REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Samochód, Wypadek

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak odliczyć od dochodu koszt dojazdów na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne

Dojazdy na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne mogą obniżyć podatek. Z odliczenia skorzytają podatnicy niepełnosprawni lub ich opiekunowie. W przypadku korzystania z własnego samochodu odliczyć można wydatki na paliwo. Takiej możliwości nie ma przy ubezpieczeniu samochodu czy opłatach parkingowych.

Wypadki samochodowe w Polsce w 2012 roku - o tym warto wiedzieć

Wizerunek statystycznego sprawcy wypadku w Polsce jest często nieprawdziwy. Według danych Policji z 2012 roku największą grupę ryzyka stanowią mężczyźni w wieku 25 – 39 lat. Co wpływa na taką sytuację? Kiedy i gdzie dochodzi do największej liczby wypadków samochodowych?

Jak odliczyć wydatki na dojazd do pracy w rocznym PIT

Podatnicy w swoim zeznaniu podatkowym PIT za 2012 r. mogą odliczyć wydatki na dojazd do pracy.

Samochody z niebezpiecznym czynnikiem chłodniczym R1234yf

Pomimo ostrzeżeń ze strony różnych organizacji kilku producentów aut zdecydowało się użyć niebezpiecznego dla życia czynnika chłodniczego w swoich samochodach. Postanowiliśmy przestawić listę pojazdów, które już posiadają.

REKLAMA

Śmiertelny wypadek w pracy - świadczenia z ZUS-u

Jeśli bliska ci osoba poniosła śmierć w wyniku wypadku w miejscu pracy możesz ubiegać się o świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Żadne pieniądze nie wrócą życia bliskiej osoby, ale zniwelują problemy życia codziennego. Jeśli zmarły był legalnie zatrudniony w zakładzie pracy, gdzie doszło do wypadku oraz odprowadzał składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przysługują ci świadczenia po jego śmierci

Wypadek przy pracy w fabryce - roszczenia poszkodowanego

Za doznane obrażenia poszkodowanemu przysługuje prawo do odszkodowania. Jeśli w wypadku przy pracy wskazana jest odpowiedzialność pracodawcy, poszkodowany może dochodzić wypłaty odszkodowania z OC sprawcy, tj. pracodawcy.

Dzień tygodnia a liczba wypadków samochodowych - wybór dnia na podróż

Decydując się na wyjazd urlopowy warto wybrać odpowiedni dzień na podróż. Pozwoli to zwiększyć nasze szanse na bezpieczne dotarcie do upragnionego celu podróży.

Kolizja z ciężarówką – jak jej uniknąć?

Zderzenie samochodu osobowego z ciężarówką bardzo często kończy się tragicznie. O czym należy pamiętać, aby obniżyć do minimum ryzyko kolizji z pojazdem ciężarowym?

REKLAMA

Przyczyny wypadków na autostradach

Autostrady uchodzą za jeden z bezpieczniejszych i szybszych kanałów transportu. Nie mamy ich w Polsce za wiele, a tempo budowy kolejnych odcinków często pozostawia wiele do życzenia. Autostrady nie są jednak strefami wolnymi od wypadków czy kolizji. Sprawdź, gdzie i w jakich sytuacjach warto zachować szczególną ostrożność.

Kto powoduje więcej wypadków, rowerzyści czy kierowcy aut?

Rowerzystom i kierowcom trudno wypracować sposób na harmonijne i bezpieczne funkcjonowanie na drogach. Zbyt wolne tempo powstawania ścieżek rowerowych powoduje, że nadal spora grupa rowerzystów porusza się po jezdniach. Ta sytuacja sprzyja dużej ilości zdarzeń drogowych z udziałem rowerzystów.

Jak uzyskać odszkodowanie za uszkodzenie auta po wjechaniu w wyrwę w drodze?

Uszkodzenie felgi czy opony to jedne z mniej poważnych konsekwencji wjechania w wyrwę w drodze. Często dochodzi do uszkodzenia układu kierowniczego, zawieszenia i karoserii auta. Podpowiadamy jak uzyskać odszkodowanie po wjechaniu w wyrwę w jezdni.

Drogi o układzie pasów 2+1. Czy to się sprawdza?

Jednym z rozwiązań inżynieryjnych, które mają za zadanie podnieść poziom bezpieczeństwa na polskich drogach jest tzw. przekrój 2+1 pasowy. Taki rodzaj drogi ma zredukować liczbę wypadków będących konsekwencją nieprawidłowego wyprzedzania.

Nieudzielenie pomocy ofiarom zdarzenia. Co za to grozi?

Nie wszyscy z nas wiedzą, że za nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku grozi kara. Konsekwencje ucieczki z miejsca zdarzenia są poważniejsze aniżeli mogło by się to wydawać.

Autostrady w Polsce - statystyka wypadków samochodowych

Autostrady to najszybszy i najbezpieczniejszy rodzaj dróg służący przemieszczaniu się ludzi. Niestety również i na nich dochodzi do wypadków samochodowych, także tych śmiertelnych. Oto statystyka wypadków samochodowych mających miejsce na polskich autostradach w 2012 roku.

Jak kupić używany samochód z Niemiec?

Przed zakupem używanego samochodu z Niemiec upewnijmy się, że sprzedawca jest wiarygodny, a przed sporządzeniem umowy dokonajmy tłumaczenia otrzymanych dokumentów.

Rozliczanie VAT od samochodów wziętych w leasing

Do 31 grudnia 2013 r. przedłużono dotychczasowe zasady odliczania VAT od nabycia i leasingu samochodów oraz od zakupu paliwa do ich napędu. Nie oznacza to, że zasady odliczania VAT przez leasingobiorców się nie zmieniają.

Transport a ulga rehabilitacyjna

Maciej Grabowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, wyjaśnił kwestię dopuszczalnych odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej dla osób niepełnosprawnych.

Jak zmniejszyć liczbę osób rannych w wypadkach? Unia Europejska ma na to pomysł

Bezpieczeństwo na drogach: UE odnotowuje najniższą w historii liczbę ofiar śmiertelnych i rozpoczyna prace nad strategią na rzecz zmniejszenia liczby rannych

Służbowa komórka i samochód menedżera opodatkowane?

Z niedawnego wyroku NSA wynika, iż podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodem osób zatrudnionych na podstawie kontraktów menedżerskich są wszelkie świadczenia otrzymane w celu wykonania usługi, w tym m.in. służbowa komórka i samochód.

Czy za naruszenie przepisów drogowych można iść do więzienia?

W 2011 roku Policja zarejestrowała prawie 20 tysięcy naruszeń tylko dwóch z kilku przepisów, które grożą karą więzienia. Doszło do 4 tysięcy wypadków spowodowanych przez kierujących, którzy złamali te przepisy. Łącznie zginęło w nich 450 osób. Za złamanie jakich przepisów można iść do więzienia?

Jak uniknąć mandatu za rozmowę przez telefon w czasie jazdy?

Nowoczesne zestawy głośnomówiące mogą być sterowane głosem i łączyć telefon z zestawem audio nie tylko w aucie, ale też w domu. Warto rozważyć zakup takiego urządzenia, ponieważ w drugiej połowie 2012 roku nałożono ponad 40 tysięcy mandatów za używanie telefonu komórkowego w czasie jazdy.

Grzechy kierowców wobec motocyklistów

Duża część wypadków, w których poszkodowaniu zostali motocykliści była spowodowane przez kierujących samochodami. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze zachowania kierowców samochodów, które doprowadziły w przeszłości do wypadków z motocyklistami.

Start sezonu motocyklowego, a kierowcy aut

Wraz ze zbliżającą się wiosną znacznie poprawiają się warunki na drogach i pojawia się na nich coraz więcej motocyklistów. Jak kierowcy samochodów powinni przygotować się do sezonu motocyklowego?

6 sposobów jak uniknąć wypadku

Eksperci ze Szkoły Jazdy Renault przeanalizowali policyjne statystyki dotyczące zdarzeń drogowych i sformułowali sześć zasad, które należy stosować aby uniknąć wypadku.

Praca dla studentów w branży motoryzacyjnej

Według danych GUS absolwenci długo szukają pracy, szczególnie wtedy, gdy nie mogą pochwalić się żadnym wcześniej nabytym doświadczeniem. Istotne jest więc rozwijanie swoich zainteresowań, umiejętności i rozpoczynanie kariery zawodowej już w czasie studiów.

Nieznany sprawca wypadku a odszkodowanie

Każdy kierowca powinien mieć przy sobie druk wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym. Ułatwia on po stłuczce zebranie wszelkich niezbędnych informacji o jej uczestnikach. Niekiedy zdarza się, że sprawca wypadku uciekł z miejsca zdarzenia, a poszkodowanemu kierowcy nie udaje się spisać numeru rejestracyjnego pojazdu, który spowodował uszkodzenia auta. Czy jest wtedy szansa uzyskać odszkodowanie? Więcej informacji o tych dwóch zagadnieniach poniżej.

Czy nietrzeźwy kierowca uczestniczący w wypadku może dochodzić odszkodowania?

Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości jest objęte klauzulą wyłączającą odpowiedzialność ubezpieczyciela powszechnie spotykaną w ogólnych warunkach umów ubezpieczenia auto casco. W takich okolicznościach pierwszorzędne znaczenie ma ustalenie przyczyny wypadku. Może się bowiem okazać, że kierowca uczestniczący w zdarzeniu drogowym, który był w stanie nietrzeźwości lub w stanie po spożyciu alkoholu nie przyczynił się do przebiegu wydarzeń. Od kogo wtedy dochodzić odszkodowania?

Przygniecenie pojazdu przez drzewo a odszkodowanie

Eksperci z Floty Auto Biznes wspólnie z przedstawicielem kancelarii prawnej przeanalizowali warunki uzyskania odszkodowania na pojeździe objętym ubezpieczeniem OC i AC w przypadku przygniecenia tego samochodu przez drzewo. Warto mieć stosowną wiedzę, ponieważ towarzystwa ubezpieczeniowe i firmy użytkujące auta mają czasem odmienne opinie dotyczące interpretacji takich zdarzeń.

Zderzenie ze zwierzęciem a odszkodowanie

Towarzystwa ubezpieczeniowe i firmy użytkujące auta mają czasem odmienne opinie dotyczące interpretacji zdarzeń drogowych. Chcąc wikłać się w spór, warto posiadać stosowną wiedzę. Dlatego poprosiliśmy przedstawiciela kancelarii R. Olszewski i J. Tokarski i Wspólnicy, by przeanalizował warunki uzyskania odszkodowania na pojeździe objętym ubezpieczeniem OC i AC w razie zajścia wybranych wypadków losowych. Poniżej radzimy, co należy zrobić w przypadku zderzenia ze zwierzęciem.

Przyczyny wypadków drogowych: brudne szyby samochodowe

Niedostosowanie prędkości do panujących warunków pogodowych to nie jedyna przyczyna wypadków drogowych. Eksperci twierdzą, że brudne szyby samochodowe podwajają ryzyko spowodowania wypadku samochodowego.

Samochód służbowy przychodem menedżera?

Ministerstwo Finansów zaprezentowało łagodniejszą dla podatników interpretację w zakresie skutków podatkowych korzystania przez menedżerów ze sprzętu firmowego niż NSA w wyroku z 6 grudnia 2012 r. Zdaniem resortu finansów nie można przyjąć, że osoba zatrudniona w firmie na podstawie kontraktu menedżerskiego – oprócz przychodu wynikającego z odpłatności za czynności wykonywane w ramach kontraktu – uzyskuje dodatkowy przychód z nieodpłatnych świadczeń z tytułu korzystania ze sprzętu należącego do firmy.

Główne przyczyny wypadków z udziałem pieszych

Według policyjnego raportu z 2011 roku, ponad 80 procent wypadków, w których brali udział piesi, było spowodowanych z winy kierowcy, a niecałe 11 procent z winy pieszych. Głównymi przyczynami wypadków z winy kierujących były: niedostosowanie prędkości do warunków na drodze, nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu oraz nieprawidłowe zachowanie wobec pieszego.

Czy korzystanie ze służbowej komórki i samochodu podlega opodatkowaniu

Korzystanie przez menedżera ze służbowej komórki czy samochodu lub zwrot kosztów hotelowych przez firmę, która go zatrudnia, podlega opodatkowaniu - wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Samochód służbowy, telefon i laptop przychodem menedżera

Opodatkowanym PIT przychodem osób zatrudnionych na podstawie kontraktów menedżerskich są wszelkie świadczenia otrzymane w celu wykonania usługi. Chodzi tu w szczególności o samochody służbowe, komputery, telefony komórkowe. Tak uznał NSA w wyroku z 6 grudnia 2012 r. Wyrok ten jest krytykowany przez ekspertów podatkowych, bo oznacza zmianę interpretacji przepisu, który nie był zmieniony od początku obowiązywania ustawy o PIT i raczej dotąd nie budził kontrowersji.

Od 1 marca wzrastają stawki diet za podróże służbowe

Od 1 marca 2013 r. rosną – niezmieniane już od 6 lat - stawki diet na podróże służbowe. Wyższe diety przekładają się na niższe zobowiązania podatkowe przedsiębiorców. Są także korzystniejsze podatkowo dla pracowników.

300 nowych samochodów Peugeot 301 i Citroën C-Elysée zasila flotę wypożyczalni Express

Kontrakt na zakup 300 sztuk nowo wprowadzanych na rynek kompaktowych modeli został niedawno podpisany pomiędzy Expressem a markami koncernu PSA Peugeot Citroën. Francuski szyk i nowoczesna sylwetka samochodów to atuty, które z pewnością wyróżniać będą ofertę Expressu w tegorocznym sezonie.

300 nowych samochodów Peugeot 301 i Citroën C-Elysée zasila flotę wypożyczalni Express

Kontrakt na zakup 300 sztuk nowo wprowadzanych na rynek kompaktowych modeli został niedawno podpisany pomiędzy Expressem a markami koncernu PSA Peugeot Citroën. Francuski szyk i nowoczesna sylwetka samochodów to atuty, które z pewnością wyróżniać będą ofertę Expressu w tegorocznym sezonie.

Samochód w firmie - czy warto inwestować w dodatkowe polisy?

Samochód w przedsiębiorstwie stanowi narzędzie pracy i ułatwia w wykonywanie codziennych obowiązków pracowników. Dlatego oprócz obowiązkowego OC, przedsiębiorcy mogą także zdecydować się na wykup AC. Jednak czy warto inwestować w dodatkowe polisy?

Czy wiek samochodu wpływa na kredyt?

Kredyt samochodowy, czyli tańszy od kredytu gotówkowego sposób na sfinansowanie zakupu upragnionego motocykla, popularnego ostatnio quada, przyczepy kempingowej, ale przede wszystkim auta. Jak jego wiek wpłynie na wielkość oprocentowania? Czy zakup wszystkich samochodów może zostać skredytowany? Dlaczego sfinansowanie nowego auta będzie tańsze od kredytu zaciągniętego na auto używane?

Co może poprawić sytuację na rynku motoryzacyjnym?

Sytuacja branży motoryzacyjnej w Polsce nie jest najlepsza. Zwalnianie pracowników fabryki Fiata w Tychach zwróciło uwagę na skutki kryzysu w całej branży. Problemami firm i poprawą kondycji polskiego sektora motoryzacyjnego zajmuje się rząd.

Odliczenie VAT od zakupu paliwa do samochodów

Przed dokonaniem zakupu samochodu na cele działalności gospodarczej, warto zastanowić się, jakie konsekwencje dla przyszłych zobowiązań z fiskusem będzie rodził wybór konkretnego pojazdu. Wysokość VAT-owskich rozrachunków z tytułu eksploatacji używanego na potrzeby działalności gospodarczej samochodu zdeterminowana jest bowiem jego rodzajem.

Darowizna składnika majątku wykorzystywanego krócej niż rok

Podatnik, który przekazał w drodze darowizny rzeczowy składnik majątku firmy, powinien dokonać korekty kosztów jego nabycia cofając się do miesiąca zaksięgowania kosztu. Nie istnieje możliwość proporcjonalnego rozliczenia kosztu. Nie można też rozliczyć wydatku na nabycie takiego składnika poprzez odpisy amortyzacyjne, jeżeli nie spełnia on definicji środka trwałego z uwagi na przewidywany okres użytkowania krótszy niż rok.

Akcyza od ambulansów

Sprzedaż samochodów sanitarnych (karetki, ambulanse) klasyfikowanych do kodu CN 8703, uzyskanych wskutek dokonania przeróbki samochodów klasyfikowanych wcześniej do kodu CN 8704, przed ich pierwszą rejestracją na terytorium kraju podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym. Wolne od akcyzy są natomiast pojazdy mechaniczne specjalnego przeznaczenia (specjalistyczne) objęte poz. 8705 nomenklatury.

Menedżer płaci PIT od udostępnionego mu samochodu i telefonu

Przychodem podatkowym menedżera jest nie tylko wynagrodzenie za wykonywanie określonych czynności zarządczych, ale również wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Elementy dodatkowego wynagrodzenia osoby zarządzającej spółką (w szczególności udostępnienie zleceniobiorcom środków majątkowych spółki takich jak samochody, komputery czy telefony), stanowią przychody w rozumieniu art. 13 pkt 9 ustawy o PIT, a ich wielkość wpływa na kształt podstawy opodatkowania osoby zarządzającej spółką.

Zwrot akcyzy od samochodu osobowego

Uprawnionym do żądania zwrotu akcyzy od samochodu osobowego przy dostawie wewnątrzwspółnotowej jest podmiot, który nabył prawo rozporządzania samochodem jak właściciel, dokonał dostawy wewnątrzwspólnotowej i wykazał, że akcyza od samochodu została zapłacona w kraju.

Odszkodowanie za złamanie na oblodzonym chodniku

Często się zdarza, że osoby które doznały uszczerbku na zdrowiu lub szkody materialne w związku z wypadkiem na śliskim chodniku, który był w nienależytym stanie, nie zdają sobie sprawy, że przysługuje im odszkodowanie i zadośćuczynienie. Jak dochodzić odszkodowania za wypadek na oblodzonym, nieodśnieżonym chodniku?

Odliczenie VAT od samochodów i paliwa w 2013 r.

Sprawdź, jakie zasady odliczenia VAT obowiązują w 2013 r. w związku z zakupem pojazdów samochodowych, paliwa do nich oraz wydatkami eksploatacyjnymi.

Nowe przepisy ustawy o kierujących pojazdami

Zaczęła obowiązywać nowa ustawa o kierujących pojazdami. Głównym celem wprowadzenia nowych przepisów jest eliminacja negatywnych zjawisk, wynikających z dotychczasowych regulacji dotyczących procesu uzyskiwania uprawnień do kierowania pojazdami silnikowymi.

Odśnieżanie samochodu z włączonym silnikiem

Zaniechanie obowiązku odśnieżania samochodu zagrożone jest karą grzywny, ale odśnieżanie go w niewłaściwych warunkach także może skutkować mandatem.

Jak stan techniczny opon wpływa na bezpieczeństwo kierowców?

Jeden na sześć wypadków drogowych wynikających z niesprawności technicznej auta był spowodowany przez zły stan techniczny opon. Z raportu opracowanego przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wynika, że w ubiegłym roku w Polsce odnotowano ponad 40 tys. wypadków drogowych.

REKLAMA