REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Samorząd terytorialny, Wybory

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nowi sędziowie Trybunału Konstytucyjnego

Drugiego grudnia 2010 zakończy się kadencja czterech spośród 15 sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

DGP: Samorządowcy chcą złotych spadochronów

Prezydenci polskich miast, którzy rządzili przez dwie kadencje mieliby otrzymać sowite odprawy. O pomyśle, który zrodził się w Związku Miast Polskich pisze w piątek „Dziennik Gazeta Prawna”.

Nowoczesne usługi bankowe dla samorządów

Wiele samorządów nadal korzysta z tradycyjnych usług bankowych, które wymagają dokumentacji papierowej i osobistych wizyt w bankach. Nie wykorzystuje też nowoczesnych rozwiązań, które usprawniają zarządzanie finansami i zwiększają bezpieczeństwo operacji finansowych.

Nowość inwestycyjna - lokalne centra outsourcingowe

Polskie miasta zabiegają o inwestycje BPO, bo to nowe miejsca pracy, nie tylko dla osób bezpośrednio zatrudnianych przez koncerny zagraniczne, ale również zlecenia dla całej infrastruktury dodatkowej, podatki i rozwój gospodarczy gmin.

REKLAMA

Zasady etyki radnego

Celem wyliczenia zasad etyki radnego jest przede wszystkim sprecyzowanie standardów zachowania przedstawicieli władzy lokalnej wybieranych w wyborach samorządowych.

Czy kandydat na wójta musi mieszkać w gminie, w której kandyduje?

Wyborca nie zagłosuje w wyborach samorządowych jeżeli nie jest zameldowany w danej gminie lub wpisany do rejestru stałych wyborców. Zgodnie z ustawą z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (Dz.U. 2011 nr 21 poz. 112) nie ma obowiązku, by kandydat na wójta mieszkał w gminie, w której kandyduje.

Czym zajmują się terytorialne komisje wyborcze

Terytorialne komisje wyborcze przeprowadzają wybory samorządowe. Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw wyróżnia trzy rodzaje terytorialnych komisji wyborczych: wojewódzkie, powiatowe oraz gminne.

Liczba radnych wybieranych do rad gminy

Ustalenie liczby radnych dla każdej rady następuje na podstawie liczby mieszkańców zamieszkałych na obszarze działania danej rady, według stanu ewidencji ludności na koniec roku poprzedzającego rok, w którym wybory mają być przeprowadzone.

REKLAMA

Czym zajmują się komitety wyborcze

Komitety wyborcze w imieniu partii politycznych, organizacji i wyborców wykonują czynności wyborcze, a w szczególności zgłaszają kandydatów na radnych oraz prowadzą, na zasadzie wyłączności, kampanię wyborczą na ich rzecz. Każdy nowy komitet ma obowiązek zawiadomić o swoim powstaniu właściwego komisarza wyborczego albo Państwową Komisję Wyborczą.

Co to jest protest wyborczy

Przez protest wyborczy podmioty uprawnione mogą domagać się unieważnienia wyborów samorządowych, jeżeli zostały naruszone zasady ich przeprowadzania. Protest to nic innego, jak wniosek skierowany do odpowiedniego organu. Wnoszący protest powinien sformułować w nim zarzuty oraz przedstawić lub wskazać dowody, na których opiera swoje zarzuty.

Jak sporządzany jest spis wyborców

Spis wyborców służy dla wyborów do rad, do których wybory zostały zarządzone. Spis wyborców jest udostępniany do wglądu w urzędzie gminy. Spis wyborców przekazuje się w przeddzień wyborów przewodniczącemu obwodowej komisji wyborczej.

Czym zajmuje się komisarz wyborczy

Komisarz wyborczy jest pełnomocnikiem Państwowej Komisji Wyborczej wyznaczonym na obszar stanowiący część jednego województwa. Komisarz wyborczy wydaje postanowienia w zakresie swoich ustawowych uprawnień

Kandydaci na prezydenta miasta stołecznego Warszawy

Obecna kadencja prezydenta miasta stołecznego Warszawy zakończy się 12 listopada. Urzędującym prezydentem jest Hanna Gronkiewicz – Waltz. Pierwsza tura wyborów samorządowych odbędzie się 21 listopada 2010 roku natomiast ewentualna druga tura 5 grudnia.

Rola Państwowej Komisji Wyborczej w wyborach samorządowych

Państwowa Komisja Wyborcza powołana na podstawie przepisów ustawy - Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej oraz komisarze wyborczy organizują wybory i sprawują nadzór nad ich przeprowadzeniem zgodnie z przepisami prawa.

Do 27 października można zgłaszać kandydatów na wójta

Najpóźniej do 27 października do godz. 24.00 można zgłaszać kandydatów na wójta. Pierwsza tura wyborów samorządowych odbędzie się 21 listopada.

Czy przekazanie gminie gruntu pod budowę drogi publicznej skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego

Osoba fizyczna przekazała nieodpłatnie grunt na rzecz gminy. Nieruchomość gruntowa służyła dotychczas jako prywatna droga dojazdowa. Teraz gmina połączy ją z gruntem gminnym i zostanie wybudowa droga gminna. Czy takie przekazanie gruntu na rzecz gminy będzie podlegało opodatkowaniu VAT? Gmina jest podatnikiem VAT. Skoro przekazujący jest osobą prywatną, to czy na gminie spocznie obowiązek opodatkowania tego przekazania?

Czy przekazanie gminie gruntu pod budowę drogi publicznej skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego

Osoba fizyczna przekazała nieodpłatnie grunt na rzecz gminy. Nieruchomość gruntowa służyła dotychczas jako prywatna droga dojazdowa. Teraz gmina połączy ją z gruntem gminnym i zostanie wybudowa droga gminna. Czy takie przekazanie gruntu na rzecz gminy będzie podlegało opodatkowaniu VAT? Gmina jest podatnikiem VAT. Skoro przekazujący jest osobą prywatną, to czy na gminie spocznie obowiązek opodatkowania tego przekazania?

Czy można głosować w wyborach samorządowych poza miejscem zameldowania?

W odróżnieniu od wyborów prezydenckich i parlamentarnych w wyborach samorządowych nie można głosować poza miejscem zameldowania. Są jednak pewne wyjątki. Jakie?

Nowe przepisy ułatwią legalizację samowoli budowlanej

Zgodnie z obowiązującymi przepisami roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę. Do tej pory, legalizacja domu lub budynku gospodarczego postawionego bez wymaganych zezwoleń była możliwa tylko teoretycznie. W praktyce wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast nie chcieli wydawać warunków zabudowy. Nowelizacja ustawy prawo budowlane ma ułatwić legalizację samowoli budowlanej.

Głosowanie przez pełnomocnika

Głosowanie przez pełnomocnika to możliwość przewidziana w ustawie z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy. Głosować przez pełnomocnika może ten wyborca, który nie ma możliwości dotarcia do lokalu wyborczego bądź ukończył 75 rok życia. Jak udzielić pełnomocnictwa? Kto może głosować przez pełnomocnika? Kto może wziąć udział w wyborach jako pełnomocnik?

Bierne prawo wyborcze

Bierne prawo wyborcze to prawo do kandydowania w wyborach samorządowych.

Czynne prawo wyborcze

Czynne prawo wyborcze to prawo, które zapewnia możliwość udziału w głosowaniu i oddania głosu na swojego kandydata do organów samorządu terytorialnego. Czynne prawo wyborcze to tak zwane prawo wybierania.

Kalendarium wyborcze

Premier Donald Tusk ogłosił termin wyborów, które odbędą się 21 listopada 2010. Oficjalna wersja kalendarza związanego z wyborami samorządowymi będzie opublikowana w Dzienniku Ustaw.

W jaki sposób powiat prowadzi gospodarkę finansową

Powiat prowadzi gospodarkę finansową samodzielnie na podstawie budżetu powiatu. Gospodarka środkami finansowymi znajdującymi się w dyspozycji powiatu jest jawna. Kontrolę gospodarki finansowej powiatu sprawuje regionalna izba obrachunkowa. Za prawidłowe wykonanie budżetu powiatu odpowiada zarząd powiatu.

Samorząd gminny

Zgodnie z treścią Konstytucji gmina jest podstawową jednostką samorządu terytorialnego w Polsce.Terytorium naszego kraju jest podzielone na 2479 gmin. Mieszkańcy gminy tworzą z mocy prawa wspólnotę samorządową. Gmina posiada osobowość prawną

Zadania samorządu terytorialnego

Samorząd terytorialny wykonuje zadania publiczne nie zastrzeżone przez Konstytucję lub ustawy dla organów innych władz publicznych. Zgodnie z treścią Konstytucji RP zadania publiczne służące zaspokajaniu potrzeb wspólnoty samorządowej są wykonywane przez jednostkę samorządu terytorialnego jako zadania własne.

Nadzór nad samorządem terytorialnym

Nadzór polega przede wszystkim na możliwości władczego ingerowania w działalność podmiotu nadzorowanego, wraz z pociąganiem do odpowiedzialności osób, nakazywania naprawienia uchybień, z zagrożeniem karami dyscyplinarnymi w razie niewykonania tychże nakazów. Nadzór nad samorządem terytorialnym sprawowany jest przez jednostki zewnętrzne.

Wybory do rady gminy

Wybory do rad gmin są powszechne, równe, bezpośrednie i odbywają się w głosowaniu tajnym.

Praca w urzędzie: zarobki czy prestiż

Obecnie na jeden wolny wakat na pracownika niższego szczebla do urzędów napływa około 500 aplikacji. Czym kuszą urzędy potencjalnych pracowników? Chodzi o prestiż czy zarobki, a może jedno i drugie.

Jak tworzone są nowe gminy

Terytorium Polski podzielone jest na 2479 gmin, z czego 1576 to gminy wiejskie, 597 to gminy wiejsko – miejskie, 306 to gminy miejskie. Wszelkie zmiany dotyczące ilości jednostek samorządu terytorialnego następują z dniem 1 stycznia.

Czy gmina może kupić komputery ze stawką 0%

Czy istnieje możliwość opodatkowania dostawy sprzętu komputerowego stawką 0%, w przypadku gdy zamawiającym, nabywcą i płatnikiem jest gmina (co wynika z faktury), a bezpośrednim odbiorcą sprzętu są szkoły (placówki oświatowe), na rzecz których dokonano dostawy?

Czy gmina może kupić komputery ze stawką 0%

Czy istnieje możliwość opodatkowania dostawy sprzętu komputerowego stawką 0%, w przypadku gdy zamawiającym, nabywcą i płatnikiem jest gmina (co wynika z faktury), a bezpośrednim odbiorcą sprzętu są szkoły (placówki oświatowe), na rzecz których dokonano dostawy?

Specjalne strefy ekonomiczne - podstawy prawne, tworzenie, pomoc publiczna

Specjalne strefy ekonomiczne (SSE) to wyodrębnione administracyjnie obszary Polski, gdzie inwestorzy mogą prowadzić działalność gospodarczą na preferencyjnych warunkach. Celem funkcjonowania tego instrumentu wsparcia jest przyspieszenie rozwoju regionów poprzez przyciąganie nowych inwestycji i promocję tworzenia miejsc pracy.

Niewiele protestów wyborczych

Dziś ostatni dzień składania protestów wyborczych. Do tej pory wpłynęło ich jedynie 25, z czego rozpatrzone będą dwa. Pozostałe protesty wpłynęły przed terminem i nie będą rozpatrzone.

3 dni na składanie protestów wyborczych

Od ogłoszenia ostatecznych i oficjalnych wyników wyborów każdy wyborca będzie mógł w terminie 3 dni zgłosić protest wyborczy. Protesty będą rozpatrywane przez Sąd Najwyższy.

PKW potwierdza wygraną Komorowskiego

Państwowa Komisja Wyborcza na konferencji prasowej podała informacje dotyczące cząstkowych nieoficjalnych wyników wyborczych.

PiS szuka poparcia dla Jarosława Kaczyńskiego

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości wystosowali lit otwarty do kandydatów na prezydenta, z prośba o poparcie dla Jarosława Kaczyńskiego w drugiej turze wyborów. Autorami listu są politycy kojarzeni z konserwatywno-katolickim skrzydłem PiS.

Sąd wydał wyrok w sprawie służby zdrowia

Sąd okręgowy w Warszawie musiał po raz drugi rozpoznać sprawę z powództwa sztabu wyborczego Bronisława Komorowskiego. Chodziło o wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego na wiecu w Lublinie. Na tym spotkaniu prezes Prawa i Sprawiedliwości sugerował, że jego konkurent opowiada się za prywatyzacją służby zdrowia.

Czy samorządy podejmują zbyt wiele uchwał

Samorządy często tworzą uchwały tam, gdzie prawo nie nakłada na nie takiego obowiązku. A przecież wiadomo nie od dziś, że zbyt wiele regulacji prawnych nie służy przejrzystości gospodarki finansowej i może prowadzić do nadużyć.

Andrzej Olechowski o kampanii i wynikach

Smutek zapanował w sztabie wyborczym niezależnego kandydata na Prezydenta RP, Andrzeja Olechowskiego. Tak słabego wyniku nie spodziewał się nikt z współpracowników twórcy Platformy Obywatelskiej.

Od soboty cisza wyborcza

O północy z piątku na sobotę w życie wchodzi cisza wyborcza. Wszelka agitacja wyborcza będzie zakazana. Za złamanie tego zakazu grozić może surowa grzywna.

Sondaż Millward Brown SMG/KRC

Zmniejsza się dystans dzielących dwóch głównych konkurentów do fotela prezydenckiego. Niespodziewanie na czwartym miejscu znalazł się Janusz Korwin- Mikke. Takie wnioski płyną z ostatniego sondażu Millward Brown SMG/KRC dla programu ‘Czas decyzji”.

Jarosław Kaczyński

Kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w nadchodzących wyborach prezydenckich jest prezes tej partii Jarosław Kaczyński. Jak sam zapowiada chce on kontynuować dzieło swojego tragicznie zmarłego brata, Lecha Kaczyńskiego.

Bronisław Komorowski

Kandydatem na Prezydenta RP z ramienia Platformy Obywatelskiej jest Bronisław Komorowski. Obecnie pełni on obowiązki prezydenta po tragicznie zmarłym Lechu Kaczyńskim.

Janusz Korwin- Mikke

Janusz Korwin- Mikke już 3 razy ubiegał się o fotel Prezydenta RP. W tym roku również jest kandydatem do tego urzędu. Czy mu się uda zobaczymy 20 czerwca 2010 r.

Marek Jurek

Wiadomo już kto będzie się ubiegał o fotel Prezydenta RP w nadchodzących wyborach. Swój udział zgłosiło 10 kandydatów. Warto zatem zapoznać się biografiami poszczególnych z nich. Jednym z pretendentów do najwyższego urzędu w państwie jest Marek Jurek.

Kornel Morawiecki

Jednym z kandydatów na urząd Prezydenta RP jest Kornel Morawiecki. Jest to mniej znany polityk, dlatego tym bardziej warto przyjrzeć się jego biografii.

Andrzej Lepper

Andrzej Lepper już po raz czwarty chce wystartować w wyborach prezydenckich. Państwowa Komisja Wyborcza, nie bez trudności, zarejestrowała jego kandydaturę. Czy za czwartym razem się uda zdobyć upragniony urząd przekonamy się 20 czerwca.

Sondaż prezydencki Instytut Badania Opinii Publicznej Homo Homini

Bronisław Komorowski nadal pozostaje na czele rankingu. Jednak jego przewaga nad liderem opozycji Jarosławem Kaczyńskim wyraźnie się zmniejsza.

Sondaż Millward Brown SMG/KRC

Nadal największym poparciem wśród Polaków cieszy się Bronisław Komorowski. Jarosław Kaczyński zajmuje pewne drugie miejsce.

REKLAMA