REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sejm

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Umowa koalicyjna zakłada powrót do przewidywalności systemu podatkowego

Powrót do przewidywalności systemu podatkowego, przywrócenie transparentności finansów publicznych, kryteria naboru na stanowiska w spółkach Skarbu Państwa, stabilizacja sytuacji na rynkach rolnych - takie zapisy znalazły się w opublikowanej umowie koalicyjnej.

Pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji. Orędzie prezydenta

Podczas dzisiejszego, inauguracyjnego posiedzeniu Sejmu X kadencji, prezydent Andrzej Duda wygłosił orędzie.

Umowa koalicyjna Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy. Krok ku nowemu rządowi

Umowa koalicyjna. Dziś w południe w Sejmie doszło do parafowania umowy koalicyjnej przez przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska, przewodniczącego Polski 2050 Szymona Hołowni, prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz współprzewodniczących Nowej Lewicy: Włodzimierza Czarzastego i Roberta Biedronia.

Pierwsze posiedzenie Sejmu i Senatu 13 listopada. Godziny rozpoczęcia

Pierwsze posiedzenie Sejmu rozpocznie się 13 listopada o godzinie 12.00, natomiast posiedzenie Senatu o godzinie 16.00. Tak wynika z postanowień prezydenta Andrzeja Dudy, które zostały opublikowane w Monitorze Polskim.

REKLAMA

Pierwsze posiedzenia Sejmu X kadencji i Senatu XI kadencji. Prezydent podpisał postanowienia

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał postanowienia w sprawie zwołania pierwszego posiedzenia Sejmu RP X kadencji i Senatu RP XI kadencji - poinformowano we wtorek na stronie KPRP. Prezydent podpisał również postanowienia o wyznaczeniu Marszałków Seniorów Sejmu i Senatu.

Dziś wieczorem prezydent wskaże kandydata na premiera. "Decyzja jest ostateczna"

Prezydent Andrzej Duda w dzisiejszym wieczornym orędziu wskaże kandydata na premiera, któremu powierzy misję sformowania rządu zapowiedział szef Kancelarii Prezydenta Marcin Mastalerek.

Rozmowy programowe KO, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy. Protokół rozbieżności to ok. 10 punktów, m.in. kwestia legalnej aborcji

Rozmowy programowe w gronie KO, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy idą bardzo dobrze, mamy ambitny cel, żeby w tym tygodniu te prace zakończyć. Protokół rozbieżności to ok. 10 punktów, m.in. kwestia legalnej aborcji - powiedział dziś sekretarz klubu Lewicy Dariusz Wieczorek.

Prezydent Duda: mamy dziś dwóch poważnych kandydatów do stanowiska premiera

Konsultacje z liderami ugrupowań sejmowych były bardzo odpowiedzialne, z bardzo poważnym podejściem do tej niezwykle ważnej sprawy państwowej, jaką jest ukonstytuowanie się przyszłego parlamentu i wyłonienie przyszłego rządu - oświadczył prezydent Andrzej Duda. Mamy dziś dwóch poważnych kandydatów do stanowiska premiera, kandydatem KO, Trzeciej Drogi i Lewicy jest Donald Tusk, natomiast zjednoczona Prawica poinformowała, że kandydatem na premiera z ich strony będzie Mateusz Morawiecki; zakładają, że będą posiadali większość na sali sejmowej - powiedział. Prezydent zapowiedział zwołanie pierwszego posiedzenia Sejmu X kadencji na 13 listopada.

REKLAMA

Wyniki wyborów 2023. W nowym Sejmie ponad 100 posłów-debiutantów. Donald Tusk i Roman Giertych wracają po latach na Wiejską

W Sejmie X kadencji będzie ponad 100 sejmowych debiutantów, m.in. prezydenccy ministrowie Marcin Przydacz i Paweł Szrot. Po latach przerwy do Sejmu wrócą lider PO Donald Tusk i Roman Giertych, a najmłodszym posłem będzie 24-letni Adam Gomoła. W czwartek 26 października 2023 r. nowo wybrani posłowie otrzymają zaświadczenia o wyborze.

Piotr Müller: jeżeli prezydent powierzy nam misję tworzenia rządu, podejmiemy próbę

Jeżeli prezydent zdecyduje się powierzyć misję tworzenia rządu zwycięskiej partii, to PiS podejmie taką próbę - powiedział w Polsat News rzecznik rządu Piotr Müller. Prezydent rozpoczyna dziś konsultacje z przedstawicielami poszczególnych komitetów wyborczych.

Pierwsze posiedzenie Sejmu. Kiedy prezydent Duda je zwoła i co się na nim wydarzy

Pierwsze posiedzenie Sejmu wybranego 15 października 2023 r. rozpocznie nową kadencję parlamentu. Potrwa ona 4 lata od tego wydarzenia. Kiedy prezydent Andrzej Duda zwoła pierwsze posiedzenie Sejmu? To pytanie zadają sobie politycy, i wyborcy. Co stanie się podczas pierwszego posiedzenia Sejmu? Wyjaśniamy.

Lista posłów do Sejmu. Wybory 2023

Lista posłów do Sejmu. Wybory parlamentarne w Polsce w 2023 roku były nie tylko ważnym wydarzeniem politycznym, ale również świadectwem zaangażowania społeczeństwa w kształtowanie przyszłości kraju. Głosowanie, które miało miejsce 15 października, przyniosło nowy skład Sejmu, odzwierciedlając aktualne preferencje wyborców oraz dynamikę polskiej sceny politycznej. Niniejszy artykuł przedstawia pełną listę osób, które uzyskały mandat poselski w wyniku przeprowadzonych wyborów. Zestawienie to pozwoli czytelnikowi zorientować się, kto będzie reprezentować interesy obywateli w najbliższej kadencji. Większość z tych osób będzie podejmować kluczowe decyzje wpływające na losy naszego kraju, dlatego warto znać ich nazwiska i pochodzenie wyborcze.

Podział mandatów w Sejmie i Senacie. Wybory 2023

Podział mandatów w Sejmie i Senacie. W wyborach parlamentarnych przeprowadzonych w 2023 roku Polacy oddali głosy na swoich reprezentantów w Sejmie i Senacie. Wyniki tych wyborów, które odbyły się 15 października, wpłyną na kształt polityki krajowej w najbliższych latach. Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) podała oficjalne wyniki tych wyborów, które odzwierciedlają podział sił politycznych w obu izbach parlamentu.

Wyniki wyborów 2023. Ostateczne dane ze wszystkich komisji wyborczych: PiS – 35,38 proc.; KO – 30,70; Trzecia Droga – 14,40. Frekwencja w wyborach do Sejmu wyniosła 74,31 proc.

W wyborach do Sejmu PiS zdobyło 35,38 proc. głosów; KO – 30,70 proc.; Trzecia Droga – 14,40 proc.; Lewica – 8,61 proc.; Konfederacja – 7,16 proc. Takie wyniki podała Państwowa Komisja Wyborcza po przeliczeniu głosów we wszystkich obwodowych komisji wyborczych. To ostateczne wyniki wyborów do Sejmu

Mandaty poselskie. Jak przeliczane są głosy?

Mandaty poselskie. W wyborach do Sejmu posłów wybiera się w okręgach wielomandatowych; mandaty rozdzielane są proporcjonalnie do uzyskanego przez komitety wyborcze poparcia. W podziale mandatów uczestniczą tylko te komitety, które w skali kraju otrzymały 5 proc. głosów lub - w przypadku koalicji - 8 proc. głosów.

Mniejszość niemiecka traci reprezentację w polskim Sejmie po 33 latach

Według już ostatecznych wyników wyborów do Sejmu, po raz pierwszy od 1990 r. Komitet Wyborczy Wyborców Mniejszość Niemiecka nie będzie miał w Sejmie ani w Senacie swojego przedstawiciela.

Oficjalne wyniki wyborów do Sejmu w 2023 roku (ostateczne dane PKW ze 100% komisji). Podział mandatów

Jakie są oficjalne wyniki wyborów do Sejmu w 2023 roku? Już mamy wyniki ostateczne, które Państwowa Komisja Wyborcza publikuje na swojej stronie internetowej. Aktualnie po przeliczeniu głosów wszystkich 100 proc. komisji wyborczych wynika, że PiS zdobył 35,38 proc. głosów, Koalicja Obywatelska - 30,70 proc., Trzecia Droga - 14,40 proc., Lewica 8,61 proc., Konfederacja 7,16 proc.

Wybory 2023. Ile mandatów trzeba uzyskać, by rządzić? Jaka może być koalicja?

Wybory 2023. PiS-owi trudno będzie stworzyć rząd, chyba że ostatecznie uzyska ok. 215-220 mandatów. Jednocześnie utrzymanie swojego stanu posiadania, jeśli chodzi o liczbę wyborców po 8. latach rządzenia, to bardzo dobry wynik - mówił w poniedziałek w Studiu PAP prof. Bartłomiej Biskup, politolog UW.

Wyniki wyborów 2023. Aktualne dane PKW

Wyniki wyborów 2023 - ostateczne. PKW: dane ze 100 proc. komisji - PiS - 35,38 proc., KO - 30,70 proc., Trzecia Droga - 14,40 proc., Nowa Lewica - 8,61 proc., Konfederacja - 7,16 proc., Bezpartyjni Samorządowcy - 1,86 proc.

Sejm

Jaką rolę pełni Sejm? Z ilu posłów się składa? Jakie zasady określają wybory do Sejmu? Oto najważniejsze informacje.

Poseł

Kto może zostać posłem? Jakie są zasady sprawowania mandatu? Jak brzmi ślubowanie? Prezentujemy najważniejsze informacje.

Dieta parlamentarna

Dieta parlamentarna jest ściśle związana z wykonywaniem obowiązków przez posłów i senatorów. Ile wynosi dieta parlamentarna? Jakie przepisy określają wypłatę tych środków?

Nowelizacja ustawy o prawach pacjenta. Prace w Sejmie

Kluby opowiedziały się za dalszym procedowaniem projektu ustawy, zakładającego wdrożenie nowego modelu pozasądowego rekompensowania szkód doznanych przez pacjentów w wyniku zaistnienia zdarzeń medycznych. Koło Konfederacja złożyło wniosek o odrzucenie go w pierwszym czytaniu.

Służba cywilna. Współpracownicy Służby Bezpieczeństwa muszą odejść

W służbie cywilnej i urzędach państwowych nie będą mogły być zatrudnione osoby, które pracowały lub współpracowały z organami bezpieczeństwa w latach 1944 – 1990. To założenia projektu nowelizacji ustawy o służbie cywilnej, nad którą pracują sejmowe komisje.

Sądy pokoju. Pierwsza kadencja ma rozpocząć się w 2025 r.

Sądy pokoju są coraz bliżej. Trwające ponad rok prace w podkomisji zakończyły się poparciem projektów ustaw mających powołać sądy pokoju. W ich trakcie do projektów wprowadzono kilkadziesiąt poprawek. Dalsze prace poprowadzi sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka.

Sędziowie pokoju. Wybory już w maju 2024?

Sędziowie pokoju i sądy pokoju – te instytucje mają wprowadzić ustawy, których projektami zajmie się w tym tygodniu sejmowa podkomisja. Planuje ona wprowadzić do projektów kilkanaście projektów. Po zakończeniu prac w komisji projekty trafią pod obrady komisji sprawiedliwości Sejmu.

Przemoc w rodzinie staje się przemocą domową

„Przemoc w rodzinie” zostanie zastąpiona pojęciem „przemoc domowa”. Taką zmianę zakłada nowelizacja ustawy antyprzemocowej przyjęta ostatecznie przez Sejm 9 marca. Oprócz zmian redakcyjnych poparcie Sejmu uzyskała m.in. poprawka, która wykreśla z nowelizacji przepisy dotyczące orzeczeń o niepełnosprawności. redakcyjnych poparcie Sejmu uzyskała m.in. poprawka, która wykreśla z nowelizacji przepisy dotyczące orzeczeń o niepełnosprawności. Nowela trafi teraz do prezydenta.

Gwarancje procesowe dla nieletnich i ostrzejsze kary za przestępstwa związane z pedofilią

Gwarancje procesowe dla podejrzanych lub oskarżonych poniżej 18. roku życia – jak teraz będą nazywani nieletni – to cel nowelizacji przepisów karnych, jaką Sejm przyjął 9 marca. Umożliwia ona udział w rozprawie dot. osoby poniżej 18 roku życia jego rodziców lub asystenta rodziny. Zaostrza także kary za produkcję pornografii dziecięcej i inne przestępstwa związane z pedofilią.

Przepisy o przeprosinach pozostają w Kpc. Sejm odrzucił większość senackich poprawek

Przepisy o publikacji przeprosin pozostają w Kodeksie postępowania cywilnego. Sejm odrzucił w czwartek 9 marca kilkanaście z 44 poprawek Senatu do zmian procedur cywilnych w Kodeksie. Przyjęto zaś zobowiązanie Ministerstwa Sprawiedliwości do zbadania funkcjonowania noweli po 3 latach.

Poprawki Senatu do noweli Kodeksu pracy dot. work-life balance odrzucone przez sejmową komisję

Poprawki Senatu do nowelizacji Kodeksu pracy zostały w większości negatywnie zarekomendowane przez sejmową Komisję polityki społecznej i rodziny. Ustawa nowelizująca wdraża dwie unijne dyrektywy – dotyczącą work-life balance i tzw. rodzicielską. Ustawa wraz z przyjętymi poprawkami trafi pod głosowanie Sejmu.

Sejm wznowił obrady. Co zaplanowano na dziś?

Sejm wznowił obrady w czwartek o godz. 9; zaplanowano m.in. pytania w sprawach bieżących i informację dotyczącą PPK. Po południu odbędą się głosowania m.in. nad stanowiskami Senatu wobec nowelizacji Kodeksu wyborczego oraz tzw. ustawy wiatrakowej.

Aplikacja mObywatel znowu w komisji. Część poprawek zaakceptowana

Aplikacja mObywatel jest przedmiotem ustawy, której projektem zajmowała się 9 marca sejmowa komisja cyfryzacji, innowacyjności i nowoczesnych technologii. Komisja opowiedziała się za częścią poprawek do projektu ustawy. Wśród nich jest poprawka, zgodnie z którą do ministerstwa mógłby zostać powołany więcej niż jeden sekretarz stanu bez konieczności ustanawiania pełnomocnika. 

Uchwała Senatu o odrzuceniu noweli Kodeksu wyborczego bez poparcia sejmowej komisji

Uchwała Senatu o odrzuceniu nowelizacji Kodeksu wyborczego nie została poparta przez sejmową komisję nadzwyczajną ds. zmian w kodyfikacjach. Nowela ma, w intencji jej autorów, posłów PiS, m.in. zwiększyć dostęp do lokali wyborczych dla mieszkańców małych miejscowości i wpłynąć na zwiększenie frekwencji wyborczej.

Alkomaty w Sejmie. Funkcjonariusze Straży Marszałkowskiej będą badani

Rząd pracuje nad szczegółowymi regulacjami dotyczącymi badania strażników w parlamencie na obecność w organizmie alkoholu i narkotyków.

Zakaz sprzedaży napojów energetycznych osobom do 18. roku życia. Projekt już w Sejmie

Zakaz sprzedaży napojów z dodatkiem tauryny i kofeiny (energetyków) osobom poniżej 18. roku życia, zakaz sprzedaży takich napojów w szkołach i innych jednostkach oświatowych oraz w automatach, a także zakaz ich reklamy m.in. w telewizji w godz. 6.00-20.00. To założenia projektu ustawy, który został złożony w Sejmie.

Rząd zajmie się projektem dot. prowadzenia ewidencji płatności dla podmiotów z dużą liczbą wpłat

Rząd we wtorek rozpoczął obrady, podczas których zajmie się projektem dotyczącym prowadzenia ewidencji płatności dla podmiotów z dużą liczbą wpłat.

Posłowie wysłuchali apelu pracodawców

Sejmowa Komisja Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii, po apelu pracodawców, m.in. Konfederacji Lewiatan, odroczyła prace nad projektem ustawy Prawo komunikacji elektronicznej.

Komisja zajmuje się senackimi poprawkami do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym

Sejmowa komisja sprawiedliwości omawia 14 poprawek przyjętych w zeszłym tygodniu przez Senat do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Poprawki te znacząco przekształcają przepisy noweli.

Zmiany w Kodeksie wyborczym w Sejmie. Czy powstanie Centralny Rejest Wyborców?

Zmiany w Kodeksie wyborczym, które przewidują utworzenie Centralnego Rejestru Wyborców, a także zwiększenie dostępu do lokali wyborczych dla mieszkańców małych miejscowości będą rozpatrywane przez Sejm podczas najbliższego posiedzenia, które rozpocznie się w środę 25 stycznia.

Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Sejm odrzucił dwie z poprawek Senatu do nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Posłowie nie zgodzili się m.in. na przesunięcie z marca na kwiecień terminu, od którego uchodźcy zaczną pokrywać część kosztów utrzymania w miejscach zbiorowego zakwaterowania.

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym w dniu 13 stycznia 2022 roku. Założenia projektu były negocjowane z Brukselą. Nowelizacja ma odblokować środki z KPO. Przepisy trafią teraz do prac w Senacie.

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Regulacja zakłada m.in. uwzględnienie w przepisach przemocy ekonomicznej i cyberprzemocy, rozszerza też krąg osób objętych ochroną na byłych partnerów i dzieci będące świadkami przemocy domowej.

Nowa ustawa ma zapewniać ochronę uczestnikom badań klinicznych

Sejm uchwalił ustawę o badaniach klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi. Zakłada ona m.in. utworzenie Funduszu Kompensacyjnego Badań Klinicznych

Przemoc w rodzinie - czy zmieni się definicja ustawowa?

Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie może zmienić definicję przemocy w rodzinie. Komisja polityki społecznej i rodziny Sejmu przyjęła poprawkę posłów Lewicy, która częściowo zmienia definicję przemocy w rodzinie.

Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym w komisji Sejmu

Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym była w czwartek 12 stycznia przedmiotem obrad komisji sprawiedliwości i praw człowieka Sejmu. Komisja pozytywnie zarekomendowała tylko jedną poprawkę do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, zgłoszoną w drugim czytaniu, w myśl której vacatio legis ma ulec wydłużeniu z 14 do 21 dni. Wszystkie inne poprawki zgłoszone przez opozycję komisja zaopiniowała negatywnie.

Podwyżka emerytury rolniczej w 2023 - ustawa przyjęta przez sejmowe komisje: rolnictwa i polityki społecznej

We wtorek 10 stycznia połączone sejmowe komisje rolnictwa i polityki społecznej omawiały rządowy projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, którego celem jest podniesienie wysokości emerytury rolniczej. Komisje poparły projekt z poprawkami redakcyjno-legislacyjnymi.

Sejm uchwalił tzw. ustawę abolicyjną dotyczącą wyborów prezydenckich w 2020 roku

Sejm uchwalił w czwartek ustawę o zaniechaniu ścigania za przekazanie przez niektóre samorządy danych wyborców w związku z korespondencyjnymi wyborami prezydenckimi zarządzonymi na 10 maja 2020 r. Wcześniej Sejm nie zgodził się na odrzucenie projektu w całości.

Projekt noweli ustawy o podatku akcyzowym ponownie do komisji sejmowej

Projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw po drugim czytaniu w Sejmie trafić ma ponownie do sejmowej Komisji Finansów Publicznych w związku ze zgłoszeniem poprawki.

Sejm: Komisja przeciw wnioskowi o odrzucenie projektu w sprawie pracy zdalnej

Praca zdalna w Sejmie. Komisja Nadzwyczajna do spraw zmian w kodyfikacjach opowiedziała się w środę przeciwko wnioskowi Konfederacji o odrzucenie projektu w sprawie pracy zdalnej. Poparcia komisji nie uzyskały też poprawki złożone przez Koalicję Obywatelską zakładające m.in. wydłużenie vacatio legis do 3 miesięcy.

Nowelizacja Kodeksu pracy - drugie czytanie w Sejmie

Nowelizacja Kodeksu pracy - drugiego czytania rządowego projektu w Sejmie. Zmiany zmierzają m.in. do wprowadzenia przepisów o pracy zdalnej.

REKLAMA