REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Składki na ofe, Ubezpieczenia społeczne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Utrata prawa do opłacania niższych składek

Jestem przedsiębiorcą, który od 1 września 2011 r. opłaca składki na tzw. preferencyjnych zasadach. Niedawno podpisałem umowę na wykonywanie usług ze swoim byłym pracodawcą. Przedmiotem usługi są takie same czynności, które wykonywałem wcześniej jako pracownik. Jednak na rzecz byłego pracodawcy to nie ja osobiście wykonuję zadania, lecz robią to moi pracownicy. Sam wykonuję usługi tego samego rodzaju, ale akurat na rzecz innych kontrahentów niż mój były pracodawca. Czy nadal mam prawo opłacać składki w obniżonej wysokości? – pyta Czytelnik z Legnicy.

Jak ustalić 7-dniowy termin na wyrejestrowanie ubezpieczonego z ZUS

Jedna z naszych pracownic została w zeszłym roku zwolniona z pracy za 1-miesięcznym okresem wypowiedzenia. Stosunek pracy tej osoby zakończył się 31 maja 2011 r. i w związku z tym została ona wyrejestrowana z ZUS z datą 1 czerwca 2011 r. Dokument ZUS ZWUA został poprawnie przesłany 8 czerwca 2011 r. W kwietniu tego roku ZUS przeprowadzał w naszej firmie kontrolę. Inspektor, który kontrolował spółkę, jako jeden z błędów wskazał zbyt późne wyrejestrowanie tej byłej pracownicy, utrzymując, że 7-dniowy termin na wyrejestrowanie upłynął 7 czerwca 2011 r. Czy inspektor ZUS ma rację?

Świadczenia pieniężne z ZUS dla przedsiębiorców w razie choroby i macierzyństwa

Zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński, zasiłek opiekuńczy, świadczenie rehabilitacyjne. Takie świadczenia pieniężne z ubezpieczenia społecznego przysługują w razie choroby lub macierzyństwa osobom prowadzącym działalność pozarolniczą (to nie tylko przedsiębiorcy) oraz osobom z nimi współpracującym (rodzina).

Zasady wymiaru zasiłków chorobowego i macierzyńskiego niezgodne z konstytucją

Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego ustalenie podstawy wymiaru zasiłków chorobowego i macierzyńskiego należnych ubezpieczonemu, dobrowolnie podlegającemu ubezpieczeniu chorobowemu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, którego niezdolność do pracy powstała przed upływem pełnego miesiąca kalendarzowego ubezpieczenia chorobowego jest niezgodne z konstytucją (wyrok TK z 24 maja 2012 r. – sygn. P 12/10).

REKLAMA

Rehabilitacja w ramach prewencji rentowej ZUS

Osoby ubezpieczone zagrożone całkowitą lub częściową niezdolnością do pracy mogą skorzystać z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS. ZUS ponosi całkowite koszty tej rehabilitacji łącznie z kosztami zakwaterowania, wyżywienia oraz przejazdu takiej osoby.

Zakaz podwójnego karania płatników ZUS

W dniu 1 czerwca 2012 r. tracą moc przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, które w dniu 18 listopada 2010 r. zostały uznane przez Trybunał Konstytucyjny (dalej „TK”) za niezgodne z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej oraz wiążącymi Polskę aktami prawa międzynarodowego.

Jednorazowe odszkodowanie z tytułu niezdolności do pracy 2013

Poniższe stawki jednorazowego odszkodowania z tytułu niezdolności do pracy obowiązują od 1 kwietna 2012 do 31 marca 2013 r.

Przedsiębiorca i pracownik u lekarza – PESEL wystarczy

Od 1 stycznia 2013 r. łatwiej potwierdzimy u lekarza swoje ubezpieczenie zdrowotne, a tym samym swoje prawo do świadczeń opieki zdrowotnej. Trzeba będzie tylko podać swój PESEL, a placówka służby zdrowia sama przez Internet sprawdzi w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych, czy pacjent jest ubezpieczony.

REKLAMA

Prawo do zasiłku opiekuńczego w przypadku opieki nad chorym członkiem rodziny

Pracownik przedłożył nam zwolnienie lekarskie z powodu sprawowania opieki nad chorym ojcem na okres od 23 do 27 kwietnia br. Jednak z informacji podanych przez pracownika wynika, że jego żona w styczniu opiekowała się swoją chorą matką przez pełny miesiąc. Czy powinniśmy wypłacić naszemu pracownikowi zasiłek opiekuńczy?

Składki ZUS przedsiębiorcy na etacie

Jeżeli łączysz własną działalność gospodarczą z pracą na etacie nie musisz płacić składek ZUS na ubezpieczenie społeczne, gdy z pracy uzyskujesz co najmniej minimalne wynagrodzenie. Obowiązkowe pozostanie tylko dla przedsiębiorcy regulowanie składki na ubezpieczenie zdrowotne niezależnie od tego, że składka ta jest płacona również od wynagrodzenia za pracę.

Na jakich zasadach ZUS zwraca nadpłacone składki

Nadpłata składek powstaje, gdy płatnik opłaci je w wyższej wysokości niż zobowiązują go do tego przepisy i niż zadeklaruje w dokumentacji rozliczeniowej. Nienależnie opłacone składki podlegają zaliczeniu przez ZUS z urzędu na poczet zaległych lub bieżących składek, a w razie ich braku – na poczet przyszłych składek, chyba że płatnik złoży wniosek o ich zwrot.

Zwrot nadpłaconych składek przez ZUS

Jeżeli w stanie rozliczeń płatnika z ZUS powstała nadpłata, wówczas płatnik może wnioskować o jej zwrot. Bez wniosku pieniądze te zostaną zaliczone na poczet bieżących lub przyszłych składek. Po otrzymaniu zawiadomienia z ZUS o nadpłacie płatnik może bezterminowo domagać się zwrotu nadpłaty. Granicą przy dochodzeniu zwrotu nadpłaconych składek jest jedynie okres przedawnienia należności składkowych. Obecnie okres ten, co do zasady, wynosi 5 lat.

Kiedy powstaje obowiązek opłacania składek od mieszkania służbowego

Niektórzy pracodawcy, chcąc uatrakcyjnić zatrudnienie w ich firmie, oferują pracownikom świadczenia pozapłacowe. Jednym z nich jest mieszkanie służbowe. Udostępnienie lokalu mieszkalnego pracownikowi może mieć wpływ na wysokość składek na jego ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, a co za tym idzie, wiązać się ze zwiększeniem ponoszonych przez pracodawcę kosztów pracy.

Jak można zaoszczędzić na składkach przy zbiegu tytułów do ubezpieczeń

Osoby, które oprócz prowadzonej działalności pozarolniczej jednocześnie wykonują umowę zlecenia, mogą zaoszczędzić na należnościach składkowych. Jako tytuł do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne mogą wówczas wskazać nie działalność, lecz umowę zlecenia i to bez względu na wysokość uzyskiwanego z niej przychodu. Dotyczy to jednak tylko osób, które nie są przedsiębiorcami, m.in. wspólników spółek osobowych.

Mieszkanie służbowe a składki ZUS

Od wartości udostępnionego pracownikowi przez pracodawcę lokalu mieszkalnego należy naliczać składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

Jak ubiegać się o zwrot kosztów przejazdu od ZUS

Osoba wezwana przez ZUS do osobistego stawiennictwa w sprawach świadczeń z ubezpieczeń społecznych i innych wypłacanych świadczeń może ubiegać się o zwrot kosztów przejazdu – z miejsca zamieszkania do miejsca wskazanego w wezwaniu oraz za podróż powrotną.

Zwrot kosztów przejazdu do ZUS

ZUS zwraca koszty przejazdu do tej instytucji nie tylko osobie wezwanej, ale też osobie jej towarzyszącej. Zwrot kosztów przejazdu następuje na podstawie przedstawionych biletów lub rachunków.

Składki na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy kosztem wspólników w spółce jawnej

Dwóch podatników prowadzi działalność gospodarczą w ramach spółki jawnej opodatkowanej na zasadach ogólnych. Księgowość prowadzona jest w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Z uwagi na to, ze jeden ze wspólników jest jednocześnie zatrudniony w ramach umowy o pracę w innym zakładzie pracy, Spółka opłaca składki na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy jedynie za drugiego ze wspólników. Czy składki na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy opłacone ze środków spółki są kosztem u obu wspólników, czy tylko u tego, za którego składki są opłacane?

Obowiązek sprawdzenia i korekty dokumentacji złożonej w ZUS za 2011 r.

Płatnicy składek mają obowiązek sprawdzić do 30 kwietnia 2012 r., czy dane zawarte w imiennych raportach miesięcznych przekazanych do ZUS za 2011 r. są prawidłowe. Jeśli w tych raportach zostały wykazane nieprawidłowe informacje, płatnik musi złożyć w ZUS komplet korygujący – tj. poprawnie wypełniony raport wraz z deklaracją rozliczeniową.

Jak dokonać korekty dokumentów rozliczeniowych ZUS

Płatnik składek ma obowiązek złożenia korekty dokumentów rozliczeniowych w każdym przypadku, gdy wystąpiła konieczność korekty danych w tych dokumentach, stwierdzona przez niego we własnym zakresie lub przez ZUS.

Czy należy zgłosić do ZUS studenta w okresie między zakończeniem studiów licencjackich a rozpoczęciem magisterskich

Zatrudniamy na podstawie umowy zlecenia 22-letniego studenta studiów licencjackich, którego jak dotąd nie zgłaszaliśmy do ZUS. W kwietniu nasz zleceniobiorca ma zaplanowaną obronę pracy licencjackiej. Od 1 października 2012 r. planuje rozpocząć uzupełniające studia magisterskie. Zgodnie z nowymi przepisami, po zakończeniu studiów licencjackich osoba ta zachowuje prawa studenta do 31 października br. Czy w okresie między złożeniem egzaminu licencjackiego a rozpoczęciem studiów magisterskich jego sytuacja pod względem ubezpieczeń społecznych ulega zmianie? Czy powinniśmy zgłaszać jakiekolwiek zmiany do ZUS?

Czy po złożeniu wniosku o upadłość trzeba opłacać składki ZUS

Prowadzę mały zakład fryzjerski. Ze względu na złą koniunkturę na rynku być może będę zmuszony zgłosić do sądu gospodarczego wniosek o ogłoszenie upadłości. Czy po złożeniu takiego wniosku nadal będę musiał opłacać składki ZUS?

Porozumienie wyjątkowe z niemiecką instytucją ubezpieczeniową

Prowadzę w Polsce firmę wykonującą roboty ogólnobudowlane i wykończeniowe. Zatrudniam 50 pracowników. Z uwagi na to, że w ostatnim roku moja firma wykonywała niewielką liczbę umów w Polsce, zacząłem poszukiwać możliwości realizacji kontraktów na terenie innych krajów Unii Europejskiej. Znalazłem kontrahentów z Niemiec, Francji, Belgii i Holandii, dla których chciałbym wykonywać prace. Ze wstępnych uzgodnień z kontrahentami wynika, że pracownicy mojej firmy mogliby wykonywać prace na terenie tych państw przez okres od 3 do 5 lat. Czy w tym okresie będą oni mogli nadal podlegać ubezpieczeniom w Polsce (w ZUS)?

Praca na etacie i umowie zlecenia - zasady opłacania składek

Ubezpieczenia z tytułu zlecenia są dobrowolne przez cały okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, jeżeli podstawa wymiaru składek ze stosunku pracy, w przeliczeniu na okres miesiąca, wynosi co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę.

Przedsiębiorcy otrzymają zasiłek chorobowy po 90 dniach ubezpieczenia chorobowego

Zasadą jest, że osoba ubezpieczona uzyskuje prawo do zasiłku chorobowego po 30 dniach podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. W przypadku przedsiębiorców ten okres wynosi jednak aż 90 dni.

W jaki sposób ZUS obliczy wysokość emerytury

Nasza pracownica, urodzona 15 kwietnia 1952 r., chce przejść na emeryturę wraz z osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego (60 lat). Słyszeliśmy, że osoby urodzone między 1949 r. a 1968 r. mogą wybrać sposób, w jaki ich emerytura zostanie ustalona. Czy nowy sposób obliczenia emerytury byłby korzystniejszy dla naszej pracownicy? Co należy zrobić, by emerytura dla takiej pracownicy została ustalona na nowych zasadach?

Kontrakt menedżerski a składki ZUS

Interpretacja przepisów prezentowana przez ZUS nakazuje każdorazowo traktować kontrakt menedżerski jako odrębny tytuł do ubezpieczeń, nawet jeżeli jest on realizowany w ramach prowadzonej przez menedżera działalności gospodarczej. ZUS opiera się w tym zakresie na przepisach i interpretacjach podatkowych, mimo że taka praktyka została zakwestionowana przez Sąd Najwyższy.

Jednorazowe odszkodowanie dla pracownika za wypadek przy pracy

Pracownikowi, który wskutek wypadku przy pracy doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, przysługuje jednorazowe odszkodowanie.

Nowe zasady waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych

Od 1 marca 2012 r. wszyscy emeryci i renciści, a także osoby uprawnione do świadczeń i zasiłków przedemerytalnych otrzymają jednakową podwyżkę w wysokości 71 zł.  W poprzednich latach waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych była przeprowadzana przy zastosowaniu procentowego wskaźnika waloryzacji.

Dla kogo renta rodzinna?

Osoby uprawnione do otrzymania renty rodzinnej wymienia ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Mówiąc najogólniej, świadczenie to przysługuje członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniała warunki do uzyskania jednego z tych świadczeń.

Kiedy zgłaszać wniosek o wyższą emeryturę?

Wniosek o wyższą emeryturą należy złożyć do organu ZUS, który wypłaca świadczenie. Jeżeli emeryt pozostaje w ubezpieczeniu należy to zrobić nie wcześniej niż po zakończeniu kwartału kalendarzowego. Przez kwartał należy rozumieć trzy kolejne miesiące danego roku.

Jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe dla nakładcy

Od 1 sierpnia 2011 r. zatrudniamy 5 osób, które wykonują pracę nakładczą. Jeden z tych pracowników rozchorował się i przedłożył nam zwolnienie lekarskie na okres od 1 do 10 lutego br. Jest on wynagradzany stawką jednostkową, która wynosi 0,25 gr. Miesięcznie dopłacamy pracownikom 150 zł z tytułu korzystania przez nich w pracy z własnych urządzeń. Jakie świadczenie wypłacić chałupnikowi? W jaki sposób je obliczyć?

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia z zakresu m.in.: zasiłków; zasad zgłoszeń do ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego; rozpoczynania działalności gospodarczej; zasad udzielania ulg w spłacie zaległości i umarzania należności z tytułu składek.

Czy małżonek w separacji ma prawo do zasiłku pogrzebowego

Separacja nie przerywa małżeństwa. W celu ustalenia prawa do zasiłku pogrzebowego ZUS powinien traktować małżonka w separacji jak członka rodziny – stwierdził Sąd Najwyższy.

Składki na ubezpieczenie rodzin pracowników mogą być kosztem

Zdarza się, że pracodawcy płacą składki w ramach umowy ubezpieczenia na życie obejmującej pracowników i ich rodziny. Okazuje się, że te składki w pewnych sytuacjach mogą być zaliczone przez pracodawców do kosztów uzyskania przychodu.

Czy pracownik otrzyma zasiłek opiekuńczy, jeżeli jego żona wykorzystała już 14 dni opieki

Pracownik 31 stycznia br. przedłożył nam zwolnienie lekarskie na 2 tygodnie z tytułu opieki nad chorym ojcem. Czy pracownik ma prawo do zasiłku opiekuńczego, jeżeli jego żona wykorzystała w styczniu 14 dni z tytułu opieki nad chorym 16-letnim synem?

Standardowy kredyt hipoteczny czy cross-sell?

Przy okazji przyznania kredytów hipotecznych, banki starają się sprzedać również inne produkty, które mają w swojej ofercie. Proponując nam sprzedaż wiązaną, w dalszym ciągu myślą o własnych korzyściach, a nie obniżeniu rat kredytu hipotecznego. Czy kredyty hipoteczne w cross-sellu zawsze są opłacalne?

Składka na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne - pierwszy kwartał 2012

Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne jest ograniczone limitem wysokości składki. Jaki jest limit w pierwszym kwartale 2012 roku?

Finansowanie składek na ubezpieczenia społeczne pracowników w 2012

Ubezpieczenia społeczne pracowników są pokrywane przez samych pracowników jak i pracodawców.

Podział składki na ubezpieczenie emerytalne w 2012 roku

Składka emerytalna jest dzielona pomiędzy ZUS i OFE. Jak wygląda ten podział?

Wyrejestrowanie niani z ubezpieczeń

Kiedy istnieje obowiązek wyrejestrowania niani? Jak tego dokonać?

Kiedy nie trzeba składać dokumentów ubezpieczeniowych niani?

Płatnik składek będzie zwolniony z obowiązku comiesięcznego składania dokumentów rozliczeniowych za nianię, gdy spełni łącznie kilka warunków. Jakich?

Rozliczanie składek niani

Płatnik składek zobowiązany jest do sporządzania i przekazywania do Zakładu dokumentów rozliczeniowych za nianię w terminie do 15 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. Składki należy rozliczać w deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA oraz załączonych do niej odpowiednio imiennych raportach miesięcznych ZUS RCA lub ZUS RZA.

Jak zgłosić nianię do ubezpieczeń?

Niania powinna zostać zgłoszona do ubezpieczeń w ciągu 7 dni od dnia powstania obowiązku ubezpieczeń. Jakie kody należy stosować?

Ubezpieczenie zdrowotne niani

Nianie spełniające warunki do podlegania ubezpieczeniom społecznym podlegają również obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego, w okresie od dnia oznaczonego w umowie jako dzień rozpoczęcia jej wykonywania do dnia jej rozwiązania lub wygaśnięcia.

Finansowanie składek na ubezpieczenia społeczne niani

ZUS opłaca składki finansowane przez budżet państwa w przypadku, gdy spełnionych jest łącznie kilka warunków. Jakich?

Wysokość składek na ubezpieczenia społeczne niani

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe jest ograniczona w skali roku. Wysokość składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe ustalona została w formie stóp procentowych.

Dobrowolne ubezpieczenia niani

W przypadkach gdy niani nie dotyczy obowiązek ubezpieczeń społecznych, może ona, na swój wniosek, zostać zgłoszona do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Objęcie ubezpieczeniem chorobowym następuje od dnia wskazanego we wniosku nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym wniosek został zgłoszony.

Umowa uaktywniająca a inny tytuł do ubezpieczeń

Niania zawierająca umowę uaktywniającą z własnym pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy lub wykonująca taką umowę na rzecz własnego pracodawcy, podlega ubezpieczeniom jako pracownik. W niniejszym artykule omawiamy wybrane zbiegi tytułów ubezpieczeń.

Jakim ubezpieczeniom podlega niania?

Nianie podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz ubezpieczeniu wypadkowemu, o ile nie zachodzą okoliczności wyłączające ten obowiązek. Dla niani podlegającej obowiązkowo wymienionym wyżej ubezpieczeniom ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne.

REKLAMA