REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Transport, Mandat

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Fotoradary – dla bezpieczeństwa, czy dla zysku? Aktualne przepisy

Fotoradary uszczuplające portfele kierowców i przekazujące je do kasy gmin zostały objęte zmianami określonymi w ustawie Prawo o ruchu drogowym oraz rozporządzeniach z czerwca 2011 roku. Czego teraz powinniśmy się spodziewać mijając fotoradar?

Kolejne zaostrzenia przepisów drogowych

MSWiA wydało nowy projekt zaostrzający kary dla kierowców łamiących przepisy drogowe. Zgodnie z nowym rozporządzeniem, kierowca, który np. rozmawia przez telefon trzymając słuchawkę w ręku zostanie ukarany większą liczbą punktów karnych. Sprawdź jak zmieni się taryfikator mandatów.

Mandat karny - co warto o nim wiedzieć?

W sprawach o wykroczenia drogowe mandaty oprócz Policji może nakładać także inspekcja ruchu drogowego. W sprawach o wykroczenia przeciwko prawom pracownika mandaty nakłada inspektor pracy.

Czy usługa transportu osób niepełnosprawnych samochodem przystosowanym do ich przewozu podlega zwolnieniu od podatku VAT

Firma w ramach prowadzonej działalności świadczy odpłatnie na rzecz osób niepełnosprawnych usługi transportu przy pomocy specjalnie ku temu przystosowanych samochodów. Czy świadczone przez nią usługi można potraktować jako usługi transportu sanitarnego korzystające ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

REKLAMA

Nowy system karania firm transportowych

W piątek 16 września 2011 roku Sejm przyjął nowelizację ustawy o transporcie drogowym. Zmiany dotyczą m.in. wysokości kar dla firm transportowych. Teraz kary będą zależeć od wielkości firmy.

Kiedy nie przyjąć mandatu?

Jeżeli Policja chce wystawić Ci mandat za wykroczenie drogowe, pamiętaj, że nie musisz go przyjąć. Nie zawsze jednak warto to robić, gdyż w takiej sytuacji nasza sprawa zostanie przekazana do sądu.

Ponad 30 poprawek do ustawy o transporcie drogowym

Senatorowie wprowadzili w środę ponad trzydzieści poprawek do nowelizacji ustawy o transporcie drogowym. Poprawki mają głównie charakter doprecyzowujący.

Kto płaci za utylizację uszkodzonej przesyłki? Zaskakujące orzeczenie sądu

Teoretycznie koszt utylizacji uszkodzonej w transporcie przesyłki nie obciąża przewoźnika. Ostatnio jednak pojawiło się orzeczenie sądowe które kwestię odpowiedzialności odszkodowawczej przewoźnika wywraca do góry nogami.

REKLAMA

Nowe kary za brak OC w 2012 roku

Na kierowców, którzy nie posiadają ubezpieczenia OC w przyszłym roku czekają o 50% wyższe kary. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny umożliwi także łatwą identyfikację pojazdów bez OC. Wzrost kosztów czeka też sprawców wypadków, którzy nie wykupili obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Podatek od środków transportowych

Opodatkowaniu podatkiem od środków transportowych podlegają: 1) samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony i poniżej 12 ton; 2) samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej równej lub wyższej niż 12 ton; 3) ciągniki siodłowe i balastowe przystosowane do używania łącznie z naczepą lub przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej zespołu pojazdów od 3,5 tony i poniżej 12 ton; 4) ciągniki siodłowe i balastowe przystosowane do używania łącznie z naczepą lub przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej zespołu pojazdów równej lub wyższej niż 12 ton; 5) przyczepy i naczepy, które łącznie z pojazdem silnikowym posiadają dopuszczalną masę całkowitą od 7 ton i poniżej 12 ton, z wyjątkiem związanych wyłącznie z działalnością rolniczą prowadzoną przez podatnika podatku rolnego; 6) przyczepy i naczepy, które łącznie z pojazdem silnikowym posiadają dopuszczalną masę całkowitą równą lub wyższą niż 12 ton, z wyjątkiem związanych wyłącznie z działalnością rolniczą prowadzoną przez podatnika podatku rolnego; 7) autobusy.

DSV Solutions: Piotr W. Krawiecki nowym prezesem spółki

Piotr W. Krawiecki został prezesem i dyrektorem zarządzającym DSV Solutions w Polsce. W skład zarządu wchodzą także Thomas Sivert Jansson oraz Tomasz Garbarski.

Jakie są skutki niezapłacenia mandatu?

Płacenie mandatów z całą pewnością do przyjemności nie należy. Jednak, jeżeli już przyjęliśmy mandat, to lepiej go opłacić. Konsekwencje mogą być bowiem mało przyjemne…

Czy mandat może zostać uchylony?

Za wykroczenie drogowe grozi mandat, ten fakt znany jest każdemu kierowcy. Co jednak zrobić, gdy zostaniemy ukarani mandatem, a uważamy, że nie popełniliśmy czynu zabronionego? Opcje są dwie – zależne od tego, czy mandat już przyjęliśmy czy jeszcze nie.

Mandat na drodze wewnętrznej

Od kiedy pojawiły się znaki D-52 i D-53, oznaczające wjazd i wyjazd ze strefy ruchu, straż miejska i Policja mogą karać kierowców mandatami nawet na drogach osiedlowych. Kierowca może więc zostać ukarany za jazdę bez zapiętych pasów czy przekroczenie prędkości nawet na drodze wewnętrznej.

Czy można odmówić przyjęcia mandatu z fotoradaru?

Gdy otrzymamy mandat za przekroczenie prędkości, zarejestrowane przez fotoradar, nie zawsze musimy go przyjmować. Mamy prawo odmówić przyjęcia mandatu z fotoradaru, gdy nie spełnia on określonych wymogów.

Co warto wiedzieć o mandatach karnych?

Popełnienie wykroczenia drogowego najczęściej kończy się otrzymaniem mandatu. Każdy kierowca powinien więc wiedzieć, kiedy może go otrzymać, a także to, że ma prawo odmówić jego przyjęcia.

Odmowa przyjęcia mandatu

Jeżeli zostaniemy zatrzymani przez Policję za naruszenie przepisów ruchu drogowego, zostaniemy ukarani mandatem, którego wysokość zależna będzie od rodzaju popełnionego wykroczenia. Warto jednak pamiętać, że zawsze możemy odmówić jego przyjęcia. Kiedy jest to możliwe? Co się wówczas stanie?

Co to jest Eurowinieta? Kto musi ją mieć?

Przedsiębiorstwa transportowe prowadzące przewóz międzynarodowy spotykają się z wieloma systemami opłat za drogi w poszczególnych krajach. Jednym z nich jest Eurowinieta. Nie jest jednak ona systemem, który w stu procentach upraszcza życie europejskim przedsiębiorcom.

FM Logistic przedłużył umowę z E. Wedel

Przez kolejne trzy lata FM Logistic będzie obsługiwał spółkę E.Wedel. Kontrakt obejmuje magazynowanie, transport i co- packing.

Sierpień gorszy dla branży logistycznej

W sierpniu wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji transport i gospodarka magazynowa kształtuje się na poziomie minus 3 – podaje Główny Urząd Statystyczny w badaniu koniunktury w gospodarce w sierpniu 2011.

Aktualny taryfikator punktów karnych 2012

Poznaj aktualny taryfikator punktów karnych w 2012 r. Dowiedz się ile możesz otrzymać punktów karnych za określone wykroczenia drogowe oraz jak można redukować punkty karne.

Aktualny taryfikator mandatów 2012

Prezentujemy aktualny taryfikator mandatów i punktów karnych obowiązujących w 2012 r. Dowiedz się jakim mandatem możesz zostać ukarany.

Mandaty z fotoradarów nieważne?

Przeróbka zdjęcia z fotoradaru wyklucza mandat. Z tego powodu sądy są ostatnio lawinowo zasypywane wnioskami kierowców, których wykroczenie zostało zarejestrowane. Główną wątpliwością jest to, czy zdjęcie nie podlegało przeróbkom graficznym.

Sejm zaakceptował poprawioną ustawę o przewozie towarów niebezpiecznych

Sejm poparł większość poprawek Senatu do ustawy o przewozie towarów niebezpiecznych, z wyjątkiem tych, które dotyczą innego sposobu uzyskiwania tzw. świadectw ADR.

Mandat za zdjęcie z fotoradaru

Co zrobić w sytuacji kiedy otrzymamy mandat z fotoradaru? Kiedy można się odwołać od mandatu? Czy można nie wskazać kierowcy wykroczenia drogowego?

Pawlak: dobry moment na czasowe obniżenie akcyzy na benzynę

Wicepremier Waldemar Pawlak uważa, że obecnie jest dobry moment na czasowe - na trzy miesiące - obniżenie akcyzy na benzynę.

ViaTOLL Kalkulator - aplikacja dla kierowców

Polscy programiści przygotowali dla telefonów iPhone aplikację ułatwiającą korzystanie z systemu viaTOLL. Dzięki niej można obliczyć koszty przejazdu płatnymi drogami przed wjechaniem na taki odcinek.

Senat wprowadził zmiany do ustawy o przewozie towarów niebezpiecznych

Poprawki wprowadzone przez Senat dotyczą głównie szczegółów organizacyjnych trybu przeprowadzania egzaminu dla kierowców przewożących materiały niebezpieczne czy wynagrodzeń dla członków komisji egzaminacyjnej.

Inspekcja pracy rzadziej ukarze mandatem

Gdy wykroczenie pracodawcy nie będzie popełnione z winy umyślnej i nie będzie zagrażało życiu lub zdrowiu, inspektor pracy będzie mógł zrezygnować z nałożenia mandatu.

Prezydent podpisał nowelizację ustawy dot. czasu pracy kierowców

Kierowca będzie uzupełniał listę danych, zapisywanych automatycznie na tachografach, o czas jazdy. To wynik nowelizacji ustawy o czasie pracy kierowców i o transporcie drogowym, którą Prezydent Bronisław Komorowski podpisał we wtorek.

Rekordowy lipiec w porcie lotniczym Katowice

Ponad 338 tys. pasażerów - o 7,5 proc. więcej niż przed rokiem - odprawiono w lipcu w porcie lotniczym Katowice w Pyrzowicach. Tym samym został pobity rekord polskich portów regionalnych w liczbie pasażerów odprawionych w ciągu miesiąca.

Fotoradary - Inspekcja Transportu Drogowego ma problemy

Główny Inspektor Transportu Drogowego rozważa, czy nie zwrócić się do Ministra Sprawiedliwości o zaostrzenie kar dla złodziei i wandali niszczących fotoradary. Obsługująca system fotoradarów inspekcja drogowa boryka się z kradzieżami i dewastacją sprzętu.

Jakie są prawa pasażera komunikacji miejskiej?

Z komunikacji miejskiej korzystają miliony Polaków. Obok samochodów to główny środek transportu. Główny obowiązkiem pasażera komunikacji miejskiej jest uiszczenie opłaty za przejazd, nie mniej jednak nie można zapominać o tym, że swoje obowiązki posiadają również kontrolerzy biletów.

Kiedy można stracić prawo jazdy?

Za większość wykroczeń drogowych ustawodawca przewidział mandat i punkty karne. Podczas, gdy kolejne mandaty uszczuplają nasz budżet, to przekroczenie limitu punktów karnych wiązać się będzie z utratą prawa jazdy. Kiedy tak się stanie?

Kąpiel w miejscu zabronionym

Kąpiel w miejscu zabronionym jest nie tylko wykroczeniem opisanym w przepisach prawnych, ale coraz częstszą przyczyną śmierci w wakacje. Temperatura jaką przyniosło tegoroczne lato, zachęcała do chłodzenia się w rzekach czy jeziorach, jednak i tak nie wszyscy pamiętali, że nie wszędzie wolno.

Mandat karny za wykroczenie skarbowe - nowe przepisy

W dniu 25 maja 2011 r. weszło w życie nowe rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 kwietnia 2011 r. w sprawie nakładania kary grzywny w drodze mandatu karnego za wykroczenia skarbowe. Rozporządzenie to dotyczy wyłącznie karania grzywną sprawców wykroczeń skarbowych, a więc czynów zabronionych określonych w kodeksie karnym skarbowym, zagrożonych karą grzywny określoną kwotowo.

Paliwa na stacjach mogą zdrożeć

Benzyna w przyszłym tygodniu może zdrożeć na stacjach o 5-10 gr na litrze, a diesel o 4-8 gr - przewidują analitycy. Zdaniem ekspertów to efekt drogiej ropy i wahań kursów walutowych.

Jak zorganizować transport lotniczy materiałów niebezpiecznych

Wśród materiałów niebezpiecznych są takie, które zostały zakwalifikowane jako zbyt niebezpieczne do przewozu lotniczego. Inne mogą być dopuszczone jedynie pod warunkiem uzyskania zgody wszystkich państw zaangażowanych w przewóz, kolejne można przewozić tylko w samolotach cargo

Jak rozpoznać działający fotoradar?

Zgodnie z nowymi przepisami Inspekcja Transportu Drogowego zaczęła realizować rozporządzenie dotyczące poprawienia widoczności masztów z zainstalowanymi fotoradarami.

Przez e-myto czekają nas podwyżki

Właściciele firm transportowych nie chcą z własnej kieszeni pokrywać podwyżek kosztów transportu, które zostały spowodowane wprowadzeniem obowiązku płacenia e-myta. Tym samym podnoszą ceny swoich usług, czego skutkiem będą podwyżki cen przewożonych towarów.

Jak otrzymać viaBox i zarejestrować się w systemie viaToll?

Od pierwszego lipca wszyscy właściciele samochodów o masie dopuszczalnej powyżej 3,5 tony muszą regulować opłaty za przejazd wyznaczonymi odcinkami autostrad i dróg krajowych w sposób elektroniczny. Każdy taki pojazd musi być wyposażony w urządzenie viaBox. Jakie zatem obowiązują procedury przy rejestracji viaToll? Jak zdobyć ViaBoxa?

Stępień: system e-myta dochodzi do pełnej sprawności

System e-myta dochodzi do pełnej sprawności - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister infrastruktury Radosław Stępień. Dodał, że system potrzebuje czasu na pełen rozruch, a podobne problemy jak Polska miały z e-mytem też inne kraje.

Nadchodzą trudne czasy dla przewoźników drogowych

W tym roku rynek transportowy czekają wielkie zmiany. W dużej mierze dotkną głównie niewielkie firmy przewozowe, w szczególności te, które świadczą usługi przewozu międzynarodowego.

Inspekcja drogowa zaczyna oklejać czynne fotoradary żółtą taśmą

Inspekcja drogowa rozpoczęła oznaczanie czynnych fotoradarów - poinformował rzecznik Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego Alvin Gajadhur. Czynne fotoradary zostaną oklejone żółtą taśmą, by kierowcy wiedzieli, że w tym miejscu jest mierzona prędkość.

Inspekcja drogowa zaczyna oklejać czynne fotoradary żółtą taśmą

Inspekcja drogowa rozpoczęła oznaczanie czynnych fotoradarów - poinformował PAP rzecznik Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego Alvin Gajadhur. Czynne fotoradary zostaną oklejone żółtą taśmą, by kierowcy wiedzieli, że w tym miejscu jest mierzona prędkość.

Odpowiedzialność za wykroczenia

Czym jest wykroczenie? Kto i w jakich sytuacjach odpowie za jego popełnienie? Jaką karę przewidują przepisy prawne?

Koniec bezkarności na europejskich drogach

Kraje Unii Europejskiej wprowadzą zasadę udostępniania sobie nawzajem danych rejestracyjnych pojazdów, których kierowcy dopuścili się wykroczenia drogowego poza granicami swojego państwa.

Kiedy przeprowadza się postępowanie mandatowe w sprawach karnoskarbowych?

Kodeks karny skarbowy przewiduje, że postępowanie w sprawach o drobne wykroczenia może być przeprowadzone w trybie mandatowym. Jak ono przebiega?

Stan po spożyciu alkoholu a stan nietrzeźwości

Osobie, która znajduje się w stanie nietrzeźwości, w stanie po spożyciu alkoholu lub środka działającego podobnie zabrania się prowadzenia pojazdu. Kiedy zachodzi stan nietrzeźwości? Jakie konsekwencje wiążą się z prowadzeniem pojazdu w takim stanie?

Jakie dokumenty potrzebne są do wydania pozwolenia do kierowania tramwajami?

Po ukończonym kursie i zakończonym wynikiem pozytywnym egzaminie państwowym, należy złożyć wniosek o wydanie pozwolenia. Jakie dokumenty należy przedstawić? Co zrobić, gdy zgubimy pozwolenie?

REKLAMA