REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Skarga, Nowości prawne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ograniczone prawo pierwokupu dla Agencji Nieruchomości Rolnych

Nieruchomość mniejszą niż 5 ha będzie można sprzedać bez decyzji Agencji Nieruchomości Rolnych. W życie wchodzi nowelizacja ustawy, która ogranicza prawo pierwokupu przez ANR.

Dopalacze pod lupą Ministerstwa Sprawiedliwości

Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski spotkał się z łódzkimi samorządowcami. Poinformował ich o działach jakie resort podjął w walce z dopalaczami.

Co gdy orzeczenie sądu wyrządziło szkodę?

W przypadku gdy prawomocne orzeczenie lub też ostateczna decyzja wyrządziła szkodę można skutecznie żądać jej naprawienia na drodze sądowej, jednak dopiero po stwierdzeniu w innym postępowaniu, iż orzeczenie (wyrok, postanowienie) czy decyzja są niezgodne z prawem.

Koniec pieniędzy z Unii na przedszkola

Resort pracy podzielił unijne pieniądze na tworzenie firmowych przedszkoli. Dotacje otrzymało 10 firm. Konkurs wyczerpał całą pulę pieniędzy z Unii Europejskiej na zakładanie nowych firmowych przedszkoli dostępną do 2013 roku.

REKLAMA

Elektroniczne zgłoszenia celne

Od początku lipca 2010 r. przedsiębiorcy mogą dokonywać elektronicznego zgłoszenia celnego. Służy do tego specjalny system Celina.

Zwrot wkładu mieszkaniowego zwolniony z podatku dochodowego

Wkład mieszkaniowy, który został wniesiony do spółdzielni mieszkaniowej a następnie zwrócony, jest zwolniony z podatku dochodowego.

Projekt specustawy powodziowej

Budowa infrastruktury przeciwpowodziowej będzie dużo prostsza i szybsza. Może się rozpocząć jeszcze przed ukończeniem postępowania wywłaszczeniowego. Przewiduje ustawa przyjęta przez Sejm, która teraz trafi do Senatu.

Więcej skazanych w systemie dozoru elektronicznego

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało nowelizację ustawy o dozorze elektronicznym. Została już przyjęta przez Parlament oraz podpisana przez Marszałka Sejmu wykonującego obowiązki Prezydenta RP.

REKLAMA

Więcej biokomponentów w benzynie

Rząd przyjął założenia do ustawy, która zwiększy dozwoloną ilość biokomponentów dodawanych do benzyny. Zostaną również wydłużone umowy kontraktacji surowców rolniczych z przeznaczeniem na biokomponenty.

Na urlopie wychowawczym nie można pobierać świadczenia pielęgnacyjnego

Nie przysługuje prawo do  świadczenia z tytułu opieki na nad niepełnosprawnym osobie przebywającej na urlopie wychowawczym.

Adwokat otrzyma zwrot wydatków za dojazd do klienta

Obrońca z urzędu nie musi się zwracać do sądu o zezwolenie na poniesienie określonych wydatków. Koszty obrony z urzędu obejmują opłatę oraz niezbędne, udokumentowane wydatki adwokata.

Zmiany w podatkach uzdrowią budżet

Rosnąca dziura budżetowa jest rezultatem coraz niższej efektywności polskiego systemu podatkowego. Eksperci apelują o pilne zmiany.

Gminy przeprowadzą remonty dworców kolejowych

Już wkrótce gminy będą mogły przejmować i następnie remontować dworce kolejowe. Chce tego Rada Ministrów, która przyjęła już odpowiedni projekt ustawy.

Za drogę wewnętrzną należy zapłacić podatek od nieruchomości

Podatek od nieruchomości należy płacić także za drogę wewnętrzną – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Z opodatkowania wyłączone są jedynie drogi posiadające status publicznych.

Trzy lata na roszczenie o zachowek

Bez względu na to, czy uprawniony wiedział, czy nie wiedział o sporządzeniu testamentu przez spadkodawcę roszczenie z tytułu zachowku ulega przedawnieniu z upływem trzech lat od ogłoszenia testamentu.

Koniec z głośnymi reklamami

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wypowiada walkę głośnym reklamom. Od poniedziałku reklamy w radiu i telewizji nie mogą być głośniejsze, niż programy je poprzedzające.

Grzywna i egzekucja za utrudnianie kontaktów z dzieckiem

Kurator zadba o egzekucje prawa do kontaktu z dzieckiem, jeżeli rodzice nie będą się w stanie się porozumieć i będą utrudniać kontakt małoletniego z uprawnionym do kontaktu. Sąd będzie mógł ukarać tez grzywną opiekunowi, który uniemożliwia swojemu dziecku kontakt z drugim rodzicem.

Za złożenie skargi do Trybunału w Strasburgu trzeba będzie zapłacić

Już wkrótce składając skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu trzeba będzie wnieść opłatę. Nie jest jeszcze znana jej wysokość.

Będą pieniądze na naprawę wałów

Zostanie uruchomiony budżet w wysokości 58,1 mln złotych na remont i odbudowę uszkodzonych wałów. Dotychczas pieniądze otrzymało już 5 województw.

Nowe zasady kontroli wyrobów akcyzowych

Funkcjonariusze służby celnej będą wyłącznie uprawnieni do kontroli wyrobów akcyzowych – wynika z nowego rozporządzenia Ministra Finansów, które weszło w życie 4 czerwca.

Bezpieczeństwo letniego wypoczynku

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak zwrócił się do pedagogów, aby jeszcze przed zakończeniem roku szkolnego rozmawiali z uczniami na temat wakacji i sposobów spędzania wolnego czasu. 

Abonament będzie wyższy od 2011 r.

Od 2011 r. wzrosną stawki abonamentu RTV za posiadanie telewizora lub radia. Nowa wysokość została ustalona przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji w rozporządzeniu z 6 maja 2010 r. Akt wszedł w życie 4 czerwca.

Państwo może zakazać internetowych gier losowych

Państwa członkowskie Unii Europejskiej mogą zakazać gier losowych prowadzonych w Internecie m.in. ze względu na ochronę konsumentów – orzekł 3 czerwca Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

Unia pomoże powodzianom

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało w porozumieniu z Funduszem Spójności Unii Europejskiej wniosek, dzięki którym wojewodom łatwiej będzie oszacować poniesione straty w wyniku powodzi. Termin składania wniosków przez wojewodów upływa 20 czerwca 2010. Dzięki przesłanym wnioskom uda się wystąpić o pomoc do Komisji Europejskiej o przyznanie pomocy finansowej.

Sąd zdecyduje o losie pedofila

W wyniku zmiany prawa teraz sąd zadecyduje, czy istnieje potrzeba leczenia pedofila. Decyzja musi zapaść na sześć miesięcy przed przewidywanym warunkowym zwolnieniem lub przed wykonaniem kary.

Postanowienie odmawiające wykluczenia sędziego musi być zawsze zaskarżalne

Postanowienie o odmowie wykluczenia sędziego w II instancji zgodnie z obowiązującym prawem nie jest zaskarżalne. Wkrótce to jednak się zmieni, gdyż zdaniem Trybunału Konstytucyjnego takie rozwiązanie jest niekonstytucyjne.

Szkolenia z zarządzania kryzysowego

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ogłosiło konkurs na unijne dopłaty do szkoleń z zarządzania kryzysowego. Uczestnikami mogą być urzędy niebędące częścią administracji rządowej. Do podziału jest 20 mln zł.

Powodzianie skorzystają z uproszczonych procedur

Odbudowa zniszczeń po powodzi będzie prostsza. Prezes Rady Ministrów podpisał nowelizację rozporządzenia, dzięki której usuwanie skutków niszczycielskiej powodzi będzie znacznie odformalizowane.

Skarga pracownika do Państwowej Inspekcji Pracy

Skargę do Państwowej Inspekcji Pracy można wnieść pisemnie, telegraficznie, za pomocą dalekopisu, telefaksu, poczty elektronicznej, a także ustnie do protokołu.

Skarga do Państwowej Inspekcji Pracy

Często pracownik w obawie przed utratą pracy boi się zgłosić skargę na pracodawcę, który nie przestrzega przepisów prawa do Państwowej Inspekcji Pracy.

Organizacja Państwowej Inspekcji Pracy

Państwowa Inspekcja Pracy jest organem powołanym do sprawowania nadzoru i kontroli przestrzegania prawa pracy, a w szczególności przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Za przekroczenie uprawnień można skarżyć do prokuratury

Można złożyć zażalenie na czynności celnika, który podczas czynności służbowych użył w sposób nieuzasadniony siły.

Adwokaci pomogą bezpłatnie powodzianom

Naczelna Rada Adwokacka będzie udzielała bezpłatne porady prawne osobom poszkodowanym przez tegoroczną powódź.

Udzielanie dalszego pełnomocnictwa przez doradcę podatkowego

Doradcy podatkowi będą mogli z mocy samego prawa udzielać dalszego pełnomocnictwa innemu doradcy, a także adwokatowi czy radcy prawnemu. Nowelizacja ustawy o doradztwie podatkowym znajduje się w Senacie.

Będzie można rozsypać prochy zmarłego

W resorcie zdrowia trwają prace nad ustawą o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Ma ona ułatwiać transport zwłok z zagranicy, umożliwić ekshumację a nawet dopuścić rozsypanie prochów zmarłego poza cmentarzem.

Zakaz stadionowy w centralnej bazie

Dane wszystkich kibiców będą rejestrowane w specjalnej bazie, która umożliwi szybką identyfikację uczestników meczów piłkarskich. PZPN oraz Telekomunikacja Polska rozpoczęły współpracę w ramach stworzenia systemu do obsługi Centralnej Bazy Danych Kibiców (CBDK).

Polska nie dla chorych cudzoziemców

Dzięki zaostrzeniu prawa cudzoziemcy z objawami niektórych chorób nie zostaną wpuszczeni do Polski.

Nie będzie prywatyzacji ksiąg wieczystych

Część środowisk prawniczych postuluje prywatyzacje wydziałów ksiąg wieczystych. W ten sposób skróciłaby się czas oczekiwania na wpis. Ministerstwo Sprawiedliwości jest jednak sceptyczne wobec tego pomysłu.

Czy sądy będą karały przewlekłość postępowania administracyjnego

Rząd zamierza zmobilizować organy administracji. Zgodnie z projektem rządowym będzie można wnieść do sądu skargę na przewlekłość postępowania.

Apel o przyspieszenie prac nad ustawą żłobkową

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak wystąpił do Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska z apelem o przyspieszenie prac nad tzw. ustawą żłobkową.

Założenia do reformy systemu budownictwa społecznego

Poznaliśmy już główne założenia do reformy systemu budownictwa społecznego

Wkrótce leasing konsumencki

Leasing konsumencki może stać się atrakcyjną alternatywa dla kredytów bankowych – donosi poniedziałkowy „Dziennik Gazeta Prawna”. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od 2011 r.

Przewoźnicy naruszający prawo będą częściej kontrolowani

Przewoźnicy drogowi, którzy częściej naruszą przepisy dotyczące czasu prowadzenia pojazdów będą częściej kontrolowani. 14 maja w życie weszło nowe rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie systemu oceny ryzyka naruszeń prawa.

Opłaty za czasowe wycofanie samochodu z ruchu

Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu na dwa miesiące będzie kosztować 80 zł. Tyle, zgodnie z nowym rozporządzeniem Ministra Infrastruktury, ma kosztować opłata za decyzję administracyjną.

Porady pro bono prawników zwolnione z podatku

Prawnicy którzy udzielają porad pro bono nie będą płacili podatku od towarów i usług. Taką opinię wyraził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku w sprawie VAT od nieodpłatnych usług doradztwa prawnego.

Prawnicy z kasami fiskalnymi

Od 1 maja 2011 r. kasy fiskalne będą musieli stosować m.in. lekarze i prawnicy. Resort finansów opublikował projekt rozporządzenia o kasach fiskalnych.

Zakup działek poniżej 5 ha bez pierwokupu Agencji

Sejm przyjął nowelizację ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, zgodnie z którą przy sprzedaży gruntów rolnych poniżej 5 ha nie będzie trzeba zawierać dwóch umów notarialnych. Proponowane zmiany znacznie skrócą proces realizacji transakcji oraz obniżą jej koszty.

Biedniejsi zapłacą mniej za prąd

Dzięki przyjętemu przez rząd projektowi Ministerstwa Gospodarki rachunki za prąd osób najuboższych będą mniejsze o jedna trzecią.

„DGP”: Nawet w małej wsi będzie szerokopasmowy Internet

Kończy się proces legislacyjny ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych. Ma ona przyspieszyć rozwój rynku telekomunikacyjnego, likwidując miejsca, w których nie ma dostępu do Internetu czy telefonu.

Ustawa antynikotynowa podpisania

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski podpisał ustawę antynikotynową. Zakaz palenia obejmie restauracje i bary mające tylko jedno pomieszczenie.

REKLAMA