REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Szkoła, Edukacja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Reforma edukacji 2017 – podstawa programowa

Znane są podstawy programowe, które będą obowiązywały od roku szkolnego 2017/2018. Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano już część opinii do projektu rozporządzenia w sprawie podstawy programowej. Oceniany jest on jako obszerny treściowo, wręcz nie dający się zrealizować. Nowej podstawie programowej zarzuca się także brak właściwej korelacji międzyprzedmiotowej.

Nowa podstawa programowa za obszerna

Opublikowane zostały pierwsze opinie dotyczące projektu rozporządzenia ministra edukacji w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego. Okazuje się, że proponowana przez MEN podstawa programowa jest zbyt obszerna treściowo. Brak także korelacji we wszystkich grupach przedmiotu.

Organizacja roku szkolnego 2017/2018 - przeszkody prawne

Rozporządzenie w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli budzi poważne wątpliwości. Chodzi o to, że dyrektorzy szkół i przedszkoli, jak również samorządy muszą stosować przepisy, które mają obowiązek wykonać wcześniej, niż te w ogóle zaczną obowiązywać.

Kiedy nauczyciel może ponieść odpowiedzialność dyscyplinarną?

Nauczyciele podlegają odpowiedzialności dyscyplinarnej za uchybienia godności zawodu nauczyciela lub niewywiązywanie się z nałożonych na nich przez Kartę Nauczyciela obowiązków.

REKLAMA

Podwyżki dla nauczycieli 2017 r.

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Wynika z niego, że nauczyciele dostaną podwyżkę od 29 do 40 zł brutto.

Zasady rekrutacji do szkół ponadpodstawowych od 2017 r.

Zgodnie z nowymi zasadami przy rekrutacji wyżej premiowane mają być przede wszystkim oceny na świadectwie oraz aktywność społeczna ucznia.

Szkoły i przedszkola publiczne 2017 r.

Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i przedszkoli.

Szkoły sportowe 2017 r.

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie oddziałów i szkół sportowych oraz oddziałów i szkół mistrzostwa sportowego skierowany do konsultacji. Jak będzie wyglądała edukacja sportowa od 2017 r.?

REKLAMA

Egzamin gimnazjalny 2017/2018–2019/2020

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego na lata szkolne 2017/2018–2019/2020 do trzyletniego liceum ogólnokształcącego, czteroletniego technikum oraz branżowej szkoły I stopnia, dla kandydatów będących absolwentami dotychczasowego gimnazjum.

Oddziały mistrzostwa sportowego w szkołach już od 1 września 2017 r.

W szkołach ogólnodostępnych będą mogły powstać oddziały mistrzostwa sportowego już od 1 września 2017 r. Tak wynika z z projektu rozporządzenia o działaniu szkół sportowych i szkół mistrzostwa sportowego.

Jak będzie wyglądała rekrutacja do szkół i przedszkoli 2017/2018?

Wiemy jak będziemy wyglądała rekrutacja do szkół oraz przedszkoli. Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół i placówek.

Ferie zimowe 2017/2018 - terminy

Ministerstwo Edukacji Narodowej podało terminy ferii zimowych w roku szkolnym 2017/2018. Tym razem jako pierwsi odpoczną uczniowie z województwa mazowieckiego, dolnośląskiego, opolskiego oraz zachodniopomorskiego.

Ferie zimowe 2016/2017 - terminy

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało terminy ferii zimowych w roku szkolnym 2016/2017. Jako pierwsi odpoczną uczniowie z województwa lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego.

Projekt uchwały ws. sieci szkół

Wzór uchwały jaką mają przyjąć samorządy w sprawie sieci szkół został opublikowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Polska szkoła 2017 - 2022

Prawo oświatowe i przepisy je wprowadzające weszły w życie. W roku szkolnym 2017/2018 Polska wraca do 8 - letniej szkoły podstawowej, 4 - letniego liceum oraz 5 letniego technikum.

Reforma oświaty w 2017 r. - kalendarium zmian

Dnia 1 września 2017 r. wejdzie w życie reforma oświaty zakładająca likwidację gimnazjów. Oznacza to powrót do 8-letnich szkół podstawowych, 4-letnich gimnazjów i 5-letnich techników. Przedstawiamy szczegółowe kalendarium zmian w systemie edukacji.

Opłaty za przedszkole dla 6-latka zniesione - zmiany od 2017 r.

Opłaty za pobyt sześciolatka w przedszkolu zostaną zniesione - wynika z nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Rodzice będą wnosić opłaty jedynie za wyżywienie w placówce. Nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2017 r.

Raport z cyfryzacji szkół 2016/2017

Od 1 września 2017 r. w ramach cyfryzacji szkół zaplanowano naukę programowania, budowę infrastruktury internetowej oraz szkolenia dla nauczycieli.

Edukacja polskiego dziecka za granicą

Coraz więcej rodzin wyjeżdża z dziećmi za granicę i zostaje tam na stałe. Jak wygląda edukacja polskiego dziecka za granicą? Jakie możliwości mają rodzice, którzy chcą żeby dziecko uczyło się języka polskiego, kultury, tradycji?

Zmiany w edukacji domowej

Dzieci uczące się w domach będą mogły skorzystać z pomocy dydaktycznych znajdujących się w zasobach szkoły, zmienić ma się także procedura zdobycia pozwolenia na edukację domową.

Czy likwidacja gimnazjów doprowadzi do utraty dotacji unijnych?

Gimnazja otrzymywały dotacje unijne na różne projekty. Co stanie się z tymi dotacjami po reformie oświaty?

Fundusze unijne dla gimnazjów po reformie szkolnictwa

Ministerstwo Rozwoju poinformowało, że likwidacja gimnazjów nie oznacza automatycznej utraty dotacji unijnych na realizowane przez nie projekty. Zobowiązania podjęte przez beneficjentów w zakresie zachowania trwałości rezultatów przedsięwzięć sfinansowanych ze środków funduszy europejskich w sytuacji zmiany struktury szkół, w tym stopniowego wygaszania szkół gimnazjalnych, będą każdorazowo wymagały szczegółowej analizy pod kątem możliwości dalszego wykorzystania tych rezultatów do osiągnięcia celów edukacyjnych i zachowania ich funkcji oświatowych.

Reforma szkół muzycznych

Reforma oświaty zaniepokoiła rodziców, uczniów oraz nauczycieli. Pod znakiem zapytania stoi chociażby kształcenie dzieci w szkołach muzycznych. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podjął decyzję bardzo istotną dla dzieci uczęszczających do tych szkół.

Kolejni rodzice zaniepokojeni reformą oświaty

Reforma oświaty doprowadzi do tego, że dzieci ze szkół muzycznych nie będą miały gdzie kontynuować edukacji muzycznej. Będzie możliwość zapisania dziecka do szkoły popołudniowej, która często jest odpłatna. Czy dzieci z rodzin mniej zamożnych będą musiały zrezygnować z marzeń o edukacji muzycznej?

Sześcioletnie przedszkolaki objęte subwencją oświatową

Ustawa o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych innych ustaw została podpisana przez Prezydenta RP.

Klasy sportowe i dwujęzyczne po nowemu

Do tej pory uczniowie, którzy ukończyli 6 - letnią szkołę podstawową mogli wybrać na przykład gimnazjum sportowe. Zgodnie z przepisami obecnie obowiązującymi w szkole podstawowej nie można tworzyć oddziałów dwujęzycznych.

Co z sześciolatkami w 2017?

Dzieci sześcioletnie w przedszkolu mają zostać objęte subwencją oświatową. W 2017 r. na jednego przedszkolaka w wieku do lat 5 kwota dotacji wyniesie 1338 zł. A co z dziećmi sześcioletnimi?

Nowa podstawa programowa dla 8-letniej szkoły podstawowej

Ministerstwo Edukacji Narodowej prowadzi od 30 listopada 2016 r. wstępne konsultacje projektu nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego dla 8-letniej szkoły podstawowej. Nowa podstawa programowa obejmie już od września 2017 r. klasy I, IV i VII szkoły podstawowej oraz I klasy szkoły branżowej, a w następnym roku kolejne klasy. MEN zapowiada też, że do końca pierwszego kwartału 2017 r. opublikuje projekt podstaw programowych dla liceów i techników.

Szkoły polskie z dostępem do internetu

Szkoły w Polsce dostaną wsparcie w procesie kształcenia umiejętności cyfrowych. Każda szkoła do końca 2018 r. ma mieć dostęp do internetu o przepustowości co najmniej 100 Mb/s.

Pakiety informacyjne o zmianach w oświacie trafią do szkół

Z uwagi na szeroki zakres zamian w systemie oświaty, do wszystkich szkół w Polsce trafią pakiety informacyjne. Materiały mają być udostępnione nauczycielom, rodzicom i uczniom.

Kontrola techniczna autobusów szkolnych

Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła w 2016 roku kontrolę „Wykonywania przez gminy obowiązku dowożenia dzieci i uczniów do przedszkoli i szkół”. Jej wyniki odkrywają ciemną stronę transportu autobusowego w polskich szkołach.

Zespoły obsługi szkół - dostosowanie do nowych przepisów do końca 2016 roku

Istniejące zespoły obsługi szkół mogą funkcjonować na dotychczasowych zasadach do 31 grudnia 2016 r. Do tego czasu samorządy organizujące wspólną obsługę muszą podjąć konkretne czynności w celu dostosowania zespołów obsługi do nowych uregulowań.

Reforma edukacji od 1 września 2017 r.

Od 1 września 2017 r. wejdzie w życie reforma edukacji zakładająca likwidację gimnazjów. Ponadto szkoły będą miały możliwość wyboru podręczników. Jakie inne zmiany przewiduje reforma?

IH: Posiłki w stołówkach szkolnych często nieprawidłowo oznakowane

Inspekcja Handlowa skontrolowała posiłki na terenie szkół, uczelni, internatów oraz akademików. Jakość potraw nie budziła zastrzeżeń. Niemal połowa ocenianych partii produktów była jednak nieprawidłowo oznakowana.

Toyota chce uczyć w szkołach budowania samochodów hybrydowych

Samochody z napędem hybrydowym mają zagościć na lekcje do szkół średnich. Toyota zamierza uczyć budowy tego typu pojazdów młodych pasjonatów motoryzacji i pomóc rozwijać ich pasje z pożytkiem dla środowiska.

Zasady żywienia w szkołach w roku szkolnym 2016/2017

Od 1 września 2016 r. obowiązuje nowe rozporządzenie, dotyczące żywienia w szkołach. Do końca 2016 r. szkoły mogą jednak stosować "stare" przepisy.

Rok szkolny 2016/2017 - co się zmieni?

Od roku szkolnego 2016/2017 zmienią się zasady, dotyczące obowiązku szkolnego. Likwidacji ulegną tzw. godziny karciane. Co jeszcze zmieni się w roku szkolnym 2016/2017?

Stypendia w roku szkolnym 2016/2017

Wnioski o stypendia socjalne uczniowie mogą składać do 15 września 2016 r. Pomoc wynosi od 94,40 zł do 236 zł miesięcznie.

Akcja ekologiczna "Szkole pomagamy i Świat oczyszczamy"

Firma Green Office Ecologic Sp. z o.o. rozpoczyna od 1 września 2016 r. II edycję Akcji Ekologicznej i Edukacyjnej poświęconej tematyce zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Patronat nad tą Akcją objął Infor.pl oraz Patron Honorowy – Mazowiecki Kurator Oświaty. Zapraszamy wszystkie placówki oświatowe do udziału w tym wydarzeniu!

Platforma z książkami dla niepełnosprawnych od 2017 r.

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego dr hab. Magdalena Gawin oraz wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej dr Elżbieta Bojanowska 15 lipca br. wzięły udział w spotkaniu dotyczącym powstania platformy udostępniającej książki osobom niepełnosprawnym. Wcześniej umowę w sprawie budowy i wdrożenia takiej platformy podpisały Instytut Książki i Wydawnictwo Naukowe PWN. Zainicjowany przez resort kultury projekt ma być gotowy za 7 miesięcy.

Wyprawka szkolna 2016/2017

Blisko 24 mln zł zaplanowano na realizację Rządowego Programu Wyprawka Szkolna w roku szkolnym 2016/2017. Celem przyjętego programu jest wyrównywanie szans edukacyjnych i wspieranie rozwoju edukacyjnego uczniów przez dofinansowanie zakupu podręczników. Rada Ministrów przyjęła uchwałę i rozporządzenie w tej sprawie, które weszły w życie 19 lipca 2016 roku.

Wyprawka szkolna 2017

Blisko 24 mln zł przewidziano w tym roku na realizację rządowego programu "Wyprawka szkolna". Zgodnie z nim, w roku szkolnym 2016/17 pomoc w postaci dofinansowania zakupu podręczników i materiałów edukacyjnych będzie adresowana do uczniów niepełnosprawnych.

Termin zakończenia zajęć w szkołach od 2017 r.

Od 2017 r. zajęcia w szkołach będą kończyły się w najbliższy piątek po 20 czerwca. Koniec roku szkolnego w najbliższych latach będzie zatem przypadał między 21 a 27 czerwca.

Ośmioletnie szkoły podstawowe rewolucją dla samorządów

Powrót do systemu ośmioletnich szkół podstawowych dla samorządów oznacza konieczność wprowadzenia zmian w sposobie zarządzania nimi. Na wprowadzenie zmian jednostki mają rok.

Koniec gimnazjów - od 2017 roku wraca 8-letnia szkoła powszechna i 4-letnie liceum

Minister edukacji narodowej Anna Zalewska zapowiedziała, że od roku szkolnego 2017/2018 nastąpi powrót do systemu edukacji z 8-letnią szkołą powszechną, w której edukacja wczesnoszkolna będzie w klasach I-IV i 4-letnim liceum ogólnokształcącym oraz 5-letnim technikum.

Podstawa programowa w przedszkolach - zmiany

Nowa podstawa programowa uwzględnia objęcie dzieci sześcioletnich obowiązkowym rocznym przygotowaniem przedszkolnym. Podstawa ma formę rozporządzenia, które określa co powinien wiedzieć przedszkolak na zakończenie każdego z etapów edukacji.

Oceny z religii i etyki na świadectwie - nowe przepisy

Oceny z religii i etyki znajdą się na świadectwie szkolnym ucznia, który uczęszcza na oba przedmioty. Nowe przepisy będą obowiązywały od nowego roku szkolnego.

Ogólnopolska Samorządowa Debata Oświatowa

Do 31 maja przedłużono termin przyjmowania zgłoszeń na Ogólnopolską Samorządową Debatę Oświatową, na którą 2 czerwca do Warszawy zapraszają ogólnopolskie organizacje samorządowe. Do tej pory zgłosiło się już ponad 500 osób.

Sprawdzian szóstoklasisty zlikwidowany w 2017 r.

W 2017 r. sprawdzian sześcioklasisty ma zostać zlikwidowany. Gimnazja przy wstępnej ocenie wiadomości uczniów będą mogły skorzystać z przygotowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną testów diagnostycznych.

Drożdżówki w sklepikach szkolnych od 1 września 2016 r.

Drożdżówki o określonej zawartości cukru, soli i tłuszczu pojawią się w sklepikach szkolnych od 1 września 2016 r. Projekt Ministerstwa Zdrowia jest na etapie konsultacji społecznych.

REKLAMA