REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Skazany, Zatrudnienie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Coraz lepsza sytuacja na rynku pracy

Bezrobocie w Polsce jest coraz niższe. Urzędy pracy otrzymują coraz więcej ofert pracy. Polacy do poszukiwania pracy są nastawieni optymistycznie. Uważają, że w Polsce bez większych problemów można znaleźć zatrudnienie.

Ocena równego traktowania pracowników – co do zasady w obrębie jednego pracodawcy

Zgodnie z art. 11(2) kodeksu pracy, pracownicy mają równe prawa z tytułu jednakowego wypełniania takich samych obowiązków; dotyczy to w szczególności równego traktowania mężczyzn i kobiet w zatrudnieniu. W jaki więc sposób należy dokonywać porównania sytuacji prawnej pracowników w celu stwierdzenia zachowania bądź też naruszenia zasady równego traktowania pracowników?

Dyskryminacja a tzw. "zwykłe" nierówne traktowanie w zatrudnieniu

Zgodnie z art. 11(2) kodeksu pracy, pracownicy mają równe prawa z tytułu jednakowego wypełniania takich samych obowiązków; dotyczy to w szczególności równego traktowania mężczyzn i kobiet w zatrudnieniu. Art. 11(3) kodeksu pracy stanowi z kolei, iż jakakolwiek dyskryminacja w zatrudnieniu, bezpośrednia lub pośrednia, w szczególności ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, a także ze względu na zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony albo w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy - jest niedopuszczalna.

Pracownicze programy emerytalne od 2018 r.

Rewolucja w systemie emerytalnym zbliża się wielkimi krokami. Od 2018 roku firmy będą musiały włączyć się w system emerytalny na nowych zasadach.

REKLAMA

Zatrudnianie obywateli Ukrainy po wprowadzeniu ruchu bezwizowego

Od dnia 11 czerwca 2017 r. obywatele Ukrainy mogą przekraczać granice bez konieczności posiadania wizy. Co to oznacza dla polskich pracodawców?

Rekordowo niska stopa bezrobocia w maju 2017 r.

Stopa bezrobocia w maju 2017 r. wyniosła 7,5%. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej informuje, że tak niskiego bezrobocia nie było od 26 lat.

Większy ryczałt za zatrudnienie więźnia

Nowelizacja ustawy o zatrudnianiu osób pozbawionych wolności weszła w życie. Kwota ryczałtu została podniesiona do 35 proc. wartości wynagrodzeń przysługujących zatrudnionym osobom pozbawionym wolności.

Zatrudnianie pracowników tymczasowych - zmiany 2017 r.

Nowelizacja ustawy o pracownikach tymczasowych już weszła w życie. Co się zmieniło?

REKLAMA

Zmiany w zatrudnianiu pracowników tymczasowych od 1 czerwca 2017 r.

Obowiązujące od początku czerwca 2017 roku zmiany mają charakter rewolucyjny i kompleksowy. Pojawiają się nowe obowiązki dla pracodawców użytkowników i agencji pracy tymczasowej, pracownicy tymczasowi zyskują uprawnienia, które wcześniej ich nie dotyczyły. Zobaczmy, punkt po punkcie, co dokładnie ulega zmianie.

Kobiety na rynku pracy - problemy z awansem

Mimo wysokich kwalifikacji aż 58 proc. kobiet biorących udział w badaniu InfoPraca.pl uważa, że znacznie trudniej im awansować niż mężczyznom.

Warunki dozoru elektronicznego

Dozór elektroniczny jest stosunkowo nową formą wykonywania kary pozbawienia wolności w Polsce. Służy on kontrolowaniu przy pomocy urządzeń elektronicznych zachowań skazanego, w szczególności wykonywania nałożonych przez sąd obowiązków.

Zasady zatrudniania pracowników tymczasowych – bezpieczniej dla pracowników i przedsiębiorców

W dniu 10 maja br. prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o pracownikach tymczasowych. Nowe regulacje w wielu obszarach wyrównują ochronę pracowników tymczasowych i osób zatrudnionych na umowę o pracę. Część zmian ma wejść w życie od 1 czerwca 2017 r. Jak nowelizacja wpłynie na rynek pracy?

Praca dla więźniów w 2017 r.

Ulgi dla przedsiębiorców zatrudniających więźniów, budowa hal produkcyjnych przy zakładach karnych oraz poszerzenie możliwości nieodpłatnej pracy skazanych na rzecz samorządów - to główne rozwiązania wprowadzone przez ustawę o zatrudnieniu osób pozbawionych wolności.

Czy pracownik ma obowiązek poinformować pracodawcę o posiadanym stopniu niepełnosprawności?

Bardzo często pracownicy zadają pytanie, czy mają obowiązek poinformować pracodawcę o posiadaniu stopnia niepełnosprawności. Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, czy dany pracownik chce skorzystać z uprawnień przyznanym przez przepisy prawa osobom niepełnosprawnym.

Wyższy ryczałt dla pracodawców za zatrudnianie skazanych

Prezydent podpisał ustawę z dnia 23 marca 2017 r. o zmianie ustawy o zatrudnianiu osób pozbawionych wolności. Celem nowelizacji ustawy jest podwyższenie ‒ z 20% do 35% wartości wynagrodzeń osób zatrudnionych pozbawionych wolności.

O czym powinien pamiętać pracodawca zatrudniając osobę niepełnosprawną?

Przyjrzyjmy się jak można wspierać niepełnosprawnych pracowników oraz co może zyskać pracodawca zatrudniając osobę niepełnosprawną.

Zmiany w dozorze elektronicznym

Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada zmiany w funkcjonowaniu dozoru elektronicznego. Kluczową zmianą będzie rozszerzenie dozoru elektronicznego na osoby skazane na kary do półtora roku więzienia.

Limit zatrudnienia pracownika tymczasowego od 1 czerwca 2017 r.

Od 1 czerwca 2017 r. pracownik tymczasowy będzie mógł zostać zatrudniony na maksymalnie 18 miesięcy. Nowelizacja wprowadza także szereg nowych obowiązków i sankcji oraz zaostrza dotychczasowe przepisy.

Czy zwolnienie ze składek na FP i FGŚP za "młodego bezrobotnego" można kontynuować po umowie o pracę na okres próbny

Od 1 marca 2017 r. w naszej firmie zatrudniamy na umowę o pracę na 3-miesięczny okres próbny osobę, która nie ukończyła 30 lat i bezpośrednio przed zatrudnieniem była zarejestrowana jako bezrobotna. Zamierzamy przedłużyć zatrudnienie tego pracownika i zaproponować mu zawarcie kolejnej umowy, na czas określony (1 rok). Czy w czasie trwania kolejnej umowy nadal możemy korzystać ze zwolnienia ze składek na Fundusz Pracy i FGŚP za tego pracownika?

Czy można znaleźć pracę lub pracownika na Facebooku?

Zdaniem ekspertów rynku pracy serwisy społecznościowe coraz częściej wspomagają procesy rekrutacyjne i kontakt pracowników z pracodawcami. Serwisy społecznościowe jak np. Facebook pomagają pracodawcom i rekruterom poznać kandydata do pracy od innej strony niż zawodowa. Jeżeli potrafimy świadomie i umiejętnie zarządzać swoim wizerunkiem w sieci, to zwiększamy prawdopodobieństwo, że wymarzona praca sama nas znajdzie.

Zatrudnienie cudzoziemca z Ukrainy 2017 r.

Zasady zatrudnienia cudzoziemca z Ukrainy są odrębnie uregulowane w przepisach ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Po spełnieniu ustawowych przesłanek obywatel Ukrainy może być zatrudniony bez konieczności uzyskania zezwolenia.

Zatrudnianie więźniów wzrasta

Program Praca dla więźniów prowadzony jest od kwietnia 2016 r. Po roku okazuje się, że zatrudnienie więźniów wzrosło o 32 proc.

Zwiększa się liczba zatrudnionych więźniów

Od 2016 r. prowadzony jest program Praca dla więźniów. Zwiększył on zatrudnienie więźniów w Polsce o 32 proc.

„Indeks szklanego sufitu” 2017 The Economist – 5. miejsce Polski

W piątej odsłonie „Indeksu szklanego sufitu”, badającego równouprawnienie kobiet na rynku pracy – Polska została sklasyfikowana na wysokim 5. miejscu na świecie.

Świadczenie pielęgnacyjne 2017 r.

Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad wymagającą tego osobą. Na skutek nowelizacji zwiększyła się wysokość tego świadczenia.

Jak zatrudniać pracowników z Europy Wschodniej po 6 miesiącach pracy w Polsce

Pracodawcy muszą kontrolować legalność pobytu zatrudnionych obywateli Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji lub Ukrainy w Polsce. Przed rozpoczęciem pracy pracodawca jest zobowiązany żądać od cudzoziemca przedstawienia ważnego dokumentu uprawniającego do pobytu na terytorium Polski. Musi także przechowywać przez cały okres wykonywania pracy przez cudzoziemca kopię dokumentu pobytowego.

Wyższa kwota ryczałtu dla przedsiębiorcy zatrudniającego więźnia

Podwyższenie kwoty ryczałtu przysługującego przedsiębiorcy z tytułu zatrudnienia osoby pozbawionej wolności - przewiduje nowelizacja przepisów, którą przyjął Sejm. Jest to kolejna zmiana będąca realizacją programu pracy więźniów.

START-UP - Co zrobić, kiedy współzałożyciel odchodzi z firmy?

Startupom zawsze trudno jest pogodzić się z utratą pracowników, dlatego tym bardziej pożegnanie jednego z założycieli jest jednym z najtrudniejszych testów dla zespołu. Jak było w przypadku ukraińskiego startupu Preply.com i czego możemy się nauczyć na błędach innych?

Elastyczne formy zatrudnienia – korzyści i zagrożenia

Elastyczne formy zatrudnienia stanowią rozwiązanie dla przedsiębiorstw i innych jednostek organizacyjnych, które chcą obniżyć koszty zatrudnienia. Najbardziej korzystną dla przedsiębiorców formą elastycznej pracy jest zawarcie umowy cywilnoprawnej, np. umowy o dzieło, lub przyjęcie pracownika na staż z urzędu pracy.

Płace rosną powoli ze względu na wysoką inflację

Wynagrodzenia Polaków rosną jednak nie jest to zbyt odczuwalne ze względu na rosnącą inflację. Najwolniejszy od 3,5 roku realny wzrost płac skomentował Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP.

Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców już od 2018 r.

Zmienią się zasady przyjmowania do pracy sezonowej i krótkoterminowej cudzoziemców. W obecnym stanie prawnym wielu cudzoziemców wykorzystuje oświadczenie oraz polską wizę, która pozwala na pobyt w Schengen i wyjeżdża do innych krajów UE.

Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców od 2018 roku

14 marca 2017 roku rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw, który ma m.in. na celu wprowadzenie od 1 stycznia 2018 roku zmian w zatrudnianiu cudzoziemców do wykonywania pracy sezonowej i krótkoterminowej w Polsce.

Niska aktywność zawodowa osób powyżej 55. roku życia

W Polsce tylko 42,5 proc. osób w przedziale wiekowym 55–64 lata pracuje zawodowo. Liczba ta należy do niższych w Europie. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce zachęcić Polaków do jak najpóźniejszego przechodzenia na emeryturę.

Nawiązanie stosunku pracy z nauczycielem

Nauczyciele stanowią odrębną grupę zawodową. Ich status został uregulowany w Karcie Nauczyciela oraz w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym.  W kwestiach dotyczących zatrudnienia istotne znaczenie ma również Kodeks Pracy. Wskazuje on na dwa zasadnicze sposoby na nawiązanie stosunku pracy z nauczycielem.

Podwyżka 2,25 zł dla urzędnika

Pracownicy urzędów wojewódzkich mogą nie dostać w tym roku podwyżek. Zamiast tego powstaną nowe miejsca pracy.

Limity w zatrudnianiu cudzoziemców - zmiany 2017

Najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu rząd zajmie się potrzebnymi zmianami przepisów zatrudniania obcokrajowców. To już drugie podejście do tego projektu. Jesienią 2016 roku nie było zgodności. Poszczególne resorty zgłosiły tak wiele uwag, że dyskusję i decyzję przełożono. Niestety mimo poprawek i niemal półrocznej pracy projekt nowelizacji nie jest wolny od wad.

Czy trzynastka zostanie zlikwidowana?

Pomysł likwidacji trzynastej pensji pojawia się już od dawna. Z likwidacją dodatkowego wynagrodzenia nie zgadzają się szefowie urzędów. Przeciwnicy trzynastki uważają, że te środki powinny iść na premie dla najlepszych pracowników.

Dobra sytuacja na rynku pracy

Sytuacja na rynku pracy jest dobra - tak wynika z danych GUS. Polacy zarabiają też coraz lepiej. Przedsiębiorcy zaś muszą dbać i konkurować o pracowników.

Przywrócenie do pracy nauczycielki - związkowca

Zmiany w planie nauczania mogą wiązać się z niemożliwością dalszego zatrudniania wszystkich nauczycieli. W niniejszym artykule znaleźć można poradę prawną dot. przywrócenia do pracy nauczycielki - związkowca. Nauczycielka otrzymała od dyrektora wypowiedzenie umowy w wyniku zmiany planu nauczania.

Korzystanie z urlopu rodzicielskiego przez pracownicę zatrudnioną na podstawie dwóch umów

Czy zatrudnienie pracownicy w ramach dwóch umów o pracę zobowiązuje ją do korzystania ze świadczeń rodzicielskich równolegle z każdego angażu? Czy pracownica może zrezygnować z urlopu rodzicielskiego w ramach jednej z umów?

Rynek pracy w IV kwartale 2016 roku - Licznik rynku InfoPraca.pl

Pod koniec każdego roku zawsze spada liczba prowadzonych rekrutacji. Jednak w 2016 roku spadek ten nie był tak duży jak w poprzednich latach. W porównaniu do IV kwartału 2015 roku jest o prawie ¼ więcej ofert pracy. Natomiast porównując do III kwartału 2016 roku bardzo wzrosła liczba ofert pracy w branży medycznej i farmacji. Rośnie też liczba ofert pracy dla rzemieślników.

Jakie zmiany czekają pracodawców w 2017 r.?

Na rok 2017 planowane są kolejne nowelizacje przepisów z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Czego pracodawcy powinni się obawiać, a co wprowadzi ułatwienia w zakresie prowadzonej przez nich działalności?

Zatrudnianie pracowników tymczasowych - zmiany 2017/2018

Nowe regulacje dotyczące rynku pracy tymczasowej mają za zadanie chronić pracowników – ocenia Robert Stępień, radca prawny w Kancelarii Raczkowski Paruch. Projektowana nowelizacja ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych przewiduje, że pracownik tymczasowy nie będzie mógł pracować na rzecz danego pracodawcy-użytkownika dłużej niż 18 miesięcy, niezależnie od tego, czy jest kierowany do pracy przez jedną czy kilka agencji. To jednak może zwiększyć problemy firm z pozyskaniem odpowiednich ludzi do pracy. Projekt przewiduje także nowe regulacje dotyczące funkcjonowania samych agencji pracy tymczasowej. Większość zmian ma wejść w życie od 1 czerwca 2017 roku.

Jakie prawo zastosować przy zatrudnianiu pracownika z innego kraju

Pracodawcy coraz częściej zatrudniają pracowników z innych krajów, którzy z kolei mają za zadanie wykonywać pracę na terenie jeszcze innych krajów. Jak zatem zdecydować, które prawo powinno mieć zastosowanie do stosunku pracy zawartego w takich okolicznościach? Regulują to przepisy o tzw. normach kolizyjnych, które wyznaczają przestrzenne granice działania systemów prawnych i wskazują prawo właściwe do rozstrzygnięcia o skutkach prawnych w danym przypadku.

Jakie zasady obowiązują przy zatrudnianiu niani

Możliwość zatrudniania przez rodziców niani pojawiła się kilka lat temu. Obecnie rodzice mogą zatrudniać nianię do opieki nad swoim dzieckiem na podstawie umowy uaktywniającej, od której składki na ubezpieczenie społeczne opłaca budżet państwa.

Elektroniczne teczki pracowników już w 2017 r.

Nowe regulacje w zakresie elektronicznych akt osobowych mają mieć zastosowanie począwszy od 1 czerwca 2017 r. Umożliwi to pracodawcom prowadzenie teczek pracowników wyłącznie w wersji elektronicznej. Zmianie ma ulec także okres przechowywania dokumentacji kadrowo-płacowej; z obecnie obowiązujących 50 lat ma zostać skrócony do 10 lat.

Będą ułatwienia w zatrudnianiu cudzoziemców

W najbliższych miesiącach zmienią się zasady zatrudniania cudzoziemców. Prostsze ma być uzyskiwanie zezwolenia na pracę i pobyt dla obcokrajowca. Wprowadzone zostaną nowe zezwolenia na pobyt dla pracowników delegowanych z krajów trzecich. Od stycznia 2017 r. oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcom zostaną zastąpione przez zezwolenia na pracę sezonową i krótkoterminową. Uprości to procedury i da możliwość doboru zezwolenia do specyfiki pracy danego pracownika.

Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw - raport

Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia jest cyklicznym badaniem, mierzącym intencję pracodawców odnośnie kwestii zwiększenia lub zmniejszenia kadry pracowniczej w swoich oddziałach. Raport dla naszego kraju jest niezmiennie optymistyczny.

Zwolnienia z PIT dla świadczeń wspierający zatrudnienie w latach 2017-2019

Ministerstwo Finansów przygotowało korzystne dla osób poszukujących zatrudnienia rozwiązania w zakresie instrumentów rynku pracy, polegające na zaniechaniu poboru podatku PIT od m.in. środków na podjęcie działalności gospodarczej, ryczałtu na przejazdy na szkolenia w ramach bonu szkoleniowego czy świadczeń otrzymanych w ramach działań aktywizacyjnych. Zwolnienia będą obowiązywały w latach 2017-2019 r.

Obowiązek potwierdzenia podstawowych ustaleń umowy o pracę

Począwszy od września tego roku, w skutek nowelizacji Kodeksu pracy, pracodawcy mają obowiązek pisemnego potwierdzenia pracownikowi ustaleń umowy o pracę niezawartej w formie pisemnej, przed dopuszczeniem pracownika do pracy.

REKLAMA