REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Samochód, Ubezpieczenie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Na czym polega ubezpieczenie OC?

W Polsce, jak i w większości innych krajów ubezpieczenie OC jest jednym z komunikacyjnych ubezpieczeń obowiązkowych – według ustawy o działalności ubezpieczeniowej, każdy posiadacz pojazdu podlegającego rejestracji, musi posiadać polisę OC. Kilka rzeczy, które o tym ubezpieczeniu warto wiedzieć, znajdziecie poniżej.

Wybór OFE tylko do 10 stycznia

Osoby, które powinny dokonać wyboru OFE mają coraz mniej czasu. Jeżeli nie dokonają tego do 10 stycznia, wyboru za nich dokona Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Przydział do konkretnego funduszu nastąpi w drodze losowania.

Rejestracja pojazdu zabytkowego

Rejestracja pojazdu zabytkowego następuje w drodze decyzji administracyjnej. Wniosek o rejestrację pojazdu zabytkowego należy złożyć w Wydziale Komunikacji we właściwym miejscowo Starostwie Powiatowym lub Urzędzie Miasta.

Wydanie Międzynarodowego Prawa Jazdy

Międzynarodowe prawo jazdy jest wydawane za opłatą przez każdego starostę. Międzynarodowe prawo jazdy wydawane jest w drodze decyzji administracyjnej, w terminie do 7 dni od daty złożenia wymaganych dokumentów.

REKLAMA

Jak zarejestrować samochód

Jeżeli chcesz zarejestrować samochód musisz złożyć odpowiedni wniosek w starostwie powiatowym właściwym dla miejsca zamieszkania.

Waloryzacja świadczeń z ubezpieczeń sprzed transformacji ustrojowej

Moja mama zawarła z Państwowym Zakładem Ubezpieczeń 20 lat temu na moją rzecz umowę ubezpieczenia zaopatrzenia dzieci. Teraz zakład ubezpieczeń proponuje mi świadczenie w wysokości 400 zł. Czy mam szansę uzyskać wyższe świadczenie?

Co to jest indeksacja składki ubezpieczeniowej?

Indeksacja składki oznacza podwyższenie składki i sumy ubezpieczenia o wskaźnik inflacji proponowany przez zakład ubezpieczeń. Klient może zaakceptować proponowaną indeksację lub z niej zrezygnować.

Gdzie szukać zagubionej rzeczy

Biuro Rzeczy Znalezionych przyjmuje zawiadomienia o znalezieniu rzeczy, przechowuje te rzeczy, poszukuje osób uprawnionych do ich odbioru oraz udziela informacji w przedmiotowym zakresie.

REKLAMA

Ubezpieczenia komunikacyjne – na co zwrócić uwagę?

Wiele firm nie wie jak podejść do ubezpieczeń komunikacyjnych. Postaram się oczywiście rozjaśnić ten temat. Kieruje artykuł dla każdego zainteresowanego tematem ubezpieczeń, ale zwłaszcza do młodych przedsiębiorców, którzy po raz pierwszy muszą zdecydować się na konkretne ubezpieczenie.

140 km/h po autostradzie bez mandatu? - zmiany w Prawie drogowym

Poruszanie się z prędkością 140 km/h po autostradzie w Polsce i to zgodnie z prawem, będzie możliwe już od dnia 31 grudnia 2010 r., kiedy wejdzie w życie nowelizacja ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2010 r. Nr 225, poz. 1466, dalej „nowelizacja”).

Wieszjak.pl rozpoczyna współpracę z Rzecznikiem Ubezpieczonych

Jak zima wpływa na usługi assistance?

Jak co roku, grudzień wita kierowców firmowych opadami śniegu i zmianą warunków drogowych na utrudnione. W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, oznaczało to  wzrost zapotrzebowania na usługi assistance. W pierwszym tygodniu grudnia br. roku według danych Inter Partner Assistance wyniósł on aż 84 procent. W drugim tygodniu utrzymywał się na poziomie 40 proc. względem listopada.

Czym różnią się oferty kredytów samochodowych?

Jestem zdecydowany na to, aby wziąć kredyt na samochód. Oferty przedstawia wiele firm. Czym różnią się ich propozycje? O jakie kryteria powinienem opierać swój wybór?

Czym jest ubezpieczenie AC?

Jednym z typów ubezpieczenia komunikacyjnego jest AC. W odróżnieniu od OC nie jest obowiązkowe, stąd też mniejsza jego popularność. Co można dzięki niemu zyskać, a co stracić?

Co z VAT-em przy leasingu?

Jak rozliczany jest VAT przy leasingu samochodów osobowych oraz ciężarowych "z kratką"? Ekspert wyjaśnia jakie zasady rządzą rozliczaniem VAT-u przy autach osobowych i "z kratką".

Czym jest wysoki wykup w leasingu?

Na czym polega wysoki wykup w leasingu oraz jak można wykorzystać odliczenie 6 tys. zł VAT-u?

Czy warto leasingować używane auto?

Decydując się na zakup używanego samochodu, spotkałem się z propozycją leasingu jako metody finansowania. Czy warto skorzystać z takiego rozwiązania?

Jaka faktura przy sprzedaży poleasingowego auta?

Wykupiłem auto po leasingu. Obecnie chciałbym je sprzedać. Z jakim VAT-em muszę w takiej sytuacji wystawić fakturę?

Jakie trudność napotka w wydziale komunikacyjnym leasingobiorca?

Zakupiłem auto na kredyt. Teraz muszę wybrać się do wydziału komunikacji. Czy mam w związku z tym jakieś ograniczenia? Jak to jest w przypadku leasingu?

Jak od nowego roku rozliczymy samochody ciężarowe?

Wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na stałe wpisał się do historii polskiego rynku leasingodawców. Zmiany jakie w związku z nim zostały wprowadzone spopularyzowały samochody z "kratką". Co czeka przedsiębiorców w 2011 roku?

Do kiedy firma odliczy VAT od samochodu z kratką

Odliczenie VAT-u od wydatków połączonych z zakupem, wynajmem i leasingiem samochodów z kratką będzie możliwe tylko do końca 2010 r. Dotyczy to także zakupionego do aut paliwa. Wprowadzone zmiany będą obowiązywały od 1 stycznia 2011 r. do końca 2012 r.

Porzecze – osada z charakterem

Jeżeli podróżujemy samochodem po okolicach rzeki Łeby, w dolinie z morenowymi wzgórzami usytuowana jest osada Porzecze. Nie jest to skansen na miarę Biskupina, lecz jego indywidualny charakter na pewno przypadnie nam do gustu.

Jak przygotować samochód i kierowcę flotowego do jazdy zimą

Zima to okres zdecydowanie najtrudniejszy dla kierowców. To właśnie wtedy dochodzi najczęściej do wypadków, choć większość z nich nie jest aż tak groźna jak te z okresu jesiennego czy letniego. Co sprawia, że popełniamy tak wiele błędów zimą?

Ubezpieczenie na życie. Jaką sumę ubezpieczenia wybrać?

Ubezpieczając się na życie po raz pierwszy każdy ma problem jaką wybrać sumę ubezpieczenia? Jak go rozwiązać? O tym przeczytasz w felietonie Macieja Lichońskiego – specjalisty ds. ubezpieczeń.

Góry Świętokrzyskie: Jaskinia Raj


Góry Świętokrzyskie wraz z bogactwem lasów bukowo – sosnowych plasują się na czołowej pozycji w rankingu najbardziej atrakcyjnych regionów Polski. Poparcie tej tezy stanowi Jaskinia Raj, która jest jedną z bardziej okazałych form krasowych w Polsce.

Co zrobić, by dokonać darowizny samochodu?

Należy pamiętać, że darowizna nie jest czynnością jednostronną, a umową pomiędzy dwoma stronami. Po zawarciu umowy darowizny, koniecznym jest zapłacenie stosownego podatku.

Mniej fotoradarów na drogach

Wraz z nowym rokiem szykują się zmiany na polskich drogach. Straż miejska będzie mogła ustawić fotoradary tylko w miejscach wskazanych przez Policję – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Ubezpieczyciele tracą przez zimę


Pierwsze dni opadów śniegu przyniosły wzrost liczby wypadków i kolizji nawet o 30 procent. Ostra zima może zaważyć na wynikach wszystkich firm ubezpieczeniowych.

Czym kieruje się menedżer przy wyborze auta

Zakup samochodu dla menedżera często odbywa się według innych zasad, niż kupno kolejnego samochodu firmowego dla szeregowego pracownika.

Jak kontrolowane są koszty przy wynajmie długoterminowy

Korzystając z outsourcingu usług zarządzania flotą, firmy otrzymują pełną informację o kosztach, które są usystematyzowane według z góry uzgodnionych zestawień i raportów. Ich przejrzystość ma ogromne znaczenie praktyczne.

Czym się charakteryzuje niepełny wynajem

Przez lata przyjęło się, że wynajem długoterminowy to usługa stworzona dla dużych korporacji, których floty samochodowe liczą dziesiątki czy setki aut. Tymczasem w ostatnim czasie w portfelu leasingodawców pojawiają się coraz częściej mniejsze floty, które finansowane są dla firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

Jakie dokumenty potrzebne są do zawarcia umowy leasingowej

Jednym z kluczowych atutów leasingu – szczególnie w porównaniu z kredytem bankowym – jest ograniczenie formalności do jedynie niezbędnych. W praktyce oznacza to minimalną wymaganą liczbę dokumentów potrzebną do rozpatrzenia wniosku i podpisania umowy.

Jak zwiększyć bezpieczeństwo flot?

Flota samochodowa to w większości przedsiębiorstw jedno z kluczowych narzędzi pracy. Intensywność eksploatacji samochodu w firmie jest 3-4 razy większa niż przeciętnego pojazdu prywatnego. Takie auta przejeżdżają rocznie od 30 do nawet 90 - 100 tys. kilometrów rocznie. Kierujący samochodami służbowymi, stanowią ok. 8% wszystkich użytkowników dróg, ale… powodują ponad 30% wypadków.

Kierowco, uważaj na znaki – teraz również na drodze osiedlowej!

Przepisy, jakie obowiązują na drogach publicznych, muszą być także przestrzegane na drogach wewnętrznych, wchodzących w skład tzw. strefy ruchu. Zmiany w tej kwestii weszły w życie 4 września 2010 r.

Raport Rzecznika Ubezpieczonych w sprawie skarg w I półroczu 2010 r.

Dnia 4 sierpnia 2010 r. na oficjalnej stronie internetowej Rzecznika Ubezpieczonych ukazał się raport w sprawie skarg kierowanych do Rzecznika, dotyczących problematyki ubezpieczeń gospodarczych oraz zabezpieczenia społecznego w I półroczu 2010 r. (dalej „raport”), który jest dla nas okazją do przedstawienia instytucji Rzecznika i możliwości wniesienia do niego skargi.

Co składa się na procedurę likwidacji szkody wyrządzonej w pojeździe przedsiębiorcy?

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą używa w tym celu różnych urządzeń. Bardzo często posiada również środki transportu. Środki transportu podlegają zawsze obowiązkowemu ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej, a także mogą podlegać ubezpieczeniu autocasco.

Kiedy można liczyć na zwrot pieniędzy z ubezpieczenia?

W sytuacji, gdy zamierzamy sprzedać samochód, możemy ubiegać się o zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia.

Czy można zrezygnować z ubezpieczenia? Poradnik

Nawet jeśli podpiszemy umowę z firmą ubezpieczeniową, mamy prawo zrezygnować z ubezpieczenia OC. Warto o tym wiedzieć, szczególnie gdy np. inny ubezpieczyciel zaproponuje nam korzystniejsze cenowo warunki.

Jak rozpocząć przygodę z paralotnią?

Jeśli chcemy nauczyć się łatać na paralotni to najlepszym wyjściem będzie zapisanie się na kurs. Wszelkie samodzielne próby nauki tego sportu są zbyt niebezpieczne i odradzamy prób ich wykonania.

Skąd potrzeba ubezpieczenia na życie?

Wprawdzie ubezpieczenia na życie znane są w Europie od ok. 400 lat, ale dopiero od kilkudziesięciu lat nastąpił ich burzliwy rozwój i wzrost popytu.

Na co uważać wykupując assistance

Padający śnieg i temperatury spadające poniżej zera nie są zbyt przyjazne dla ruchu drogowego. Wzrost liczby awarii i kolizji to norma dla samochodów poruszających się po tonących w śniegu miejskich uliczkach oraz autostradach. Niektórzy kierowcy, aby uniknąć nieprzyjemnych skutków niebezpieczeństw czyhających na drogach decydują się na skorzystanie z assistance. Na co powinni uważać wybierając ofertę?

Jak zima wpływa na flotę firmową

Zima to okres wytężonej pracy dla managerów flot. To na ich brakach spoczywa zapewnienie ciągłości pracy tych kierowców, którzy nie radzą sobie z zimową aurą. Im oni mają więcej pracy z szeroko rozumianą likwidacją szkód, tym więcej przed nimi możliwości w poprawie zarządzania flotą – edukacja.

Czy po zderzeniu ze zwierzęciem należy nam się odszkodowanie? Poradnik eksperta

Tylko w nielicznych przypadkach możemy liczyć na odszkodowanie po zderzeniu ze zwierzęciem. Zazwyczaj trzeba będzie pokryć likwidację szkody z polisy AC.

Jaka jest odpowiedzialność właściciela parkingu?

Pozostawienie samochodu na płatnym parkingu nie zawsze oznacza, że ktoś będzie go pilnował. Czym zatem różni się parking płatny strzeżony od parkingu płatnego niestrzeżonego?

Co zrobić gdy sprawca kolizji ucieknie? Poradnik

Jeżeli sprawca kolizji drogowej zbiegł z miejsca zdarzenia możemy starać się o odszkodowania z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Przedstawiamy na jakie działanie firm ubezpieczeniowych skarżą się kierowcy

Do Biura Rzecznika Ubezpieczonych w okresie III kwartałów 2010 r. wpłynęło 8665 pisemnych skarg z zakresu ubezpieczeń gospodarczych. Najliczniejsza grupa skarg, odnosiła się do ubezpieczeń komunikacyjnych – 4837 (55,8%).

Jak krok po kroku ubezpieczyć samochód w systemie direct?

Sprzedaż polis komunikacyjnych w systemie direct cieszy się coraz większą popularnością. Kupując ubezpieczenie przez telefon i Internet, a nie u agenta warto zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników.

Czy auto jako środek trwały przynosi korzyści podatkowe

Zakup auta przez przedsiębiorcę, w połączeniu z wprowadzeniem go do ewidencji środków trwałych, uprawnia go do amortyzacji samochodu. Umożliwia to comiesięczne obniżenie podstawy opodatkowania. Dzięki temu prowadzący zapłaci mniejsze podatki.

Zimowy wypoczynek inaczej cz. II


W osobnym artykule pisaliśmy o wyjazdach na narty w rejony nie zawsze kojarzące się z turystyką zimową. Dla zwolenników innych rozrywek niż narciarstwo czy iceboating proponujemy alternatywne rozwiązania spędzania zimowych weekendów.

Mazury zimą: Mrągowo


Jeśli wydaje Wam się, że Mazury są atrakcyjne tylko latem to powinniście zrewidować swoje poglądy na tę kwestię. Mrągowo jest jednym z miejsc, które oferuje sztucznie naśnieżane stoki. Zapraszamy na przejażdżkę na nartach w aurze jezior.

REKLAMA