REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
7 października 2023 koniec z telepracą - tak, ale nie z pracą zdalną. W dniu 7 kwietnia 2023 r. telepraca została całkowicie uchylona z Kodeksu pracy, ale został dodany rozdział IIc regulujący pracę zdalną. Mija właśnie 6. miesięczny okres przejściowy.
Zaległy urlop do 30 września 2023. Trzeba wiedzieć, że już 30 września 2023 r. ulegnie przedawnieniu niewykorzystany urlop pracownika, który przysługiwał mu za 2019 r.
Twój pracodawca naruszył przepisy prawa pracy? Jako pracownik masz prawo do dochodzenia swoich praw przed sądem pracy. Możesz również złożyć skargę do Państwowej Inspekcji Pracy.
Pracodawców czeka zwiększenie minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2024 r. Wysokość nowych stawek brutto jest już znana, ale wciąż nie wiadomo, jakie kwoty pojawią się na kontach pracowników. Kolejna niewiadoma to koszty pracodawców. Eksperci są jednak zgodni, że kwota, która pozwoli firmom na utrzymanie obecnego personelu, znacznie wzrośnie.
REKLAMA
Czy i kiedy pracodawca powinien wydawać obuwie i odzież roboczą? Czy trzeba płacić za odzież i obuwie robocze? Co jeżeli pracownik zniszczy odzież lub obuwie robocze? Czy pracownik może używać odzieży i obuwia własnego jako roboczych? Ile wynosi ekwiwalent za odzież roboczą? Pytań jest wiele, ale przepisy nie dają odpowiedzi na wszystko. Warto ustalić więc z pracodawcą podstawowe zasady w zakresie używania odzieży i obuwia roboczego.
Pracownik ma 10 dni zaległego urlopu. Chciałbym, żeby wykorzystał go w terminie określonym przepisami, czyli do 30 września 2023 r. Jednak pracownik nie zgadza się na ten termin i chce skorzystać z urlopu w grudniu. Czy przepisy pozwalają na skierowanie pracownika na zaległy urlop bez jego zgody? - pyta Czytelnik z Krakowa.
Płaca minimalna w roku 2024, podobnie jak w obecnym, wzrośnie dwukrotnie od stycznia oraz od lipca. Podwyżka ta będzie miała charakter rekordowy, bo sięgnie odpowiednio ponad 20% w stosunku do roku 2023.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że dopłata do kosztów pobytu dziecka pracownika w dziennym punkcie opieki, finansowana ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS), jest zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych.
REKLAMA
Służba BHP - czym jest? Na czym polega ochrona służby BHP? Co należy do zadań służby BHP? Kto wchodzi w skład służby BHP?
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że wręczanie prezentów pracownikom z okazji osiągnięcia 10-letniego stażu pracy w spółce nie stanowi przychodu ze stosunku pracy, co oznacza, że nie podlega opodatkowaniu zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W dniu 5 września przypada Międzynarodowy Dzień Dobroczynności. Według danych GUS, 1/4 Polaków angażuje się w wolontariat. My przyglądamy się temu, czym jest wolontariat pracowniczy. Kim jest wolontariusz? Komu może pomóc wolontariusz? Jakie są korzyści z wolontariatu dla pracodawcy i pracowników?
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że wypłacany pracownikom ekwiwalent za pranie odzieży roboczej stanowić będzie dla nich przychód ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegający zwolnieniu z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 ww. ustawy.
Pracodawcy poszukujący na rynku talentów coraz częściej sięgają po narzędzia takie jak Test Talentów Gallupa, który już na etapie procesu rekrutacyjnego pozwala uniknąć ryzyka błędu rekrutacyjnego, czy też je zminimalizować. Na czym polega Test Talentów Gallupa?
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że świadczenie w postaci bonusu wakacyjnego sfinansowanego z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych stanowi przychód pracownika ze stosunku pracy zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych do obowiązującego w skali roku limitu na mocy art. 21 ust. 1 pkt 67 oraz art. 52l pkt 3 ustawy o PIT.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że bonus wakacyjny finansowany z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jeśli zachowane są określone limity i regulacje dotyczące świadczeń socjalnych, a obowiązek monitorowania przestrzegania tych limitów spoczywa na pracodawcy.
Czy w świadectwie pracy należy zawrzeć informację o udzielonych urlopach rodzicielskim i wychowawczym w sytuacji, gdy ze względu na wiek dziecka pracownik nie może już korzystać z tych urlopów u kolejnego pracodawcy?
Gdy dochodzi do wygaśnięcia lub rozwiązania umowy o pracę, pracodawca ma obowiązek wydać pracownikowi świadectwo pracy. Co powinien zawierać ten dokument? Na co zwrócić uwagę? Co zmieniło się w przepisach dotyczących świadectwa pracy w 2023 r.?
Badania pracownicze – czy są obowiązkowe? Na jakich zasadach przeprowadzane jest badanie okresowe? Czy pracownik może odmówić ich wykonania?
Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) koszty posiłków dla pracowników, które są finansowane przez pracodawcę stanowią przychód pracownika i wiążą się z obowiązkami płatnika.
Pies w pracy - to kontrowersyjny temat. Jednak Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zdecydowało, że można przyjść z psem do pracy. Wręcz Ministerstwo zostało laureatem wyróżnienia publiczności w Konkursie WLB (work-life-balabce) za praktykę „Z psem do pracy”.Czy Polacy chcą zwierząt w miejscu pracy? Czy do kodeksu pracy zostanie wprowadzony płatny urlop na opiekę nad zwierzęciem domowym – psem lub kotem? Fundacja Centaurus zbiera coraz więcej podpisów pod petycją o płatny urlop medyczny na opiekę nad zwierzętami domowymi.
OC pracodawcy – czy powinno się ubezpieczyć od szkód, których może doznać pracownik? Zawsze może dojść do wypadku w pracy. Nie w każdej sytuacji to pracodawca jest odpowiedzialny za szkodę pracownika. W wielu jednak przypadkach pracownik ma prawo ubiegać się o odszkodowanie poza przysługującymi świadczeniami ZUS. Jakie korzyści daje polisa OC? Kiedy ubezpieczenie jest obowiązkowe?
Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), dofinansowanie udziału pracowników i ich rodzin w wycieczce nie stanowi przychodu ze stosunku pracy, co zwalnia pracodawcę z obowiązku obliczenia i pobrania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.
Dyrektor KIS potwierdził, że Wnioskodawczyni przysługuje prawo do opodatkowania osiąganych dochodów na podstawie art. 30c updof, jeśli świadczone przez nią w ramach prowadzonej działalności gospodarczej usługi dla podmiotu nie są tożsame z czynnościami, które wykonywała na podstawie umowy o pracę z tym podmiotem.
Posiłki profilaktyczne – jakie są przepisy określające zasady ich przyznawania? Zapewnienie pracownikom odpowiednich posiłków jest obowiązkiem pracodawcy, jeżeli jest to niezbędne ze względów profilaktycznych oraz warunki zatrudnienia są szczególnie uciążliwe. Jak właściwie realizować to zobowiązanie? Czy każdemu przysługuje ciepły posiłek w pracy?
Pracodawca Godny Zaufania to konkurs, którego XIII edycja odbędzie się w tym roku. Podczas konkursu nagrodzone zostaną firmy stwarzające przyjazne środowisko pracy i stawiające na innowacje. Rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń, które potrwa do końca września.
W dniach od 1 do 7 sierpnia trwał Światowy Tydzień Karmienia Piersią ustanowiony przez UNICEF. Celem przedsięwzięcia jest zwrócenie uwagi na prawa matek (pracownic) karmiących piersią oraz propagowanie tej naturalnej i zdrowej metody karmienia niemowląt. W praktyce zarówno pracodawcy jak i pracownice mają wiele wątpliwości związanych z karmieniem dziecka piersią. O to najczęstsze z pytań: Jak sprawdzić czy pracownica karmi piersią? Czy pracodawca może żądać zaświadczenia o karmieniu piersią? Jak długo ważne jest zaświadczenie o karmieniu piersią? Czy karmienie piersią chroni przed zwolnieniem z pracy? Ile trwa przerwa na karmienie piersią? Czy pracodawca może odmówić przerwy na karmienie piersią? Czy na pracy zdalnej przysługuje przerwa na karmienie?
Dokumentacja pracownicza - jak ją prowadzić? To problem wielu przedsiębiorców, pracodawców i kadrowych. Pytań jest wiele: co to jest dokumentacja pracownicza? Jakie są dokumenty pracownicze? Co musi być w aktach osobowych pracownika? Jaka kara za nieprowadzenie dokumentacji pracowniczej? Kiedy pracodawca niszczy dokumentację pracowniczą?
Krajowa Informacja Skarbowa stwierdziła, że odszkodowanie z tytułu naruszenia zasad równego traktowania w zatrudnieniu wypłacone na podstawie ugody pozasądowej, stanowi przychód podlegający opodatkowaniu. Według KIS, zapłata podatku od otrzymanego odszkodowania może być zwolniona z opodatkowania przy spełnieniu łącznych warunków, wskazanych w ustawie o PIT.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że wartość przyznanych pracownikom świadczeń przyznanych na podstawie regulaminu i art. 103(6) Kodeksu pracy, na naukę języka obcego (zwrot kosztów podnoszenia kwalifikacji) jest wolna od podatku PIT.
Czym jest Fundusz Pracy? Kto dysponuje środkami Funduszu Pracy a kto opłaca składki? Jak jest wysokość składki na Fundusz Pracy w 2023 r.? Na co przeznaczone są środki Funduszu Pracy?
Krajowa Informacja Skarbowa potwierdziła, że lekarze mogą stosować podatek liniowy w wysokości 19%.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził możliwość korzystania z opodatkowania podatkiem liniowym przez pracownika medycznego zatrudnionego w szpitalu, przy jednoczesnym wykonywaniu pracy na Oddziale szpitalnym oraz świadczenia usług medycznych w Poradni w ramach działalności gospodarczej.
Świadectwo pracy uległo zmianom. Jest to skutek ostatniej nowelizacji Kodeksu pracy. W nowej wersji świadectwa pracy pracodawca ma obowiązek podania trzech nowych informacji. Co się zmieniło w świadectwie pracy? Sprawdź!
Workation, czyli połączenie pracy zdalnej z możliwością podróżowania i korzystania z wakacji, zyskało w ostatnich latach sporą popularność. Taka forma pracy nie jest jednak dla każdego. Choć z pozoru atrakcyjna, ma też ciemną stronę, a problemy czasem przewyższają korzyści. Co powinni wziąć pod uwagę pracodawcy i pracownicy przed podjęciem decyzji o workation?
Czy pracodawca może przyjąć orzeczenie lekarskie pracownika wystawione przez placówkę medyczną, z którą nie ma podpisanej umowy? Radca prawny wyjaśnia.
„Razem dla bezpieczeństwa” na budowach małopolskich dróg - Państwowa Inspekcja Pracy i Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad promują bezpieczną pracę na budowie. Wobec tego jakie są obowiązki pracodawcy zatrudniającego pracowników na budowie w zakresie BHP? Jakie są najczęstsze naruszenia praw pracowniczych? Poniżej szczegóły kontroli i najważniejsze założenia programu: „Strategia kontroli i prewencji w budownictwie”.
W artykule omawia się możliwość zaliczenia wydatków na zakup usług przygotowania i wydawania pracownikom posiłków regeneracyjnych oraz na zakup bonów żywnościowych do kosztów uzyskania przychodów. Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdza, że te wydatki mogą być uwzględnione w kosztach podatkowych, pod warunkiem spełnienia określonych przesłanek. Ta interpretacja może mieć istotne znaczenie dla przedsiębiorstw, które będą mogły obniżyć swoje podatki dochodowe.
Starostwo Powiatowe, jako pracodawca, tworzy Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS), który służy do finansowania działań socjalnych. Jednym z elementów tej działalności są organizowane wyjazdy integracyjne dla pracowników i ich rodzin. Czy taki dofinansowany wypoczynek podlega opodatkowaniu? Według interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, dofinansowanie z ZFŚS nie jest przychodem podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia - czy należy go wykorzystać? Jakie są zasady udzielania zaległego urlopu wypoczynkowego? Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu wypoczynkowego w okresie wypowiedzenia? Jak rozliczyć urlop wypoczynkowy przy rozwiązaniu umowy? Ile dni urlopu przy rozwiązaniu umowy o pracę?
Fikcja doręczenia. Jedną z najważniejszych zmian, po zakończeniu zagrożenia epidemicznego, na którą czekali pracodawcy, jest przywrócenie tzw. fikcji doręczenia. Firmy będą mogły się pozbyć z list zatrudnionych pracowników widmo, którzy już od dawna nie świadczą pracy, ale skuteczne dostarczenie im wypowiedzeń było niemożliwe przez ostatnie trzy lata.
Wynagrodzenie minimalne w 2024 roku ponownie – tak jak w tym roku – wzrośnie dwa razy. Rząd zaproponował, by najniższe wynagrodzenie wzrosło do poziomu 4242 zł brutto od 1 stycznia 2024 roku, a następnie do 4300 zł od 1 lipca 2024 roku. Tymi propozycjami zajmuje się obecnie Rada Dialogu Społecznego. Nie jest to dobra wiadomość dla pracodawców, zwłaszcza drobnych przedsiębiorców, którzy już z niepokojem szacują przyszłoroczny wzrost kosztów pracowniczych.
Podwyżka płacy minimalnej w 2024 roku zwiększy wydatki pracodawców związane m.in. ze składkami na ZUS. W lipcu 2024 roku koszt pracownika ponoszony przez pracodawcę będzie o ponad 800 zł wyższy od tego w lipcu 2023 roku. Jak wylicza ekspert, pięcioro pracowników w 2024 roku będzie kosztowało pracodawcę tyle, co sześcioro zatrudnionych w 2023 roku.
Kontrole ZUS pracowników nadużywających zwolnień lekarskich (L4) zostały zintensyfikowane. W ubiegłym roku kontrolerzy zweryfikowali niemal 500 tys. z nich, co skutkowało wycofaniem świadczeń chorobowych i wygenerowało oszczędności rzędu 22 mln złotych. Czy taka kontrola jest jedynie problemem pracownika, czy może również pracodawcy?
Świadectwo pracy to dokument o ściśle określonej treści, który pracodawca jest obowiązany niezwłocznie wystawić i wydać pracownikowi z chwilą rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Sprawdź, jakie kroki podjąć w przypadku niewywiązania się pracodawcy z tego obowiązku.
W związku z planowanym odwołaniem od dnia 1 lipca 2023 r. stanu zagrożenia epidemicznego, przedsiębiorcy powinni przygotować się na szereg zmian. Dotyczą one przede wszystkimi przepisów, które uchwalane były „na czas obowiązywania stanu epidemii lub zagrożenia epidemicznego”.
Pracodawcy w ramach odpowiedzialności wykroczeniowej mogą ponieść nawet 30 tys. kary za niewydanie w terminie świadectwa pracy.
Od dnia 23 maja 2023 r. w świadectwie pracy obowiązują trzy ważne zmiany. Pracodawcy zobowiązani są stosować nowy, bardziej rozbudowany wzór świadectwa pracy. Zmiany wynikają z nowelizacji Kodeksu Pracy, która weszła w życie w dniu 26 kwietnia 2023 r. Poniżej opis zmian.
Jakie prawa przysługują pracownikowi w przypadku zwolnienia z pracy z powodu redukcji etatów? Czy pracownikowi należy się odprawa przy rozwiązaniu umowy z przyczyn niedotyczących pracownika? Czy trzeba dokonywać konsultacji i zawierać porozumienie ze związkami przy zwolnieniu z przyczyn niedotyczących pracowników?
Zapraszamy na praktyczne webinarium „Zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego – konsekwencje dla pracodawców” z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 5 czerwca 2023 roku. Polecamy!
REKLAMA