REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Skazany, Zatrudnienie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak i gdzie dorobić? Praca dodatkowa a budżet domowy

Czy to prawda, że pieniądze leżą na ulicy – trzeba tylko umieć po nie sięgnąć? W internecie roi się więc od pomysłów na dodatkowe zajęcia – copywriting, udzielanie korepetycji, rękodzieło, czy jakaś forma pracy fizycznej – to tylko niektóre z nich. Jest też wiele opcji uzyskania tzw. Pasywnego dochodu, jak choćby udostępnienie samochodu jako przestrzeni reklamowej, czy sprzedaż fotografii z prywatnego archiwum do internetowych baz. W trudnych czasach warto też zrewidować aktualne koszty utrzymania i po prostu zrezygnować z usług czy abonamentów, z których nie korzystamy na co dzień. 

Firmy starają się utrzymywać zatrudnienie, a część planuje podwyżki

Mimo spowolnienia gospodarczego firmy starają się utrzymywać zatrudnienie, a część planuje podwyżki - powiedziała PAP prof. SGH Elżbieta Mączyńska. Jak wskazała, możliwość pracy zdalnej jest postrzegana przez pracowników jako korzyść porównywalna z kilkuprocentową podwyżką.

Koniec 2022 roku! Podsumowanie sytuacji na polskim rynku pracy

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej dokonało podsumowania za 2021 r. i 2022 r. na polskim rynku pracy. Jaka jest skala bezrobocia? Ile wynosił współczynnik aktywności w 2022 r.? Co się zmieniło i zmieni w 2023 r.?

Zatrudnienie i płace w sektorze przedsiębiorstw [listopad 2022]

Wzrost płac 2022. Przeciętne wynagrodzenie wynosi 6857,96 PLN. Jakie było zatrudnienie i płace w sektorze przedsiębiorstw w listopadzie 2022 roku?

REKLAMA

Życie więzienne, czyli o tym jak wygląda życie za murami zakładu karnego – część 2

To część druga serii artykułów na temat obrazu życia więźniów za murami zakładu karnego. W dzisiejszej części przyjrzymy się kolejnym zagadnieniom związanym z pobytem osadzonych w jednostkach penitencjarnych.

Jak pracownicy z Ukrainy wchodzą na polski rynek pracy?

Zatrudnienie Ukraińców. Księgowi, nauczyciele, finansiści, osoby z doświadczeniem menedżerskim – to tylko kilka przykładowych zawodów, w których specjalizują się migranci z Ukrainy. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej podaje, że do sierpnia 2022 roku blisko 380 tysięcy Ukraińców znalazło pracę w Polsce. Teraz liczba legalnie zatrudnionych może być wyższa. Jednak czy wysokie kwalifikacje Ukraińców poszukujących pracy w swojej branży są wystarczające, aby wykonywać ich zawód w Polsce?

Życie więzienne, czyli o tym jak wygląda życie za murami zakładu karnego – część 1

Niejednokrotnie można usłyszeć, że przestępcom w zakładach karnych jest zbyt dobrze. Pojawiają się głosy, że powinni być surowiej traktowani i że zakłady karne oferują im „cieplarniane” warunki. O tym jak jest naprawdę mogą zaświadczyć w zasadzie jedynie sami osadzeni lub nadzorująca ich Służba Więzienna, natomiast ze swojej strony, jako adwokat oraz sympatyk kwestii związanych z więziennictwem w Polsce i podkulturą więzienną, chciałabym przedstawić czytelnikom tegoż artykułu kilka interesujących – mam nadzieję – faktów z „życia za murami”.

Nowa informacja o warunkach zatrudnienia. Co się zmienia?

Informacja o warunkach zatrudnienia. Nowe regulacje w Kodeksie pracy. Co dokładnie się zmieni? Jak się przygotować?

REKLAMA

Europejski Filar Praw Socjalnych – 5 lat obowiązywania

W listopadzie 2023 r. minęło 5 lat od ogłoszenia Europejskiego Filaru Praw Socjalnych (EFPS). Jakie są najważniejsze wytyczne EFPS? Czy UE poradziła sobie z ich wdrożeniem, czy też może trzeba zmienić zasady dostosowując je do aktualnych realiów na rynku pracy?

Jakich kwalifikacji pracowników potrzebują pracodawcy?

Według ekspertów z Instytutu Badań Edukacyjnych (IBE) niezbędne jest silniejsze powiązanie edukacji i rynku pracy. Autorzy raportu „Zapotrzebowanie na kompetencje i kwalifikacje w regionalnych branżach wiodących” podkreślają rosnące znaczenie umiejętności. Wykształcenie formalne schodzi w opiniach pracodawców na drugi plan – aż w 80% ogłoszeń o pracę brak wymagań dotyczących wykształcenia. Zdaniem ekspertów to przejaw zmian na rynku pracy. Otwiera się era potwierdzonych umiejętności – kwalifikacji rynkowych.

Co przeszkadza kandydatom w ofertach pracy?

Dobrze skonstruowana pod względem treści oferta zwiększa zainteresowanie kandydatów o ok. 80%

Bezrobocie w październiku 2022. Znamy dane GUS

Bezrobocie w Polsce. GUS zaprezentował dane o poziomie bezrobocia rejestrowanego w końcu października 2022 roku.

Aktywność zawodowa 2023

Czy w 2023 roku bon na zasiedlenie będzie należał się każdemu? Jakie są zasady działania Centralnej Bazy Ofert Pracy (CBOP)? Czym są i jak będą funkcjonowały od 2023 roku Ochotnicze Hufce Pracy (OHP)?

Lewiatan: wzrost przeciętnego zatrudnienia to efekt wzmożonego naboru m.in. w gastronomii

Wzrost przeciętnego zatrudnienia w październiku wynikał w głównej mierze ze wzmożonego naboru w gastronomii i zakwaterowaniu - wskazał we wtorek ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka w komentarzu do danych GUS. Jak ocenił, wieszczenie kryzysu na rynku pracy było przedwczesne.

PIE: rynek pracy stabilny, ale wzrost płac zwolni wskutek spowolnienia gospodarki

Dane z rynku pracy wciąż są stosunkowo dobre, kolejne miesiące będą jednak słabsze - ocenili we wtorek analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego w komentarzu do danych GUS. Według ekspertów spowolnienie gospodarcze będzie skutkować słabszym wzrostem płac, ale bez znacznych wzrostów bezrobocia.

Pracownicy 50 plus - 39 proc. chce pracować w wieku emerytalnym

Prawie 40 proc. osób w wieku przedemerytalnym deklaruje chęć kontynuowania zatrudnienia po przekroczeniu wieku emerytalnego. Przeciwnego zdania jest 23 proc. badanych – wynika z raportu Koalicji Bezpieczni w Pracy "Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2022".

Prognoza NBP: schłodzenie gospodarki obniży zatrudnienie

W końcówce tego roku zatrudnienie przestanie rosnąć – wynika z projekcji NBP. W przyszłym roku zacznie się obniżać. Najgorszy ma być przełom 2023/2024. Wtedy roczne tempo spadku może przekraczać 1,5 proc.

Dlaczego warto zatrudniać pracowników 50+

Zatrudnienie pracownika 50+. Jakie korzyści dla pracodawcy niesie zatrudnienie silversa?

Informacja o warunkach zatrudnienia (art. 29 § 3 kp) - skorzystaj ze wzoru na 2023 r. [webinarium]

Informacja o warunkach zatrudnienia. Zapraszamy na praktyczne webinarium „Informacja o warunkach zatrudnienia (art. 29 § 3 kp) – skorzystaj ze wzoru na 2023 r.” z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 24 listopada 2022 roku. Polecamy!

Zatrudnienie pracowników 2022/2023. Outsourcing procesowy

Polski rynek pracy stoi pod koniec 2022 roku (na progu 2023 roku) przed wieloma wyzwaniami. Większość polskich przedsiębiorstw znalazła się w trudnej sytuacji. Na ich funkcjonowanie w ostatnim czasie silnie wpływa wysoka inflacja, ograniczony dostęp do surowców oraz wzrost kosztów energii. Dodatkowo niestabilna sytuacja wywołana wojną w Ukrainie oraz pandemią COVID-19 spowodowała poważne deficyty kadrowe, które utrudniły zachowanie ciągłości funkcjonowania firm, a nawet wymusiły zaprzestanie ich działalności. Pytanie brzmi zatem, jak zapewnić stabilność procesów i skutecznie rozwinąć biznes w tym trudnym gospodarczo czasie? Odpowiedzią może być outsourcing procesowy.

Legalność zatrudnienia

Seminarium poświęcone legalności zatrudnienia odbędzie się we wtorek 25 października we Wrocławiu.

Karta podatkowa a zatrudnienie pracownika – forma zatrudnienia, limity pracowników i ich przekroczenie

Stawki karty podatkowej, a także sama możliwość opodatkowania w tej formie zależą m.in. od liczby zatrudnionych pracowników a także formy ich zatrudnienia (co do zasady możliwa jest tylko umowa o pracę a wykluczone np. zlecenie). Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym i załączniki do niej określają te limity pracowników. Co się dzieje w sytuacji przekroczenia tych limitów zatrudnienia? Czy można zgodnie z prawem przekroczyć te limity i nie stracić karty podatkowej?

Ilu Polaków pracuje na emeryturze? Usługi sąsiedzkie - dofinansowanie za pomoc sąsiadowi

Coraz więcej osób pozostaje na rynku pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego. Liczba pracujących emerytów w 2015 r. wynosiła 575,4 tys., a pod koniec 2021 r. pracowało 812,9 tys. emerytów – powiedział PAP wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. Wiceminister zapowiedział m.in. zmiany w ustawie o pomocy społecznej. "Chcemy wprowadzić usługi sąsiedzkie. To dofinansowanie za pomoc sąsiadowi. W tej chwili nad tym pracujemy. Musimy znaleźć takie rozwiązanie, które nie byłoby fikcją i nie prowadziło do nadużyć" – dodał.

Zatrudnianie cudzoziemców - co zmienią nowe przepisy?

Zatrudnianie cudzoziemców. Projekt nowelizacji ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców usprawni proces wydawania dokumentów legalizujących ich pracę – oceniła Konfederacja Lewiatan. Zastrzegła jednak, że nowe zasady nałożą też na pracodawców pewne ograniczenia i dodatkowe koszty.

GUS: zatrudnienie 2022 - w I półroczu wzrosło o 1,9 proc.

GUS: zatrudnienie 2022, w pierwszym półroczu wyniosło 9288,4 tys. etatów, o 1,9 proc. więcej w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wzrosło w tym okresie o 10,8 proc. do 6196,99 zł.

Webinarium „Nowa informacja o warunkach zatrudnienia (art. 29 § 3 kp) – jak ją prawidłowo sporządzić”

„Nowa informacja o warunkach zatrudnienia (art. 29 § 3 kp) – jak ją prawidłowo sporządzić” - zapraszamy na praktyczne webinarium z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 20 października 2022 roku. Polecamy!

Aktywizacja wykluczonych społecznie w 2023 r.

Co to jest zatrudnienie socjalne? Jakie funkcjonują podmioty ekonomii społecznej? Jak można pomóc osobom wykluczonym społecznie, szczególnie na rynku pracy? Czy jest: „Programu na rzecz zatrudnienia socjalnego na lata 2022-2025. Edycja 2023"?

Pracownicy IT poszukiwani na rynku pracy

Pracownicy IT znajdują się w czołówce rankingu najbardziej poszukiwanych pracowników na rynku pracy.

Estoński CIT. Kolejne zmiany

Polski Ład wprowadził szereg zmian w ryczałcie od dochodów spółek (tzw. estońskim CIT). Były to zmiany zarówno na korzyść, jak i niekorzyść podatników. Jednak zmiany te budzą wiele wątpliwości interpretacyjnych. Kolejne zmiany w planach

Powiadomienie o powierzeniu wykonania pracy obywatelowi Ukrainy

Przepisy specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy umożliwiają powierzenie pracy obywatelowi Ukrainy na postawie powiadomienia, które należy złożyć elektronicznie przez praca.gov.pl. Na co powinien zwrócić uwagę pracodawca, wypełniający formularz powiadomienia? Podpowiadamy.

Na podwyżkę pensji liczy 42 proc. zatrudnionych

Na podwyżkę wynagrodzenia liczy 42 proc. zatrudnionych, a 50 proc. z nich na utrzymanie jej wysokości - wynika z badania „Wynagrodzenia 2022. Oczekiwania Polaków”. Wzrostu wynagrodzenia częściej oczekują mężczyźni niż kobiet.

Zatrudnianie cudzoziemców - nowa ustawa w 2022 roku

Projekt nowej ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców został opublikowany 13 września 2022 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Z uzasadnienia tego projektu wynika, że ustawa ma wejść w życie jeszcze w 2022 roku. Co zmieni się w zasadach zatrudniania cudzoziemców?

Zatrudnianie pracowników spoza UE. Na co zwrócić uwagę?

Zatrudniając pracowników spoza Unii Europejskiej, w tym między innymi obywateli Ukrainy, pracodawcy powinni zwracać uwagę na różne aspekty. Szczególnie ukraińscy programiści i specjaliści IT od wielu lat zasilają polskie firmy. Po wybuchu wojny przedsiębiorcy w Polsce stanęli jednak przed nowym wyzwaniem, z którym muszą się codziennie mierzyć.

Rozpoczęcie pracy przez cudzoziemca w Polsce - najczęstsze błędy pracodawców

Jakie błędy związane z rozpoczęciem pracy przez cudzoziemca są najczęściej popełniane? Warto mieć ich świadomość! Złożoność i czasochłonność procedury sprawiają, że nietrudno o popełnienie błędu, który nieraz może skutkować dotkliwą karą, a nawet pozbawieniem wolności. Prezentujemy pierwszy artykuł z cyklu „Uwolnij głowę, a legalizację zostaw nam” stworzonego z myślą o polskich przedsiębiorcach, którzy planują zatrudnienie cudzoziemców.

Zatrudnianie obywateli Ukrainy w Polsce – obowiązki pracodawcy (podatki i BHP)

Najnowsze dane Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej pokazują, że już ponad 770 tys. obywateli Ukrainy podjęło legalną pracę w Polsce, z czego 390 tys. na podstawie nowej procedury ułatwiającej zatrudnienie. Zapowiadane przez pracodawców oraz rząd długofalowe działania – np. pomoc systemowa w integracji uchodźców – przełożą się na wzrost liczby zatrudnionych Ukraińców w najbliższych miesiącach.

Praca dla niepełnosprawnych - jakie projekty?

Jednym z głównych funduszy UE jest Europejski Fundusz Społeczny (EFS). W ramach niego kraje członkowskie UE otrzymują wsparcie finansowe na rozwój społeczno-gospodarczy. Właśnie m.in. z EFS przeznaczono 170 mln zł na Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój. Program ma na celu na aktywizację zawodową i społeczną osób z niepełnosprawnościami i osób biernych zawodowo z powodu choroby. Kto może skorzystać z projektu i co może zyskać?

Jakie jest w Polsce bezrobocie?

Kim jest bezrobotny? Jakie są rodzaje bezrobocia? Jaka jest stopa bezrobocia w Polsce w porównaniu z innymi krajami UE? Co robi Polska, aby dążyć do pełnego produktywnego zatrudnienia? Poniżej najważniejsze dane i informacje.

W II kw. 2022 r. rynek utrzymał dynamikę zatrudnienia

Uwarunkowania makro- i mikroekonomicznie równomiernie oddziałują na ogół rynku i innowacyjne przedsiębiorstwa – wynika z raportu ADP Polska „Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce Q2 2022 r.”. W II kw. 2022 r. utrzymał się dystans pod względem dynamiki zatrudnienia między rynkiem (+2,3 proc. vs II kw. 2021 r. wg danych Głównego Urzędu Statystycznego) a firmami należącymi do Nowoczesnej Gospodarki (+3,46 proc. vs II kw. 2021 r.) i wyniósł 1,16 p.p.

Zatrudnienie i płace w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2022 r.

GUS zaprezentował dane o zatrudnieniu i płacach w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2022. Przeciętne uposażenie uległo zwiększeniu o 155,28 PLN do 6554,87 PLN tj. o 2,4%.

Zawarcie umowy o pracę

W jaki sposób zawiera się umowę o pracę?

W IT zarobki coraz wyższe

No Fluff Jobs, serwis z ofertami pracy dla IT, sprawdził, jak zmieniła się branża w I połowie 2022 roku w porównaniu z analogicznym okresem w 2021 roku. Jak się okazuje, przez ten czas na portalu odnotowano 97% wzrost opublikowanych ogłoszeń o pracę.

Zatrudnienie w Polsce znalazło 358 tys. obywateli Ukrainy

Do tej pory zatrudnienie w Polsce znalazło już 358 tys. obywateli Ukrainy; Najwięcej osób rozpoczęło pracę w województwie mazowieckim, dolnośląskim, łódzkim oraz wielkopolskim - poinformowało w środę na Twitterze Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Praca w Warszawie - sytuacja na rynku

Praca w Warszawie przyciąga do stolicy mieszkańców całej Polski. Także osoby z zagranicy chętnie przyjeżdżają do Warszawy i zostają tu na dłużej ze względu na perspektywy zawodowe. Jaka praca w Warszawie jest dostępna dla mieszkańców i przyjezdnych?

Praca za pośrednictwem platform internetowych

W Parlamencie Europejskim i Radzie trwają prace nad projektem dyrektywy w sprawie poprawy warunków pracy za pośrednictwem platform internetowych (COM 2021 762 final 2021/0414 COD, dalej: dyrektywa). Cyfrowe platformy pracy, prawa pracownika platformowego, sztuczna inteligencja zarządzająca zautomatyzowanymi danymi, prawo do odszkodowania – dyrektywa reguluje wszystkie te zagadnienia.

Kogo chcą zatrudniać pracodawcy? Specjaliści IT najbardziej poszukiwani

Najbardziej poszukiwani przez pracodawców w I półroczu 2022 r. byli specjaliści ds. IT , do których kierowano blisko co czwartą ofertę - wynika z raportu serwisu Pracuj.pl. Pracowników poszukiwały najczęściej przedsiębiorstwa specjalizujące się w finansach i bankowości - stwierdzono.

Co to jest Krajowy Plan Działań na rzecz Zatrudnienia na rok 2022?

Krajowy Plan Działań na rzecz Zatrudnienia na rok 2022 został przygotowany przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej. Jest uchwałą podjętą przez Radę Ministrów, która wyznacza cele, priorytety i działania na rzecz poprawy i wzrostu zatrudnienia jak i gospodarki, oraz aktywności zawodowej, szczególnie w dobie postpandemicznej i w obliczu rosnącej inflacji.

Webinarium „Nowe prawo pracy 2022 – przygotuj się do zmian”

Zapraszamy na praktyczne webinarium „Nowe prawo pracy 2022 – przygotuj się do zmian” z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 4 lipca 2022 roku. Polecamy!

Zatrudnienie osób niepełnosprawnych w Polsce na niskim poziomie - potrzebne zmiany

Wskaźnik aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych wynosi 32 proc. i jest to bardzo słaby wynik jak na Europę - wskazał we wtorek pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik. Jak dodał, bierność osób niepełnosprawnych na rynku pracy wynika m.in. z "pułapki świadczeniowej".

Pracodawcy planują mniejszy wzrost zatrudnienia

Pracodawcy są ostrożniejsi w zwiększaniu zatrudnienia; przybyło firm, które przewidują utrzymanie dotychczasowego poziomu zatrudnienia i zmalał odsetek tych, które chcą zatrudniać - wynika z badania Instytutu Badawczego Randstad. 28 proc. firm planuje podwyżki płac, przeważnie niewielkie.

Pracodawcy zatrudnili 185 tys. obywateli Ukrainy w ramach uproszczonej procedury

Pracodawcy zatrudnili 185 tys. obywateli Ukrainy w ramach uproszczonej procedury obowiązującej od połowy marca. Połowa tych osób znalazła pracę w województwie mazowieckim, dolnośląskim, wielkopolskim lub łódzkim - podało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

REKLAMA