REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Samochód

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Co grozi za niezłożenie informacji VAT-26 w terminie

Przedsiębiorcom wykorzystującym samochody wyłącznie do działalności gospodarczej, którzy nie złożą informacji VAT-26 o tych pojazdach, do czasu wywiązania się z tego obowiązku przysługiwać będzie prawo do ograniczonego odliczenia podatku VAT - wyjaśnia Ministerstwo Finansów.

Odliczenie VAT od pojazdów specjalnych

Od 1 kwietnia 2014 r. obowiązuje nowy katalog pojazdów specjalnych, których wykorzystywanie w działalności uprawnia do pełnego odliczenia VAT naliczonego. Minister Finansów rozszerzył ten katalog dodatkowo o pojazdy pogrzebowe i bankowozy. Aby jednak móc odliczać 100% VAT od wydatków związanych z takimi pojazdami, muszą one spełniać określone przepisami warunki.

Odliczanie VAT od opłat za autostrady i parkingi

Jednym z problemów, z którymi muszą się zmierzyć podatnicy po 1 kwietnia 2014 r., jest prawo do odliczenia VAT naliczonego przy wydatkach na parking i przejazd autostradami płatnymi. Przy wydatkach za parking oraz przejazd autostradą płatną są wątpliwości co do zasadności stosowania ograniczenia odliczenia VAT naliczonego.

Umowa powierzenia samochodu pracownikowi po zmianach w VAT

Pracodawcy chcąc skorzystać z pełnego odliczenia VAT m.in. od samochodów nieprzekraczających 3,5 tony, muszą udowodnić przed organem podatkowym, że taki pojazd jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej. Wiąże się to często z koniecznością skorygowania przez służby kadrowo-płacowe dotychczas używanych umów oraz regulaminów dotyczących powierzenia tych pojazdów pracownikom.

REKLAMA

Odliczanie VAT od samochodów używanych przez handlowców - jak będą działać organy podatkowe?

Ministerstwo Finansów wydało biuletyn, który restrykcyjne określa zasady odliczania VAT od samochodów osobowych w zależności od wykorzystania ich wyłącznie w celach służbowych lub mieszanych. Ekspert zwraca uwagę na możliwe luki interpretacyjne na przykładzie handlowców.

Nie będzie nowych stawek kilometrówki w 2014 roku

Ministerstwo Finansów nie widzi nadal możliwości budżetowych dla aktualizacji maksymalnych stawek za jeden kilometr przebiegu pojazdu. Również w 2014 roku nie będzie wyższych stawek tzw. „kilometrówki”. Przypomnijmy, że stawki te nie były aktualizowane od 2007 roku.

Autem firmowym do pracy i do domu - odliczenie VAT

Od 1 kwietnia 2014 r. możliwość skorzystania z pełnych odliczeń VAT uzależniona jest od przeznaczenia posiadanego samochodu wyłącznie do działalności. Nie zawsze jednak parkowanie samochodu w miejscu zamieszkania pracownika pozbawia jego pracodawcę pełnego odliczenia VAT. Zależy to od okoliczności, jakie powodują, że pracownik otrzymał zgodę na parkowanie służbowego samochodu w miejscu zamieszkania.

Zmiany dotyczące samochodów od 1 kwietnia 2014 r. - odpowiedzi na najważniejsze pytania księgowych

Polecamy Multipakiet „Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 r.” Będziesz mógł sprawdzić czy Twój samochód jest w wykazie samochodów, które uprawniają do pełnego odliczenia, ze względu na konstrukcję, a jeśli tak to czy musisz przeprowadzić badania techniczne i do kiedy. Dowiesz się też, jak postępować, gdy samochód nie jest w wykazie samochodów, które uprawniają do odliczenia 100%

REKLAMA

Samochód firmowy a VAT od 1 kwietnia 2014 r.

Z dniem 1 kwietnia 2014 r. weszła w życie ustawa z 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Jej celem jest kompleksowe uregulowanie zasad odliczania i rozliczania wydatków dotyczących tzw. pojazdów samochodowych.

Leasing samochodu a VAT od 1 kwietnia 2014 r.

Od 1 kwietnia 2014 r. leasingobiorca samochodu może odliczyć 50 proc. VAT od opłat leasingowych. Jeśli leasingowany samochód jest używany wyłącznie w prowadzonej działalności gospodarczej- wówczas można odliczyć 100 proc. VAT. Leasingobiorcy samochodów sprzed 1 kwietnia 2014 r. mogą pod pewnymi warunkami odliczać 100 proc. VAT.

Limit odliczenia VAT od samochodów

Od 1 kwietnia 2014 roku diametralnej zmianie uległy przepisy ustawy o podatku od towarów i usług dotyczące odliczenia VAT od samochodów. Obwiązują nowe limity odliczenia VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi.

Pełne odliczenie VAT od samochodów - jakie warunki trzeba spełnić?

W wyniku zmian w VAT, obowiązujących od 1 kwietnia 2014 r., pełne odliczenie VAT od samochodów osobowych możliwe jest w przypadku wykorzystywania tych pojazdów wyłącznie do celów działalności gospodarczej. Jak przedsiębiorcy powinni potwierdzać, że samochód jest wykorzystywany wyłącznie w działalności gospodarczej? A także jakie sytuacje wykluczają możliwość pełnego odliczenia VAT?

Odliczenie VAT od samochodów od 1 kwietnia 2014 r. - wyjaśnienia MF

Od 1 kwietnia 2014 r. weszły w życie nowe zasady odliczania i rozliczania na gruncie podatku VAT wszystkich wydatków dotyczących samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Poniżej przedstawiamy wyjaśnienia Ministerstwa Finansów.

Odliczanie VAT od samochodów - nowe rozporządzenia od 1 kwietnia 2014 r.

1 kwietnia 2014 r. weszły w życie dwa nowe rozporządzenia Ministra Finansów dotyczące zmienionych od tej daty zasad odliczania VAT od samochodów wykorzystywanych w działalności gospodarczej.

Nowe zasady odliczania VAT od samochodów

Z dniem 1 kwietnia 2014 r. przestaje obowiązywać system, zgodnie z którym przedsiębiorca odliczy 60% VAT od zakupu samochodu osobowego. Obecnie istniały będą dwa progi – 50% i 100%. W praktyce możliwość odliczenia pełnego VAT-u będzie jednak bardzo trudna. Jakie warunki trzeba będzie spełnić?

VAT-26 pozwoli odliczyć pełny VAT od samochodu

Od 1 kwietnia 2014 r. zmieniają się zasady rozliczania VAT od samochodów. Podatnicy zyskają prawo pełnego odliczenia VAT naliczonego przy nabyciu pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, ale tylko w przypadku, gdy użytkowane przez nich auto będzie wykorzystane wyłącznie do działalności gospodarczej. O tym fakcie trzeba będzie poinformować urząd skarbowy na druku VAT-26.

Zasady odliczania VAT od samochodów po 1 kwietnia 2014 r.

Począwszy od 1 kwietnia 2014 r. wchodzą w życie nowe regulacje w zakresie podatku VAT od samochodów firmowych. Przedsiębiorcy będą teraz zobowiązani do prowadzenia szczegółowej dokumentacji, by udowodnić, że samochód nie jest używany do celów prywatnych. W przeciwnym razie utracą możliwość pełnego odliczenia VAT.

Okienko VAT przyniosło zyski

Zdaniem Andrzeja Sugajskiego, dyrektora generalnego Związku Polskiego Leasingu, tzw. okienko VAT przyczyniło się do wzrostu rynku motoryzacyjnego. Od 1 kwietnia 2014 r. wchodzą w życie jednak nowe, bardziej restrykcyjne przepisy w zakresie odliczania VAT od samochodów.

Dziś jeszcze zatankuj i zadbaj o swój samochód, by odliczyć cały VAT

Podatnicy VAT, gdy do końca marca poniosą wydatki na zakup paliwa do samochodów z kratką, będą mogli odliczyć całą kwotę VAT na dotychczasowych zasadach. Oczywiście jeszcze w marcu muszą otrzymać fakturę. Dotyczy to także wydatków eksploatacyjnych takich jak zakup opon, olejów, usługi napraw i konserwacji. Od 1 kwietnia 2014 r. aby odliczyć cały VAT od paliwa i wydatków eksploatacyjnych do samochodów z kratką, trzeba je używać wyłącznie do działalności i prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu.

Wzór nowego formularza VAT-26

Od 1 kwietnia 2014 r. obowiązywać będzie wzór nowego formularza - VAT-26. Jest to formularz służący do przekazywania informacji o pojazdach samochodowych wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej.

Wycofanie samochodu z działalności i przekazanie na cele prywatne

Samochód wykorzystywany w działalności gospodarczej i ujęty w środkach trwałych może zostać wycofany i przeznaczony na cele prywatne przedsiębiorcy. Działanie to ma najczęściej miejsce przy prowadzeniu jednoosobowej działalności gospodarczej osób fizycznych lub spółek osobowych.

Od 1 kwietnia 2014 r. zmiany w katalogu pojazdów specjalnych

Ministerstwo Finansów zaproponowało wprowadzenie zmian w katalogu pojazdów specjalnych wykorzystywanych wyłącznie przy działalności gospodarczej. Jakie zmiany zostaną wprowadzone nowelizacją ustawy o VAT? Jakie będą miały znaczenie dla przedsiębiorców?

Pełne odliczenie VAT od samochodów - poselski projekt ustawy

Zniesienie ograniczeń w pełnym odliczaniu podatku VAT od nabycia m.in. samochodów osobowych oraz usunięcie barier w odliczaniu VAT przy nabyciu paliwa do tych pojazdów - to najważniejsze założenia poselskiego projektu nowelizacji ustawy o VAT, który trafił do prac w Sejmie.

VAT-26 - informacja o firmowych samochodach

Od 1 kwietnia 2014 r. podatnicy VAT, chcący odliczać 100% VAT od samochodów wykorzystywanych wyłącznie do swojej działalności będą musieli złożyć do urzędu skarbowego informację VAT-26. W dniu 21 marca 2014 r. Minister Finansów wydał rozporządzenie określające wzór tego formularza.

Samochód w firmie od 1 kwietnia 2014 r. - aktywne druki, przepisy

Od 1 kwietnia 2014 r. zmieniają się przepisy określające dokonywanie odliczeń podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi. Poznaj nowe przepisy obowiązujące od 1 kwietnia 2014 r. oraz skorzystaj z aktywnych druków do rozliczeń VAT od samochodów.

Odliczenie VAT od samochodów - zmiany od 1 kwietnia

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o VAT uchwaloną przez Sejm na początku lutego. Zgodnie z nowymi przepisami, od 1 kwietnia 2014 r. zmienią się zasady odliczeń i rozliczania podatku VAT od samochodów osobowych do 3,5 tony. Odliczenie będzie zależała od sposobu użytkowania pojazdu przez przedsiębiorcę.

Zasady odliczania VAT od samochodów od 1 kwietnia 2014 r.

Od 1 kwietnia 2014 r. weszły w życie nowe zasady rozliczania VAT od samochodów osobowych. Zmiany dotyczą zasad odliczania VAT od zakupu (leasingu, najmu itp.) samochodów, jak również rozliczania kosztów związanych z eksploatacją samochodów oraz zakupu paliwa.

Nowe zasady odliczania VAT od samochodów w ocenie przedsiębiorców

Od 1 kwietnia 2014 r. zacznął obowiązywać znowelizowane przepisy ustawy o VAT, które przewidują zupełnie nowe zasady rozliczania VAT od samochodów do 3,5 tony. Business Centre Club przeprowadził sondaż wśród przedsiębiorców na temat tego jak traktują wydatki związane z użytkowaniem samochodów firmowych oraz jak oceniają te najnowsze zmiany.

Jak założyć stację kontroli pojazdów ?

Wraz z rosnącą liczbą samochodów na polskich drogach rośnie liczba osób dostrzegających w prowadzeniu stacji kontroli pojazdów żyłę złota. Jednak wymagania dotyczące założenia takiej stacji są wysokie. Jak założyć i prowadzić taką działalność?

Kiedy doliczyć VAT przy sprzedaży samochodu firmowego

Obowiązujące od stycznia 2014 r. zmiany w VAT nie pozostały bez wpływu na kwestie związane ze sprzedażą samochodu firmowego. Jako że posiadanie takiego auta jest korzystne podatkowo, zapewne wielu przedsiębiorców korzysta z tego rozwiązania. Wielu też zastanawia się, czy sprzedając firmowy pojazd w 2014 roku będzie trzeba doliczyć VAT?

Odliczanie podatku VAT od aut z kratką

Od 1 kwietnia 2014 r. zmienią się przepisy dotyczące odliczania podatku VAT od samochodów z tzw. kratką. Podatek VAT będzie można odliczyć w pełni tylko wtedy, gdy samochód będzie używany wyłącznie do celów służbowych.

Zasady odliczania VAT-u od samochodów osobowych

Od 1 kwietnia 2014 r. przedsiębiorcy wykorzystujący auta firmowe zarówno w działalności gospodarczej jak również na cele prywatne będą mogli odliczyć 50% VAT-u przy zakupie samochodu. Na możliwość odliczania VAT-u od paliwa poczekają do 1 lipca 2015 r.

VAT przy nabyciu samochodów osobowych - zmiany od 1 kwietnia

Od 1 kwietnia 2014 r. zaczną obowiązywać nowe zasady odliczania podatku VAT od samochodów osobowych. Przedsiębiorcy wykorzystujący samochody firmowe także na cele prywatne będą mogli odliczyć 50% podatku VAT przy zakupie samochodu.

Nowe zasady odliczania podatku VAT od samochodów

Sejm przyjął rządową nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług, która zakłada ograniczenia w odliczaniu VAT od samochodów używanych do celów służbowych i prywatnych.

Odliczenie VAT od samochodów - zmiany od 1 marca

Sejm zajął się projektem ustawy dotyczącej odliczenia podatku VAT od samochodów. Projekt przewiduje m.in., że od aut osobowych (ich zakupu i części do nich) wykorzystywanych jednocześnie do celów służbowych i prywatnych będzie przysługiwać odliczenie 50 proc. Zmiany mają obowiązywać już w marcu.

Rozliczanie VAT od nabycia i użytkowania samochodów

Rząd przyjął projekt ustawy, który zakłada wprowadzenie nowych przepisów regulujących rozliczanie podatku VAT od nabycia i użytkowania samochodów. Nowa ustawa ma wejść w życie już w marcu. Zmiany mają uporządkować rynek pojazdów firmowych o masie do 3,5 tony.

Sprzedaż samochodu używanego - zwolnienie z VAT w 2014 roku

Przełom 2013 i 2014 r. zdominowała problematyka odliczania VAT przy nabyciu i używaniu samochodów osobowych, a także części, paliwa itp. Powstaje wrażenie, że wobec tego wszystkiego trochę na bocznym torze (a niesłusznie) znalazły się regulacje wykonawcze wprowadzające zwolnienia w VAT dla samochodów osobowych.

Samochód przekazany na cele osobiste bez PIT

Przekazanie samochodu firmowego na cele osobiste nie powoduje powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT. Od nabycia samochodu w drodze darowizny trzeba będzie jednak zapłacić podatek od spadków i darowizn.

Sprzedaży samochodów używanych w 2014 r. - odliczenie VAT

Temat sprzedaży samochodów osobowych wykorzystywanych w działalności gospodarczej w 2014 roku, od których podatnicy nie mieli prawa do odliczenia VAT wywołał ogromne poruszenie. Przedstawiamy analizę przepisów ustawy o VAT dotyczących sprzedaży w 2014 r. samochodów używanych, od których podatnicy nie mieli prawa do odliczenia VAT.

Czy jednorazowo można dostać więcej niż 10 punktów karnych?

Kierowcy, którzy szukają w internecie odpowiedzi na powyższe pytanie, mogą zostać wprowadzeni w błąd, bowiem, wbrew powszechnie panującemu poglądowi, za złamanie kilku przepisów można jednorazowo zostać ukaranym więcej niż dziesięcioma punktami karnymi.

Rewolucyjne zmiany w odliczeniu VAT od samochodów

Z początkiem 2014 r. weszły w życie przepisy dające prawo do odliczenia pełnej kwoty VAT od zakupu pojazdów osobowych z tzw. z kratką, które posiadają homologację samochodu ciężarowego. Regulacje te nie będą jednak obowiązywać długo. Rozpoczęły się bowiem intensywne prace legislacyjne nad nowym projektem ustawy wprowadzającej istotne zmiany w zakresie odliczenia VAT od pojazdów samochodowych.

Czy będzie możliwość odliczenia VAT od zakupu samochodu osobowego

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt, zgodnie z którym możliwe będzie odliczenie pełnego VAT-u od samochodu osobowego wykorzystywanego w firmie. Ma to jednak dotyczyć jedynie pojazdów używanych wyłącznie na potrzeby działalności gospodarczej. Wykorzystanie auta także prywatnie pozwoli na odliczenie połowy VAT-u. Projekt znajduje się na etapie uzgodnień międzyresortowych.

Nowe zasady odliczenia VAT od samochodów w opinii przedsiębiorców

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy o podatku od towarów i usług, który zakłada wprowadzenie pełnego odliczenia VAT od ceny samochodu i rachunków za paliwo, jeśli pojazd będzie wykorzystywany tylko do celów działalności gospodarczej. Według przedsiębiorców z Konfederacji Lewiatan nowe zasady odliczenia VAT od samochodów będą lepiej dostosowane do realiów gospodarczych.

Ograniczenia w odliczaniu VAT od samochodów

Po wprowadzeniu przez Ministerstwo Finansów projektowanych zmian w przepisach w zakresie prawa do odliczania VAT od samochodów, przedsiębiorcy, którzy używają samochodu firmowego również do celów prywatnych będą mieli ograniczone prawo do odliczenia VAT.

Projekt zmian w sprawie odliczania VAT skierowany do konsultacji

Przedstawiony projekt zmian w sposobie odliczania podatku VAT w związku z nabyciem pojazdów samochodowych, paliwa oraz wszelkich innych wydatków z tym związanych został skierowany do konsultacji społecznych.

Odliczenie VAT od aut z kratką od 1 stycznia 2014 r.

Od 1 stycznia 2014 r. wróciło odliczenie VAT od samochodów z kratką. Tym razem jednak samo wmontowanie kratki nie wystarczy, auta muszą spełaniać nowe zasady dotyczące wydawania homologacji.

Odliczenie VAT od samochodów i paliwa w 2014 r. - decyzja derogacyjna Rady UE

Rada Unii Europejskiej wydała już oczekiwaną przez wielu decyzję derogacyjną w sprawie nowych zasad odliczania VAT od samochodów. Podatnicy wykorzystujący swoje samochody wyłącznie do celów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą będą mogli najprawdopodobniej od 1 marca 2014 r. odliczyć 100% VAT naliczonego – zarówno przy nabyciu samochodu, jak i wydatków związanych z jego eksploatacją, czy naprawą. Użycie samochodu firmowego do celów prywatnych oznacza prawo jedynie do 50% odliczenia i w takiej sytuacji nie powinno się traktować tego użycia, jako odpłatnej usługi opodatkowanej VAT.

Koszty używania samochodu osobowego w firmie - rozliczenie PIT

Samochód osobowy może stanowić majątek firmy podlegający amortyzacji. Jeśli samochód nie jest środkiem trwałym, można go używać do celów prywatnych. W takim przypadku koszty eksploatacji rozlicza się w ramach kilometrówki. Jak prawidłowo rozliczać w PIT koszty używania samochodu osobowego w firmie?

Podróż samochodem na terenie UE

Podróżując po krajach Unii Europejskiej warto poznać obowiązujące przepisy dotyczące poruszania się samochodem, ponieważ nie wszystkie zasady są takie same, jak w kraju zamieszkania. Uregulowania te różnią się nawet pomiędzy krajami członkowskimi. Warto więc zapoznać się z podstawowymi zasadami obowiązującymi w poszczególnych państwach członkowskich tak, aby nasza podróż przebiegła bez większych problemów.

Koszt wynajmu samochodów osobowych bez limitu – nadpłata

Minister Finansów wydał interpretację ogólną w kwestii możliwości zaliczania do kosztów podatkowych wydatków ponoszonych z tytułu najmu samochodów osobowych wykorzystywanych dla potrzeb działalności gospodarczej. Zdaniem ekspertów podatnicy mogą teraz skorygować swoje rozliczenia, wykazać wyższe koszty z tego tytułu i wystąpić o zwrot nadpłaty podatku dochodowego.

REKLAMA