REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Spedycja, Odpowiedzialność przewoźnika

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Umowa spedycji, a umowa przewozu - rozróżnienia

Jeżeli przyjmuje się ofertę, w której mowa jest tylko o przewozie rzeczy, a żadne czynności konkludentne nie wskazują na istnienie dodatkowych postanowień umownych obejmujących usługi związane z przewozem, to umowa zawarta przez przyjęcie oferty jest stricte umową przewozu, a nie umową spedycji.

Polski eksport i logistyka odporne na kryzys

Przez kryzys gospodarczy w 2012 roku koniunktura w większości krajów Unii Europejskiej uległa pogorszeniu. Jednak w Polsce, eksport rósł. 

2012 - kolejny dobry rok dla Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego

Trzynastoprocentowy wzrost przeładunku TEU w stosunku do roku 2011 oraz wzrost udziału kolei w przeładunku to jedne z najistotniejszych wydarzeń w BTK w 2012 r.

Nowy Dyrektor Biznesu Lotniczego w DB Schenker Logistics

Od 1 grudnia 2012 roku stanowisko Dyrektora Biznesu Lotniczego w Schenker Sp. z o.o. oraz Dyrektora Biznesu Lotniczego Regionu East w Grupie DB Schenker objął Michał René.

REKLAMA

Kiedy opłaca się korzystać z procedur uproszczonych ?

Wspólnotowe przepisy celne przewidują możliwość korzystania przez podmioty dokonujące obrotu towarowego z zagranicą z procedur uproszczonych, dzięki którym importerzy oraz eksporterzy towarów mogą korzystać z szeregu ułatwień i korzyści.

Jakie są obowiązki spedytora dokonującego przewozu przesyłek skonsolidowanych

Konsolidacja przesyłek oznacza łączenie różnych przesyłek, różnych nadawców w jeden ładunek w celu zmniejszenia kosztów transportu. Stosują ją coraz częściej spedytorzy odpowiadając na potrzeby klientów.

DB Schenker Logistics operatorem czterech centrów dystrybucji PepsiCo

PepsiCo wybrało DB Schenker Logistics na operatora czterech Regionalnych Centrów Dystrybucji (RDC) zlokalizowanych w Warszawie, Łodzi, Krakowie i Kielcach, o łącznej powierzchni około 25 000 m2.

Zmiany w zarządzie PEKAES SA

28 sierpnia 2012 roku Rada Nadzorcza powołała Arkadiusza Filipowskiego do zarządu spółki PEKAES SA, na stanowisko członka zarządu odpowiedzialnego za sprzedaż i obsługę klientów. Jednocześnie z zarządu spółki odeszła Małgorzata Adamska.

REKLAMA

Odpowiedzialność przewoźnika za przewożony towar

Jakie prawa posiada osoba uprawiona – nadawca bądź odbiorca przesyłki – w sytuacji, kiedy przewoźnik dopuści się określonych uchybień w związku z przewozem naszej przesyłki.

Schenker Logistics z nową Dyrektor HR

Stanowisko Dyrektora HR w Schenker Sp. z o.o. objęła Dorota Michalec. Do tej pory pracowała m.in. w firmie Xerox Polska, Sonoco Poland Packaging Services Sp. z o.o. i Coca Cola HBC Sp. z o.o.

Innowacyjność w usługach spedycji morskiej

Zwykle spedytor musi zaangażować kilka rodzajów środków transportu, ale w związku z tym, że transport statkiem stanowi największą część całego łańcucha, całość dostawy traktowana jest jako transport morski.

Uprawnienia spedytora i przewoźnika wynikające z prawa zastawu

Prawo zastawu należy do ograniczonych praw rzeczowych, których celem jest zabezpieczenie wierzytelności. Podobnie jak hipoteka zastaw jest prawem rzeczowym, jednakże w odróżnieniu od niej służy zabezpieczeniu wierzytelności na rzeczach ruchomych oraz niektórych prawach.

Spedimex wygrał przetarg na obsługę dostaw do Empiku

Spedimex będzie głównym partnerem spedycyjnym Empiku. Pod dwóch latach współpracy firmy podjęły decyzję o dalszym, wspólnym działaniu.

Odpowiedzialność spedytora za szkody w towarze

Posługiwanie się przez spedytora w wykonaniu umowy spedycji przewoźnikiem lub dalszym spedytorem jest działaniem niejako na ryzyko spedytora. Kto i za co jest odpowiedzialny?

Barometr transportowy: Dobrze czy źle na rynku transportowym?

Podobnie jak co roku, jednakże na niższym poziomie - tak pokrótce można podsumować stosunek frachtów do wolnych przestrzeni ładunkowych w drugim kwartale 2012 roku. Po ostrożnym początku roku, barometr transportowy TimoCom nadal zachowuje się mało dynamicznie, wskazując w końcówce kwartału stosunek frachtów do wolnych przestrzeni ładunkowych na poziomie 56:44. Takie wyniki nie pozwalają na zbliżenie się do rekordowych wartości z dwóch poprzednich lat.

Spedimex: nowa usługa e-delivery solutions

Firma Spedimex przygotowała nową ofertę dla klientów pod nazwą e-delivery solutions. To zestaw narzędzi umożliwiający e-obsługę przesyłek transportowych, do którego w ostatnim czasie dołączyły nowe funkcjonalności: elektroniczne potwierdzenie doręczenia (POD) oraz zwrot potwierdzonych dokumentów (ROD).

Jak prawidłowo określić podstawę opodatkowania przy WDT?

Czy koszty transportu związanego z wewnątrzwspólnotową dostawą towaru powinny być włączone w podstawę opodatkowania tej dostawy? Jak prawidłowo udokumentować oraz zdeklarować wartość nabytych usług transportowych dla celów WDT? Co w przypadku ujęcia w odrębnych pozycjach faktury towarów i kosztów ich transportu?

Komisja za zmianami opłat za przechowanie towaru w depozycie celników

Sejmowa komisja finansów publicznych opowiedziała się we wtorek za uchwaleniem bez poprawek nowelizacji prawa celnego. Nowelizacja wprowadza minimalną i maksymalną
stawkę opłat za przechowywanie w depozycie towaru zajętego przez celników.

Ubezpieczenie Cargo - kiedy zawierać?

Klienci zlecając dostawę przesyłki, często zadają pytanie - czy warto ubezpieczać? Prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzenia powodującego uszczerbek na wartości towaru jest w przypadku transportu międzynarodowego stosunkowo wysokie.

Fresh logistyka po Euro 2012

Co słychać w branży TSL, a ściślej w logistyce produktów świeżych 2 tygodnie po Euro.

DB Schenker podsumowuje swoją pracę na Euro

Mimo, że UEFA Euro 2012 już za nami, nie zakończyły się jeszcze działania związane z obsługą logistyczną turnieju – w zespole DB Schenker Logistics, który był jednym z operatorów logistycznych obecnych przy mistrzostwach, trwa ostatnia faza operacyjna oraz czas podsumowań

GEFCO wyłącznym partnerem logistycznym General Motors w Europie i Rosji

Grupa GEFCO, podpisała 28 czerwca umowę o współpracy z General Motors. Jest to największy kontrakt w historii firmy.

Jaki jest status dokumentów transportowych FIATA?

Co to jest FIATA? Jakie są korzyści z przynależności do organizacji oraz stosowania procedur i dokumentów.

Współpraca przewoźnika ze spedytorem - umowa czy relacja?

O czym musi pamiętać przewoźnik nawiązując współpracę z firmą spedycyjną.

Branża TSL podczas UEFA EURO 2012

Mistrzostwa Europy w Polsce i na Ukrainie, jak każda tego typu impreza, mają duży wpływ na sytuację w transporcie i logistyce. Obsługa wielkich imprez sportowych wiąże się z ogromnym popytem na usługi logistyczne ze strony organizatorów i gospodarzy imprezy, a także mediów, sponsorów, dostawców i partnerów.

Czy zlecenie spedycyjne jest umową?

Zlecenie spedycyjne należy traktować jako formę umowy. Każde takie zlecenie powinno zawierać informacje niezbędne do prawidłowej realizacji zadania transportowego tj.: adres załadunku i rozładunku, a także ich dokładną datę i godzinę.

Spedimex jest już upoważnionym przedsiębiorcą AEO

Spedytor i operator logistyczny - Spedimex uzyskał status Upoważnionego Przedsiębiorcy Wspólnotowego AEO. Dzięki temu ma prawo do korzystania z istotnych uproszczeń w zakresie obsługi celnej.

Ogólne Polskie Warunki Spedycyjne 2010: Jaki jest zakres odpowiedzialności spedytora

Ogólne Polskie Warunki Spedycyjne 2010 regulują zakres odpowiedzialność spedytora za szkodę powstałą w związku z organizacją przewozu towarów.

Co zrobić z fakturą korygującą, gdy wcześniej rozliczyliśmy już koszty?

Jak i kiedy skorygować koszty w sytuacji, kiedy otrzymujemy fakturę korygującą do wcześniej rozliczonej faktury?

Dachser otwiera działalność w Malezji. Polska największym partnerem.

Firma Dachser otworzyła działalność w Malezji. W ofercie ma fracht powietrzny i morski oraz obsługę celną.

Co na targach TSL- SilesiaTSL Expo oraz SILPOSTEX

Tegoroczne targi (17-18 kwietnia) w Sosnowskiej hali Expo Silesia obfitowały w branżowe spotkania i dały możliwość rozmów na tematy związane z problemami i nowymi rozwiązaniami w branży.

Firma transportowa Hussar Gruppa planuje debiut na NewConnect

Hussar Gruppa, działająca w Europie Zachodniej firma transportowa chce jeszcze w 2012 roku zadebiutować na rynku NewConnect. W planach jest pozyskanie kilku milionów złotych na rozwój.

FIEGE: Ponad 16 proc. wzrost obrotów

FIEGE Sp. z o.o.  zanotowała ponad 16 % wzrost obrotów co stanowi kontynuację wzrostowego trendu, jaki spółka notuje systematycznie w ostatnich latach swojej działalności.

Czy opłaca się korzystać z raportów płacowych?

Wśród firm, które biorą udział w raportach wynagrodzeń jest coraz więcej firm małej i średniej wielkości, a nie tylko duże korporacje. Polscy pracodawcy coraz częściej przyznają, że praktyka „płacić jak najmniej” nie jest jedynym lekiem na oszczędności i niekoniecznie wspiera rozwój firmy.

Jak osiągnąć dobrą współpracę na linii spedytor - przewoźnik?

Kto na kim najbardziej zarabia - spedytor na przewoźniku czy przewoźnik na spedytorze? Współpraca tych dwóch kontrahentów może przebiegać bezproblemowo, jeśli ich relacje opierają się na zasadzie "wygrany - wygrany" (win - win). Czyli każdy z nich czerpie z tej współpracy korzyści w takim wymiarze, który daje mu pełną satysfakcję ze wspólnego biznesu.

Jaki jest obowiązek podatkowy przy braku zapłaty za usługę transportową

Czy nieotrzymanie zapłaty z tytułu świadczonych usług transportowych i spedycyjnych skutkuje koniecznością rozpoznania momentu obowiązku podatkowego dokładnie w 30. dniu od daty wykonania usługi?

Elmar upada, właściciel walczy o spółkę transportową

Sąd Rejonowy w Kielcach ogłosił upadłość spółki Elmar Handel. Założyciel i prezes holdingu Elmar wciąż walczy o utrzymanie ostatniej z flagowych spółek grupy - Elmaru Transport.

Nowość: FORUM na logistyka.infor.pl Czytajcie, komentujcie, zapraszamy

Nowość! FORUM na www.logistyka.infor.pl. Pytaj, komentuj, oceniaj, odpowiadaj. Wszystko o branży TSL !

Andrzej Wątrobiński, Fiege Group: Największe zagrożenie dla mojej branży to… niezdrowa konkurencja poprzez dumping cenowy i niską jakość

Na pytania portalu www.logistyka.infor.pl odpowiada Andrzej Wątrobiński, Dyrektor Personalny na Europę Południową i Wschodnią Fiege Group

DB Schenker: Paweł Bulanda o przygotowaniach do Euro 2012

Obsługa tego typu imprez nie jest dla DB Schenker niczym nowym. Nasza firma bierze czynny udział w logistyce dużych imprez sportowych od wielu lat, a polski zespół również w tym uczestniczy i jesteśmy przygotowani do obsługi czerwcowych mistrzostw w piłce nożnej - mówi Paweł Bulanda, Dyrektor Regionów Schenker Sp. z o.o.

DB Schenker Logistics: Wyróżnienie EFQM na poziomie 5 gwiazdek

Europejska Fundacja Zarządzania Jakością (EFQM) przyznała wyróżnienie „Uznanie za doskonalenie” na poziomie 5 gwiazdek dla DB Schenker Logistics w Polsce

Jak uzyskać certyfikat AEO (upoważnionego przedsiębiorcy) ?

Aby uzyskać status AEO należy przejść odpowiednie postępowanie sprawdzające, prowadzone przez właściwą ze względu na siedzibę wnioskującego przedsiębiorcy, Izbę Celną.

Analiza dokumentu "Modelowe warunki spedycyjne FIATA"

Dokument „Modelowe Warunki Spedycyjne FIATA*” („MWS FIATA”) może być zastosowany w relacjach pomiędzy spedytorem a zleceniodawcą. Decydując się na wprowadzenie MWS do umowy spedycji, strony decydują się na wprowadzenie kilku zasad dotyczących odpowiedzialności z tytułu wykonania umowy spedycji.

Kto zapłaci za rosnące koszty w transporcie

Jeszcze pod koniec roku przedsiębiorcy z branży TSL prognozowali wzrost sprzedaży i stabilność cen usług, ale optymizm rozwiewają wzrastające w szybkim tempie koszty działalności w transporcie drogowym. Niepokój rodzi pytanie - kto za to zapłaci w największym wymiarze - przewoźnik, klient, czy operator logistyczny?

Odpowiedzialność spedytora i przewoźnika w transporcie morskim

Specyficznym rodzajem przewozu jest przewóz morski towarów na statkach. Odpowiedzialność przewoźnika morskiego jest w określonych przypadkach limitowana, zgodnie z regulacjami prawnymi odnoszącymi się do tego rodzaju przewozu rzeczy.

Jak rozliczyć import usług transportowych lub spedycyjnych

W przypadku importu usług transportowych lub spedycyjnych podatnik, który nabywa takie usługi od podmiotu zagranicznego, jest zobowiązany do rozliczenia VAT na terytorium polski. Otrzymuje on od swojego kontrahenta fakturę VAT, będącą odpowiednikiem polskiej faktury VAT NP (tzw. „handlowej”), czyli na fakturze nie określa się stawki podatku.

Będzie łatwiej prowadzić interesy z Chinami

 Po ponad 80 latach została reaktywowana w Szanghaju Polska Izba Handlowa. Inicjatorem przedsięwzięcia jest grupa Polaków przebywających obecnie w Chinach w celach głównie biznesowych, m.in. przedstawiciela DHL.

Oby przedświąteczny ruch w interesie trwał cały 2012 rok!

Właśnie mija pierwszy rok funkcjonowania naszego nowego serwisu - www.logistyka.infor.pl. Staraliśmy się, i nadal dołożymy wszelkich starań, aby skutecznie dostarczać Państwu informacje i porady z branży TSL.

Leasing: Co to znaczy "normalne" użytkowanie auta

Drobne rysy, zużyte dywaniki, mocowanie zestawu głośnomówiącego to rzeczy, nad którymi żaden kierowca bez zapędów pedantycznych nie zaprząta sobie głowy użytkując samochód. Jednak kiedy przychodzi do zakończenia okresu leasingu pojawia się pytanie – czy takie ślady eksploatacji mogą generować dodatkowe koszty?

Jak skutecznie monitorować przesyłki drogowe?

W dzisiejszych czasach zagrożeń utraty ładunku wynikających z różnych czynników zewnętrznych podczas transportu jest wiele. Dlatego międzynarodowe firmy spedycyjne oferują coraz częściej swoim klientom dostęp on-line do informacji na temat statusu przesyłki za pomocą specjalnej platformy. 

REKLAMA