowak ministerm odpowiedzialnym za transport

Sławomir Nowak będzie ministrem transportu, budownictwa i gospodarki morskiej - zdecydował premier Donald Tusk.

Reklamacje w drodze elektronicznej „e-reklamacje” – część II

W dobie komputeryzacji pojawia się pytanie, czy w procesie transportu, którego jednym z elementów jest rozpatrywanie reklamacji klientów, możliwe jest wprowadzenie systemu elektronicznego zastępującego tradycyjną formę składania reklamacji - na piśmie. Przedmiotem niniejszego opracowania jest dokonanie prawnej oceny takiej możliwości na tle przepisów „transportowych” regulujących kwestię reklamacji.

Reklamacje w drodze elektronicznej „e-reklamacje” cz. I

W dobie komputeryzacji pojawia się pytanie, czy w procesie transportu, którego jednym z elementów jest rozpatrywanie reklamacji klientów, możliwe jest wprowadzenie systemu elektronicznego zastępującego tradycyjną formę składania reklamacji - na piśmie. Przedmiotem niniejszego opracowania jest dokonanie prawnej oceny takiej możliwości na tle przepisów „transportowych” regulujących kwestię reklamacji.

Wyjaśnienie pojęć związanych z formułami Incoterms®2010

Pomimo regularnego stosowania formuł Incoterms®2010 w umowach sprzedaży towarów, nadal istnieje potrzeba wyjaśnienia pojęć handlowych i logistycznych. Znajomość reguł takich jak, chociażby CIF i CPT znacznie ułatwi poruszanie się w normach prawnych związanych z transportem.

System transportu kontenerowego w JSW

Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) wprowadza zunifikowany system transportu kontenerowego w swoich spółkach. Zamówiono ponad 700 wozów.

Hellmann Worldwide Logistics Polska : Wzrost przychodów o 17 proc w III kwartale.

Trzeci kwartał tego roku okazał się pomyślny dla Hellmann Worldwide Logistics Polska. Spółka odnotowała wzrost dochodów o 17 proc. Najszybciej rosła sprzedaż usług frachtu morskiego.

Branża transportowa z długami

Firmy transportowe mają coraz więcej problemów z regulowaniem należności. We wrześniu monitorowane przez D&B firmy zalegały z płatnościami na kwotę 75 mln złotych.

Przewozy w temperaturze kontrolowanej Rohlig Suus

Rohlig Suus Logistics wprowadza nową usługę - przewozy w temperaturze kontrolowanej.

50 gazowców w terminalu morskim Orlen Gaz

Do należącego do Orlen Gaz terminalu LPG w Szczecinie przycumował 50. statek - szwedzka jednostka Auteuil z 1600 tonami propanu.

Karty miejskie - praktyczne zastosowanie ITS w miastach polskich

ITS, czyli inteligentne systemy transportowe ma szerokie zastosowanie w życiu każdego człowieka, mieszkającego zarówno w wielkiej metropolii jak i w mniejszym mieście. Przykładem tego zastosowania jest stająca się coraz bardziej popularną, tzw. karta miejska.

DGP: Kryzys omija transport

Jeśli zaczyna się kryzys, branża TSL dowiaduje się pierwsza. A ta w 2012 roku spodziewa się sporych wzrostów - stwierdza "Dziennik Gazeta Prawna".

Rozsypywanie ludzkich prochów od 2012 r.

Prawdopodobnie wiosną 2012 r. zaczną obowiązywać przepisy umożliwiające rozsypywanie prochów i zatapianie zwłok w morzu. Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych przewiduje również powołanie urzędu koronera.

Propozycja NaviEkspert na Wszystkich Świętych

Producent aplikacji NaviEkspert we współpracy z lokalnymi władzami przygotował w nawigacji okolicznościową aktualizację informacji i map wokół cmentarzy w wielu miastach. Każdy klient może skorzystać z bezpłatnego siedmiodniowego testu nawigacji.

Międzynarodowy Dzień Mediacji

"Mediacja w Polsce – stan i perspektywy” – to tytuł organizowanej z okazji Międzynarodowego Dnia Mediacji konferencji, jaka odbędzie się w Warszawie.

Umowa o świadczenie usług przewozowych - WZÓR UMOWY

W umowie Przewoźnik zobowiązuje się świadczyć usługi przewozu na rzecz Organizatora przewozów. Pobierz bezpłatny wzór umowy.

Umowa spedycji - WZÓR UMOWY

Przez umowę spedycji spedytor zobowiązuje się za wynagrodzeniem w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do wysyłania lub odbioru przesyłki albo do dokonania innych usług związanych z jej przewozem.

Umowa składu - WZOR UMOWY

Przez umowę składu przedsiębiorca składowy zobowiązuje się do przechowania, za wynagrodzeniem, oznaczonych w umowie rzeczy ruchomych. Pobierz bezpłatny wzór umowy.

Umowa przewozu - WZÓR UMOWY

W umowie Przewoźnik zobowiązuje się za wynagrodzenie, do przewozu towarów Nadawcy. Towary powinny zostać określone w załącznikach do umowy. Pobierz bezpłatny wzór umowy przewozu.

Umowa przewozu międzynarodowego - WZÓR UMOWY

W umowie określone są zasady dotyczące współpracy umawiających się stron w zakresie przewozu międzynarodowego. Pobierz bezpłatny wzór umowy.

Autostrada A1 dłuższa o 62 km

Autostrada A1 na odcinku Grudziądz – Toruń (62 km) została oddana do ruchu w piątek 14 października 2011 roku. Budowę tego etapu rozpoczęto w sierpniu 2008 roku, teraz po 27 miesiącach prac. Obecnie kierowcy będą mieli do dyspozycji 152 km autostrady i będą mogli pokonać trasę z Torunia do Gdańska w zaledwie 70 minut.

Teleroute, czyli jak zredukować puste przebiegi

Teleroute to ogólnoeuropejski system internetowej giełdy ładunków i pojazdów. Pomaga on zmniejszyć liczbę pustych przebiegów samochodów ciężarowych. Rozwiązanie to umożliwia zwiększenie wydajności i zmniejszenie zużycia paliwa i emisji CO2.

Czym różni się spedycja od przewozu w kontekście podpisywanych umów

Jakie treści zawarte w umowie decydują o tym, czy mamy do czynienia z umową przewozu, czy spedycji? Co musi zawierać dobrze przygotowana umowa? Jakie są konsekwencje zaniedbań? - o tym w artykule Pawła Budrewicza.

Hellmann Worldwide Logistics Polska: Nowy oddział w Szczecinie

Firma Hellmann Worldwide Logistics Polska właśnie otworzyła swój dziewiąty oddział w Polsce. Tym razem w Szczecinie.

Kto i w jakim kraju musi zapłacić VAT od usługi logistycznej

Czy polska firma spedycyjna, która zleciła rosyjskiemu przewoźnikowi transport towaru z Kijowa do Moskwy musi naliczyć VAT od takiej transakcji ?

Transport międzynarodowy: Jakie dokumenty celne wykazać aby zastosować 0 proc. VAT

Czy dokument celny, z którego wynika, że import towarów był dokonany na warunkach DDU umożliwia świadczącemu usługę transportu międzynarodowego zastosowanie 0% stawki podatku VAT?

Jak odliczyć podatek wobec błędnej stawki VAT na fakturze za usługę transportową

Spółka nabyła usługę transportu międzynarodowego. Zdaniem Spółki, kontrahent na fakturze dokumentującej sprzedaż przedmiotowej usługi zastosował nieprawidłową stawkę podatku VAT, tj. 23% zamiast 0%. Spółka zastanawia się czy jest uprawniona do odliczenia kwoty podatku naliczonego z powyższej faktury?

Jest ustawa o ratyfikacji konwencji dot. odprawy celnej

Prezydent podpisał ustawę o ratyfikacji konwencji w sprawie scentralizowanej odprawy celnej.

Inteligentne Systemy Transportowe - cele i źródła finansowania

ITS, czyli Inteligentne Systemy Transportowe to systemy, które stanowią szeroki zbiór różnorodnych technologii (telekomunikacyjnych, informatycznych, automatycznych i pomiarowych) oraz technik zarządzania stosowanych w transporcie w celu ochrony życia uczestników ruchu, zwiększenia efektywności systemu transportowego oraz ochrony zasobów środowiska naturalnego.

Czy usługa transportu osób niepełnosprawnych samochodem przystosowanym do ich przewozu podlega zwolnieniu od podatku VAT

Firma w ramach prowadzonej działalności świadczy odpłatnie na rzecz osób niepełnosprawnych usługi transportu przy pomocy specjalnie ku temu przystosowanych samochodów. Czy świadczone przez nią usługi można potraktować jako usługi transportu sanitarnego korzystające ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Nowy system karania firm transportowych

W piątek 16 września 2011 roku Sejm przyjął nowelizację ustawy o transporcie drogowym. Zmiany dotyczą m.in. wysokości kar dla firm transportowych. Teraz kary będą zależeć od wielkości firmy.

Wychowanie fizyczne atrakcyjniejsze dla uczniów

W ramach zajęć wychowania fizycznego uczniowie mają do wyboru nie tylko zajęcia sportowe i sprawnościowo-zdrowotne. Szkoła może również zaproponować taniec czy aktywne formy turystyki.

Ponad 30 poprawek do ustawy o transporcie drogowym

Senatorowie wprowadzili w środę ponad trzydzieści poprawek do nowelizacji ustawy o transporcie drogowym. Poprawki mają głównie charakter doprecyzowujący.

Kto płaci za utylizację uszkodzonej przesyłki? Zaskakujące orzeczenie sądu

Teoretycznie koszt utylizacji uszkodzonej w transporcie przesyłki nie obciąża przewoźnika. Ostatnio jednak pojawiło się orzeczenie sądowe które kwestię odpowiedzialności odszkodowawczej przewoźnika wywraca do góry nogami.

Podatek od środków transportowych

Opodatkowaniu podatkiem od środków transportowych podlegają: 1) samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony i poniżej 12 ton; 2) samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej równej lub wyższej niż 12 ton; 3) ciągniki siodłowe i balastowe przystosowane do używania łącznie z naczepą lub przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej zespołu pojazdów od 3,5 tony i poniżej 12 ton; 4) ciągniki siodłowe i balastowe przystosowane do używania łącznie z naczepą lub przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej zespołu pojazdów równej lub wyższej niż 12 ton; 5) przyczepy i naczepy, które łącznie z pojazdem silnikowym posiadają dopuszczalną masę całkowitą od 7 ton i poniżej 12 ton, z wyjątkiem związanych wyłącznie z działalnością rolniczą prowadzoną przez podatnika podatku rolnego; 6) przyczepy i naczepy, które łącznie z pojazdem silnikowym posiadają dopuszczalną masę całkowitą równą lub wyższą niż 12 ton, z wyjątkiem związanych wyłącznie z działalnością rolniczą prowadzoną przez podatnika podatku rolnego; 7) autobusy.

DSV Solutions: Piotr W. Krawiecki nowym prezesem spółki

Piotr W. Krawiecki został prezesem i dyrektorem zarządzającym DSV Solutions w Polsce. W skład zarządu wchodzą także Thomas Sivert Jansson oraz Tomasz Garbarski.

Zmiany w działalności lobbingowej

Dnia 1 września 2011 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa, która wprowadziła zmiany w zakresie działalności legislacyjnej Rady Ministrów (dalej również „Rząd”), mające związek z lobbingiem politycznym.

Co to jest Eurowinieta? Kto musi ją mieć?

Przedsiębiorstwa transportowe prowadzące przewóz międzynarodowy spotykają się z wieloma systemami opłat za drogi w poszczególnych krajach. Jednym z nich jest Eurowinieta. Nie jest jednak ona systemem, który w stu procentach upraszcza życie europejskim przedsiębiorcom.

FM Logistic przedłużył umowę z E. Wedel

Przez kolejne trzy lata FM Logistic będzie obsługiwał spółkę E.Wedel. Kontrakt obejmuje magazynowanie, transport i co- packing.

Sierpień gorszy dla branży logistycznej

W sierpniu wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji transport i gospodarka magazynowa kształtuje się na poziomie minus 3 – podaje Główny Urząd Statystyczny w badaniu koniunktury w gospodarce w sierpniu 2011.

Sejm zaakceptował poprawioną ustawę o przewozie towarów niebezpiecznych

Sejm poparł większość poprawek Senatu do ustawy o przewozie towarów niebezpiecznych, z wyjątkiem tych, które dotyczą innego sposobu uzyskiwania tzw. świadectw ADR.

Pawlak: dobry moment na czasowe obniżenie akcyzy na benzynę

Wicepremier Waldemar Pawlak uważa, że obecnie jest dobry moment na czasowe - na trzy miesiące - obniżenie akcyzy na benzynę.

ViaTOLL Kalkulator - aplikacja dla kierowców

Polscy programiści przygotowali dla telefonów iPhone aplikację ułatwiającą korzystanie z systemu viaTOLL. Dzięki niej można obliczyć koszty przejazdu płatnymi drogami przed wjechaniem na taki odcinek.

REKLAMA