REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

świadectwo pracy, Pracodawca

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Natychmiastowe rozwiązanie umowy o pracę a uprawnienia pracodawcy

Pracownik ma możliwość rozwiązania umowy o pracę w trybie natychmiastowym. Aby było to możliwe musi mieć miejsce ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracodawcy wobec pracownika. Co może zrobić pracodawca przy rozwiązaniu umowy w trybie natychmiastowym?

Kontrola pracy pracownika

Podstawowym obowiązkiem pracownika jest sumienne wykonywanie pracy i wydanych mu poleceń. Pracodawca uprawniony jest do kontroli jakości pracy podwładnego. W jakim zakresie pracownik może być kontrolowany przez pracodawcę?

9 tysięcy złotych na zatrudnianie młodych matek

Rząd zapowiada dofinansowywanie pracodawców zatrudniających młodych rodziców. Zgodnie z zapowiedziami mają być wprowadzone ulgi dla pracodawców zatrudniających rodziców powracających z rocznego urlopu na wychowanie dziecka.

Jak przebiega postępowanie pojednawcze pomiędzy pracownikiem a pracodawcą?

Spory pomiędzy pracownikami a pracodawcą nie muszą od razu trafić do sądu pracy. Istnieje możliwość rozwiązania ich na drodze postępowania pojednawczego. Jak wygląda postępowanie pojednawcze pracownika i pracodawcy?

REKLAMA

Kiedy pracodawca zapłaci grzywnę za naruszanie praw pracownika?

Pracodawca naruszający prawa swoich pracowników powinien liczyć się z konsekwencjami za swoje zachowanie. Za jakie zachowania pracodawca może być ukarany? Jak wysoka może być grzywna za naruszenie praw pracownika?

Kiedy pracownik może liczyć na nagrodę?

Pracownik wzorowo wykonujący swoją pracę może liczyć na nagrodę od pracodawcy. Co warto wiedzieć o nagrodach dla pracowników?

Jak odpowiadać na pytanie o naszą motywację do pracy?

Motywacja do pracy to jeden z najczęściej i najchętniej poruszanych obszarów w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Czy wiesz, dlaczego odgrywa on tak ważną rolę w procesie rekrutacji? Czy wiesz już, co Ciebie motywuje do pracy? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w dzisiejszym artykule.

Jak odpowiadać na pytanie o naszą motywację do pracy?

Motywacja do pracy to jeden z najczęściej i najchętniej poruszanych obszarów w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Czy wiesz, dlaczego odgrywa on tak ważną rolę w procesie rekrutacji? Czy wiesz już, co Ciebie motywuje do pracy? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w dzisiejszym artykule.

REKLAMA

Wypełnianie świadectwa pracy – 10 najczęściej popełnianych błędów w praktyce

Najczęściej popełnianym błędem podczas wypełniania świadectwa pracy jest wpisywanie do świadectwa informacji o okresach nieusprawiedliwionych nieobecności. Taką informację pracodawcy często zamieszczają w rubryce dotyczącej okresów nieskładkowych. Jest to nieprawidłowe, ponieważ w świadectwie pracy w ogóle nie należy podawać takiej informacji.

Co powinno zawierać świadectwo pracy?

Świadectwo pracy jest wydawane przez pracodawcę po rozwiązaniu stosunku pracy z pracownikiem. W przypadku błędów lub braków pracownik może wnosić o sprostowanie świadectwa pracy. Co powinno zawierać świadectwo pracy, aby było kompletne?

Kiedy pracodawca musi zwolnić pracownika z pracy?

W pewnych okolicznościach pracodawca jest zobowiązany do zwolnienia pracownika z całego lub części dnia pracy. W jakich okolicznościach zwolnienie pracownika jest obowiązkowe?

Jak małymi gestami można osiągnąć wielkie efekty w motywowaniu podwładnych?

Motywowanie pracowników to jedno z największych wyzwań stojących przed każdym menedżerem. Jest to szczególnie trudne w okresie spowolnienia gospodarczego, kiedy wydatki na rozwój pracowników czy dodatkowe wynagrodzenia spadają. Co robić, aby utrzymać motywacje pracowników na wysokim poziomie, bez ponoszenia dużych kosztów?

Jak wyegzekwować przywrócenie do pracy?

Po wygranej sprawie w sądzie pracy zdarza się, że pracodawca nie wywiązuje się z obowiązku przywróceniu pracownika do pracy na poprzednim stanowisku. Jakie kroki może podjąć pracownik, by wyegzekwować korzystne orzeczenie sądu?

Pytania rekrutacyjne: "Jakie masz oczekiwania finansowe?"

Z pytaniem o oczekiwania finansowe kandydata do pracy zazwyczaj mamy do czynienia podczas drugiego spotkania rekrutacyjnego. Czy wiesz, jak prowadzić negocjacje płacowe z rekruterem?

Samowolne opuszczenie miejsca pracy

Czy w przypadku gdy pracownik samowolnie opuścił miejsce pracy nie informując o tym przełożonych, ani nie usprawiedliwiając swojej nieobecności w następnych dniach jego czyn stanowi uzasadnioną przyczynę rozwiązania umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia?

Czy jest sens przyjaźnić się z szefem?

Nasze miejsca pracy to z reguły skomplikowane współzależności międzyludzkie. "W robocie" spotykamy różne osobowości i charaktery. Specjaliści uważają, że w sposób naturalny tworzą się grupy i podgrupy, zawiązują przyjaźnie czy nawet swoiste sojusze. W wielu firmach nader wyraźnie zaznacza się opozycja my-oni. Ale zawsze warto pamiętać o wzajemnej życzliwości i szacunku.

Pracodawca naszych marzeń - czy w ogóle istnieje?

Zielona Linia - Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudniania rozpoczęła we wrześniu 2012 r. realizację nowego cyklu badań ankietowych skupionych wokół tematu wymarzonego pracodawcy w opinii Polaków. W pierwszym badaniu celem było poznanie wyobrażeń pracowników odnośnie idealnego miejsca pracy i cech, jakie powinien mieć idealny pracodawca. Jakie elementy sprawiają, że pracownik dobrze czuje się na swoim stanowisku i co składa się na wymarzony zakład pracy.

Czas na wniesienie odwołania

Sporządzając oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia, omyłkowo nie zawarliśmy z pracownikiem pouczenia o przysługującym mu prawie do odwołania. Jak długo w takiej sytuacji trwa okres, przez który pracownik może wnieść odwołanie?

Kto wydaje świadectwo pracy za okresy pracy przypadające przed przejęciem pracowników

Od maja br. nasza spółka przejęła w trybie art. 231 Kodeksu pracy kilkudziesięciu pracowników innej spółki. Która spółka powinna wystawić świadectwo pracy za okres pracy na umowę na okres próbny, jeżeli umowa ta zakończyła się przed przejęciem pracowników? Przejęty pracownik po zakończeniu umowy na okres próbny nie chciał świadectwa pracy, a teraz podczas pracy na podstawie umowy na czas określony w naszej firmie wystąpił o jego wydanie.

Kontrola dostępu pracownika do Internetu

Większość pracodawców decyduje się na kontrolę dostępu do sieci swoich pracowników. Kontrola ta powinna być jednak przeprowadzana tylko w celu bezpieczeństwa i poprawy efektywności pracy podwładnych.

II transza deregulacji

Projekt II transzy deregulacji trafił właśnie do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych.

Jak pracodawcy korzystają z mediów społecznościowych

Media społecznościowe coraz częściej stają się istotnym narzędziem dla przedsiębiorców i pracodawców, umożliwiając im niespotykany do tej pory dostęp do potencjalnych klientów i kontrahentów i bezpośredni z nimi kontakt.

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2013 r.

W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2013 r.

Pytania rekrutacyjne: „Proszę powiedzieć nam coś o sobie”

To jedno z najczęściej padających pytań w trakcie rekrutacji ma na celu sprawdzenie, jak i co kandydat myśli na swój temat. Wielu z nas gładko przebrnie przez ten etap rozmowy, reszta będzie miała trudności w znalezieniu sensownej odpowiedzi. Przeczytajcie artykuł, by dowiedzieć się, jak można poradzić sobie z tym wbrew pozorom trudnym pytaniem.

Odszkodowanie za dyskryminację w zatrudnieniu

Podstawowym obowiązkiem pracodawcy jest równe traktowanie pracowników oraz osób ubiegających się o zatrudnienie. Naruszenie tego obowiązku sankcjonują przepisy kodeksu pracy, przyznając osobom poszkodowanym uprawnienie do żądania wypłaty odszkodowania za dyskryminację w zatrudnieniu.

Zmiana miejsca pracy - umowa przyrzeczona

Często jest tak, że od podjęcia przez pracodawcę decyzji o zatrudnieniu konkretnej osoby do chwili faktycznego rozpoczęcia przez nią świadczenia pracy mija kilka tygodni. Przedstawiamy instrumenty prawne, przy użyciu których strony przyszłego stosunku pracy mogą określić warunki planowanego zatrudnienia.

Na czym polega drugi i trzeci etap rekrutacji?

Proces rekrutacji często składa się z kilku spotkań. Jeśli pierwsza rozmowa zakończyła się sukcesem, to zostaniesz zaproszony do kolejnego etapu. Jak przygotować się do kolejnych rozmów z przyszłym pracodawcą?

Przeciętne wynagrodzenie za II kwartał 2012 roku - stawki dofinansowania przedsiębiorców i bezrobotnych

Od 1 września 2012 roku obowiązuje nowe przeciętne wynagrodzenie za II kwartał 2012 roku. Wynosi ono 3496,82 zł i obowiązywać będzie we wrześniu, październiku i listopadzie 2012 roku. Jak zmieniły się wysokości różnych form dofinansowania osób bezrobotnych i pracodawców.

Testy psychologiczne sposobem na wyłowienie najlepszego kandydata

Pracodawcy, a przede wszystkim działający w ich imieniu rekruterzy, coraz częściej posiłkują się przy naborze nowych pracowników testami psychologicznymi. Testy osobowości, inteligencji i zainteresowań pozwalają bowiem na lepsze dopasowanie predyspozycji pracownika do potrzeb firmy.

Lepsi i gorsi w miejscu pracy

Nierówne traktowanie pracowników przez szefostwo w miejscu pracy jest na porządku dziennym. Kierownictwo promuje pracowników lojalnych, z poczuciem humoru, a także tych, których po prostu lubi. Jednak często odbija się to na atmosferze w miejscu pracy.

Szkolenie pracowników – czy to się opłaca?

Refundację nawet do 80% poniesionych kosztów może uzyskać pracodawca chcący wysłać na szkolenie swojego pracownika. Wystarczy zwrócić się z odpowiednim wnioskiem do powiatowego urzędu pracy.

Obowiązki pracodawcy w zakresie pierwszej pomocy

Jednym z obowiązków pracodawcy jest zapewnienie bezpieczeństwa i higieny w miejscu pracy. Każdy pracownik powinien mieć dostęp do odpowiednio wyposażonej apteczki oraz pierwszej pomocy przedlekarskiej.

Kiedy pracodawca łamie prawa pracownicze?

Nieterminowe wypłacanie wynagrodzenia, niewydanie świadectwa pracy czy nieprzestrzeganie przepisów BHP – to tylko niektóre z wykroczeń, jakich mogą dopuścić się pracodawcy przeciwko prawom pracownika. Sprawdź, za co i w jaki sposób mogą zostać ukarani.

Outplacement – o co chodzi

W dobie kryzysu wiele firm staje przed problemem zwalniania swoich pracowników. W związku z tym na coraz szerszą skalę stosowane są tzw. zwolnienia monitorowane (outplacement), przewidujące program pomocy w poszukiwaniu nowej pracy.

Systemy czasu pracy

Oprócz podstawowego systemu czasu pracy, w którym pracownik pracuje nie dłużej niż 8 godzin na dobę w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy, Kodeks pracy przewiduje także inne formy zorganizowania czasu pracy pracownika. Wśród nich m.in. system przerywany czy weekendowy.

Mobbing w miejscu pracy

Problemem, z którym coraz częściej muszą się zmierzyć pracownicy jest mobbing w miejscu pracy. Czym jest - w prawnym i psychologicznym aspekcie - i jak go rozpoznać?

Od pracownika szeregowego do menedżera – jak budować karierę?

Chociaż wielu wydają się być nieosiągalne, to wciąż kuszą. Tak, tak - mowa o stanowiskach menedżerskich. Na ile prawdziwa jest wizja zawodowego raju utraconego? I czy nie jest tak, że aby zostać menedżerem, wystarczy jasne wyznaczenie sobie celów i systematyczne do nich dążenie poprzez uczciwą pracę?

Menedżerskie ryzyko, czyli kilka słów o wypaleniu zawodowym

Kiedy jesteś wypalony zawodowo, wydaje Ci się, że nic nie da się zrobić i wszystkie Twoje działania nie przynoszą efektów. Wbrew pozorom wypalenie zawodowe to koszmar przytrafiający się nawet najlepszym menedżerom. Już dziś dowiedz się, jak się objawia i jak skutecznie można je pokonać.

Odszkodowanie od pracodawcy za wypadek w pracy

Pracownik może dochodzić od pracodawcy odszkodowania za wypadek w pracy, gdy świadczenie z ZUS-u nie pokryje wszystkich kosztów leczenia poszkodowanego. Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać pieniądze?

Pierwsza rozmowa rekrutacyjna

Czy wiesz, czego możesz spodziewać się podczas pierwszej i kolejnych rozmów kwalifikacyjnych u przyszłego pracodawcy? Niżej przedstawiam Ci kilka cennych wskazówek dotyczących pierwszej rozmowy rekrutacyjnej.

Induction Day – jak dobrze wprowadzić nowego pracownika

Pierwsze dni w nowej pracy to zawsze spore przeżycie zarówno dla pracownika, który musi dopiero odnaleźć się w strukturach firmy, jak i dla pracodawcy, który przez pewien czas musi pogodzić się z pewnymi zaburzeniami w sprawnie działającym przedsiębiorstwie.

Szkolenia prywatn(i)e i po godzinach

Rozjazdy, kilkudniowe szkolenia - to dla szkoleniowców pokusa sama w sobie. A jeśli doda się do tego obecność pięknych pań lub przystojnych mężczyzn - zarówno po stronie „tych z branży”, jak i uczestników - oraz wieczorno-nocną rzeczywistość „hotelową”, może się okazać, że to zbyt dużo naraz do przezwyciężenia. Bo przecież wszyscy jesteśmy tylko ludźmi, prawda?

Siła nawyku, czyli o nieświadomych błędach, jakie popełniamy na rozmowach rekrutacyjnych

Rozmów kwalifikacyjnych prowadzi się w życiu wiele i teoretycznie taki trening powinien sprawić, że każda kolejna powinna nam wypaść lepiej. Jak pokazują badania, wcale nie uczymy się na własnych pomyłkach. Najczęściej bowiem pogrążają nas te błędy, które najtrudniej kontrolować. Może i Tobie zdarza się popełnić nieświadomie jakieś rekrutacyjne faux pas?

Podwyżki dla nauczycieli od 1 września 2012 roku. Dla firm bez zmian

Rośnie wynagrodzenie dla nauczycieli. Od 1 września 2012 minimalne pensje zasadnicze nauczycieli wzrosną o niecałe 4 proc. Dowiedz się jakie podwyżki dostaną nauczyciele w 2012 roku.

Dieta za podróż służbową w 2013 r.

Dieta za podróż służbową w 2013 r. Dowiedz się jakie diety przysługują z tytułu podróży służbowych od 1 stycznia 2013 roku. Informujemy, jakie są stawki diety dla podróży służbowych krajowych i zagranicznych.

Ważny wywiad

Niezależnie od metod stosowanych w ocenie kandydatów do pracy, rozmowa kwalifikacyjna, nazywana też często wywiadem, jest jednym z najważniejszych elementów całego procesu rekrutacji. Jak przygotować rozmowę kwalifikacyjną, aby przyniosła oczekiwane efekty?

Nowelizacja kodeksu pracy

Rada Ministrów przyjęła 17 sierpnia 2012 r. projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw.

Donosicielstwo w pracy

Szefie, u tych obok ciągle głośno – pewnie nie pracują. Z donosem w pracy spotkał się prawie każdy. Im większe skupisko ludzi, tym większe prawdopodobieństwo, że znajdą się „życzliwi”, którzy dopilnują, by szef dowiedział się o tym, co robią inni.

Podstawowe obowiązki pracownika

Obowiązkiem każdego pracownika jest nie tylko świadczenie pracy, ale również wykonywanie wielu dodatkowych, szczegółowych powinności. Można do nich zaliczyć m.in. obowiązek ochrony życia i zdrowia innych uczestników procesu pracy.

Diety za podróże krajowe i zagraniczne w 2012 r.

Diety za podróże krajowe i zagraniczne 2012. Dowiedz się jakie diety przysługują z tytułu podróży służbowych.

REKLAMA