REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Samochód, Ubezpieczenie OC

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy brak polisy AC uniemożliwia odliczenie wydatków na remont?

Samochody ciężarowe, a osobowe tylko do równowartości 20 tys. euro - zakup takich aut pozwala firmie zaliczyć do kosztów podatkowych wydatek na ubezpieczenie samochodu. W przypadku AC do kosztów przedsiębiorca zaliczy też remont i naprawę powypadkową.

Zwolnienie z akcyzy samochodu osoby przesiedlającej się do Polski

Pod pewnymi warunkami osoba przenosząca się na stałe do Polski lub wracająca tu z czasowego pobytu w UE może przywieźć ze sobą samochód i nie płacić z tego tytułu akcyzy.

Stłuczka a uzyskanie odszkodowania z ubezpieczenia

Sam fakt uczestnictwa w stłuczce, spowodowanej przez innego kierowcę, nie będzie oznaczał, że uzyskamy odszkodowanie. Konieczne jest jeszcze podjęcie działań, których dla uzyskania odszkodowania wymaga od nas prawo.

Prywatny samochód w pracy - opodatkowanie

Zwrot kosztów za używanie prywatnego samochodu w celach służbowych stanowi opodatkowany przychód ze stosunku pracy. W jakich przypadkach będzie można skorzystać ze zwolnienia? Przeczytaj poradę eksperta.

REKLAMA

2 tysiące złotych kary za brak OC

Projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych przewiduje podwyższenia kary za brak wykupionego ubezpieczenia OC. Kara miałaby wynieść 2772 zł.

W jaki sposób dokonać darowizny samochodu?

Umowę darowizny samochodu najłatwiej sporządzić w formie pisemnej. Warto pamiętać, iż w stosunkach rodzinnych to właśnie darowizna jest najpopularniejszą formą przeniesienia własności. W taki sposób rodzice lub dziadkowie mogą przekazać dzieciom lub wnukom między innymi samochód. Nie znaczy to, że nie ma możliwości dokonania darowizny na rzecz osób trzecich - obcych.

Koniec z winietami – czas na opłaty elektroniczne

Zryczałtowana opłata za przejazd po drogach krajowych, czyli tzw. winieta, odchodzi do lamusa. 1 lipca ruszy system poboru opłaty elektronicznej. Będzie ona pobierana za przejazd wybranymi autostradami, drogami ekspresowymi i odcinkami dróg krajowych.

Co oznacza zbiegnięcie z miejsca wypadku?

Obowiązkiem uczestników wypadku jest pozostanie na jego miejscu. Zbiegnięcie z miejsca wypadku będzie powodować określone sankcje prawne. Nie zawsze jednak każde oddalenie się z miejsca zdarzenia będzie potraktowane jako ucieczka.

REKLAMA

Jakie są skutki zbiegnięcia z miejsca wypadku?

Zbiegnięcie z miejsca wypadku powoduje nie tylko skutki w sferze prawa karnego, ale może mieć również wpływ na odpowiedzialność cywilnoprawną. Zakład ubezpieczeń może domagać się od sprawcy zwrotu odszkodowania, jakie wypłacił poszkodowanym.

Czy można kupić ubezpieczenie na krócej, niż rok?

Co do zasady ubezpieczenie posiadaczy pojazdów mechanicznych jest wykupowane na okres 12 miesięcy. Niekiedy jednak, w określonych sytuacjach, ubezpieczeni będzie można wykupić na krótszy okres. Kiedy?

Czy istnieje górna granica odpowiedzialności ubezpieczyciela?

Tak jak w każdym ubezpieczeniu, także w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych jest określona suma gwarancyjna, do której szkody pokrywa ubezpieczyciel. Suma ta jest jednak ustalona na wysokim poziomie.

Zakład ubezpieczeń może pozwać sprawcę wypadku

Ubezpieczenie OC samochodów ma to do siebie, że przeważnie to na ubezpieczyciela spadają finansowe skutki wypadku. Niekiedy jednak zakład ubezpieczeniowy będzie mógł domagać się od ubezpieczonego zwrotu odszkodowania wypłaconego poszkodowanym. Kiedy?

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu OC?

Ubezpieczenie OC samochodu jest obowiązkiem nie tylko właściciela, lecz każdego posiadacza. Jak każdego ubezpieczenie, także to posiada sumę gwarancyjną, powyżej której zakład ubezpieczeń nie będzie odpowiedzialny.

Jak sporządzić umowę darowizny samochodu? – cz. 2

Oświadczenie darczyńcy powinno być złożone w formie aktu notarialnego, niemniej jednak sporządzenie całej umowy w formie pisemnej również będzie ważne, jeżeli świadczenie przyrzeczone zostanie spełnione. Jak sporządzić umowę darowizny?

Jak sporządzić umowę darowizny samochodu? – cz. 1

Oświadczenie darczyńcy powinno być złożone w formie aktu notarialnego, niemniej jednak sporządzenie całej umowy w formie pisemnej również będzie ważne, jeżeli świadczenie przyrzeczone zostanie spełnione. Jak sporządzić umowę darowizny?

Co warto wiedzieć o darowiźnie samochodu?

Darowizna nie jest jednostronną czynnością dokonywaną przez darczyńcę, lecz dwustronną umową. Oświadczenie darczyńcy powinno być dokonane w formie aktu notarialnego. Określone podmioty będą zwolnione z podatku od darowizn.

Czy odszkodowanie może objąć także koszty holowania?

Polisa OC sprawcy wypadku posłuży nam do zrekompensowania szkód, jakie wywołał sprawca. Czy jednak w ramach odszkodowania można od zakładu ubezpieczeń domagać się także zwrotu kosztów holowania naszego pojazdu?

Jakie zmiany w przewozie osób od 7 kwietnia 2011?

Taksówkarze zacierają ręce, a „przewoźnicy osób” wycierają pot z czoła. Od 7 kwietnia zaczną obowiązywać przepisy nowelizacji ustawy o transporcie drogowym, które wprowadzają drakońskie kary dla osób zarobkowo przewożących pasażerów bez licencji taksówkowej.

Cofanie licznika w aucie traktowane jak przestępstwo

Cofanie liczników w samochodach to bardzo częsta praktyka stosowana przez sprzedawców samochodów. Dotychczas czyn ten nie był ścigany przez policję. Trwają prace umożliwiające zakwalifikowanie cofnięcie licznika jako nowego rodzaju przestępstwa.

Łatwiej o rejestrację auta

Rejestracja auta ma być łatwiejsza. Od 21 marca 2011 r., kiedy to w życie wejdzie nowe rozporządzenie, mniej dokumentów będzie potrzebne przy powtórnej rejestracji samochodu – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Czy ubezpieczyciel może domagać się odszkodowania od sprawcy?

W razie wypadku odszkodowanie za szkody spowodowane przez sprawcę, mającego polisę OC, wypłaci jego ubezpieczyciel. W pewnych jednak wypadkach ubezpieczyciel będzie mógł dochodzić od sprawcy zwrotu wypłaconej kwoty. Kiedy?

Ubezpieczyciel nie zapłacił za naprawę – mechanik nie wydał samochodu

Czy warsztat może zatrzymać samochód i żądać od jego właściciela zapłaty, jeżeli zakład ubezpieczeń nie zapłacił wszystkich kosztów naprawy? Czym jest prawo zatrzymania rzeczy i czy może dotyczyć także naprawianego samochodu?

Czy kulancja ubezpieczeniowa podlega opodatkowaniu PIT?

Kulancja jest pojęciem z zakresu prawa ubezpieczeniowego aczkolwiek nieposiadającym definicji wynikającej z przepisów (tj. definicji legalnej). Jest to świadczenie ubezpieczyciela polegające na wypłacie określonej sumy pieniężnej, mimo iż nie ciąży na nim taki obowiązek lub istnienie takiego obowiązku jest sporne.

Jak wybrać szkołę doskonalenia techniki jazdy?

Od 2-3 lat wybór szkoły doskonalenia techniki jazdy może być nie małym problemem dla managera floty. W końcu z trudem wywalczony na ten cel budżet trzeba nie tylko rozsądnie zagospodarować, ale co najważniejsze wykazać, że takie szkolenie rzeczywiście przynosi znaczące ograniczenia kosztów związanych z użytkowaniem samochodów firmowych.

Zmiany w OC - koniec, czy początek dyskryminacji?

Mężczyźni płacą obecnie znacznie wyższe składki OC niż kobiety, co zostało uznane za dyskryminację, jak donosi serwis wyborcza.biz. Trybunał Sprawiedliwości żąda zmiany przepisów, decyzja wzbudza jednak wątpliwości, a ubezpieczyciele gorąco protestują.

Samochód prywatny czy firmowy? - porada

Zakup samochodu firmowego, czy korzystanie z prywatnego auta do prowadzenia działalności gospodarczej? Co jest bardziej opłacalne?

OC: zniknie problem podwójnego ubezpieczenia samochodu?

Rząd przyjął projekt zmian w przepisach dotyczących ubezpieczenia OC pojazdów mechanicznych. Zmiany mają ułatwić wypowiadanie umowy ubezpieczenia i zlikwidować problem podwójnego ubezpieczenia.

Jaka kara za brak OC?

Projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych przewiduje podwyższenia kary za brak wykupionego ubezpieczenia OC. Kara miałaby wynieść 2772 zł.

Ubezpieczenia obowiązkowe

Ubezpieczenia obowiązkowe polegają na tym, że na wskazane podmioty (ubezpieczających), nałożono obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia z wybranym przez nie zakładem ubezpieczeń (zakład musi wykonywać działalność ubezpieczeniową w zakresie danego ubezpieczenia), a zakład nie może odmówić zawarcia umowy.

Jak walczyć o odszkodowanie za zniszczone zawieszenie auta na dziurawych drogach?

Jeżeli udowodnimy, że uszkodzenie samochodu zostało spowodowane złym stanem nawierzchni, zarządca drogi zobowiązany jest do pokrycia kosztów naprawy.

Czy prowadzić ewidencję przebiegu pojazdów dla samochodu niezaliczonego do środków trwałych?

Użytkując samochód osobowy zakupiony na potrzeby działalności gospodarczej mamy dwie możliwości rozliczania kosztów paliwa oraz innych wydatków związanych z użytkowaniem samochodu. Jakie? Przeczytaj poradę eksperta.

Czy ubezpieczenie AC obejmuje także koszty zapobieżenia szkodzie?

Ubezpieczenie AC obejmuje kompensację szkód związanych z uszkodzeniem, zniszczeniem lub też kradzieżą pojazdu. Co jednak z kosztami związanymi z zapobieżeniem szkodzie lub zmniejszeniem jej rozmiarów?

Przed czym chroni ubezpieczenie autocasco?

Ubezpieczenie autocasco chroni właścicieli pojazdów mechanicznych przed majątkowymi skutkami ich zniszczenia, uszkodzenia lub kradzieży. Nie wszystkie jednak szkody będą objęte ochroną w ramach ubezpieczenia AC.

RzU: w 2010 r. najwięcej skarg na ubezpieczenia komunikacyjne

Rzecznik Ubezpieczonych podsumowała swoją działalność w 2010 r. Do biura Rzecznika wpłynęło prawie 12 tys. skarg, z czego ponad połowa dotyczyła ubezpieczeń komunikacyjnych.

ESP w aucie firmowym – czy wiemy jak działa?

W poprzednim artykule ogólnie omówiłem wady i zalety podstawowego systemu ABS. Tym razem chciałbym nieco przybliżyć zasadę funkcjonowania systemu ESP – najważniejszego i jednocześnie najbardziej zaawansowanego systemu bezpieczeństwa czynnego w pojazdach flotowych. Przedstawię jego działanie w nieco innym świetle niż większość obszernych, bardzo technicznych, publikacji.

Likwidacja szkody powypadkowej w Niemczech w porównaniu z Polską

Zasady likwidacji szkód powypadkowych w Europie są podobne, ale nie identyczne. W poszczególnych państwach istnieją różne rodzaje roszczeń związanych ze szkodami powstałymi w wyniku wypadku drogowego. Wypadek drogowy w Niemczech likwiduje się na podstawie prawa niemieckiego, a w Polsce na podstawie prawa polskiego.

Kiedy odszkodowanie za kradzież samochodu z parkingu?

Wjeżdżając samochodem na parking, odbierając kwit od parkingowego zawieramy umowę. Pytanie tylko jaką? Od odpowiedzi może zależeć, czy w przypadku kradzieży samochodu otrzymamy odszkodowanie od prowadzącego parking.

Jakie ubezpieczenie przedsiębiorca może zaoferować swoim pracownikom?

Przedsiębiorcy coraz częściej ubezpieczają swoich pracowników od różnych ryzyk dotyczących życia i zdrowia ubezpieczonego, jego samego albo też jego rodziny. Celem tego typu ubezpieczeń jest zapewnienie poczucia bezpieczeństwa oraz uzyskanie odszkodowania pieniężnego w razie zajścia ewentualnego wypadku. Oferta towarzystw ubezpieczeniowych stale się rozszerza i obejmuje coraz więcej przypadków.

Ubezpieczenie OC: co w ramach odszkodowania?

W ramach ubezpieczenia OC poszkodowany w wypadku komunikacyjnym może domagać się nie tylko kompensacji szkody majątkowej. Z ubezpieczenia będą również pokrywane inne roszczenia, niemniej jednak tylko do górne granicy odpowiedzialności ubezpieczyciela.

Jak działa ubezpieczenie OC?

Obowiązkiem zawarcia ubezpieczenia OC jest objęty posiadacz pojazdu mechanicznego. Niemniej jednak samo ubezpieczenie dotyczy samochodu, co oznacza, że ubezpieczenie obowiązuje także wtedy, gdy samochodem jedzie ktoś inny, niż posiadacz.

Jaka kara grozi za brak ubezpieczenia?

Ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych jest obowiązkowe. Oznacza to, że w przypadku braku ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacz pojazdu będzie podlegał karze pieniężnej. Jakiej?

Jak obniżyć koszty ubezpieczenia OC?

Ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych jest obowiązkowe. Koszty takiego ubezpieczenia są różne w zależności od tego, jakie zniżki możemy uzyskać od ubezpieczyciela. Najwięcej zapłacą niedoświadczeni kierowcy. Jest jednak sposób na obniżenie kosztów. Jaki?

Jak skutecznie zawrzeć umowę sprzedaży samochodu z pełnomocnikiem?

Umowa sprzedaży samochodu nie musi być zawarta w jednoczesnej obecności sprzedającego i kupującego. Strony mogą być reprezentowane przez pełnomocników. Aby taka umowa była skuteczna i ważna muszą być spełnione pewne warunki.

Jak ograniczyć rękojmię za wady sprzedanego samochodu?

Poinformowanie kupującego o istniejących wadach samochodu oraz wskazanie wad w umowie zdejmie z nas odpowiedzialność z tytułu rękojmi. W umowie między prywatnymi osobami przepisy o rękojmi mogą być ograniczone a nawet wyłączone.

Jakie czynności przy zakupie samochodu?

Zakup samochodu nie ogranicza się jedynie do podpisania stosownej umowy ze sprzedający i zapłaty ceny. O fakcie zbycia lub nabycia samochodu należy również powiadomić właściwy organ w odpowiednim czasie. Warto również pamiętać o tym, co dzieje się z polisą OC.

Jak działają karty paliwowe dla flot firmowych?

Karty paliwowe to instrumenty, które umożliwiają bezgotówkowe rozliczanie się w przypadku zakupu usług lub towarów na stacjach benzynowych. Czy mogą przydać się w Twojej firmie? To zależy od charakteru floty samochodowej, którą posiadasz. Przeczytaj, kiedy zastosowanie kart może przynieść oszczędności.

Odszkodowanie od zarządcy drogi

Brak odpowiedniego oznakowania lub też fatalny stan nawierzchni są częstymi przyczynami wypadków komunikacyjnych oraz szkód uczestników ruchu drogowego. Odpowiedzialność za uszkodzenie samochodu, który wpadł w dziurę, będzie ponosił zarządca drogi. Jak jednak określić do kogo zwrócić się z roszczeniem?

Czy grudniowy zakup auta z kratką to oszczędność?

Zakup samochodu z kratką w grudniu poprzedniego roku nie był tak opłacalny, jak mógłby się wydawać. Brak możliwości odliczenia pełnej stawki Vat został zrekompensowany przez niższe ceny samochodów.

Za punkty karne czeka kierowcę reedukacja

Przekroczenie przez kierowców 24 punktów karnych nie będzie wiązało się z koniecznością ponownego zdania egzaminu. Za to kierowcy będą musieli jednak odbyć specjalny kurs reedukacyjny – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Jak poradzić sobie ze szkodą ubezpieczeniową w leasingu?

Szkoda ubezpieczeniowa to skutek zdarzenia objętego ochroną ubezpieczeniową. W przypadku zaistnienia jej na przedmiocie leasingu, zwrócone mogą być koszty jego odtworzenia do stanu, w jakim znajdował się w momencie powstania szkody. Ewentualnie, koszty zakupu przedmiotu zastępczego, który odpowiada cechami i wartością przedmiotowi uszkodzonemu.

REKLAMA