REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sprawy rodzinne, Spadek

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Pozbawienie spadku krewnego – cz. 1

Pozbawić spadku może zarówno spadkodawca przez pominięcie w testamencie, jak i spadkobiercy na drodze sądowej. Warto pamiętać, że nie zawsze pozbawienie spadku krewnych jest możliwe.

Mediacja pomaga w sprawach rodzinnych

Mediacja polega na próbie pozasądowego rozwiązania konfliktu między stronami. Mediator nie jest sędzią, a sama mediacja odbywa się poza sądem. Nie ma przy tym żadnych sztywnych reguł i form, w jakich ma się odbywać.

Kontakty z dzieckiem dalszej rodziny

Kodeks rodzinny i opiekuńczy do 13 czerwca 2009 r. nie normował zagadnienia osobistej styczności dziecka z innymi krewnymi. Obecne przepisy gwarantują w art. 113 6 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego kontakt z dziećmi także innym członkom rodziny.

Co z władzą rodzicielską gdy rodzice nie żyją razem

Zgodnie z prawem rodzinnym i opiekuńczym, jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, niepozostającym ze sobą w związku małżeńskim, sąd może powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, ograniczając władzę rodzicielską drugiego rodzica do określonych obowiązków i uprawnień.

REKLAMA

Jakie obowiązki ma opiekun osoby ubezwłasnowolnionej

Ubezwłasnowolnienie jest wyrazem troski, pomocy i opieki wobec osób, które nie potrafią same się o siebie zatroszczyć, pomóc sobie i zaopiekować sobą.

Decyzje dotyczące dziecka zawarte w wyroku rozwodowym

W wyroku orzekającym rozwód sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków. Orzeka również obowiązkowo w jakiej wysokości każdy z małżonków pokrywa koszty utrzymania i wychowania małoletniego dziecka. Wyrok zawiera również ustalenia dotyczące kontaktów z dzieckiem.

Wydziedziczenie spadkobiercy niedopełniającego obowiązków rodzinnych

Żona może wydziedziczyć w testamencie męża, który uporczywie nie dopełnia obowiązków rodzinnych i na odwrót. Pozbawienie zachowku może nastąpić tylko w testamencie.

Separacja a dziedziczenie

Moi rodzice pozostają w separacji orzeczonej przez sąd. Czy w rzazie śmierci mojego ojca mama będzie uprawniona do dziedziczenia po nim?

REKLAMA

Czy zasiedzenie można orzec bez udziału właściciela

Stwierdzenie zasiedzenia następuje w trybie postępowania nieprocesowego. Stroną postępowania jest osoba biorąca udział w sprawie, a nie osoba, która powinna wziąć w niej udział. Oznacza to, że brak uczestnictwa właściciela nieruchomości w postępowaniu nie powoduje jego nieważności.

Wydział rodzinny nie w każdym sądzie

Nowelizacja ustawy o ustroju sądów powszechnych zakłada, że wydziały rodzinne będą tylko fakultatywne. Wywołuje to liczne protesty w środowisku sędziowskim. Przeciwnikami zmian są także kuratorzy i adwokaci. Ich zdaniem procesy dotyczące rodziny powinny się toczyć przed jednym sądem.

Przemoc wobec osób starszych

Przemoc domowa wobec starszych osób może przybierać formę zmuszania do prac domowych, izolowania czy wytykania starości. Choć ogromna większość Polaków nie znajduje dla niej usprawiedliwienia, to tylko jedna trzecia z nas interweniuje w przypadkach krzywdzenia osób starszych.

Przemoc wobec najbliższych jako przestepstwo

Przemoc fizyczna, psychiczna, ekonomiczna, seksualna jest przestępstwem. Ponadto, zgodnie już same groźby popełnienia przestępstwa na szkodę osoby, której dotyczą lub szkodę osoby najbliższej, są przestępstwem, jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona.

Przestępstwa ścigane z oskarżenia prywatnego

Oskarżyciel prywatny jest stroną procesu i od jego inicjatywy zależy wszczęcie postępowania karnego. Oskarżyciel prywatny sam wnosi do sądu prywatny akt oskarżenia.

Jak sprzedać mieszkanie należące do dziecka

Mój 11-letni synek jest właścicielem mieszkania, które otrzymał w darowiźnie od dziadka. Razem z mężem chcemy sprzedać to mieszkanie i za uzyskane pieniądze kupić nieruchomość w innej miejscowości. Czy potrzebujemy zgody sądu? Jak wygląda ewentualne postępowanie w takich sprawach?

Kiedy prokurator oskarża sprawców pobić

Ofiary przemocy w rodzinie są często bezradne w stosunku do swoich prześladowców. W wielu przypadkach dochodzenia przeciwko sprawcom przemocy domowej są umarzane nie z powodu braku winy podejrzanego, ale bezradności ofiar. Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie wprowadziła zmiany polegające na tym, że część sprawców przemocy domowej teraz będzie ścigana z urzędu.

Przemoc domowa pod większą kontrolą

Państwo stara się zapewnić pomoc ofiarom przemocy w rodzinie i w związku z tym Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie utworzenia zespołu monitorującego ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Jego zadaniem będzie monitorowanie realizacji krajowego programu przeciwdziałającego przemocy oraz opracowywanie standardów udzielanie pomocy ofiarom.

Kiedy dłużnik alimentacyjny zostanie umieszczony w rejestrze?

Rodzic, który nie płaci alimentów jest wpisywany do rejestru dłużników. Musi jednak zostać o tym poinformowany. Odpowiedni wpis powinien zostać umieszczony w rejestrze.

Kiedy można wydziedziczyć spadkobiercę

Wydziedziczenie, wbrew potocznemu rozumieniu, nie polega na wyłączeniu członka rodziny od dziedziczenia. W sensie prawnym wydziedziczenie oznacza pozbawienie prawa do zachowku.

Gdy małżonkowie nie mogą się porozumieć

Małżonkowie rozstrzygają wspólnie o sprawach rodziny. Nie zawsze dochodzą do porozumienia. Gdy różnice zdań dotyczą istotnych spraw rodziny, małżonkowie mogą zwrócić się o rozstrzygnięcie do sądu.

W jaki sposób uniknąć dziedziczenia długów?

Aby uniknąć dziedziczenia długów należy złożyć stosowne oświadczenie. Może być to oświadczenie w przedmiocie odrzucenia spadku lub przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Jak tego dokonać?

Kiedy małżonek nie dziedziczy?

Małżonek nie dziedziczy w kilku różnych sytuacjach. Najprostsza to wówczas, gdy został pominięty w testamencie. Nie dziedziczy również wtedy, gdy zawarł umowę ze spadkodawcą, za jego życia, o zrzeczeniu się dziedziczenia.

Kiedy testament ustny jest ważny

Testament ustny sporządza się w ten sposób, że spadkodawca oświadcza swoją wolę ustnie przy jednoczesnej obecności co najmniej trzech świadków.

Jak obliczyć zachowek dla dzieci wydziedziczonego

Prawo do zachowku opiera się na konstytucyjnej zasadzie ochrony rodziny i przysługuje tylko zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy.

Gdy spadkodawca pozostawił kilka testamentów

Jeśli spadkodawca pozostawił kilka testamentów, to wg podstawowej reguły interpretacyjnej, kolejny testament w zasadzie odwołuje poprzedni, ale nie zawsze tak jest.

Czy można zmienić oświadczenie o odrzuceniu lub przyjęciu spadku

Po złożeniu oświadczenia o odrzuceniu lub przyjęciu spadku można je zmienić, ale... jak to zwykle bywa, problem nie jest tak jednoznaczny.

Co nie wchodzi w skład spadku

W skład spadku nie wchodzą : prawa i obowiązki publiczno – prawne, osobiste, rodzinne oraz te, które z mocy przepisów szczególnych przechodzą na określone osoby, bez względu na to, czy są one spadkobiercami.

Kiedy rodzice adopcyjni mają prawo do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego

Pracownik, który przyjął dziecko na wychowanie i wystąpił do sądu o przysposobienie ma prawo do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.

Czym jest Rodzicielski Plan Wychowawczy

W dniu 13 czerwca 2009 r. weszła w życie zmiana do Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego mówiąca o tym, że jeżeli oboje rodzice po rozwodzie lub po orzeczeniu separacji chcą mieć pełnię władzy rodzicielskiej, to powinni przedstawić w sądzie porozumienie o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej, jak również o utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem, oczywiście jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka.

Rodzicielski Plan Wychowawczy - jak sporządzić

W wyroku orzekającym rozwód sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków i o kontaktach rodziców z dzieckiem oraz orzeka, w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka. Sąd uwzględnia porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka.

Kiedy sąd orzeka o pozbawieniu władzy rodzicielskiej

Władza rodzicielska to uprawnienia i obowiązki rodziców względem dziecka. Obejmuje w szczególności obowiązek wychowania dziecka, reprezentowania go oraz sprawowania opieki nad nim oraz jego majątkiem. Możliwość pozbawienia władzy rodzicielskiej przez sąd jest najsurowszym środkiem ingerencji w sprawowanie tej władzy.

Brak porozumienia rodziców co do istotnych spraw dziecka

Władza rodzicielska to uprawnienia i obowiązki rodziców względem dziecka. Władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom. Każdy z rodziców jest zobowiązany, jak i uprawniony do jej sprawowania. Oznacza to, że samodzielnie rodzice mogą podejmować decyzje dotyczące zwykłych spraw życia codziennego dziecka.

Kiedy można unieważnić uznanie ojcostwa?

Uznania ojcostwa można dokonać na dwa sposoby. Natomiast unieważnienia można domagać się wyłącznie na drodze sądowej i tylko z powodu ściśle określonych przyczyn.

Czym jest ubezwłasnowolnienie

Ubezwłasnowolnienie jest wyrazem troski, pomocy i opieki wobec osób, które nie potrafią same się o siebie zatroszczyć, pomóc sobie i zaopiekować sobą.

Leczenie osoby uzależnionej od alkoholu

Poddanie się leczeniu odwykowemu jest z reguły dobrowolne. Istnieje jednak możliwość zobowiązania do podjęcia leczenia odwykowego w stosunku do osoby uzależnionej od alkoholu, która została przewidziana w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Co to jest poświadczenie dziedziczenia?

Istnieją dwie drogi do stwierdzenia nabycia spadku przez spadkobierców. Orzeczenie sądowe i poświadczenie dziedziczenia przez notariusza są to dwa dokumenty posiadające taką samą doniosłość prawną. U notariusza zapłacimy za poświadczenie więcej niż za stwierdzenie w sądzie, ale dokument otrzymamy od ręki.

Trzeba zapłacić PCC dokonując dział spadku

Z chwilą dokonania działu spadku, należy pamiętać o konieczności uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Obowiązek złożenia deklaracji podatkowej jest obligatoryjny.

Trzy lata na roszczenie o zachowek

Bez względu na to, czy uprawniony wiedział, czy nie wiedział o sporządzeniu testamentu przez spadkodawcę roszczenie z tytułu zachowku ulega przedawnieniu z upływem trzech lat od ogłoszenia testamentu.

Spłata kredytu przez spadkobierców

Po śmierci kredytobiorcy pozostają obowiązki majątkowe, które nie wygasają wraz z jego śmiercią i przechodząc na spadkobierców. Oznacza to, że kredyty będą musieli spłacić spadkobiercy.

Spłaty i dopłaty na rzecz spadkobierców

Konieczność spłat i dopłat pomiędzy spadkobiercami zachodzi wówczas, gdy składniki masy spadkowej zostaną rozdzielone w naturze pomiędzy nich, bądź przyznane niektórym tylko spośród nich. Jak dokonać spłaty i dopłaty?

Jak przygotować pełnomocnictwo do odrzucenia spadku

Spadkobierca może odrzucić spadek za pomocą ustanowionego pełnomocnika. Do jego ustanowienia wymagana jest forma szczególna. Pobierz wzór pełnomocnictwa.

Czy można pozbawić spadkobiercę zachowku

Czy można pozbawić spadkobiercę zachowku? Co do zasady na to pytanie można udzielić odpowiedzi twierdzącej. Należy jednak wziąć pod uwagę, że jest tu wiele wyjątków. 

Okoliczności mające wpływ na ustalenie sched spadkowych

Ustalania sched spadkowych dokonuje sąd w przypadku działu spadku, gdy nie ma zgodnego wniosku uczestników co do sposobu podziału majątku spadkowego.

Darowizna notarialna pewniejsza od testamentu

Senatorowie przygotowali projekt nowelizacji kodeksu cywilnego, który przewiduje możliwość dokonania u notariusza darowizn nieruchomości i rzeczy ruchomych na wypadek śmierci.

Jak dziedziczy dziecko konkubentów

Przy dziedziczeniu ustawowym istotne są więzy krwi. Zatem dziecko ze związku konkubenckiego, zwanego inaczej nieformalnym, będzie z ustawy dziedziczyło zarówno po swojej matce jak i po swoim ojcu, oraz po ich krewnych, tak samo jak dziecko ze związku małżeńskiego.

Pełnomocnictwo do odrzucenia spadku

Jeśli spadkobierca nie może osobiście złożyć świadczenia w przedmiocie odrzucenia spadku, może udzielić pełnomocnictwa do tej czynności.

Wyniki pisemnej części egzaminu dla osób ubiegających się o licencję syndyka

Do egzaminu przeprowadzonego w dniu 25 marca 2010 r. przystąpiło 120 kandydatów. Część pisemną zdało 83 osoby, tj. ok. 70% osób przystępujących do egzaminu, co stanowi bardzo wysoki wynik na tle dotychczas przeprowadzanych egzaminów na licencję syndyka.

Zrzeczenie się dziedziczenia

Przez umowę zrzeczenia się dziedziczenia, uregulowaną w art. 1048 k.c., przyszły spadkobierca ustawowy zrzeka się dziedziczenia po przyszłym spadkodawcy.

Zachowek a darowizna

Uprawniony do zachowku często nie może uzyskać od spadkobiercy całej kwoty należnego mu zachowku, wówczas może zwrócić się do obdarowanego o sumę potrzebną do uzupełnienia zachowku. Chodzi jednak jedynie o osobę, która otrzymała od spadkodawcy darowiznę doliczoną do spadku. Co więcej, sytuacja obdarowanych może być zróżnicowana, zależy bowiem od tego, czy obdarowany jest równocześnie osobą uprawnioną do zachowku.

Umowy dotyczące spadku po osobie żyjącej

Co do zasady nieważna z mocy prawa jest umowa o spadek po osobie żyjącej. Jedynym wyjątkiem w tym zakresie jest zawarcie umowy o zrzeczenie się dziedziczenia przez spadkobiercę ustawowego z przyszłym spadkodawcą.

Złożenie oświadczenia w zakresie przyjęcia lub odrzucenia spadku z opóźnieniem w przypadku dziedziczenia testamentowego

Artykuł ten jest kontynuacją innego artykułu w zakresie złożenia oświadczenia w zakresie przyjęcia lub odrzucenia spadku, ale z opóźnieniem (w przypadku dziedziczenia ustawowego). Będę się starała tu nie powtarzać się, ale poruszyć również inne problemy związane ze złożeniem oświadczeniem w zakresie trybu i sposobu przyjęcia spadku, ale w przypadku dziedziczenia z testamentu.

REKLAMA