REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Samochód, Auto

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Brakujące odcinki drogi ekspresowej S8 do końca 2018 r.

Do końca 2018 r. oddane zostaną też brakujące odcinki drogi ekspresowej S8 łączące Warszawę z Białymstokiem oraz blisko 12 km drogi ekspresowej S12 łączącej węzeł Kurów Zachód na S17 z mostem na Wiśle w Puławach.

Ograniczenia w zaliczaniu leasingu samochodów do kosztów

Resort finansów planuje zrównać podatkowe skutki wzięcia samochodu w leasing ze skutkami zakupu nowego samochodu, poprzez ustanowienie górnego limitu 150 tysięcy złotych dla obu przypadków, przy jednoczesnym ograniczeniu możliwości zaliczania w koszty rat i odpisów do 50% wartości samochodu w przypadku, w którym auto wykorzystywane jest nie tylko do celów służbowych. Związek Przedsiębiorców i Pracodawców z dużym niepokojem przygląda się tej koncepcji i ocenia ją zdecydowanie negatywnie.

Nowy limit kosztów amortyzacji samochodów osobowych

Czy w związku z zapowiedzią nowego limitu dla kosztów amortyzacji samochodów osobowych leasing przestanie się opłacać? Przestawiamy komentarz Dyrektora Generalnego Związku Polskiego Leasingu Andrzeja Sugajskiego z Konfederacji Lewiatan.

W jakich krajach kamerki samochodowe są zabronione?

​​​​​​​Kamerki samochodowe stają się coraz bardziej popularne wśród polskich kierowców, jednak nie wszędzie w Europie są legalne. W jakich krajach jest zakaz używania kamerek samochodowych?

REKLAMA

Podatek na rzecz czystego powietrza, czyli opłata emisyjna

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych zakłada wprowadzenie opłaty emisyjnej od 1 stycznia 2019 r. Zdaniem prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju Pawła Borysa Polska jest jednym z krajów mających najniższe ceny paliw i najniższy udział podatków w tej cenie, a opłata emisyjna ma służyć czystości powietrza.

Jak sprawdzić historię samochodu sprowadzonego z zagranicy?

Do sprawdzenia historii samochodu sprowadzonego z zagranicy niezbędne jest posiadanie profilu zaufanego. Portal historiapojazdu.gov.pl umożliwia sprawdzenie przeszłości pojazdów z wybranych krajów europejskich, USA i Kanady.

Akcyza od pojazdów rejestrowanych za granicą

W ostatnim czasie Ministerstwo Finansów próbuje ograniczać praktykę ucieczki polskich przedsiębiorców od zapłaty podatku akcyzowego poprzez rejestrację pojazdów wykorzystywanych do prowadzonej działalności gospodarczej za granicą, która najczęściej przenoszona jest na terytorium Czech.

Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych

W dniu 22 lutego wchodzi w życie ustawa z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Reguluje ona funkcjonowanie rynku paliw alternatywnych w transporcie, szczególnie w odniesieniu do energii elektrycznej i gazu ziemnego. Ustawa przewiduje także szereg korzyści dla kierowców pojazdów elektrycznych, m.in. zwolnienie z akcyzy na zakup osobowych pojazdów elektrycznych i pojazdów napędzanych wodorem.

REKLAMA

Likwidacja szkód na skutek zdarzeń drogowych

Szkody powstałe w pojazdach na skutek zdarzeń drogowych likwidowane są z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych sprawcy zdarzenia lub z polisy autocasco. W przypadku ubezpieczenia z odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych sprawa jest względnie prosta albowiem zastosowanie znajdują regulacje ustawowe a nie umowne. Zasady te określa m.in ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, która w art. 1 wskazuje, że (w powyższym akcie) określone są zasady zawierania i wykonywania umów obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych. Regulacje prawne pochodzące z niniejszej ustawy uzupełnione są przez przepisy kodeksu cywilnego. Zatem o ile, nie posiadamy lub nie znamy warunków, na jakich zawarliśmy polisę, zawsze można sięgnąć do wskazanych powyżej aktów prawnych, aby mieć pewność, co do niektórych zapisów wiążących strony umowy ubezpieczenia.

Samochody elektryczne i hybrydowe (typu plug-in) bez akcyzy

Podatek akcyzowy nie będzie obejmował samochodów elektrycznych i hybryd plug-in. Natomiast auta hybrydowe typu HEV będą opodatkowane akcyzą. Niektórzy zarzucają, że na zmianach zyskają tylko najbogatsi. Już tylko na podpis prezydenta czeka ustawa o elektromobilności, która wprowadzi m.in. zwolnienie z akcyzy na niektóre auta. Zmiany w zakresie akcyzy wejdą w życie po upływie 14 dni od dnia publikacji w Dzienniku Ustaw.

Nawet 5 lat więzienia za przekręcenie licznika

Ministerstwo Sprawiedliwości chce walczyć z oszustami przekręcającymi stan licznika. W resorcie sprawiedliwości powstał projekt, który zakłada nakładanie na oszustów kary nawet 5 lat więzienia za przekręcanie licznika. Nowelizacja wprowadza także opłaty za obowiązkowe badania liczników.

Leasing finansowy samochodu - wartość początkowa

Umowa leasingu stanowi szeroko wykorzystywane narzędzie w prowadzonej działalności gospodarczej, w szczególności jako niskokosztowa możliwość pozyskania środków transportu (zwłaszcza samochodów). Leasing nie jest jednak jednolitą kategorią prawną, toteż w praktyce może przysporzyć wielu trudności przedsiębiorcom.

Umowa o naprawę pojazdu w warsztacie

Co w sytuacji gdy nasz samochód zostanie uszkodzony lub skradziony z warsztatu samochodowego? Kto w takiej sytuacji ponosi odpowiedzialność? Jak możemy wykazać, że pozostawiliśmy samochód? Co zrobić aby właściciel warsztatu lub mechanik nie mógł swojej odpowiedzialności kwestionować?

Czym można jeździć z kategorią B w 2018 r.?

Prawo jazdy kategorii B uprawnia do kierowania nie tylko pojazdami osobowymi i dostawczymi, ale także do prowadzenia pewnej grupy jednośladów, quadów i traktorów. Sprawdź jakimi pojazdami będziesz mógł poruszać się w 2018 r. z kategorią B.

Czy przebieg samochodu wpływa na składkę ubezpieczenia OC?

W trakcie ustalania ceny ubezpieczenia OC ubezpieczyciele często pytają o przewidywany przebieg samochodu. Czy ten czynnik ma realny wpływ na koszt obowiązkowej polisy OC? Czasami, ale nie zawsze.

Przyciemnianie szyb w samochodzie – przepisy na rok 2018

Przyciemnianie szyb w samochodzie może wydawać się modyfikacją czysto wizualną jednak pociąga za sobą pewne praktyczne korzyści. Nieumiejętne lub zbyt intensywne przyciemnienie szyb może jednak poskutkować mandatem, a nawet odebraniem dowodu rejestracyjnego. Sprawdź jak legalnie przyciemnić szyby w aucie w 2018 r.

Przeniesienie własności skradzionego samochodu na ubezpieczyciela a podatek VAT

Przeniesienie prawa własności skradzionego samochodu na rzecz ubezpieczyciela, będące warunkiem wypłaty odszkodowania, nie jest opodatkowane podatkiem od towarów i usług. Takie stanowisko zaprezentował Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej wydanej 5 grudnia 2017 r.

Podatek od zakupu samochodu 2018

Kupując samochód od osoby niebędącej płatnikiem VAT należy liczyć się z koniecznością zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). W 2018 r. kwota podatku nie zmieni się dalej będzie wynosić 2 % wartości samochodu,

Skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów w 2018 r.

Przez skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów należy rozumieć pozwolenie sądu na prowadzenie pojazdów wyposażonych w blokadę alkoholową przez resztę trwania zakazu albo uznanie tego zakazu za wykonany. Aby sąd zgodził się na skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów muszą zostać spełnione określone warunki.

CEPiK 2.0 już działa.

W dniu 13 listopada 2017 r. wystartował CEPiK. 2.0. Wejście w życie programu oznacza m.in. konieczność opłacenia ,,z góry'' badania technicznego pojazdu.

Zachęty podatkowe dla przedsiębiorców od 2018 r.

Resort finansów zapewnia, że stale pracuje nad tym, żeby warunki prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce były coraz lepsze. W związku z tym wprowadzane są m.in. nowe zachęty podatkowe dla przedsiębiorców. Część z nich już zaczęła obowiązywać, a kolejne pojawią się w 2018 r. Jakie to zachęty i jakie korzyści będą z nich mieli przedsiębiorcy?

Kiedy wymienić płyn do spryskiwaczy na zimowy? Czy można mieszać zimowy płyn do spryskiwaczy z letnim?

Zima coraz bliżej i chociaż jeszcze nie panują uciążliwe mrozy, to trzeba wcześniej zabezpieczyć się przed ujemnymi temperaturami. Kiedy wymienić płyn do spryskiwaczy na zimowy i można mieszać płyny do spryskiwaczy? Odpowiadamy w tym poradniku.

Wyrejestrowanie samochodu – jak to zrobić, ile to kosztuje, jakie dokumenty są potrzebne, gdzie i kiedy można wyrejestrować auto?

Wyrejestrowanie pojazdu to najczęściej droga w jedną stronę – ponowne zarejestrowanie wyrejestrowanego auta jest stosunkowo trudne. Jeśli już zdecydujemy się na to rozwiązanie, to warto wiedzieć kiedy można wyrejestrować pojazd, gdzie to zrobić, ile to kosztuje i jakie są do tego niezbędne dokumenty.

Karta pojazdu – co to jest, gdzie i jak ją wyrobić, kto wydaje i ile kosztuje?

Karta pojazdu to jeden z najważniejszych dokumentów związanych z samochodem. Zapisywane są w niej wszystkie ważne informacje o pojeździe, a zgubienie karty pojazdu wiąże się z poświęceniem własnego czasu i pieniędzy. W poniższym poradniku wyjaśniamy czym jest karta pojazdu, a także podpowiadamy gdzie ją wyrobić i ile to kosztuje.

Wypadek firmowego samochodu - rozliczenie VAT od naprawy, złomowania i sprzedaży

Wypadek firmowego samochodu wiąże się z ponoszeniem wydatków na jego naprawę. Może także powodować konieczność złomowania auta lub jego sprzedaży po dokonanej naprawie.

Samochody elektryczne będą zwolnione z akcyzy

Po wejściu w życie ustawy o elektromobilności samochody elektryczne będą zwolnione z akcyzy - zapewniał wiceminister energii Michał Kurtyka. Dodał, że ułatwień doczeka się również carsharing oparty o samochody elektryczne.

Amortyzacja samochodu kupionego za gotówkę

W kwietniu 207 r. kupiłem na cele osobiste samochód osobowy o wartości 35.000 zł, za który zapłaciłem gotówką. Komis wystawił mi fakturę VAT-marża. Zamierzam w listopadzie 2017 r. przekazać auto na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Czy odpisy amortyzacyjne od tego auta stanowiły będą koszty podatkowe?

Zmiana przeznaczenia samochodu - obowiązki podatnika VAT

Samochód został kupiony w maju 2016 r. Właściciel podjął decyzję o zmianie przeznaczenia auta. Od listopada 2017 r. będzie wykorzystywane wyłącznie do działalności. Od których wydatków będzie przysługiwało pełne prawo do odliczenia VAT? Jakich formalności należy dopełnić?

Akcyza od samochodu sprowadzanego z zagranicy 2017/2018 - rozliczenie i zapłata

Aby zarejestrować samochód sprowadzany z innego kraju UE, musimy złożyć deklarację, zapłacić akcyzę i uzyskać potwierdzenie zapłaty. Od 1 marca 2017 r. deklarację tę możemy złożyć w formie papierowej do urzędu skarbowego albo w formie elektronicznej za pomocą systemu PUESC. Natomiast akcyzę płacimy Naczelnikowi Urzędu Skarbowego w Nowym Targu. Od 1 października 2017 r. składamy nową deklarację AKC-U/S zamiast dotychczasowej AKC-U.

Szkoda spowodowana przez obcokrajowca. Kto zapłaci, a kto nie zapłaci za szkodę?

Nasze drogi są coraz lepsze i coraz częściej uczęszczane przez obcokrajowców zarówno ze wschodu jak i z zachodu. Po głównych polskich drogach porusza się więc sporo zagranicznych aut, co powoduje, że spore jest też ryzyko kolizji z obcokrajowcem.

Za badanie techniczne pojazdu zapłacisz z góry

Sejm uchwalił nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym. Nowe przepisy zakładają, że za przegląd techniczny kierowca zapłaci z góry. Oprócz tego postanowiono o przyspieszeniu wejścia w życie przepisów dotyczących systemu CEPiK 2.0 w zakresie Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP).

Utrata prawa jazdy za korzystanie z telefonu za kierownicą

Jakie kary grożą za korzystanie z telefonu lub z tabletu za kółkiem? Polskie przepisy prezentują się raczej łagodnie na tle innych krajów europejskich.

Od 21 sierpnia 2017 r. trwa akcja darmowych przeglądów samochodów i motocykli

Urząd Miasta Stołecznego Warszawy wraz z Przemysłowym Instytutem Motoryzacji (PIMOT) rozpoczęły akcję darmowych przeglądów samochodów i motocykli. Do 2 września 2017 r. na 55 stacjach diagnostycznych można dokonać bezpłatnego przeglądu diagnostycznego.

Czy grozi mandat za głośne odtwarzanie muzyki w samochodzie?

Wielu, zwłaszcza młodych kierowców lubi słuchać głośno muzyki podczas prowadzenia pojazdu, lub podczas postoju. Czy za głośne słuchanie muzyki w samochodzie grozi mandat?

Czy można dostać mandat za chłodzenie wnętrza auta na postoju?

Podczas upalnych dni, wielu kierowców, zanim wsiądzie do samochodu, decyduje się na uruchomienie klimatyzacji w celu schłodzenia wnętrza pojazdu. Okazuje się, że może to słono kosztować. Jaki mandat grozi za chłodzenie wnętrza auta na postoju?

Carsharing – koszty i parkowanie

Carsharing to usługa polegająca na wypożyczaniu auta na godziny lub minuty – najczęściej za pomocą smartfona. Wypożyczone auto można parkować w strefie, którą wyznaczył dany operator.

Podatek przy zakupie auta – 2018 r.

Kupując samochód od osoby fizycznej, która nie jest podatnikiem VAT, należy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (dalej: PCC). Z tego obowiązku zwolniona jest osoba nabywająca pojazd za kwotę nie przekraczającą 1000 zł.

Obowiązkowe wyposażenie auta w Polsce i w niektórych państw Europy

Przepisy dotyczące obowiązkowego wyposażenia auta na terenie Unii Europejskiej są bardzo niejednolite. Każdy z krajów posiada własną listę akcesoriów jakie powinien mieć kierowca przy sobie w trakcie podróży. Sprawdź czego wymaga się od kierowców w Austrii, Francji, Niemczech czy w Hiszpanii.

Jak zostać kierowcą TIRa?

Aby zostać kierowcą samochodu ciężarowego samo posiadanie prawa jazdy C/C+E nie wystarczy. Kandydat na zawodowego kierowcę musi także zdobyć świadectwo kwalifikacji zawodowej dla kierowców. Konieczne jest także posiadanie odpowiednich orzeczeń lekarskich i psychologicznych o braku przeciwwskazań do wykonywania tego typu pracy.

Jak ubezpieczyć i zarejestrować auto sprowadzone z zagranicy (UE)?

Auto sprowadzone z zagranicy należy zarejestrować. Jeżeli posiada ono ważne OC i aktualne tablice rejestracyjne, można poruszać się nim poruszać po drogach przez 30 dni. W tym czasie należy załatwić wszelkie formalności związane z jego rejestracją. Zobacz jak zarejestrować auto sprowadzone z zagranicy.

Zadatek a zaliczka przy zakupie auta

Spisanie umowy przedwstępnej i wpłacenie zadatku, pozwala zabezpieczyć interes zarówno kupującego i sprzedającego w ten sposób, że na wypadek niewykonania umowy strona może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować, a jeżeli sama go dała, może żądać sumy dwukrotnie wyższej. Zaliczka nie pełni takiej funkcji zabezpieczającej.

Jak powinna wyglądać umowa kupna – sprzedaży auta

Sprzedaż samochodu dokonywana przez osobę fizyczną, musi zostać odpowiednio udokumentowana, najlepiej w formie umowy kupna – sprzedaży. Przepisy Kodeksu cywilnego (dalej: k.c.) nie określają konkretnej formy tej umowy jednak przyjmuje się, że powinna być sporządzona w formie pisemnej.

Rejestracja zabytkowego pojazdu - 2018 r.

Samochód można uznać za zabytkowy jeżeli na podstawie odrębnych przepisów został wpisany do rejestru zabytków lub znajduje się w wojewódzkiej ewidencji zabytków, a także pojazd wpisany do inwentarza muzealiów, zgodnie z odrębnymi przepisami. Zobacz jak wygląda rejestracja pojazdu zabytkowego.

Indywidualne tablice rejestracyjne w samochodzie

Kierowcy, za dodatkową opłatą mogą ułożyć unikalny napis w tablicy rejestracyjnej swojego samochodu. Pamiętać należy jednak, że nie ma tu pełnej dowolności - istnieją pewne ograniczenia co do treści napisu. Koszt wyrobienia indywidualnych tablic rejestracyjnych w samochodzie to ok. 1000 zł.

Gaśnica samochodowa - obowiązujące przepisy prawne

Gaśnica samochodowa jest jednym z przedmiotów, który każdy kierowca musi mieć w samochodzie podczas jazdy. Czy jest jednak obowiązek aby gaśnica w aucie była ważna ? Odpowiedź brzmi - nie.

Jak skutecznie odwołać się od mandatu drogowego?

Policjant nakładając mandat drogowy na kierowcę powinien pouczyć go o możliwości nieprzyjęcia tego mandatu. Ukarany może, w ciągu siedmiu dni złożyć wniosek do sądu o uchylenie mandatu. Jak zatem skutecznie odwołać się od mandatu?

Zasady amortyzacji pojazdów samochodowych

Amortyzacja jest najogólniej mówiąc rozłożeniem kosztu w czasie. Podatnicy często zastanawiają się, czy można ten wydatek jednorazowo ująć w kosztach. Przepisy pozwalają na to, ale w odniesieniu do wybranych pojazdów, co do pozostałych mamy dwie możliwości.

Czy z faktury za wynajem przyczepy do samochodu można odliczyć 100% VAT

Prowadzę sklep spożywczy. W firmie wykorzystuję samochód osobowy, od którego odliczam 50% wydatków. Czasami dokonuję większych zakupów i muszę wynająć przyczepę do tego samochodu. Czy z otrzymanej faktury za wynajem przyczepy mogę odliczyć 100% VAT?

Likwidacja akcyzy na samochody osobowe od 1 stycznia 2018 r.

Przedsiębiorcy popierają propozycję likwidacji podatku akcyzowego od samochodów osobowych, zawartą w poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym. Ich zdaniem likwidacja akcyzy, która miałaby nastąpić od 1 stycznia 2018 r., przyniesie korzyści gospodarcze, środowiskowe i społeczne, pod warunkiem jednak, że w zamian, w miejsce akcyzy, nie zostaną wprowadzone inne uciążliwe opłaty.

Bez opłaty za brak sieci zbierania pojazdów za 2016 r.

Wprowadzający pojazdy, którzy nie zapewnili sieci zbierania pojazdów w 2016 r., nie muszą płacić opłaty za brak takiej sieci. Nie muszą też składać sprawozdania o wysokości tej opłaty. Jak stwierdzono w komunikacie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, wynika to z braku możliwości obliczenia opłaty za brak sieci za 2016 r.

REKLAMA