REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sprzedaż, Nieruchomość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zimowe wypadki na nieodśnieżonych nieruchomościach

Każdy poszkodowany na skutek upadku na nieodśnieżonej lub oblodzonej powierzchni może żądać odszkodowania i zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Przeciwko komu wystąpić z roszczeniem o zapłatę? Czy i kiedy przedawnia się roszczenie poszkodowanego upadkiem?

Ustalenie ceny w umowie sprzedaży

Istotnym elementem przy zawarciu umowy sprzedaży jest określenie przedmiotu transakcji oraz ustalenie ceny. Jeżeli z umowy albo okoliczności jej zawarcia nie można ustalić dokładnej ceny, wtedy też taka umowa jest nieważna.

Określenie zadatku w umowie sprzedaży

Zastrzeżenie w treści umowy sprzedaży postanowienia dotyczącego zadatku zwiększa pewność, iż zobowiązanie zostanie spełnione. W określonej sytuacji strona, z której winy zobowiązanie nie zostało wykonane, będzie musiała zwrócić podwójną jego wartość.

Hipoteka na lokalu spółdzielczym

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu w obrocie jest traktowane podobnie jak własność lokalu. Podobnie jak prawo odrębnej własności lokalu można je obciążyć hipoteką. Inaczej jest w przypadku prawa lokatorskiego, które nie może być przedmiotem zabezpieczenia hipotecznego.

REKLAMA

Jakie prawo ma dziecko w sklepie

Jak rozliczyć najem w firmie?

Nie ma wątpliwości, że każde przedsiębiorstwo dokonuje wydatków związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Jednak przepisy podatkowe ograniczają w wielu przypadkach możliwość pomniejszenia o te wydatki podstawy opodatkowania. Dlatego tak ważne jest, aby przedsiębiorcy mieli świadomość jaka forma opodatkowania jest dla nich najkorzystniejsza i co zrobić, aby ponieść jak najmniejsze koszty.

Gwarancja zapłaty za roboty budowlane

Nowelizacja Kodeksu cywilnego, wprowadzająca przepisy dotyczące gwarancji zapłaty za roboty budowlane, uchwalona przez Sejm dnia 8 stycznia 2010 roku, została przyjęta przez Senat. Teraz trafi do podpisu prezydenta. Uchyla ona ustawę z dnia 9 lipca 2003 r. o gwarancji zapłaty za roboty budowlane i wprowadza odpowiednie uregulowania do Kodeksu cywilnego.

Odpowiedzialność i roszczenia za odrywające się części budowli

Rynek nieruchomości rozwija się bardzo prężnie. W mgnieniu oka powstają nowe, bardzo ładnie wyglądające osiedla. Mimo tego podążając ulicami miast często spotykamy stare kamienice i budynki, których stan techniczny budzi wiele zastrzeżeń. Biorąc ten fakt pod uwagę, można postawić sobie wiele pytań o charakterze prawnym, które będą miały duże znaczenie praktyczne.

REKLAMA

Zmiany w umowach o dzierżawę ziemi

Zmiana przepisów ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa doprowadzić ma do wyłączenia 30% dzierżawionych przez rolników ziem. Ponadto nowelizacja ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego ograniczy prawo Agencji Nieruchomości Rolnych do pierwokupu.

Mienie zabużańskie

Mienie zabużańskie dotyczy nieruchomości pozostawianych poza obecnymi granicami Polski przez ludność repatriowaną w latach 1944-1952.

Wywłaszczenie na podstawie specustawy o Euro 2012

W dniu 18 kwietnia 2007 r. przyznano Polsce i Ukrainie prawo organizacji mistrzostw UEFA Euro 2012. Spowodowało to potrzebę przygotowania polskiego ustawodawstwa do szybszej realizacji inwestycji dotyczących infrastruktury niezbędnej do celów przygotowania turnieju.

Umowa przedwstępna sprzedaży-zakupu samochodu

Zawarłem umowę przedwstępną dotyczącą sprzedaży samochodu. Niestety została ona sporządzona jedynie w formie pisemnej. Co zrobić w sytuacji, gdy sprzedawca nie chce sprzedać mi samochodu?

Gdy towar nie okazał się najtańszy

Wczoraj kupiłem sprzęt elektroniczny. Gdy sprawdziłem ceny, po jakich jest on sprzedawany w innych sklepach, okazało się, że powinien być on dużo tańszy. Czy mam jakąś możliwość by wycofać się z tej umowy?

Terminy wprowadzania zmian wysokości czynszu

W dniu 16 grudnia br. weszła w życie nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, która wydłużyła termin powiadomienia lokatora przez spółdzielnię o zmianie wysokości czynszu. Nowelizacja ustawy spółdzielczej jest konsekwencją wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Świadectwo energetyczne dla budynku

Nowelizacja prawa budowlanego z dnia 27 sierpnia 2009 wprowadziła zmiany dotyczące świadectwa energetycznego. Od 1 stycznia 2010 r. wszystkie sprzedawane lub wynajmowane mieszkania powinny posiadać świadectwo energetyczne.

Nabywanie gruntów w Polsce przez cudzoziemców

Statystyki wskazują, że zniesienie barier związanych z nabywaniem nieruchomości przez cudzoziemców w Polsce nie spowodowało gwałtownego wzrostu zainteresowania ze strony obcokrajowców. Od kilku lat sprzedaż utrzymuje się na podobnym poziomie.

Zimowe obowiązki właścicieli nieruchomości

Trwająca zima dała się większości z nas we znaki. Padający śnieg zakłóca nie tylko ruch komunikacyjny ale także korzystanie z nieruchomości. Aby zapewnić bezpieczeństwo obiektów budowlanych w okresie zimowym warto zapoznać się z obowiązkami jakie wynikają z zarządu nieruchomościami w okresie zimowym.

Czy można kupować na próbę

Polskie kodeks cywilny przewiduje możliwość dokonania zakupu na próbę. Sytuację taka reguluje art. 592 kodeksu cywilnego. Jest to jednak zjawisko rzadko spotykane w obrocie gospodarczym.

Najem okazjonalny - nowa instytucja w prawie cywilnym

Od 28 stycznia 2010 roku na rynku najmu istnieje możliwość zawarcia umowy najmu okazjonalnego. Nową formę najmu wprowadziła ustawa z 17 grudnia 2009 roku o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów. Kto może skorzystać z nowej formy najmu? W jaki sposób zawrzeć umowę i jak zabezpieczyć interesy właściciela oraz lokatora.

Obowiązek odśnieżania dachów

Niesprzyjające warunki atmosferyczne i nasilające się opady śniegu powodują utrudnienia w poruszaniu się przechodniów na terenie miast. Zwisające z dachów, balkonów sople stanowią zagrożenie dla ludzi i mogą powodować wypadki w postaci poważnych obrażeń ciała lub mienia, a zalegający na dachach śnieg bądź lód zawalenie budynków.

Ustanowienie nieodpłatnej służebności może drogo kosztować

Służebność nieodpłatna nie jest wolna od podatku od spadków i darowizn. W przypadku służebności bezterminowych jest naliczany podatek w wysokości do 40 proc. wartości rzeczy. Aby uniknąć płacenia tego podatku, wystarczy ustalić opłatę za służebność.

Wykup mieszkań spółdzielczych w 2010 roku

Wielu spółdzielców obawiało się, że z końcem 2009 roku utracą możliwość wykupu mieszkania „za złotówkę”. Sejm zrobił im jednak miłą niespodziankę uchwalając w ostatnich dniach grudnia zeszłego roku przepisy umożliwiające dalszy wykup mieszkań na preferencyjnych warunkach. Warto z nich skorzystać.

Co to jest obowiązek meldunkowy

Obowiązek meldunkowy polega przede wszystkim na rejestracji danych na temat pobytu poszczególnych osób. Ciąży on na każdym polskim obywatelu.

BiznesKatalogCD (testowa)

Program dla firm produkcyjnych i handlowych, przeznaczony do tworzenia elektronicznych katalogów oferowanych produktów.

BizDesk (bezpłatna dla 1 stanowiska)

Ten program nadaje się zarówno do firm produkcyjnych, usługowych jak i handlowych. Jest to idealne rozwiązanie, które pozwoli z jednego miejsca sterować całą firmą.

Rachunek Small Business (testowa)

Rachunek Small Business program stworzony w celu szybkiego i nieskomplikowanego wystawiania rachunków uproszczonych. Program jest szybki i wygodny w użyciu, stanowi dobrą alternatywę dla bardzo drogich komercyjnych programów.

Varico ObSp (testowa)

Stosunkowo tani program do obsługi sprzedaży i zakupów, dedykowany dla niewielkich firm.

Smart System (testowa)

Program handlowo-magazynowy zapewniający kompleksową obsługę sprzedaży, zarządzanie magazynem towarów oraz finansami firmy wynikającymi ze sprzedaży i zakupów.

LoMag (testowa)

LoMag to aplikacja do zarządzania magazynami małego lub średniego przedsiębiorstwa, charakteryzujące się prostą i łatwą obsługą oraz możliwością wykorzystania zarówno na pojedynczym stanowisku jak i w sieci.

Hermes POS (testowa)

Program do wspomagania sprzedaży firmy Syriusz, zaprojektowany jako uzupełnienie systemu magazynowego Hermes NG tego samego producenta.

Hermes NG (testowa)

Rozbudowana aplikacja magazynowa firmy Syriusz, wspomagająca również sprzedaż i kontakt komputera z urządzeniami fiskalnymi i czytnikami kodów kreskowych.

Ewa - wspomaganie sprzedaży (testowa)

Program handlowo-magazynowy umożliwiający wystawianie dokumentów sprzedaży tj. faktury, dowody sprzedaży czy korekty.

Asystent Magazyn (testowa)

Asystent Magazyn jest to program magazynowy o podstawowej funkcjonalności umożliwiający między innymi łatwe wyszukiwanie produktów, przyjęcie oraz wydanie z magazynu.

mikroSubiekt (testowa)

MikroSUBIEKT dla to prosty w obsłudze ale dość ograniczony funkcjonalnie program odpowiedzialny za ewidencjonowanie sprzedaży.

Nowe zasady preferencyjnego wykupu mieszkań spółdzielczych

30 grudnia 2009 roku przestają obowiązywać preferencyjne przepisy umożliwiające przekształcanie wykup mieszkań spółdzielczych „za złotówkę”. Jednak istnieje spora szansa, że koniec roku nie zmieni sytuacji spółdzielców aż tak diametralnie jak się wydawało.

Co należy wiedzieć o podatku leśnym?

Podatek leśny pod bardzo wieloma względami przypomina podatek rolny. Inny jest w tym wypadku jednak przedmiot opodatkowania. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku leśnym opodatkowaniu podlega posiadanie gruntów leśnych.

Mediacja ze sprzedawcą przy pomocy Inspekcji Handlowej

W przypadku sporu konsumenta ze sprzedawcą, czy usługodawcą warto spróbować mediacji prowadzonej przez Inspekcję Handlową. Ta forma rozstrzygania sporów jest dobrowolna - muszą się na nią zgodzić obie strony - ale z uwagi na wagę argumentów i sposób ich prezentowania przez mediatorów, bywa często skuteczna.

Dom na gruncie małżonka

Jeden z małżonków otrzymał w spadku działkę. Małżonkowie przeznaczyli ją pod budowę domu, sfinansowaną ze środków pochodzących ze wspólnego majątku. Czy w tych okolicznościach prawo własności nieruchomości przysługuje małżonkom wspólnie?

Zasiedzenie nieruchomości - poradnik

Zasiedzenie jest jednym ze sposobów nabycia własności nieruchomości. Po odpowiednio długim okresie, posiadacz samoistny może domagać się przed sądem uznania, że w stosunku do danej nieruchomości przysługuje mu prawo własności, które niejako zostało odebrane właścicielowi z uwagi na brak wykonywania przez niego uprawnień właścicielskich. Niniejszy poradnik przedstawia zarówno zagadnienia teoretyczne jak i praktyczne związane z tą instytucją.

Przekroczenie granic sąsiedniego gruntu przy wznoszeniu budynku

Realizacja inwestycji budowlanej może stwarzać okazję do naruszenia cudzego prawa własności.

Budynek jako odrębna nieruchomość

W artykule 46 § 1 KC zdefiniowano pojęcie nieruchomości.  Ustawodawca wyróżnia w tym przepisie trzy rodzaje nieruchomości: gruntową, budynkową oraz lokalową.

Ustalenie numeru porządkowego nieruchomości

Każda nieruchomość ma swój numer porządkowy. Nadawanie numeru porządkowego należy do zadań własnych gminy. Obowiązek taki wynika z prawa geodezyjnego.

Sprzedaż nieruchomości

Nieruchomości są specyficznym i bardzo ważnym dobrem. Dlatego też obrót nieruchomościami jest bardzo sformalizowany. Sprzedając nieruchomość nie unikniemy wizyty u notariusza.

Czy gmina może przekazać budynek lokatorski nowemu właścicielowi z lokatorami?

Jak rozpoznać profesjonalnego pośrednika w obrocie nieruchomościami?

Zanim podpiszemy umowę z agencją nieruchomości sprawdźmy, czy zatrudnia ona licencjonowanych, profesjonalnych pośredników. Podpowiadamy jak to zrobić.

Nieuwzględnienie nabycia nieruchomości w księdze wieczystej grozi grzywną

O ile nieruchomość nie jest nabyta w drodze umowy sporządzanej przed notariuszem – zgłoszenia nabycia własności w księdze wieczystej spoczywa na nabywcy.

Zakup nieruchomości tylko o notariusza

Planując sprzedaż, lub kupno nieruchomości musimy udać się do kancelarii notarialnej. Należy pamiętać, że przeniesienie własności nieruchomości bez zachowania formy aktu notarialnego jest nie ważne.

Przerwanie biegu zasiedzenia

Aby skutecznie zasiedzieć nieruchomość należy ją posiadać przez określony okres czasu (obecnie 20 lub 30 lat), bieg tego terminu ulega jednak przerwaniu w wyniku działań podjętych przez wnioskodawcę.

Czy budowa obiektu rekreacyjnego bez zezwolenia to samowola budowlana?

Budowa obiektu rekreacyjnego bez pozwolenia na terenie, dla którego nie było planu zagospodarowania przestrzennego, a co do którego wedle faktów znanych organowi administracji można było domniemywać, iż jest to teren budownictwa rekreacyjnego nie stanowi samowoli budowlanej.

Bardziej liberalne prawo budowlane

Z dniem 8 lipca 2009 r. wchodzą w życie nowe warunki techniczne dotyczące usytuowania na działce budynków oraz innych obiektów. Dzięki dość precyzyjnym zapisom nowe prawo ogranicza uznaniowość organów administracyjnych w przypadku sytuowania budynku przy granicy działki. Nowe przepisy wydają się być bardziej liberalne i przyjazne inwestorom, lecz mogą być niekiedy krzywdzące dla sąsiadów.

REKLAMA