REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Transport, Mandat

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Mandat za parkowanie na miejscu dla elektrycznych

Mandat za parkowanie na miejscu dla elektrycznych wynosi... Na razie możemy powiedzieć tylko tyle, że jest naprawdę wysoki!

Mandat po kontroli dronem spalania w piecach

Dron kontroluje spalanie w piecach. Trwają kontrole przy użyciu dronów, czym palą w swoich piecach mieszkańcy. Jest to coraz bardziej popularna i skuteczna metoda kontroli przestrzegania prawa w zakresie redukcji zanieczyszczenia powietrza w poszczególnych gminach. W całej Polsce korzysta z niej straż miejska i pracownicy gminnych referatów ochrony środowiska. Dane z drona są podstawą do wymierzenia mandatu przez straż miejską albo zasądzenia grzywny przez sąd.

Rozwój transportu miejskiego – woj. lubuskie otrzyma 50 mln dofinansowania

Rozwój transportu miejskiego jest ważnym elementem polityki regionalnej. Coraz bardziej rozbudowany system komunikacji zbiorowej ma zachęcać do rezygnacji z transportu indywidualnego na rzecz transportu zbiorowego.

Wyższe zarobki kierowców od 2022 r.

Zarobki kierowców mogą być nawet dwukrotnie wyższe od lutego 2022 r. Zamiast 7000 zł zarobią 14000 zł? Jaka jest sytuacja firm transportowych w Polsce?

REKLAMA

Praca dla par z Ukrainy - logistyka

Praca dla par z Ukrainy znajdzie się w polskiej logistyce. Przed Świętami Bożego Narodzenia rekrutacje są wzmożone. Powstają oferty dla ukraińskich duetów.

Czy znak zakazu obowiązuje od miejsca jego ustawienia?

Czy znak zakazu obowiązuje od miejsca jego ustawienia? W 99 proc. przypadków tak. Jest jednak 1 proc. przypadków, w których zasada ta zmienia się.

Odcinkowy pomiar prędkości: S8 gotowe, a to nie koniec...

Odcinkowy pomiar prędkości: S8 w Warszawie z gotowymi masztami do kontroli kierowców. Na tym jednak nie kończą się działania GITD.

Kiedy włączyć światła przeciwmgłowe przednie?

Kiedy włączyć światła przeciwmgłowe przednie? Przepisy nie są restrykcyjne w tym przypadku. A to oznacza, że kierowca może z nich korzystać gdy...

REKLAMA

Kiedy omijanie jest zabronione?

Kiedy omijanie jest zabronione? Przypadki takie są dwa i zostały dokładnie opisane w przepisach Prawa o ruchu drogowym.

Jak zawracać na skrzyżowaniu ze światłami?

Jak zawracać na skrzyżowaniu ze światłami? Pytanie nie jest trudne, a mimo wszystko nie brakuje kierowców, którzy nie potrafią na nie odpowiedzieć.

Więcej JDG. Problemy w gastronomii, budowlance i transporcie

Liczba podmiotów gospodarczych zwiększa się dynamicznie – to efekt częstszego przechodzenia z umowy o pracę na działalność - ocenił Michał Gniazdowski z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Dodał, że liczniejsze zawieszenia firm budowalnych i transportowych to skutek niedoborów materiałów.

Ucieczka przed policją bez prawa jazdy. Co za to grozi?

Ucieczka przed policją bez prawa jazdy? To rozwiązanie raczej nie ma sensu. Raz, że nie jest zgodne z prawem. Dwa naraża na poważne konsekwencje.

Nowy taryfikator mandatów. Nie wygląda to dobrze...

Nowy taryfikator punktów karnych, czyli kierowcy będą musieli albo stonować zapędy drogowe, albo mocno trzymać się za portfel.

Dowóz niepełnosprawnego dziecka do szkoły niepublicznej w obowiązku gminy

Gmina ma obowiązek zapewnić niepełnosprawnemu uczniowi transport i opiekę w czasie przewozu do placówki oświatowej. Świadczona przez gminę usługa jest nieodpłatna i nie ma tu znaczenia publiczny charakter placówki. Zatem bezpłatny dowóz musi być zapewniony także do szkoły niepublicznej. Wybór placówki należy wyłącznie do opiekunów dziecka. Ani niepubliczny charakter placówki, ani, w przypadku ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego, również odległość od miejsca zamieszkania, nie mają znaczenia - tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

Usługa transportu międzynarodowego towarów na gruncie podatku VAT

Usługa transportu międzynarodowego towarów na gruncie podatku VAT to bardzo złożone zagadnienie. W związku z tym wymaga każdorazowo dogłębnej weryfikacji danej transakcji przez świadczącego usługi pod kątem ustalenia właściwej stawki podatku VAT. Należy mieć na względzie, że klasyfikując dane świadczenie mające podłoże międzynarodowe należy odwołać się do ustawy o VAT, ale także do treści stosownego Rozporządzenia Ministra Finansów określającego warunki do zastosowania obniżonej stawki podatku VAT.

Postępowanie w sprawie zwrotu opłaty za przejazd autostradą

Zwrot opłaty za przejazd autostradą, a dokładnie łatwiejsze jej odzyskanie przewiduje projekt rozporządzenia Ministra Finansów, w sprawie zwrotu opłaty za przejazd autostradą oraz rozpatrywania sprzeciwu.

Zaliczenie nadpłaty podatku na poczet niezapłaconego mandatu

Zaliczenie nadpłaty podatku na poczet niezapłaconego mandatu. Nowelizacja przepisów o ruchu drogowym w zakresie zwiększenia wysokości kar grzywny za wykroczenia drogowe budzi wiele kontrowersji. Często podnoszonym argumentem jest brak szybkiego i skutecznego poboru kar nałożonych mandatem karnym. Uchwalona 29 października 2021 r. nowelizacja zawiera zmiany przepisów podatkowych, które w założeniu mają ułatwić egzekucję nieuiszczonych dobrowolnie grzywien.

Zmiany w czasie pracy kierowców 2022 - negocjacje

Zmiany w czasie pracy kierowców w 2022 r. będą dostosowane do unijnego pakietu mobilności. Trwają negocjacje z Ministerstwem Infrastruktury. Jak przebiegają?

Mandat za jazdę pasem awaryjnym

Mandat za jazdę pasem awaryjnym? Tak, jest możliwy. Bo pas awaryjny nie został wyznaczony po to, aby nim jeździć. Ma jasno określoną rolę!

Kary za brak maseczek - więcej mandatów?

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiada politykę wystawiania mandatów za brak maseczek. Co ze zwróceniem uwagi czy upomnieniem?

Mandat za przekroczenie prędkości z przyczepą

Mandat za przekroczenie prędkości z przyczepą: czy jest wyższy od mandatu dla auta bez przyczepy? Nie, jest jednak naliczany od innej prędkości.

Mandat gotówkowy dla obcokrajowca

Mandat gotówkowy dla obcokrajowca, czyli czemu kierowca pochodzący z innego kraju musi opłacić grzywnę na miejscu kontroli drogowej?

Światła przeciwmgielne tylne – jedno czy dwa?

Światła przeciwmgielne tylne – jedno czy dwa? To pytanie, które mogą zadać zarówno kandydaci na kierowców, jak i osoby posiadające już prawo jazdy.

Na jaką długość świecą światła drogowe?

Na jaką długość świecą światła drogowe? Oto pytanie postawione przed dzisiejszym materiałem. Sprawdźmy.

Światła drogowe: kiedy ich używać?

Światła drogowe: kiedy ich używać? Jednoznaczną odpowiedź na to pytanie przynoszą przepisy Prawa o ruchu drogowym. Sprawdźmy ją.

Lotniczy transport towarowy - nadciąga prawdziwa drożyzna

Lotniczy transport towarowy - rosną ceny. We wrześniu 2021 r. padły historyczne rekordy opłat za transport ładunków na pokładach samolotów. Nie wróży to ani szybkich obniżek, ani ustabilizowania się cenników, ponieważ ostatni kwartał każdego roku to zwyczajowe okresy podwyżek i najwyższe stawki przewozowe na najważniejszych szlakach transportowych. Do pobicia rekordu z ubiegłego miesiąca brakuje już tylko 2%, a wyraźnego osłabienia dynamiki wzrostowej można się spodziewać dopiero na początku roku. Drogo będzie także w przyszłym roku i 2023 r., aż nie nastąpi pełna stabilizacja w całym lotnictwie cywilnym. Konsekwencje pandemii widać nawet w prognozach do 2040 r.

Zaostrzenie kar za wykroczenia drogowe - poprawki w projekcie

Sejmowa podkomisja zarekomendowała wprowadzenie szeregu zmian do projektu noweli zaostrzającej kary dla sprawców wykroczeń drogowych.

Mandat za jazdę na zderzaku. Jak policja sprawdzi kierowców?

Mandat za jazdę na zderzaku wynosi 500 zł. W tym punkcie powstaje jednak ważne pytanie. Jak policja chce sprawdzać kierowców? Ma swoje sposoby.

Zatrzymanie przed znakiem STOPu

Zatrzymanie przed znakiem STOPu: czy jest obowiązkowe? Oczywiście. A zignorowanie tego wymogu oznacza wysoki mandat.

Omijanie a kierunkowskaz. Co musisz wiedzieć?

Omijanie a kierunkowskaz, czyli dziś zastanowimy się nad tym kiery manewr warto sygnalizować, a kiedy nie jest to konieczne.

Kto ma pierwszeństwo na skrzyżowaniu?

Kto ma pierwszeństwo na skrzyżowaniu? To zależy od rodzaju skrzyżowania i rodzaju jego oznakowania. Przyjrzyjmy się przepisom.

Kiedy nie trzeba włączać kierunkowskazu?

Kiedy nie trzeba włączać kierunkowskazu? Przyjrzyjmy się przepisom obowiązującym w Polsce. Bo te dość jednoznacznie wskazują takie przypadki.

Ile metrów przed skrętem trzeba włączyć kierunkowskaz?

Ile metrów przed skrętem trzeba włączyć kierunkowskaz? Przepisy są w tej kwestii jednoznaczne i zamiast metrów wskazują słowo zawczasu.

Znak stopu a ustąp pierwszeństwa

Znak stopu a ustąp pierwszeństwa – co je różni, a co łączy? Sprawdźmy co na temat tych dwóch znaków mówią przepisy.

Branża transportowa... przeżywa renesans

Branża transportowa jak i mechanicy przeżywają renesans. Usługi w tych dwóch sektorach są obecnie trudniej dostępne i przede wszystkim poszukiwane.

Wpływ chińskich świąt jesiennych na import z Chin

Import z Chin. Jeśli planujemy sprowadzanie towaru z Chin w okresie jesiennym warto wziąć pod uwagę przypadające na ten okres święta obchodzone przez Chińczyków.

Drogi transport z Chin – do kiedy utrzymają się wysokie ceny?

Drogi transport z Chin. Od ponad roku widzimy bezprecedensowy wzrost cen frachtu. Pomimo że sytuacja pandemiczna już się stabilizuje, to wciąż pojawia się wiele utrudnień w transporcie towarów, a stawki frachtu są wysokie i stale rosną. Czym jest to spowodowane?

Wyprzedzanie w tunelu. Co na to przepisy?

Wyprzedzanie w tunelu: czy jest dozwolone, a jak tak to gdzie? Jak jest zabronione, to jaki grozi za nie mandat? Oto kompendium wiedzy.

Jazda w słuchawkach na rowerze. Czy to wykroczenie?

Jazda w słuchawkach na rowerze: czy jest zgodna z prawem, czy grozi za nią mandat i czy jest tak właściwie bezpieczna? Sprawdzimy to.

Bezpieczna odległość między samochodami w tunelu

Bezpieczna odległość między samochodami w tunelu. Czy przepisy wyznaczają ją? Czasami tak, a czasami nie. I warto o tym wiedzieć.

Czy fotoradar musi być oznakowany?

Czy fotoradar musi być oznakowany? No właśnie okazuje się, że... nie! ITD znalazło sposób, aby wystawić legalny mandat z fotoradaru bez znaku.

Mit przewozów kolejowych z Chin do UE, jako konkurencji dla transportu morskiego

Transport z Chin. Niekończące się problemy globalnego transportu oceanicznego sprawiły, że ostatnie dwa lata były okresem dynamicznego wzrostu przewozów kolejowych z Chin do Unii Europejskiej, a kolej zaczęto nawet postrzegać, jako alternatywę dla szlaków morskich. W rzeczywistości jednak towary wjeżdżające do Unii po torach nie przekraczają nawet 3% całkowitego importu pod względem masy i 5% wartości sprowadzanych dóbr. Pandemia przyczyniła się co prawda do wzrostu popularności Żelaznego Jedwabnego Szlaku, ale chiński pomysł na ten model transportu i tak zakładał silny wzrost. Kiedy skończą się kłopoty w portach, towary europejskich firm ponownie wrócą na statki.

Stawki opłat w 2022 r. za usunięcie, przechowywanie i strzeżenie środka transportu lub towaru

Opłaty za usunięcie, przechowywanie i strzeżenie środka transportu lub towaru w wyznaczonym miejscu. Jakie stawki maksymalne opłat będą obowiązywały w 2022 r.?

Straż miejska wystawi mandat za niewydanie paragonu - zmiany w Kks

Straż miejska wystawi mandat za niewydanie paragonu. 19 sierpnia 2021 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu nowelizacji Kodeksu karnego skarbowego oraz niektórych innych ustaw (nr UD269). Projekt ten zakłada stworzenie w Kodeksie karnym skarbowym (Kks) nowego katalogu niefinansowych organów postępowania mandatowego (wśród których znalazłyby się: Inspekcja Handlowa oraz straże gminne/miejskie). Organy te miałyby prawo prowadzenia postępowań mandatowych w sprawach o wybrane wykroczenia skarbowe (w tym m.in. dot. sprzedaży z pominięciem kasy rejestrującej albo niewydania paragonu).

Liczba fotoradarów w Polsce. Jak się zmieniała na przestrzeni lat?

Liczba fotoradarów w Polsce zmienia się z roku na rok. Co ma wpływ na tą zmianę i jakie są kryteria wyboru nowych lokalizacji?

Podatek od środków transportowych w 2022 r.

Podatek od środków transportowych w 2022 r. Znane są już stawki maksymalne podatku od środków transportowych jakie będą obowiązywać w przyszłym roku. Ile zapłacą podatnicy podatku od środków transportowych w 2022 r.?

Czy przed krzyżem św. Andrzeja trzeba się zatrzymać?

Czy przed krzyżem św. Andrzeja trzeba się zatrzymać? Zaraz wyjaśnimy tą kwestią i sprawdzimy co mówią przepisy.

Wyprzedzanie na przejeździe kolejowym

Wyprzedzanie na przejeździe kolejowym: jakim mandatem jest obwarowany ten czyn? Przepisy mówią jasno o surowej karze.

Niezatrzymanie się przed przejazdem kolejowym

Niezatrzymanie się przed przejazdem kolejowym: jaki mandat oznacza? To zależy od kwalifikacji wykroczenia przez policjanta.

Nadgodziny kierowców w systemie równoważnym. Dlaczego pracodawcy ich nie wypłacają?

Nadgodziny. Jedno jest pewne: ponad 90% kierowców pracuje w nadgodzinach. Niestety znaczna część pracowników traci należne wynagrodzenie za „nadliczbówki” z powodu błędów w rekompensowaniu tej pracy – wynika to z przyjęcia złej metody rozliczania. Błąd ten jest na tyle poważny, że został ujęty nawet w najnowszym projekcie zmian zasad rozliczania kierowców.

REKLAMA